Page 59 of 68 FirstFirst ... 949555657585960616263 ... LastLast
Results 1,161 to 1,180 of 1349

Thread: Nintendo Switch

  1. #1161
    PS4forums Addict obione's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    San Fransisco CA
    Posts
    2,007
    PSN ID
    constantineobi

    Default

    https://www.capcom-arcade-stadium.com/us/

    Η Capcom λανσάρει 30 περίπου arcade games στο switch


  2. #1162

    Default Nintendo Switch

    Ειναι η πρωτη φορα στη gaming ζωη μου που βλεπω 2 Τοσο διαφορετικά σε προσέγγιση (και gameplay) παιχνίδια να συνδέονται τοσο καταπληκτικά και να εχουν τοσο ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑΤΙΚΑ δεμένο storytelling.

    Ειναι υπέροχος ο τρόπος που το age of calamity σε οδηγεί στο να μάθεις πως οδηγήθηκαν τα πράγματα στην έναρξη του BOTW.
    Για οποιον απόλαυσε το επικό Breath of the wild το Age of calamity ειναι μονόδρομος ακομα και αν (οπως εγω) δεν τρελαίνεται με το καταιγιστικό dynasty warriors style gameplay.

    “ I think you are now ready...
    Ready to learn what happened 100 years ago”

    Απλα Μοναδικό.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by Giannis1979; 15-12-2020 at 21:22.

  3. The Following User Says Thank You to Giannis1979 For This Useful Post:

    Dragonpaul (15-12-2020)

  4. #1163

    Default

    Quote Originally Posted by obione View Post
    https://www.capcom-arcade-stadium.com/us/

    Η Capcom λανσάρει 30 περίπου arcade games στο switch
    Να δούμε πόσο θα έχει το κάθε πακέτο από τα τρία.

  5. #1164

    Default Nintendo Switch

    Τα νούμερα προκαλούν ίλιγγο.
    87% το switch στην Ιαπωνία για το 2020, στην κυριολεξία παίρνει ολόκληρη την πίτα και ταΐζει και οσους σκυλους εχει.

    https://www.gamesindustry.biz/articl...DtbiSEWwYZPFwQ


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  6. #1165
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Ακούω κάτι φήμες ότι θα βγάλουν νέο Switch πάλι με Tegra X1, αλλά με Tensor cores/DLSS bolted on.

    Γενικά με το χρήμα που έχει μαζέψει η Nintendo, θα περίμενα να δω μια σοβαρή συνεργασία με την nVidia για δυνατό semi-custom Tegra SoC.

  7. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Giannis1979 (19-01-2021)

  8. #1166

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Τα νούμερα προκαλούν ίλιγγο.
    87% το switch στην Ιαπωνία για το 2020, στην κυριολεξία παίρνει ολόκληρη την πίτα και ταΐζει και οσους σκυλους εχει.

    https://www.gamesindustry.biz/articl...DtbiSEWwYZPFwQ


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Το ειχα αναφερει και στο διπλα θεμα στι γιατι το ps5 δεν προκειται να πουλησει πολυ στην Ιαπωνια,ακομα και να ειχε περισσοτερες προς πωληση κονσολες/αποθεμα.
    Τα πιο καλοπουλημενα παιχνιδια που πουλανε στην χωρα αυτη μιλανε απο μονα τους. Τελειως διαφορετικη εικονα σε σχεση με τις περισσοτερες αλλες χωρες της Δυσης και οχι μονο.

  9. The Following User Says Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    Giannis1979 (19-01-2021)

  10. #1167
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Εγώ θέλω να μάθω τι άλλαξε στην Ιαπωνία σε σχέση με PS1/2 εποχές και πλέον σνομπάρουν τις home consoles προς όφελος των φορητών.

    Μετακομίσανε όλοι σε κουκέτες (capsule hotels); Πριν δεν έπαιρναν το τρένο για την δουλειά;

    Κάτι έχει αλλάξει, αλλά δεν μπορώ να εντοπίσω τι ακριβώς.

  11. #1168

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Εγώ θέλω να μάθω τι άλλαξε στην Ιαπωνία σε σχέση με PS1/2 εποχές και πλέον σνομπάρουν τις home consoles προς όφελος των φορητών.

    Μετακομίσανε όλοι σε κουκέτες (capsule hotels); Πριν δεν έπαιρναν το τρένο για την δουλειά;

    Κάτι έχει αλλάξει, αλλά δεν μπορώ να εντοπίσω τι ακριβώς.
    Το switch ειναι υβριδική κονσόλα οχι φορητή,
    Υπαρχει πολύς κόσμος που την απολαμβάνει ως κανονικη home console και επίσης πολύς που την απολαμβάνει ως handheld.

    Η εξήγηση που μπορω να δωσω εγω για τα εκπληκτικά νούμερα ειναι φυσικα ο εξαιρετικός συνδυασμός software και portability.

    Και τα 2 μαζι.
    Προσωπικα ειχα πάρει την κονσόλα μονο για να παιξω το Zelda για το οποιο διάβαζα επικά σχολια (nintendo κονσόλα δεν ειχα ποτε, ημουν μεγαλος fan της sega μικρός) αλλα πίστεψε με οι παιχνιδαρες που εχει ειδικά σε επίπεδο first party και αυτο που μπορεις να τα απολαύσεις οπως θες και όπου θες ειναι και αυτο που κανει τη διαφορα κατά τη γνώμη μου.

    Η γνώμη σου στο να βγάλει καθαρα home κονσόλα δε με βρίσκει συμφωνο για τον απλο λόγο του οτι θα χαθεί αυτη η μαγιά.

    @fulgore δεν το ειχα προσέξει φιλε.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  12. #1169
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Η γνώμη σου στο να βγάλει καθαρα home κονσόλα δε με βρίσκει συμφωνο για τον απλο λόγο του οτι θα χαθεί αυτη η μαγιά.
    Ποιά μαγιά; Βασικά μπορείς να μου δείξεις που έγραψα να καταργήσει την φορητή (Lite) και υβριδική (OG Switch) και να βγάλει μόνο home console; Με το Lite υπήρξε κάποιο πρόβλημα (εννοώ κατήργησε την υβριδικότητα για όλους); Κανονικά κυκλοφορούν και τα 2.

    Μην βάζεις λόγια στο στόμα μου ρε συ, στο έχω ξαναπεί. Η Nintendo είχε μιλήσει πολύ συγκεκριμένα για "family of systems":

    https://kotaku.com/report-nintendos-...hel-1736904323

    Update - 10:40am: The reporter who broke the story for the Journal said on Twitter that NX platform is likely to have... more than two devices. That further emphasizes the idea that the NX could be a family of machines that work together rather than a single unified device.
    https://www.wired.com/2015/03/nintendo-nx-analysis/

    "It will become important for us to accurately take advantage of what we have done with the Wii U architecture," Iwata said. "It of course does not mean that we are going to use exactly the same architecture as Wii U, but we are going to create a system that can absorb the Wii U architecture adequately. When this happens, home consoles and handheld devices will no longer be completely different, and they will become like brothers in a family of systems."
    Πρώτα βγήκε το υβριδικό, μετά το φορητό και τώρα μάλλον έπεται το home console version... προσωπικά υποψιάζομαι ότι θέλουν να κάνουν επέκταση κοινού. Είναι αρκετοί αυτοί που θέλουν home αν δεις τα στατιστικά χρήσης (περίπου 50/50).

    Και όταν λέω home console version δεν εννοώ ούτε BD-ROM discs (αυτά που πολλοί λένε "CD"), ούτε AMD x86 APU.

    Εννοώ κονσόλα με nVidia Tegra SoC που θα παίρνει τα cartridges του Switch και τα παιχνίδια πάλι θα είναι φτιαγμένα να τρέχουν στο OG Switch ως baseline. Χωρίς άχρηστα παραφερνάλια (πολλαπλές μπαταρίες, μικρούλια χειριστήρια για ιαπωνικά χεράκια με drift bonus, οθόνη) και με Pro controller στο βασικό πακέτο. Μπορεί να το πουλήσει $250 (όσο το Wii) και να πάει τρένο για πολλά χρόνια ακόμα.

    Ελπίζω να το λύσαμε/ξεκαθαρίσαμε τώρα, γιατί δεν μ' αρέσει να αιωρούνται εντυπώσεις στον αέρα.

    Δεν έχω πρόβλημα με όσους ανακαλύψατε την φορητότητα στα γεράματα και δεν ζήσατε εποχές Game & Watch/GameBoy/Game Gear, με γειά σας με χαρά σας, αλλά εγώ προσωπικά έζησα το φορητό gaming τότε που ήταν στα ντουζένια του, τότε που μετρούσε να το ζήσεις (γιατί σήμερα έχει βρωμίσει ο τόπος mobile συσκευές και κακά τα ψέματα, δεν έχει το ίδιο wow effect) και τα μάτια μου είχαν άλλες αντοχές. Πως θα γίνει δηλαδή, να γυρίσω τον χρόνο πίσω;

    Όπως σέβομαι εγώ την δικιά σας επιλογή, έτσι σεβαστείτε κι εσείς την δικιά μου επιλογή να προτιμάω αυστηρά και μόνο home console gaming σε μεγάλη οθόνη.

  13. #1170

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Ποιά μαγιά; Βασικά μπορείς να μου δείξεις που έγραψα να καταργήσει την φορητή (Lite) και υβριδική (OG Switch) και να βγάλει μόνο home console; Με το Lite υπήρξε κάποιο πρόβλημα (εννοώ κατήργησε την υβριδικότητα για όλους); Κανονικά κυκλοφορούν και τα 2.

    Μην βάζεις λόγια στο στόμα μου ρε συ, στο έχω ξαναπεί. Η Nintendo είχε μιλήσει πολύ συγκεκριμένα για "family of systems":

    https://kotaku.com/report-nintendos-...hel-1736904323



    https://www.wired.com/2015/03/nintendo-nx-analysis/



    Πρώτα βγήκε το υβριδικό, μετά το φορητό και τώρα μάλλον έπεται το home console version... προσωπικά υποψιάζομαι ότι θέλουν να κάνουν επέκταση κοινού. Είναι αρκετοί αυτοί που θέλουν home αν δεις τα στατιστικά χρήσης (περίπου 50/50).

    Και όταν λέω home console version δεν εννοώ ούτε BD-ROM discs (αυτά που πολλοί λένε "CD"), ούτε AMD x86 APU.

    Εννοώ κονσόλα με nVidia Tegra SoC που θα παίρνει τα cartridges του Switch και τα παιχνίδια πάλι θα είναι φτιαγμένα να τρέχουν στο OG Switch ως baseline. Χωρίς άχρηστα παραφερνάλια (πολλαπλές μπαταρίες, μικρούλια χειριστήρια για ιαπωνικά χεράκια με drift bonus, οθόνη) και με Pro controller στο βασικό πακέτο. Μπορεί να το πουλήσει $250 (όσο το Wii) και να πάει τρένο για πολλά χρόνια ακόμα.

    Ελπίζω να το λύσαμε/ξεκαθαρίσαμε τώρα, γιατί δεν μ' αρέσει να αιωρούνται εντυπώσεις στον αέρα.

    Δεν έχω πρόβλημα με όσους ανακαλύψατε την φορητότητα στα γεράματα και δεν ζήσατε εποχές Game & Watch/GameBoy/Game Gear, με γειά σας με χαρά σας, αλλά εγώ προσωπικά έζησα το φορητό gaming τότε που ήταν στα ντουζένια του, τότε που μετρούσε να το ζήσεις (γιατί σήμερα έχει βρωμίσει ο τόπος mobile συσκευές και κακά τα ψέματα, δεν έχει το ίδιο wow effect) και τα μάτια μου είχαν άλλες αντοχές. Πως θα γίνει δηλαδή, να γυρίσω τον χρόνο πίσω;

    Όπως σέβομαι εγώ την δικιά σας επιλογή, έτσι σεβαστείτε κι εσείς την δικιά μου επιλογή να προτιμάω αυστηρά και μόνο home console gaming σε μεγάλη οθόνη.
    Απ οτι θυμαμαι ειχες πει οτι θες απο τη nintendo μια καθαρα home console , αυτο σχολίασα ετεροχρονισμένα.
    Αν δεν θυμαμαι καλα οκ απλα ρε συ μπορεις να πεις πχ «δεν εχω τετοια άποψη» αυτο το «βαζεις λόγια στο στομα μου» δε νομιζω οτι βοηθάει στο να συζητησουμε.

    Τεσπα συμφωνω απολυτα οτι Προσωπικα (και πολλοι ακομα) ανακάλυψαμε το handheld στα γεράματα .

    Απλα η διαφορα με τα προηγηθούμενα ειναι οτι συνήθως τα “μικρά» έπαιζαν spin offs .

    Ηταν κατι εναλλακτικό οχι το βασικό gaming σε φορητή μορφή .

    Σου θυμίζω τα golden abyss η το god of war του vita .

    Φτιάχτηκαν για φορητή μορφή για να υπαρχει uncharted και GOW στο φορητό , η διαφορα του switch ειναι προφανής.

    Παιζεις τα βασικα παιχνίδια .


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  14. #1171
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Απ οτι θυμαμαι ειχες πει οτι θες απο τη nintendo μια καθαρα home console , αυτο σχολίασα ετεροχρονισμένα.
    Αν δεν θυμαμαι καλα οκ απλα ρε συ μπορεις να πεις πχ «δεν εχω τετοια άποψη» αυτο το «βαζεις λόγια στο στομα μου» δε νομιζω οτι βοηθάει στο να συζητησουμε.

    Τεσπα συμφωνω απολυτα οτι Προσωπικα (και πολλοι ακομα) ανακάλυψαμε το handheld στα γεράματα .

    Απλα η διαφορα με τα προηγηθούμενα ειναι οτι συνήθως τα β€œμικρά» έπαιζαν spin offs .

    Ηταν κατι εναλλακτικό οχι το βασικό gaming σε φορητή μορφή .

    Σου θυμίζω τα golden abyss η το god of war του vita .

    Φτιάχτηκαν για φορητή μορφή για να υπαρχει uncharted και GOW στο φορητό , η διαφορα του switch ειναι προφανής.

    Παιζεις τα βασικα παιχνίδια .
    ΟΚ, το παίρνω πίσω αυτό το κομμάτι, απλά με έχουν κουράσει οι φορουμικές παρεξηγήσεις, για αυτό προσπαθώ να είμαι όσο πιο σαφής/επεξηγηματικός γίνεται.

    Είπα ότι θα ήταν καλή ιδέα να προσθέσει στο "family of systems" (λόγια της Nintendo και του μακαρίτη Iwata, όχι δικά μου) μια 3η (home) εκδοχή του Switch, δεν είπα να σας στερήσει την φορητότητα καταργώντας τα OG/Lite SKUs, προς θεού! Το σέβομαι και το αναγνωρίζω ως ανάγκη (ακόμα και για παντρεμένους λόγω «παντόφλας», αν και υπάρχει η λύση του dedicated man cave).

    Γενικά καλό είναι να υπάρχουν επιλογές για όλους και να αυξάνεται το κοινό και η κερδοφορία τους.

    Καλώς υπάρχει και το Lite, κι ας μην είναι τόσο «βολική» φορητή κονσόλα (όσο το 3DS) όπως διαβάζω.

    Οι παλιοί που ζήσαμε εποχές Game Boy vs Game Gear θυμόμαστε τι επικριτικά σχόλια λάμβανε το 2ο για την ντεμέκ φορητότητά του (γκουμούτσα κονσόλα + ρουφούσε τις ΑΑ μπαταρίες σαν πορτοκαλάδα!).

    Ήταν αν θες το "Switch" της εποχής του (πολλά παιχνίδια ήταν Master System ports), με αστεία αυτονομία (3-5 ώρες), ακριβώς όπως και το OG Switch! Μετά βγήκε και το SEGA Nomad (portable Mega Drive με TV out), αλλά πάτωσε εντελώς και το έκοψε οριστικά το portable console σπορ η SEGA.

    Έκανα μια μίνι ιστορική αναδρομή απλά για να δούμε ότι έχουν υπάρξει κι άλλες τέτοιες (άγουρες) προσπάθειες στο παρελθόν και σου μιλάω ως παλιός SEGAκιας (SEGA προτιμούσα μεν, αλλά έπαιζα και σε Nintendo κονσόλες δοθείσης της ευκαιρίας).

    Btw, εσύ που προτιμάς φορητότητα, μπορείς να παίξεις 3D παιχνίδια κομμένα & ραμμένα για home console (π.χ. Zelda BoTW); Δεν διαβάζω και τα καλύτερα για κάποια puzzles με gyro.

    Γιατί υπάρχουν και Zelda με Game Boy roots (ένα remake που είχε βγει, πως λεγόταν?) και 2.5D προοπτική που σαφώς και είναι μια χαρά playable σε portable mode.

    Θέλω να πω η φορητότητα του Switch έχει αρκετούς συμβιβασμούς, ανάλογα με τα roots του εκάστοτε παιχνιδιού. Όπως και μια home console εκδοχή θα έχει άλλους συμβιβασμούς (μη-συμβατή με joycon tech demos στυλ 1-2 Switch και LABO). Αυτό ισχύει ήδη για το Lite και δεν ανοίγει μύτη, οπότε δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα. Ο καθένας επιλέγει αυτό που τον βολεύει καλύτερα.

    ΥΓ: Μεγάλη φόλα το Uncharted Golden Abyss και στο λέω υπεύθυνα ως δηλωμένος Uncharted fan. Κλάσεις ανώτερο το (unpolished gem) Uncharted 1.

    Τι μου άρεσε στο Golden Abyss; Το gyro aiming (που 7 χρόνια αγνοείτο στο PS4!). Τι δεν μου άρεσε; Τα gimmicky boss fights με touch controls. Story εντελώς αδιάφορο/forgettable (δεν θυμάμαι σχεδόν τίποτα, σε αντίθεση με την επική τριλογία).

    Ειλικρινά ούτε σε remaster δεν το θέλω...

    Κάπου εκεί (Vita εποχή) όπως κατάλαβες έκλεισε για μένα οριστικά το κεφάλαιο του φορητού gaming. Έκλεισε και για την Sony (με τις γνωστές συνέπειες στην αγορά της Ιαπωνίας). It is what it is, δεν έχει νόημα να το σκαλίσω περαιτέρω.

  15. #1172

    Default Nintendo Switch

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    ΟΚ, το παίρνω πίσω αυτό το κομμάτι, απλά με έχουν κουράσει οι φορουμικές παρεξηγήσεις, για αυτό προσπαθώ να είμαι όσο πιο σαφής/επεξηγηματικός γίνεται.

    Είπα ότι θα ήταν καλή ιδέα να προσθέσει στο "family of systems" (λόγια της Nintendo και του μακαρίτη Iwata, όχι δικά μου) μια 3η (home) εκδοχή του Switch, δεν είπα να σας στερήσει την φορητότητα καταργώντας τα OG/Lite SKUs, προς θεού! Το σέβομαι και το αναγνωρίζω ως ανάγκη (ακόμα και για παντρεμένους λόγω «παντόφλας», αν και υπάρχει η λύση του dedicated man cave).

    Γενικά καλό είναι να υπάρχουν επιλογές για όλους και να αυξάνεται το κοινό και η κερδοφορία τους.

    Καλώς υπάρχει και το Lite, κι ας μην είναι τόσο «βολική» φορητή κονσόλα (όσο το 3DS) όπως διαβάζω.

    Οι παλιοί που ζήσαμε εποχές Game Boy vs Game Gear θυμόμαστε τι επικριτικά σχόλια λάμβανε το 2ο για την ντεμέκ φορητότητά του (γκουμούτσα κονσόλα + ρουφούσε τις ΑΑ μπαταρίες σαν πορτοκαλάδα!).

    Ήταν αν θες το "Switch" της εποχής του (πολλά παιχνίδια ήταν Master System ports), με αστεία αυτονομία (3-5 ώρες), ακριβώς όπως και το OG Switch! Μετά βγήκε και το SEGA Nomad (portable Mega Drive με TV out), αλλά πάτωσε εντελώς και το έκοψε οριστικά το portable console σπορ η SEGA.

    Έκανα μια μίνι ιστορική αναδρομή απλά για να δούμε ότι έχουν υπάρξει κι άλλες τέτοιες (άγουρες) προσπάθειες στο παρελθόν και σου μιλάω ως παλιός SEGAκιας (SEGA προτιμούσα μεν, αλλά έπαιζα και σε Nintendo κονσόλες δοθείσης της ευκαιρίας).

    Btw, εσύ που προτιμάς φορητότητα, μπορείς να παίξεις 3D παιχνίδια κομμένα & ραμμένα για home console (π.χ. Zelda BoTW); Δεν διαβάζω και τα καλύτερα για κάποια puzzles με gyro.

    Γιατί υπάρχουν και Zelda με Game Boy roots (ένα remake που είχε βγει, πως λεγόταν?) και 2.5D προοπτική που σαφώς και είναι μια χαρά playable σε portable mode.

    Θέλω να πω η φορητότητα του Switch έχει αρκετούς συμβιβασμούς, ανάλογα με τα roots του εκάστοτε παιχνιδιού. Όπως και μια home console εκδοχή θα έχει άλλους συμβιβασμούς (μη-συμβατή με joycon tech demos στυλ 1-2 Switch και LABO). Αυτό ισχύει ήδη για το Lite και δεν ανοίγει μύτη, οπότε δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα. Ο καθένας επιλέγει αυτό που τον βολεύει καλύτερα.

    ΥΓ: Μεγάλη φόλα το Uncharted Golden Abyss και στο λέω υπεύθυνα ως δηλωμένος Uncharted fan. Κλάσεις ανώτερο το (unpolished gem) Uncharted 1.

    Τι μου άρεσε στο Golden Abyss; Το gyro aiming (που 7 χρόνια αγνοείτο στο PS4!). Τι δεν μου άρεσε; Τα gimmicky boss fights με touch controls. Story εντελώς αδιάφορο/forgettable (δεν θυμάμαι σχεδόν τίποτα, σε αντίθεση με την επική τριλογία).

    Ειλικρινά ούτε σε remaster δεν το θέλω...

    Κάπου εκεί (Vita εποχή) όπως κατάλαβες έκλεισε για μένα οριστικά το κεφάλαιο του φορητού gaming. Έκλεισε και για την Sony (με τις γνωστές συνέπειες στην αγορά της Ιαπωνίας). It is what it is, δεν έχει νόημα να το σκαλίσω περαιτέρω.
    Σχεδον ολο το breath of the wild σε handheld το εχω παιξει.
    Οπως και τη συντριπτική πλειοψηφία όλων των παιχνιδιών που εχω παιξει στο switch,
    Ειλικρινα δεν εχεις το παραμικρό προβλημα, και για μενα ειναι ανωτερη εμπειρία απο την τηλεόραση και θα σου πω αμεσως γιατι.

    Για όσο μοναδική κονσόλα μεσα στο σπιτι μου ηταν το switch δεν ειχα θεμα με το TV gaming σε αυτο.
    Μια χαρα.
    Οταν ομως υπαρχει Xbox η PlayStation δίπλα η μετάβαση απο το 4Κ/HDR στο 720/1080 SDR δεν συνηθίζεται ευκολα.

    Οταν παιζεις handheld μεγαλώνει πολυ το PPI λόγω της μικρής οθόνης και η διαφορα αυτη ελαχιστοποιείται.

    Ολα τα παιχνίδια της nintendo ειναι optimized να προσφέρουν υπέροχη εμπειρία σε handheld mode (εκτός απο τα λίγα που απαιτούν TV), εξαίρεση για μενα αποτελούν τα «βαριά» 3RD party που εχουν ερθει στην κονσόλα τύπου wolfenstein η Witcher .

    Δεν θα διαβάσεις κακές κριτικές για αυτα για το performance τους στο switch αντίθετως θα διαβάσεις οτι παιζουν πολυ καλα (με παρότρυνση να παίζονται handheld λόγω του ppi που ανέφερα πριν), απλα μεγάλος εχθρός του καλού ειναι το (πολυ) καλύτερο.

    Οποτε έσφαξα το CFW switch που ειχα αρπαξα μια 400αρα και πηρα σε προσφορά ενα lite στα 160 και έβαλα και 240 για την αγορά του series x.

    Για το θεμα βολικότατας και «πιασιματος» υπάρχουν πολλα αξεσουάρ στην αγορά απο θήκες και grips που το κάνουν σαν να κρατάς χειριστήριο με οθονη .

    Ενα dedicated για TVgaming switch pro θα έκανε πολυ πιο αναβαθμισμένη την εμπειρία στην τηλεόραση και η απουσία οθονης και μπαταριας θα έριχνε την τιμή, αλλα Προσωπικα δεν νομιζω να το κανει η nintendo σε αυτη τη φαση.

    Προσωπικα θα το αγόραζα μονο αν ηταν άκρως ανταγωνιστικό προς τα series x η Ps5.

    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by Giannis1979; 20-01-2021 at 10:27.

  16. #1173
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Ίσως είναι θέμα συνήθειας ή ανάλογα τι περιοχές θα παίξεις (στο YouTube αν δεις έχει κάτι shrines με puzzles που έχουν μια μπάλα και πρέπει να την μετακινήσεις με gyro controls).

    Ε, δεν είναι και ό,τι πιο βολικό να περιστρέφεις σε 3 άξονες την κονσόλα (που έχει και οθόνη) σε σχέση με το να περιστρέφεις μόνο το Pro controller και η (μεγάλη) οθόνη να είναι σταθερή/ακούνητη.

    Επίσης, για τα JRPG διαβάζω σχόλια/κριτικές για πολύ μικρά γράμματα σε portable mode και απαράδεκτο UI scaling. ΟΚ, δεν με ενδιαφέρει σαν genre προσωπικά, απλά το αναφέρω για όσους τους ενδιαφέρει.

    Για ανάλυση δεν διαφωνώ με όσα γράφεις, το ίδιο πρόβλημα είχαν και τα Vita games στην μεγάλη οθόνη (PSTV/Vita TV -> docked Vita precursor). Ακόμα και τα PS1 games (λόγω παλαιότητας) έδειχναν καλύτερα στο φορητό Vita.

    Για αυτό βγάζει νόημα να δυναμώσουν το Tegra SoC, για αυτό και οι φήμες για DLSS και όπου υπάρχει καπνός, υπάρχει και φωτιά λένε...

    Native 1080p60 αν παίζει το BoTW, θα είναι μια χαρά και ας δώσουν και 4K με DLSS. Εφόσον τα twins δεν έχουν AI upscaling, μια χαρά μπορεί να το προμοτάρει ανταγωνιστικά η Nintendo ότι έχει κάτι που δεν έχουν οι άλλοι.

    Εδώ να θυμίσω ότι και το Switch/Tegra X1 έχει κάποια πλεονεκτήματα στην αρχιτεκτονική του (tiled rendering στην GPU -> η πρώτη κονσόλα ήταν το Dreamcast με PowerVR GPU και αργότερα το Vita επίσης με PowerVR) συγκριτικά με τα PS4/XB1, άσχετα αν τα δεύτερα είχαν περισσότερη ωμή δύναμη και τρέχουν καλύτερα τα 3rd party/multiplatform.

    Θέλω να πω εφόσον η Nintendo έχει 20ετές (?) συμβόλαιο με nVidia, μπορεί να το εκμεταλλευθεί με κάποιες αποκλειστικές (μέχρι στιγμής) τεχνολογίες που ανεβάζουν το efficiency συγκριτικά με AMD hardware.

    Ανταγωνιστική εφ' όλης της ύλης ως προς τα PS/XBOX δεν νομίζω να γίνει, μόνο και μόνο το θέμα των OS/services να πιάσουμε (εκεί το party chat ακόμα απαιτεί mobile device?). Όχι ότι η Sony δεν το έσκισε τους τελευταίους μήνες το UI/party chat, αλλά λέμε τώρα.
    Last edited by psx3; 20-01-2021 at 17:09.

  17. #1174
    Forum GOD ilias78's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,515
    PSN ID
    ilias_78
    Name
    Ηλίας

    Default

    Υπάρχει στο αγγλικό eshop προσφορά το toki στα 0.99€

    Spoiler!

  18. #1175
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    https://gamerant.com/frame-rate-reso...d-bowers-fury/

    720p 60 fps το Bowser's Fury (new content, όχι remaster) σε docked mode vs 720p 30 fps σε portable mode. Ξεκάθαρα GPU-bound game (του Κουτρούλη ο γάμος από εφέ!) και φτιαγμένο για Switch baseline (σε αντίθεση με το remastered SM3DW που είναι φτιαγμένο για Wii U baseline και παίζει στα 60 fps παντού).

    Εννοείται ότι platformer/arcadey game στα 30 fps δεν είναι και η καλύτερη εμπειρία. Ούτε το 720p σε σύγχρονη 4KTV...

    Πραγματικά τώρα με τα lockdowns είναι τρελή ευκαιρία να βγάλουν New Switch Pro και να πάνε ταμείο, εκτός κι αν περιμένουν να ξεστοκάρουν ό,τι έχουν από Tegra X1 πρώτα.

    Μια ζωή έτσι ήταν η Nintendo από όσο την θυμάμαι, "withered technology" (μαραμένη τεχνολογία στα όρια του σιτέματος, λολ) και άγιος ο θεός.

    Βασικά από άποψη φορητών κονσολών το Switch παίζει να είναι η πιο δυνατή φορητή κονσόλα αναλογικά με την εποχή του (το θρυλικό Game Boy ήταν σαφώς πιο αδύναμο -πάντα για την εποχή του ξαναλέω-). Δεν κάνω σύγκριση Switch vs Game Boy (μην λέμε και τα αυτονόητα).

    Το Switch καίει παραπάνω ρεύμα (εξού και γιατί έχει ανεμιστηράκι) και τρέχει και home console games (π.χ. Witcher 3). Την εποχή (early 2000s) του Game Boy Advance (ας το πούμε φορητό SNES) δεν μπορούσες να τρέξεις Halo (OG XBOX), έστω και με κομμένα gfx settings και προσεκτικό optimization. Απλά δεν ήταν εφικτό τεχνολογικά. Υπήρχε χάος ανάμεσα σε portable vs home consoles (της ίδιας γενιάς) και σε feature set (έλλειψη shaders) και σε χειρισμό/control scheme.

    Αυτά τα γράφω για να μην νομίζει κανείς ότι στο παρελθόν έβγαζαν τίποτα «τέρατα» (άσχετα αν το PR/marketing το διάνθιζε με "Now you're playing with power" τσιτάτα):



    Με εξαίρεση το Nintendo 64 (SGI powered, έστω και πετσοκομμένο), άντε και το παγουρίνο GameCube, δεν έχουν βγάλει άλλη δυνατή κονσόλα...

    Η πιο μοσχοπουλημένη κονσόλα της Nintendo (πωλήσεις επιπέδου PS2) είναι αυτή εδώ και πραγματικά το σαπάκι Switch μοιάζει με όαση μπροστά του: https://www.copetti.org/writings/consoles/nintendo-ds/

  19. #1176

    Default

    Οποιος θέλει switch lite 2 μηνών, πρακτικά ολοκαίνουργιο με 22 μήνες εγγύηση ακόμα (έχει παίξει ένα παιχνίδι) κίτρινο με official case, διάφανη θήκη για καλύτερο grip, και screen protector στα 150 σύνολο να επικοινωνήσει.
    Θα προτιμούσα να το πάρει κάποιος φίλος από εδώ παρά κάποιος άγνωστος άλλου οπότε θα περιμένω μερικές μέρες πριν το βάλω marketplace η στο site των scalpers .

    Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  20. #1177
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Πήρε ή θα πάρει κανείς το Super Mario 3D world για switch;

  21. #1178
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Αν βγει Switch Pro, θα είναι από τα πρώτα που θα πάρω... από κριτικές βλέπω σκίζει (όπως και η Wii U έκδοση), αναμενόμενο.

  22. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    panos74gr (12-02-2021)

  23. #1179
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Αν βγει Switch Pro, θα είναι από τα πρώτα που θα πάρω... από κριτικές βλέπω σκίζει (όπως και η Wii U έκδοση), αναμενόμενο.
    Το είχα άχτι από τότε που είχε βγει στο wiiU και επιτέλους το παίζω.

    Αν ειναι κανείς διαθεσιμος για να δοκιμάσουμε το online, ας μου πει.

  24. #1180
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Τελικά το συμπέρασμα που βγάζω είναι ότι αν έχεις exclusives, ουδείς ασχολείται με hardware θέματα... ακριβώς ότι συνέβαινε εποχές 360/GoW με το RROD. Ο κόσμος τα κάνει αβαβά αν του δίνεις παιχνίδια.

    Αντί να λύσουν τα θέματα των joy-cons (αν λύνονται δηλαδή), βγάλανε άλλο ένα χρωματάκι/σχεδιάκι για συλλέκτες:
    Spoiler!

    +Zelda HD remaster (ούτε καν remake)

    New Switch Pro πουθενά στον ορίζοντα (λίγο στα πεταχτά είδα την παρουσίαση, εκτός αν μου διέφυγε κάτι) και exclusives και το 2022 (6o έτος κυκλοφορίας θα είναι τότε).
    Όσοι προέβλεπαν Wii U No2, έχουν πάει κουβά προ πολλού. Το βλέπω να πηγαίνει τρένο μέχρι 2030 με Tegra X1, ενώ η Sony θα έχει βγάλει PS6 Slim μέχρι τότε.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •