Page 46 of 49 FirstFirst ... 364243444546474849 LastLast
Results 901 to 920 of 973

Thread: Horizon Zero Dawn

  1. #901
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  2. #902
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    New PlayStation Gear highlights include a Horizon Zero Dawn board game...

    Horizon Zero Dawn: The Board Game

    Click image for larger version. 

Name:	hzd-lead-755x425.jpg 
Views:	297 
Size:	49.2 KB 
ID:	11241

    It’s board game night. Let’s check off the prep list… Snacks? Check. Drinks? Plenty. Friends? Inbound, but we’re excluding Bob this time. He was a sore loser last game night. Okay, everything is set, except… What are we going to play? No, not that same old game where you repeatedly circle the board buying up all the real estate properties you can in an effort to render your party guests broke and humiliated. My friends are modern. Sophisticated. They want something cooperative and fraught with peril.


    Enter Horizon Zero Dawn: The Board Game. Created by the ever-capable folks at Steamforged Games Ltd. (and pictured at the top of this post), this new board game promises all those things and much more. 1-4 players assume the roles of a Banuk Survivor, Carja Warrior, Nora Outcast or Oseram Forgesmith hunters as they embark on a treacherous journey, earning Sun tokens signifying the glory one only achieves in the thrill of the hunt! Think you will be the one to earn all of the glory? Play to find out!

    Horizon Zero Dawn: The Board Game is currently only available on Kickstarter as a crowdfunded project, but fear not HZD fans. Pledges for the board game have already far surpassed the funding goal and are busy earning bonus content, so it’s coming to a table near you – if you pledge before time runs out that is!
    https://blog.us.playstation.com/2018...and-birthdays/

  3. #903

    Default

    Άντε, τα κατάφερα κι εγώ, με μεγαααλη καθυστέρηση, λόγω έλλειψης χρόνου, να το ξεκινήσω. Όταν πρωτοβγήκε, δεν ήμουν πολύ φαν της θεματολογίας του, δεν ξέρω γιατί, αλλά θα το έπαιζα κάποια στιγμή σίγουρα, ειδικά όταν κατάλαβα ότι αξίζει. Πραγματικά, τί ΩΡΑΙΟ παιχνίδι είναι αυτό! Έχω προχωρήσει λιγάκι (εκεί που γίνεσαι Seeker) και πραγαμτικά έχω μείνει ικανοποιημένος από όλα τα στοιχεία του παιχνιδιού. Καλά, από γραφικά, δεν συζητιέται, απλά χαζεύεις. Αλλά αυτό που μου αρέσει είναι το ότι οι developers έχουν δώσει βάρος στους χαρακτήρες (ακόμα και η λεπτομέρεια στις εκφράσεις του προσώπου τους όταν μιλάνε, είναι κάτι που παρατηρείς αμέσως), έχει ωραίους διαλόγους και χαρακτήρες, κι αυτό και μόνο εμένα με κερδίζει εξαρχής. Η ιστορία ως τώρα πολύ καλή, δηλ. σε κάνει να θες να δεις το παρακάτω. Όσο για το gameplay, απόλυτα ικανοποιητικό. Η μάχη, πάρα πολυ καλή, με την απαραίτητη ποικιλία. Τους βγάζω το καπέλο. Μόνο εναντίον ανθρώπινων αντιπάλων είναι εύκολο, αλλά ίσως πρέπει να το αλλάξω από Hard που το έχω, σε Very Hard (το Hard μάλλον είναι κάτι σαν Normal\Regular). Γενικά, όλα τα παιχνίδια μου αρέσει να τα παίζω με αρκετή δυσκολία, τόση, ώστε να είναι δύσκολο μεν, αλλά όχι μαζοχισμός, να προχωράμε κιόλας, απλά τώρα ήμουν λίγο σε φάση να παίξω λίγο πιο χαλαρά το οτιδήποτε. Μπορεί να το αλλάξω στην πορεία.
    Τι να πω, είναι από τα παιχνίδια που μόλις το κλείνεις, ανυπομονείς να το συνεχίσεις πάλι την επόμενη ημέρα, κι αυτο΄τα λέει όλα. Δεν το περίμενα να μου αρέσει τόσο πολυ.......

  4. The Following 9 Users Say Thank You to toninio For This Useful Post:

    BillyFlo81 (07-11-2018),hakoo (07-11-2018),Kane (08-11-2018),mihalis13 (07-11-2018),ntsmrtz (08-11-2018),PDS (07-11-2018),Peteoklis (07-11-2018),Valkyre (07-11-2018),WolfRathmA (08-11-2018)

  5. #904
    Advanced Member Peteoklis's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Athens
    Posts
    353
    PSN ID
    Peteoklis
    Name
    Παναγιώτης

    Default

    Έχεις δίκιο έτσι είναι.

    Θωρώ πώς είναι ένα από τα καλύτερα exclusives (η και γενικά) της γενιάς.
    Στο top 5 άνετα (για εμένα top 3).

  6. The Following User Says Thank You to Peteoklis For This Useful Post:

    toninio (10-11-2018)

  7. #905
    Elite ntsmrtz's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    963
    PSN ID
    epi60s
    Name
    Κώστας

    Default

    @toninio
    Μην βιαστείς για να το τελειώσεις, γενικά μην βιάζεσαι. Κάνε τα πάντα, όλες τις παράπλευρες αποστολές, περπάτα παντού!
    Δεν έχεις δει τίποτα ακόμα... τυχεράκια

  8. The Following User Says Thank You to ntsmrtz For This Useful Post:

    toninio (10-11-2018)

  9. #906
    Advanced Member Sergio's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    315
    PSN ID
    vavavou
    Name
    Dr.Who

    Default

    Quote Originally Posted by toninio View Post
    Άντε, τα κατάφερα κι εγώ, με μεγαααλη καθυστέρηση, λόγω έλλειψης χρόνου, να το ξεκινήσω. Όταν πρωτοβγήκε, δεν ήμουν πολύ φαν της θεματολογίας του, δεν ξέρω γιατί, αλλά θα το έπαιζα κάποια στιγμή σίγουρα, ειδικά όταν κατάλαβα ότι αξίζει. Πραγματικά, τί ΩΡΑΙΟ παιχνίδι είναι αυτό! Έχω προχωρήσει λιγάκι (εκεί που γίνεσαι Seeker) και πραγαμτικά έχω μείνει ικανοποιημένος από όλα τα στοιχεία του παιχνιδιού. Καλά, από γραφικά, δεν συζητιέται, απλά χαζεύεις. Αλλά αυτό που μου αρέσει είναι το ότι οι developers έχουν δώσει βάρος στους χαρακτήρες (ακόμα και η λεπτομέρεια στις εκφράσεις του προσώπου τους όταν μιλάνε, είναι κάτι που παρατηρείς αμέσως), έχει ωραίους διαλόγους και χαρακτήρες, κι αυτό και μόνο εμένα με κερδίζει εξαρχής. Η ιστορία ως τώρα πολύ καλή, δηλ. σε κάνει να θες να δεις το παρακάτω. Όσο για το gameplay, απόλυτα ικανοποιητικό. Η μάχη, πάρα πολυ καλή, με την απαραίτητη ποικιλία. Τους βγάζω το καπέλο. Μόνο εναντίον ανθρώπινων αντιπάλων είναι εύκολο, αλλά ίσως πρέπει να το αλλάξω από Hard που το έχω, σε Very Hard (το Hard μάλλον είναι κάτι σαν Normal\Regular). Γενικά, όλα τα παιχνίδια μου αρέσει να τα παίζω με αρκετή δυσκολία, τόση, ώστε να είναι δύσκολο μεν, αλλά όχι μαζοχισμός, να προχωράμε κιόλας, απλά τώρα ήμουν λίγο σε φάση να παίξω λίγο πιο χαλαρά το οτιδήποτε. Μπορεί να το αλλάξω στην πορεία.
    Τι να πω, είναι από τα παιχνίδια που μόλις το κλείνεις, ανυπομονείς να το συνεχίσεις πάλι την επόμενη ημέρα, κι αυτο΄τα λέει όλα. Δεν το περίμενα να μου αρέσει τόσο πολυ.......
    Και εγω στην ίδια φάση είμαι με σένα:το εχω αγορασμένο κανα 3μηνο το παιχνίδι και τώρα βρήκα χρόνο να το ξεκινήσω.Είμαι λίγο πιο κάτω απο εσένα όσον αφορά την ιστορία και συμφωνώ με όλα όσα είπες...Μου αρέσει που οι μάχες έχουν ενα σχετικο βαθμό δυσκολίας:δεν θυμάμαι άλλο παιχνίδι όπου να εχω χάσει 2-3 φορές σε σχετικά απλές μάχες.Καλά,απο γραφικά δεν το συζητάω,αλλου!
    Εννοείται πως εχω πάρει την complete edition,οπότε λογικά εχω μπόλικες ώρες παιχνιδιού μπροστά μου

  10. The Following User Says Thank You to Sergio For This Useful Post:

    toninio (10-11-2018)

  11. #907
    PS4forums Fanatic Kane's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Βύρωνας
    Posts
    2,758
    PSN ID
    Spyroni

    Default

    Εγώ συμπλήρωσα χθες 70 ώρες παιχνιδιού και δεν έχω τελειώσει την ιστορία
    Spoiler!
    . Όχι ότι δεν θα μπορούσα βέβαια αλλά υπάρχει τέτοια πληθώρα καλού περιεχομένου εκτός ιστορίας που λες να πάω και εδώ να δω και εκεί και περνάνε οι ώρες χαρωπά. Έχω τελειώσει δύο από τα τέσσερα collectibles, όλα τα bandit camps, εννέα από τις δέκα corrupted zones, δύο cauldrons και δύο hunting grounds όλα τα errands και τα side quests. Επίσης ακούω και διαβάζω τα πάντα μέχρι τελείας. Είναι κορυφαίο παιχνίδι τι να λέμε τώρα.
    Για να τα λέμε όλα δύο πράγματα με έχουν ενοχλήσει. Το μενού των traps/potions δεν είναι εύχρηστο για μένα και η κάμερα μπορεί να σε ξεσκίσει (σημαδεύεις το ρομπότ και σου σκάει η βλάστηση στη μούρη και δεν βλέπεις τίποτα)
    Last edited by Kane; 08-11-2018 at 12:39.

  12. The Following 3 Users Say Thank You to Kane For This Useful Post:

    chronohill (08-11-2018),toninio (10-11-2018),Valkyre (08-11-2018)

  13. #908
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Για εμένα μια από τις καλύτερες ιστορίες ever σε παιχνίδι.

    Έχω αγοράσει και το expansion και ακόμα δεν το έχω παίξει καθόλου. Εννοείται ότι θα γίνει κάποια στιγμή.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  14. The Following User Says Thank You to WolfRathmA For This Useful Post:

    toninio (10-11-2018)

  15. #909

    Default

    Το καλο με την ιστορια και το setting του Horizon ειναι οτι δεν ειναι το κλασσικο που μπορει να πει καποιος για αλλα παιχνιδια ''μια απο τα ιδια''.

    Το κακο με την ιστορια του Horizon ειναι οτι αργει να παρει μπρος και δεν υπαρχει καποιο αξιομνημονευτο cast περαν της Alloy και αργοτερα του Sylens.

  16. The Following User Says Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    toninio (10-11-2018)

  17. #910

    Default

    @nrsmrtz, αυτό που λες προσπαθώ και να κάνω, όχι μόνο στο Horizon, αλλά γενικά σε όλα τα παιχνίδια. Με πιάνει να θέλω να δω την κάθε γωνία, για να μην χάσω κάτι από το περιεχόμενο του παιχνιδιού. Η αλήθεια είναι ότι ως τώρα δεν έχω εξερευνήσει τον κόσμο όσο ήθελα, λόγω αυτού που είπα πριν (λόγω τέλους θερινής περιόδου, πολλή κούραση από δουλειά κλπ, όχι ότι έχω τον άπειρο χρόνο και πάλι, και ήθελα να παίξω σε πιο χαλαρό στυλ). Επίσης, λόγω μεγάλου backlog, με έχει πιάσει ανυπομονησία να παίξω τίτλους (περιμένει το Nier, το Detroit, το GoW, το AC:Odyssey και άλλα, κι είναι και το RDR2 βέβαια), αλλά θα είναι λάθος να μην παίξω με λεπτομέρεια το παιχνίδι και τον κόσμο του.
    @Wolfrathma, "από τις καλύτερες ιστορίες ever", αυτό από μόνο του μου φτάνει.
    Γενικά, θα συμφωνήσω με τα περισσότερα που λέτε. Οι μάχες με τις πιο μεγάλες μηχανές θέλουν δουλίτσα, τακτική, μελέτη του περιβάλλοντος, κι επιλογή τρόπου επίθεσης, όπλων κλπ, εξαιρετικό. Εγώ βλέπω ότι οι developers σέβονται και τον κόπο του χρήστη, πχ αν χάσεις, απλά ξαναξεκνάει στο σημείο της μάχης (κι όχι σε κάποιο save point πίσω, να τρέχεις πάλι, όπως σε άλλα παιχνίδια).
    Fulgore, θα συμφωνήσω ότι το παιχνίδι, ο κόσμος και η ιστορία δεν είναι μία από τα ίδια, ξεφεύγει αρκετά, κι εννοείται ότι μόνο τέτοια θέλουμε στο gaming.

  18. #911

    Default

    To τελείωσα, μόλις, και το μόνο που έχω να πω είναι ότι είμαι χαρούμενος που έπαιξα ένα τέτοιο καλοφτιαγμένο παιχνίδι και που φτιάχνονται τέτοια παιχνίδια γενικότερα. Τιμούν το χώρο. Respect λοιπόν στην Guerilla, γιατί έφτιαξε ένα παιχνίδι άρτιο σε όλα. Το τελείωσα στις 77 ώρες, αλλά ήταν 77 γεμάτες και καλές ώρες παιχνιδιού. Σε καμία περίπτωση δεν βαρέθηκα\κουράστηκα. Ίσα ίσα, όταν κατάλαβα ότι η ιστορία οδεύει προς το τέλος, κατευθείαν σκέφτηκα "α ρε γμτ, πάει, δεν θα μπαίνω πια στον κόσμο του Horizon".
    Έκανα ότι side quest και errand βρήκα και τα βρήκα όλα καλά κι ενδιαφέροντα. Μόνο κάτι hunting trials δεν έκανα. Aν δεν κάνω λάθος, πρέπει να άφησα και κανα δυο corrupted zones και bandit camps. Aντίθετα, κυνήγησα τα Cauldrons (για ευνόητους λόγους) και δεν έβγαλα μόνο ένα, το Zeta (δύσκολο, και μετά δεν ξαναπήγα).
    Το κομμάτι action, φοβερό. Χαρακτήρες, μου άρεσαν όλοι (και πολύ εκφραστικά δοσμένοι). Η ιστορία επίσης μου άρεσε πάρα πολύ και είναι και αφορμή για σκέψη γενικότερα. Μουσική, επίσης πάρα πολυ καλή. Τώρα, το αν κάποια πράγματα θα μπορούσαν να είναι καλύτερα, σίγουρα (δεν υπάρχει τέλειο παιχνίδι), αλλά νομίζω ωχριούν μπροστά στο άψογο σύνολο.
    Τι να πω, είναι παιχνιδάρα και νομίζω πρέπει όλοι να το δουν. Και πάλι μπράβο στους developers. Είναι μία εξαιρετική εμπειρία το Horizon.

  19. The Following 2 Users Say Thank You to toninio For This Useful Post:

    Gazof (06-12-2018),PDS (06-12-2018)

  20. #912

    Default

    Για μενα αφου αφιερωσες κοντα 80ωρες και ψαχνεις ''αφορμη''για να το ξαναπαιξεις,κυνηγα τα υπολοιπα trophies να το κανεις πλατινα.
    https://www.playstationtrophies.org/...ro-dawn/guide/

    Και για τα hunting grounds για να σου κανουν την ζωη ευκολη(διολου τυχαιο που εχει κοντα μισο μυριο views)

  21. The Following User Says Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    toninio (07-12-2018)

  22. #913

    Default

    Σωστός, απλά γενικώς δεν κοιτάζω ποτέ trophies, πλατίνες κλπ, μη σου πω ότι δεν ξέρω καν πώς παίρνεις πλατίνες και τέτοια. Παίζω τα παιχνίδια αποκλειστικά για την εμπειρία, το gameplay, την ιστορία. Ουσιαστικά, όταν τελειώνει ένα καλό παιχνίδι, στεναχωριέμαι που τελειώνει και θα μου λείψει, αλλά δεν βρίσκω νόημα στο να επιστρέψω. Μένω με την ιστορία και την γεύση που μου άφησε, που είναι και ο λόγος για τον οποίον παίζω. Με αυτό το σκεπτικό, δεν έχω παίξει ποτέ και κανένα DLC. Mπορεί και να είναι λάθος, αλλά δεν αναζητώ κάτι παραπάνω από το βασικό παιχνίδι και ότι αυτό προσφέρει. Είναι και πολλά τα παιχνίδια που περιμένουν, όχι ιδιαίτερα επαρκής ο χρόνος μας, οπότε προτιμώ να πάω στο επόμενο. Γενικώς, ελάχιστες είναι οι περιπτώσεις που έχω παίξει ξανά ένα παιχνίδι, κι αυτά είναι πολύ συγκεκριμένα παιχνίδια, πχ το adventure Atlantis 2, Bioshock 1, Mafia 1, Call of Juarez 1 (αυτό το χω παίξει 3 φορές και θα το ξανάπαιζα ευχαρίστως), και κανένα δυο άλλα, και φυσικά μετά από πολύ καιρό από την πρώτη φορά.....

  23. The Following 2 Users Say Thank You to toninio For This Useful Post:

    ntsmrtz (09-12-2018),PDS (07-12-2018)

  24. #914

    Default

    Quote Originally Posted by toninio View Post
    Σωστός, απλά γενικώς δεν κοιτάζω ποτέ trophies, πλατίνες κλπ, μη σου πω ότι δεν ξέρω καν πώς παίρνεις πλατίνες και τέτοια. Παίζω τα παιχνίδια αποκλειστικά για την εμπειρία, το gameplay, την ιστορία. Ουσιαστικά, όταν τελειώνει ένα καλό παιχνίδι, στεναχωριέμαι που τελειώνει και θα μου λείψει, αλλά δεν βρίσκω νόημα στο να επιστρέψω. Μένω με την ιστορία και την γεύση που μου άφησε, που είναι και ο λόγος για τον οποίον παίζω. Με αυτό το σκεπτικό, δεν έχω παίξει ποτέ και κανένα DLC. Mπορεί και να είναι λάθος, αλλά δεν αναζητώ κάτι παραπάνω από το βασικό παιχνίδι και ότι αυτό προσφέρει. Είναι και πολλά τα παιχνίδια που περιμένουν, όχι ιδιαίτερα επαρκής ο χρόνος μας, οπότε προτιμώ να πάω στο επόμενο. Γενικώς, ελάχιστες είναι οι περιπτώσεις που έχω παίξει ξανά ένα παιχνίδι, κι αυτά είναι πολύ συγκεκριμένα παιχνίδια, πχ το adventure Atlantis 2, Bioshock 1, Mafia 1, Call of Juarez 1 (αυτό το χω παίξει 3 φορές και θα το ξανάπαιζα ευχαρίστως), και κανένα δυο άλλα, και φυσικά μετά από πολύ καιρό από την πρώτη φορά.....
    Φιλε μου αυτο που κανεις εσυ ειναι το σωστο τα υπολοιπα ειναι η ανωμαλια... Και προφανεστατα δεν εννοω το να ξαναπαιξεις ενα παιχνιδι που απολαυσες μια δυο η εκατον δυο φορες..
    Ανωμαλια ειναι να κανεις κατι που δεν σου προκαλει την παραμικρη ευχαριστηση (το ακριβως αντιθετο) οπως το προσπαθεις να βγαλεις ενα game 10 ωρων σε 3 ωρο speed run για το throphie κλπες αλλες μαλακιες του συγχρονου (sic) gaming.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  25. The Following 3 Users Say Thank You to Giannis1979 For This Useful Post:

    Lefteris_X (09-12-2018),ntsmrtz (09-12-2018)

  26. #915
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Δεν εχω κυνηγησει ποτε trophies εκτος απο καποια παιχνιδια που ηταν στα πλαισια του completion και μου τα εβγαλε ως φυσικο επακολουθο αλλα το να λες οτι ειναι ανωμαλια ειναι εντελως ισοπεδωτικο.
    Ποτε δεν καταλαβα γιατι καποιος μπορει να θελει να κανει speedruns αλλα ειναι δικαιωμα του καθενος να παιζει με τον τροπο που γουσταρει και τον ευχαριστει.


  27. #916
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Δικαίωμα του καθενός είναι να κάνει ότι γουστάρει.

    Όπως επίσης είναι δικαίωμα του καθενός να χλευάζει / απαξιώνει κατά την κρίση του.

    Δεν βλέπω κάτι μεμπτό σε αυτό που είπε ο Giannis1979.

  28. #917

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Φιλε μου αυτο που κανεις εσυ ειναι το σωστο τα υπολοιπα ειναι η ανωμαλια... Και προφανεστατα δεν εννοω το να ξαναπαιξεις ενα παιχνιδι που απολαυσες μια δυο η εκατον δυο φορες..
    Ανωμαλια ειναι να κανεις κατι που δεν σου προκαλει την παραμικρη ευχαριστηση (το ακριβως αντιθετο) οπως το προσπαθεις να βγαλεις ενα game 10 ωρων σε 3 ωρο speed run για το throphie κλπες αλλες μαλακιες του συγχρονου (sic) gaming.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    1)Ποιος ακριβως ειπε να καθησει με το ζορι να κανει ο συμφορουμιτης ολα τα trophies?
    Μια προταση του εγινε μιας και τελειωσε το παιχνιδι(και αφιερωσε και πολλες ωρες)αν θελει να κανει και καποια αλλα πραγματα που ισως αφησε οπως το απο πανω,αλλιως φυσικα αν δεν θελει δεν ασχολειται.

    2)Το trophy για speedrun που ακριβως κολλαει?
    Εγω μια χαρα θυμαμαι τον κοσμο πριν καν βγουν τα trophies να εκανε speedruns απλα γιατι ετσι ηθελε ή φυσικα να κανει speedruns σε παιχνιδια που δεν εχουν καν αντιστοιχο trophy αρα που ακριβως ειναι το προβλημα?

    Απολυτα δεκτο καποιος να εχει μια διαφορετικη αποψη οσον αφορα καποια πραγματα οπως trophies,speedruns κλπ(ουτε εμενα μαρεσουν τα συγκεκριμενα),αλλα ειπαμε μην το τερματισουμε κιολας με τις υπερβολες/ισοπεδωτισμους.
    Ακους εκει ανωμαλια ολα τα αλλα.
    Ανωμαλια δηλαδη ειναι να παιζει καποιος μεχρι και τα dlc που εχουν βγει για ενα παιχνιδι που ανεφερε παραπανω ο συμφορουμιτης,ειμαστε με τα καλα μας?

    - - - Updated - - -

    Quote Originally Posted by toninio View Post
    Με αυτό το σκεπτικό, δεν έχω παίξει ποτέ και κανένα DLC.

  29. The Following User Says Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    ntsmrtz (09-12-2018)

  30. #918
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ουτε εγω γουσταρω σκηνικα speedrun οπως ειπατε πιο πανω. Το βρισκω αγχωδες, εκνευριστικο και κατι το οποιο δεν μου δινει την παραμικρη ευχαριστηση.

    Εγω.

    Απο εκει και περα, αντικειμενικα μπορω να καταλαβω καποιον ο οποιος γουσταρει να κανει speedrun για το challenge. Και αν ενα trophy ειναι που τον οδηγει στο να ανακαλυψει ποσο του αρεσει το speedrun τοτε εγω το βρισκω φυσιολογικοτατο.
    Επισης, καποια τροπαια σε οδηγουν στο να παιξεις με συγκεκριμενους τροπους και να ανακαλυψεις καινουργια πραγματα και μυστικα στο παιχνιδι.

    Μετρον αριστον παιδια.

  31. #919

    Default

    Μα ακομα και τα ιδια ατομα που ασχολουνται με τα speedruns(οι πιο γνωστοι σε streams)αυτο το πραγμα λενε.

    Δηλαδη να παιξει καποιος στην αρχη τελειως σε casual φαση και να το λιωσει το παιχνιδι και μετα αφου το τελειωσει αν θελει να ξεκινησει τα περι speedrun.

    Χτες πχ πετυχα γνωστο streamer που κανει μεταξυ αλλων τα Dark Souls και ελεγε αυτο το πραγμα. Οτι οταν ειχε πρωτοβγει το Dark Souls 2 πχ τον πρωτο μηνα επαιζε τελειως casual και αργοτερα ξεκινησε να κανει speedruns,και οτι δεν καταλαβαινει γιατι ορισμενοι τρεχουν τα νεα παιχνιδια με το καλημερα για να ξεκινησουν επι τοπου τα speedruns με το που βγαλουν το παιχνιδι.Δεν το απολαμβανουν καθολου το παιχνιδι ετσι.

  32. #920

    Default

    Nα διαφωνήσω κι εγώ με τον χαρακτηρισμό "ανωμαλία" του Giannis1979 (μάλιστα, στην αρχή πάτησα thanks, αντιλαμβανόμενος ότι συμφωνεί, αλλά μη έχοντας διαβάσει όλο το ποστ), γιατί ακούγεται αρκετά άσχημα (κι αν χαρακτηρίζουμε παρομοίως εδω μέσα το κάθε τι, με το οποίο διαφωνούμε, και το κάνουμε όλοι, το φόρουμ θα γίνει μπάχαλο σε μία ώρα μέσα).
    Το νόημα του ποστ ήταν προφανώς ότι δεν υπάρχει νόημα στο να κάνει κάποιος κάτι που δεν τον ευχαριστεί, μόνο και μόνο για να πάρει μία πλατίνα ξέρω γω. Τώρα, εάν κάποιος κόσμος, ή αρκετός κόσμος, ασχολείται με αυτά, είναι αυτονόητο ότι είναι γούστο του καπέλο του και δεν μας πέφτει λόγος. Για να το κάνει, κάποιο λόγο θα έχει ή μπορεί να του αρέσει ή να το κάνει από περιέργεια (πχ πόσο γρήγορα μπορεί να βγάλει ένα speedrun). Μάλιστα, εγώ σκεπτόμουν ότι μπορεί να ανήκω και στην μειοψηφία, δηλαδή σε αυτούς που δεν παίζουν κανένα Dlc κλπ. Μιας που το έφερε η κουβέντα πάντως, μου έχει έρθει αρκετές φορές η επιθυμία να παίξω δεύτερη φορά κάποια παιχνίδια ακόμα. Το RDR 1 είναι ένα από αυτά, παρόλο που, παιχνιδάρα μεν, δεν μου έκανε το μεγάλο κλικ, δεν το ερωτεύτηκα όπως άλλα. Τώρα με το RDR2 πάντως (ελπίζω σύντομα), δεν το βλέπω για δεύτερο playthrough του 1. Επίσης, κάποια adventures, το Half Life 2+episodes, το Last of Us, και με κλειστά μάτια τα Deus Ex και τα Dishonored. Mε το Call of Juarez 1 δεν ξέρω τί κόλλημα έχω φάει. Το έχω παίξει 3 φορές έυκολα, χωρίς να το πολυσκεφτώ, δεν το βαρέθηκα στιγμή, και αν μου πει κανείς "ξαναπαίξ το αύριο", το κάνω χωρίς να έχω θέμα. Γούστα είναι αυτά. Επίσης, τα 3 της τριλογίας του Ueda, που προσωπικά την έχω πιο ψηλά από οτιδήποτε άλλο έχω παίξει, δεν τα έχω παίξει δεύτερη φορά, γιατί τα θεωρώ μοναδικές εμπειρίες και δεν ξέρω αν έχει νόημα να τα ξαναπαίξω (αν και το HD remake του SotC είναι δέλεαρ)
    Για να μένουμε και on topic, το Horizon είναι και αυτό στα στάνταρ παιχνίδια που 100% θα αναζητήσω να ξαναπαίξω κάποια στιγμή, ασχέτως εάν το κάνω τελικά ή όχι. Τώρα που το τελείωσα, καταλαβαίνω ακόμα περισσότερο τί έπαιξα.....

    Last edited by toninio; 10-12-2018 at 03:26.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •