Page 4 of 68 FirstFirst 123456781454 ... LastLast
Results 61 to 80 of 1349

Thread: Nintendo Switch

  1. #61
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Εξαιρετικο hardware για εμενα... και φανταστικη ιδεα. Μπορει να μην μου αρεσει η θεματολογια των παιχνιδιων της Νιντεντο αλλα απο design σκιζουν οι ατιμοι. Το μηχανημα ειναι ευφυεστατο! Το γεγονος οτι 1 home console γινεται απευθειας φορητη και το οτι αυτη η φορητη συσκευη κουβαλαει απανω της 2(!!) χειρηστηρια για να παιζεις διπλο ειναι κινηση ματ.

    Η Νιντεντο δεν εχει πραγματικα αντιπαλο στην αντιληψη που εχει για το handheld gaming.



    Δεν περιμενω να εχει τρομερα τεχνικα χαρακτηριστικα αλλα το ολο concept και το design αξιζει συγχαρητηριων.

  2. #62
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Εμένα μ' αρέσει αυτό που βλέπω και για πρώτη φορά στη ζωή μου βλέπω μια κονσόλα της Nintendo που "μου πάει" και στην φιλοσοφία μου ως gamer. Φαίνεται ότι επιτέλους κάνουν αυτό που θέλουν χωρίς να πληρώνει τη νύφη το hardcore κοινό.

    Και μ' αρέσει το όνομα (και το σήμα). Δεν είναι καλό από άποψη marketing IMO αλλά του ταιριάζει.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  3. #63
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Δημήτρη, δε διαφωνώ, απλα διατηρώ πολλές επιφυλάξεις για το ποσο θα τα χρησιμοποιήσει κανεις ολα αυτα... Πχ, εαν έπαιρνα το Switch, θα ήταν ξεκάθαρα home console. Βέβαια εγώ είμαι και 38!!!! Σε νεαρότερες ηλικίες ίσως πιάσει αυτο.
    Θα δούμε....

  4. #64
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  5. #65
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonpaul View Post
    Δημήτρη, δε διαφωνώ, απλα διατηρώ πολλές επιφυλάξεις για το ποσο θα τα χρησιμοποιήσει κανεις ολα αυτα... Πχ, εαν έπαιρνα το Switch, θα ήταν ξεκάθαρα home console. Βέβαια εγώ είμαι και 38!!!! Σε νεαρότερες ηλικίες ίσως πιάσει αυτο.
    Θα δούμε....
    Oυτε και εμενα με ενδιαφερει για αγορα, γιατι απεχθανομαι το handheld gaming γενικα. Δεν μπορω ομως να μην παραδεχθω οτι γι αυτο που ειναι και που θελει να ειναι το Switch ειναι εντυωπσιακα εξυπνο και καινοτομο. Δηλαδη κατα την ταπεινη μου αποψη παντα κανει σκονη οτιδηποτε αλλο κυκλοφορει αυτη τη στιγμη στην αγορα, στο ειδος του. Το concept ειναι μαεστρικο.

  6. #66
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Επίσης, δε ξέρω κατα ποσο θα αντέξει χωρίς να φθαρεί η κονσόλα ή οποιοδήποτε αλλο κομμάτι της αυτο το "βγάλε βάλε"...

  7. #67
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonpaul View Post
    Επίσης, δε ξέρω κατα ποσο θα αντέξει χωρίς να φθαρεί η κονσόλα ή οποιοδήποτε αλλο κομμάτι της αυτο το "βγάλε βάλε"...
    Lol, το ίδιο ακριβώς είπε και ο Δημήτρης στο gaf.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  8. #68
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Μα ναι... Ήταν το πρώτο που σκέφτηκα.

    Οι αντιδράσεις στο διαδίκτυο ειναι απο θετικές έως πολύ θετικές!!!!

    - - - Updated - - -

    Quote Originally Posted by Lnds500 View Post
    Lol, το ίδιο ακριβώς είπε και ο Δημήτρης στο gaf.
    Αν δεν ειναι κόπος, μου στέλνεις ενα link?

  9. #69
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Lnds500 View Post
    Lol, το ίδιο ακριβώς είπε και ο Δημήτρης στο gaf.
    Τιποτα δεν σου ξεφευγει μπαγασα!

    Ναι οντως αυτο ηταν το πρωτο που σκεφτηκα κι εγω. Δεν ξερω κατα ποσο η κονσολα ειναι ανθεκτικη σε σκληρη χρηση. Μεγαλο ρολο θα παιξουν τα υλικα κατασκευης οπως και ο τροπος που κλειδωνουν μεταξυ του τα κομματια.

  10. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Leon_DiZ (20-10-2016)

  11. #70
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Τα οποία υλικά κατασκευής, οκ, ίσως είμαι υπερβολικός, αλλα απο το trailer δε φαίνονται ιδιαίτερα ανθεκτικά. Ίσως φταίει ο ήχος που έχουν προσθέσει όταν αποσπούν τα χειριστήρια. Θα το δούμε αυτο...

  12. #71
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,546
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default

    Δηλαδή αν το κάνουμε λίγο stripped το θέμα αυτό και βγάλουμε το γεγονός ότι η κονσόλα παίζει στο σπίτι παίζει και on the go που είναι το εντυπωσιακό;
    Η ανάγκη του κόσμου είναι δηλαδή να μπορεί να συνεχίσει το ΙΔΙΟ παιχνίδι και μέσα στο αεροπλάνο, γήπεδο μπάσκετ κλπ κλπ;
    Ο κόσμος ήδη έχει ένα κάρο συσκευές που παίζουν στον δρόμο και ξέρουμε πολύ καλά τι είδους παιχνίδια είναι αυτά που μπορείς να παίξεις στο λεωφορείο,
    ταξίδι, τουαλέτα. Αν τώρα οι ανάγκες του κόσμου έχουν αλλάξει τόσο πολύ και θέλει να παίξει battlefield, Witcher, Forza κοκ την ώρα που θέλει να βγάλει
    βόλτα τον σκύλο του, ούτε και με αφορά, σίγουρα με ξεπερνά αλλά το κυριότερο είναι αδύνατο να συμβεί. Resident Evil θα παίξεις σπίτι σου και όχι στο δρόμο
    για το μπακάλικο. Εφετζίδικο μεν, ανούσιο δε.

    Δε σχολιάζω τη ποιότητα κατασκευής, εργονομία, και σχεδιασμό. Σε αυτά η N πάντα ήταν πολύ σωστή, ιδιαίτερα στην ποιότητα των υλικών.
    Σχολιάζω όμως την ουσία της ιδέας και την αμφισβητώ στο μέγιστο βαθμό.

  13. The Following User Says Thank You to Error Flynn For This Useful Post:

    chronohill (20-10-2016)

  14. #72
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    ^^ Μα κι εμένα εκεί ειναι η ένσταση μου.... Γι'αυτο και θεωρω πως θα "πιάσει" σε μικρές ηλικίες κυρίως. Δεν ειναι τυχαίο, άλλωστε, που στο trailer δε φαίνεται ούτε ενα παιδάκι. Αυτα τα έχουν σιγουρα για αγορά!!!! Πάνε, όμως, να τσιμπήσουν και μεγαλύτερες ηλικίες. Εξού και ειπα οτι το trailer ειναι υπερβολικό, αναφέροντας το παράδειγμα της τυπισσας που την καλούν απέναντι και αυτή κουβαλά την οθόνη και παίζουν ολοι μαζι.

  15. #73
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    H Nintendo ποτε δεν βασιστηκε σε ενα battlefield ή ενα Resident Evil για να εξιταρει τους handheld gamers... αυτο ηταν τακτικη της Sony και γι αυτο και οι 2 αποπειρες της να κανει κατι στον τομεα αυτο απετυχε σε μεγαλο βαθμο (να μην πω ολοκληρωτικο με την κατασταση του Vita)

    Η Νιντεντο αντιθετως ξερι τι σημαινει handheld gaming και εχει ενα καρο franchises ετοιμα για το σκοπο αυτο. Αλλωστε εστιασαν στα handheld απλα παιχνιδια στο μεγαλυτερο μερος του βιντεο.

    Σε αντιθεση με την Σονυ η Νιντεντο ξερει τι να κανει με το handheld.

  16. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Dragonpaul (20-10-2016)

  17. #74
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Δεν ήμουν ποτέ φαν της Nintendo μιας και ποτέ δεν ήταν του γούστου μου τα games της.
    Πάλι βλέπω μια κονσόλα αδιάφορη για μένα που βλέποντας το trailer δεν είπα ούτε μια στιγμή "την θέλω". Θεωρώ πως θα είναι πίσω τεχνολογικά.
    Λογικά θα έχει έναν πιο δυνατό hardware στο "σταθερό" μέρος της όποτε σαν οικιακή κονσόλα θα παίζει καλύτερα από ότι σαν φορητή. Γιατί αν όλο το hardware είναι στο φορητό μέρος τότε κλάφτα Χαράλαμπε για third party υποστήριξη.

    Οφείλω να παραδεχτώ πάντως πως η Nintendo πάντα καινοτομεί και ψάχνεται με το gaming. Και παρόλο που δεν είμαι fan αλλά πάντα την βλέπω με συμπάθεια ελπίζω να πιάσει σαν κίνηση και να πουλήσει.
    Είναι καλό να μπει δυναμικά ο 3ος παίκτης στη βιομηχανία


    Sent from my iPad using Tapatalk
    Spoiler!

  18. #75
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Εμένα ίσα ίσα μου φαίνεται ότι "ανοίγει" πολύ το κοινό της με το Switch. Φαίνεται να κρατάει τα καλά της και να ακούει αυτά που της έλεγαν τόσα χρόνια το κοινό και οι devs.

    Υπήρχαν χρήστες που τους άρεσαν τα παιχνίδια της και δεν αγόραζαν κονσόλες επειδή είχαν gimmicks, δεν είχαν υποστήριξη από third-parties και δεν ήταν αρκετά δυνατές συγκριτικά με τον ανταγωνισμό.

    1) Στο κομμάτι των γραφικών, φαίνεται να είναι συγκρίσιμο με τους άλλους 2
    2) Τέλος στα χειριστήρια κίνησης και το 3D. Κανονικά controllers, couch gaming, dual analog sticks, shoulder buttons
    3) Ακριβώς επειδή φαίνεται να μπορεί να τρέξει παιχνίδια του PS4, μπορεί να υπάρξει μεγαλύτερη υποστήριξη από devs
    4) Τεράστιο upgrade στο κομμάτι handheld gaming. Τόσα χρόνια λέγαμε - "ωραία τα Pokemon αλλά φαντάσου πως θα ήταν αν έβγαιναν σε κονσόλα". Τώρα αυτό ακριβώς θα γίνεται.
    5) Δεν χρειάζεται να παίζεις και στα δυο ταυτόχρονα. Θες; Μπορείς. Δεν θες; Επιλέγεις πως σ αρέσει να παίζεις και τελείωσε. Αν κάποιος θέλει μια "κλασική κονσόλα ή ένα handheld" πλέον τα έχει και τα 2 σε 1

    Μιλάμε για τρομερή εξέλιξη και αν έχει καλή τιμή και πολιτικές υποστήριξης, θα ΣΚΙΣΕΙ.

    ΥΓ. Στην Ιαπωνία θα πουλήσει σαν τρελό. Pokemon, Final Fantasy, Persona, Dragon Quest, Kingdom Hearts σε επίπεδα κονσόλας on-the-go??? Sold.



    Quote Originally Posted by Dragonpaul View Post
    Αν δεν ειναι κόπος, μου στέλνεις ενα link?
    Παύλο είναι τόσες οι σελίδες και τόσα τα θέματα που ούτε και θυμάμαι που το είδα

    Πάντως έκανε ακριβώς το ίδιο σχόλιο με σένα.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  19. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    Snk (20-10-2016)

  20. #76
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Εγω απορρω πως το πετυχες Λεωνιδα καθως εκεινη την στιγμη εκανες 1 ποστ και μεσα σε 2 δευτερα ειχαν γινει αλλα 10 ποστ... χαμος εντελως.

    Παυλο λεω ακριβως οτι και εσυ, οποτε πραγματικα δεν υπαρχει λογος.

  21. #77
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Όχι, δε το ήθελα γι'αυτο... Απλα για να έβλεπα τι λέει ο κόσμος. Ξέρω οτι γινεται χαμός εκεί και βαριόμουν να ψάξω.

  22. #78

    Default

    καλο ειναι να υπαρχει κ μια portable κονσολα,ειναι το κατι διαφορετικο. ομως αμα ειναι να ξεκινησει παλι με σουπερ μαριο 205,yoshi island 400 κ διαφορα παιχνιδακια για οικογενειες κ παιδακια,θα παει για πατο παλι.

  23. #79
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    H Nintendo αποκάλυψε το Nintendo Switch

    - - - Updated - - -

    Quote Originally Posted by christos-sonyboy View Post
    καλο ειναι να υπαρχει κ μια portable κονσολα,ειναι το κατι διαφορετικο. ομως αμα ειναι να ξεκινησει παλι με σουπερ μαριο 205,yoshi island 400 κ διαφορα παιχνιδακια για οικογενειες κ παιδακια,θα παει για πατο παλι.
    Νομίζω πως ξεκινά με εντελώς διαφορετικές συνθήκες και προσδοκίες απο το Wii U! Εαν κανεις μια βόλτα απο το Ίντερνετ τωρα, θα δεις οτι υπάρχουν σχεδόν ενθουσιώδη σχόλια.

  24. #80
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Δεν νομιζω να μπορεί να πιάσει επιδόσεις ps4 με τίποτε μια handheld κονσόλα έστω και 3 χρόνια μετά την κυκλοφορία του PS4 και να μπορέσει να βγει σε λογική τιμή και βάρος (λόγω μπαταρίας και κατανάλωσης). Άρα αν ισχύει αυτό δύσκολο να δούμε και απευθείας ports από τα ps4, xbone, pc. Έτσι και αλλιώς μιλάμε για άλλη αρχιτεκτονική (δεν είναι x86).

    Οπότε μάλλον θα δούμε παιχνίδια ειδικά για την κονσόλα, ή θα δούμε ελάχιστα παιχνίδια από third party studios και πιο πολύ ports από mobile iOS και Android games.

    Κατά τα άλλα, δεν μου αρέσει καθόλου το design αλλά μου αρέσει το concept, παρότι δεν με βλεπω ποτέ να παίζω στο φορητό mode. Την συσκευή μπορεί να την πάρω, κύριως για το Zelda αλλά φυσικά θα περιμένω να δω τιμή, υποστήριξη από original παιχνίδια (τα άλλα θα προτιμήσω να τα παίξω στο ps4) αλλά και αν θα έχει backwards compatibility.

Page 4 of 68 FirstFirst 123456781454 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •