Page 13 of 49 FirstFirst ... 39101112131415161723 ... LastLast
Results 241 to 260 of 973

Thread: Horizon Zero Dawn

  1. #241

    Default

    Στο pro τρεχει μια χαρα,και ισως εκει το δοκιμαζαν σε αυτο που λες

    Στο mixalis πηγαινε το μνμ


  2. #242
    PS4forums Fanatic james9's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Lamia
    Posts
    3,105
    PSN ID
    king_james9t
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ενα πραγμα ευχομαι . Να μην ειναι map cleaner. Απο την πρωτη στιγμη που το ειδα μου εβγαζε κατι σε ubisoft και φοβομουν οτι θα γυρναμε σε ενα κοσμο και θα μαζευουμε σημαιακια, σεντουκια, scrolls κλπ . Ελπιζω να βγω ψευτης και το δυνατο το σημειο να ειναι το στορυ .

    Spoiler!

  3. #243
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by chrisgewrgi View Post
    Στο pro τρεχει μια χαρα,και ισως εκει το δοκιμαζαν σε αυτο που λες

    Στο mixalis πηγαινε το μνμ
    Για απλό PS4 άκουσα εντυπώσεις. Το βίντεο δεν το βλέπω μιας και μέχρι να βγει το game και έρθει στα χέρια μου δεν θέλω να δω ούτε δευτερόλεπτο από gameplay. Ξέρω παραξενιές αλλά τι να κάνουμε;

    Quote Originally Posted by james9 View Post
    Ενα πραγμα ευχομαι . Να μην ειναι map cleaner. Απο την πρωτη στιγμη που το ειδα μου εβγαζε κατι σε ubisoft και φοβομουν οτι θα γυρναμε σε ενα κοσμο και θα μαζευουμε σημαιακια, σεντουκια, scrolls κλπ . Ελπιζω να βγω ψευτης και το δυνατο το σημειο να ειναι το στορυ .
    Από αυτά που διαβάζω δεν πρέπει να είναι map cleaner. Δεν έχω δει βέβαια βιντεάκια για να έχω πλήρη άποψη, αλλά τουλάχιστον στα πρώτα βίντεο δεν έχω δει κάτι τέτοιο.
    Και εγώ ελπίζω να έχει δυνατό story. Το μόνο που με ανησυχεί εμένα είναι μήπως οι μάχες μετά από κάποια ώρα καταντάνε βαρετές και επαναλαμβανόμενες.
    Spoiler!

  4. #244
    Moderator BillyFlo81's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galatsi
    Posts
    3,716
    PSN ID
    BillyFlo81
    Name
    Βασίλης

    Default


  5. The Following 2 Users Say Thank You to BillyFlo81 For This Useful Post:

    PDS (31-01-2017),teras1 (31-01-2017)

  6. #245
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Έγινε gold το horizon...


  7. The Following User Says Thank You to panos74gr For This Useful Post:

    spartan (01-02-2017)

  8. #246

    Default Horizon Zero Dawn

    Quote Originally Posted by james9 View Post
    Ενα πραγμα ευχομαι . Να μην ειναι map cleaner. Απο την πρωτη στιγμη που το ειδα μου εβγαζε κατι σε ubisoft και φοβομουν οτι θα γυρναμε σε ενα κοσμο και θα μαζευουμε σημαιακια, σεντουκια, scrolls κλπ . Ελπιζω να βγω ψευτης και το δυνατο το σημειο να ειναι το στορυ .
    Το ίδιο πράγμα τους ρώτησε και ο Καλλιφας και του απάντησαν ότι δεν ήθελαν να γεμίσουν τον χαρτι με "θαυμαστικά" για να μην κουρασουν τον παίχτη ενώ και τα rpg στοιχεία είναι λίγα για να κρατήσουν τις ισορροπίες και προς το casual κοινό που αρέσκεται σε πιο action παιχνίδια.

  9. The Following 3 Users Say Thank You to DJTaurus For This Useful Post:

    james9 (31-01-2017),mihalis13 (31-01-2017),PDS (31-01-2017)

  10. #247
    PS4forums Fanatic james9's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Lamia
    Posts
    3,105
    PSN ID
    king_james9t
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Το ευχομαι . Στα παιχνιδια της ubi οπως κ στην τελευταια λαρα το Immersion παει περιπατο με τα δεκαδες σημαδακια στο χαρτη που σε βγαζουν απο το κλιμα. Δυνατο στορι να εχει κ τα αλλα ειναι δευτερευοντα.

    Spoiler!

  11. The Following User Says Thank You to james9 For This Useful Post:

    panos74gr (31-01-2017)

  12. #248
    Moderator BillyFlo81's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galatsi
    Posts
    3,716
    PSN ID
    BillyFlo81
    Name
    Βασίλης

    Default


  13. The Following 6 Users Say Thank You to BillyFlo81 For This Useful Post:

    Error Flynn (31-01-2017),litanies (01-02-2017),mihalis13 (31-01-2017),Sparrow71993 (02-02-2017),spartan (31-01-2017),WolfRathmA (31-01-2017)

  14. #249
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by james9 View Post
    Το ευχομαι . Στα παιχνιδια της ubi οπως κ στην τελευταια λαρα το Immersion παει περιπατο με τα δεκαδες σημαδακια στο χαρτη που σε βγαζουν απο το κλιμα. Δυνατο στορι να εχει κ τα αλλα ειναι δευτερευοντα.
    Το Rise Of The Tomb Raider δεν θεωρώ πως είχε πολλά σημαδάκια και είναι από τα λίγα παιχνίδια που έχει νόημα να ασχοληθείς με τα collectibles. Άσχετα που γενικά δεν με ενθουσίασε σαν παιχνίδι.
    Spoiler!

  15. #250
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Quote Originally Posted by james9 View Post
    Ενα πραγμα ευχομαι . Να μην ειναι map cleaner. Απο την πρωτη στιγμη που το ειδα μου εβγαζε κατι σε ubisoft και φοβομουν οτι θα γυρναμε σε ενα κοσμο και θα μαζευουμε σημαιακια, σεντουκια, scrolls κλπ . Ελπιζω να βγω ψευτης και το δυνατο το σημειο να ειναι το στορυ .
    Δημητρη αυτο ευτυχως φαινεται να το αποφευγουμε.Δηλαδη δεν θα ειναι σε στιλ γουιτσερ η φαρ κραι που εκανες μαπ κλινερ απευθειας.Εδω π.χ τα σαιντ μισιονς θα εμφανιζονται μονο οταν πας σε χωρια στο χαρτη(σαν το ζελντα δηλαδη ενα πραγμα)

  16. The Following User Says Thank You to spartan For This Useful Post:

    james9 (01-02-2017)

  17. #251
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Να θεσω λιγακι το θεμα του map cleaning εαν μου επιτρεπετε.

    Κατα μια εννοια κατανοω οσους το απεχθανονται (κι εγω αρκετες φορες μπορει να το νιωσω) αλλα κατα μια αλλη εννοια δεν τους κατανοω.

    Εξηγουμαι.

    Πλεον τα παιχνιδια ειναι open world. Δημιουργουνται τεραστιες εκτασεις gaming περιβαλλοντος. Με κατι πρεπει να το γεμισεις και οσο και να προσπαθεις, δεν μπορεις να το γεμισεις γεματο side quests με μινι ιστοριες. Απλα δεν μπορεις διοτι αποτελει τεραστιο ογκο δουλειας και συν τοις αλλοις ακομα και αυτο μπορει να οδηγησει σε βαρεμαρα.

    Αναλυω.

    Ωραια τα side quests που εχουν μια ιστορια, αλλα καποιοι παιχτες, ορισμενες φορες θελουν να πειραματιστουν με το gameplay του παιχνιδιου, ιδιως εαν αυτο ειναι εθιστικο και δινει πολλες επιλογες στον παικτη. Καποιες φορες ο παικτης μπορει να θελει απλα να κανει μερικα encounters και να δοκιμασει το battle system χωρις να ειναι αναγκασμενος να παρακολουθησει μια μινι ιστορια γεματη απο διαλογους και cutscenes.

    Case in point λοιπον τα "clear outposts" missions. Και ναι,ειναι απαραιτητα κατα την γνωμη μου. Το καλο με αυτου του ειδους το content ειναι οτι ο κοσμος μπορει να το αγνοησει πληρως εαν δεν επιθυμει να μπει σε τετοιες διαδικασιες. Τωρα αν καποιοι ειναι εθισμενοι στα τροπαια ή στα 100% completion στατιστικα ενος παιχνιδιου, συγνωμη αυτο δεν ειναι προβλημα του παιχνιδιου.

    Εγω προσωπικα θελω ενα open world παιχνιδι να εχει πραγματα να κανω. Ιδιως εαν ο κοσμος ειναι υπεροχος και το gameplay διασκεδαστικο. Και ναι ξερετε πολυ καλα οτι λατρευω ιστοριες και δινω τεραστια βαση σε αυτο, αλλα δεν θελω ΟΛΟ το content ενος τεραστιου κοσμου να ειναι δεμενο πισω απο cutscenes και ιστοριες ολη την ωρα. Θελω να χαβαλεδιασω και λιγο, θελω καποιες φορες που εχω λιγο χρονο να το ανοιξω και να παω να κυνηγησω μηχανικους δεινοσαυρους ή να καθαρισω ενα outpost, να εχω ενα αναλαφρο session οπου μπορω να καταευχαριστηθω το gameplay (με την προυποθεση οτι ειναι αξιολογο φυσικα).

    Οποτε ναι ειμαι υπερ και των θαυμαστικων στους χαρτες και τις ιστοριες μου.

    Το βασικο σε ενα open world game ειναι ο κοσμος...εαν ο κοσμος ειναι ελκυστικος και σε κανει να θελεις να τον εξερευνησεις τοτε αναζητας πραγματα να κανεις και μερη να δεις. Και ο κοσμος του Horizon για εμενα δειχνει πολυ ελκυστικος, μοναδικος, και πρωτοτυπος σε concept.

    Επισης για να σας προετοιμασω, απο τα προσφατα previews το game, φυσικα και διαθετει τετοιου ειδους side content, δηλαδη map cleaning stuff. Αλλα ξαναλεω, κανεις δεν αναγκαζει κανεναν να παιξει αυτου του ειδους το content εκτος απο αυτους που εχουν OCD θεματα, οπου το προβλημα εκει ειναι οι ιδιοι και οχι το παιχνιδι. Κατι πρεπει να κανουμε σε ολα αυτα τα τετραγωνικα χιλιομετρα παιδια, γιατι αμα αφαιρεσω απο το Witcher 3 ολα τα ερωτηματικα στον χαρτη και ολα τα map cleaning stuff θα γαμοσταυρηζα την μιση ωρα που θα επαιζα, τι σκατα ηθελαν τοσο μεγαλο χαρτη και τοσο τεραστιες αποστασεις. Επισης θα εχανα ενα τονο απο ενδιαφεροντα τοποσημα στον χαρτη που δεν θα επισκεπτομουν ποτε. Ασε που ακομα και αυτα τα ερωτηματικα συνοδευονταν απο καποιο γραμμα που ελεγε μια μινι ιστορια...

    Αυτα πανω στο θεμα.

    Αντε με το καλο το παιχνιδι να μας ερθει!!

  18. The Following 13 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Axilleas_GR (01-02-2017),BillyFlo81 (01-02-2017),chronohill (01-02-2017),dolmas (02-02-2017),hakoo (01-02-2017),litanies (01-02-2017),mihalis13 (01-02-2017),panos74gr (01-02-2017),Slay (01-02-2017),Snk (01-02-2017),teras1 (01-02-2017),toninio (01-02-2017)

  19. #252
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Συμφωνώ με τον Val.
    Εκτός από τις περιπτώσεις που αναφέρει πολλές φορές να ασχοληθείς με side quests βοηθάει και να θυμηθείς τον χειρισμό του παιχνιδιού. Για παράδειγμα, εγώ εχθές έβαλα το Blood & Wine του Witcher αλλά επειδή είχα και 3-4 μήνες να παίξω λέω θα κάνω μερικά side quest για να εξοικειωθώ και πάλι με τον χειρισμό. Άσχετα που κόλλησα 5 ώρες και δεν ασχολήθηκα με το DLC
    Εμένα με ενοχλούν map cleaners του τύπου AC που βλέπω παντού σεντούκια. Το να κάνω κάποια side quests δεν με ενοχλεί. Με ενοχλεί να κάνω main quest που να μην έχουν προσφέρουν τίποτα, με μηδέν φαντασία στο story.
    Τώρα για το Horizon χωρίς να έχω δει βίντεο είμαι αρκετά αισιόδοξος πως το παιχνίδι θα είναι αρκετά καλό και θα έχει ενδιαφέρον story. Θέλω να δω πως εξελίχθηκε τόσο η τεχνολογία και κυριάρχησαν τα ρομπότ, γιατί τα ρομπότ είναι σαν Δεινόσαυροι, τα έφτιαξαν έτσι οι άνθρωποι ή μετά την κυριαρχία τους πήραν αυτή την μορφή;
    Οπότε νομίζω θα δούμε ένα ενδιαφέρον story.
    Spoiler!

  20. #253
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,764
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Υπάρχουν αυτά που σου επιτρέπουν να πειραματιστείς με το παιχνίδι και υπάρχουν και αυτά:
    Spoiler!


    Συνήθως αυτό στο spoiler είναι αυτό που ενοχλεί τον κόσμο...

    Πέρα απο αυτό όμως υπάρχει και κάτι άλλο που ενοχλεί. Σου βάζει η εταιρία ένα κάρο ανούσια πράγματα να κάνεις και απο την άλλη σου λέει: όταν θα φτάσεις 50% completion τότε θα σου γίνει unlock αυτό. Στο 75% θα σου γίνει Unlock εκείνο. Θες true ending? Μην τολμήσεις να το τερματίσεις χωρίς 100%.
    Μέσα απο το design λοιπόν σε αναγκάζει αν θες να δει όλα όσα έχει ετοιμάσει να τρέξεις κια να μαζέψεις μέχρι και το τελευταίο ανύσιο collectible, να παίξεις μέχρι και το τελευταίο τραγικό mini-game (που έχεις παίξει ήδη άλλες 50 φορές) κτλ κτλ

    Πολλά τα παραδείγματα για το παραπάνω. Στην καλύτερη περίπτωση σου ξεκλειδώνεται κάποιο κουστούμι ή κάποιο όπλο οπότε εκεί μπορείς να πεις κλάϊν απλά εν θα ασχοληθώ. Σε άλλες περιπτώσεις όμως σου ξεκλειδώνονται extra missions. Η χειρότερη περίπτωση; Extra mission με πολύ σημαντικές πληροφορίες για κατανόηση της ιστορίας ή το true ending του παιχνιδιού.

    Αφού λοιπόν το παιχνίδι με βάζει να φτάσω τόσο % για να δω το ένα και το άλλο, τότε έχω και την απαίτηση αυτό που θα κάνω να έχει ενδιαφέρον!

    Το να δικαιολογούμε τις εταιρίες που δεν μπαίνουν στην διαδικασία να φτιάξουν κάτι πιο ενδιαφέρον γιατί απλά "πρέπει να γεμίσει ο χάρτης" το μόνο που βοηθάει είναι να επιτρέπει στις εταιρίες να καθυσηχάζονται και να λένε "κλάϊν τα πρόβατα θα τρέξουν".

  21. The Following User Says Thank You to enstikto For This Useful Post:

    toninio (01-02-2017)

  22. #254
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    To να κλειδωνει η εταιρεια endings πισω απο ποσοστα ολοκληρωσης side content ειναι φυσικα λαθος και δεν νομιζω οτι θα διαφωνησει καποιος με αυτο.

    Αυτο ειναι οντως καφριλα. Το Witcher 3 ομως που ανεφεραν τα παιδια, δεν εκανε κατι τετοιο επουδενι, ουτε και το Horizon θα κανει κατι τετοιο. Επισης ουτε και το Assassins Creed Unity κανει κατι τετοιο, βεβαια εκει οι τυποι το ξεφτυλισαν για αλλο λογο μιας και ολα αυτα τα σημαδακια/σεντουκια κλπ ειναι απλα γελοιο να υπαρχουν.

    Side content πρεπει να υπαρχει για ολα τα γουστα. Δεν ειναι θεμα διακιολογιας, ειναι θεμα πρακτικο και ειναι και θεμα οικονομικο. Δεν μπορει ολο το content να ειναι δεμενο πισω απο ενα μινι στορυ. Επισης το οτι ενα quest ειναι δεμενο πισω απο ενα στορυ αυτο δεν το αναγαγει αυτοματως σε αξιολογο content, οχι μονο λογο του στορυ αλλα και του gameplay που διαθετει το εν λογω quest. Το Witcher 3 ας πουμε επασχε στο θεμα αυτο για εμενα. Ειχα σε καποια φαση βαρεθει να ειμαι μονιμως σε ενα Witcher sense screen και να ψαχνω να βρισκω clues και να ακολουθω πατημασιες. Το στορυ μπορει να ειναι ενδιαφερον εκει, ομως η διαδικασια αυτη εγινε κουραστικη μετα απο καποιο σημειο μιας και την χρησιμοποιουσαν ολη την ωρα.

    Πιστευω οτι μια καλη μιξη των 2 ειναι η ιδανικη ισορροπια. Και μινι ιστοριες με διαλογους cutscenes και υλικο το οποιο μπορει να προσφερει διασκεδαση με ωραια designed encounters βαση level design και combat system.

  23. #255
    PS4forums Fanatic james9's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Lamia
    Posts
    3,105
    PSN ID
    king_james9t
    Name
    Δημήτρης

    Default

    @Valkyre Σαν λατρης των rpg συμφωνω αλλα και διαφωνω μαζι σου. Εξηγουμαι .

    Υπαρχουν τα side quests και τα "σημαδακια" του Witcher που οδηγουν σε θησαυρους , οπλα και lore του κοσμου που σε περιβαλλει. Υπαρχουν και τα side quests και τα σημαδακια του Far Cry Primal που ειναι 10 ιδια outpost και 10 ιδια side quests "συνοδευσε τον ταδε χαρακτηρα στον ταδε προορισμο"¨με επιβραβευση xp για να ανεβεις λεβελ.

    Υπαρχουν τα σημαδακια στο νεο Tomb Raider που υποτιθεται οτι βρισκεσαι σε ενα μερος που δεν εχει παει ανθρωπος για χιλιαδες χρονια και το εδαφος ειναι γεματο collectables λες και τα εχει ριξει καποιος με αεροπλανο προσφατα και υπαρχουν και τα σημαδακια στο Fallout που εχουν καποια λογικη οταν βρισκεσαι σε εναν κατεστραμμενο κοσμο που το looting ειναι κομματι της επιβιωσης .

    Ακομη μετραει και το πληθος. Αλλο να ψαχνω 10 σπανια bobbleheads στον μεγαλο χαρτη του Fallout και αλλο να υπαρχουν 30 σεντουκια σε ενα νησακι του Assassin Creed. Χανεται η αξια αυτου που βρισκεις με αυτον τον τροπο.

    -

    Spoiler!

  24. The Following 2 Users Say Thank You to james9 For This Useful Post:

    DJTaurus (01-02-2017),spartan (01-02-2017)

  25. #256
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Νομίζω κανείς μας δεν υπέρ των 100 σεντουκιών που βάζουν τα AC. Όπως και αυτό που λέει ο enstikto. Δεν γίνεται να σου λέει ολοκλήρωσε 100% για να δεις το true ending. Το τελευταίο Batman ήταν έτσι. Το οποίο προσωπικά το έκανα 100% γιατί μου άρεσε πάρα πολύ και είμαι φαν του Batman. Αλλά αν κάποιος δεν είχε όρεξη να ασχοληθεί με τους γρίφους του Riddle ή να αντιμετωπίζει οχήματα-ρομπότ με το batmobile δεν θα δει το κανονικό τέλος, πράγμα για μένα απαράδεκτο.
    Βέβαια πάλι καλά που υπάρχει και το Youtube για τέτοιες περιπτώσεις.
    Το Witcher όμως για μένα είναι παράδειγμα προς μίμηση για παιχνίδια ανοιχτού κόσμου. Έχει απίστευτη συνοχή ο κόσμος του και χαίρεσαι να κυκλοφορείς σε αυτόν και να βρίσκεις νέα quest ή να κάνεις treasure hunt.
    Spoiler!

  26. #257
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by james9 View Post
    @Valkyre Σαν λατρης των rpg συμφωνω αλλα και διαφωνω μαζι σου. Εξηγουμαι .

    Υπαρχουν τα side quests και τα "σημαδακια" του Witcher που οδηγουν σε θησαυρους , οπλα και lore του κοσμου που σε περιβαλλει. Υπαρχουν και τα side quests και τα σημαδακια του Far Cry Primal που ειναι 10 ιδια outpost και 10 ιδια side quests "συνοδευσε τον ταδε χαρακτηρα στον ταδε προορισμο"¨με επιβραβευση xp για να ανεβεις λεβελ.

    Υπαρχουν τα σημαδακια στο νεο Tomb Raider που υποτιθεται οτι βρισκεσαι σε ενα μερος που δεν εχει παει ανθρωπος για χιλιαδες χρονια και το εδαφος ειναι γεματο collectables λες και τα εχει ριξει καποιος με αεροπλανο προσφατα και υπαρχουν και τα σημαδακια στο Fallout που εχουν καποια λογικη οταν βρισκεσαι σε εναν κατεστραμμενο κοσμο που το looting ειναι κομματι της επιβιωσης .

    Ακομη μετραει και το πληθος. Αλλο να ψαχνω 10 σπανια bobbleheads στον μεγαλο χαρτη του Fallout και αλλο να υπαρχουν 30 σεντουκια σε ενα νησακι του Assassin Creed. Χανεται η αξια αυτου που βρισκεις με αυτον τον τροπο.

    -
    Δεν διαφωνω σε τιποτα απο αυτα που παραθετεις. Η φωτο που εβαλε ο Δημητρης πιο πανω απο το Unity ειναι τραγικη. Οταν λεω "να γεμισεις τον χαρτη" δεν εννοω φυσικα αυτο το πραγμα, γιατι οπως πολυ σωστα λες εκτος του οτι κατανταει εκνευριστικο δεν εχει και ουσιαστικο reward. Ο χαρτης πρεπει να εχει πραγματα να ασχοληθεις αν σου αρεσει ο κοσμος και θελεις να τον εξερευνησεις, οχι ομως καθε 5 μετρα να σου βαζει σεντουκια και ερωτηματικα. Μιλαμε παντα για ισσοροπημενη κατασταση.

    Επισης συμφωνω οτι τα encounters πρεπει να εχουν μια Α ποικιλια γι αυτο και αναφερθηκα σε level design και combat system. Εαν το combat system εχει βαθος και σου επιτρεπει να χρησιμοποιησεις διαφορετικα playstyles για να εκτελεσεις μια αποστολη και ταυτοχρονα το level design ειναι ποικιλο και ενδιαφερον, τοτε για εμενα ειναι μια χαρα.

    Μην ξεχναμε παιδια. Το οτι ενα content συνοδευεται απο μινι στορυ, δεν κανει το gameplay ενδιαφερον ή ποικιλο. 9 στα 10 sidequests στο Witcher 3 απο gameplay πλευρας σε βαζουν να κανεις το ιδιο πραγμα. Μιλα σε NPCs ψαξε clues ολη την ωρα, βρες την τοποθεσια του τερατος, σκοτωσε το τερας. Με λιγα λογια το Witcher 3 εστιαζει αποκλειστικα στο στορυ για να σε κρατησει. Γιατι αν αφαιρεσεις το στορυ τοτε ειναι τοσο επαναλαμβανομενο οσο και ενα Far Cry. Μην το παρετε αυτο ως κατσαδιασμα του W3 το οποιο θεωρω μεγαλο επιτευγμα και ειναι το GOTY μου την χρονια που βγηκε.

  27. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Axilleas_GR (01-02-2017),james9 (01-02-2017)

  28. #258
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Ειδα μολις το developer quest play, και μπορω να πω οτι το παιχνιδι μου αφησε μια εντονη αισθηση Witcher 3, οσο αφορα τα quests και αυτο το λεω σαν μεγαλο θετικο για το παιχνιδι. Μαλιστα ο κύριος απο αριστερα έχει φτιάξει και quests για το Witcher 3.

  29. The Following 3 Users Say Thank You to Slay For This Useful Post:

    Axilleas_GR (01-02-2017),WolfRathmA (01-02-2017)

  30. #259
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Γραφικα, ατμοσφαιρα, gameplay δεν τους φοβαμαι.
    Story, γραφη ναι.

    Αν εχουν βελτιωθει στα τελευταια, μαλλον δεν εχει να φοβηθει τιποτα το game.
    Ειχαν προσλαβει καποιους απο obsidian αν δεν κανω λαθος για το story.
    .

  31. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    panos74gr (01-02-2017)

  32. #260

    Default

    Πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση το Zero Dawn, όπως φαίνεται. Συμφωνώ ότι είναι καλό ένα open world να έχει τις side quests που δένουν με το στόρι (το καλό σενάριο πάνω από όλα σε ένα παιχνίδι), αλλά και πράγματα να κάνεις απλά για την πλάκα, την εξάσκηση ή την ανάπτυξη του χαρακτήρα. Και στην πραγματική ζωή έτσι δεν είναι; Μπορεί επίσης ένα παιχνίδι να έχει πολύ ενδιαφέροντα side quests, που δεν έχουν απαραίτητα σχέση με το στόρι (Skyrim).

    Κρίσιμη ερώτηση (για εμένα): ξέρει κανείς τί σύστημα saves θα έχει; Αν είναι τίποτα σαν του Far Cry (2 και 3) ή κάτι παρόμοιο, που αν χάσεις, σε γυρνάει πίσω ή σε άσχετο μέρος (προκαθορισμένα checkpoints, σαν safehouses και καλά), θα είναι ίσως λόγος να μην ασχοληθώ καν.......

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •