Results 1 to 10 of 10

Thread: Grim Fandango Remastered

  1. #1
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default Grim Fandango Remastered

    Το Grim Fandango ήταν ουσιαστικά επί εποχής του το τελευταίο μεγάλο καθαρόαιμο adventure που έβγαλε η Lukas Arts. Σε μία περίοδο κρίσης για το είδος, όπου από καιρό είχε αρχίσει η πτώση του και η αδιαφορία του κοινού γενικότερα για αυτό, κυκλοφόρησε το Grim Fandango όπου γενικώς αποθεώθηκε από κριτικούς και παίκτες λόγω της μορφής, του στυλ του και φυσικά της ποιότητας του, δίνοντας έτσι ελπίδες για την μεγάλη επιστροφή των adventure τίτλων. Αλίμονο όμως, αυτό δεν αποτυπώθηκε και στις πωλήσεις ρίχνοντας ουσιαστικά την ταφόπλακα στην μαζική παραγωγή ποιοτικών τίτλων του είδους. Μην παρεξηγηθώ, το είδος υπάρχει ακόμη και παράγει φυσικά πολλούς καλούς και ξεχωριστούς τίτλους, αλλά η «χρυσή εποχή» του 80 – αρχές 90 όπου οι τίτλοι του είδους ξεχώριζαν από πλευράς αριθμών και ποιότητας, ουσιαστικά αποτελούσαν (μαζί με το αντίπαλο δέος τα RPG) αυτοκρατορία έχει μάλλον παρέλθει ίσως και οριστικά. Έτσι, η αναβίωση μέσω ενός remaster του συγκεκριμένου τίτλου πρέπει να ξύπνησε ένα περίεργο συναίσθημα ίσως νοσταλγίας στους παλιούς gamers που είδαν με εξαιρετικά θετικό μάτι την προσπάθεια.

    Click image for larger version. 

Name:	2015-02-01-000751.jpg 
Views:	120 
Size:	205.2 KB 
ID:	6520

    Developer: Double Fine Productions
    Publisher: Double Fine Productions
    Διάθεση: Digital @ PSN Store

    Υπόθεση
    Στο Grim Fandango καλείστε να παίξετε τον ρόλο του Manuel “Manny” Calavera, ενός ripper of souls, ενός harvester of death, ενός… ταξιδιωτικού πράκτορα του κάτω κόσμου. Ο Manny είναι ένας από τους πολλούς πεθαμένους οι οποίοι έχοντας εκκρεμότητες από την ζωή τους, καλούνται να παρέχουν τις υπηρεσίες τους στην «εταιρεία» DoD – Department of Death. Πρέπει να «υποδέχονται» τους νεοαφιχθέντες νεκρούς στην Land of the Dead και να τους προσφέρουν «πακέτα ταξιδιού» ώστε να κάνουν το ύστατο ταξίδι προς τον Ninth Underworld, τον τόπο αιώνιας ξεκούρασης των ψυχών. Ο κάθε νεκρός δικαιούται ένα «εισιτήριο» με το κατάλληλο μεταφορικό μέσο ανάλογα με την στάση του ως ζωντανός. Αν ήσουν καλός και είχες έντιμη ζωή, το ταξίδι σου διαμέσου της Land of the Dead μπορεί από τέσσερα ολόκληρα χρόνια να κρατήσει μόλις 4 λεπτά με το υπερπολυτελές τραίνο “Number 9”. Ενδιάμεσα υπάρχουν και άλλες κατηγορίες μεταφορικών μέσων, όπως πλοία, λεωφορεία, αλλά για τους λιγότερο έντιμους και κακούς, το ταξίδι των τεσσάρων χρόνων θα είναι μακρύ και επίπονο, αφού καλούνται να το κάνουν με τα πόδια μέσα από επικίνδυνες και δύσκολες περιοχές του κάτω κόσμου.

    Ο Manny δυστυχώς για κάποιον λόγο, αδυνατεί να βρει έστω και έναν «καλό πελάτη» που θα μπορούσε να αποτελέσει την δικιά του εξιλέωση ώστε να ξεφύγει επιτέλους από την θέση που βρίσκεται και να κάνει το δικό του οριστικό ταξίδι εις τόπον χλοερό, αναψύξεως, αναπαύσεως, κλπ Ο μεγάλος του αντίπαλος Domino από την άλλη παίρνει πάντα τους καλύτερους πελάτες και αυτό είναι τελικά πολύ ύποπτο. Κάτι άσχημο μυρίζει τελικά στην υπηρεσία και μετά από μία μαζική δηλητηρίαση στον άνω κόσμο, ο Manny κλέβει μία άριστη υποψήφια για το τραίνο N.9 από τον Domino, που όμως κάτι πάει στραβά και ωθεί τον πρωταγωνιστή να αναλάβει ρόλο ντετέκτιβ για να λύσει το μυστήριο αυτό.




    Γραφικά / ήχος
    Τα γραφικά επί εποχής του ήταν πρωτοποριακά όντας το πρώτο τρισδιάστατο adventure game, καλοσχεδιασμένα και πρωτότυπα. Επηρεασμένα από την μεξικάνικη εορτή των νεκρών, οι χαρακτήρες και τα περιβάλλοντα σε μεγάλο βαθμό εκπροσωπούν ακριβώς αυτό το ύφος και σχεδιασμό, μάλιστα οι πρωταγωνιστές είναι βασισμένοι στις κούκλες/φιγούρες calaca που χρησιμοποιούνται για τον εορτασμό της μέρας αυτής. Σήμερα τα γραφικά είναι πια κάπως μονοδιάστατα, γερασμένα, θαμπά και καθόλου up to date ή current gen όπως λένε και στο χωριό μου. Στο remaster αναφέρονται ότι έχουν γίνει βελτιώσεις στα textures και τους φωτισμούς, κάτι που λέει την μισή αλήθεια, τουλάχιστον όσον αφορά τα περιβάλλοντα (backgrounds) μιας και αυτά είναι ίδια και απαράλλαχτα. Οι βελτιώσεις απόλυτα αναγκαίες και θετικές ειδικά στην περίπτωση του PS4 αφορούν τους πρωταγωνιστές και τα αντικείμενα που αποτελούν μέρος της πλοκής. Οι χαρακτήρες είναι πιο λεπτομερείς, με καθαρές γραμμές και όμορφες (σημειακές όμως) σκιές επάνω τους ή στο περιβάλλον. Η βελτίωση αυτή ήταν απαραίτητη και είναι που τελικά σώζει την παρτίδα. Παρόλα αυτά το παιχνίδι από άποψης γραφικών αν και δείχνει τα χρόνια του, αυτό ευτυχώς δεν είναι σε τέτοιο βαθμό ώστε να επηρεάζει την γενική απόλαυση που προκύπτει από την ενασχόληση μαζί του. Είναι καθόλα αξιοπρεπές και αποδεκτό οπτικά θα έλεγα παιχνίδι, ακόμη και για τα δικά μου μάτια, φτάνει να το δει κανείς ακριβώς για αυτό που είναι: αναβίωση ενός παλιού και αγαπημένου κλασικού τίτλου σταθμού στο σπάνιο πια είδος των καθαρόαιμων adventure games. Εδώ να αναφέρω ότι όλες οι εικόνες της παρούσας παρουσίασης είναι ingame από την έκδοση του PS Vita.

    Ο ήχος έχει υποστεί και αυτός επεξεργασία, ενώ η μουσική επένδυση έχει εκ νέου ηχογραφηθεί από την συμφωνική της Μελβούρνης. Γενικά είναι αξιόλογος αλλά μην περιμένετε και lips synch ή τέτοια τρελά. Ντύνει όμορφα το παιχνίδι χωρίς να αποτελεί όμως τον βασικό παράγοντα ενασχόλησης με αυτό. Η μουσική είναι ένα ανακάτεμα από έθνικ στοιχεία (κυρίως μεξικάνικα), τζαζ, μπλουζ κλπ απόλυτα ταιριαστά με το γενικότερο ύφος του τίτλου. Γενικά ο ήχος προσθέτει και δεν αφαιρεί βαθμούς από το σύνολο.

    Click image for larger version. 

Name:	2015-02-01-010009.jpg 
Views:	117 
Size:	101.1 KB 
ID:	6522

    Gameplay
    Τον βασικό παράγοντα του παιχνιδιού μετά την υπόθεση του και την αισθητική, αποτελεί φυσικά το gameplay του. Το οποίο έχει και αυτό δεχτεί βελτίωση με τον νέο τρόπο χειρισμού “camera relative”, που είναι απλός και εύκολος και βοηθάει σε πολλές περιπτώσεις την απρόσκοπτη πρόοδο. Έχοντας δοκιμάσει και τον εναλλακτικό λεγόμενο “tank” χειρισμό, ομολογώ ότι ξέροντας τι πρέπει να κάνω αφού τον δοκίμασα αφού είχα ήδη τερματίσει το παιχνίδι, δεν αποτελεί τόσο πρόβλημα αυτός καθ αυτός, όσο στο τι κύκλο έχει κανείς στο να τον μάθει και να τον συνηθίσει. Κάποιους μπορεί να τους αποθάρρυνε αν υπήρχε μόνο αυτός, αλλά σαν επιπλέον δεύτερο walkthrough για την πλατίνα είναι κάτι που επιμηκύνει την διάρκεια του τίτλου και την αξία του. Επιπλέον, η δυνατότητα cross-buy για τους κατόχους PS4 και PS Vita δίνει ακόμη μεγαλύτερη αξία στα λεφτά που έδωσαν, αφού έχουν την δυνατότητα να απολαύσουν τον τίτλο και στις δύο πλατφόρμες, έχοντας μάλιστα και την δυνατότητα cross-save μεταξύ τους, πλην όμως η τροπαιολίστα που προστέθηκε στο remaster είναι κοινή και για τις δυο πλατφόρμες.

    Γενικά το παιχνίδι σας δείχνει τι πρέπει να κάνετε (παρακολουθήστε πως κοιτάζει ο Manny τυχόν «ενδιαφέροντα» σημεία στον χώρο όταν τα πλησιάζετε), και στο πρώτο μισό του παιχνιδιού μάλλον δεν θα δυσκολευτείτε από τους γρίφους που πρέπει να λύσετε. Στο παιχνίδι αυτό «δεν κολλάτε» και «δεν πεθαίνετε» αν και το τελευταίο μάλλον είναι θέμα προς συζήτηση, αφού είστε ήδη νεκρός. Το παιχνίδι αποτελείται από 4 έτη που όλα όσα ενδιαφέροντα λαμβάνουν χώρα την ίδια ημερομηνία 2 Νοεμβρίου κάθε έτους και διαρκούν περίπου μία μέρα κάθε φορά. Κάθε έτος έχει τον δικό του χαρακτήρα με το δεύτερο να είναι το πιο όμορφο και αγαπημένο μάλλον από την πλειοψηφία με σαφείς αναφορές σε γνωστά κλασικά φιλμ νουάρ (όπως την Καζαμπλάνκα). Το παιχνίδι σαν διάρκεια δεν είναι πολύ μεγάλο θα έλεγα, αν και τελικώς πάνω κάτω μένει στα αποδεκτά επίπεδα των 10 με 12 περίπου ωρών (μέσος όρος) ανάλογα τις ικανότητες του παίκτη στην επίλυση των γρίφων που θέτει.

    Click image for larger version. 

Name:	2015-01-31-225116.jpg 
Views:	117 
Size:	93.8 KB 
ID:	6521

    Προβλήματα, bugs, crashes και πολλά saves
    Το παιχνίδι και η γενικά θετική εικόνα του, αμαυρώνεται κατά την γνώμη μου επί του παρόντος από τα αρκετά και random προβλήματα που παρουσιάζει. Τουλάχιστον σε εμένα, αν και δεν αποτελώ την εξαίρεση από όσα αλίευσα στο διαδίκτυο. Patches έχουν ήδη βγει που λύνουν κάποια από αυτά, αλλά πολλά παραμένουν ακόμη, κάτι που προσωπικά το κρίνω απαράδεκτο για το είδος και το μέγεθος του παιχνιδιού. Δεν έχει automatic saves οπότε θα πρέπει να συνηθίσετε την διαδικασία και την εικόνα του κατΆ επιλογήν συχνού save μιας και αρκετές φορές θα σας σώσει από το να παίξετε ξανά τα ίδια σημεία και γρίφους, είτε επειδή κάπου απλά κόλλησε ο χαρακτήρας σας και δεν μπορεί να υπάρχει πρόοδος, είτε επειδή ξαφνικά και στο άσχετο σας πετάει εκτός με μία μπλε οθόνη σφάλματος.

    Εντός των άλλων, σοβαρό θέμα έχει και το cross-save μέρος του παιχνιδιού, το οποίο σε εμένα προκάλεσε πολλά προβλήματα και ουσιαστικά δεν λειτούργησε ποτέ, κάτι που όμως εξετάζεται ως προς το σημείο που είχα εγώ αποθηκεύσει και ίσως αποτελεί το πρόβλημα του τίτλου (το δεύτερο έτος γενικότερα και στις δύο πλατφόρμες). Στο PS Vita τα πράγματα για μένα αποδείχτηκαν πολύ πιο δύσκολα, καθώς το παιχνίδι κολλάει επανειλημμένα στην απόκτηση ενός απαραίτητου στοιχείου (πάλι στο δεύτερο έτος) και ουσιαστικά αποτρέπει οριστικά την περαιτέρω πρόοδο μου στον τίτλο. Ομολογώ ότι επί του παρόντος δεν είχα την διάθεση να ξεκινήσω για μία ακόμη φορά (τέταρτη παρακαλώ) το παιχνίδι για να δοκιμάσω αν θα το κάνει και σε νέο walkthrough στο PS Vita.

    Click image for larger version. 

Name:	2015-02-01-005505.jpg 
Views:	117 
Size:	143.2 KB 
ID:	6526

    Γενικές εντυπώσεις
    Οι γενικές εντυπώσεις από το παιχνίδι αυτό καθ αυτό, ομολογώντας το γεγονός ότι δεν το είχα παίξει την ημερομηνία αρχικής κυκλοφορίας του (1998), είναι καθόλα θετικές. Σε αυτό λαμβάνω υπόψη την αποχή μου από το είδος ως αποκλειστικά χρήστης κονσολών τα τελευταία χρόνια όπου τα adventure games ήταν είδος προς εξαφάνιση. Το παιχνίδι είναι έξυπνο, όμορφο και με βάθος, αν και ομολογώ ότι δείχνει τα χρόνια του και ίσως να μην «ταιριάζει» σε όλους. Εμένα ξύπνησε πάντως αυτό το συναίσθημα νοσταλγίας της εποχής όπου τα παιχνίδια του είδους ήταν από τα αγαπημένα μου και φυσικά το να πρέπει να βάλεις το μυαλό σου να δουλέψει κάπως «περίεργα» για να επιτύχεις την λύση των γρίφων που έχει. Συνάμα είχα και ένα ανεξήγητο DejaVu, μήπως το έχω παίξει τελικά και δεν το θυμάμαι, μιας και η επίλυση των γρίφων μου φάνηκε συνολικά σχετικά εύκολη ενώ και τα περιβάλλοντα μου φάνηκαν γενικά οικεία.

    Το πρώτο μισό είναι βατό θα έλεγα, από εκεί και πέρα αρχίζει να θέλει λίγη σκέψη και δουλειά παραπάνω στο πως θα λύσετε κάποιους γρίφους και για να αποφύγετε την αίσθηση ότι έχετε κολλήσει στην κόλαση και δεν μπορείτε να ξεφύγετε. Η μόνη ενδεδειγμένη λύση είναι κλασικά: μιλάω με όλους, δοκιμάζω τα πάντα, δεν αφήνω τίποτα που να μην προσπαθήσω να πάρω, κουνήσω, αλλάξω, μιλήσω στο παιχνίδι. Πολλές φορές θα πρέπει να δοκιμάζετε και άλλη γωνία «επαφής» ή επικοινωνίας με τους NPCs ή αν και αυτό δεν λειτουργήσει να επανέρχεστε σε αυτούς αφού κάνετε/αποκτήσετε κάτι άλλο στην πορεία του παιχνιδιού.

    Ως προς το θέμα των βελτιώσεων, οι δύο ξεχωριστές και πιο σημαντικές είναι ως προς τις κονσόλες: προσθήκη σχολιασμού από τον Tim Schafer και των συνεργατών του (κάτι που όμως θα έλεγα να αποφύγετε στο πρώτο walkthrough καθώς σας αποσπά από το παιχνίδι) και η προσθήκη τροπαίων, που είναι κατά την γνώμη μου μία εύκολη πλατίνα φτάνει να μιλάτε με όλους και να δοκιμάζετε να αλληλεπιδράσετε με τα πάντα στο παιχνίδι. Οι οπτικές βελτιώσεις στο PS4 ήταν απόλυτα απαραίτητες, στο PS Vita όχι τόσο θα έλεγα μιας και το μέγεθος δεν τις αναδεικνύει τόσο.


    Click image for larger version. 

Name:	2015-01-31-225328.jpg 
Views:	117 
Size:	117.3 KB 
ID:	6528

    Βαθμολογία
    Λαμβάνοντας τα πάντα υπόψη, δυσκολεύομαι να καταλήξω σε μία βαθμολογία που να είναι απολύτως τίμια για τον τίτλο ή όσους θέλουν να τον αποκτήσουν. Είναι ένα κλασικό adventure παιχνίδι, σταθμός στην ιστορία του είδους. Κρίνοντας το ως αυτό που είναι, σαν remaster θα του έβαζα ένα 8,0 γιατί είναι αξιόλογο παιχνίδι για όσους αρέσκονται στο είδος αυτό, έξυπνο, όμορφο, καλοσχεδιασμένο επί της εποχής του. Από την άλλη όμως είναι πλέον κάπως θαμπό θα έλεγα αισθητικά και κυρίως οπτικά, πάσχει από αρκετά προβλήματα που χαλάνε την απόλαυση όταν σε ωθούν να ξαναπαίξεις σημεία του που έχεις ήδη περάσει ή ακόμη και να παίξει μέρος ή όλο το παιχνίδι από την αρχή επειδή το ίδιο κάπου κόλλησε ή κράσαρε και δεν πρόβλεψε ο παίκτης να έχει κάποιο save να τον σώσει. Στο PS Vita δυστυχώς που αρχικά έτρεφα μεγάλες ελπίδες ως προς πιο ταιριαστή πλατφόρμα για αυτό (κυρίως οπτικά αν και κάποια σημεία ο χαρακτήρας είναι μικροσκοπικός), τα πράγματα είναι χειρότερα για μένα και αδυνατώ να το προτείνω σε κάποιον γιατί προσωπικά δεν έχω την δυνατότητα να το προχωρήσω και να το τερματίσω, αφού έχει «σκαλώσει» (κολλήσει) το παιχνίδι και δεν θέλει να πάει παρακάτω.
    Σημείωση: Το παιχνίδι το ξεκίνησα ξανά στο PS Vita μέχρι να ανέβει η παρουσίαση και προσπέρασα αναίμακτα το σημείο όπου μου προκαλούσε πρόβλημα, ήδη βρίσκομαι προς το τέλος του τρίτου έτους, χωρίς να έχω παρατηρήσει το παραμικρό πρόβλημα στο νέο μου παιχνίδι.

    Καταλήγοντας, θέλω να είμαι μεν αυστηρός αφαιρώντας βαθμούς από το σύνολο καθώς δεν μου αρέσουν τα «κακοφτιαγμένα» παιχνίδια που ταλαιπωρούν τον παίκτη, αλλά πιάνομαι να είμαι επιεικής ταυτόχρονα, μιας και παρά τα όποια προβλήματα το απόλαυσα σαν παιχνίδι στο PS4 και θα κλείσω με βαθμό το 7,5.


    Click image for larger version. 

Name:	2015-02-01-003058.jpg 
Views:	118 
Size:	107.3 KB 
ID:	6527

    Θετικά:

    • Έξυπνο, όμορφο, ξεχωριστό και σαν καθαρόαιμο adventure είναι κάτι που γενικά λείπει από τις κονσόλες. Κάτι κλασικό από τα παλιά και διαφορετικό να ασχοληθείτε μέσα στα συνηθισμένα.
    • Οι οπτικές αλλαγές του επέτρεψαν να σταθεί αξιοπρεπώς στο σήμερα. Λίγες αλλά στοχευμένες ώστε να βελτιώσουν την εμπειρία.
    • Προσθήκη σχολιασμού από τον Tim Schafer και τους συνεργάτες του, αποκαλύπτουν πολλά μυστικά για τον τίτλο και όχι μόνο.
    • Δυνατότητα επιλογής να το παίξετε είτε σε κλασικό 4/3 (με μαύρες γραμμές ή πλαίσια) είτε σε 16/9 (stretched).
    • Προσθήκη τροπαίων και μίας αρκετά εύκολης θα έλεγα πλατίνας.
    • Cross-buy και cross-save σε PS4 και PS Vita.


    Αρνητικά:

    • Δείχνει τα χρόνια του κυρίως οπτικά, μιας και οι αλλαγές κυρίως όσον αφορά το οπτικό αποτέλεσμα δεν κρίνονται επαρκείς για τις δυνατότητες της κονσόλας.
    • Πολλά αδικαιολόγητα προβλήματα (bugs/crashes) με αποτέλεσμα ο παίκτης να εκνευρίζεται, να χαλάει η απόλαυση του, να επανέρχεται σε σημεία που έχει ήδη επισκεφτεί ή ακόμη και να υποχρεωθεί να παίξει μέρος ή όλο το παιχνίδι από την αρχή.
    • Δεν έχει autosave, οπότε θα πρέπει να συνηθίσετε στην ιδέα των συχνών (και βαρετών) saves για να μην βρεθείτε προ εκπλήξεων.
    • Έλλειψη hint συστήματος για τους πιο «περίεργους» γρίφους, αναπόφευκτα ίσως οδηγήσουν κάποιους σε αναζήτηση έτοιμης λύσης από το διαδίκτυο.
    • Σε μεγάλο βαθμό «σπασμένο» το cross-save σύστημα που έχει υιοθετηθεί. Σε εμένα υπάρχει και η αδυναμία ολοκλήρωσης του τίτλου στο PS Vita, λόγω σημαντικού σφάλματος σε αυτό. Προσοχή στο δεύτερο έτος καθώς μάλλον είναι το σημείο που προκαλούνται όλα τα προβλήματα.
      Σημείωση: Το παιχνίδι το ξεκίνησα ξανά στο PS Vita μέχρι να ανέβει η παρουσίαση και προσπέρασα αναίμακτα το σημείο όπου μου προκαλούσε πρόβλημα, ήδη βρίσκομαι προς το τέλος του τρίτου έτους, χωρίς να έχω παρατηρήσει το παραμικρό πρόβλημα στο νέο μου παιχνίδι.
    Last edited by Nek_Food; 01-02-2015 at 20:50.

  2. The Following 16 Users Say Thank You to Nek_Food For This Useful Post:

    antoniss (02-02-2015),BillyFlo81 (02-02-2015),chronohill (01-02-2015),Dragonpaul (01-02-2015),enstikto (02-02-2015),FotisGRC (02-02-2015),hakoo (03-02-2015),Kane (02-02-2015),litanies (01-02-2015),mihalis13 (02-02-2015),Nikoladim (02-02-2015),nikon (02-02-2015),sfortis (02-02-2015),Slay (01-02-2015),Viper (02-02-2015),WolfRathmA (02-02-2015)

  3. #2
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Aν και δε με πειθεις να ασχοληθω με το παιχνιδι (φταιει το ειδος του παιχνιδιου, ομως, οχι εσυ), το review ειναι εξαιρετικο!!!!!!
    Δε με αφηνει για rep.

  4. The Following User Says Thank You to Dragonpaul For This Useful Post:

    Nek_Food (01-02-2015)

  5. #3
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Σευχαριστουμε νεκ για αυτο το ιδιαιτερα περιποιημενο review...περιμενω μηπως βγαλουν κανενα patch και διορθώσουν αυτσ τσ προβληματάκια.κατα ταλλα δν γινεται να μην το παιξω.δν ειχα την τιμη να το παιξω τοτε οποτε τωρα δν τιθεται θεμα...
    Spoiler!

  6. The Following 3 Users Say Thank You to chronohill For This Useful Post:

    Dragonpaul (01-02-2015),FotisGRC (02-02-2015),Nek_Food (01-02-2015)

  7. #4
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Να αναφέρω ότι μόλις πήρα και την εύκολη πλατίνα. Την απόλυτη πλειοψηφία των τροπαίων τα πήρα στο πρώτο (περίπου) playthrough στο PS4, πλην του σχετικού με τα tank controls και την πλατίνα που τα πήρα παίζοντας στο PS Vita (χειρισμός με το σταυρό για κίνηση για ευκολία και όχι με μοχλό).

    Η δεύτερη προσπάθεια μου στην φορητή ήταν αυτό ακριβώς που θα έπρεπε να είχε γίνει εξαρχής. Από την αρχή μέχρι το τέλος, απροβλημάτιστη, χωρίς απρόοπτα και λοιπά θέματα σε κανένα σημείο του παιχνιδιού, απόδειξη ότι τελικά τα προβλήματα είναι εντελώς τυχαία και απρόβλεπτα. Αν είστε τυχεροί θα έχετε ένα απολαυστικό παιχνίδι, αν είστε άτυχοι θα έρθετε αντιμέτωποι με bugs/glitches/crashes και στις δυο κονσόλες. Όπως και να έχει, λόγω του ότι δεν έχει τελικά συγκεκριμένο πρόβλημα, ο τερματισμός και η πλατίνα είναι μια απλή σχετικά υπόθεση (μπορεί σαφώς να επιτευχθεί και σε ένα playthrough).

  8. The Following User Says Thank You to Nek_Food For This Useful Post:

    Nikoladim (02-02-2015)

  9. #5
    Forum GOD Nikoladim's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Vault 21
    Posts
    5,107
    PSN ID
    Nikoladim
    Name
    Tάσος

    Default

    Εκπληκτικό review !!! Αν θυμάμαι καλα είχα προσπαθήσει να το παίξω απο ενα demo του pc master και ενώ μου άρεσε το παιχνίδι , είχα αηδιάσει απο τα tank controls !!! Σίγουρη αγορά και απο εμένα !!! + rep!


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by Nikoladim; 02-02-2015 at 13:49.

  10. The Following User Says Thank You to Nikoladim For This Useful Post:

    Nek_Food (02-02-2015)

  11. #6
    PS4forums Fanatic antoniss's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Lost in Space
    Posts
    2,711
    PSN ID
    auber002b
    Name
    Αντώνης

    Default

    ^^ Ωραίο review Νεκτάριε , το game το είχα λιώσει σε PC και μου άρεσε πάρα πολύ !
    Σίγουρα θα το τιμήσω και το remastered

  12. The Following User Says Thank You to antoniss For This Useful Post:

    Nek_Food (02-02-2015)

  13. #7
    Cool Member sfortis's Avatar
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    291
    PSN ID
    sfortis

    Default

    το εχω κατεβασει ηδη... το παιχνιδι, οι διαλογοι ,η ατμοσφαιρα ειναι απλά απολαυστικά! Μου αρεσει που εχει κρατησει το ρετρο στυλ και εχει πειραξει μονο τα sprites.

    must download για καθε retro-adventurer να θυμηθεί τα παλιά αλλα και την νεοτερη γενια που δεν εζησε αυτες τις εποχες.

    περιμένουμε με αγωνία και αλλα remaster απο την Lukas!

  14. The Following User Says Thank You to sfortis For This Useful Post:

    Nek_Food (02-02-2015)

  15. #8
    Moderator BillyFlo81's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galatsi
    Posts
    3,716
    PSN ID
    BillyFlo81
    Name
    Βασίλης

    Default

    Σ ευχαριστουμε για το review Nek. Ειναι μεγαλη ευκαιρια να ασκοληθω με το παιχνιδι αυτο, καθως τοτε το ειχα ξεκινησει και το ειχα παρατησει για καποιο αγνωστο λογο (τοτε ως εφηβος αλλαζα το προγραμμα μου και τις συνηθειες οπως τα ρουχα μου). Απο τοτε ομως μου ειχε μεινει ο πρωτοτυπος σχεδιασμος και η 3d τεχνολογια που ειχε ενσωματωθει σε point-and-click adventure απο τη Lucas Arts η οποια μαζι με την Sierra ηταν "μανουλες" στα adventures.
    Τωρα πια με ψινει να ασχοληθω, αλλα με ανησυχουν τα bugs που ανεφερες και θα περιμενω και γω σε πρωτη φαση καποιο patch.

  16. The Following User Says Thank You to BillyFlo81 For This Useful Post:

    Nek_Food (03-02-2015)

  17. #9
    Forum GOD Nikoladim's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Vault 21
    Posts
    5,107
    PSN ID
    Nikoladim
    Name
    Tάσος

    Default

    Quote Originally Posted by sfortis View Post
    το εχω κατεβασει ηδη... το παιχνιδι, οι διαλογοι ,η ατμοσφαιρα ειναι απλά απολαυστικά! Μου αρεσει που εχει κρατησει το ρετρο στυλ και εχει πειραξει μονο τα sprites.

    must download για καθε retro-adventurer να θυμηθεί τα παλιά αλλα και την νεοτερη γενια που δεν εζησε αυτες τις εποχες.

    περιμένουμε με αγωνία και αλλα remaster απο την Lukas!
    Θα βγαλουν το Day of the Tentacle, το καλυτερο adventure για εμενα EVER!

  18. The Following User Says Thank You to Nikoladim For This Useful Post:

    Nek_Food (03-02-2015)

  19. #10

    Default

    Ωραίο Review.

    Είχα παίξει το Grim Fandango όταν πρωτοκυκλοφόρησε, και είχα διασκεδάσει πολύ με την Noir ατμόσφαιρά του. Τώρα, τόσα χρόνια μετά, μου φαίνεται ακόμη ελκυστικό, αλλά το κυριότερο πρόβλημα για μένα είναι αυτό που αναφέρεις και εσύ με τα γραφικά. Ενώ έχει γίνει πολλή δουλειά στο Remaster του ήχου, τα γραφικά είναι ελάχιστα βελτιωμένα. Στην πραγματικότητα οι βελτιώσεις είναι τόσο μικρές, που σε πολλά σημεία αναρωτιόμουν γιατί δε ξαναέπαιζα απλώς το original παιχνίδι.



    Κατά τα άλλα, το gameplay και οι γρίφοι του Grim Fandango, ποτέ δε με ενθουσίασαν και θεωρώ ότι ωχριούν απέναντι σε άλλα παιχνίδια της ίδιας εταιρίας, αλλά είναι η ατμόσφαιρα που σε κερδίζει και σε κρατάει στο παιχνίδι μέχρι το τέλος. Εύχομαι κάποια στιγμή να βγάλουν σε remaster το παρόμοιας ατμόσφαιρας αλλά, κατά τη γνώμη μου, πολύ καλύτερο Discworld Noir.

Tags for this Thread

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •