Πριν από μερικές ημέρες επισκέφθηκα το πατρικό μου στην Αθήνα και καθώς ψαχούλευα παλιά πράγματα με την μεγάλη μου κόρη (4 ετών), βρέθηκα μπροστά σε μια θήκη όπου μέσα είχα φυλαγμένο το GameBoy μου !
Περιττό να σας πω τι θυμήθηκα εκείνη την στιγμή.. Συγκίνηση..
Είχα να το δω αρκετά χρόνια, πόσο μάλλον να του βάλω μπαταρίες να δω άν έστω δουλεύει !

Αμέσως λοιπόν του έβαλα μπαταρίες και προς μεγάλη μου χαρά δούλευε και μάλιστα άψογα !
Όμως, το προστατευτικό cover της οθόνης μου έμεινε στα χέρια, γιατί καθώς φαίνεται είχε περάσει η ημερομηνία λήξης της κόλλας που ήταν κολλημένο..
Και το "κέλυφος" γενικότερα είχε σημάδια χρήσης και βρωμιάς εχμμ.. μόλις 25 χρόνων...
Έτσι λοιπόν αποφάσισα να το αλλάξω με ένα νέο case, ίδιο με το original.

Βρήκα από το ebay ενα oem case στα 7€ τελική τιμή με μεταφορικά, συν άλλα 2€ που μου στοίχισε το tri-wing κατσαβιδάκι.
Η αποσυναρμολόγηση θα έλεγα είναι entry level, δεν χρειάζεται ειδικές γνώσεις, απλά λίγη προσοχή και απαλές κινήσεις.

Η νέα θήκη σε γενικές γραμμές ήταν ότι περίμενα, δεδομένου του κόστους αλλά και της προέλευσης (Κίνα).
Προφανώς δεν είναι η γνήσια θήκη αλλά είναι πολύ κοντά (ο χρόνος θα δείξει).
Το D-pad είναι εξίσου καλό με το γνήσιο ενώ τα buttons για κάποιον λόγο δεν "κάθονται" καλά και έτσι αναγκάστηκα να τοποθετήσω τα παλιά, αφού πρώτα τα καθάρισα βέβαια.
Εννοείται ότι καθάρισα γενικότερα όλο το hardware από πλευράς σκόνης κτλ..
Επίσης δεν μου άρεσε που το κουμπί on/off ήταν μαύρο και όχι το original γκρι, και επομένως προτίμησα το παλιό.

Δεν ήταν και τίποτα σπουδαίο αυτό που έκανα, αλλά μου αρκεί που με έκανε να θυμηθώ τα παλιά, τότε που τα πράγματα ήταν πολύ πιο απλά, πιο αθώα. Γύρισα 25 χρόνια πίσω και αυτό ήταν αρκετό.
Anyway, sorry για το μακροσκελές post, είπα να μοιραστώ την χαρά μου μαζί σας.

Και φυσικά, μερικές φωτό από το μικρό μου project :

Το original GameBoy, όπου όπως βλέπετε φαίνονται τα σημάδια του καιρού
Click image for larger version. 

Name:	DSC_3415_web.jpg 
Views:	33 
Size:	215.6 KB 
ID:	6635
Click image for larger version. 

Name:	DSC_3420_web.jpg 
Views:	32 
Size:	210.7 KB 
ID:	6639

Η νέα θήκη με τα buttons και το cover της οθόνης
Click image for larger version. 

Name:	DSC_3407_web.jpg 
Views:	33 
Size:	208.3 KB 
ID:	6633

Δίπλα δίπλα η νέα θήκη με την παλιά
Click image for larger version. 

Name:	DSC_3411_web.jpg 
Views:	33 
Size:	275.1 KB 
ID:	6634

Ο επεξεργαστής του Gameboy
Click image for larger version. 

Name:	DSC_3437_web.jpg 
Views:	33 
Size:	376.0 KB 
ID:	6636

Εδώ βλέπετε ότι ακριβώς περιέχει μέσα το Gameboy από πλευράς hardware αλλα και από σκόνη..
Click image for larger version. 

Name:	DSC_3446_web.jpg 
Views:	33 
Size:	318.9 KB 
ID:	6637




Και τέλος, το ολοκληρωμένο "νέο" Gameboy, με το Tetris του !
Click image for larger version. 

Name:	DSC_3457_web.jpg 
Views:	33 
Size:	141.2 KB 
ID:	6638