Page 5 of 68 FirstFirst 1234567891555 ... LastLast
Results 81 to 100 of 1349

Thread: Nintendo Switch

  1. #81
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Μια ενδιαφέρουσα πρώτη εντύπωση απο το Kotaku...

    What We Think of the Nintendo Switch Announcement




  2. #82

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonpaul View Post



    - - - Updated - - -


    Νομίζω πως ξεκινά με εντελώς διαφορετικές συνθήκες και προσδοκίες απο το Wii U! Εαν κανεις μια βόλτα απο το Ίντερνετ τωρα, θα δεις οτι υπάρχουν σχεδόν ενθουσιώδη σχόλια.
    που λες αδερφε εκανα μια βολτα στο ιντερνετ οπως ειπες κ συ,κ πηρε το ματι μου κατι για ps4 k xbox one killer,ρε πανε καλα οι παλικαροι??
    περα απ'αυτο ελπιζω να ειναι κατι διαφορετικο οντως, απ'αυτο που εχουμε συνηθισει.

  3. #83
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,546
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    H Nintendo ποτε δεν βασιστηκε σε ενα battlefield ή ενα Resident Evil για να εξιταρει τους handheld gamers... αυτο ηταν τακτικη της Sony και γι αυτο και οι 2 αποπειρες της να κανει κατι στον τομεα αυτο απετυχε σε μεγαλο βαθμο (να μην πω ολοκληρωτικο με την κατασταση του Vita)

    Η Νιντεντο αντιθετως ξερι τι σημαινει handheld gaming και εχει ενα καρο franchises ετοιμα για το σκοπο αυτο. Αλλωστε εστιασαν στα handheld απλα παιχνιδια στο μεγαλυτερο μερος του βιντεο.

    Σε αντιθεση με την Σονυ η Νιντεντο ξερει τι να κανει με το handheld.
    Οπότε η Nintendo προτείνει τι; Portable τίτλους για handheld φιλοσοφία για να τους παίζουμε ΚΑΙ στα σαλόνια μας;

    Εγώ εστίασα στο γεγονός ότι αυτό το οποίο προτείνει η N είναι ανούσιο εντελώς, ή τουλάχιστον έτσι δείχνει μέσα από αυτό το βίντεο.

    Το αν ξέρει η Ν την αγορά των φορητών συσκευών αυτό είναι παντελώς γνωστό.

  4. #84
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Error Flynn View Post
    Οπότε η Nintendo προτείνει τι; Portable τίτλους για handheld φιλοσοφία για να τους παίζουμε ΚΑΙ στα σαλόνια μας;

    Εγώ εστίασα στο γεγονός ότι αυτό το οποίο προτείνει η N είναι ανούσιο εντελώς, ή τουλάχιστον έτσι δείχνει μέσα από αυτό το βίντεο.

    Το αν ξέρει η Ν την αγορά των φορητών συσκευών αυτό είναι παντελώς γνωστό.
    Προτεινει οτι μπορεις να εχεις και μια κονσολα στο σαλονι σου και ενα handheld στο ταξιδι σου. Και οτι και τα 2 πλεον ειναι αρρικτα συνδεδεμενα μεταξυ τους. Δεν μπορει να μην ειναι κατι τοις ελκυστικο να μπορεις να παρεις στην ουσια την home κονσολα σου στις διακοπες σου. Φαντασου να μπορουσες να παρεις το ps4 σου στις διακοπες σου χωρις να εχεις αναγκη καλωδια τηλεορασεις κλπ. Απλα μεσα στην τσαντα σου και συνεχιζεις απο εκει που ειχες μεινει.

    επισης εχουν οπως ειπα πολλα franchises ειδικα για handheld οποτε στην ουσια το switch παντρευει το οικιακο με το handheld με πολυ ωραιο τροπο. Παντα κατα την γνωμη μου. Ειναι ενα μηχανημα που φαινεται κανει και τα 2 πραγματα πολυ καλα. Απο το τρεηλερ το σκηνικο στο αεροπλανο που αποσπας απο το φορητο τα χειρηστηρια και παιζεις ανετος χωρις να κρατας ολο το μηχανημα, ή το σκηνικο που παιζεις διπλο ο καθενας με 1 χειρηστηριο, ε το θεωρω πανεξυπνο.

  5. #85
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,546
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default

    Καταλαβαίνω απόλυτα αυτά που λες, όπως επίσης καταλαβαίνω τη φορητότητα και το πρακτικό του πράγματος.
    Φαντάσου όμως από την άλλη το εξής. Πας στο εξοχικό σου και θες να παίξεις Witcher ή Metal Gear Solid γιατί αυτό σου αρέσει να παίζεις βρε αδερφέ και όχι μόνο super mario cart.
    Είναι ποτέ δυνατόν να μπορείς να παίξεις τέτοιου είδους παιχνίδια σε μια τέτοια οθόνη; Που θα είναι το hud, που θα είναι ο χάρτης,
    πως θα βλέπεις τα κείμενα κλπ κλπ κλπ. Θέλω να πω πως, μια τέτοιου είδους ιδέα θα μπορούσε να είναι πράξη πολλά χρόνια πριν που
    τα παιχνίδια (στις οικιακές κονσόλες μιλάω) ήταν πολύ πιο απλά και η αμιγώς μεταφορά τους σε φορητό θα ήταν κάτι εφικτό όσον αφορά
    την πρακτικότητα (δε μιλάω για την τεχνολογία - αυτό ήταν ανέφικτο παλιά). Έλα όμως που τα παιχνίδια έχουν αλλάξει άρδην. Είναι δυο τελείως
    διαφορετικές κατηγορίες το handheld με τα οικιακά συστήματα. Εκτός ξαναλέω αν η πρόταση της Ν είναι τα handheld παιχνίδια να περάσουν στο σαλόνι μας.
    Πάντως το να παίξεις Deus Ex σε αυτό το σύστημα on the go ή ακόμη και πάνω σε ένα τραπέζι στο εξοχικό για μένα είναι ανέφικτο.

    Όπως και να έχει διασταυρώνουμε τις απόψεις μας εδώ μέσα και θα φανεί ότι είναι να φανεί σε βάθος χρόνου.

  6. #86
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Ξέρουμε αν η οθόνη είναι touch/αφής; θα είναι obsolete μηχάνημα εν τη γεννέση του αν η οθόνη του δεν είναι αφής, δεν έχω δει καμιά αναφορά πουθενά και αν είδα καλά στο βίντεο δεν παρουσιάζει τέτοια ευελιξία ανάμεσα σε όλες τις άλλες που δείχνουν.

    Κατά τα άλλα μου φάνηκε ενδιαφέρουσα σαν προοπτική αλλά λείπουν πολλές πληροφορίες ακόμη για να πω αν είναι και κάτι που θα με συγκινούσε ή όχι γενικότερα. Σαν κατασκευή δεν την φοβάμαι, σαν υπολογιστική ισχύ και ποικιλία τίτλων όμως ναι. Εμένα μου αρέσουν κάποια παιχνίδια που έχει το αποκλειστικό αλλά όχι τόσο αυτά που κυκλοφορεί στις μεγάλες της κονσόλες, περισσότερο στις φορητές (κυρίως RPGs) και θα ήταν ενδιαφέρον να δω αν θα μπορούσαν να υλοποιηθούν/μεταφερθούν σε μορφή μεγάλης οθόνης. Το χειριστήριο μου φαίνεται έτσι και έτσι, αυτά τα μικρά αποσπώμενη εννοώ, οπότε θα προτιμούσα οθόνη αφής ειδικά για τα παιχνίδια που μου αρέσουν ταιριάζει καλύτερα, τώρα για να παίζω με παρέα μου είναι αδιάφορο (αν και είναι στο DNA της Ninty), κάπου πήρε το μάτι μου ένα κανονικό χειριστήριο αν δεν κάνω λάθος, αυτό ήταν πιο ενδιαφέρον για όταν είναι σε mode σαλονιού.

  7. #87
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Το λεγόμενο "Pro controller" Νεκτάριε, με το οποίο μπορείς να παίζεις τόσο στο σαλόνι, όσο και εκτός σπιτιού. Εννοείται ότι κάπου θα ακουμπάς σταθερά την οθόνη (εξ' ου και στο stand) και στα χέρια θα έχεις το Pro Controller, το οποίο έχει πλήρη διάταξη κουμπιών (χωρίς να έχει ξεκαθαριστεί ακόμα αν οι σκανδάλες είναι αναλογικές).

    Επίσης, σε ερωτήσεις προς την Nin για το άν είναι ή όχι οθόνη αφής, δεν έχει τοποθετηθεί επίσημα η εταιρεία.

    Πάντως από τεχνικής μεριάς το Tegra 1, με καμία Παναγία δεν φτάνει τα Xbone/PS4.
    Για Tegra 2 το βλέπω κομματάκι χλωμό να έχει το Switch.

    Τώρα αν έχουν custom-άρει το Tegra 1, ενδέχεται, αλλά και πάλι σε καμία περίπτωση δεν φτάνονται τα Xbone/PS4. Για πάρα πολλούς λόγους, που δεν χρειάζεται να αναλυθούν.

  8. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Nek_Food (21-10-2016)

  9. #88
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Το θεωρώ εξαιρετικά δύσκολο να μη ειναι αφής η οθόνη. Θα σοκαριστω εαν δεν ειναι!!!!!

  10. #89
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Οι τελευταίες φήμες λένε ότι θα έχει, αλλά τα παιχνίδια θα πρέπει να παίζονται χωρίς touch προφανώς.

    Laura Dale: NX battery 3 hours max, dock WILL improve performance, touchscreen
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  11. #90
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Επίσης, νομίζω πως λίγα ειναι τα ψωμιά του 3DS ακόμα... Άντε και το 2017 και μετα δε το βλέπω να υπάρχει για πολύ ακόμα. Βέβαια, ειναι και λογικό... Ειναι περίπου 6 χρονια σε κυκλοφορία.

  12. #91

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonpaul View Post
    Επίσης, νομίζω πως λίγα ειναι τα ψωμιά του 3DS ακόμα... Άντε και το 2017 και μετα δε το βλέπω να υπάρχει για πολύ ακόμα. Βέβαια, ειναι και λογικό... Ειναι περίπου 6 χρονια σε κυκλοφορία.
    Λογικά θα συνεχίσει στοχεύοντας περισσότερο σε μικρότερες ηλικίες και όχι σε όλο το φάσμα των gamers. Αναφέρομαι στον αντικαταστάτη του (αν υπάρξει) μιας και δεν υπάρχει νόημα να βγει κάτι παρόμοιο με το σημερινό μοντέλο με αναβαθμισμένα γραφικά etc.

  13. #92
    PS4forums Fanatic kostasb13's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Γλυφάδα
    Posts
    3,268
    PSN ID
    kostasb13
    Name
    Κώστας

    Default

    Shut up and take my money...και μόνο ότι θα μπορώ να παίζω το Zelda όπου, όπως και οποτε θέλω αυτό μου αρκεί.
    Φοβερά έξυπνη κίνηση από την Nintendo, πρώτη φορά μετά από πολλά χρόνια ψήνομαι έτσι για ένα μηχάνημα της. Και κονσόλα, και φορητη στην οποια θα μπορείς να βγάζεις και τα χειριστήρια και να παίζεις. Το μόνο που θέλω είναι καλή ανάλυση στην οθόνη, λένε για 720p ή 1080p, ελπίζω να ισχύει το δεύτερο.
    Όσον αφορά τις δυνατότητες του, κάποιοι λενε ότι θα είναι κάπου αναμεσα στο one και το ps4, αν ισχύει αυτό τότε προσωπικά είμαι μια χαρά. Θα δούμε, πρεπει να κραταμε επιφυλαξεις γιατι μιλαμε για την ninty, πάντως για να μπορεί να παίξει το skyrim enhanced edition, ε δε θα είναι και μάπα το hardware....

  14. #93
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Επίσημα είναι 720p η οθόνη.

    Σιχτήρι! Κάπου είχα βρει τα specs για να τα ποστάρω, αλλά μέσα στην βιασύνη μου να ετοιμαστώ για να βγω, ξεχάστηκα, έχασα το λινκ και χέσε μέσα, άντε να θυμηθώ που τα είχα βρει.

  15. #94
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Sorry που θα το πω ετσι απλα, αλλα εγω βλεπω μια απο τα ιδια. Κατι ιδιαιτερο σε σχεδιαση, πολλα υποσχομενο, που ομως θα ειναι ξανα για να παιζει μονο τα παιχνιδια της Nintendo. Αυτα τα περι 3rd Party support τα ακουω βερεσε, γιατι τα εχουμε ξανα ακουσει και ποτε δεν τα ειδαμε. Τι λεμε τωρα, εδω δεν ειχε επαρκη υποστηριξη το Wii που πουλησε τον κωλο του, θα εχει το switch?

    Το τι επρεπε να κανει το εχω πει εδω και καιρο. Απο την στιγμη που πηγε σε soc για tablets, επρεπε να υιοθετησει και το λειτουργικο τους, καθως και την τεραστια βιβλιοθηκη παιχνιδιων, που απλα θα επαιζαν τουμπανο στο Tegra1, αλλα βλεπω μια απο τα ιδια, mario, zelda, donkey kong, και αυτα βασικα.

  16. The Following User Says Thank You to Slay For This Useful Post:

    hakoo (23-10-2016)

  17. #95
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    399€ η τιμή του σε Public για προπαραγγελία. Για να το γράφουν, λογικά κάτι θα ξέρουν. Στο καλό και καλό ταξίδι...

    http://www.public.gr/product/gaming/...=&utm_content=

    Τελικά μπορεί και να μην ξέρουν καθώς έχουν το παρακάτω σχόλιο:
    * Σε περίπτωση που η τιμή είναι τελικά μικρότερη από την αναγραφόμενη, όλες οι προπαραγγελίες θα εκτελεστούν με την χαμηλότερη τιμή. Καθώς η αρχική διαθεσιμότητα ενδέχεται να είναι περιορισμένη, θα τηρηθεί αυστηρά σειρά προτεραιότητας σε όλες τις προπαραγγελίες και είναι πιθανό κάποιες από αυτές να εκτελεστούν μετά την επίσημη ημερομηνία κυκλοφορίας.

    Πάντως και στο εξωτερικό που ανέβηκε η τιμή σε ένα μαγαζί για λίγο ήταν στις 350£. Εκτιμήσεις λένε ότι μπορεί να παίζει στα 299$ αλλά και 399$ (πιθανά για bundles?)

  18. #96
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    ΑΧΧΑΧΑΑΧΧΑ Σοβαρά μιλάς;

    Αν τελικά αποδειχθεί η τιμή στα 399 ευρώ "εεεεεεεεεεεχετε γεια βρυσούυυυυλες..."

    ΥΓ: Πάντως να πω την πικρή μου αλήθεια, εδώ και 10 χρόνια το σκέπτομαι αυτό: ότι αν η Νιν παρατούσε το hardware και γινόταν σκέτο software εταιρεία, όπως έκανε η SEGA, θα είχε ΧΕΣΤΕΙ στο τάλιρο. Φαντάζεστε τα παιχνίδια της σε multiplatform εκδόσεις για PS4/Xbone (ίσως και PC/Mac) ;;; Χρήμα με το τσουβάλι. Χώρια τις γραφικάρες / εφφέ κλπκλπ....

  19. #97
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Εδώ δεν έχουν βγάλει pre-order άλλα sites του εξωτερικού, τι να ξέρουν τα public. Λογικά έχουν βάλει μια τιμή στην τύχη και όταν ανακοινωθεί θα την ρίξουν ανάλογα, όπως κάνουν και στο amazon.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  20. #98
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Παιδιά, αυτο ακριβώς γινεται!!!! Προπαραγγελίες πάνε να τσιμπήσουν οι άνθρωποι...

  21. #99
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Sorry που θα το πω ετσι απλα, αλλα εγω βλεπω μια απο τα ιδια. Κατι ιδιαιτερο σε σχεδιαση, πολλα υποσχομενο, που ομως θα ειναι ξανα για να παιζει μονο τα παιχνιδια της Nintendo. Αυτα τα περι 3rd Party support τα ακουω βερεσε, γιατι τα εχουμε ξανα ακουσει και ποτε δεν τα ειδαμε. Τι λεμε τωρα, εδω δεν ειχε επαρκη υποστηριξη το Wii που πουλησε τον κωλο του, θα εχει το switch?

    Το τι επρεπε να κανει το εχω πει εδω και καιρο. Απο την στιγμη που πηγε σε soc για tablets, επρεπε να υιοθετησει και το λειτουργικο τους, καθως και την τεραστια βιβλιοθηκη παιχνιδιων, που απλα θα επαιζαν τουμπανο στο Tegra1, αλλα βλεπω μια απο τα ιδια, mario, zelda, donkey kong, και αυτα βασικα.
    Θα συμφωνησω ακομα και στις τελειες. Δεν μπορω πραγματικα να καταλαβω γιατι απο τη στιγμη που εκαναν τις συγκεκριμενες επιλογες στην αρχιτεκτονικη δεν πηγαν σε android λειτουργικο, μια κονσολα ευελικτη οπως φαινεται οτι θα ειναι στο switch με portable και console mode να αναλλασσονται φωναζει απο μακρια οτι χρειαζεται να υποστηριχθει απο την καταλληλη βιβλιοθηκη. Αυτοι που αγορασουν την κονσολα μονο για να παιζουν Mario, donkey kong, zelda κτλ φανηκε και με το WiiU οτι δεν ειναι τοσοι πολλοι. Μια κονσολα ομως που θα ειχε μια τεραστια βιβλιοθηκη συν τα exclusives της nintendo θα ηταν πολυ πιο ανταγωνιστικη.


  22. #100

Page 5 of 68 FirstFirst 1234567891555 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •