Page 8 of 9 FirstFirst ... 456789 LastLast
Results 141 to 160 of 168

Thread: Persona 5

  1. #141

    Default

    Προσωπικα δεν μπορω να προτεινω 100% ενα παιχνιδι σε καποιον αν δεν ειμαι σιγουρος οτι θα του αρεσει(ειδικα αν προβληματιζεται),γιατι αν δεν του αρεσει θα ''κλαει''τα χρηματα του ας το πουμε.

    Αν εξ αρχης ηθελε να το παιξει το παιχνιδι δεν θα ρωταγε στο εδω θεμα αν αξιζει να το παιξει τωρα που το βρισκει μιση τιμη απο οταν βγηκε περυσι,παρολο που το προηγουμενο του αρεσε.

    Για να ρωταει σημαινει οτι εχει καποιους προβληματισμους πανω σε αυτο το πραγμα.

    Ετσι προσωπικα καταλαβα εγω το σχολιο του γιαυτο και απαντησα/προτεινα αναλογα.

    Και στην τελικη αυτος ειναι ο σκοπος που βγαινουν αυτου του ειδους τα ανιμε.Για να προωθησουν το αντιστοιχο παιχνιδι που βασιζονται(ασε που ουτως ή αλλως το anime δεν εχει τελειωσει ακομα).

    - - - Updated - - -

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Εχει κατι ιδιαιτερο η retail εκδοση ωστε να την προτιμησω?
    Μπορεις να το πουλησεις το παιχνιδι αν δεν σαρεσει
    Last edited by Fulgore; 09-07-2018 at 12:51.

  2. #142
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Αν εξ αρχης ηθελε να το παιξει το παιχνιδι δεν θα ρωταγε στο εδω θεμα αν αξιζει να το παιξει τωρα που το βρισκει μιση τιμη απο οταν βγηκε περυσι,παρολο που το προηγουμενο του αρεσε.

    Για να ρωταει σημαινει οτι εχει καποιους προβληματισμους πανω σε αυτο το πραγμα.
    ΟΚ να πω λοιπον οτι οι ενδοιασμοί μου δεν εχουν να κανουν με την ιστορια ή την καλλιτεχνικη διευθυνση του παιχνιδιου, αλλα κυριως με το gameplay και τους μηχανισμους του. Και αυτο επειδη οπως ειπα εχει περασει πολυ μεγαλο χρονικο διαστημα απο τοτε που επαιξα το προηγουμενο, για να εχω ενα μετρο συγκρισης. Το λεω γιατι μηχανισμοι της εποχης του ps2 που μπορει τοτε να μας φαινονταν μια χαρα, σημερα να μην μπορουν να σε κρατησουν. Παντως δεν εχω θεμα με το turn based συστημα, αντιθετα το προτιμω απο αλλα ποιο συγχρονα.

    Μπορεις να το πουλησεις το παιχνιδι αν δεν σαρεσει
    Δεν το εχω κανει ποτε μεχρι τωρα, και μαλλον δεν θα το κανω και με αυτο, οποτε για εμενα εχει αξια το retail Μονο εαν ξερω οτι εχω καποιον για να το δανεισω, ή εαν εχει περιεχομενο που αξιζει να το εχει κανεις σε δισκακι (witcher 3 για παραδειγμα)

  3. #143

    Default

    Αφου λοιπον προτιμας οπως λες το turn based συστημα και δεν εχεις θεμα με την ιστορια του παιχνιδιου,τοτε ναι αξιζει να το αγορασεις το παιχνιδι.

    Τωρα ψηφιακο ή κουτατο αυτο θα το κρινεις εσυ.

    Παντως μιας και το ρωτησες,η κουτατη εκδοση δεν εχει μεσα τιποτα εξτρα σε σχεση πχ με το witcher 3


  4. The Following User Says Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    Slay (09-07-2018)

  5. #144
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Το τσιμπησα απο το store. Οι πρωτες εντυπωσεις ειναι πολυ πολυ θετικες.

  6. #145

    Default

    Αν σε ενδιαφερει στο store εχει και καποια δωρεαν dlc(αν δεν τα κοιταξες ηδη)μεταξυ των οποιων και Ιαπωνικη γλωσσα.

    Επισης το παιχνιδι εχει και new game plus.

    Δεν λεω κατι παραπανω λογω spoiler εκτος αν ρωτησεις .

  7. #146
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Λοιπον μολις τελειωσα και το δευτερο παλατι, και απλα δεν μπορω να σταματησω να το παιζω. Παρα πολυ καλο το παιχνιδι στο ιδιο κλιμα με το 4 που επισης ειχα λιωσει στο ps2. Το μονο που με ενοχλει καπως, ειναι το γεγονος οτι δεν εχω την απολυτη ελευθερια να κανονισω το προγραμμα της ημερας οπως μπορουσα στο 4, εκτος και εαν αυτο αλλαζει στην συνεχεια. Γενικα παντως μου κανει ποιο απλο σε σχεση με παλια, σιγουρα εχει αρκετο βαθος αλλα το 4 νομιζω οτι ειχε λιγο περισσοτερο.

  8. #147

    Default

    Οντως υπαρχει αυτος ο περιορισμος στο τι μπορεις να κανεις την ημερα και εν μερη το βραδυ.

    Το αλλο κακο ειναι οτι αν δεν ξεκινησεις το παιχνιδι με καποιο guide,ειναι κυριολεκτικα αδυνατο να μαξαρεις ολους τους confidants σε ενα playthrough και αναγκαστικα πρεπει να παιξεις και δευτερο(εχει new game plus),που οταν μιλαμε για τοσο μεγαλο παιχνιδι αρκετους τους αποθαρυνει.

    Στο new game plus παντως να σου πω οτι μεταφερονται απο το αρχικο σου playthrough τα οπλα,τα persona που εχεις και τα κεντρικα stats του χαρακτηρα.

    Αυτο στο λεω πιο πολυ για να μαξαρεις τα confidants που θελεις κυριως στο πρωτο playthrough μην πχ προσπαθησεις να τους ανεβασεις ολους ταυτοχρονα και αρκετους δεν προλαβεις να τους μαξαρεις.

    Εδω και ο οδηγος για platinum αν θες να ασχοληθειος με ορισμενα trophies αργοτερα ή σε new game plus ή για το τι χρειαζεται για το πραγματικο τελος.
    https://www.playstationtrophies.org/...e-roadmap.html

  9. #148
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Παιδες εμενα αυτο το παιχνιδι ενω στη αρχη μου αρεσε αρκετα στην πορεια δεν την παλεψα καθολου, σε βαθμο που το παρατησα, πραγμα που εχω κανει ελαχιστες φορες με παιχνιδι. (αν και σκοπευω να το τελειωσω)

    Υπαρχει τρομερα μεγαλη επαναληψη σε ολα, ειτε ειναι activities ειτε ειναι daily tasks ειτε ειναι ομιλιες. Ειχα φτασει στις 60 ωρες και δεν το πιστευα οτι ακομα εβλεπα καρμπον διαλογους που συναντουσα στις πρωτες 1-2 ωρες παιχνιδιου.

    Το τραβανε παααρα πολυ κατα την γνωμη μου και ενω εχει ενα Α ενδιαφερον η κεντρικη ιστορια, η φαση εγινε τοσο αγκαρια που δεν αντεξα στο τελος. :/

  10. #149

    Default

    Ειναι αυτο που λεμε οτι δεν ειναι για ολους τετοια παιχνιδια,παρολες τις μεγαλες βαθμολογιες που πηραν.

    Ουτως ή αλλως το ειχα πει και πιο παλια οτι για μενα υπαρχει μεγαλη επαναληψη και στα τραγουδια για παιχνιδι πανω κατω 100ωρων και προς το τελος που μπαινει και το υπερ φυσικο στην μεση,γινεται κλασσικα μια ψιλο σαλατα.

  11. #150

    Default

    Ανακοινωση για νεο περιεχομενο/κυκλοφορια για το 2020


  12. #151
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Τι είναι αυτό; Κυκλοφορεί στις 20 Φεβρουαρίου.

    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  13. #152

    Default

    Το reviews για το Persona 5 Royal.
    https://www.metacritic.com/game/play...5-royal?ref=hp

    3ο υψηλοτερο σε βαθμολογια παιχνιδι ολων των εποχων για το ps4 προς το παρόν.

  14. The Following User Says Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    PDS (17-03-2020)

  15. #153
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Kαλα αυτο σαρωνει ετσι?

    Δεν εχω καταλαβει τι ειναι? Ξεχωριστο παιχνιδι? DLC?
    .

  16. #154
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Kαλα αυτο σαρωνει ετσι?

    Δεν εχω καταλαβει τι ειναι? Ξεχωριστο παιχνιδι? DLC?
    Eίναι expanded έκδοση του Persona 5 με πολύ νέο περιεχόμενο, όπως ήταν το Golden για το 4. Το αρνητικό του είναι ότι πρέπει να αγοράσεις (και να παίξεις) από την αρχή το παιχνίδι το οποίο είναι τεράστιο.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  17. #155
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Κατι σαν remastered/remake δλδ? Γιατι αυτο ηταν το golden.

    Εγω δεν το εχω παιξει ακομα το P5 και το εχω στην κατοχη μου. Οποτε ειμαι τυχερος?
    .

  18. #156
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Κατι σαν remastered/remake δλδ? Γιατι αυτο ηταν το golden.

    Εγω δεν το εχω παιξει ακομα το P5 και το εχω στην κατοχη μου. Οποτε ειμαι τυχερος?
    Εγώ το έχω και το έχω ξεκινήσει 2-3 φορές αλλά το έχω αφήσει. Έτσι μου είχε κάνει και το 4, είχε πάρει καιρός για να με κερδίσει και είναι και παιχνίδι που θέλει πάρα πολύ χρόνο.

    Τώρα δεν ξέρω αν θα παίξω το original ή θα αγοράσω κάποια στιγμή το Royal.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  19. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    PDS (17-03-2020)

  20. #157

    Default

    Persona 5 Royal=Persona 5+expansion/dlc.

  21. The Following User Says Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    PDS (17-03-2020)

  22. #158
    Advanced Member Sergio's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    315
    PSN ID
    vavavou
    Name
    Dr.Who

    Default

    Εγω μολις ξεκινησα το "απλο",εχω κανα 5ωρο.Μεχρι στιγμης οκ,δεν εχω τρελαθει αλλα συνεχιζω...Ελπιζω να με κερδισει και να συνεχισω να το παιζω,οπως κ ολα τα dlc

  23. #159
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Εχει και ξεχωριστη διαφορετική τροπαιολιστα απο το απλο persona

  24. #160
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,764
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Να πω οτι δεν ειναι ακριβώς royal = expansion + dlc.
    δεν υπάρχει η δυνατότητα για κάποιον που εχει την απλή έκδοση να παίξει το content του royal.
    Δεν ειναι 1 extra πίστα, χαρακτήρας, quest.
    Εχει μεν τα παραπάνω αλλα αλλάζει και όλη η εμπειρία καθώς εχουν κανει αλλαγές στο gameplay, στην ιστορία, στις μαχες, στην εξέλιξη σε τεράστιο βαθμό (τουλαχιστον ετσι λένε κάποια reviews).
    Εγω πάντως το έχω παραγγείλει και μαλλον θα το λάβω αύριο για να το ξανά πλατιναρω μιας και κάποια μαγαζιά σπάσαν το release date.


Page 8 of 9 FirstFirst ... 456789 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •