Page 3 of 18 FirstFirst 123456713 ... LastLast
Results 41 to 60 of 354

Thread: Windows 10

  1. #41
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,277
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Από προχθές παίζω λίγο με το λειτουργικό αλλά μέσω virtualbox οπότε δεν μπορώ να μιλήσω με βεβαιότητα για την ταχύτητα τους. Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι το UI μου αρέσει πάρα πολύ. Τα εφέ, ο σχεδιασμός, τα εικονίδια, το νέο start menu, οι ειδοποιήσεις στα δεξία. Και έχω την εντύπωση ότι είναι πολύ light. Καταναλώνουν γύρω στα 1.5gb ram, γυμνά βέβαια. Μόνο 3 προγράμματα έχω κάνει εγκατάσταση. Σίγουρα θα είναι το λειτουργικό μου μόλις βγει η full έκδοση.


  2. #42
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Ειναι σιγουρα πιο βαρια απο τα 8/8.1 . Εμενα ειχε μερικες εβδομαδες μετα απο καποια build που δεν ειχα ηχο, προσπαθουσε το update να βαλει driver της realtek, αλλα αποτυγχανε μονιμως. Τελικα επρεπε να αλλαξω ενα timeout setting απο τον local policy manager.
    Επισης δεν μου δουλευε το store beta, ελεγε οτι ηθελε update αλλα αποτυγχανε να το κανει, απλα σε αυτο επρεπε να αλλαξω το format και να βαλω αγγλικο, και τοτε προχωρησε κανονικα.

  3. #43
    PS4forums Addict corsaopc3071r's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    L.A. LArisa
    Posts
    1,372
    PSN ID
    corsaopc3071r

    Default

    Σε τι πλατφορμα εισαι slay?

  4. #44
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by corsaopc3071r View Post
    Σε τι πλατφορμα εισαι slay?
    τι εννοεις ακριβως?

  5. #45
    PS4forums Addict corsaopc3071r's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    L.A. LArisa
    Posts
    1,372
    PSN ID
    corsaopc3071r

    Default

    X79 x99 z? Intel amd?

    Chipset.

  6. #46
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    ααααα , δεν θυμαμαι , αλλα ειναι αρχαιο μηχανημα για δοκιμες, ενα c2d 2ghz με 4gb ram.

  7. #47
    PS4forums Addict corsaopc3071r's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    L.A. LArisa
    Posts
    1,372
    PSN ID
    corsaopc3071r

    Default

    Σε χ79 πάντως παιζουν όλα άψογα με drivers από 8.1 win

  8. #48
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,277
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Παίζουν και games με τους drivers αυτούς ή έχουν προβλήματα ακόμα? Γιατί τον Απρίλιο θα φτιάξω PC και δεν ξέρω τι λειτουργικό να βάλω.

  9. #49
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by corsaopc3071r View Post
    Σε χ79 πάντως παιζουν όλα άψογα με drivers από 8.1 win
    Μα δεν ειναι θεμα οτι δεν εβρισκε drivers, οπως ειπα στο αρχικο install ειχα ηχο κανονικα, μετα απο καποια build ομως αυτο χαλασε, πηγαινε να φερει driver το update (τον σωστο) αλλα αποτυγχανε στην εγκατασταση. Παντως θεματακια που υπηρχαν απο τα 8 δεν εχουν εξαλειφθει εντελως, δηλαδη παλι επεσα στο προβλημα να μην βαζει νεα build επειδη υπηρχε δευτερος σκληρος επανω στο μηχανημα.

    Quote Originally Posted by muku View Post
    Παίζουν και games με τους drivers αυτούς ή έχουν προβλήματα ακόμα? Γιατί τον Απρίλιο θα φτιάξω PC και δεν ξέρω τι λειτουργικό να βάλω.
    Λογικα ναι, αν και δεν το εχω δοκιμασει, οι drivers δειχνουν να ειναι οι ιδιοι με αυτους των 8.1. Μπορεις να στησεις 8.1 και το καλοκαιρι να αναβαθμιστεις δωρεαν στα 10.

  10. #50
    PS4forums Addict corsaopc3071r's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    L.A. LArisa
    Posts
    1,372
    PSN ID
    corsaopc3071r

    Default

    Quote Originally Posted by muku View Post
    Παίζουν και games με τους drivers αυτούς ή έχουν προβλήματα ακόμα? Γιατί τον Απρίλιο θα φτιάξω PC και δεν ξέρω τι λειτουργικό να βάλω.
    Παιζουν και καλυτερα μαλιστα απο τα 8,1

  11. #51
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Μετα απο δοκιμες με τον νεο browser τον spartan, δεν μπορω να πω οτι ειμαι ευχαριστημενος. Βασικα θυμιζει σαν εμφανιση τον chrome, αλλα ακομα ποιο απλος, αλλα δεν ειναι εκει το προβλημα του. Βασικα τον βρισκω ελλειπη, ειδικα στο development κομματι καθως επιλογες οπως το γνωστο inspect element δεν υπαρχει. Υπαρχουν τα developemnet tools , Που ομως αρκετες φορες οχι μονο δεν εδειχναν τιποτα, αλλα κολησαν και τον browser.

    Μετα σημαντικο foul βρηκα το γεγονος οτι δεν μπορεις να κανεις πληρες full screen για παραδειγμα ενα youtube video, καθως αυτο που ουσιαστικα γινεται ειναι ενα maximize, με την μπαρα των windows και του browser να ειναι εμφανεις στην οθονη. Δεν ειναι θεμα λειτουργικου , καθως αλλοι browsers κανουν κανικα full screen, μαλιστα η ιδια συμπεριφορα ειναι και σε tablet mode. Υπαρχει βεβαια το ask cortana για επιλεγμενο κειμενο , αλλα προς το παρον η λειτουργια ειναι διαθεσιμη μονο για το Αμερικανικο region, Ισως να αλλαξω για να δω τι διαφορες εχει σε σχεση με γνωστο search google for...

  12. #52
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,277
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Έφτιαξα κι εγώ καινούριο PC και του έβαλα Windows 10. Το UI μου αρέσει πολύ, bugs, προβλήματα δεν έχω συναντήσει. Παιχνίδια παίζει κανονικότατα. Bootαρει σε κλάσματα. Γενικά τα γουστάρω φουλ. Εντάξει έχουν αλλάξει αρκετά πράγματα, ειδικά στο control panel αλλά πλέον απλά γράφω αυτό που ψάχνω στο search, πχ device manager, administrative tools κλπ και το ανοίγω κατευθείαν αντί να ψάχνω το νέο control panel. Το ίδιο μπορούσα να κάνω και στο search των 7 θα μου πεις, απλά λόγω συνήθειας δεν το έκανα.

    Απλά δύο πράγματα που με χάλασαν, development wise. O IIS 10 φαίνεται κάπως ελλιπής. Δεν μπορώ να δω το ASP .NET Application Pool. Και μετά από ένα update σβήστηκε ο driver για το ADB και όταν τον ξαναέβαλα με μόντα, το κινητό έκανε κάτι κουλά στο Visual Studio, μια το έβλεπε, μια όχι. Και έπρεπε να ανοιγοκλείνω το usb debugging στο κινητό για να δουλέψει. Αλλά φαντάζομαι αυτά είναι παιδικές ασθένειες αφού ακόμα δεν είναι η τελική έκδοση.

  13. #53
    Editor Viper's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Athens
    Posts
    4,572
    PSN ID
    kamenos13
    Name
    Κώστας

    Default

    Your Windows 10 phone is a tiny desktop computer with Continuum

    giving the mobile device the ability to become a really tiny desktop computer. Continuum adjusts the UI of Windows 10 on a device from desktop to tablet mode based on what's plugged into it. If you plug a keyboard and mouse into a tablet or phone, it goes into desktop mode.
    Windows 10's web browser is called Microsoft Edge

    Microsoft invites Android and iOS apps to join Windows 10

  14. #54
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    7 εκδοσεις για τα 10, ξαναγυριζουμε στην εποχη των 7 δηλαδη με τις πολλες εκδοσεις, απο αυτες οι 3 θα ειναι δωρεαν για αναβαθμιση
    http://blogs.windows.com/bloggingwin...s-10-editions/

    Δεν καταλαβα ακριβως τις διαφορες μιας και στην ανακοινωση λενε γενικολογα, τι πιστευω εγω οτι κανει η καθε εκδοση.


    • Windows 10 Home: Η βασική έκδοση desktop
    • Windows 10 Mobile: Για κινητα και tablets, απόσο εχω καταλαβει θα τρεχουν μονο τις modern εφαρμογες
    • Windows 10 Pro: Desktop έκδοση για PCs, tablets. Βασικη διαφορα φανταζομαι στα Pc θα ειναι η δυνατοτητα να κανεις login σε domain controller, ενω στα tablet να τρεχεις και κανονικες εφαρμογες windows.
    • Windows 10 Enterprise: Λογικα δινει οτι και η Pro, απλα δινεται με volume licencing για μεγαλες επιχειρησεις.
    • Windows 10 Education: Για καποια παραλαγη των home μου κανει, αλλα δεν ειμαι σιγουρος.
    • Windows 10 Mobile Enterprise: Πιθανολογω volume licencing για κινητα/tablets.
    • Windows 10 IoT Core: Αυτη ειναι ενδιαφερουσα πολυ, ειναι η λεγομενη εκδοση που τρεχει στο Pi. Κατα 99% θα ειναι παρομοιο περιβαλλον με αυτο του Server 2012 core, δηλαδη ενα γραφικο περιβαλλον που εχει ομως μονο ενα παραθυρο με Powershell (εξελιξη του command prompt)

  15. #55
    Editor Viper's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Athens
    Posts
    4,572
    PSN ID
    kamenos13
    Name
    Κώστας

    Default

    Οποτε εμεις με 8.0 (8.1) PRO, θα παρουμε τσαμπε αναβαθμιση τα Windows 10 PRO? Σωστα?

  16. #56
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Viper View Post
    Οποτε εμεις με 8.0 (8.1) PRO, θα παρουμε τσαμπε αναβαθμιση τα Windows 10 PRO? Σωστα?
    ναι, το ιδιο ισχυει και για τα home/mobile, και απ'οτι εχω καταλαβει απο εδω και στο εξης θα ακολουθησει η MS το συστημα της Apple στις αναβαθμισεις του λειτουργικου, οι οποιες ειναι δωρεαν.

  17. #57
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,277
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Αυτό το fast boot παιδιά δεν υπάρχει. Είναι feature και των 8 απ'ότι κατάλαβα αν το υποστηρίζει και η motherboard. Eγώ πρώτη φορά το χρησιμοποιήσα. Νομίζω ότι κάνει boot σε 1 άντε 2 δευτερόλεπτα, κυριολεκτικά. Μαζί με SSD εννοείται. Eχω μείνει μαλάκας. Παλιά έβαζα το pc σε sleep όταν έφευγα. Τώρα δεν υπάρχει λόγος πια.

  18. The Following 2 Users Say Thank You to muku For This Useful Post:

    Viper (15-05-2015)

  19. #58
    Editor Viper's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Athens
    Posts
    4,572
    PSN ID
    kamenos13
    Name
    Κώστας

    Default

    ^^ Ρε τι μαθαινει κανεις. Θα το δοκιμασω οταν παω σπιτι

  20. #59
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Και ενα ακομα καλο που ειχαν τα 8, αλλαξα σε PC Μ/Β απο Ζ77 σε Β85 και δεν χρειαστηκε οχι μονο να ξαναστησω τα windows, αλλα ουτε καν drivers να βαλω.

  21. #60
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Αυτο με το fast boot υπαρχει και στα λαπτοπ; Πως βλεπω απο ενα λαπτοπ που θελω να αγορασω αν οντως υποστηριζει κατι τετοιο;
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



Page 3 of 18 FirstFirst 123456713 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •