Page 5 of 9 FirstFirst 123456789 LastLast
Results 81 to 100 of 168

Thread: Persona 5

  1. #81

    Default

    http://www.ign.com/articles/2017/03/...-persona-games

    Τα dlc του παιχνιδιου που ανακοινωθηκαν.


  2. #82
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Persona 5 worldwide shipments top 1.5 million


    Worldwide shipments for Persona 5 have topped 1.5 million, Atlus announced.
    We know that at least 550,000 of those shipments are from Japan, as Atlus announced in October.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  3. #83
    Advanced Member Omega's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Athens
    Posts
    482
    PSN ID
    Omegakious
    Name
    Αλέξανδρος

    Default

    Τι γίνεται ρε παιδιά ? Γιατί τέτοιος χαμός με την διαθεσιμότητα στα μαγαζιά ? Χαίρομαι που αναγνωρίζεται η αξία της σειράς και εδώ στην Ελλάδα, αλλα τέτοιος χαμός ?
    Απο την άλλη απλα τραγικό το πως εκμεταλλεύονται μερικά μαγαζιά την ζήτηση και τις τιμές που βάζουν για το παιχνίδι στα online stores τους.
    Δεν το πήρα απο τις πρώτες μέρες γιατί έλεγα οτι θα το βρώ άνετα σε διαθεσιμότητα και τώρα την πάτησα και μάλλον πάω για μετά το Πάσχα όπως όλοι




  4. #84
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Quote Originally Posted by Omega View Post
    Τι γίνεται ρε παιδιά ? Γιατί τέτοιος χαμός με την διαθεσιμότητα στα μαγαζιά ? Χαίρομαι που αναγνωρίζεται η αξία της σειράς και εδώ στην Ελλάδα, αλλα τέτοιος χαμός ?
    Απο την άλλη απλα τραγικό το πως εκμεταλλεύονται μερικά μαγαζιά την ζήτηση και τις τιμές που βάζουν για το παιχνίδι στα online stores τους.
    Δεν το πήρα απο τις πρώτες μέρες γιατί έλεγα οτι θα το βρώ άνετα σε διαθεσιμότητα και τώρα την πάτησα και μάλλον πάω για μετά το Πάσχα όπως όλοι
    Υπομονή, σε 2 εβδομάδες θα υπάρχει διαθεσιμότητα και θα πέσουν οι τιμές. Υπήρχε πολύ λίγο απόθεμα γιατί δεν περίμεναν τόσο μεγάλη ζήτηση. Να πω επίσης ότι η διαφορά του Steelbook με το απλό ήταν περίπου στο 1 με 2 ευρώ (50 ευρώ περίπου και 48 ευρώ το κανονικό) και τώρα όσοι έχουν το Steelbook το πουλάνε +40 ευρώ. Κλέψιμο κανονικά.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  5. #85

    Default

    Οσο πεσανε οι τιμες και στο Nioh που ειναι πανω απο μηνα στην αγορα στα 55ευρω?

  6. #86
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Καλώς ή κακώς αν θες ένα παιχνίδι να το πάρεις τις πρώτες μέρες της κυκλοφορίας του θα δώσεις 60-70 ευρώ. Προσωπικά ξέρω σε ποια παιχνίδια θα δώσω αυτό το ποσό και σε ποια θα περιμένω μέχρι να πέσει η τιμή τους στα 10-30 ευρώ.
    Βλέπω αρκετοί είναι ανυπόμονοι και περιμένουν να πέσουν με τη μία οι τιμές. Αυτός είναι ο νόμος της αγοράς όταν η ζήτηση είναι μεγαλύτερη από την προσφορά. Δεν ξέρω την ηλικία σας παιδιά αλλά θυμάμαι στο δημοτικό που είχα Megadrive δεν είχα καταφέρει ποτέ να πάρω τίτλο που βγήκε την ίδια χρόνια μιας και κάνανε 25.000-30.000 δραχμές.. Σημείωνα σε ένα τετράδιο ποιους τίτλους ήθελα και τους αγόραζα μετά από 1-2 χρόνια που έπεφτε η τιμή τους στις 8.000-12.000 δραχμές.

    Δεν ξέρω τι κέρδος έχει ένα μαγαζί και δεν με νοιάζει κιόλας. Θα αγοράσω ένα παιχνίδι σύμφωνα με το ποσό που θεωρώ εγώ πως αξίζει και μπορώ εκείνη τη στιγμή να διαθέσω. Θα είναι 100+ και θα μιλάμε για collecktors;; Θα είναι μεταχειρισμένος τίτλος και θα δώσω 10€;; Δεν έχει σημασία. Πλούσιοι δεν είμαστε για να τα έχουμε όλα Day 1 και πλέον αρκετοί δεν έχουμε και χρόνο για να τα παίξουμε όλα..
    Για παράδειγμα εγώ πήρα πέρυσι τη συλλεκτική του DS3 με το που βγήκε γιατί ήθελα πολύ την φιγούρα. Ακόμα το παιχνίδι δεν έχω καταφέρει να το παίξω.
    Spoiler!

  7. The Following 2 Users Say Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    teras1 (07-04-2017),toninio (07-04-2017)

  8. #87
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Σωστά τα λες Μιχάλη και συμφωνώ μαζί σου.

    Όταν ανέφερα ότι θα πέσουν οι τιμές, εννοούσα σε "φυσιολογικά" επίπεδα. 50~55 ευρώ που είναι μία λογική τιμή ας πούμε και όχι 60-70 ευρώ που ζητάνε τώρα.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  9. The Following 2 Users Say Thank You to WolfRathmA For This Useful Post:

    mihalis13 (07-04-2017)

  10. #88
    PS4forums Addict criter's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    1,873
    PSN ID
    criter

    Default

    Παιδια εγω ειδα οτι επεφτε η διαθεσιμοτητα και το προπαρηγγειλα οσο υπηρχε στοκ και το πηρα πρωτη μερα. Το χρυσοπληρωσα βεβαια, ειναι ενα παιχνιδι ομως που θα μου αρεσει και βλεποντας και τις βαθμολογιες που πηρε, το αγορασα. Τωρα αν πεσει γρηγορα η τιμη του θα ξενερωσω αλλα δεν νομιζω να πεσει συντομα. Απο οτι μου ειπαν, δεν περιμεναν οτι θα εχει μεγαλη ζητηση και γιαυτο δεν υπηρχε μεγαλη διαθεσιμοτητα, αλλα οτι σε δυο εβδομαδες θα υπαρχει παλι σε στοκ.

    Το εχω ξεκινησει, δεν εχω παιξει πολυ 3 ωρες εχω παιξει περιπου, ειναι παρα πολυ ωραιο και ευχαριστο, ωραιοι διαλογοι και πλοκη, υπεροχη μουσικη, αν εχετε παιξει το Ρ4 τοτε δεν χρειαζεται να σας πεισει καποιος να το παρετε, ορματε. Αν δεν εχετε παιξει αλλο Persona και το σκεφτεστε, ειναι jrpg με πολλους διαλογους και μαχες που μπορει να μην αρεσει σε πολλους αυτο το στυλ. Παντως δεν νομιζω να χρειαζεται καποιος να εχει παιξει απαραιτητα το P4, μπορεις να ξεκινησεις κατευθειαν και το 5 αφου εχει απο την αρχη ολα τα βοηθηματα που μπορει να χρειαστει κανεις για να μπει στο νοημα του παιχνιδιου. Ειμαι ακομα πολυ νωρις, δεν εχω κανει πολλες μαχες, αλλα φαινεται να με κραταει πολλες ωρες.

  11. The Following User Says Thank You to criter For This Useful Post:

    teras1 (07-04-2017)

  12. #89

    Default

    Αγαπητε Μιχαλη πολυ ευχαριστως να δωσω 60ευρω για την steelbook του Persona 5 δεν ειπα το αντιθετο. 60ευρω ομως για την κανονικη εκδοση τα θεωρω κοροιδια.

    Day one με 61ευρω πηρα Horizon zero dawn limited edition,45ευρω Nier automata(και τωρα με 47 εχει η steelbook),ε οχι 60ευρω(και απο σκρουτζομαγαζο)για την απλη εκδοση ειναι κοροιδια. Θα μου πεις τωρα'' θα σωθεις αν το παρεις το παιχνιδι με 51-52ευρω πχ?''.Και η απαντηση για μενα προσωπικα ειναι προφανως και Ναι γιατι σε βαθος χρονου αυτα τα 5-10 ευρω που γλυτωνω μια χαρα μου βγαζουν δωρεαν παιχνιδι.

    Επισης μονο τα σκρουτζομαγαζα συμπεριφερονται κυριολεκτικα με νοοτροπια χρηματιστηριου.
    Εχετε δει καμια αλυσιδα να ανεβοκατεβαζει τις τιμες της ετσι τον πρωτο καιρο οπως τα σκρουτζομαγαζα?

  13. #90

    Default

    Οσο για τα pre orders κατανοω οτι τα σκρουτζομαγαζα δεν φερνουν πλεον μεγαλη ποσοτητα στα pre orders λογω capital control,για να μην τα εχουν τα παιχνιδια και καθονται. Αλλα ωρες ωρες βλεπω κατι τιμες που μου θυμιζουν ebay απο ορισμενα καταστηματα. Μαλιστα θυμαμαι απο ενα γνωστο σκρουτζομαγαζο που ειδα και εβαλε την steelbook εκδοση στα 88ευρω
    Να ενα αντιστοιχο παραδειγμα

    https://www.skroutz.gr/s/8167581/Dar...ition-PS4.html
    https://www.skroutz.gr/s/10930026/Ho...-PS4.html(πριν λιγες μερες και η Collectors edition στα 199ευρω)

    Η πλακα ειναι που δεν εριξα παραγγελια απο amazon γιατι δεν ηθελα να περιμενω και λεω σιγα ποιος θα παει να παρει persona παιχνιδι που στην Ελλαδα δεν το ξερει ουτε και η μανα τους(οπως και τα περισσοτερα exclusives).

  14. #91

    Default

    Εδω θα ειμαστε παντως να δουμε στις πωλησεις Απριλιου τι θεση θα ειναι το persona 5.

    Εγω παντως το Nioh με την μεγαλη ζητηση,βλεπω και ειναι σε πωλησεις κατω και απο το For Honor και resident evil
    https://www.gameslife.gr/greek-top-10-february-17019

    - - - Updated - - -

    Quote Originally Posted by Lnds500 View Post
    παρολο που στο εξωτερικο θα μοσχοπουλησει οπως βλεπουμε και παραπανω.

  15. #92
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Fulgore συμφωνώ με το σκεπτικό σου. Και εγώ δεν δίνω τόσα λεφτά για απλές εκδόσεις μιας και το θεωρώ όπως και εσυ κοροϊδία. Όποτε κάποια παιχνίδια που πραγματικά θέλω να τα παίξω Day 1 θα προτιμήσω μια collectors edition και ας δώσω 100-120 ευρώ. Τα υπόλοιπα τα αφήνω και τα αγοράζω μετά από καιρό ή σε ένα καλό price drop (πχ Deus X 14.5€) ή μεταχειρισμένα.
    Όποτε όταν βλέπεις ένα παιχνίδι πως έχει λίγο "τσιμπημένη" τιμή απλά περιμένεις να πέσει η τιμή και να το πάρεις.
    Για μένα πλέον η ελληνική αγορά έχει στο σύνολο της πολύ καλές τιμές. Θυμάμαι στο PS3 τα πάντα τα αγόραζα από amazon. Τώρα πολύ λίγα games τα έχω πάρει από εξωτερικό μιας και εδώ βρίσκω πολλές φορές αρκετά χαμηλότερες τιμές.
    Το Persona είτε εδώ είτε από κατάστημα του εξωτερικού σε λίγο καιρό θα έχει μια πιο "λογική" τιμή.




    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Spoiler!

  16. #93

    Default

    Κοιταξε να δεις δεν ειναι 100% ετσι τα πραγματα και θα σου πω γιατι. Την collector του dark souls 3 πχ που ειχες πει πιο πισω οτι πηρες,αν βαλεις τωρα το παιχνιδι πρεπει να αγορασεις και το season pass με τα dlc του.

    Γενικα day one αγορες οπου ξερω οτι θα υπαρχει season pass με story dlc δεν κανω(εκτος απο το bloodborne που ειχε πεσει σε κακη περιοδο).

    Στο Persona 5 αν ειχαμε στα 69.90 την απλη εκδοση τωρα και υπηρχε και η collectors στα 99ευρω,ναι θα αγοραζα την collectors μιας και ξερω κιολας οτι δεν θα βγαλει και season pass(και ειναι και μικρη η χρηματικη διαφορα).

    Οσο για την υπομονη ναι αναγκαστικα, αν και θα ξενερωσω αν δεν φερουν steelbook εκδοσεις σε λογικες τιμες παντα.

  17. #94
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Εντάξει αυτο ειναι πως το βλέπει ο καθένας.
    Εγω προσωπικά δεν αγοράζω ποτέ dlc και season pass (μόνο στο Bloodborne έκανα μια εξαίρεση)
    Όποτε δεν με απασχολεί το παιχνιδι αν εχει season pass.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Spoiler!

  18. #95

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Εντάξει αυτο ειναι πως το βλέπει ο καθένας.
    Εγω προσωπικά δεν αγοράζω ποτέ dlc και season pass (μόνο στο Bloodborne έκανα μια εξαίρεση)
    Όποτε δεν με απασχολεί το παιχνιδι αν εχει season pass.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Προφανως και μιλαω για story dlc γιατι και του dark souls 3 τετοια ειναι. Επισης αν δεν αγορασεις season pass/dlc και περιμενεις για τις goty εκδοσεις,θα πρεπει να περιμενεις κανενα χρονο για αυτα(και αν βγαλουν τετοια εκδοση).

    Προφανως και δεν αναφερομαι σε season pass αρπαχτες απο γνωστες εταιρειες τυπου activision,EA,Ubisoft που ζητανε 40ευρω για multiplayer dlc.

  19. #96
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Προφανως και μιλαω για story dlc γιατι και του dark souls 3 τετοια ειναι. Επισης αν δεν αγορασεις season pass/dlc και περιμενεις για τις goty εκδοσεις,θα πρεπει να περιμενεις κανενα χρονο για αυτα(και αν βγαλουν τετοια εκδοση).

    Προφανως και δεν αναφερομαι σε season pass αρπαχτες απο γνωστες εταιρειες τυπου activision,EA,Ubisoft που ζητανε 40ευρω για multiplayer dlc.

    Ξέρω για το DLC του DS3 πως είναι. Δεν ξέρω αν θα τα δώσω πάλι... Γενικά είμαι αντίθετος με τα DLC. Τώρα αν τύχει και πέσει στα χέρια μου GOTY Edition εχει καλώς, αλλιώς το πιθανότερο είναι να μην ασχοληθώ καν.
    Θα παίξω το κανονικό παιχνίδι και θα το ευχαριστηθώ. Δεν χρειάζομαι και το DLC για να ευχαριστηθώ ένα παιχνίδι..
    Καταλαβαίνω πως αγοράζουμε με διαφορετικά κριτήρια. Εγώ παιχνίδια που θέλω να παίξω πολύ συνήθως θα τα πάρω σε collectors editions και θα τα παίξω Day 1. Τα υπόλοιπα παιχνίδια που μου έχουν τραβήξει το ενδιαφέρον και δεν καίγομαι να τα παιξω με την μία θα τα πάρω σε με καλή προσφορά λίγους μήνες πιο μετά ή και λίγα χρόνια πιο μετά.. Και τα χρήματα να είχα να τα αγόραζα όλα Day 1 δεν φτάνει ο ελεύθερος χρόνος για να τα παίξω..
    Όπως και πολλά παιχνίδια που θα ήθελα να παίξω, πιθανώς να μην τα αγοράσω ποτέ γιατί δεν υπάρχει χρόνος..
    Spoiler!

  20. #97

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Εγώ παιχνίδια που θέλω να παίξω πολύ συνήθως θα τα πάρω σε collectors editions και θα τα παίξω Day 1.
    Εν μερη με το ιδιο σκεπτικο αγοραζουμε. Και εγω τα παιχνιδια που θελω πολυ να παιξω φροντιζω να τα αγοραζω τις πρωτες μερες,γιατι αν περασει καιρος τοτε χανεται και το ενδιαφερον απο μενα,πραγμα που φυσικα δεν ειναι ποτε καλο. Για το persona 5 αναγκαστικα περιμενω αποθεμα αλλα σιγουρα θελω να το παιξω. Τωρα αν κατσει καμια steelbook ή και collector( σε καμια προσγειωμενη τιμηστα 80-90ευρω η collector)δηλαδηθα την τιμησω.

  21. The Following User Says Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    mihalis13 (09-04-2017)

  22. #98

    Default

    130ευρω η steelbook εκδοση αμεσα διαθεσιμη
    https://www.skroutz.gr/s/11170723/Pe...rase=persona+5

    - - - Updated - - -

    Βασικα δεν θυμαμαι να εχω δει ακριβοτερη steelbook εκδοση.

  23. #99
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    130ευρω η steelbook εκδοση αμεσα διαθεσιμη
    https://www.skroutz.gr/s/11170723/Pe...rase=persona+5

    - - - Updated - - -

    Βασικα δεν θυμαμαι να εχω δει ακριβοτερη steelbook εκδοση.
    Καλά, το συγκεκριμένο κατάστημα μόλις δει ότι έχει κάτι ζήτηση, βάζει εξωπραγματικές τιμές. Το Horizon Collector's Edition το είχε βάλει στα 300 ευρώ.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  24. #100

    Default

    Μετα απο 13 ωρες εβγαλα το πρωτο boss. Θα μπορουσα να ειχα κανει λιγοτερο αλλα ειναι τοσο καλο που παω με το πασο μου. Στην ουσια ολο το πρωτο dungeon ειναι ενα tutorial. Μπορει να κουρασει καποιους αυτο αλλα εχεις τοσο πολλα να κανεις σε αυτο το παιχνιδι που ισως και να ειναι απαραιτητο, ειδικα γι αυτους που δεν εχουν ασχοληθει με τη σειρα.

    Μη σας ξεγελαει το καρτουνιστικο στιλ. Η θεματολογια του δεν εχει καμια σχεση με αυτο. Ουτε ο βαθμος δυσκολιας, μαλιστα εχω χασει κανα δυο φορες και παιζω στο normal, παρ ολ αυτα σκεφτομαι να το βαλω στο Hard τωρα που πληρη επιγνωση το πως λειτουργει το παιχνιδι. Πανε πολλα χρονια απο το persona 4 και ουτε που θυμαμαι απο το 3.


  25. The Following User Says Thank You to AgentPrinny007 For This Useful Post:

    teras1 (10-04-2017)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •