Page 11 of 68 FirstFirst ... 7891011121314152161 ... LastLast
Results 201 to 220 of 1349

Thread: Nintendo Switch

  1. #201
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Παιδιά, μαζι σας σε ο,τι λέτε -αν και θα ήθελα να έλεγε ο Κώστας ποια ειναι αυτα τα "γνωστά πράγματα" που γίνονται- αλλα δε θα ήταν καλύτερα να παίξετε το παιχνιδι και μετα να δείτε εαν, όντως, το νέο Ζελντα ανακαλύπτει εκ νέου τον τροχό;


  2. #202

    Default

    Ποιος θα δωσει ομως στην παρουσα φαση 410 ευρω μονο για το zelda αυτο ειναι το θεμα
    Απο τα προηγουμενα zelda παντως που επαιξα σιγουρα δεν ισχυε κατι τετοιο.

    Βασικα δεν εχω προσωπικα θεμα με το zelda.Εννοειται οτι αν αργοτερα αγοραζω κονσολα θα ειναι απο τις πρωτες αγορες μου.

    Το θεμα ειναι οτι στην παρουσα φαση δεν προτεινεται η κονσολα για 1 μονο παιχνιδι.

    Μακαρι να δουμε τιποτα καλες προσφορες στην περιοδο των γιορτων να το τιμησει παραπανω κοσμος(οπως εγινε και με το Wii U).

  3. #203
    PS4forums Addict Gazof's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    Αthens
    Posts
    1,652
    PSN ID
    jimmy_mondeo

    Default

    Μα στο ξεκίνημα συνήθως 1-2 τίτλοι είναι οι δυνατοί, δεν υπήρχε περίπτωση να έβγαινε το Switch και day 1 να είχε 5 πρωτοκλασάτους τίτλους. Μην κολλάτε τόσο πολύ στο τώρα, είναι πολύ νωρίς.
    Mega Drive, Sega Saturn, PS1, PS2, PS3, PS4, PSP, PSVITA, Xbox 360, Xbox ONE, Wii U. Games on


  4. #204
    PS4forums Fanatic kostasb13's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Γλυφάδα
    Posts
    3,268
    PSN ID
    kostasb13
    Name
    Κώστας

    Default

    Το θέμα είναι ότι ενώ είχα ψηθεί κάργα όταν πρωτοεμφανίστηκε το switch, τώρα έχω αρχίσει να έχω σοβαρές αμφιβολίες. Το μηχάνημα είναι αδύναμο, με ότι αυτό συνεπάγεται για το μέλλον και την third party υποστήριξη...ακομα και το Zelda έχει προβλήματα στο framerate και απ' ότι διαβάζω είναι καλύτερα να το παίξεις στη φορητή λόγω 720p και μικρής οθόνης που καλύπτει τα τεχνικά θέματα με aliasing, textures κτλ. Και τα λεφτά είναι πολλά...
    Παύλο, για να μην παρεξηγηθώ, το παιχνίδι το περίμενα πως και πως, αργά ή γρήγορα θα το παίξω και απ' αυτά που έχω δει ξέρω ότι θα είναι μαγεία. Απλά αυτό που είπα είναι ότι κάποια franchises παραδοσιακά παίρνουν πολύ υψηλές βαθμολογίες, βρέξει χιονισει, και το Zelda είναι ένα απ' αυτά.
    Πχ όπως ειπα, το παιχνίδι φαίνεται να έχει θέματα με το framerate, ειδικά στις έντονες σκηνές με μάχες, παρ'όλα αυτά δεν φαίνεται να έχει ληφθεί υπόψη από τους reviewers στις βαθμολογιες, και μιλάμε για open world που σίγουρα είναι σημαντικο.

  5. #205
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Θα έλεγα να μην βγάζουμε συμπεράσματα για παιχνίδια που δεν έχουμε παίξει. Έχουμε και στο playstation αρκετά παιχνίδια που παίρνουν 10άρια και για πολλους δεν το αξίζουν.

    Εγώ μόνο και μόνο για το πόσο καλά είναι φτιαγμένος ο κόσμος του, και πόσο καλά ενσωματωμένη είναι η psysics engine του, έχω εντυπωσιαστεί. Στο Zelda Breath of the wild, όταν ανάψεις με φωτιά το χορτάρι, η φωτιά θα πάει όπως ψυσάει ο αέρας και αν πιάσει τυχαία βροχή θα σβήσει. Όταν ρίξεις ένα κορμό δέντρου στο νερό, θα κυλήσει στο ρευμα του νερού μέχρι να βρει ένα εμπόδιο, αν το εμπόδιο το αφαιρέσεις θα συνεχίσει να κυλάει κλπ κλπ. Πράγματα που σε άλλα παιχνίδια είναι scripted, εδώ διακατέχουν τον κόσμο και ορίζουν το gameplay.

    Με αυτή την έννοια έφτιαξαν ένα ανοιχτό κόσμο που δίνει στον παίκτη πάρα πολλά εργαλεία που δένουν μεταξύ τους και με αυτά o παίκτης μπορεί να δημιουργήσει καταστάσεις που δεν είχε προβλέψει κάποιος developer.

    εδω και το σχετικό βιντεο, που είχαν κάνει prototype τους αντίστοιχους μηχανισμούς σε 2d πριν τους κάνουν 3d στο παιχνίδι.


  6. The Following User Says Thank You to panos74gr For This Useful Post:

    Leon_DiZ (04-03-2017)

  7. #206

    Default

    το πηρε κανεις να μας πει δυο κουβεντες? καλοπαιχνιδο σε οποιον το πηρε παντως!

  8. #207
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  9. #208
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Quote Originally Posted by christos-sonyboy View Post
    το πηρε κανεις να μας πει δυο κουβεντες? καλοπαιχνιδο σε οποιον το πηρε παντως!
    Ευχαριστω, καταρχήν!

    Δε θα πω πολλα για αρχή, διότι ασχολήθηκα ελάχιστα με παιχνίδια, καθώς με εκνεύρισε αρκετά το θέμα του Wi-Fi. Όσοι δε γνωρίζετε, εχει θέμα οταν το ρουτερ ειναι μακρυά...


    Το UI μου φάνηκε αρκετά "φτωχό" σε σχέση με αυτα των PS4 και Οne. Δεν παραπονιέμαι, διότι ειναι αρκετά γρήγορο και λειτουργικό. Ασφαλώς θα υπάρξουν αναβαθμίσεις, όποτε τηρούμε στάση αναμονής σε αυτο. Μου άρεσε ο τρόπος που έχουν χωρίσει τα "News" το "e-shop" κτλ. Άμεσα και γρήγορα. Ίσως σε κάποιους απο εσάς φαίνεται γνωστός αυτός ο τρόπος κατάτμησης αυτών των λειτουργιών, λόγω 3DS, αλλα επειδη εγώ δεν εχω ενα, το γνωρίζω τωρα.
    Σα handheld ειναι πολύ στοιβαρη κατασκευή, παρα το γεγονός του οτι αποτελείται απο τρία κομμάτια. Σιγουρα το κανει και πιο ανθεκτικό σε μια ενδεχόμενη πτώση, αν και ελπίζω να μη συμβεί κάτι τέτοιο.
    Η εναλλαγή απο το TV mode σε handheld γινεται πολύ γρήγορα και ακόμα δυσκολεύομαι να πιστέψω οτι αυτο που έπαιζα πριν λίγο στην TV μου, τωρα το παίζω σε μια οθόνη 6.2".
    Τα joycons ειναι αρκετά responsive και, μεχρι στιγμής, δεν έχει προκύψει θέμα αποσύνδεσης του αριστερού χειριστηριου, τουλάχιστον όχι όσο έπαιζα Zelda... Μου αρεσει, επίσης, η πληθώρα πλήκτρων, διότι σου δίνει πολλές επιλογές στα παιχνίδια.


    Τι δε μου άρεσε...
    Αυτή η "λάσκα" που αφήνει το Switch καθώς ειναι τοποθετημένο στο dock. Παει βάρκα-γιαλό εκεί μέσα και δεν εφαρμόζει σταθερά σε θέση. Αυτο ενέχει δυο κινδύνους... Να πέσει πιο εύκολα η συσκευή εαν κουνηθεί απότομα το dock (που, οκ, ειναι δύσκολο αυτο εφόσον ειναι τοποθετημένο κάτω απο την TV) και, ασφαλώς, να γρατζουνιστεί η οθόνη με το βάλε βγάλε. Παιδιά, δυστυχώς, προς μεγάλη μου απογοήτευση, η οθόνη ειναι απο πλαστικό!!!!! Δεν έχει ακούσει η N για gorilla glass κτλ; Μεγαλο μείον αυτο. Όποτε, screen protector ΧΘΕΣ!!!!!! Ήδη έχουν αρχίσει να εμφανίζονται βιντεο στο YouTube με γρατζουνιές στην οθόνη. Απαράδεκτο!!!!!
    Επισης, σαβαρα frame drops οταν ειναι docked το σύστημα. Ολα νερό σα handheld! Λογικό...
    Ε, και φυσικά δε μου άρεσε και το θέμα με το Wi-Fi. Ελπίζω να γίνει κάτι με κάποιο update, γιατί μας βλέπω να καταλήγουμε δίπλα στα ρουτερ μας για τα updates και downloads.


    Αυτα προς το παρόν!

    Υ.Γ. Το Zelda ΣΠΕΡΝΕΙ!!!!!!!!!!!

  10. The Following 14 Users Say Thank You to Dragonpaul For This Useful Post:

    christos-sonyboy (04-03-2017),chronohill (04-03-2017),DJTaurus (04-03-2017),Error Flynn (04-03-2017),Gazof (04-03-2017),kostasb13 (04-03-2017),Leon_DiZ (04-03-2017),Nikoladim (04-03-2017),ntsmrtz (04-03-2017),panos74gr (05-03-2017),PDS (04-03-2017),Snk (04-03-2017),spartan (04-03-2017)

  11. #209
    PS4forums Fanatic kostasb13's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Γλυφάδα
    Posts
    3,268
    PSN ID
    kostasb13
    Name
    Κώστας

    Default

    Παύλο επειδή ανέφερες frame drops στο docked, υπάρχουν και στο Zelda αυτα; γενικά η διαφορά μεταξύ docked και handheld είναι εμφανης;

  12. #210
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Μόνο για το Zelda μιλάω, επειδη μόνο αυτο εχω. Sorry, που δε το διευκρινησα. Το φαινόμενο παρατηρείται έντονα όταν ο Link κινείται σε έντονη βλάστηση. Δεν ειναι αμελητέο, όπως έλεγαν τις παραμονές κυκλοφορίας του παχνιδιου. Βέβαια, εαν δείτε το παιχνιδι, αυτο θα ήταν το τελευταίο που θα σας απασχολούσε.

  13. The Following User Says Thank You to Dragonpaul For This Useful Post:

    kostasb13 (04-03-2017)

  14. #211
    Forum GOD Nikoladim's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Vault 21
    Posts
    5,107
    PSN ID
    Nikoladim
    Name
    Tάσος

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonpaul View Post
    Ευχαριστω, καταρχήν!

    Δε θα πω πολλα για αρχή, διότι ασχολήθηκα ελάχιστα με παιχνίδια, καθώς με εκνεύρισε αρκετά το θέμα του Wi-Fi. Όσοι δε γνωρίζετε, εχει θέμα οταν το ρουτερ ειναι μακρυά...


    Το UI μου φάνηκε αρκετά "φτωχό" σε σχέση με αυτα των PS4 και Οne. Δεν παραπονιέμαι, διότι ειναι αρκετά γρήγορο και λειτουργικό. Ασφαλώς θα υπάρξουν αναβαθμίσεις, όποτε τηρούμε στάση αναμονής σε αυτο. Μου άρεσε ο τρόπος που έχουν χωρίσει τα "News" το "e-shop" κτλ. Άμεσα και γρήγορα. Ίσως σε κάποιους απο εσάς φαίνεται γνωστός αυτός ο τρόπος κατάτμησης αυτών των λειτουργιών, λόγω 3DS, αλλα επειδη εγώ δεν εχω ενα, το γνωρίζω τωρα.
    Σα handheld ειναι πολύ στοιβαρη κατασκευή, παρα το γεγονός του οτι αποτελείται απο τρία κομμάτια. Σιγουρα το κανει και πιο ανθεκτικό σε μια ενδεχόμενη πτώση, αν και ελπίζω να μη συμβεί κάτι τέτοιο.
    Η εναλλαγή απο το TV mode σε handheld γινεται πολύ γρήγορα και ακόμα δυσκολεύομαι να πιστέψω οτι αυτο που έπαιζα πριν λίγο στην TV μου, τωρα το παίζω σε μια οθόνη 6.2".
    Τα joycons ειναι αρκετά responsive και, μεχρι στιγμής, δεν έχει προκύψει θέμα αποσύνδεσης του αριστερού χειριστηριου, τουλάχιστον όχι όσο έπαιζα Zelda... Μου αρεσει, επίσης, η πληθώρα πλήκτρων, διότι σου δίνει πολλές επιλογές στα παιχνίδια.


    Τι δε μου άρεσε...
    Αυτή η "λάσκα" που αφήνει το Switch καθώς ειναι τοποθετημένο στο dock. Παει βάρκα-γιαλό εκεί μέσα και δεν εφαρμόζει σταθερά σε θέση. Αυτο ενέχει δυο κινδύνους... Να πέσει πιο εύκολα η συσκευή εαν κουνηθεί απότομα το dock (που, οκ, ειναι δύσκολο αυτο εφόσον ειναι τοποθετημένο κάτω απο την TV) και, ασφαλώς, να γρατζουνιστεί η οθόνη με το βάλε βγάλε. Παιδιά, δυστυχώς, προς μεγάλη μου απογοήτευση, η οθόνη ειναι απο πλαστικό!!!!! Δεν έχει ακούσει η N για gorilla glass κτλ; Μεγαλο μείον αυτο. Όποτε, screen protector ΧΘΕΣ!!!!!! Ήδη έχουν αρχίσει να εμφανίζονται βιντεο στο YouTube με γρατζουνιές στην οθόνη. Απαράδεκτο!!!!!
    Επισης, σαβαρα frame drops οταν ειναι docked το σύστημα. Ολα νερό σα handheld! Λογικό...
    Ε, και φυσικά δε μου άρεσε και το θέμα με το Wi-Fi. Ελπίζω να γίνει κάτι με κάποιο update, γιατί μας βλέπω να καταλήγουμε δίπλα στα ρουτερ μας για τα updates και downloads.


    Αυτα προς το παρόν!

    Υ.Γ. Το Zelda ΣΠΕΡΝΕΙ!!!!!!!!!!!
    Πάντως αυτο που λες με τα frame drops όταν το βάλεις στο ντοκ, θεωρητικά καλύτερα δεν έπρεπε να τρέχει; μιας και του επιτρέπει να πιάσει πιο ψηλές συχνότητες ;


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  15. #212
    PS4forums Fanatic kostasb13's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Γλυφάδα
    Posts
    3,268
    PSN ID
    kostasb13
    Name
    Κώστας

    Default

    ^^Στο docked όμως τρέχει στα 900p ενώ στο handheld στα 720p. Πιθανόν να είναι αυτός ο λόγος που έχει τα frame drops

  16. #213
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Παιδια εβαλα συγκριση λιγο πιο πανω που δειχνει τις διαφορές στις επιδόσεις

    Λεει οτι ισως ειναι καποιο θεμα streaming της κονσολας.

    Παυλο με 'γεια η καινουργια κονσολα!!!
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  17. #214
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Ευχαριστώ, Λεωνιδα!!!!

  18. The Following 2 Users Say Thank You to Dragonpaul For This Useful Post:

    Leon_DiZ (04-03-2017)

  19. #215
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default



    Και οι δυο εκδόσεις έχουν προβλήματα σε διαφορετικά σημεία, το Switch έχει καλύτερη ανάλυση πάντως. Πρακτικά δεν νμζ να αξίζει για όποιον έχει WiiU να πάρει Switch για το Zelda.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  20. #216
    PS4forums Addict obione's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    San Fransisco CA
    Posts
    2,007
    PSN ID
    constantineobi

    Default

    Τα frame drops ειναι αρκετα ενοχλητικά θα ελεγα. Τα δεκαριά ομως πανε βροχη...

  21. #217
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Ο λόγος ειναι οτι βυθίζεσαι τόσο πολύ στον κόσμο του παιχνιδιού, που αυτο ειναι το τελευταίο που σε νοιάζει. Άλλωστε, απο ποτε επηρεάζεται η συνολική βαθμολογία ενός παιχνιδιού εαν παρουσιάζονται κάποια περιστασιακά frame drops;

  22. The Following User Says Thank You to Dragonpaul For This Useful Post:

    panos74gr (05-03-2017)

  23. #218
    Editor Viper's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Athens
    Posts
    4,572
    PSN ID
    kamenos13
    Name
    Κώστας

    Default

    WARNING: Do *not* skin your Nintendo Switch!

    We’re here to make a public service announcement that under no circumstances should you be buying a vinyl skin / wrap for your Nintendo Switch. Seems like a counter-intuitive narrative from the world’s leading skin manufacturer, right? Allow us to explain.
    Simply put, the coating which exists on the JoyCons (and the console – more on that later) is either cured or designed in a way which doesn’t play well with adhesive.



  24. #219
    PS4forums Addict obione's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    San Fransisco CA
    Posts
    2,007
    PSN ID
    constantineobi

    Default

    Βρε καταλαβαινεις πως το λεω.. Σε σύγκριση με αλλα παιχνιδια και το πως κινούνται τα πραγματα..
    Το pop in βγαζει ματια σε αποσταση δυο βηματα ετσι.. Αλιαζιν και φραιμ ντροπς...περφεκτ σκορ με αυτο που βλεπω και παιζω δεν θα το ελεγα...

  25. #220
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Για μένα ένα παιχνίδι κρίνεται από την αίσθηση που σου αφήνει και όχι από με μεμονωμένους παράγοντες. Τι και αν το χ παιχνίδι δεν είχε το τέλειο antialiasing ή έριχνε σε μερικά σημεία τα frames όταν το μόνο που θες είναι να είσαι στον κόσμο του και να τον εξερευνείς;

    Άκουσα 2-3 podcast και πραγματικά φαίνονταν ο ενθουσιασμός για το παιχνίδι. Κάποιοι δήλωναν ότι μετά από αυτό, όλα τα προηγούμενα τους φαίνονταν πολύ ριχά.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •