Page 37 of 49 FirstFirst ... 2733343536373839404147 ... LastLast
Results 721 to 740 of 973

Thread: Horizon Zero Dawn

  1. #721
    PS4forums Addict teras1's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Athens
    Posts
    2,129
    PSN ID
    Panos_GRE
    Name
    Πάνος

    Default

    Μόλις το τελείωσα!

    Δεν περίμενα από τη Guerilla να το κάνει αυτό.
    Ενώ είμαι από αυτούς τους λίγους που λάτρεψαν τα Killzone και πάντα πίστευα ότι στον τεχνικό τομέα μπορούν να κάνουν παππάδες..

    Έβλεπα τα videos με τα απίστευτα γραφικά, το εξαιρετικό σύστημα μάχης και το sandbox του παιχνιδιού και αναρωτιόμουν: "Δηλαδή τώρα μας λένε ότι θα πηγαίνουμε σε χωριά και πόλεις και θα παίρνουμε quests; Θα μαζεύουμε loot και θα φτιάχνουμε πράγματα για την Aloy; Θα έχει story της προκοπής αυτό το πραγμα; Από τους Devs του Killzone;"

    To Horizon είναι ένα έπος με όλη τη σημασία της λέξης.
    Όχι μόνο τα κατάφεραν αλλά για μένα ξεπέρασαν το Witcher 3 και δημιούργησαν ένα από τα καλύτερα sandbox RPGs που έχω παίξει ποτέ.

    Πέρα από τα προφανή που έχουν αναφερθεί λοιπόν, όπως το γεγονός ότι το photo mode πήρε φωτιά και μάλιστα σε απλό PS4, ειδική μνεία πρέπει να γίνει στο story του παιχνιδιού. Ένα πολύ καλογραμμένο story που πολύ δύσκολα θα μπορούσε κάποιος να προβλέψει στην αρχή του παιχνιδιού με πολύ ωραίο sci-fi concept που δεν άφησε κενά (εκτός από ένα για το sequel) και ικανοποίησε πιστεύω τους πάντες στο τέλος.

    Αν το Uncharted 4 και το Witcher 3 έκαναν παιδί αυτό θα το έλεγαν Aloy
    Όσο για το αν θα συνεχιστεί στο μέλλον για αυτό δεν υπάρχει αμφιβολία. Η σκηνή στο τέλος μετά τα credits αφήνει τον σπόρο για τη συνέχεια. Επίσης κάποιος από τη Sony είχε δηλώσει σε συνέντευξη ότι το franchise έχει πολύ μέλλον ακόμη. Πιστεύω ότι θα δούμε τριλογία τουλάχιστον.

    Τώρα το μπαλάκι είναι στα χέρια της Naughty Dog

  2. The Following 4 Users Say Thank You to teras1 For This Useful Post:

    Leon_DiZ (17-07-2017),PDS (17-07-2017),Peteoklis (17-07-2017),spartan (17-07-2017)

  3. #722

    Default

    Εκανα την αμαρτια και το ενοικιασα και το τελειωσα σε βιαστικα..θα το παρω retail και θα το τελειωσω οσο αργα γινεται επειδη του αξιζει με τα χιλια!

  4. #723
    Advanced Member Godweeder's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    588
    PSN ID
    Godweeder
    Name
    Nik

    Default

    Παιδια για οποιον ξερει και μπορει να βοηθησει ..

    Ειχα νοικιασει το game , ειχα φτασει στον τερματισμο και γενικα το ειχα αφησει σε καλο σημειο για να το συνεχισω .

    Το θεμα ειναι οτι πριν λιγες μερες αφου το αγορασα για να το συνεχισω , εμφανιζετε στην αρχικη οθονη σαν αλλο game (δηλαδη 2 εικονιδια απο το παιχνιδι στο ps4 menu) ,και στον αγορασμενο δεν αναγνωριζει τα saves !!!
    Δηλαδη τα saves φαινοντε στο ενοικιασμενο .

    Αν πατησω να μπω στο εικονιδιο απο το ενοικιασμενο παιχνιδι , μου ζηταει δισκακι !


    Το περιεργο ειναι οτι και στα 2 , φαινετε το ιδιο progress 34%
    Spoiler!

  5. #724
    Advanced Member Peteoklis's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Athens
    Posts
    353
    PSN ID
    Peteoklis
    Name
    Παναγιώτης

    Default

    Όντως επικό παιχνίδι...

    Η γνώμη μου πάντως φίλε Godweeder, είναι ότι θα πρέπει να κάνεις delete και τα δύο install του παιχνιδιού.
    Μη φοβηθείς για την πρόοδο του παιχνιδιού γιατί το save σου δεν πρόκειται να χαθεί.
    Μετά κάνε από την αρχή install και κατέβασε τα updates με το δισκάκι σου που αγόρασες. Αν και μάλλον για να σου έβγαλε 2 εικονίδια, μάλλον το αγόρασες από το store, γιατί με δισκάκι δεν θα συνέβαινε αυτό.

    Ελπίζω να βοήθησα.



  6. #725
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Κάνε αυτό που λέει ο Παναγιώτης. Σβήσε και τα 2 install και κάνε πάλι install το αγορασμένο. Τότε κατά 99% θα σου αναγνωρίσει το save.
    Spoiler!

  7. #726
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Κανε ενα backup στην αρχη καλου κακου,αλλα μου φαινεται παραξενο να βγαζει δυο οποτε μαλλον απο αμερικανικο store αγορασες;

    xbox:Christoforo7s

  8. #727
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Μήπως το πρώτο ή το δεύτερο που αγόρασες είναι διαφορετικό; ΠΧ να μην είναι ευρωπαική κόπια και να είναι από αμερική/ασία κτλ. Αν ναι, δεν θα δει τα saves. Θα πρέπει να παίξεις πάλι από την αρχή.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  9. #728
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Το ξεκινησα και εγω επιτελους. Εαν εβαζα εναν τιτλο στις μεχρι τωρα εντυπωσεις μου θα ηταν "Witcher 4 - The Robot Hunt" και αυτο το λεω εντελως κολακευτικα για το παιχνιδι.


  10. #729
    Advanced Member Godweeder's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    588
    PSN ID
    Godweeder
    Name
    Nik

    Default

    Λοιπον , θα επιχειρησω να σβησω και τα 2, και να κανω install ξανα .
    Εκανα και ενα online back up για καλο και για κακο τα saves. .

    *btw To game το αγορασα απο gamestation online .
    To νοικιασμενο ηταν απο seven ..

    Θα κανω τα παραπανω και θα ενημερωσω...Εχω ξενερωσει φουλ , δεν εχω το κουραγιο να τα ξαναρχισω ολα απο την αρχη.
    Spoiler!

  11. #730
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Πιθανόν η διαγραφή του παιχνιδιού και η επανεγκατάσταση να είναι αρκετή (δεν ξέρω αν ο κάθε οπτικός δίσκος έχει κάποιο διαφορετικό id και πρέπει να διαγράψεις το ένα πριν βάλεις το άλλο).

    Έχε υπόψη σου ότι συνήθως πρέπει να είναι οι ίδιες εκδόσεις το παιχνίδι για να αναγνωρίσει το save είτε από retail είτε digital. Δηλαδή να μην είναι το ένα απλή έκδοση και η άλλη Limited. Εκεί παίζει ρόλο το productcode που έχει ο κάθε τίτλος και η κάθε έκδοση του (retail ή digital).

    Θα πρέπει να ελέγξεις λοιπόν αν ο κωδικός παιχνιδιού είναι διαφορετικός ή κοινός μεταξύ των δύο εκδόσεων. Για το save είναι απλό, αντιγράφεις το save σε ένα USB stick και εκεί τσεκάρεις τον κατάλογο που θα έχει φτιάξει για παράδειγμα: "PS4\SAVEDATA\14ca82863eb5a141\CUSAXXXXX". Στο κουτί θα δεις τον κωδικό στο πλάι (ράχη) τέρμα κάτω. Για το νέο παιχνίδι αν τυχόν συνεχίσει να μην το αναγνωρίζει μπορείς να κάνεις ένα νέο save και να το αντιγράψεις μετά αυτό στο USB stick για να δεις αν είναι διαφορετικός ο κωδικός. Αυτό το τελευταίο CUSAxxxxx πρέπει να είναι κοινό και στις δύο εκδόσεις (save + new game). Δεν ξέρω νομίζω το Horizon έχει productcode CUSA07319 στο PS store και αν είδα καλά είναι κοινό για την απλή και την Limited.

    Μας λες τι έγινε...

  12. #731
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by teras1 View Post
    Μόλις το τελείωσα!

    Δεν περίμενα από τη Guerilla να το κάνει αυτό.
    Ενώ είμαι από αυτούς τους λίγους που λάτρεψαν τα Killzone και πάντα πίστευα ότι στον τεχνικό τομέα μπορούν να κάνουν παππάδες..

    Έβλεπα τα videos με τα απίστευτα γραφικά, το εξαιρετικό σύστημα μάχης και το sandbox του παιχνιδιού και αναρωτιόμουν: "Δηλαδή τώρα μας λένε ότι θα πηγαίνουμε σε χωριά και πόλεις και θα παίρνουμε quests; Θα μαζεύουμε loot και θα φτιάχνουμε πράγματα για την Aloy; Θα έχει story της προκοπής αυτό το πραγμα; Από τους Devs του Killzone;"

    To Horizon είναι ένα έπος με όλη τη σημασία της λέξης.
    Όχι μόνο τα κατάφεραν αλλά για μένα ξεπέρασαν το Witcher 3 και δημιούργησαν ένα από τα καλύτερα sandbox RPGs που έχω παίξει ποτέ.

    Πέρα από τα προφανή που έχουν αναφερθεί λοιπόν, όπως το γεγονός ότι το photo mode πήρε φωτιά και μάλιστα σε απλό PS4, ειδική μνεία πρέπει να γίνει στο story του παιχνιδιού. Ένα πολύ καλογραμμένο story που πολύ δύσκολα θα μπορούσε κάποιος να προβλέψει στην αρχή του παιχνιδιού με πολύ ωραίο sci-fi concept που δεν άφησε κενά (εκτός από ένα για το sequel) και ικανοποίησε πιστεύω τους πάντες στο τέλος.

    Αν το Uncharted 4 και το Witcher 3 έκαναν παιδί αυτό θα το έλεγαν Aloy
    Όσο για το αν θα συνεχιστεί στο μέλλον για αυτό δεν υπάρχει αμφιβολία. Η σκηνή στο τέλος μετά τα credits αφήνει τον σπόρο για τη συνέχεια. Επίσης κάποιος από τη Sony είχε δηλώσει σε συνέντευξη ότι το franchise έχει πολύ μέλλον ακόμη. Πιστεύω ότι θα δούμε τριλογία τουλάχιστον.

    Τώρα το μπαλάκι είναι στα χέρια της Naughty Dog
    Μια απο τα ιδια, και εγω περιμενα τεχνικα να ειναι αρτιο , και ηταν εκτος απο μια μαχη με ενα stormbird σε κατι χιονισμενα βουνα, που καποια στιγμη μου εκανε κατι σπασιματα. Για το gameplay και τα quests παλι ημουν αισιοδοξος με αυτα που ειχα δει και ακουσει, αλλα το εκπλητικο story που ειχε το παιχνιδι δεν το περιμενα με τιποτα. Ενταξει βλεπεις post apocalyptic σκηνικο, με εχθρους ρομποτ, και λες ενταξει ειναι φτωχο και προβλεψιμο το σεναριο. Ευτυχως ισχυει το εντελως αναποδο, και το σεναριο ειναι ισως απο τα καλυτερα post apocalyptic που εχω συναντησει ποτε.

    Εχω γραμμενες καπου 40ωρες και εκανα και τα περισσοτερα, αλλα ειλικρινα οχι μονο δεν με κουρασε, αλλα δεν βλεπω την ωρα που θα το ολοκληρωσω στο 100%.

    Υ.Γ. το Τελος-τελος μου φανηκε καπως off , και για εμενα μπηκε εκ των υστερων ,οταν αντιληφθησαν οτι εχουν ενα παιχνιδι διαμαντι στα χερια τους, οποτε εδωσαν με αυτον τον τροπο εναυσμα για συνεχεια του παιχνιδιου.

  13. #732
    Editor Viper's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Athens
    Posts
    4,572
    PSN ID
    kamenos13
    Name
    Κώστας

    Default

    Horizon Zero Dawn: the making of PS4 Pro's best 4K game

    A while back, Digital Foundry spent the day with Guerrilla Games in Amsterdam, discussing the technological make-up of the game, our visit kicking off with an in-depth talk with principal tech engineer Giliam de Carpentier on how the studio got to grips with the PlayStation 4 Pro hardware.

  14. The Following User Says Thank You to Viper For This Useful Post:

    DJTaurus (03-08-2017)

  15. #733
    PS4forums Addict corsaopc3071r's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    L.A. LArisa
    Posts
    1,372
    PSN ID
    corsaopc3071r

    Default

    Τελος και απο μενα το επος σε καμια 50+ ωρες. Κριμα ομως που εχασα ενα και μοναδικο trophy. Ισως σε δευτερο playthrough!

  16. The Following User Says Thank You to corsaopc3071r For This Useful Post:

    Christos33 (03-08-2017)

  17. #734
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Quote Originally Posted by corsaopc3071r View Post
    Τελος και απο μενα το επος σε καμια 50+ ωρες. Κριμα ομως που εχασα ενα και μοναδικο trophy. Ισως σε δευτερο playthrough!
    Νομίζω ξέρω τι έχασες ξεκίνησε ξανά από ένα σημείο που σε βγάζει και ολοκλήρωσε αυτό που χρειάζεται.

    Στάλθηκε από το F5321 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  18. #735
    PS4forums Addict corsaopc3071r's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    L.A. LArisa
    Posts
    1,372
    PSN ID
    corsaopc3071r

    Default

    Το προσπαθησα αλλα δεν παιζει πλεον.

    Θελει νεο playthough!

  19. #736
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Quote Originally Posted by corsaopc3071r View Post
    Το προσπαθησα αλλα δεν παιζει πλεον.

    Θελει νεο playthough!
    Κάτσε γιατί δεν θυμάμαι πάει καιρός
    Spoiler!


    Στάλθηκε από το F5321 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  20. #737

    Default

    Πολύ θετικό το γεγονός ότι το παιχνίδι εξακολουθεί να πουλάει καλά ακόμα και στην Ελλαδα https://www.gameslife.gr/greek-top-1...mes-june-87603

    - - - Updated - - -

    Στα του horizon τώρα όλα τα βασικά trophies για platinum γίνονται σε ένα run δεν χρειάζονται new game
    Όταν τελειώσει το παιχνίδι σε πετάει στην τελευταία αποστολή να κάνεις τα υπόλοιπα trophies όπως το γράφει και μέσα https://www.playstationtrophies.org/...ro-dawn/guide/

  21. #738
    PS4forums Addict corsaopc3071r's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    L.A. LArisa
    Posts
    1,372
    PSN ID
    corsaopc3071r

    Default

    Quote Originally Posted by Christos33 View Post
    Κάτσε γιατί δεν θυμάμαι πάει καιρός
    Spoiler!


    Στάλθηκε από το F5321 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    Σωστος!!! κατι κανω λαθος μαλλον! Θα κλεψω λιγο για να το παρω και αυτο

    Aυτο που μου αρεσε παντως ειναι οτι το horizon ειναι απο τα λιγα games τετοιου τυπου τα οποια μεσα στη ροη παιρνει αρκετα trophys χωρις να σου σπαει τα νευρα.

    πχ θα μπορουσε να ειχε trophy τυπου Discover all campfires και τετοιες αηδιες.
    Last edited by corsaopc3071r; 04-08-2017 at 20:13.

  22. #739

    Default

    Έχει βέβαια αλλά σπαστικα όπως τα λουλούδια,τα μικρά banuk,και τα ψηλά σημεία πίσω στο χρόνο που ορισμένα σπάνε μπάλες.

  23. #740
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •