Page 8 of 18 FirstFirst ... 456789101112 ... LastLast
Results 141 to 160 of 354

Thread: Windows 10

  1. #141
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Μιχαλη, εαν εκανες update τοτε θα επρεπε να εχεις ολα τα προγραμματα σου, εαν οχι τοτε κατι πηγε στραβα στην αναβαθμιση σου.



    Στα κακα νεα τωρα, δυστηχως το ηλιθιο συστημα με το safe mode των 8/8.1 εχει περασει αυτουσιο δυστηχως και στα 10. Για να καταλαβετε ποσο ηλιθιο ειναι (για οσους το ακουν για πρωτη φορα) για να βαλεις τα 10 σε safe mode θα πρεπει να μπορεις να ξεκινησεις κανονικα το μηχανημα, οπως καταλαβαινετε ειναι η επιτομη της ηλιθιοτητας, μιας και εαν το μηχανημα ξεκιναγε κανονικα δεν θα υπηρχε και λογος για Safe mode.

    Καλο ειναι λοιπον να δωσετε μια εντολη στο shell
    bcdedit /set {default} bootmenupolicy legacy
    οπου θα ενεργοποιησει το f8 και απλα το μηχανημα σας θα ξεκιναει λιγο ποιο αργα. Αν φατε φολα και πρεπει να μπειτε σε safe mode χωρις να εχετε κανει το προηγουμενο βημα, θα πρεπει να ξεκινησετε το μηχανημα απο ενα dvd/usb των Windows 10 και να ακολουθησετε την ευκολη διαδικασια που λεει το παρακατω αρθρο, για να ενεργοποιησετε το F8.
    http://www.tomshardware.co.uk/faq/id...e-windows.html

    Επισης οπως το υποψιαζομουν προεκυψαν προβληματα στο κατα τα αλλα "απροβληματιστο" update. Συγκεκριμενα αυτη την στιγμη το ποιο κοινο λαθος ειναι το "internal power error" που σημαινει οτι δεν μπορει να φορτωσει καποιον driver. Η λυση ειναι να μπειτε σε safe mode (ισχυει μονο η διαδικασια που περιεγραψα πριν, κατι shift+restart ή msconfig τα ξεχνατε) και να ξηλωσετε τους drivers και μετα να ξεκινησετε κανονικα και να προσπαθησετε να βαλετε οδηγους συμβατους με τα 10.

  2. #142
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Τα προγράμματα τρέχουνε, αλλά μόνο αν μπω και τα βρω στον φάκελο windows.old. Στην επιφάνεια εργασίας ή στην task bar όποιο πρόγραμμα είχα δεν υπάρχει πλέον. Αντίθετα αρχεία και φωτογραφίες που υπήρχαν στην επιφάνεια εργασίας ακόμα εκεί είναι.
    Μόνο τα προγράμματα δεν βρίσκω..
    Τώρα πρέπει να τα εγκαταστήσω από την αρχή ένα-ένα;;;
    Spoiler!

  3. #143
    Editor Viper's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Athens
    Posts
    4,572
    PSN ID
    kamenos13
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by Nerven View Post
    Για αυτούς που τα έχουν (windows 7) από θείο δεν ισχύει ε; Πάλι από θείο θα πρέπει να τα αναζητήσουν.
    Pirates are able to upgrade to genuine versions of Windows 10

    Some Reddit users claim they’ve been able to upgrade their pirated Windows 7, Windows 8 and Windows 8.1 installations to Windows 10 without incident. The general consensus seems to be that if you’ve successfully activated a pirated copy of an older version of Windows, the update tool will view it as legitimate and grant full access to Windows 10.
    however, as others are reporting failed activations when upgrading from pirated copies. Why it’s working for some and not others is even more puzzling but could depend on how their current version of Windows was installed and / or what hacks were used to activate it.
    Οτι κατσει με λιγα λογια

  4. #144
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Τα προγράμματα τρέχουνε, αλλά μόνο αν μπω και τα βρω στον φάκελο windows.old. Στην επιφάνεια εργασίας ή στην task bar όποιο πρόγραμμα είχα δεν υπάρχει πλέον. Αντίθετα αρχεία και φωτογραφίες που υπήρχαν στην επιφάνεια εργασίας ακόμα εκεί είναι.
    Μόνο τα προγράμματα δεν βρίσκω..
    Τώρα πρέπει να τα εγκαταστήσω από την αρχή ένα-ένα;;;
    φοβαμαι πως ναι, προφανως και κατι πηγε στραβα στο update γιατι θα επρεπε να εχεις ακριβως την ιδια επιφανεια εργασιας με πριν.

  5. #145
    PS4forums Fanatic Ezio's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,566
    Name
    Γιάννης

    Default

    Έκανα την διαδικασία με το tool από το λάπτοπ του πατέρα μου.. Στο φλασάκι που έβαλα τα windows, έχει ένα αρχείο μόνο που λέγεται autorun και είναι 0 KB. Μήπως έκανα κάτι λάθος;

    edit: ξανακάνω την διαδικασία μήπως εγκαταστήσει τα σωστά αρχεία.
    Last edited by Ezio; 30-07-2015 at 14:58.

  6. #146
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    φοβαμαι πως ναι, προφανως και κατι πηγε στραβα στο update γιατι θα επρεπε να εχεις ακριβως την ιδια επιφανεια εργασιας με πριν.
    Οπότε αφού έγινε η "ζημιά" θα κάνω και clean install. Μια και καλή όλα.
    Spoiler!

  7. #147
    PS4forums Fanatic Nerven's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Πρέβεζα
    Posts
    2,452
    PSN ID
    Nerven86
    Name
    Ιωάννης

    Default

    Back up ότι σημαντικό έχεις και clean install ειναι το καλύτερο.

  8. #148
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by Nerven View Post
    Back up ότι σημαντικό έχεις και clean install ειναι το καλύτερο.
    Τα σημαντικά (μουσική ταινίες) είναι σε άλλους σκληρούς.
    Το μόνο που με ενδιαφέρει ειναι οι σελιδοδείκτες και οι κωδικοί στον Chrome. Χρειάζεται να κάνω κάτι πριν το format ή με το που μπω στον chrome με τον κωδικό μου θα περάσουν όλα αυτόματα;;
    Spoiler!

  9. #149
    Editor Viper's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Athens
    Posts
    4,572
    PSN ID
    kamenos13
    Name
    Κώστας

    Default

    Εφοσον εχεις κανει συχρονισμο με τον gmail, θα περαστουν ολα μολις κανει login.

    Αρκει να εχεις επιλεξει τον συχρονισμο απο τις ρυθμισεις. Διοτι ξερω και περιπτωσεις που ειχαν disable τον συχρονισμο και τραβουσαν τα...μαλλια τους

  10. The Following 2 Users Say Thank You to Viper For This Useful Post:

    mihalis13 (30-07-2015)

  11. #150
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Ωραία θα το τσεκάρω μόλις γυρίσω από τη δουλειά.
    Spoiler!

  12. #151
    PS4forums Fanatic Ezio's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,566
    Name
    Γιάννης

    Default

    Όταν μου κανει έλεγχο για το αν ο υπολογιστής είναι έτοιμος για την εγκατασταση, μου λέει κατι για modem setup host και κλείνει η εγκατασταση. Πώς μπορώ να διορθωσω το πρόβλημα;

  13. #152

    Default

    Quote Originally Posted by Ezio View Post
    Όταν μου κανει έλεγχο για το αν ο υπολογιστής είναι έτοιμος για την εγκατασταση, μου λέει κατι για modem setup host και κλείνει η εγκατασταση. Πώς μπορώ να διορθωσω το πρόβλημα;
    ποσο διαθεσιμο χωρο εχεις ελευθερο?

  14. #153
    PS4forums Fanatic Ezio's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,566
    Name
    Γιάννης

    Default

    Quote Originally Posted by vadergr View Post
    ποσο διαθεσιμο χωρο εχεις ελευθερο?
    315 GB.

  15. #154
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Εβαλα και εγω πριν λιγο τα 10 , ειμαι λιγο χαμενος αλλα φαινεται καλυτερο απο τα 8.1 που ειχα.
    Τα εικονιδια πως μεγαλωνουν? (λεω στην μπαρα κατω)

    xbox:Christoforo7s

  16. #155
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by Christos33 View Post
    Εβαλα και εγω πριν λιγο τα 10 , ειμαι λιγο χαμενος αλλα φαινεται καλυτερο απο τα 8.1 που ειχα.
    Τα εικονιδια πως μεγαλωνουν? (λεω στην μπαρα κατω)
    Welcome, we have cookies..

    Quote Originally Posted by Lnds500 View Post
    Μου έχει σπάσει τα νεύρα το scaling στα 10. Αν το βάλω στο 100% η taskbar είναι πάρα πολύ μικρή ενώ όλα τα υπόλοιπα κανονικά και αν το βάλω στο 150% (!!!!) που μου προτείνει, τα πάντα είναι τεράστια.
    Γενικά έχω διαβάσει ότι πολύς κόσμος θέλει να έχει κανονικό scaling αλλά μεγαλύτερα εικονίδια στην taskbar (στην δική μου είναι απελπιστικά μικρά), οπότε φαντάζομαι ότι θα το βάλουν. Τώρα μόνο αν αλλάξεις το scaling μπορείς να τα μεγαλώσεις.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  17. #156
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Τα εστησα χθες το βραδυ στο PC του σπιτιου που ειχε πειρατικα Windows 7 Ultimate απο το 2009-2010, και αυτη την στιγμη εχω τα 10 Professional , και Activated μαλιστα.
    Για να γινει αυτο θα πρεπει να μην εχετε εγκαταστησει καποιο removeWAT utility, αλλα εναν loader. Στην παρακατω σελιδα λεει πως να γυρισετε τα windows 7 σε κανονικα activated χωρις την χρηση removeWAT, https://www.reddit.com/r/Piracy/comm...ve_windows_10/

    Ετσι απο την στιγμη που κανετε αυτο που λεει το tutorial σας εμφανιζει αρχικα το εικονιδιο για την αναβαθμιση των 10, και μετα ειτε περιμενετε, ειτε κατεβαζετε το tool απο την microsoft και τα αναβαθμιζετε οποτε θελησετε. Καλο θα ειναι πριν ξεκινησετε την διαδικασια να κανετε τα εξης βηματα.

    1) Να απεγκαταστησετε προγραμματα που δεν χρησιμοποιετε πλεον, δεν υπαρχει λογος να μεταφερετε σαβουρα και στα 10
    2) Να ψαξετε στο site των κατασκευαστων για οδηγους (και να τους κατεβασετε) για την μητρικη σας/καρτα γραφικων/εκτυπωτες. Εαν εχουν οδηγους για 10 εχει καλως, εαν οχι κοιταξτε να εχουν τουλαχιστον για 8.1 64bit
    3) Να παρετε backup απο σημαντικα αρχεια σας που βρισκονται στο C:\
    4) Να παρετε ενα system backup και να φτιαξετε και recovery disc. Συνιστω το AOMEI Backupper για αυτη την δουλεια, στα tools μαλιστα εχει επιλογες για cd με βαση τα windows η με βαση το linux. Αν και θεωρητικα το windows ειναι καλυτερο, εμενα μπορεσε να δουλεψει το linux. (ιδιο interface εχει , ο πυρηνας αλλαζει)

    Ολα τα παραπανω τα κανετε πριν αρχισετε την διαδικασια του tutorial, και επισης ειναι καλη ιδεα αφου εγκαταστηστε τα 10 με επιτυχια, να παρετε και ενα νεο image με το AOMEI. Σε εμενα το upgrade πηγε πολυ ομαλα, ποιο ομαλα απ'οτι θα περιμενε καποιος απο μια τοσο παλια εγκατασταση. Τα μονα προγραμματα που βρηκε οτι πρεπει να ξηλωσω (πραγμα που εκανα) ηταν το Edius 6.01 το οποιο ομως ηξερα οτι δεν δουλευει ουτε στα 8, και το Daemon Tools lite το οποιο χρησιμοποιουσα για να κανω Mount iso images σε virtual DVD-rom, πραγμα που επισης δεν χρειαζεται στα 10 καθως το κανει και το ιδιο το λειτουργικο.

    Η διαδικασια απο το ξεκινημα μεχρι το τελος μου πηρε περι τις 2 ωρες, το αποτελεσμα ηταν να εχω οπως ειπα εγκατεστημενα τα 10, με ολα τα προγραμματα μου και μαλιστα activated. Τωρα θα περιμενω εναν μηνα για να βεβαιωθω οτι το activation ειναι πραγματικο και δεν θα με κλειδωσουν εξω τα 10, σε αντιθετη περιπτωση θα bootaro με το recovery disk και θα επαναφερω το image των 7 Ultimate. Ειναι καλη ιδεα γενικα, εαν δεν εχετε καποιον SSD για το λειτουργικο, να κοβετε (για καθαρη εγκατασταση περισσοτερο μιλαω) ενα system partition για να μπορειτε ανα πασα στιγμη να επαναφερετε απο ενα διαχειρισιμο image file το συστημα σας. Συγκεκριμενα εγω τα εχω στησει σε εναν δισκο 1ΤΒ, με κομμενο partition 150GB.

    Επισης καλο ειναι να ξερετε οτι μπορειτε στα 10 (υπηρχε απο τα 8) να αλλαξετε display language οσο ευκολα βαζετε και ενα πληκτολογιο αλλης γλωσσας. Ετσι στο δικο μου συστημα παροτι ηταν αγγλικη εκδοση, επειδη βρηκε ελληνικο πληκτρολογιο μου εβαλε και το Ελληνικο Locale. Τωρα η διαδικασια αλλαγης απο αγγλικο σε ελληνικο ειναι απλη, απο τις γλωσσες επιλεγετε τα Ελληνικα και του λετε οτι αυτη ειναι η Default, ομως υπαρχει ενα μειονεκτημα, οτι αυτο θα αλλαξει και το default keyboard σε Ελληνικο, ετσι καθε φορα που θα μπαινετε θα πρεπει να γυριζετε το πληκτρολογιο.

    Ομως και για αυτο υπαρχει λυση χαρις το παλιο (με image lifting) Control Panel. Αν και αρχικα λεγοταν οτι η MS αυτη την φορα θα απεφευγε τα δυο CP που ειχαν τα 8, αυτο τελικα δεν εγινε πραξη. Δεν ειναι κακο κατα την γνωμη, ειναι θετικο οτι υπαρχει ενα CP, οπου και γνωριμο ειναι απο τα 7, και με περισσοτερες επιλογες που απο default δεν παρουσιαζονται στον απλο χρηστη.

    Για την αλλαγη λοιπον του default πληκτολογιου κανετε τα εξης βηματα....

    1) κλικ στην μπαρα της γλωσσας-> προτιμησεις γλωσσας
    2) κλικ στο λινκ, "προσθετες τοπικες ρυθμισεις......" (ανοιγει το παλιο CP)
    3) κλικ "Γλωσσα"
    4) κλικ αριστερα, "ρυθμισεις για προχωρημενους"
    5) Στον τομεα "Παρακαμψη για την προεπιλεγμενη μεθοδο εισαγωγης" επιλεγετε το αγγλικο πληκτρολογιο
    6) Πατατε save και ΔΕΝ, τονιζω ΔΕΝ εχει γινει ακομα η αλλαγη που θελετε
    7) λιγο ποιο πανω κλικ στο λινκ " Εφαρμογη ρυθμισεων γλωσσας στην οθονη...."
    8) στο νεο παραθυρο, κλικ αντιγραφη ρυθμισεων
    9) τσεκαρετε τα δυο check boxes και μετα ΟΚ , και ειστε πλεον ετοιμοι, Ελληνικο Interface με default Αγγλικο πληκτρολογιο.

    Να πω εδω οτι το upgrade κρατησε σε εμενα ολες μου τις ρυθμισεις των 7. Ειχα εναν φακελο με εικονες για το background οπου κανουν rotate καθε 15 λεπτα, το κρατησε.
    Ειχα αλλαξει μια ρυθμιση και τα προγραμματα στο taskbar δεν φαινονταν μονο με το εικονιδιο , αλλα και με κειμενο (οπως ηταν στα XP) επισης το κρατησε.

    Απο οδηγους μου βρηκε τα παντα μονο του, εκτος απο την VGA που αν και οχι κατι σπανιο (Nvidia GTX 560) χρειαστηκε να βαλω οδηγους εγω με το χερι. Γενικα παντως ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο την ολη μεταβαση, ελπιζω να βοηθησα με αυτο το post οσους νομιμους χρηστες (η μη) σκεφτονται να κανουν την μεταβαση στα 10.

  18. The Following 4 Users Say Thank You to Slay For This Useful Post:

    Christos33 (02-08-2015),chronohill (02-08-2015),Nerven (20-08-2015),zeus gr (04-08-2015)

  19. #157
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Εγω εβαλα Home 64 εχει μεγάλη διαφορά με το pro,αν είναι να ξανά κανω εγκατάσταση σε pro 64.

    Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  20. #158
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Christos33 View Post
    Εγω εβαλα Home 64 εχει μεγάλη διαφορά με το pro,αν είναι να ξανά κανω εγκατάσταση σε pro 64.

    Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Στο core κομματι (απλοι χρηστες) καμια, στο business πολλες.
    https://www.microsoft.com/en-us/Wind...siness/Compare

  21. The Following User Says Thank You to Slay For This Useful Post:

    Christos33 (02-08-2015)

  22. #159
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Αξίζει να κανω απο την αρχή εγκατάσταση η να το αφησω με την αναβάθμιση.
    Η αλήθεια είναι οτι δεν ειχα πρόβλημα πουθενά ολα τα προγράμματα που δοκίμασα λειτουργούν κανονικά σαν να είχα τα 8.1 μονο το μενού που είναι διαφορετικό δεν εχω συνηθίσει.

    Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  23. #160

    Default

    Να ρωτήσω τι γίνεται με Windows 8 tablets αν έχει κανείς σας; Θυμάμαι πως τα 10αρια θα έρθουν καθυστερημένα σε τηλέφωνα και μικρά tablets, αλλά βλέπω επίσης πολλου΄ς στο εξωτερικό που έχουν σε 8ιντσα tablets ήδη τα Windows 10. Σε εμένα δεν έχει εμφανιστεί καν το εικονίδιο για αναβάθμιση παρόλο που κάνω κανονικά Updates κλπ.

    Θα έρθουν όντως πιο αργά, θυμάμαι σωστά ή παίζει καμια παρόλα;

Page 8 of 18 FirstFirst ... 456789101112 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •