Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 21 to 40 of 62

Thread: FINAL FANTASY TYPE-0 HD

  1. #21

    Default

    Quote Originally Posted by muku View Post
    Δεν ξέρω δεν με κράτησε το Crisis Core για κάποιο λόγο, το παράτησα στη μέση.
    και εγω το ιδιο. Ουτε οι μαχες με κρατησαν ουτε η ιστορια, γενικα δεν ειμαι και τοσο του real time. Απ την αλλη το TYPE-0, αν και αυτο ειναι real time, ομως εχεις να επιλεξεις αναμεσα σε 13 διαφορετικους χαρακτηρες που καθ ενας παιζει με διαφορετικο τροπο.


  2. #22

    Default

    Η ιστορία ήταν πολύ καλή για την μυθολογία του FF VII (όπως και το anime Last Order), σε "βάζει" με μεγάλη λεπτομέρεια σε αυτόν τον κόσμο και σε κάνει να καταλάβεις καλύτερα τον Sephiroth & τον Cloud στο VII. O Zack είχε ψηφιστεί ο πιο δημοφιλής χαρακτήρας της σειράς σε ένα Ιαπωνέζικο poll.
    http://www.novacrystallis.com/2012/1...antasy-series/

    Και η μάχη -αν και καταλάβω το να μην αρέσει σε πολλούς- ήταν γαμάτο παράδειγμα για το πως πρέπει να είναι ένα action FF (looking at you Noctis)



    Τώρα που το σκέφτομαι θα μπορούσαν να είχαν δημιουργήσει μία πολύ καλή "Legacy Collection" για το FF VII στο PS3: Crisis Core -> Last Order -> FF VII -> On The Way To A Smile -> The Advent Children όλα σε ένα υπέροχο βαλιτζ.. bluray.
    Last edited by DigitalDevilSummoner; 13-06-2014 at 17:38.

  3. #23

    Default

    Ειμαι περιπου στις 20 ωρες και αρχισει να φαινεται, καθαρα πια, τι ειναι αυτο που μου αρεσει και τι οχι.

    Το σιγουρο ειναι οτι μετα απο πολλα χρονια εχω αυτο το "συναισθημα" οτι παιζω ενα πραγματικο FF, κατι που δεν το ειχα και τοσο στο XIII. Πριν αρχισω με τα υπερ /κατα θα ηθελα να εξηγησω με λιγα λογια το κορμο του παιχνιδιου.

    Χειριζεσαι μια ομαδα απο 13 ατομα σε διαφορες, κυριως στρατιωτικες, αποστολες. Ο χρονος που εχεις χωριζεται σε δυο βασικες κατηγοριες. Τον ελευθερο, που μπορει να ειναι απο καμποσες ωρες μεχρι μερες και εκει μπορεις να προπονηθεις, να κανεις sidequests, να συζητησεις με τους υπολοιπους ηρωες κτλ και τον χρονο που εχεις για την αποστολη/ιστορια και ο οποιος δεν εχει χρονικο περιορισμο. Ετσι στο πρωτο, καθε φορα που θα προκαλεις καποια συζητηση με npc που εχει θαυμαστικο πανω απο το κεφαλι του, αυτοματα περνανε 2 ωρες, το οποιο μπορει να ειναι κατι σημαντικο η απλα να σου λεει το πονο του. Οταν μηδενισεις τον χρονο, τοτε βαραει συναργεμος και θα πρεπει να παρουσιαστεις στην αιθουσα της ταξης σου για να ενημερωθεις για την αποστολη. Συνηθως ειναι να καταλαβεις μια βαση, μια πολη η να κανεις σαμποταζ και εκει ειναι που ξεδιπλωνεται η κυριως ιστορια. Οταν τη τελειωσεις θα παρεις λεφτα που ειναι αναλογα το ποσο καλα τα πηγες. Δεν περνεις λεφτα σκοτωνοντας εχθρους οπως στα αλλα FF. Μπορεις να την επαναλαβεις αν εχεις ξεμεινει απο χρημα η exp.

    Το οτι μπορεις να εχεις στη διαθεση σου "ανα πασα στιγμη" τοσα ατομα ειναι απο τη μια καλο γιατι ετσι εχεις μια μεγαλη ποικιλια απο διαφορετικους στον χειρισμο χαρακτηρες και ειναι κακο γιατι πολυ δυσκολα θα μπορεσεις να δεθεις μαζι τους με βαση τον χαρακρηρα τους, αφου οι ευκαιριες για κατι τετοιο ειναι ελαχιστες μεσα στη ιστορια. Ετσι ο μοναδικος λογος που θα θυμασαι το καθε ονομα ειναι γιατι πχ ο Ace χρησιμοποιει ως οπλο τη τραπουλα, ο αλλος τις γροθιες κτλ. Ισως αλλαξει αργοτερα αυτο οταν θα μπω πιο βαθια στην ιστορια αλλα δεν πιστευω πως θα γινουν και θαυματα.

    Για καποιο περιεργο λογο μονο στα save points μπορεις να προσθεσεις χαρακτηρες στη κυρια ομαδα σου, που αποτελειται απο 3 ατομα, να αλλαξεις τον εξοπλισμο, τα spells η τα skills και μονο ενα item μπορεις να εχεις καθε φορα ετοιμο για να το χρησημοποιησεις με το select, ετσι αν θες να το αλλαξεις θα πρεπει να πατησεις 2 με 3 κουμπια στο menu ( που δεν παγωνει το παιχνιδι ) και μετα παλι τα ιδια, που στις real time μαχες οταν εισαι περικυκλωμενος απο σκοπευτες, γιγαντια ρομποτ κτλ. δεν βοηθα και πολυ θα ελεγα...

    Σιγουρα υπαρχουν και αλλα πραγματα που μου κακοφαινονται λιγο, αλλα και αλλα που μου αρεσουν και δεν τα εχω γραψει ειτε γιατι δεν θελω να το ξεχειλωσω ειτε γιατι θα ηθελα να τα ανακαλυψετε μονοι σας. Επισης δεν ξερω τι θα κρατησουν και τι θα διωξουν για την εκδοση στις κονσολες. Σε γενικες γραμμες και μεχρι αυτη την ωρα που γραφω το παιχνιδι ειναι απο καλο ως αρκετα καλο και αυτο που θα ηθελα να δω, ειναι η ιστορια του. Μπορω να πω οτι ειμαι αρκετα αισιοδοξος γι αυτο το κομματι. Αλλα ειναι κατι που θα πρεπει να περιμενω μεχρι και το τελος.

  4. The Following 3 Users Say Thank You to AgentPrinny007 For This Useful Post:

    geogoku (16-06-2014),hakoo (16-06-2014),muku (16-06-2014)

  5. #24
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    ^Τhanks man.
    To παιχνιδι εχει παρει καλες κριτικες τουλαχιστον απο αυτους που εκαναν import και ασχοληθηκαν, τωρα με το patch υποθετω θα ασχοληθει περισσοτερο ο δυτικος κοσμος. Must be a good game and all, αλλα τωρα πραγματικα...
    Οι ανθρωποι τρολαρουν? Τι κανουν ακριβως? Δηλαδη τωρα αν πω οτι μολις ειδα την ειδηση με επιασε γελιο θα ειμαι γκρινιαρης και hater?
    Περιμενει ολος ο κοσμος ενα μαμημενο update για το ανεκδοτο της βιομηχανιας που λεγεται FFXV (η versus η whatever) μετα απο αναβολες επι αναβολων και επανεμφανιση περσι οπου υποτιθεται οτι εχει μπει για τα καλα στην αναπτυξη και μας δειχνει ενα remaster απο παιχνιδι του psp που βγηκε πριν 2 χρονια ξερω γω ενω εχει γραψει τον δυτικο κοσμο που εχει psp στα παλια της τα παπουτσια? Και σαν να μην εφτανε αυτο δεν ανακοινωνει καν vita port?
    Εγω βλεπω μια επαναληψη του του τραγελαφου που ζουσαμε τοσα χρονια με το Versus, δλδ projects απο εδω και projects απο εκει να μπαινουν σφηνα στο FFXV και να καθυστερει εκ νεου. Μια τo FFX, μια η lightning που ξαναματαεπιστρεφει για ακομη μια φορα, μια το Kingdom Hearts HDmix-ver.3478227 εις το τετραγωνο, τωρα αυτο.
    Δηλαδη ελεος.


  6. #25
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by hakoo View Post
    ^Τhanks man.
    To παιχνιδι εχει παρει καλες κριτικες τουλαχιστον απο αυτους που εκαναν import και ασχοληθηκαν, τωρα με το patch υποθετω θα ασχοληθει περισσοτερο ο δυτικος κοσμος. Must be a good game and all, αλλα τωρα πραγματικα...
    Οι ανθρωποι τρολαρουν? Τι κανουν ακριβως? Δηλαδη τωρα αν πω οτι μολις ειδα την ειδηση με επιασε γελιο θα ειμαι γκρινιαρης και hater?
    Περιμενει ολος ο κοσμος ενα μαμημενο update για το ανεκδοτο της βιομηχανιας που λεγεται FFXV (η versus η whatever) μετα απο αναβολες επι αναβολων και επανεμφανιση περσι οπου υποτιθεται οτι εχει μπει για τα καλα στην αναπτυξη και μας δειχνει ενα remaster απο παιχνιδι του psp που βγηκε πριν 2 χρονια ξερω γω ενω εχει γραψει τον δυτικο κοσμο που εχει psp στα παλια της τα παπουτσια? Και σαν να μην εφτανε αυτο δεν ανακοινωνει καν vita port?
    Εγω βλεπω μια επαναληψη του του τραγελαφου που ζουσαμε τοσα χρονια με το Versus, δλδ projects απο εδω και projects απο εκει να μπαινουν σφηνα στο FFXV και να καθυστερει εκ νεου. Μια τo FFX, μια η lightning που ξαναματαεπιστρεφει για ακομη μια φορα, μια το Kingdom Hearts HDmix-ver.3478227 εις το τετραγωνο, τωρα αυτο.
    Δηλαδη ελεος.
    Υποτίθεται ότι θα δείξουν κάτι σε TGS/Jump Festa (το οποίο είναι το αγαπημένο event του Nomura) κτλ για τα FF XV + KH3
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  7. #26
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,277
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    http://www.psu.com/a024051/Final-Fan...n-game-company

    Shutdown το translation project από την SE...

  8. #27
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by muku View Post
    http://www.psu.com/a024051/Final-Fan...n-game-company

    Shutdown το translation project από την SE...
    Αναμενόμενο αλλά άχρηστο. Από την στιγμή που έχει βγει στο internet δεν μπορούν να το μαζέψουν. Αυτό που πρέπει να κάνουν είναι να δώσουν σωστό κίνητρο (= ποιότητα) σε όσους δεν το έχουν παίξει να το αγοράσουν στο PS4.

    Μόνο δυσφήμιση τους προσφέρει αυτό.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  9. #28

    Default

    Quote Originally Posted by muku View Post
    Shutdown το translation project από την SE...
    Απ την αλλη πλευρα, απ οτι διαβασα στο gaf, η Xseed πηρε τη μεταφραση που ειχαν κανει για ενα απο τα Ys και τη χρησιμοποιησε ως βαση για την κυκλοφορια του παιχνιδιου στο pc. Μαλιστα αν καταλαβα καλα αυτος που την εκανε δουλευει εκει τωρα ως μεταφραστης.

    Δεν ξερω αλλα νιωθω οτι εχω τελειωσει με τους συγκεκριμενους...

  10. #29
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,277
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Quote Originally Posted by AgentPrinny007 View Post
    Απ την αλλη πλευρα, απ οτι διαβασα στο gaf, η Xseed πηρε τη μεταφραση που ειχαν κανει για ενα απο τα Ys και τη χρησιμοποιησε ως βαση για την κυκλοφορια του παιχνιδιου στο pc. Μαλιστα αν καταλαβα καλα αυτος που την εκανε δουλευει εκει τωρα ως μεταφραστης.

    Δεν ξερω αλλα νιωθω οτι εχω τελειωσει με τους συγκεκριμενους...
    Βαριά κουβέντα το έχω τελειώσει Εμένα όσο κρατάνε τις τύχες από το αγαπημένο μου franchise στα χέρια τους δεν μπορώ να το ξεστομίσω! Έχω πικραθέι λίγο από τα delays, έχω απογοητευτεί λίγο από κάτι τέτοια όπως αυτό παρόλα αυτά το ΧV είναι το νούμερο 1 παιχνίδι στη λίστα μου με αυτά που περιμένω να παίξω...

    Kudos στην Xseed...

  11. #30

    Default

    Αν οχι "τελειωσει" σιγουρα θα το σκεφτω πααααρα πολυ να παρω καποιον νεο τιτλο απο τη νεα και βελτιωμενη SE. Ασε που τα γουστα μου εχουν αλλαξει αν το εχεις παρατηρησει Ειναι αυτο που λεμε: αλλαξα στρατοπεδο Οχι πως δεν εκτιμω το ιδιο τα παλια παιχνιδια που εχω παιξει, εκει δεν εχει αλλαξει τιποτα.

  12. #31

    Default

    Παιδιά να διευκρινίσουμε μερικά πράγματα γιατί μερικοί νομίζω απλά αγαπάν να μισούν την Square Enix (και δεν μιλάω φυσικά μόνο για το παρόν φόρουμ).

    Η Square δεν "τερμάτισε" (shut down) το project όπως λέει το άρθρο αλλά ανάγκασε τον SkyBlade (αρχηγό του project) να κατεβάσει το patch ΑΦΟΥ η μετάφραση είχε ολοκληρωθεί.

    Η Square ήταν εν γνώση του project από την αρχή του και διατηρούσε επαφή με τον SkyBlade.

    Ο Skyblade παρά του τι είχε συμφωνήσει με την ομάδα του, ενήργησε μόνος του και έβγαλε το patch μέσα στην E3.

    Ο λόγος που η Square ανάγκασε τον Skyblade να κατεβάσει το patch, ήταν πως το patch ήταν ~2 GB και περιείχε copyrighted αρχεία από το ίδιο το παιχνίδι.

  13. #32
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,277
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Link? ^^

  14. #33
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Eight Big Final Fantasy Type-0 HDQuestions, Answered

    Final Fantasy Type-0 HD is True New-Gen Material

    Οι απόψεις διίστανται για το πόσο next gen είναι το παιχνίδι αλλά η πρώτη συνέντευξη τουλάχιστον περιέχει πολλές πληροφορίες.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  15. #34

    Default

    To 2015 το Type-0. Αρα οπως καταλαβαινουμε ολοι μας παει το FF15. Ονειρο απατηλο ηταν και τελειωσε.

    RIP

    http://gematsu.com/2014/08/final-fan...thin-next-year

  16. #35
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Δηλαδή το type 0 που είναι παιχνίδι για το psp!!!!! προσπαθεί να μας το πλασάρει σαν next gen τίτλο????? Έχει πεθάνει προσωπικά για εμένα αυτή η
    εταιρία. Ένα μποϊκοτάζ στους
    τίτλους της από όλους μας!!! θα ήταν καλό πιστεύω.

  17. #36

    Default

    Δε νομιζω οτι και να βγει καποια στιγμη τελικα το 15, θα ειναι relevant στην εποχη εκεινη που ολα τα αλλα Games θα ειναι πολυ μπροστα σε γραφικα, gameplay κλπ. Λογικα και χωρις τρελα απροοπτα πεθανε η Square-Enix και το λεω με λυπη οχι νευρα.

  18. #37
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Έχουμε thread για το game παιδιά.

    Quote Originally Posted by Roy View Post
    To 2015 το Type-0. Αρα οπως καταλαβαινουμε ολοι μας παει το FF15. Ονειρο απατηλο ηταν και τελειωσε.

    RIP

    http://gematsu.com/2014/08/final-fan...thin-next-year
    Γιατί μας είχαν πει 2015 για το XV και δεν το ήξερα;

    Quote Originally Posted by spartan View Post
    Δηλαδή το type 0 που είναι παιχνίδι για το psp!!!!! προσπαθεί να μας το πλασάρει σαν next gen τίτλο????? Έχει πεθάνει προσωπικά για εμένα αυτή η
    εταιρία. Ένα μποϊκοτάζ στους
    τίτλους της από όλους μας!!! θα ήταν καλό πιστεύω.
    Δεν νμζ ότι το πλάσαρε για κάτι, όλοι ξέρουν ότι είναι remaster.

    Quote Originally Posted by Roy View Post
    Δε νομιζω οτι και να βγει καποια στιγμη τελικα το 15, θα ειναι relevant στην εποχη εκεινη που ολα τα αλλα Games θα ειναι πολυ μπροστα σε γραφικα, gameplay κλπ. Λογικα και χωρις τρελα απροοπτα πεθανε η Square-Enix και το λεω με λυπη οχι νευρα.
    Δεν ξέρουμε τι παίζει με το XV για να μπορούμε να κάνουμε τέτοιες προβλέψεις, ειδικά για τα γραφικά. Επίσης, σιγά τις αλλαγές που θα επιφέρουν τα χρόνια στο gameplay (ειδικά αν μιλάμε για 1-2 χρόνια). Εδώ παίζεις παιχνίδια από το 2002 και στέκονται άψογα, το αν θα βγει το 2015 ή το 2017 σε χάλασε;

    Βασικά αν διαβάσει κανείς όλη τη συνέντευξη, είναι από τις λίγες φορές που το σκεπτικό της Square βγάζει νόημα!

    Μπορούν να μεταφερθούν τα posts please?
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  19. #38

    Default

    Για μενα τα Ιαπωνικα παιχνιδια και το gameplay τους εχουν περασει στο παρελθον. Ειδικοτερα αν το δουμε το 2017 με games που ερχονται οπως το Witcher 3, Elder Scrolls ισως η Fallout μεχρι τοτε και παραλληλα πεθαμενο το JRPG genre, δε νομιζω να συγκινησει κανεναν.

  20. #39
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default


    Visually, the team is using what it's learned so far developing Final Fantasy XV to improve the textures and models, lighting, and reflections for new-generation hardware. It doesn't look like a game that started as a PSP title. "This isn't an asset-based HD remaster. It's technology based," Tabata told-us, explaining that Type-0 isn't just a fresh coat of paint.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  21. #40
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by Roy View Post
    Για μενα τα Ιαπωνικα παιχνιδια και το gameplay τους εχουν περασει στο παρελθον. Ειδικοτερα αν το δουμε το 2017 με games που ερχονται οπως το Witcher 3, Elder Scrolls ισως η Fallout μεχρι τοτε και παραλληλα πεθαμενο το JRPG genre, δε νομιζω να συγκινησει κανεναν.
    Αφού έχουν περάσει στο παρελθόν τι σε νοιάζει τι θα κάνει η Square, όποια χρονιά και να βγουν;

    Το JRPG δεν είναι genre όπως το anime δεν είναι genre συνεπώς δεν ξέρω τι εννοείς ότι έχει πεθάνει το genre.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •