Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 23

Thread: Android: must have apps

  1. #1
    PS4forums Fanatic MajereMP44's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Πετρουπολη
    Posts
    3,940
    PSN ID
    MajereMP44

    Default Android: must have apps

    Προτείνουμε εφαρμογές για κινητά/tablets που τρέχουν λειτουργικό android.

    Το βασικό για εμένα δεν είναι μόνο να λέμε αν μια εφαρμογή είναι καλή αλλά πόση μνήμη RAM καταναλώνει, αν τρέχει στο background και πόση μπαταρία (λίγο/πολύ/αρκετά/battery killer).
    Επομένως, ας μην γράφουμε μόνο το όνομα της εφαρμογής αλλά και τις εντυπώσεις μας από προσωπική χρήση και σε ποια συσκευή τη δοκιμάσαμε (αν θυμόμαστε).

    Δώστε πόνο τώρα!





    Υ.Γ το thread φτιάχτηκε καθώς το ζήτησαν τα παιδιά στο thread με τα android κλπ



    http://www.ps4forums.gr/vb/showthrea...BD%CF%84%CE%B1
    Satan has left his killing floor
    PS4

  2. #2
    Editor Viper's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Athens
    Posts
    4,572
    PSN ID
    kamenos13
    Name
    Κώστας

    Default

    Οι παρακατω εφαρμογες εχουν δοκιμαστει σε Nexus 4 / Pipo M8 PRO (tablet) / Huawei P6, ολα με Android 4.4.2+:

    Launchers:



    O Nova (Prime) ειναι απο πιο γνωστους και πληρες launcher μεχρι στιγμης αλλα για να ξεκλιδωσετε ολα τα καλουδια, θα χρειαστειτε την επι πληρωμη εκδοση. Παρομοια επιλογη, ο Apex Launcher.

    Ο Google Now, ειναι ο επισημος πλεον launcher της Google (launcher + Google Now πακετο). Μηδεν παραμετροποιηση αλλα ειναι Google

    Browser:



    Chrome δαγκωτο. Ναι ειναι βαρυς, ναι ειναι αχορταγος σε μνημη, ναι καταλανωνει μπαταρια αλλα οποιος χρησιμοποιει την desktop εκδοση, ο συχρονισμος μεταξυ συσκευων λυνει τα χερια. Επισης σε συσκευες με 2GB+ και με Android 4.4, η εφαρμογη ρολαρει πολυ καλα πλεον.

    Αλλες προτασεις, Firefox, UC Browser και Dolphin Browser.

    Cloud:



    Οι κυριαρχοι του χωρου με το OneDrive να προσπαθει να μπει σφηνα. Οποιος θελει πολυ χωρο, με 2 δολαρια το μηνα εχει 100GB στο Google Drive.

    Καιρος:



    Αυτα τα 2 χρησιμοποιω (+ τον καιρο απο το Google Now). To Weather Channel φαινεται πιο αξιοπιστο. Απο μπαταρια νορμαλ θα ελεγα και τα 2.

    Camera app:



    Δεν εχω ιδιαιτερες απαιτησεις. Εχει καποια καλα εφε οποτε την δοκιμασα και εμεινε. Θελει ομως 4.4 εκδοση. Σιγουρα υπαρχουν και καλυτερες με πιο πολλες ρυθμισεις / εφε.

    File management:



    Δεν εχω δοκιμασει κανεναν αλλον. Λειτουργει μια χαρα χρονια τωρα οποτε δεν εχω ψαξει κατι διαφορετικο.

    Keyboard:



    Για το Swype, τα γραφει ο Kapa στο παρακατω post. Για Nexus καλο ειναι και το Google keyboard αλλα σαν το Swype δεν.

    Various:



    Light manager για μενα. Οπως λεει ο Kapa, Nexus χωρις καποιο Light manager δεν γινεται, γιατι πολυ απλα δεν εχει απο την μανα του

    Οι υπολοιπες εφαρμογες θα προστεθουν με edit
    Last edited by Viper; 20-06-2014 at 15:18.

  3. The Following 4 Users Say Thank You to Viper For This Useful Post:

    MajereMP44 (20-06-2014),Nikoladim (20-06-2014),PDS (20-06-2014),tonybsg (20-06-2014)

  4. #3
    Editor Kapa's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Κορυδαλλος
    Posts
    4,126
    PSN ID
    NMExK4PAS
    Name
    Γιωργος

    Default

    Εχουμε και λεμε....

    What's on my Nexus 4!

    Nova Launcher: Εφτιαξα το κινητο μου οπως πραγματικα το γουσταρω, tabs μεσα στο κυριο μενου, μεγαλυτερα εικονιδια, δικα μου εικονιδια, πιο γρηγορα animations.

    Light Flow: Οσοι χρησιμοποιειτε Nexus συσκευες αποκλειεται να μην το εχετε εγκαταστησει. Ρυθμιζει το Led notification για καθε ενα app.

    Battery: Εξαιρετικα χρησιμο για να βλεπετε το ποσοστο μπαταριας στο notification bar.

    Clean Master: Πλεον το εχω κανει συνηθεια να καθαριζω cache και να δινω memory boost. Must must must!

    Swype Keyboard: Ισως η καλυτερη εφαρμογη που εχει το κινητο μου. Αν πληκτρολογειτε με Swype κινησεις, τοτε δεν υπαρχει κατι καλυτερο εκει εξω. Εχω δοκιμασει Swiftkey, A.I, stock, flesky, Kii. Κανενα δεν φτανει την ταχυτητα, ακριβεια, λειτουργικοτητα του Swype. Απλα το καλυτερο Keyboard με διαφορα.


    Εβαλα τα must-have app. Βεβαια θεωρω κατι shazam, snapseed, google keep, mx player κτλ οτι τα γνωριζουν ολοι.

  5. The Following 3 Users Say Thank You to Kapa For This Useful Post:

    MajereMP44 (20-06-2014),PDS (20-06-2014),Viper (20-06-2014)

  6. #4
    Editor Viper's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Athens
    Posts
    4,572
    PSN ID
    kamenos13
    Name
    Κώστας

    Default

    AirDroid: Διαχειριση του κινητου μεσω Wifi. Τερμα τα καλωδια.

  7. The Following 2 Users Say Thank You to Viper For This Useful Post:

    PDS (20-06-2014),tonybsg (20-06-2014)

  8. #5
    Editor Kapa's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Κορυδαλλος
    Posts
    4,126
    PSN ID
    NMExK4PAS
    Name
    Γιωργος

    Default

    Quote Originally Posted by odytsak View Post
    Γιωργο το mx player δεν παιζει dts, εβαλα το bs player για ταινιες, mkv κλπ
    Με το καταλληλο codec παιζει μια χαρα...

  9. #6
    PS4forums Fanatic tonybsg's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,998
    PSN ID
    tonybsg

    Default

    Μερικές και από μένα:

    Εξαιρετικά χρήσιμη έχω βρει την εφαρμογή Pocket, η οποία αποθηκεύει (ενώ είσαι online φυσικά με το κινητό) οποιοδήποτε άρθρο/σελίδα έχεις ανοικτό, για offline διάβασμα αργότερα. Φυσικά υπάρχει Chrome Extension και με ένα κλικ έχεις τα άρθρα/νέα/συνεντεύξεις που θες στο κινητό σου.

    Φαντάζομαι όλοι θα έχετε το Greek WPA Finder, για "ανάκτηση εργοστασιακών κωδικών συγκεκριμένων router" χαχα

    Επίσης προσωπικά έχω συνδέσει και τους λογαριασμούς μου σε dropbox/photobucket και το βρίσκω ιδιαίτερα χρήσιμο.

    Για ανάγνωση .cbr αρχείων (κόμικς, graphic novels κ.λπ) χρησιμοποιώ το Komix.

    Αθλητική εφαρμογή για Live Scores/συνθέσεις/άμεσες ειδοποιήσεις/highlights χρησιμοποιώ το Sofa Score.


  10. The Following 3 Users Say Thank You to tonybsg For This Useful Post:

    PDS (20-06-2014),spartan (20-06-2014),tsakali GR (24-07-2014)

  11. #7

    Default

    Quote Originally Posted by tonybsg View Post
    Φαντάζομαι όλοι θα έχετε το Greek WPA Finder, για "ανάκτηση εργοστασιακών κωδικών συγκεκριμένων router" χαχα
    Πως δουλεύει αυτό ρε παιδιά όσες δοκιμές και να έκανα δεν είδα "φως".


  12. #8
    PS4forums Fanatic MajereMP44's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Πετρουπολη
    Posts
    3,940
    PSN ID
    MajereMP44

    Default

    Συνηθως αυτα με το παρασινο διπλα τους τικαρισμενο ειναι που σπανε αμεσως
    Satan has left his killing floor
    PS4

  13. The Following 2 Users Say Thank You to MajereMP44 For This Useful Post:

    nikon (21-06-2014),tonybsg (21-06-2014)

  14. #9
    PS4forums Fanatic tonybsg's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,998
    PSN ID
    tonybsg

    Default

    Quote Originally Posted by nikon View Post
    Πως δουλεύει αυτό ρε παιδιά όσες δοκιμές και να έκανα δεν είδα "φως".
    Όπως τα λέει o MajereMP44, κάνεις σάρωση και κοιτάς σε ποια έβγαλε το πράσινο τικ. Αυτά θα τα σπάσει κατά πάσα πιθανότητα. Γενικά έχει εργοστασιακούς κωδικούς από ZTE, Thompson, Netfaster (δεν θυμάμαι άλλα).


  15. The Following User Says Thank You to tonybsg For This Useful Post:

    nikon (21-06-2014)

  16. #10

    Default

    Nαι ok αυτά με το πράσινο τικ επιλέγω μου βγάζει και καλά τον κωδικό που "σπάει" το wifi αλλά ποτέ δεν έχω καταφέρει να συνδεθώ.


  17. #11
    PS4forums Fanatic tonybsg's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,998
    PSN ID
    tonybsg

    Default

    Πολλές φορές τα σπάει, αλλά αν είναι πχ μακριά, απλά δεν μπορεί να συνδεθεί τελικά, ίσως φταίει αυτό.


  18. The Following User Says Thank You to tonybsg For This Useful Post:

    nikon (21-06-2014)

  19. #12
    PS4forums Fanatic MajereMP44's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Πετρουπολη
    Posts
    3,940
    PSN ID
    MajereMP44

    Default

    niko τι να σου πω...εγω σχεδον παντα οπου και ναμαι 1 θα το σπασει απο τα 20 που πιανει.Δεν μου ετυχε ποτε να μην σπασει κανενα ...δεν ξερω.μαλλον εισαι λιγο ατυχος
    Satan has left his killing floor
    PS4

  20. #13
    Editor Viper's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Athens
    Posts
    4,572
    PSN ID
    kamenos13
    Name
    Κώστας

    Default

    Freemeteo: Μολις την εβαλα. Δεν λεει τιποτα απο σχεδιασμο αλλα τουλαχιστον γραφει τον ανεμο σε μποφορ (και οχι χιλιομετρα/μιλια που εχουν οι περισσοτερες εφαρμογες) οποτε θα παραμεινει μεχρι να τσεκαρω τις προβλεψεις του. Ειναι του site freemeteo.gr

  21. #14

    Default

    Αν μιλάμε για 1 στα 20 τότε λάθος δικό μου που νόμιζα ότι θα τα σπάει σχεδόν όλα, anyway το ξανακατέβασα και θα το ξαναδοκιμάσω thanx και τους 2 σας.


  22. #15
    PS4forums Fanatic MajereMP44's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Πετρουπολη
    Posts
    3,940
    PSN ID
    MajereMP44

    Default

    Στο Xperia M εχω τις εξης

    Για data
    my data manager

    https://play.google.com/store/apps/d...ia.android.mdm

    πολυ ελαφρυ, μπαμ μπαμ κανεις το προγραμμα σου με notification στη bar. τρεχει παντα στο background αλλα πιανει το πολυ 10 ΜΒ RAM.

    καμερα/φωτογραφιες

    χρησιμοποιω την stock απλα app που μου εκανε εντυπωση

    motiongraph https://play.google.com/store/apps/d...graphforxperia

    μπορεις να επιλεξεις σε μια φωτογραφια να κινειται μονο ενα κομματι της. gifs ουσιαστικα ειναι ή motion pictures.Κατι τετοιο.Λειτουργει πολυ καλα αν ασχοληθεις και ορισμενες φορες δεν φαινεται ψευτια αν το φτιαξεις προσεκτικα.

    games

    sly force
    https://play.google.com/store/apps/d...ams.skyforcehd

    απλα τρομερο

    τωρα, κατι clean master κλπ κλπ ειναι πολυ καλα τα χρησιμοποιω αλλα ειμαι στο τσακ να τα σβησω.Ειδα οτι με τη λειτουργια stamina που εχει το κινητο διπλασιαζεται η διαρκεια της μπαταριας και επισης τι να το κανω το task killer οταν σε 1 λεπτο μεσα παλι ανοιγουν οι εφαρμογες.Δλδ ναι μεν θελω να εχω το viber αλλα οχι μονιμως.Παω το κλεινω με το clean master και ξανα εμφανιζεται μετα απο λιγο.Οποτε τι να το κανω...Μονο για να καθαριζεις αχρηστα αρχεια και να κανεις uninstall που σβηνει τα παντα απο το app που διαγραφεις.Μονο γιαυτο το εχω ακομη.Εκτος και αν δεν εχω καταλαβει κατι σωστα εγω.


    Για μουσικη/video κλπ πραγματικα με καλυπτουν τα stock apps που πραγματικα η Sony εχει πολυ καλους players , δεν κολλανε και συνεχως τους αναβαθμιζει.Ειδικα το walkman ειναι θεϊκο.

    Για launchers μεχρι τωρα οτι δοκιμασα βγηκε στο εποεμενο 5λεπτο. Παλι το stock interface με καλυπτει πληρως.Μπορει καποια στιγμη να το βαρεθω και να την ξαναψαξω τη δουλεια.
    Last edited by MajereMP44; 22-06-2014 at 13:31.
    Satan has left his killing floor
    PS4

  23. The Following User Says Thank You to MajereMP44 For This Useful Post:

    Viper (22-06-2014)

  24. #16
    Editor Viper's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Athens
    Posts
    4,572
    PSN ID
    kamenos13
    Name
    Κώστας

    Default

    Καιρός & ρολόι Widget- Αndroid: Εφυγε το Weahter Channel, εφυγε το Accuweather, εφυγε και το Freemeteo. Εχω μεινει με αυτο τωρα και μεχρι στιγμης ειμαι ικανοποιημενος.

    Επισης, θελω να δοκιμασω και το Collateral, με το οποιο φτιαχνεις σημειωσεις και φαινονται στην notification bar (για να μη τις ξεχνας).

  25. #17
    Editor Viper's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Athens
    Posts
    4,572
    PSN ID
    kamenos13
    Name
    Κώστας

    Default

    Εδω εχει ενα ωραιο συγκριτικο με ολους τους γνωστους browser για Android.




  26. #18
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    εγω παντως τον dolphin χρησιμοποιω, με βολευει και το γεγονος οτι με πατημενο το back μπορεις να το κανεις quit.

  27. #19
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Eμένα με βόλεψε ο UC Browser HD αλλά δεν παίζει όπως όλοι οι android browser τα Live streaming ποδόσφαιρα
    οπότε μόνο γι'αυτό γυρίζω προς στιγμή στον stock.

  28. #20
    Editor Viper's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Athens
    Posts
    4,572
    PSN ID
    kamenos13
    Name
    Κώστας

    Default

    Ο νεος Chrome, εκτος απο καποιες αλλαγες στην εμφανιση, εχει γινει και ποιο smooth νομιζω. Αξιζει να του ριξετε μια ματια.

  29. The Following User Says Thank You to Viper For This Useful Post:

    odytsak (05-09-2014)

Page 1 of 2 12 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •