Page 44 of 49 FirstFirst ... 34404142434445464748 ... LastLast
Results 861 to 880 of 973

Thread: Horizon Zero Dawn

  1. #861
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by BFmarvog View Post
    Οντως, προκειται για ενα υπεροχο παιχνιδι που απο οσα διαβαζω, οσοι το αγορασαν το εχουν ευχαριστηθει. Μοναδικο ελλατωμα του, το footplanting (ειδικα οσους ασχολουνται με το photo mode).

    Εγω απο τον Οκτωβρη παλευω να το τελειωσω και το απολαμβανω το ιδιο ακομα.
    Aυτο που λες εχω την αισθηση οτι εχει διορθωθει ή ελλατωθει σε τεραστιο βαθμο απο την κυκλοφορια του παιχνιδιου. ΠΟλυ σπανια το βλεπω πλεον να συμβαινει. Παλια ηταν οντως πολυ εντονο.

  2. #862
    Moderator BillyFlo81's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galatsi
    Posts
    3,716
    PSN ID
    BillyFlo81
    Name
    Βασίλης

    Default

    Μεχρι πριν τα τελευταια δυο patches ηταν εντονο το φαινομενο. Οντως φαινεται οτι εχει ελλατωθει, ομως και παλι δεν εχει εξαληφθει. Βεβαια, δεν ασχολουμαι το ιδιο ακομα με το photomode μηπως καταφερω να το τελειωσω καποια στιγμη, ομως και παλι μου χουν τυχει περιπτωσεις που χτυπαει ακομα ασχημα. Απ την αλλη ομως καταλαβαινω οτι δεν ειναι κατι απλο για να μπορεσουν να το διορθωσουν και σπανιως το αντιλαμβανεται καποιος καθως παιζει.

  3. The Following User Says Thank You to BillyFlo81 For This Useful Post:

    Valkyre (26-03-2018)

  4. #863
    PS4forums Fanatic Kane's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Βύρωνας
    Posts
    2,758
    PSN ID
    Spyroni

    Default

    Quote Originally Posted by BFmarvog View Post
    Οντως, προκειται για ενα υπεροχο παιχνιδι που απο οσα διαβαζω, οσοι το αγορασαν το εχουν ευχαριστηθει. Μοναδικο ελλατωμα του, το footplanting (ειδικα οσους ασχολουνται με το photo mode).
    Τι σημαίνει αυτό Βασίλη;

  5. #864
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Εννοει το collision detection. Με το που βγηκε το παιχνιδι (αλλα ακομα και τωρα) σε καποιες φασεις τα ποδια τις ηρωιδας δεν αντιδρουν σωστα με το περιβαλλον και αντι να πατανε στο εδαφος, βλεπεις να βυθιζεται το πελμα τις μεσα σε αυτο. Ακουγεται λεπτομερια και χαζο ετσι οπως το περιγραφω αλλα στην αρχη σε καποια σημεια εβγαζε ματι, πχ οταν σκαρφαλωνες σε κατι βραχους. Ποσο μαλλον οταν θες να παρεις φωτο.

  6. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Kane (27-03-2018)

  7. #865
    Moderator BillyFlo81's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galatsi
    Posts
    3,716
    PSN ID
    BillyFlo81
    Name
    Βασίλης

    Default

    Μαλλον θα επρεπε να διαχωρισω την λεξη για να καταλαβεις την εννοια του. Αρκετοι χρησιμοποιουν αυτον τον ορο στο περπατημα/τρεξιμο του animation. Δηλαδη, κατα ποσο καλα παταει στο εδαφος ο χαρακτηρας που χειριζομαστε. Στο παραδειγμα του Horizon Zero Dawn, θα μπορουσαμε να πουμε οτι το "foot-planting" της Aloy ειναι κακο, διοτι αρκετες φορες δεν παταει καλα στο εδαφος (ειδικα πριν τα τελευταια patches, σε υπηρχαν καποιες φορες που φαινοταν σαν να περπατουσε/ετρεχε στον αερα, ή βυθιζοταν τα ποδια της στο εδαφος). Ακομα και σε περιπτωσεις που παταει καλα στο εδαφος, μερικες φορες γινεται με ανομοιομορφο τροπο.


    edit: Οπως τα πε και ο Δημητρης (την ιδια στιγμη απαντησαμε )

  8. The Following User Says Thank You to BillyFlo81 For This Useful Post:

    Kane (27-03-2018)

  9. #866
    PS4forums Fanatic Kane's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Βύρωνας
    Posts
    2,758
    PSN ID
    Spyroni

    Default

    Ευχαριστώ παιδιά. Δεν είχα ξανασυναντήσει αυτό τον όρο.

  10. #867
    Elite ntsmrtz's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    963
    PSN ID
    epi60s
    Name
    Κώστας

    Default

    Τέλος και από εμένα.
    Ενα playthrough η complete edition, δηλαδή main+dlc μαζί. 2 μήνες, max lvl+health, 130 ώρες έχοντας κάνει τα πάντα πλην κάποιων trials στα hunting grounds που τα βαριόμουν. Επίσης πολλές ώρες απλά εξερεύνηση.
    Ετυμηγορία? --> Just speechless
    Είχα σκοπό να γράψω κατεβατό... αλλά δεν έχει κάποιο νόημα πλέον. Τα έχετε πει όλα.

    Πλέον -ένδειξη της κορυφαίας ποιότητάς του- δεν μου έρχεται να παίξω και να καταπιαστώ με τίποτα από gaming...
    Το ίδιο μου συμβαίνει με κάποιο εξαιρετικό βιβλίο (π.χ Ο Ιωσήφ και τα αδέλφια του, Thomas Mann) ή με κάποια αντίστοιχη ταινία (Ο καθρέφτης, Α.Tarkovsky) που μετά δεν θέλω να διαβάσω ή να δω τίποτα.. τουλάχιστον για κάποιο καιρό.
    Απλά μπράβο τους!

  11. The Following User Says Thank You to ntsmrtz For This Useful Post:

    mihalis13 (27-03-2018)

  12. #868

    Default

    Τελος και απο μενα στο dlc του παιχνιδιου.

    Τι μου αρεσε

    Συνολικη παρουσιαση του παιχνιδιου.Βουνα,Χιονια,ρομποτ τυπου αρκουδας που ταιριαζουν(και ειναι και πολυ δυνατα)και γενικα το παιχνιδι φυσικα παρα πολυ ομορφο.

    Ωραιοι κεντρικοι χαρακτηρες και ιστορια,κατωτεροι απο την κεντρικη ιστορια αλλα αρκετα αξιολογα παντα για dlc δεδομενα.Μαρεσε πολυ το quest της δοκιμασιας με τον αρχηγο με τα αεροστατα.

    Ωραια συνολικα ποικιλια .
    Τα κεντρικα μαζι με τα side quests ειναι στην ουσια μια μικρογραφια του κανονικου παιχνιδιου.
    Στο ενα quest το παιζεις detective και προσπαθεις να βγαλεις αθωο ενα απο τους banuk,στο αλλο βοηθας καποιους hunters με τερατα,στο παραλλο ψαχνεις να φας ενα πολυ δυνατο ρομποτ.
    Εχει καινουργιο hunting grounds,tallneck(με quest)για να ανεβεις πανω,νεο bandit camp με αρχηγο,νεα οπλα οπως και quests για να τα βελτιωσεις,νεες collectable φιγουρες ζωων.
    Νεο currency για να αγορασεις νεα οπλα και armors(οσοι εχετε βεβαια την γνωστη πανοπλια,μαλλον δεν βλεπω να αλλαζετε).

    Καλη συνολικη διαρκεια.Για να τα κανω ολα μου πηρε γυρω στις 14-16ωρες(συνολικα 54ωρες μαζι με το βασικο παιχνιδι)βεβαια δεν εκανα speedrun,ουτε επαιζα στο πιο δυσκολο αρα αυτο αλλαζει ανα ατομο.

    Τελος κατι που μου εκανε ισως την μεγαλυτερη εντυπωση ειναι οτι αλλαξανε τους διαλογους.Δεν ειναι πλεον οι γνωστοι ξυλινοι διαλογοι αλα Witcher 3 που ειναι λες και ο καθε χαρακτηρας μιλαει στον εαυτο του. Πλεον βλεπεις παραπανω κινηση/αντιδραση απο τα npc που μιλας που ειναι πιο κοντα στην πραγματικοτητα. Ειναι ενα απο τα πραγματα που ειχε φαει κραξιμο το αρχικο παιχνιδι και ειμαι πολυ χαρουμενος που και αυτο το κομματι το βελτιωσαν.


    Τι δεν μαρεσε τωρα

    Μικρη ποικιλια νεων τερατων.Ηθελα 2-3 νεωτερα,γιατι μιας και η διαρκεια του ειναι μεγαλη απο ενα σημειο και μετα απλα ανακυκλωνεις συνεχεια τα ιδια και τα ιδια τερατα.

    Οπως και στο πρωτο παιχνιδι επειδη φυσικα η περιοχη εχει αρκετα βουνα,ορισμενα animal figures και τα bluegleams με δυσκολεψαν αρκετα στο να τα βρω.

    Το quest a Shamans Path(ή καπως ετσι)που προσπαθεις να ανεβεις πανω να βρεις ενα npc, ηταν αρκετα εκνευριστικο.

    Τελος αυτο δεν ειναι ακριβως αρνητικο αλλα ηθελα παραπανω.Δεν το λες μικρο για dlc προφανως,ειναι απο τα μεγαλυτερα που εχουμε δει σε παιχνιδια αλλα επειδη γενικα η ολη εμπειρια οπως και στο κανονικο παιχνιδι ειναι τοσο καλη,οταν φτασεις και το τελειωσεις θελεις παραπανω.


    Γενικα νομιζω οτι η εν λογω εταιρεια ισως προσφερε το καλυτερο προιον της γενιας αυτης ως τωρα οχι μονο απο πλευρας συνολικης παραγωγης αλλα και συνολικης υποστηριξης του ακομα και αφου βγηκε με δωρεαν updates.

    Προσθεσε επιπλεον επιπεδα δυσκολιας οπως και new game+.
    Επιπλεον trophies δυσκολιας
    Πολλα patch βελτιωσης της ηδη καλης αποδοσης. Πολυ καλη υποστηριξη του Hdr αλλα και απο τα λιγα παιχνιδια που υποστηριζουν 3d audio
    Δωρεαν themes/avatars
    1 μονο μεγαλο dlc/expansion το οποιο σεβεται τον πελατη και προσφερει υπερ πληρες περιεχομενο για τα χρηματα που ζηταει,το οποιο δεν ειναι καν υποχρεωτικο να το αγορασει καποιος(απο πλευρας ιστοριας).

    Για να δουμε με το God Of War τι θα δουμε.
    Last edited by Fulgore; 30-03-2018 at 23:23.

  13. The Following User Says Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    Valkyre (02-04-2018)

  14. #869
    Elite ntsmrtz's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    963
    PSN ID
    epi60s
    Name
    Κώστας

    Default

    Πρέπει πάντως να είναι εύκολο για πλατίνα. Μέχρι και εγώ που δεν το έχω σκοπό σε κανένα παιχνίδι, σε αυτό το κατάφερα.
    150 ώρες έχοντας κάνει τα πάντα, εκτός του hunting ground στο dlc που στις 2 από τις 3 δοκιμασίες δεν μπορώ να πάρω το blazing sun με τίποτα.
    Σαν γενική παρατήρηση, θα ήθελα πιο πολύ ποικιλία σε melee attacks. Εχει 1 light και 1 heavy μονο... Δύσκολο θα ήταν να είχαμε από 2?
    Φυσικά, δεν αλλάζει η εικόνα όλου του game που είναι exceptional+ !

  15. #870

    Default

    Αφου δεν εχει trophy δυσκολιας(κοινως μπορεις να το βγαλεις το παιχνιδι στο very easy)για το platinum,ναι δεν ειναι δυσκολο.

  16. #871
    Elite ntsmrtz's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    963
    PSN ID
    epi60s
    Name
    Κώστας

    Default

    Πάντως το επίπεδο "very hard" που το ξεκίνησα και τελείωσα, δεν μου φάνηκε και τόσο very.. και δεν είμαι δεινός gamer..
    Σε ένα cauldron ζορίστηκα λίγο (5 φορές πέθανα), αλλά ήμουν στην αρχή. Γύρω στις 10 φορές σκοτώθηκα συνολικά, αλλά ήταν από πτώσεις όταν προσπαθούσα να εξερευνήσω όλες τις βουνοκορφές.
    Το σπαστικό ήταν όταν στην προσπάθεια εξερεύνησης το παιχνίδι μου έκοβε τη φόρα λέγοντάς μου ότι απομακρύνομαι και θα ξανακάνει load το τελευταίο save.


  17. #872
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by ntsmrtz View Post
    Πάντως το επίπεδο "very hard" που το ξεκίνησα και τελείωσα, δεν μου φάνηκε και τόσο very.. και δεν είμαι δεινός gamer..
    Σε ένα cauldron ζορίστηκα λίγο (5 φορές πέθανα), αλλά ήμουν στην αρχή. Γύρω στις 10 φορές σκοτώθηκα συνολικά, αλλά ήταν από πτώσεις όταν προσπαθούσα να εξερευνήσω όλες τις βουνοκορφές.
    Το σπαστικό ήταν όταν στην προσπάθεια εξερεύνησης το παιχνίδι μου έκοβε τη φόρα λέγοντάς μου ότι απομακρύνομαι και θα ξανακάνει load το τελευταίο save.
    Το Ultra Hard πάντως ήταν σπαστικό. Δεν είναι τόσο δύσκολο, όσο εκνευριστικό, με τους εχθρούς να μην πεθαίνουν με τπτ, τα νεύρα μου έσπασε και το μετάνιωσα που έπαιξα το Frozen Wilds σε αυτό.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  18. #873
    Elite ntsmrtz's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    963
    PSN ID
    epi60s
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by Lnds500 View Post
    Το Ultra Hard πάντως ήταν σπαστικό. Δεν είναι τόσο δύσκολο, όσο εκνευριστικό, με τους εχθρούς να μην πεθαίνουν με τπτ, τα νεύρα μου έσπασε και το μετάνιωσα που έπαιξα το Frozen Wilds σε αυτό.
    μμμ... αυτό που λες μου θυμίζει (έντονα) αυτό που βίωσα με το U4 πριν 3 χρόνια. Είχα νευριάσει για αυτό το λόγο, αν και οπτικοακουστικά/τεχνικά ήταν χάρμα.

  19. #874
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Και εγώ σε Very Hard το έπαιξα και όντως δεν το λες δύσκολο.
    Το Ultra βέβαια δεν ξέρω. Έχω πάει το Frozen Wilds αλλά ακόμα δεν έχει τύχει να παίξω.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Spoiler!

  20. #875
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by ntsmrtz View Post
    μμμ... αυτό που λες μου θυμίζει (έντονα) αυτό που βίωσα με το U4 πριν 3 χρόνια. Είχα νευριάσει για αυτό το λόγο, αν και οπτικοακουστικά/τεχνικά ήταν χάρμα.

    Η πρώτη φορά που έπαιξα το U4 ήταν στο Crushing. Δεν ήξερα βλέπεις ότι το άλλαξαν στο 4 και μπορούσες να παίξεις το crushing με cheats αν είχες ολοκληρώσει το παιχνίδι πριν. Πόνεσα, μάτωσα, αλλά το πέρασα
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  21. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    Kane (03-04-2018)

  22. #876
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Lnds500 View Post
    Το Ultra Hard πάντως ήταν σπαστικό. Δεν είναι τόσο δύσκολο, όσο εκνευριστικό, με τους εχθρούς να μην πεθαίνουν με τπτ, τα νεύρα μου έσπασε και το μετάνιωσα που έπαιξα το Frozen Wilds σε αυτό.
    Δεν αντιμετωπισα τοσο προβλημα να ειμαι ειλικρινεις. Αυτο που απαιτει το Ultra Hard ειναι να εκμεταλλευτεις τις αδυναμιες των αντιπαλων και τα status effects. Αν το κανεις (και εχεις και ενα decent gear, οχι τιποτα σπουδαιο) τοτε πραγματικα ειναι αρκετα βατο και δεν πεφτουν δυσκολα οι εχθροι.

    Δεν περιαυτολογω και δεν με θεωρω ιδιαιτερα καλο gamer σε δυσκολιες κλπ, αλλα πλεον εχω default το ultra hard στο παιχνιδι μου... :/ Ισως μου καθεται το game τι να πω.

    Uncharted 4 που λετε πιο πανω για παραδειγμα, για εμενα το crushing ειναι απλα μια αηδια σπαστικη και τιποτα αλλο. Εχθροι που σημαδευουν απο κλειδαροτρυπα και ας εισαι πανω σε σχοινι που πηγαινεις περα δωθε, ερχονται γιουρουσι χωρις να δινουν δεκαρα για την προσωπικη τους ασφαλεια (hive mind φαση).... αθλιο εντελως. Πραγματικα απαραδεκτα δυσκολο, αδικο και με σκοπο να εκνευρισει, οχι να προσφερει ενα διασκεδαστικο challenge. Σε πολλα scrpited σημεια δε (πχ κρεμομαι απο το φορτηγο) παιζει να βγαινουν και μονο απο τυχη μιας και τρως damage ενω το μονο που μπορεις να κανεις ειναι press up... τραγικο.

  23. #877

    Default

    Προσωπικα shooting παιχνιδι στα 30fps και σε ultra hard δεν παιζω ουτε για αστειο πλεον.

    Το uncharted 4 το επαιξα και εγω με το καλημερα στο crushing μεχρι τα προτελευταια chapter που σου την πεφτουν μεσα στο δωματιο απο παντου και αφου δεν εβγαινε πουθενα και εκει αλλαξα την δυσκολια του.Παλι καλα που βαλανε επιλογη για cheats μιας και χρειαζεται για το platinum(αλλιως να μην υπηρχε καθολου σαν trophy).

    Αν θελω να παιξω ενα δυσκολο παιχνιδι για το challenge θα το παιξω οπως τα Soulsborne παιχνιδια/cuphead και παει λεγοντας,δεν θα καρκινιασω για 1 trophy,ειδικα αν δεν χρειαζεται καν για platinum οπως του horizon.

  24. #878
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Είναι εγώ σε αρκετά παιχνίδια πλέον θα επιλέξω Hard/Very hard.
    Όχι όμως για τα trophy αλλά γιατί δεν θα απολαύσω και να εκμεταλλευτώ 100% ένα παιχνίδι.
    Για παράδειγμα στο Horizon η μάχη στο normal είναι αρκετά διαφορετική από το Very Hard και βγαίνει χωρίς ιδιαίτερο κόπο. Αντίθετα στο Very Hard θα ψάξεις να βρεις το κατάλληλο όπλο, θα προσέξεις την στρατηγική σου ώστε να καταφέρεις να ρίξεις το τέρας.
    Ή το The Last Of Us. Στο Nomal δεν έχει καμία σχέση με survival παιχνίδι. Πολλά πυρομαχικά, προμήθειες και γενικά σαν gameplay πάει πιο πολύ προς το action παρά στο survival.
    Βέβαια υπάρχουν και παιχνίδια που στο υψηλότερο επίπεδο δυσκολίας είναι «άδικα» όπως σωστά αναφέρατε το Uncharted.



    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Spoiler!

  25. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    Valkyre (02-04-2018)

  26. #879

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Ή το The Last Of Us. Στο Nomal δεν έχει καμία σχέση με survival παιχνίδι. Πολλά πυρομαχικά, προμήθειες και γενικά σαν gameplay πάει πιο πολύ προς το action παρά στο survival.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Δεν αντιλεγω αλλα αλλο το gameplay του the last of us και σε διαρκεια αλλα ακομα και στο survival και αλλο παιχνιδιων οπως του horizon.

    Και εμενα η αυξημενη δυσκολια σε παιχνιδια τυπου Last Of Us ή και παλιοτερων resident evil μαρεσει παρα πολυ.

  27. #880
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Δεν αντιλεγω αλλα αλλο το gameplay του the last of us και σε διαρκεια αλλα ακομα και στο survival και αλλο παιχνιδιων οπως του horizon.

    Και εμενα η αυξημενη δυσκολια σε παιχνιδια τυπου Last Of Us ή και παλιοτερων resident evil μαρεσει παρα πολυ.
    Εννοείται άλλο gameplay.
    Αλλά επειδή και το Horizon το δοκίμασα στο Normal πραγματικά δεν χρειαζόταν να κάνω τίποτα το ιδιαίτερο για να ρίξω ένα τέρας.
    Τα μισά όπλα απλά δεν χρειαζόταν να τα χρησιμοποιήσω.
    Στο Very Hard θα έστηναν παγίδες, θα άλλαζα βέλη κλπ.
    Στα μάτια μου το Horizon στο normal μου φάνηκε μισό παιχνίδι και θεωρώ πως οποίος το δοκίμασε στο normal έχει χάσει πολλά από όσα μπορεί να σου προσφέρει το συγκεκριμένο παιχνίδι σαν gameplay.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Spoiler!

  28. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    Valkyre (02-04-2018)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •