Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 21 to 34 of 34

Thread: Metro Redux

  1. #21
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Aγορασα το παιχνιδι. Αυτην την στιγμη παιζω το 2033 Redux, το LL δεν το εχω αγγιξει ακομα.

    Οποτε οσον αφορα το Metro 2033 , το παιχνιδι ειναι πολυ ατμοσφαιρικο και με ενδιαφερον σεναριο/κοσμο/συμπαν, ομως εχει καποια σοβαροτατα gameplay issues. Το σκηνικο με την μασκα, ναι μεν ειναι αρκετα ενδιαφερον και immersive και οντως πρεπει να υπαρχει στο παιχνιδι, ομως ο τροπος που υλοποιειται σχεδιαστικα, καταστρεφει σε μεγαλο βαθμο το παιχνιδι... αν δεν εχεις φιλτρα αερα και δεν βρισκεις πουθενα, απλα το παιχνιδι σου λεει fuck you και εσυ πρεπει να καθεσαι και να μαθαινεις την πιστα απεξω και ανακατωτα για να μην πεθανεις. Οποιαδηποτε εννοια exploration παει περιπατο. Ολα αυτα που ειπα παντα υπο την προυποθεση οτι καποια στιγμη εμεινες απο φιλτρα και δεν βρισκεις τιποτα γυρω σου στην μεση της αποστολης. Αν δε εχεις πεσει και σε autosave την στιγμη που στην ουσια σου μενουν 10 δευτερολεπτα αερα, ε τοτε απλα πρεπει να ξαναξεκινησεις ολο το chapter απο την αρχη.... μεγιστη μλκια αυτο... απορρω πως δεν το φτιαξανε με καποιο τροπο. Τοσοι τροποι υπαρχουν , ωστε ναι μεν ο παιχτης να εχει την εννοια του στον αερα (που ειναι το βασικο της υποθεσης) αλλα ταυτοχρονα να μην μπλοκαρεις και την προοδο του παιχνιδιου ετσι.

    Επισης το παιχνιδι εχει πολλα glitch, ή τουλαχιστον εμενα μου ετυχαν αρκετα.

    Το voice acting ειναι τραγικο... το γυρισα στα Ρωσικα οπου ηταν τελειο και εντελως immerssive, ομως καποιος θεος εκει στην 4Α αποφασισε οτι δεν θα βαλει υποτιτλους στις random συζητησεις που γινονται στις διαφορες πολεις που περνας και θα βαλει υποτιτλους μονο για τους βασικους διαλογους.... /fail. Την δευτερη φορα παντως θα το βαλω ρωσικα.

    Επισης ο χειρισμος ειναι ολιγον αχρειαστα δυσκολος. Και ναι υπαρχουν στιγμες που ορδες τερατων ερχονται... και το κακο ειναι οτι ειναι γρηγοροι σαν πουστιδες και πραγματικα αν σε περικυκλωσουν τον π***λο.

    Ναι εγραψα αρκετα αρνητικα, αλλα το στορυ με κραταει, τα γραφικα ειναι πολυ ομορφα, η ατμοσφαιρα ειναι ξεχωριστη.

    Ισως το Last Light να εχει διορθωσει τα παραπονα που ανεφερα πιο πανω και να ειναι ενα πραγματκο διαμαντι.

  2. #22
    PS4forums Addict teras1's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Athens
    Posts
    2,129
    PSN ID
    Panos_GRE
    Name
    Πάνος

    Default

    Δώστου λίγο χρονο και θα το συνηθίσεις. Το exploration σε ανοικτούς χώρους με τη μάσκα είναι κάτι που τις περισσότερες φορές το ρυθμίζεις εσύ.
    Όσο έχεις αέρα και εξερευνείς συνήθως (στο Normal) βρίσκεις και άλλο αέρα από πτώματα.
    Επίσης μπορείς να αγοράζεις φίλτρα ώστε να είσαι στοκαρισμένος. Βέβαια δεν μπορείς να είσαι τελείως χαλαρός.
    Αυτό το άγχος με τον αέρα είναι που θα σε κάνει να σκεφτείς "να πεταχτώ μέχρι εκεί να δω τι έχει ή να προχωρήσω γιατί τελειώνει ο αέρας;"!

    Tips:
    Όταν φοράς μάσκα και αυτή λερώνεται από νερά, αίμα κλπ, μπορείς να την καθαρίσεις πατώντας L1 (tap).
    Οι μάσκες μπορούν να σπάσουν στη μάχη.
    Ο αναπτήρας καίει τους ιστούς αράχνης.
    Μην πέσεις σε τρύπες στο έδαφος μέσα στα tunnels.
    Τα χρηματοκιβώτια ξεκλειδώνουν με κλειδιά που πρέπει να βρείς εκεί κοντά.
    Όσο πιο φορτισμένη είναι η μπαταρία του φακού τόσο πιο έντονα φωτίζει.
    Όταν μαζεύεις πυρομαχικά από εχθρούς παίρνεις πυρομαχικά και από το πτώμα αλλά και από τα πεσμένα όπλα τους πατώντας απλά το τετράγωνο. Αν το κρατήσεις πατημένο παίρνεις το όπλο.

    Happy hunting comrade!

  3. The Following User Says Thank You to teras1 For This Useful Post:

    Valkyre (01-09-2014)

  4. #23
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Δεν λεω οχι, αλλα να μου κανει save checkpoint ενω ειμαι με 20 δευτερολεπτα αερα και να με αναγκαζει να κανω reload ολο το chapter ειναι πολυ βλακεια...

  5. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    teras1 (01-09-2014)

  6. #24
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Λοιπον, το Metro 2033 μου φανηκε συνολικα μετριο... σιγουρα πολυ ατμοσφαιρικο, ξεχωριστο και με ενδιαφερον στορυ, αλλα το gameplay πασχει σημαντικα σε πολλους τομεις. Το stealth system μου φανηκε ψιλοbroken. Και αυτο με χαλασε πολυ.

    Γενικα εδειξε οτι ειναι παιχνιδι το οποιο εχει ενα σπουδαιο οραμα, αλλα υλοποιηθηκε καπως ατσουμπαλα. Οι εχρθοι ειναι λιγο εκνευριστικοι, και ο τροπος που σε πρικυκλωνουν μου μοιαζει εντελως cheap και αδικο. Ειδικα αν παιζεις σε μεγαλες δυσκολιες, το παιχνιδι γινεται εκνευριστικο. Τα φιλτρα για την μασκα ειναι επισης λιγο οτι ναναι, με αποτελεσμα εαν τυχει και ξεμεινεις να πρεπει να ξαναρχισεις ολοκληρο chapter απο την αρχη, γιατι το save system ειναι γτπ.

    Παρολαυτα με κρατησε το στορυ του και το συμπαν του.

    Και περναμε στο Metro: Last Light, το οποιο ακομα δεν εχω τελειωσει αλλα κοντευω.

    Εχω λοιπον να πω οτι το Last Light ειναι ενα πολυ μα πολυ καλυτερο παιχνιδι. Πολυ βελτιωμενο σε ολους τους τομεις, ειδικα στο stealth κομματι αλλα και αυτο με τα φιλτρα οπου επιτελους μπορεις να παρεις τα φιλτρα και τις μασκες των αλλων. (στο 2033 επαιρνες μοναχα απο οσους γουσταρε το παιχνιδι, εδω -οπως ειναι λογικο- μπορεις να παρεις το φιλτρο απο ολους, καθοτι ολοι κουβαλανε)

    Το στορυ εξακολουθει να ειναι ενδιαφερον και το level design εχει μεγαλυτερη ποικιλια και σχεδιασμο. Το pacing επισης ειναι πολυ καλυτερο με level Που προσφερουν ξεχωριστες εμπειριες, και ιδιως καποια προχωρημενα επιπεδα ειναι φανταστικα απο αποψη ατμοσφαιρας και σχεδιασμου.

    All in all το Last Light ειναι ενα παιχνιδι που το γουσταρω πολυ.

    Μονο "αρνητικο" του πακετου ειναι οτι με τοση μεγαλη δοση post apocalyptic καταστασης, εχει αρχισει και με πιανει η ψυχη μου. Τα παιχνιδια εχουν πολυ καταθληπτικη ατμοσφαιρα (λογικο) αλλα οσο ναναι καπου αρχιζει και με πιανει κι εμενα καταθλιψη λολ!

  7. The Following 4 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    hakoo (09-09-2014),johnnyman25 (03-09-2019),Melnibonian (04-06-2015),teras1 (09-09-2014)

  8. #25

    Default

    Huge free trials for Metro Redux hit PS4 today
    Play through 9 chapters of each Metro game without opening your wallet

    http://blog.eu.playstation.com/2015/...adbpr=36969785

  9. #26

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Τα φιλτρα για την μασκα ειναι επισης λιγο οτι ναναι, με αποτελεσμα εαν τυχει και ξεμεινεις να πρεπει να ξαναρχισεις ολοκληρο chapter απο την αρχη, γιατι το save system ειναι γτπ.
    Το ίδιο ακριβώς θέμα αντιμετωπίζω και εγώ στο 2033 στο Depository, με βλέπω να κάνω το chapter απ την αρχή. Κατά τ' άλλα ωραίο παιχνίδι.

  10. #27
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Τελείωσα το Metro 2003 σήμερα το όποιο μου άρεσε πάρα πολύ. Τώρα δεν ξέρω αν θα πάω καπάκια στο Last Night ή να κάνω ένα διάλειμμα με το Got της Telltale.
    Μου άρεσε όλο το post apocalyptic σκηνικό και το story του παιχνιδιού. Είδα οτι βασίζεται σε βιβλίο. Το βιβλίο για όποιον το έχει διαβάσει αφορά μόνο το πρώτο παιχνίδι ή και τα 2; Σκέφτομαι να το πάρα κάποια στιγμή και να το διαβάσω.
    Spoiler!

  11. #28
    PS4forums Addict teras1's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Athens
    Posts
    2,129
    PSN ID
    Panos_GRE
    Name
    Πάνος

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Τελείωσα το Metro 2003 σήμερα το όποιο μου άρεσε πάρα πολύ. Τώρα δεν ξέρω αν θα πάω καπάκια στο Last Night ή να κάνω ένα διάλειμμα με το Got της Telltale.
    Μου άρεσε όλο το post apocalyptic σκηνικό και το story του παιχνιδιού. Είδα οτι βασίζεται σε βιβλίο. Το βιβλίο για όποιον το έχει διαβάσει αφορά μόνο το πρώτο παιχνίδι ή και τα 2; Σκέφτομαι να το πάρα κάποια στιγμή και να το διαβάσω.
    Δεν ξέρω ποια παιχνίδια είναι τα Metro 2003 και το Last Night (σαν τραγούδια της Θώδη στα αγγλικά ακούγονται) αλλά το βιβλίο έχει να κάνει μόνο με το Metro 2033 από όσο ξέρω. Υπάρχει και η συνέχειά του, το Metro 2034 που δεν έχει σχέση με το Last Light.


  12. The Following User Says Thank You to teras1 For This Useful Post:

    mihalis13 (21-08-2016)

  13. #29
    Elite ntsmrtz's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    963
    PSN ID
    epi60s
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Σκέφτομαι να το πάρα κάποια στιγμή και να το διαβάσω.
    Και πολύ καλά θα κάνεις. Τόσο το 2033 όσο και το 2034.
    Ερχεται και το 2035 σε λίγο καιρό και πλέον αρχίζει και μυρίζει άρμεγμα αν και θεωρητικά μπορούν να γραφτούν πολλά...

  14. The Following User Says Thank You to ntsmrtz For This Useful Post:

    mihalis13 (21-08-2016)

  15. #30
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Μόλις τελείωσα το Last Light.
    Τι να πω για αυτό το έπος;; Παιχνιδάρα απλά!
    Η ατμόσφαιρα, η ιστορία, το πως δένεσαι με τον Artyum. Πραγματικά απίστευτο παιχνίδι. Επίσης εκπληκτικό soundtrack.
    Δεν χρειάζεται να πω κάτι άλλο. Όποιος δεν το έχει παίξει καλά θα κάνει να του ρίξει μια ματιά. Σειρά έχουν τα βιβλία τώρα.
    Spoiler!

  16. The Following 2 Users Say Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    Kane (05-09-2016),teras1 (03-09-2016)

  17. #31
    Member johnnyman25's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    68
    PSN ID
    johnnyman25@in.gr

    Default

    Παιδιά να το αγοράσω στα 13 ευρώ ψηφιακη μορφή η στα 20 δισκάκι μαζί με τα μεταφορικά διότι είμαι Θεσσαλονίκη.
    Τι λέτε?
    Ευχαριστώ.

    May the Ps4 Pro Power be with you

  18. #32
    Cool Member Dimitris_'s Avatar
    Join Date
    Jun 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    286
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Τον τελευταίο χρόνο, το έχει βάλει 4-5 φορές ψηφιακά έως 8€. Το παρακολουθώ και εγώ, αλλά όλο ασχολούμαι με κάτι άλλο και όλο το αφήνω.
    Αν έχεις κάβα παιχνίδια, παίξε κάτι άλλο και περίμενε το, θα το ξαναβάλει πιστεύω αρκετά φθηνότερα και αρκετά σύντομα.

  19. The Following User Says Thank You to Dimitris_ For This Useful Post:

    johnnyman25 (03-09-2019)

  20. #33
    Member johnnyman25's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    68
    PSN ID
    johnnyman25@in.gr

    Default

    Quote Originally Posted by Dimitris_ View Post
    Τον τελευταίο χρόνο, το έχει βάλει 4-5 φορές ψηφιακά έως 8€. Το παρακολουθώ και εγώ, αλλά όλο ασχολούμαι με κάτι άλλο και όλο το αφήνω.
    Αν έχεις κάβα παιχνίδια, παίξε κάτι άλλο και περίμενε το, θα το ξαναβάλει πιστεύω αρκετά φθηνότερα και αρκετά σύντομα.
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
    Έχω κατεβάσει τα trial από τα 2 redux ξεχωριστά.
    Άμα τα προχωρήσω θα δουλεύουν τα saves στο πλήρες παιχνίδι που τα έχει πακέτο?

    May the Ps4 Pro Power be with you


  21. #34
    Cool Member Dimitris_'s Avatar
    Join Date
    Jun 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    286
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Δεν το γνωρίζω, και δεν βλέπω να το γράφει στο store.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •