Page 4 of 4 FirstFirst 1234
Results 61 to 62 of 62

Thread: FINAL FANTASY TYPE-0 HD

  1. #61
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Το ξεκίνησα. Είδα δύο φορές την εισαγωγή, ανάθεμα και αν έχω καταλάβει τι γίνεται. Ποιος μ******ς τα γράφει ρε π*****η μου ήθελα να ξερά! Χάλια σκηνοθεσία, 20 όροι / πρόταση, καμία εξήγηση...

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  2. #62
    PS4forums Addict geogoku's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Πειραιας-Παλληνη
    Posts
    1,529
    PSN ID
    geogokussj4
    Name
    Κώστας

    Default

    Και ενω ολος ο πλανητης κινειται στον αστερισμο του Last of us Part II , εγω σαν γνησιος back-logger σκαλιζω τα πρωτα μου games στο PS4...
    Απογοητευμενος? Δεν θα το ελεγα καθως το Final Fantasy Type 0 αποτελουσε διακαη ποθο μου απο την εποχη που ειχε ανακοινωθει κ ευτυχως για μενα εκεινη την εποχη δεν ειχα παιξει την ιαπωνικη εκδοση. Η υπομονη μου απεδωσε τα μεγιστα κ το αποτελεσμα αυτου ειναι το ακρως υποτιμημενο Final Fantasy Type 0 HD.

    Το Final Fantasy Type 0 ειχε ανακοινωθει για το PSP μαζι με τα FFXIII & FXIII versus κ ηταν μερος της ιδιας μυθολογιας , Fabula Nova Crystallis αλλα το καθε ενα απο αυτα ειναι σε διαφορετικο κοσμο.
    Για οσους ειχαν το θαρρος και την υπομονη να παιξουν το ΧΙΙΙ θα συναντησουν τους γνωστους ορους L'Cie , Crystals κλπ αλλα η ιστορια εχει να κανει καθαρα με το θεμα του πολεμου μεταξυ 4 δυναμεων. Οταν ενας εξ'αυτων σπαει την εκεχειρια , τοτε λαμβανουμε τον ελεγχο της ιστορικης Class Zero της Ακαδημιας της επικρατειας του Rubrum. Η συγκεκριμενη ταξη αποτελείται απο 13 μελη οπου συντομα θα προστεθουν αλλα 2 κ ολοι τους playable.Φυσικα οπως γινεται σχεδον σε ολα τα Final Fantasy για να ακολουθησεις την ιστορια (και αναφερει πολυ σωστα ο φιλτατος απο πανω μου... ) πρεπει να κανεις κ το διαβασμα σου καθως το narration δεν ειναι κ οτι πιο διαφωτιστικο...

    Στα του gameplay εχουμε να κανουμε με ενα υβριδιο Action Rpg(80%)/Real Time Strategy(20%) με το συστημα μαχης του να ειναι ενα απο τα πιο εθιστικα, κατα την γνωμη μου, ολων των FF.
    Ο λογος δεν ειναι αλλος απο το Killsight/Breaksight system. Σε συγκεκριμενες στιγμες κ συνηθως ενα δευτερολεπτο πριν ο εχθρος επιχειρησει την επιθεση του, οταν εχουμε "κλειδωσει" πανω στον εχθρο τοτε εμφανιζεται ενα κοκκινο(killsight) ή κιτρινο(breaksight) crosshair κ αν εχουμε το σωστο timing στην πρωτη περιπτωση πετυχαινουμε instant κill & στην δευτερη περιπτωση super Critical Hit. Οταν επιτυγχανουμε το παραπανω σου δινει ενα αισθημα ικανοποιησης πραγμα που σε κανει να ψαχνεις την παραμικρη ευκαιρια για να το πετυχεις αλλα κ να μαθεις τις κινησεις του καθε εχθρου ωστε να εκμεταλευτεις αυτη του την αδυναμια.
    Βεβαια με 15 playable χαρακτηρες καθε ενας ειναι διαφορετικος στον τροπο που επιτιθεται και αλλα κ στον χειρισμο κ εδω εχουμε να κανουμε με αλλο ενα ευχαριστω γεγονος που ειναι το cast. Εκτος ενος χαρακτηρα που ειναι λιγοτερο viable απο ολους, οι υπολοιποι βοηθουν πραγματικα στην μαχη κ χωριζονται σε κατηγοριες αναλογα με των τροπο που μαχονται.
    Ενα καινουργιο στοιχειο συνανταμε οταν εξουδετερωνουμε καποιον εχθρο. Τοτε για λιγα δευτερολεπτα πρεπει να "κλειδωσουμε" πανω στον εχθρο κ να "τραβηξουμε" οποια αντικειμενα εχει κ ταυτοχρονα να παρουμε την ψυχη του που ονομαζεται ως "Phantoma" κ χωριζεται σε διαφορα χρωματα. τα συγκεκριμενα χρησιμευουν στην αναβαθμιση των Spells. Το καλο ειναι οταν εχουμε κλειδωσει στον εναν εχθρο αυτοματα ενωνεται κ με τους υπολοιπους οποτε γινεται μαζικα.
    Στο RTS κομματι του εχουμε να κανουμε με την διαχειριση χαρτων & αρχηγειων στο World Map που σε καποιους ισως να θυμισει Suikoden. Δεν ειναι κατι το πολυ "βαθυ" RTS αλλα ειναι μια ωραια προσθηκη που σπαει καπως ρουτινα του Action RPG.
    Εχουμε spellcasters, Ranged , mellee & υβριδια αυτων. Το παιχνιδι θυμιζει αρκετα στον τροπο που χειριζεται τον χαρτη το FF VII:Crisis Core αλλα με πολυ καλυτερο implementation καθως εχουμε να κανουμε με αρκετα μεγαλυτερους χωρους αλλα και του συστηματος μαχης που πλεον ειναι seemless κ ξεκινανε αμεσα.
    Μια πολυ ωραια feature ειναι τα Special Orders ή εν συντομια So's. Υπαρχουν 2 τυπου SO's τα κοκκινα οπου παιρνεις κ τα καλυτερα βραβεια κ τα ασπρα τα οποια ειναι πιο απλα. Σε main missions αλλα & sidemissions λαμβανουμε εντολη απο το αρχηγειο για συγκεκριμενες αποστολες οπως "μην φας damage για 2 λεπτα" ή "σκοτωσε 2 εχθρους με killsight σε 1 λεπτο". Εδω υπαρχει ομως ενα ζητημα ... αν αποδεχτεις το παραπανω κ επιτυχεις θα επιβραβευτεις με καποιο item ή weapon αναλογα την περισταση , αν ομως αποτυχεις ,πεθαινει ο χαρακτηρας σου για την συγκεκριμενη αποστολη. Ε
    Εδω ηθελα να σημειωσω οτι υπαρχουν αποστολες που σου επιτρεπεται συγκεκριμενος αριθμος μαχητων οποτε η επιλογη πρεπει να ειναι προσεκτικη καθως αν για παραδειγμα δεν παρεις χαρακτηρα για ranged attack μπλοκαρεις ευκολα κ δεν μπορεις να προσωρησεις με την αποστολη. Οι ενεργοι μαχητες ειναι 3 καθε φορα κ οταν χανουμε καποιον απο αυτους μπορουμε να τον αντικαταστησουμε on the fly με καποιον απο τις ρεζερβες.
    Ενα αρνητικο για μενα ειναι τα items... μπορουμε να εξοπλιστουμε με ενα καθε φορα το οποιο μπορουμε να το χρησιμοποιησουμε με το "κατω" στο D-pad αλλα αν θελουμε να χρησιμοποιησουμε καποιο αλλο θα πρεπει να μπουμε στο μενου κ να το βρουμε κ μετα να το χρησιμοποιησουμε κ ολα αυτα καθως η μαχη συμβαινει σε πραγματικο χρονο.
    Το game εχει πααααρα πολυ υλικο αλλα υπαρχει ενα μεγαλο μειον για μενα σε ολο αυτο...Δεν μπορεις να δεις τα παντα σε ενα playthrough δυστυχως...
    Ολα αυτα λαμβανουν χωρα ενδιαμεσα των Main Missions κ εδω συνανταμε κατι καινουργιο. Μετα το τελος της καθε Main Mission σου δινονται καποιες ωρες ως Free time για να κανεις οτι εξτρα αποστολες θελεις. Τα Events κοστιζουν 2 ωρες & καθε εξοδος απο την Ακαδημια για αποστολες εκτος αυτης 6 ωρες.
    Αναλυτικα εχουμε :
    Tasks : Κλασσικα πραγματα οπως "σκοτωσε τοσα τερατα" ή "δωσε μου 10 αντικειμενα". Το κακο με τα συγκεκριμενα ειναι οτι δε μπορεις να δεχτεις παραπανω απο 1 την καθε φορα.
    Events : Αυτα ειναι περισσοτερο story driven , βοηθανε με το character development κ δεν απαιτουν συνηθως κατι παραπανω εκτος απο ελαχιστες εξαιρεσεις. Φυσικα οπως αναφερω κ παραπανω κοστιζουν 2 ωρες το καθενα οποτε δεν μπορουμε να δουμε τα παντα...
    Expert Trials : Εδω εχουμε να κανουμε με τα ποιο δυσκολα κομματια των sidequests κ συνανταμε τις πιο δυσκολες επισημες αποστολες τις Ακαδημιας.
    Missable Events : Εδω σε κλασσικο στυλ Final Fantasy εχουμε αποστολες ή events τα οποια πρεπει να τα βρεις μονος σου χωρις συγκεκριμενα στοιχεια, καποια εκ των οποιων ειναι απιθανα να τα δεις χωρις guide...

    Δυο παραπονα που εχω να κανω για να μην τα ξεχασω...
    Minimap...Κυριολεκτικα τερμα δυσχρηστο κ πολλες φορες ο μονος λογος υπαρξης του ειναι για να δεις αν υπαρχουν εχθροι κ την εξοδο του χωρου που βρισκεσαι. θα ηθελα πιο αναλυτικη χαρτογραφηση περα απο τελιτσες & waymarks οπως επισης κ να μπορουσε να χρησιμοποιηθει καλυτερα οταν εισαι στο World Map χωρις να χρειαζεται καθε λιγο κ λιγακι να ανοιγεις το μενου.
    Το αλλο παραπονο μου εχει να κανει με το Equipment system. Καθε φορα που θελεις να αλλακεις τον εξοπλισμο/ability/magic του χαρακτηρα σου , πρεπει να βγαινεις απο τον εκαστοτε χαρακτηρα κ να επιλεγεις τον επομενο. Αν ειχαμε να κανουμε με 5-6 χαρακτηρες δεν θα με χαλουσε αλλα οταν εχουμε να κανουμε με 15 τοτε ειναι απαραιτητο το κλασσικο R1-L1 για να επιλεγεις τον επομενο στην σειρα.

    Στα γραφικα του τωρα αν λαβουμε υποψη οτι προκειται για παιχνιδι του PSP θα μπορουσαμε να πουμε οτι ειναι η "αχιλλειος πτερνα" του ειδικα στα textures και στους NPC...
    Ευτυχως εχει γινει αριστη δουλεια στα μοντελα των κεντρικων χαρακτηρων κ δινουν μια ευχαριστη νοτα στα cutscenes & στα events.
    Θετικοτατο κομματι κ τα cutscenes οπου μπορει η αναλυση τους να ειναι λιγο χαλια λογω PSP ΑΛΛΑ σκηνοθετικα μιλαμε για τρομερη δουλεια κ πολλες φορες σε αφηνει με το στομα ανοιχτο ψιθυριζοντας "WTF συνεβει μολις τωρα???". Το γεγονος οτι ειναι οτι πιο βιαιο κ αιματοβαμμενο εχω δει σε Final Fantasy του δινει ενα μοναδικο υφος κ το κανει να ξεχωριζει απο τα υπολοιπα entries. Που κ που ειναι καλο να βλεπουμε κ το Dark Side σε μια σειρα οπως κ αυτη.

    Στο κομματι του ηχου οπως παντα προτιμησα τα Ιαπωνικα Voice Overs τα οποια ειναι Top Notch μιας κ για τα δικα μου γουστα στα Jrpgs & Anime δεν αντεχω τα αγγλικα voice overs. Το μονο αρνητικο ειναι οτι κατα την διαρκεια των αποστολων επρεπε να διαβαζω στα αριστερα τους υποτιτλους σε real-time κ εβαζε λιγακι σε κινδυνο κατα την διαρκεια της μαχης.
    Το SoundTrack ηταν Κ αυτο πραγματικα τρομερο με δυο κομματια να μου κολλανε τρελα κ να τα ακουω συνεχως τα οποια θα παραθεσω κ παρακατω. Φυσικα ακουμε κ κλασσικα κομματια απο προηγουμενα της σειρας remixαρισμενα αλλα ενα παραπονο μου που εχει να κανει ειναι με την ποικιλια των κομματιων καθως εχω την εντυπωση οτι συνολο ακουσα 7-8 κομματια. Σε ενα game μου πηρε πολλες ωρες δεν ειναι κ οτι καλυτερο...






    Κλεινοντας θα ηθελα να καταγραψω τις σκεψεις που εκανα οσο επαιζα το Final Fantasy Type 0 HD. Προκειται για ενα Full Fledged Final Fantasy κατα την γνωμη μου χωρις να του λειπει ή να εχει να ζηλεψει τιποτα απο τα "μεγαλα αδερφια" του κ αν η Square Enix ειχε αποφασισει να ειναι αυτο το που θα παρουσιαστει με το νουμερο ΧΙΙΙ & με το budget του ΧΙΙΙ θα μιλαγαμε αυτη την στιγμη για ενα απο τα μεγαλυτερα της σειρας. Σιγουρα για εμενα ειναι το πιο υποτιμημενο κ αν καποιος μπορει να ξεπερασει το θεμα των γραφικων, θα ζησει μια πολυ ωραια εμπειρια με πολυ καλο story, αριστο soundtrack, εθιστικο battle system και πολυ ομορφα cutscenes.

    8,5/10

    ευχαριστω για τον χρονο σας κ εις το επανιδειν !!!
    Add me !
    PSN : geogokussj4
    XBox Live : geogokussj4
    console and game hunter

  3. The Following 3 Users Say Thank You to geogoku For This Useful Post:

    muku (16-06-2020),Nek_Food (16-06-2020),PDS (16-06-2020)

Page 4 of 4 FirstFirst 1234

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •