Page 7 of 9 FirstFirst ... 3456789 LastLast
Results 121 to 140 of 168

Thread: Persona 5

  1. #121
    Advanced Member Omega's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Athens
    Posts
    482
    PSN ID
    Omegakious
    Name
    Αλέξανδρος

    Default

    Μόλις παρέλαβα την παραγγελία μου απο Astron. Το είχα κλείσει στα 59.90 πριν αυξήσουν την τιμή και το πήρα σήμερα. Έχει ελάχιστα κομμάτια διαθέσιμα απο ότι μου είπε.




  2. #122

    Default

    Η ειρωνια ειναι οτι αν το ειχα κανει Pre order θα το ειχα τωρα εδω και μερες και θα το ειχα παρει και 10ευρω φθηνοτερα. Αυτα για τις βλακειες που γραφονται περι pre order(λες και ολα τα παιχνιδια ειναι απο την ΕΑ,ubisoft,activision με τα season pass τους)στα διαφορα forum Ελλαδας και εξωτερικου.

    Τελος παντων το πηρα και εγω χτες το παιχνιδι απο Redline(μεγαλη προσοχη αλλα το καταστημα εχει αλλη ονομασια για οποιον μελλοντικα παει για παραλλαβη απο το καταστημα)Ιταλικο steelbook. Απιθανη σχεδιαστικα η steelbook,οχι μονο το γυαλιστερο εξωτερικο αλλα κυριως το εσωτερικο(που συνηθως ειναι αδειο στις περισσοτερες).

    Στα του παιχνιδιου εχω ακομα παρα πολυ ψωμι για να βγαλω αποψη μιας και δεν εχω εμπειρια απο τα προηγουμενα παιχνιδια(παρα μονο απο το anime που ειχα δει παλια)αλλα το ολο anime στυλακι μου αρεσει αρκετα μιας και παρακολουθω αρκετα γενικα.

    Ευχαριστη εκπληξη(μιας και δεν ξερω αν αναφερθηκε ηδη)οτι δινεται δωρεαν η Ιαπωνικη γλωσσα ως download(και καλα ευχαριστω για την αγορα)μεγεθους 2.9gb. Patch και download δεν ειχε σχεδον καθολου,με το που μπηκε το δισκακι στο play σχεδον κατευθειαν ηταν ετοιμο.

  3. #123
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Ειμαι καπου 35 ωρες μεσα στο παιχνιδι και ακομα ειναι λες και βρίσκομαι στο tutorial. Πραγματικά τεράστιο

    Η ιστορία σε γενικές γραμμές όπως βαδίζει, μου θυμίζει λίγο death note άλλα όχι τόσο dark. Ειδικα ο Akechi στο σημείο που είμαι, είναι πολύ L

  4. #124

    Default

    Εγω παλι ειμαι σχεδον στις 4ωρες(τωρα πηρε και ο ξανδομπαμπουρας την persona του )αλλα ναι σε σχεση με αλλα παιχνιδια νιωθεις μετα απο ωρες οτι εισαι στην αρχη.

    Βασικα αυτο που μου κανει εντυπωση στις πρωτες ωρες ειναι οτι εχει παρα μα παρα πολλους διαλογους παρολο που δεν αλλαζεις και πολλες τοποθεσιες. Μαλλον καταλαβαινω γιατι πηρε τοσο καιρο να ερθει εκτος Ιαπωνιας.


  5. #125
    Elite Stefanos's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Greece
    Posts
    1,050
    Name
    Στέφανος
    " H ζωή είναι μικρή γι' αυτό γράφεται με τρία γράμματα "
    (By Stefanos to Simple People)


  6. The Following 2 Users Say Thank You to Stefanos For This Useful Post:

    Fulgore (02-05-2017),WolfRathmA (02-05-2017)

  7. #126

    Default

    Τι εγινε ρε παιδια γιατι τετοια νεκρα το εν λογω θεμα τωρα που εφτιαξε η διαθεσιμοτητα του παιχνιδιου?

    Εγω ειμαι στις 42ωρες περιπου(εχω τελειωσει με το 4ο Παλατι μολις).
    Αν και απο τωρα μπορω να βγαλω καποια γενικα συμπερασματα για το παιχνιδι,προτιμω να τελειωσω πρωτα το πρωτο playthrough και μετα.

    Παντως ενω σε γενικες γραμμες οι εντυπωσεις μου του παιχνιδιου ειναι πολυ θετικες(αναμενομενο βεβαια και απο τις βαθμολογιες/υποδοχη απο το κοινο),με εχει πιασει λιγο απροετοιμαστο στο θεμα του κοινωνικου με τους φιλους και στατιστικα,και επειδη το μεγαλυτερο μερος του παιχνιδιου ειναι στο μπλα μπλα δεν ειναι λιγες οι φορες που ενιωθα να βαριεμαι μεχρι να μπει στην δραση.

    Αυτα κυριως για το αργο αρχικο κομματι που γενικα γραφεται οτι εχει το παιχνιδι στις πρωτες περιπου 20-25ωρες.

  8. #127
    PS4forums Addict teras1's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Athens
    Posts
    2,129
    PSN ID
    Panos_GRE
    Name
    Πάνος

    Default

    Το κοινωνικό κομμάτι ανέκαθεν νομίζω ήταν πιο εθιστικό και ενδιαφέρον από το κομμάτι της μάχης, τουλάχιστον στα προηγούμενα παιχνίδια κατά τη γνώμη μου. Αυτά που κάνουν τη σειρά ιδιαίτερη είναι οι καλογραμμένοι διάλογοι, οι ενδιαφέροντες χαρακτήρες και το σενάριο σε σχέση με άλλα JRPG.
    Το ότι τώρα έχουμε και το καλύτερο turn based σύστημα μάχης μαζί με αυτά είναι το κερασάκι στην τούρτα.

  9. #128
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Για κάποιον που δεν είναι φαν του turn base και το JRPG, θα το προτείνατε το game να το πάρει για να παίξει; Το μοναδικό που είχα παίξει και μου άρεσε πάρα πολύ ήταν το Child of Light.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  10. #129
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by WolfRathmA View Post
    Για κάποιον που δεν είναι φαν του turn base και το JRPG, θα το προτείνατε το game να το πάρει για να παίξει; Το μοναδικό που είχα παίξει και μου άρεσε πάρα πολύ ήταν το Child of Light.
    Αν έχεις το vita παρε το golden σε καμια προσφορά να δεις πως ειναι το υφος. Διαφορετικα περιμενε να πέσει.

    Δεν μ αρεσουν γενικα τα turm based αλλα το 4 ηταν παιχνιδαρα και χαιρομαι πολυ που το επαιξα - αν και αργησα να το εκτιμήσω στην αρχη που το επαιζα.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  11. The Following 4 Users Say Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    teras1 (08-05-2017),theotz (10-05-2017),WolfRathmA (08-05-2017)

  12. #130

    Default

    Τελικα το αγορασε/τερματησε το παιχνιδι κανεις ή μονο επεσε χωρις λογο κραξιμο στην διαθεσιμοτητα απλα για να λεμε???

    Σε τοσο μεγαλα σε διαρκεια και διαλογους story driven παιχνιδια θα περιμενε κανεις να γινεται μεγαλη κουβεντα στα forum ακριβως γυρω απο την ιστορια και τις επιλογες που γινονται στο παιχνιδι,αλλα δεν βλεπω αναλογο ενδιαφερον παρολο που εφτιαξε η διαθεσιμοτητα του τιτλου.
    Οχι οτι περιμενα να τραβηξει μεγαλο ενδιαφερον του κοσμου παιχνιδι που δεν ειναι mainstream(οπως και το nier automata καλη ωρα),αλλα ειναι λιγο απογοητευτικη η χαμηλη συμμετοχη.

    - - - Updated - - -

    Quote Originally Posted by WolfRathmA View Post
    Για κάποιον που δεν είναι φαν του turn base και το JRPG, θα το προτείνατε το game να το πάρει για να παίξει; Το μοναδικό που είχα παίξει και μου άρεσε πάρα πολύ ήταν το Child of Light.
    Αν μπορεις (και το βρεις)ριξτου μια ενοικιαση ή δες λιγο σε walkthrough. Ειναι ενα παιχνιδι το οποιο δυστηχως ή ευτυχως δεν ειναι mainstream με αποτελεσμα να μην αρεσει στον περισσοτερο κοσμο,και αν δεν το δεις με τα ιδια σου τα ματια στην πραξη δεν μπορεις να βγαλεις ακρη ευκολα για το αν ειναι για σενα το παιχνιδι ή οχι.

    Ακομα και εμενα που μαρεσουν παρα πολυ τα turn based rpg,επειδη δεν επαιξα προηγουμενα παιχνιδια της σειρας,ορισμενα πραγματα μου κακοφανηκαν εντονα στην αρχη του παιχνιδιου.

    - - - Updated - - -

    Για την ιστορια παντως εχουν βγει και anime βασισμενα στα παιχνιδια αυτα,1 οσον αφορα το προηγουμενο Persona 4 με μπολικα επεισοδια και 1 επεισοδιο οσον αφορα το persona 5 κατι σαν special.

  13. #131

    Default

    Προς ενημερωση του κοσμου,μην κατεβασετε τις Ιαπωνικες φωνες γιατι δυστηχως παιζει bug
    https://www.google.gr/?gfe_rd=cr&ei=...adable+content

    Επισης απο οτι ειδα στο store μπηκαν δωρεαν και τα κουστουμια του σχολιου να μπορεις να τα χρησιμοποιεις στα παλατια/mementos οπως και αλλος ενας βαθμος δυσκολιας κατι σαν very hard,δωρεαν παντα.

  14. The Following User Says Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    Leon_DiZ (16-05-2017)

  15. #132
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Προς ενημερωση του κοσμου,μην κατεβασετε τις Ιαπωνικες φωνες γιατι δυστηχως παιζει bug
    https://www.google.gr/?gfe_rd=cr&ei=...adable+content

    Επισης απο οτι ειδα στο store μπηκαν δωρεαν και τα κουστουμια του σχολιου να μπορεις να τα χρησιμοποιεις στα παλατια/mementos οπως και αλλος ενας βαθμος δυσκολιας κατι σαν very hard,δωρεαν παντα.
    Το bug ποιο είναι δεν κατάλαβα.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  16. #133

    Default

    https://www.reddit.com/r/Persona5/co...rying_to_load/

    Το οποιο σε αλλους εφταιγε το primary account τους,σε αλλους τα περι psn maintance και σε αλλους οι Ιαπωνικοι υποτιτλοι

    https://www.reddit.com/r/Persona5/co...rights_to_dlc/

    Ο λογος που εβαλα γενικα το link ειναι γιατι ειναι κατι που εχει εμφανιστει σε αρκετο κοσμο για διαφορα πραγματα,και εγω αναφερω απο προσωπικη μου εμπειρια με τα δωρεαν dlc.

  17. The Following User Says Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    Leon_DiZ (16-05-2017)

  18. #134
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  19. #135
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  20. #136
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Το εχει στο store στα 35€, αξιζει λετε να το παρω? Το προηγουμενο το ειχα λιωσει στο ps2, αλλα δεν ξερω εαν μετα απο τοσα χρονια θα μου ειναι το ιδιο ελκυστικο.

  21. #137
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,765
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Αν έχεις παίξει το persona 4, το p5 είναι μία εξελιγμένη έκδοση του p4 στα πάντα (mechanics, gameplay, γρραφικά) με διαφορετική ιστορία και χαρακτήρες.
    Το αν θα σου είναι ελκυστικό μετά απο τόσα χρόνια μόνο εσύ μπορείς να το απαντήσεις.
    Εμένα μου άρεσε πολύ.
    Υπόψην όμως οτι είναι τεράστιο παιχνίδι και για τον περισσότερο κόσμο μεγαλύτερο απ' όσο θα πρεπε (είναι πάνω απο 100 ώρες).

    ΥΓ. Βλέπω σκρούτζ το βρίσκεις σε χαμηλότερη τιμή retail.

  22. The Following User Says Thank You to enstikto For This Useful Post:

    Slay (09-07-2018)

  23. #138

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Το εχει στο store στα 35€, αξιζει λετε να το παρω? Το προηγουμενο το ειχα λιωσει στο ps2, αλλα δεν ξερω εαν μετα απο τοσα χρονια θα μου ειναι το ιδιο ελκυστικο.
    Μπορεις να παρεις μια πρωτη γευση για το παιχνιδι βλεποντας το anime που εχει βγει αυτο τον καιρο οπως φυσικα και διαφορα video σε youtube.

    Αφου σου αρεσε και το προηγουμενο κιολας.

  24. #139
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by enstikto View Post
    ΥΓ. Βλέπω σκρούτζ το βρίσκεις σε χαμηλότερη τιμή retail.
    Με τα μεταφορικα το ιδιο ερχεται ή παραπανω. Εχει κατι ιδιαιτερο η retail εκδοση ωστε να την προτιμησω?

  25. #140
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,765
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Μπορεις να παρεις μια πρωτη γευση για το παιχνιδι βλεποντας το anime που εχει βγει αυτο τον καιρο οπως φυσικα και διαφορα video σε youtube.

    Αφου σου αρεσε και το προηγουμενο κιολας.
    Διαφωνώ. Σε καμία περίπτωση να μην δει το anime. Θα χάσει κάθε ενδιαφέρον για το παιχνίδι μιας και το anime στην ουσία είναι η ιστορία του παιχνιδιού.

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Με τα μεταφορικα το ιδιο ερχεται ή παραπανω. Εχει κατι ιδιαιτερο η retail εκδοση ωστε να την προτιμησω?
    Προσωπικά εμένα μου αρέσει να τα έχω retail για να έχω και το κουτάκι μου κτλ κτλ. Δεν νομίζω να έχει κάτι παραπάνω πέρα του κουτιού.

Page 7 of 9 FirstFirst ... 3456789 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •