Page 1 of 5 12345 LastLast
Results 1 to 20 of 88

Thread: PS4 Unexpected Disc Eject

  1. #1
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Arrow PS4 Unexpected Disc Eject

    This video shows steps you can take if your PS4 system unexpectedly ejects discs.
    This information may help a PS4 system that beeps repeatedly, as if the eject button were held down.




  2. #2
    Elite pgp69's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    1,033
    PSN ID
    pgp5
    Name
    Παντελής

    Default

    Το συγκεκριμένο πρόβλημα μου το έκανε χτες το βράδυ, έκλεισα το ps4 και την έπεσα για ύπνο και μετά από περίπου 30-45' το μηχάνημα άνοιξε μονό του πέταξε το δισκάκι έχω και έκανε συνεχόμενα eject ( το μηχάνημα ήτανε Turn Off). Έκανα αυτό που δείχνει το video και έστρωσε άλλα δεν το έχω καταλάβει πως το έπαθε εφόσον ήτανε κλειστό, έκατσε κανένα κουνούπι πάνω στο κουμπί του eject.

    Spoiler!

  3. #3
    PS4forums Fanatic Nerven's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Πρέβεζα
    Posts
    2,452
    PSN ID
    Nerven86
    Name
    Ιωάννης

    Default

    Κάποια πατάτα έχουν κάνει με το touch button σίγουρα, είναι κάπως υπερευαίσθητο στο άγγιγμα, μένει στατικός ηλεκτρισμός και ας είναι off το μηχάνημα και κάνει σαν βραχυκύκλωμα που το καταλαβαίνει σαν touch. Εγώ της προάλλες ήταν να βγάλω το σκληρό δίσκο, αποσύνδεσα την κονσόλα από το ρεύμα και όπως πήγα να την σηκώσω ακούμπησα τα touch buttons, ακουγόταν κανονικά το μπιπ, και το πατούσα συνεχόμενα να δω πότε θα σταματήσει, τελικά έκανε 3-4μπιπς, επαναλαμβάνω χωρίς να είναι καν στο ρεύμα η κονσόλα.
    Το βλέπω στην slim εκδοχή να έχουμε mechanical buttons, όπως είχαμε απο το PS3 FAT σε slim.

  4. #4

    Default PS4 Unexpected Disc Eject

    Εχω και εγω αυτο το πρόβλημα. Πετάει σε ανύποπτες στιγμές το δισκάκι έξω και μετά συνεχίζει η λειτουργία eject. Την πρώτη φορα σήκωσα απλα το μπροστινό μέρος του PS και σταμάτησε. Μετα απο λίγες μερες μου το ξανα έκανε. Το εβαλα να κάθεται πανω σε δυο λεπτές θήκες απο CD για να μην ακουμπαει στο έπιπλο το λάστιχο που εχει στη σχισμή. Απ οτι είδα σε κάποια βίντεο ίσως το λάστιχο με λίγη πίεση βρίσκει στο eject με κάποιο τροπο. Από την άλλη όμως μπορεί και να ειναι καθαρά εσωτερικό το θέμα. Θα δούμε.
    Last edited by AlexandrosQV; 15-10-2014 at 03:12.
    Some cars take your breath away. Only one gives it back.

  5. #5
    Elite pgp69's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    1,033
    PSN ID
    pgp5
    Name
    Παντελής

    Default

    Το ps4 είναι σε όρθια θέση με την βάση του, δεν νομίζω να είναι ότι ακουμπάει κάπου το κουμπάκι.

    Spoiler!

  6. #6

    Default PS4 Unexpected Disc Eject

    Το πρόβλημα επανήλθε αρκετές φορές, έκανα πολλαπλά reset αλλά τίποτα. Καποιες ώρες τη μέρα που θα ανοίξω το PS θα μου πεταξει το δισκάκι μια φορα στα σιγουρα.
    Last edited by AlexandrosQV; 15-10-2014 at 03:17.
    Some cars take your breath away. Only one gives it back.

  7. #7

    Default

    Μου το έκανε κι εμένα σήμερα. Χθες όταν το έκλεισα έκανε τα 3 μπιπ αρκετές φορές. Σήμερα χωρίς να έχω CD μέσα έκανε έναν περίεργο θόρυβο και κατάλαβα οτι προσπαθούσε να βγάλει το cd. Δοκιμάζω αυτή τη λύση και βλέπουμε!
    "You either hang onto your morals and die, or do everything you need to survive"

  8. #8

    Default

    Αν σου κανει πλέον αρκετές φορές τα μπιπ σε κάποια φάση θα σου κρατήσει μεσα το σιντι και δεν θα το βγάζει. Αυτό τουλάχιστον έπαθε και το δικό μου όταν το πήγα για αλλαγή και το δοκίμασαν...
    Some cars take your breath away. Only one gives it back.

  9. The Following User Says Thank You to AlexandrosQV For This Useful Post:

    FotisGRC (19-11-2014)

  10. #9

    Default

    Προς το παρόν διορθώθηκε..Αν το ξανακάνει βλέπουμε!
    "You either hang onto your morals and die, or do everything you need to survive"

  11. The Following User Says Thank You to FotisGRC For This Useful Post:

    AlexandrosQV (19-11-2014)

  12. #10
    Forum GOD Nikoladim's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Vault 21
    Posts
    5,107
    PSN ID
    Nikoladim
    Name
    Tάσος

    Default

    Quote Originally Posted by FotisGRC View Post
    Μου το έκανε κι εμένα σήμερα. Χθες όταν το έκλεισα έκανε τα 3 μπιπ αρκετές φορές. Σήμερα χωρίς να έχω CD μέσα έκανε έναν περίεργο θόρυβο και κατάλαβα οτι προσπαθούσε να βγάλει το cd. Δοκιμάζω αυτή τη λύση και βλέπουμε!
    Cd ??? μήπως εννοείς κΑσετα ; :-p ?


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  13. The Following 2 Users Say Thank You to Nikoladim For This Useful Post:

    AriStos13 (20-11-2014),FotisGRC (19-11-2014)

  14. #11

    Default

    είχαμε γλέντι και ήθελα να βάλω ένα CD και εκεί βρήκα το πρόβλημα!

    Spoiler!
    "You either hang onto your morals and die, or do everything you need to survive"

  15. #12
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Εμ, εκεί είναι το πρόβλημα... Το PS4 δεν διαβάζει CDs από όσο ξέρω, καλύτερα βάλε τα "κλαρίνα" σε live DVD να το χαρείς καλύτερα.

  16. The Following User Says Thank You to Nek_Food For This Useful Post:

    FotisGRC (20-11-2014)

  17. #13
    PS4forums Fanatic Kane's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Βύρωνας
    Posts
    2,758
    PSN ID
    Spyroni

    Default

    Μου το έκανε και εμένα χθες κανένα δεκάλεπτο αφού το είχα κλείσει (turn off). Το φάντασμα στη μηχανή λέω, ο Ιπτάμενος Ολλανδός (παίζω AC: Black Flag). Για να δούμε αν θα υπάρξει συνέχεια.

    EDIT: Χθες με το που άνοιξα την κονσόλα, έκανε τον ήχο που BD όταν γυρνάει. Μόνο που δεν υπήρχε δισκάκι μέσα. Έλα μ@#νί στον τόπο σου σκέφτηκα. Προσπάθησα να βάλω, μαλακά χωρίς ζόρι, το δισκάκι αλλά δεν το έπαιρνε. Το έβγαλα από την πρίζα, όπως λέει και το βιντεάκι στο πρώτο post, και έστρωσε.
    Last edited by Kane; 11-12-2014 at 11:09.

  18. The Following 2 Users Say Thank You to Kane For This Useful Post:

    AriStos13 (10-12-2014),Starlord (07-01-2015)

  19. #14
    PS4forums Fanatic Nerven's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Πρέβεζα
    Posts
    2,452
    PSN ID
    Nerven86
    Name
    Ιωάννης

    Default

    Permanent fix

    Για όσους συνεχίζουν τα προβλήματα με το eject.


  20. The Following User Says Thank You to Nerven For This Useful Post:

    Starlord (07-01-2015)

  21. #15
    Elite Starlord's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ΠΡΕΒΕΖΑ
    Posts
    602
    PSN ID
    STARMICHAEL
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Βασικά απ'όταν σταμάτησα να το αφήνω σε rest δεν το ξανάκανε αλλά την επόμενη φορά θα το δοκιμάσω και θα σας πω!

  22. #16
    PS4forums Fanatic Nerven's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Πρέβεζα
    Posts
    2,452
    PSN ID
    Nerven86
    Name
    Ιωάννης

    Default

    Εμένα μου το κάνει καμία φορά όταν το έχω off ούτε καν standby σήμερα το πρωί βρήκα το δισκάκι έξω. Θα δοκιμάσω την ένα λόγο μέθοδο σήμερα.

  23. #17
    Elite Starlord's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ΠΡΕΒΕΖΑ
    Posts
    602
    PSN ID
    STARMICHAEL
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Εγω το αφησα σημερα rest να δω τι θα κανει.

  24. #18
    PS4forums Fanatic modecris's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Πάτρα
    Posts
    4,474
    PSN ID
    modecris
    Name
    Χρήστος

    Default

    Το δικό μου έχει άλλο βίτσιο: θέλει να το σηκώνω σε όρθια στάση και στρώνει άμεσα. Άβυσσος...

    _____________________________________________
    Οι άνθρωποι δεν σταματούν να παίζουνε επειδή γερνάνε.
    Γερνάνε επειδή σταματούν να παίζουνε.

    __________________________________________________

  25. #19
    PS4forums Fanatic Nerven's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Πρέβεζα
    Posts
    2,452
    PSN ID
    Nerven86
    Name
    Ιωάννης

    Default

    Το πρόβλημα πρέπει να εντοπίζεται στην κατασκευή του touch sensitive eject button που στην ουσία είναι εφάπτεται με το λαστιχένιο ποδαράκι της κονσόλας που βρίσκεται στο κάτω μέρος και με κάποιο τρόπο (μεταβολή θερμοκρασία συστολή/διαστολή??) παίρνει εντολή να κάνει eject στα ξαφνικά, το αναφέρει και ο τύπος στο βίδεο που ανέβασα.
    Θα πάρω cometron αύριο.

  26. #20
    PS4forums Fanatic Nerven's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Πρέβεζα
    Posts
    2,452
    PSN ID
    Nerven86
    Name
    Ιωάννης

    Default

    Quote Originally Posted by AlexandrosQV View Post
    Αν σου κανει πλέον αρκετές φορές τα μπιπ σε κάποια φάση θα σου κρατήσει μεσα το σιντι και δεν θα το βγάζει. Αυτό τουλάχιστον έπαθε και το δικό μου όταν το πήγα για αλλαγή και το δοκίμασαν...
    Αλέξανδρε εσύ τελικά τι έκανες πήγες για αλλαγή στη κομετρον; Εγώ αύριο θα τους πάρω τηλέφωνο γιατί συνεχίζει και μου το κάνει.
    Δεν μου έχει πετάξει ποτέ δισκάκι (ακόμα τουλάχιστον) την ώρα που παίζω αλλά βρίσκω το δισκάκι έξω το πρωί που σηκώνομαι και την κονσόλα σε standby.... ενώ κάνω κανονικό stutdown.
    Last edited by Nerven; 08-01-2015 at 20:51.

Page 1 of 5 12345 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •