Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 41 to 60 of 88

Thread: PS4 Unexpected Disc Eject

  1. #41

    Default

    εχθες το πρωι το ps4 δεν ηθελε με τιποτα να δεχτει το δισκακι λες και κατι μπλοκαρε την εισοδο,ακολουθησα τα βιντεακια,οπου εβγαλα για 5 λεπτα την κονσολα απο το ρευμα,εφαγε και 2-3 ελαφριες σφαλιαριτσες απο κατω και εστρωσε .


  2. #42
    Elite Spiros20's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ηράκλειο Κρήτης
    Posts
    952
    PSN ID
    SpirosLP
    Name
    Σπύρος

    Default

    Το εκανε και εμενα χθες για πρώτη φορα. Την κονσόλα την εχω απο τον Ιανουάριο του 14. Εχει δυο χρόνια εγγύηση; Αν ειναι να την παω Cometron. Μένω Κρήτη βέβαια και δεν ξερω αν εχει εδω αντιπροσωπεία

  3. #43
    Advanced Member ary4022's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Αθήνα
    Posts
    503
    PSN ID
    ary4022
    Name
    Χαρης

    Default

    Quote Originally Posted by Spiros20 View Post
    Το εκανε και εμενα χθες για πρώτη φορα. Την κονσόλα την εχω απο τον Ιανουάριο του 14. Εχει δυο χρόνια εγγύηση; Αν ειναι να την παω Cometron. Μένω Κρήτη βέβαια και δεν ξερω αν εχει εδω αντιπροσωπεία
    φιλε μου καλησπερα
    1 χρονο νομιζω εχει και οχι 2. εκτος εαν εχεις βαλει εξτρα εγγυηση

  4. #44
    Elite Spiros20's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ηράκλειο Κρήτης
    Posts
    952
    PSN ID
    SpirosLP
    Name
    Σπύρος

    Default PS4 Unexpected Disc Eject

    Quote Originally Posted by ary4022 View Post
    φιλε μου καλησπερα
    1 χρονο νομιζω εχει και οχι 2. εκτος εαν εχεις βαλει εξτρα εγγυηση
    Οχι δυστυχώς δεν ειχα βάλει. Όταν βγήκε το PS3 το πήραμε και μετα απο κάποια χρόνια έπαθε το YLOD. Λέμε άντε χ@@@υ Sony δεν παίρνουμε το PS4 day one. Βγήκε το PS4 το πήραμε day one επειδη είπαμε το έφτιαξε το YLOD με το σλιμ μοντέλο δεν θα πάθει κατι. Τώρα συμβαίνει σε πολλούς αυτο με το eject disc. Θα βγει το PS5 και σαν καταναλωτικοί άνθρωποι που είμαστε θα το παρουμε πάλι day one γιατι θα πούμε πάλι οτι διορθώθηκε και αυτο το προβλημα και 100% θα προκύψει αλλο. Πφφφ τουλαχιστον ξέρω τώρα να είμαστε καλα το επόμενο μοντέλο να το παρω απο Κωτσόβολο με 4 έτη εγγύηση να εχω το κεφαλι μου ήσυχο

  5. #45

    Default

    Ρε παιδια αν ξέρει κάποιος να μου πει σίγουρα τι φταίει. Έγω εχω το ps4 εδώ και δύο χρόνια. Τον πρώτο ενάμιση χρόνο όλα καλά. Τώρα και μερικούς μήνες και εμένα τα ίδια. Το κόλπο με την μπριζα δεν πιάνει. Έβγαλα και το λάστιχο κάτω από το eject τελείως και πάλι το κάνει. Έχει δοκιμάσει κανεις
    τον τρόπο με το κατσαβίδι με αποτέλεσμα; Είμαι εκτός εγγύησης. Το έχει στείλει κάποιος για Service εκτός εγγύησης να δούμε πιο είναι το κόστος επισκευης;

  6. #46
    PS4forums Fanatic Nerven's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Πρέβεζα
    Posts
    2,452
    PSN ID
    Nerven86
    Name
    Ιωάννης

    Default

    Το κατσαβίδι δυστυχώς εμένα οπως είχα αναφέρει κιόλας δεν με βοήθησε. Το μόνο που βοήθησε ήταν να υψώσω την κονσόλα λίγα εκατοστά πιο πάνω με βασουλες και έχω αφαιρέσει και το λαστιχάκι. Απο τότε δεν μου το ξεναεκανε. Αλλα αν περάσω το δάκτυλο μου απο κάτω εκεί που ήταν το λαστιχάκι μπορεί να κάνει eject χωρίς να ακουμπήσω κατι μέσα. Το παραμικρό ηλεκτροστατικά φορτίο μπορεί να κάνει eject, ειναι υπερεβεστιτος ο sensoras εκεί αποδίδω το πρόβλημα.

  7. The Following User Says Thank You to Nerven For This Useful Post:

    Starlord (04-01-2016)

  8. #47
    Elite Starlord's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ΠΡΕΒΕΖΑ
    Posts
    602
    PSN ID
    STARMICHAEL
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Χθες μου το ξανακανε και μενα μετά από μήνες ελαφρύ σήκωμα, φύσημα και ένα restart, το θεράπευσαν προς το παρόν.

    Στάλθηκε από το Elephone P8000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  9. #48

    Default

    Δεν πάνε καλά εκεί στην Sony. Πήρα σήμερα και μου είπαν ότι η πολιτική της Sony για αυτά που είναι εκτός εγγυησης είναι να σου δωσουν νέα κονσόλα ίδιου μοντέλου ανακατασκευασμενη με 203 ευρώ. Και κρατάνε και την δική σου τάχα μου για ανακύκλωση. Αν τις ανακυκλώνουν πως βρίσκουν ανακατασκευασμενες; Και δεν περνώ το νέο μοντέλο με 299; Κρατάω και το παλιό και έχω και άλλο ένα χειριστήριο;

  10. #49
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Ανακύκλωση κατά τη Sony: στέλνουν την χαλασμένη κονσόλα στο εξωτερικό, όπου μπαίνει στην γραμμή επισκευής και.....βουαλά: έχει μετατραπεί σε ένα νέο ανακατασκευασμένο PS4 για τον επόμενο φουκαρά.

    Είδες η Sony "μαγκιά"; Και 203 ευρώ στην τσέπη και ένα PS4 δικό της.

    Καλό deal ε; (όχι)

  11. #50

    Default

    Ψάχνουν για χαζούς....

  12. #51
    PS4forums Fanatic Nerven's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Πρέβεζα
    Posts
    2,452
    PSN ID
    Nerven86
    Name
    Ιωάννης

    Default

    Έχω cooling pad και απο κάτω έχω βάλει λαστιχένια ποδαράκια απο ebay. Συνέχιζε και έκανε eject όταν το είχα στο coolingpad, αλλά όταν ανασηκόθηκε με τα ποδαράκια δεν ξανα έκανε eject ποτέ και το έχω έτσι πάνω απο 6 μήνες.



    Click image for larger version. 

Name:	2.jpg 
Views:	148 
Size:	667.9 KB 
ID:	8227Click image for larger version. 

Name:	download.jpg 
Views:	144 
Size:	16.8 KB 
ID:	8228
    Last edited by Nerven; 04-01-2016 at 13:47.

  13. The Following 2 Users Say Thank You to Nerven For This Useful Post:

    spartan (04-01-2016),Starlord (04-01-2016)

  14. #52

    Default

    Θα το δοκιμάσω και αυτό.

  15. #53

    Default

    Ξέρει κανείς τι παίζει με το θέμα της Ευρωπαϊκής νομοθεσίας για ελάχιστη εγγύηση 2 ετών σε όλες τις ηλεκτρικές συσκευές εντός ΕΕ που έρχεται αντίθετη με τον έναν χρόνο της Sony; Βάζω και link.http://europa.eu/youreurope/citizens...s/index_el.htm

  16. #54
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Πρακτικά υπερισχύει η νομοθεσία αλλά εταιρείες σαν την Sony/Apple κλπ την παίζουν τουμπεκί και δίνουν ένα χρόνο, αοφύ ουσιαστικά η νομοθεσία για τις εγγυήσεις δεν σχετίζεται με την εταιρεία παραγωγής αλλά το κατάστημα που το αγόρασες, οπότε πρακτικά από εκεί πρέπει να πας να γκρινιάξεις και να τα κάνεις μαντάρα σε σχέση με την διετή εγγύηση και να τα βρουν αυτοί μετά με την εταιρεία. Αλλά... από την άλλη οι απόψεις σχετικά με αυτό το θέμα και τις νομοθεσίες διαφέρουν, θα δεις αντίστοιχη συζήτηση και απάντηση με την διαφορετική αυτή άποψη. Τώρα αν το πρόβλημα σου είναι σοβαρό, δες και τα προστασία καταναλωτή
    ισχύει το link που έβαλες: http://europa.eu/youreurope/citizens...s/index_el.htm
    και οι εγχώριοι νόμοι
    Ν. 2251/1994 ΦΕΚ Α' 191/16.11.1994
    Ν. 3043/2002 ΦΕΚ Α' 192/21.08.2002 (προσαρμογή στην Ευρωπαϊκή νομοθεσία της εγχώριας)
    Π.Δ. 301/2002 ΦΕΚ Α' 267/4.11.2002 (προσθήκες περί αγωγών σχετικές με τις εγγυήσεις)

  17. The Following User Says Thank You to Nek_Food For This Useful Post:

    dolmas (05-01-2016)

  18. #55

    Default

    Quote Originally Posted by Nek_Food View Post
    Πρακτικά υπερισχύει η νομοθεσία αλλά εταιρείες σαν την Sony/Apple κλπ την παίζουν τουμπεκί και δίνουν ένα χρόνο, αοφύ ουσιαστικά η νομοθεσία για τις εγγυήσεις δεν σχετίζεται με την εταιρεία παραγωγής αλλά το κατάστημα που το αγόρασες, οπότε πρακτικά από εκεί πρέπει να πας να γκρινιάξεις και να τα κάνεις μαντάρα σε σχέση με την διετή εγγύηση και να τα βρουν αυτοί μετά με την εταιρεία. Αλλά... από την άλλη οι απόψεις σχετικά με αυτό το θέμα και τις νομοθεσίες διαφέρουν, θα δεις αντίστοιχη συζήτηση και απάντηση με την διαφορετική αυτή άποψη. Τώρα αν το πρόβλημα σου είναι σοβαρό, δες και τα προστασία καταναλωτή
    ισχύει το link που έβαλες: http://europa.eu/youreurope/citizens...s/index_el.htm
    και οι εγχώριοι νόμοι
    Ν. 2251/1994 ΦΕΚ Α' 191/16.11.1994
    Ν. 3043/2002 ΦΕΚ Α' 192/21.08.2002 (προσαρμογή στην Ευρωπαϊκή νομοθεσία της εγχώριας)
    Π.Δ. 301/2002 ΦΕΚ Α' 267/4.11.2002 (προσθήκες περί αγωγών σχετικές με τις εγγυήσεις)
    Η εγγύηση στην Ευρωπαικη ενωση είναι 2 χρόνια. Τέλος. Δεν εχει μα και μου. Ο δευτερος χρόνος παρέχεται απο το κατάστημα με την απόδειξη αγορας. Μεγάλα παιδιά είμαστε, δεν υπάρχει καμια μα καμια απολύτως δικαιολογία να δεχόμαστε μονο 1 χρονο. Οποιος δεν μπορεί να διεκδικήσει τον 2ο χρονο και πέφτει θυμα του κάθε καταστήματος είναι άξιος της μοίρας του.
    Φυσικά και τα προιόντα της Apple έχουν 2 χρόνια εγγύηση. Τον πρώτο απο την ίδια την Apple και τον 2 απο το κατάστημα (Νομοθεσία περί καταναλωτών της ΕΕ). 2 φορές εχω αλλάξει iphone στους 15 και 16 μήνες.
    Click image for larger version. 

Name:	Capture.jpg 
Views:	124 
Size:	24.6 KB 
ID:	8240
    Last edited by dolmas; 05-01-2016 at 15:12.

  19. #56
    PS4forums Addict teras1's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Athens
    Posts
    2,129
    PSN ID
    Panos_GRE
    Name
    Πάνος

    Default

    Εγώ πάντως που είχα μιλήσει με κάποιον εκπρόσωπο από το ΙΝΚΑ για το θέμα των δύο χρόνων εγγύησης, μου είχε πεί ότι αυτό που υπάρχει από την ΕΕ είναι οδηγία και όχι νόμος και για αυτό είναι στο χέρι του κατασκευαστή το αν θα δεχτεί να αντικαταστήσει το προϊόν ή όχι μετά τον χρόνο που δίνει ως εγγύηση.

    Μπορεί να είναι μπαρούφα αλλά αυτό μου είπαν.

  20. The Following User Says Thank You to teras1 For This Useful Post:

    Spiros20 (02-04-2016)

  21. #57
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Και εγώ πριν 1 χρόνο είχα απευθυνθεί στο συνήγορο του πολίτη για το DS4 που μου είχε θέμα με το R2 (εντέλει το έφτιαξα μόνος μου). Το ίδιο πράγμα μου είχαν απαντήσει και γραπτώς...

    Επι του θέματος. Έχω παρατηρήσει οτι όταν βάζω σε όρθια θέση το PS4 μου πετάει το δισκάκι, αλλά αυτό το κάνει συνήθως όταν είναι κλειστή η κονσόλα. Την Κυριακή μου το έκανε καθώς έπαιζα.
    Νομίζω οτι φταίνε τα touch buttons. Κάποιο παιδί που έχει ps4 χωρίς touch buttons μπορεί να μας πει αν του πετάει ή όχι το δισκάκι;;
    Spoiler!

  22. The Following 2 Users Say Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    teras1 (20-01-2016)

  23. #58
    PS4forums Addict Axilleas_GR's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Athens-Nikaia
    Posts
    1,706
    PSN ID
    Axilleas_GR
    Name
    Χάρης

    Default

    Αυτό που πήρα είναι χωρίς touch buttons αλλά προς το παρόν επειδή το έχω χρησιμοποιησει πολύ λίγο δε μπορώ να έχω γνώμη. Άσε που το αποσυνδεω απο το ρεύμα και το βάζω στο κουτί αφού παίξω. Αν παρατηρήσω κάτι τέτοιο θα το αναφέρω πάντως.

  24. #59

    Default

    Το προβλημα με το disc eject αφορα κονσόλες με πλήκτρα αφής οχι τις νέες με τα κλικ κουμπιά.

    Ειναι πολυ ευαίσθητος ο sensor και οσο θερμαίνεται η κονσολα. Παίζοντας ενεργοποιείται κ πετάει εξω το δισκάκι.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  25. The Following 4 Users Say Thank You to Giannis1979 For This Useful Post:

    Axilleas_GR (20-01-2016),mihalis13 (20-01-2016),teras1 (20-01-2016)

  26. #60
    PS4forums Addict teras1's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Athens
    Posts
    2,129
    PSN ID
    Panos_GRE
    Name
    Πάνος

    Default

    Αυτό που λέει ο Γιάννης ισχύει.
    Την προηγούμενη εβδομάδα ξέχασα να κλείσω την κονσόλα το βράδυ και κατέβαζε κάποιο patch.
    Έκλεισα και τη βιτρίνα του επίπλου που έχω την κονσόλα με αποτέλεσμα να υπερθερμανθεί το PS4 και να ξυπνήσω μια ώρα μετά από το θόρυβο που έκανε το bluray βρίσκοντας πάνω στο τζάμι της βιτρίνας στην προσπάθεια να βγεί από το PS4.

    Η θερμότητα σίγουρα επηρεάζει τον αισθητήρα.

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •