Page 36 of 68 FirstFirst ... 2632333435363738394046 ... LastLast
Results 701 to 720 of 1349

Thread: Nintendo Switch

  1. #701
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Το ξέρω ότι δεν πήγαινε για μένα αλλά στην ουσία αυτό που λες - λέω.

    Ανταγωνισμός. Χωρίς ανταγωνισμό τα ίδια θα έκανε και η Sony και η MS και το Steam κλπ.

    Το πρόβλημα φυσικά ξεκινάει ότι αυτό το σκεπτικό το έχουμε όλοι εμείς που ασχολούμαστε στα διάφορα fora και όχι ο απλός ο κόσμος που απλά πάει στο κατάστημα και κάνει ότι κάνει.


  2. #702

    Default

    Quote Originally Posted by Vengeance 64 View Post
    Γιατί αγαπητέ Fulgore και λοιποί αγαπητοί, αν σε κάτι πρέπει να κάνουμε μνημόσυνο, κόλλυβα πάρτι κτλ είναι το Vita και όχι να μας φαίνεται παράξενο που είτε λόγω νοοτροπίας (οκ ξέρω stupid), είτε λόγω έλλειψης ανταγωνισμού, κυριότερα, κάνει ότι κάνει.

    Θες φορητό φίλε γιατί δεν μπορείς να κουβαλάς xbox/ps4? Πλήρωνε.... και υπάρχει κόσμος που πληρώνει. Απλό νομίζω.
    Στο vita ειναι για σφαλιαρες η Sony αλλα δεν ειναι εδω το νημα του ps vita για να πεσει κραξιμο.Και η ιστορια με το vita ειναι τελειωμενη εδω και χρονια,πριν κυκλοφορησει το Switch.

    Περαν τουτου ναι η φορητοτητα ειναι το μεγαλο ατου της κονσολας,αλλα αυτο που αντισταθμιζει αυτο το πραγμα ειναι οτι στο σταθερο κομματι υστερει του ανταγωνισμου.
    Δηλαδη ναι μεν μπορω να παιξω το Doom και στο δρομο αλλα οταν το παιζω στην τηλεοραση,τρεχει(και δειχνει)χειροτερα απο αλλη κονσολα με τα μισα χρηματα(xbox one)του 2013.Πολυ ή λιγο δεν εχει μεγαλη σημασια.

    Απο την στιγμη που μιλαμε για κονσολα υβριδικη και τις 2 μεριες λαμβανουμε υποψη μας,οχι μονο την μια.

    Τελος διαφωνω τελειως με αυτο που γραφεις περι ανταγωνισμου γιατι και στο Wii U τα ιδια εκανε απο πλευρας τιμων.
    Μονο στο Splatoon ειχε αρχικη τιμη κατω των 40ευρω επειδη το φοβοταν.Splatoon 2 ομως 60ευρω κλασσικα
    Και εκει εβγαλε 2 zelda remastered,το μεν Windwaker στα 60ευρω παρακαλω,το δε Tp στα 40,και αυτο γιατι το selling point του κυριως ηταν.. ο διαφορετικος χειρισμος σε σχεση με την wii εκδοση..

    Γενικα ειναι πολυ περιεργη η κατασταση στην nintendo. Υπαρχει επισης και το θεμα με τις καρτες των παιχνιδιων οπως πχ με το Wolf που οπως φαινεται δεν χωραει στην κασετα το παιχνιδι και μερος του θα πρεπει να το κατεβασεις ψηφιακα.

  3. #703
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Δεν διαφωνώ με ότι γράφεις αλλά δίνω μια εξήγηση για ότι γίνεται. Δεν είναι το vita δηλαδή per se το πρόβλημα αλλά το γεγονός ότι δεν υπάρχει κάποιο "vita" να σπρώξει τις τιμές κάτω αναγκαστικά. Μην πας μακριά. Ακόμα και το 3ds στηρίζει ακόμα η N. προς απογοήτευση πολλών switch κατόχων ακόμα και με τους λίγους/ελάχιστους πόρους που το στηρίζει γιατί απλώς παίζει μπάλα μόνη.

    Αυτό που περιγράφεις με το U πιστεύω ότι ήταν περισσότερο τακτική auto pilot/profit control γιατί δεν νομίζω να πίστευε και η Nintendo η ίδια ότι το U θα γινόταν ακόμα και με γενναία πτώση τιμής ανταγωνιστικό. Απλώς δεν ήθελε χασούρα στα κομμάτια που έβγαλε αν θες λόγω και του ακριβού για συντήρηση process node που συντηρούσε για αυτό. (45nm vs 28 με τα twins).

  4. #704

  5. The Following User Says Thank You to DJTaurus For This Useful Post:

    Sir_Teraflop (10-05-2018)

  6. #705
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Δεν συμφωνω σε ολα παντως απο αυτα που αναφερεις συμφορουμιτη Παυλο.Θα επικεντρωθω λοιπον σε αυτα.

    Τι παει να πει την ξερουμε την nintendo σε αυτο το κομματι των τιμων?Αυτο το ρημαδο vote with your wallet/money που ειναι το μεγαλυτερο μας οπλο σαν καταναλωτες γιατι δεν το εφαρμοζουμε ποτε στην πραξη?

    Βγαζει η Nintendo το Zelda breath of the wild και κρινουμε οτι αξιζει σαν τιτλος day one αγορα και 60ευρω?Shut up and take my money που λεμε,δαγκωτο το 60ρικο(το ιδιο και σε αναλογα exclusive και απο τις αλλες εταιρειες).
    Βγαινει ομως port παιχνιδιου τυπου Donkey kong που το κρινουμε υπερ κοστολογημενο?Δεν το αγοραζουμε στα 60ευρω και περιμενουμε να πεσει η τιμη του και πολυ πιθανο ειναι και μελλοντικα ports/remastered παιχνιδια να βγαινουν εξ αρχης σε χαμηλοτερες τιμες.Οτι δηλαδη λειτουργει εδω και χρονια στις αλλες πλατφορμες οι οποιες εχουν προσαρμοστει στα δεδομενα της εποχης.
    Για να γινει ομως αυτο πρεπει να ειναι μαζικη η αντιδραση,οχι δεν το αγοραζει ο Μακης,ο Σακης,ο Γιωργος,ο Μιχαλης.

    Επισης γιατι να μην δουμε κατι εφαμιλλο με τον ανταγωνισμο?340ευρω ζηταει,την ιδια στιγμη που ο ανταγωνισμος ζηταει 200-240ευρω για τις απλες εκδοσεις Ps4/one.Επισης ειναι κονσολα που βγηκε το 2017,ειναι παραλογο να ζηταμε πχ multiplatform παιχνιδια αυτης της γενιας που ξεκινησε απο το 2013?Τωρα θα μου πει καποιος οτι οταν πρωτοβγηκε το Ps4 και το xbox ηταν ακριβοτερα.Ισχυει, αλλα δεν φταιει κανεις που η N επελεξε να βγαλει την ιδια περιοδο το Wii U.Δευτερη κονσολα της εταιρειας σε αυτη την γενια ειναι.

    Η φορητοτητα της κονσολας ναι μεν ειναι στα μεγαλα θετικα της αλλα ερχεται και με αρκετα αλλα κουσουρια οπως οτι απο πλευρας δυναμης υστερει αισθητα στο σταθερο κομματι. Οταν για παραδειγμα αποδιδει χειροτερα στο Doom κονσολα του 2017 σε σχεση με κονσολες του 2013,και σου ζηταει και παραπανω χρηματα(και κονσολα και παιχνιδι) ε δεν γινεται να λεμε και μπραβο ή να μην μας πειραζει επειδη ουτως ή αλλως τα multiplatform θα τα παιξουμε αλλου.Αν ειναι ετσι τοτε γιατι βγαινουν στην κονσολα,για τα ματια του κοσμου?

    Ενα αλλο επισης που διαβαζω παρα πολυ(πρωτη φορα σε σταθερη κονσολα)ειναι τα προβληματα με τα joycon και με το σημα του wi fi.

    Ενα τριτο επισης ειναι οτι και αυτη κανει οτι κραζαμε πιο παλια την Sony.Δηλαδη επειδη δεν εχει τιτλους το 2018 σε σχεση με το 2017,μας εχει γεμισει στα remastered και στα ports.
    Στην μεν περιπτωση της Sony το κραξιμο στα remastered ειναι μαζικο,στην δε Nintendo βαραμε και παλαμακια κιολας...

    Και η λιστα θα μπορουσε να μεγαλωσει περισσοτερο οπως με το θεμα που προεκυψε με την φορτιση των Switch μεσω 3ων εταιρειων(ή και power banks),με τα saves που αναφερθηκαν πιο πανω(και αν δεν κανω λαθος δεν διαβαζει και καποιο σκληρο δισκο εξωτερικο),με το voice chat και παει λεγοντας.

    Τελος ενω προσωπικα δεν εχω θεμα για τα 20ευρω τον χρονο,αν υπαρχουν παιχνιδια να αξιοποιειται η συνδρομη,φτανει πια ρε Nintendo με τα παιχνιδια απο nes και Snes.
    Κουτσα στραβα ολοι λιγο ή πολυ τα εχουμε παιξει ποσες φορες τα περισσοτερα,εχουμε 2018 ας κοιταξουμε σε κατι πιο συγχρονο.Δωσε δωρεαν παιχνιδια απο gamecube πχ ή απο Wii ξερω γω,παλι με τις παλιες κονσολες θα την βγαλουμε για παιχνιδια που εχουμε 1000παιξει(και αρκετοι αγορασει και ποσες φορες)????

    Και εγω φυσικα λογω Metroid(αν γινει καλη δουλεια μιας και το νεο στουντιο το φοβαμαι λιγο)και υπολοιπων exclusive στην πρωτη μεγαλη προσφορα το χτυπησα το Switch(εκτος αν βγει Switch PRO του χρονου πχ),αλλα πρεπει καποια στιγμη να τελειωσει αυτο το νταβατζιλικι με την Nintendo εις βαρος μας στο κομματι της υπερ κοστολογισης. To Switch Pro controller για ποιο λογο κοστιζει 80ευρω ρε nintendo???

    Θελετε να σας θυμισω τι ειπαν οι περισσοτεροι οταν βγηκε το Super Mario Run για κινητα?Οτι ειναι υπερ κοστολογημενο για αυτα που προσφερει.

    Α και φρεσκο φρεσκο αλλα η Nintendo επιβεβαιωσε οτι VC δεν θα βγει στο Switch http://www.nintendolife.com/news/201...tendo_confirms
    Χαιρετώ!

    Αφου ζητήσω συγγνώμη για την καθυστέρηση (είχα δει την απάντηση αλλα είχα πει θα απαντούσα αργότερα και ξεχάστηκα) να σου πω τι πιστεύω...
    Η "vote with your wallet" τακτική ταιριάζει παντού και στα πάντα. Εφαρμόζεται όμως;;; Η τελευταία φορά που θυμάμαι εγώ ήταν με το Battlefront 2 όπου οι παίκτες "τιμώρησαν" την ΕΑ για τις περίεργες πρακτικές της. Ιδανικό θα ήταν να γινόταν όπου και όταν πρέπει, αλλα δεν εφαρμόζεται δυστυχώς. Δηλαδή όπως σωστά το γράφεις εσυ, θα έπρεπε να δημιουργηθεί ενα "κίνημα" μέσω των κοινωνικών δικτύων και να γίνει μια συντονισμένη κίνηση. Εφικτό μεν, δύσκολα εφαρμόσιμο όμως. Ειδικά με τη λύσσα που μας πιάνει εμάς τους gamers να αποκτήσουμε ένα νέο τίτλο... Παραδέχομαι κι εγώ πως δε σκέφτηκα, καν, να παρατείνω την αναμονή για το DK. Απλα πήγα και το πήρα full price.
    Στο "εφάμιλλο με τον ανταγωνισμό" που μου απαντάς, να σου πω το εξής... Όπως προείπα η Ν ειναι ιδιαίτερη περίπτωση. Μια κατηγορία μόνη της, αν θες. Το έχουν πει και επίσημα χιλιάδες φορές πως δεν "τις παίζουν" με τους άλλους. Γουστάρουν δικιά τους ρότα, αποστασιοποιημένοι απο τα συνήθη. Γι'αυτο τα τελευταία χρονια, οι κονσόλες που βγάζει ειναι πιο αδύναμες τεχνολογικά (αν και με το U δεν ίσχυε αυτο), αλλα έχουν μια ιδιαιτερότητα, μια καινοτομία. Βλέπε Wii τα motion controls, Wii U το χειριστήριο με την οθόνη και Switch σταθερή/handheld κονσόλα. Ειδικότερα στην περίπτωση του τελευταίου, το λες και μονος σου, για να λειτουργήσει υβριδικά, δε γινόταν να ειναι πιο ισχυρό μέσα σε αυτό το κέλυφος. Δεν υπήρχε η τεχνολογια...Και παλι καλα να λες που βγάζει τα παιχνίδια που βγάζει και ειναι κοντά στις εκδόσεις των δίδυμων.
    Για τα remastered και τα ports που αναφέρεις, σαφώς και έχεις δίκιο, αλλα για όσους δεν είχαν το U του έκατσε λουκούμι, όπως στον γράφων.
    Στα τεχνικά προβλήματα που αναφέρεις, καλα τα λες, αλλα, λίγο πολύ, ολες οι κονσόλες έχουν τα θέματά τους αρχικά. Τωρα με νέες εκδόσεις ή με "σιωπηλή διόρθωση" θα φτιαχτούν. Το θέμα του wifi στο επιβεβαιώνω κι εγώ. Αναγκάστηκα να πάρω wifi extender για να εχω επαρκές σήμα εκεί που συνήθως παίζω.
    Για τα υπολοιπα που γράφεις καποια μένει να τα δούμε στο μέλλον και για καποια συνδυάζω την απάντησή μου με την αγανάκτησή που νιωθω για την μη προσθήκη virtual console. Μέγιστη μαλακια και ελπίζω να εννοούν πως δε θα δούμε τα παλιά παιχνίδια κάτω απο την ονομασία Virtual Console, αλλα κάπως αλλιως. Διότι εγώ θα ήθελα και ΝΕS και SNES παιχνίδια.

  7. #706
    PS4forums Addict Axilleas_GR's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Athens-Nikaia
    Posts
    1,706
    PSN ID
    Axilleas_GR
    Name
    Χάρης

    Default

    Παύλο μια μικρή διόρθωση σε όσα γράφεις. Η τεχνολογία υπάρχει και το Switch θα μπορούσε να κάνει "παπάδες" που λέμε πιο λαϊκά......
    Η Nintendo όμως ποτέ δεν μπήκε στη νοοτροπία και τον ανταγωνισμό στα specs, ήτοι ακολουθεί όπως είπες τη δική της φιλοσοφία η οποία αποδίδει κιόλας. Επίσης το κόστος θα ήταν ιδιαίτερα αυξημένο, σε σημείο να γίνει απαγορευτικό. Η τεχνολογία κοστίζει.
    Στα περί χρημάτων που γίνονται αναφορές συχνά πυκνά διαφωνώ πλήρως. Τα χόμπι κοστίζουν επισης. Ο καθένας μας κάνει τον προγραμματισμό με το πορτοφόλι του και ανάλογα κρίνει και πράττει. Προσωπικά δε θεωρώ υπερκοστολογημενο το Switch ούτε τα παιχνίδια του. Δεν υπάρχει ανταγωνισμός σε αυτό που προσφέρει αυτή τη στιγμή η Nintendo για να έχω μέτρο σύγκρισης. Στον αντίποδα βέβαια θεωρώ και τελείως περιττή την αγορά του. Εξάλλου, για να γίνω και λίγο πιο ριζοσπαστικος και ενάντια στο ρεύμα, αγόρασα σχετικά πρόσφατα PsVita (thanks Nikoladim το έλιωσα στο νοσοκομείο) το οποίο το βρήκα εξαιρετικό και δεν χρειάζομαι άλλη handheld κονσόλα. Ειδικά το remote play με το ps4 με βόλεψε και με βολεύει μια χαρά.

    Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  8. The Following 2 Users Say Thank You to Axilleas_GR For This Useful Post:

    Dragonpaul (13-05-2018),Nikoladim (18-05-2018)

  9. #707
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Να σε διορθώσω και εγώ με την σειρά μου Αχιλλέα_GR και να σου πω ότι το switch ΚΑΝΕΙ παπάδες. Για παράδειγμα αν δεις το SMO πιστεύω ότι θα εντυπωσιαστείς

    Για μένα όλο αυτό το πακέτο του παιχνιδιού σε ένα μηχάνημα ακόμα πιο μικρό από το ίδιο το πακέτο του παιχνιδιού, είναι στα όρια demoscene, δηλαδή ποια όρια είναι τέτοιο δείγμα programming και art direction.

    Και εγώ μέχρι να το δω να το πιάσω στα χέρια μου, ίδια θεώρηση είχα, trust me. Από εκεί και πέρα οι "παπάδες" στοιχίζουν και το switch είναι ήδη ακριβό σαν συσκευή γενικά (όχι για αυτό που προσφέρει).
    Last edited by Sir_Teraflop; 13-05-2018 at 16:08.

  10. #708
    PS4forums Addict Axilleas_GR's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Athens-Nikaia
    Posts
    1,706
    PSN ID
    Axilleas_GR
    Name
    Χάρης

    Default

    Νομίζω ότι υπήρξα σαφής χωρίς περισσότερες αναλύσεις όσον αφορά το γενικότερο νόημα.

    Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  11. #709
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Ναι οκ απολύτως κατανοητό. Τα handheld δεν είναι για όλους ή αν θέλουμε να είμαστε σωστοί στην ορολογία : portable. (για το switch).

    Τα vita 3ds είναι τα handheld.

    Και μιας και αναφέραμε και Vita και Switch ένα βίντεο που τα συνδυάζει και τα δύο

    Last edited by Sir_Teraflop; 13-05-2018 at 16:39. Reason: added video

  12. #710
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  13. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    obione (17-05-2018)

  14. #711
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    ^^ Καλή φάση αλλά δεν χρειάζεσαι switch για κάτι τέτοιο. Υποθέτω και στο Nvidia Shield θα είναι εφικτό

    Όλοι οι άλλοι αγοράσαμε snes mini.

  15. #712
    Forum GOD Nikoladim's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Vault 21
    Posts
    5,107
    PSN ID
    Nikoladim
    Name
    Tάσος

    Default


  16. The Following 2 Users Say Thank You to Nikoladim For This Useful Post:

    Lefteris_X (17-05-2018),obione (17-05-2018)

  17. #713
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Πολύ καλό μηχανάκι για να μπορείς να συνδέσεις Xbox One χειριστήριο στο Switch! Recommended!!!

    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  18. The Following User Says Thank You to WolfRathmA For This Useful Post:

    obione (17-05-2018)

  19. #714
    PS4forums Addict obione's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    San Fransisco CA
    Posts
    2,012
    PSN ID
    constantineobi

    Default

    Απο οτι βλεπω ειναι για το ps4 also! Να το ηξερα 2 μερες πριν...49.99 φυσικα δεν το λες και οικονομικο !

  20. #715
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Ναι και για PS4 είναι. Ξέχασα να το πω. Πολύ καλό πάντως!

    Κάτι λέει ότι τα κουμπιά είναι ανάποδα και κάτι τέτοια.. Αλλά μπορείς να κάνεις remapping on the fly.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  21. #716

    Default

    Η καλυτερα αγοραζεις το Switch pro controller που εχει και τεραστια μπαταρια και εισαι αρχοντας.
    Καλοι οι ανταπτορες οταν ομως κοστιζουν και αναλογα.

  22. #717

    Default

    Aπο promotion πάντως καλά τα πάνε σε σχέση με το Wii U.


  23. #718
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Θα κόψουν ξύλα και φοράνε γυαλιά;
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  24. #719
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Πάντως αν εξαιρέσουμε κάτι σπάνιες διαφημίσεις για λίγο σε κανονικά κανάλια και αυτό από αλυσίδες - το μόνο χοντρό πουσάρισμα που βλέπω στην τηλεόραση του switch και labo είναι στο Nickelodeon.

  25. #720

  26. The Following User Says Thank You to DJTaurus For This Useful Post:

    Sir_Teraflop (23-05-2018)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •