Page 112 of 115 FirstFirst ... 1262102108109110111112113114115 LastLast
Results 2,221 to 2,240 of 2296

Thread: Bloodborne

  1. #2221
    Elite Vicarious's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    963
    PSN ID
    Vicarious_GR
    Name
    Geo

    Default

    μα αυτο ειναι το θεμα, δεν μπορουσα να ανεβασω λεβελ πριν παω στο μπος..
    και οταν πηγα με θερισε..
    μετα ξαναπηγα για να παρω πισω τις ψυχες και δεν μπορουσα να φυγω...

  2. #2222
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Quote Originally Posted by Vicarious View Post
    μα αυτο ειναι το θεμα, δεν μπορουσα να ανεβασω λεβελ πριν παω στο μπος..
    και οταν πηγα με θερισε..
    μετα ξαναπηγα για να παρω πισω τις ψυχες και δεν μπορουσα να φυγω...
    Κοίτα άσε της ψυχές για έτσι κ αλλιώς θα χάσεις πολλές
    Λοιπόν υπάρχει ένα που είναι σαν ασπίδα, αυτό όταν το βάζεις σε μεταφέρει στην ποιο κοντινή λάμπα.
    Πάντως μια φορά χρειάζεται να πας στο boss μετά ανεβάζει lvl.

    Στάλθηκε από το F5321 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  3. #2223
    PS4forums Fanatic Kane's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Βύρωνας
    Posts
    2,758
    PSN ID
    Spyroni

    Default

    Γιώργο Bold Hunter's Mark λέγεται το item που λέει ο Χρίστος. Σε στέλνει στην λάμπα που ξύπνησες χωρίς να έχεις χάσει τα blood echoes. Χρήσιμο για να φεύγεις γρήγορα.
    Τώρα που έχεις insight μπορείς να ανεβάσεις level στο Hunter's Dream μιλώντας στην κούκλα, πράγμα που φυσικά πρέπει να κάνεις.

    Ξεκίνησα τις διαδικασίες για το τρίτο τέλος, level 119 πια, και τον ξεφτίλισα. Πραγματικά τον ξεφτίλισα, δεν πρόλαβε να πάει στην τρίτη φάση. Ένιωσα πολύ ωραία η αλήθεια είναι παίρνοντας εκδίκηση για την ταλαιπωρία όταν τον αντιμετώπισα για πρώτη φορά. Είπα κρίμα που δεν το έγραψα να το δείχνω στα εγγόνια μου οπότε έκανα reload το save και τον πάλεψα ξανά. Δεν τα πήγα τόσο καλά αλλά όπως και να έχει να το

    Spoiler!
    Last edited by Kane; 09-03-2018 at 10:38.

  4. The Following 4 Users Say Thank You to Kane For This Useful Post:

    Christos33 (09-03-2018),mihalis13 (09-03-2018),ntsmrtz (09-03-2018),WolfRathmA (09-03-2018)

  5. #2224
    Elite ntsmrtz's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    963
    PSN ID
    epi60s
    Name
    Κώστας

    Default

    ^Έχει καλά στοιχεία η προσπάθειά σου. Που δεν είναι μόνο ότι προσπάθησες να παίξεις -και μερικώς σου βγήκε- με visceral attacks αλλά το ότι είσαι ήρεμος πάνω στον τσακωμό.

  6. The Following User Says Thank You to ntsmrtz For This Useful Post:

    Kane (09-03-2018)

  7. #2225
    PS4forums Addict corsaopc3071r's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    L.A. LArisa
    Posts
    1,372
    PSN ID
    corsaopc3071r

    Default

    Παιδες. Επειδη δεν το θυμαμαι καθολου.

    Το παιχνιδι ειναι πολυ μικροτερο απο το dark souls?

    Εχω φτασει ηδη στο τελευταιο boss.

    Γενικα μου φανηκε πολυ ευκολοτερο. Να κανω κατι πριν παω στο τελικο boss?

  8. #2226
    Elite ntsmrtz's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    963
    PSN ID
    epi60s
    Name
    Κώστας

    Default

    Το dlc!

  9. #2227
    PS4forums Addict corsaopc3071r's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    L.A. LArisa
    Posts
    1,372
    PSN ID
    corsaopc3071r

    Default

    Απο που τα ξεκιναω?

  10. #2228
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Quote Originally Posted by corsaopc3071r View Post
    Απο που τα ξεκιναω?
    Cathedral Ward ψάξε στα αριστερά που έχει κάτι τάφους και κάποια ρούχα



    Στάλθηκε από το F5321 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  11. The Following User Says Thank You to Christos33 For This Useful Post:

    corsaopc3071r (11-03-2018)

  12. #2229
    Elite ntsmrtz's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    963
    PSN ID
    epi60s
    Name
    Κώστας

    Default

    Ασε να σε πιάσει η amygdala εκεί που λέει ο Χριστόφορος

  13. The Following User Says Thank You to ntsmrtz For This Useful Post:

    corsaopc3071r (11-03-2018)

  14. #2230

    Default

    Καλησπέρα. Πριν κάποιες σελίδες σας ρώταγα για το παιχνίδι, γιατί μου είχε κινήσει την περιέργεια, αν και λόγω του saving συστήματός του, με προβλημάτιζε. Τελικά το κατέβασα από το Ps Plus δωρεάν, στις προσφορές του μήνα, και το είδα για λίγο, έπαιξα δηλαδή. Αυτό που κατάλαβα είναι ότι ο νεοφερμένος σε αυτό το είδος συνήθως ξενερώνει-κουράζεται-τα παρατάει, επειδή παίζει με τη λογική των άλλων παιχνιδιών. Νομίζω ότι σε αυτά τα παιχνίδια δεν παίζει ρόλο το αν θα πεθάνεις και πόσο συχνά. Είναι μέρος του παιχνιδιού, θα πεθάνεις άπειρες φορές, αλλά αυτός είναι και ο...σκοπός, δηλ. είναι ένα μέσο για να αναπτύξεις το χαρακτήρα, να μάθεις το χειρισμό, να μαζέψεις blood fials και ό,τι άλλο μπορείς. Έτσι το κατάλαβα, από όσο έπαιξα ως τώρα. Είμαι στο πρώτο level φυσικά, εκεί που βγαίνεις από την Iosefka's Clinic και μετά βρίσκεις την πρώτη λάμπα. Μετά από πολλές προσπάθειες κατάφερα να καθαρίσω την περιοχή ως την πλατεία με τη φωτιά και να περάσω από την αριστερή πόρτα\πύλη στην παρακάτω περιοχή, εκεί που βροντοχυπάει ένας ψιλο-ευμεγέθης τύπος με μανία την πόρτα που είναι κλειστή...
    Ατμόσφαιρα και gameplay, σιγουρα πάρα πολύ καλά, έχουν κάνει εξαιρετική δουλειά. Τώρα, αν θα το παλέψω, αυτό δεν το ξέρω γιατί απαιτεί πολλές ώρες ενασχόληση από την μία, κι από την άλλη αυτό το "άντε πάλι τα ίδια από την αρχή", κάπου με κουράζει. Δηλαδή, καταλαβαίνω την φιλοσοφία του παιχνιδιού, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο "συμφωνώ" με αυτήν. Παράλληλα πάντως, βλέπω ότι έχει φοβερό εθισμό, δηλ. πεθαίνεις για νιοστή φορά και θες πάλι να παίξεις......
    Μπράβο σας πάντως όλοι εσείς που το προχωράτε ή το έχετε τερματίσει. Θέλει τρομερή επιμονή, αλλά και δεξιοτεχνία........

  15. #2231
    Elite Vicarious's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    963
    PSN ID
    Vicarious_GR
    Name
    Geo

    Default

    εμένα αυτό που μου τη δίνει λίγο είναι ότι το ότι καθαρίζεις μία περιοχή, πας στο hunters dream για να ανεβάσεις λεβελ π.χ. και όταν ξαναγυρνάς εκεί που ήσουν, έχουν κάνει όλοι respawn..
    το καταλαβαίνω το respawn όταν χάνεις, αλλά όχι στην περίπτωση που ανέφερα. έχω και τα ocd μου και θέλω να είναι καθαρές οι περιοχές..

    έβγαλα cleric beast με την πρώτη αφού αγόρασα την πρώτη πανοπλία, και ανεβασα μερικά λέβελ.
    απλά δεν έχω πολύ χρόνο για gaming, και το πάω πολυυυυυ σιγά.

    Η ικανοποίηση που παίρνεις πάντως από το παιχνίδι δεν περιγράφεται...

  16. #2232
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Quote Originally Posted by Vicarious View Post
    εμένα αυτό που μου τη δίνει λίγο είναι ότι το ότι καθαρίζεις μία περιοχή, πας στο hunters dream για να ανεβάσεις λεβελ π.χ. και όταν ξαναγυρνάς εκεί που ήσουν, έχουν κάνει όλοι respawn..
    το καταλαβαίνω το respawn όταν χάνεις, αλλά όχι στην περίπτωση που ανέφερα. έχω και τα ocd μου και θέλω να είναι καθαρές οι περιοχές..

    έβγαλα cleric beast με την πρώτη αφού αγόρασα την πρώτη πανοπλία, και ανεβασα μερικά λέβελ.
    απλά δεν έχω πολύ χρόνο για gaming, και το πάω πολυυυυυ σιγά.

    Η ικανοποίηση που παίρνεις πάντως από το παιχνίδι δεν περιγράφεται...
    Αργότερα αν ανεβάσεις lvl δεν θα σε πειράζει γιατί θα τα έχεις για πρωινό

    Στάλθηκε από το F5321 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  17. #2233
    Elite ntsmrtz's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    963
    PSN ID
    epi60s
    Name
    Κώστας

    Default

    @tononio
    Αστειεύεσαι..?
    Αφού το έχω κάνει ρεζίλι εγώ τότε μπορεί ο καθένας! Kαι πολύ καλύτερα από εμένα.

  18. The Following 2 Users Say Thank You to ntsmrtz For This Useful Post:

    Christos33 (12-03-2018),toninio (13-03-2018)

  19. #2234
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Κ όχι μόνο εσύ, εγώ που δεν παίζω τέτοια παιχνίδια το έκανα να φαίνεται περίπατος απλά αφιέρωσα περισσότερο χρόνο στο farming blood echoes.
    Για αυτούς που αρχίζουν το παιχνίδι τώρα, μόνο η αρχή είναι δύσκολη κ αυτό βέβαια σχετικό είναι γιατί μπορείς να τρέχεις μέχρι το boss να χάσεις κ να το πάρεις σιγά σιγά μετά ανεβάζοντας lvl.

    Στάλθηκε από το F5321 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  20. The Following User Says Thank You to Christos33 For This Useful Post:

    toninio (13-03-2018)

  21. #2235
    PS4forums Fanatic pictorino's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αττική
    Posts
    3,330
    PSN ID
    pictorino13pao

    Default

    Quote Originally Posted by Vicarious View Post
    εμένα αυτό που μου τη δίνει λίγο είναι ότι το ότι καθαρίζεις μία περιοχή, πας στο hunters dream για να ανεβάσεις λεβελ π.χ. και όταν ξαναγυρνάς εκεί που ήσουν, έχουν κάνει όλοι respawn..
    το καταλαβαίνω το respawn όταν χάνεις, αλλά όχι στην περίπτωση που ανέφερα. έχω και τα ocd μου και θέλω να είναι καθαρές οι περιοχές..

    έβγαλα cleric beast με την πρώτη αφού αγόρασα την πρώτη πανοπλία, και ανεβασα μερικά λέβελ.
    απλά δεν έχω πολύ χρόνο για gaming, και το πάω πολυυυυυ σιγά.

    Η ικανοποίηση που παίρνεις πάντως από το παιχνίδι δεν περιγράφεται...
    Στο Dark souls 2 από ένα σημείο και έπειτα δεν γίνονται respawn. Αυτό είναι και καλό και καλό. Σίγουρα, είναι ενοχλητικό αλλά το Bloodborne δεν έχει estus flasks και αν δεν έχεις echoes το να γυρίζεις πίσω και να ζουν βοηθάει γιατί σε κάποια σημεία δίνουν πολλά blood vials.

  22. #2236

    Default

    Quote Originally Posted by Vicarious View Post
    εμένα αυτό που μου τη δίνει λίγο είναι ότι το ότι καθαρίζεις μία περιοχή, πας στο hunters dream για να ανεβάσεις λεβελ π.χ. και όταν ξαναγυρνάς εκεί που ήσουν, έχουν κάνει όλοι respawn..
    το καταλαβαίνω το respawn όταν χάνεις, αλλά όχι στην περίπτωση που ανέφερα. έχω και τα ocd μου και θέλω να είναι καθαρές οι περιοχές..



    έβγαλα cleric beast με την πρώτη αφού αγόρασα την πρώτη πανοπλία, και ανεβασα μερικά λέβελ.
    απλά δεν έχω πολύ χρόνο για gaming, και το πάω πολυυυυυ σιγά.

    Η ικανοποίηση που παίρνεις πάντως από το παιχνίδι δεν περιγράφεται...
    Αν καθαρισες την περιοχη,τοτε τι σε πειραζει που εκαναν respawn ? Για να ξαναπαιξεις εχθρους που εχεις ξανασκοτωσει σημαινει πως δεν την καθαρισες αλλα εκανες ενα μερος της.Το παιχνιδι εχει ελαχιστο backtracking απο μονο του.Αν γυριζεις συχνα σε lanterns η πεθαινεις συχνα,αναγκαζεσαι να ξαναπαιζεις καποια ιδια segments.Ο στοχος σου πρεπει να ναι συνηθως απο lantern σε lantern,οποτε ακομα και να βγουν πιο πισω να μην σε νοιαζει.

    Γενικα θα χαλουσε ολο το difficulty scaling αν ο χαρτης αδειαζε σιγα σιγα.Η ολη ουσια ειναι να υπαρχει ενα σετ προκλησεων ανα lantern που να ειναι balanced ετσι οπως το θελουν οι devs.Αν σε ενοχλει τοσο παντως να ξαναπαιζεις τους ιδιους εχθρους,μπορεις να τους προσπερνας στα σημεια τα οποια τους εχεις αντιμετωπισει,οπως γινεται στα boss runs.

    Quote Originally Posted by corsaopc3071r View Post
    Παιδες. Επειδη δεν το θυμαμαι καθολου.

    Το παιχνιδι ειναι πολυ μικροτερο απο το dark souls?

    Εχω φτασει ηδη στο τελευταιο boss.

    Γενικα μου φανηκε πολυ ευκολοτερο. Να κανω κατι πριν παω στο τελικο boss?

    Ειναι σιγουρα μικροτερο αν εξαιρεσεις τα chalice dungeons,βεβαια παιζει να εχασες καποιες optional περιοχες,οποτε τσεκαρε online για ποιες μιλω αν δεν το εχεις κανει ηδη. Γενικα τα chalice dungeons προσφερουν αρκετες ωρες παιχνιδιου,αλλα το level design ειναι αρκετα κατωτερο του κανονικου παιχνιδιου και προσωπικα δεν μ'αρεσαν.Αν και η κεντρικη ιδεα ηταν εξυπνη,ηθελε πολυ περισσοτερη αναπτυξη.

  23. #2237
    PS4forums Fanatic Kane's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Βύρωνας
    Posts
    2,758
    PSN ID
    Spyroni

    Default

    To βρήκα χρήσιμο μιας και δεν κατάφερα να βγάλω συγκεκριμένη άκρη με την ιστορία


  24. The Following User Says Thank You to Kane For This Useful Post:

    tonybsg (13-03-2018)

  25. #2238

    Default

    Quote Originally Posted by ntsmrtz View Post
    @tononio
    Αστειεύεσαι..?
    Αφού το έχω κάνει ρεζίλι εγώ τότε μπορεί ο καθένας! Kαι πολύ καλύτερα από εμένα.
    Χαχα, μακάρι φίλε, το ελπίζω, γιατί σαν setting, ατμόσφαιρα και gameplay μου αρέσει πολύ. Απλά σκέφτομαι, εδώ πέρα ψιλο-"στράβωσα" πριν καλά καλά βρω το πρώτο boss. Άντε να το βρω, άντε να το νικήσω, καλά κρασιά, χεχε. Αλλά οκ, θα το προσπαθήσω. Το πιο μεγάλο αρνητικό (που δεν είναι αρνητικό για το παιχνίδι, αλλά για εμένα) είναι ότι θέλει χρόνο, που δεν τον έχω. Ίδωμεν.

    Quote Originally Posted by Christos33 View Post
    Κ όχι μόνο εσύ, εγώ που δεν παίζω τέτοια παιχνίδια το έκανα να φαίνεται περίπατος απλά αφιέρωσα περισσότερο χρόνο στο farming blood echoes.
    Για αυτούς που αρχίζουν το παιχνίδι τώρα, μόνο η αρχή είναι δύσκολη κ αυτό βέβαια σχετικό είναι γιατί μπορείς να τρέχεις μέχρι το boss να χάσεις κ να το πάρεις σιγά σιγά μετά ανεβάζοντας lvl.

    Στάλθηκε από το F5321 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Καλό αυτό που λες, ότι η αρχή είναι δύσκολη και μετά στρώνει κάπως. Καταλαβαίνω, με την ανάπτυξη του χαρακτήρα, βελτιωμένα όπλα κλπ, θα πηγαίνει πιο καλά.......

  26. #2239

    Default

    Επανέρχομαι: μετά από κάμποσες ώρες παιχνιδιού, κι αφού αρχίζω να μπαίνω στο νόημα του τι πάιζει με το παιχνίδι και τη φιλοσοφία του\μηχανισμούς του, έβγαλα το πρώτο boss, τον Cleric Beast (ουφ!). Τώρα εσάς των παλιών και έμπειρων θα σας φαίνονται αστεία όλα αυτά, αλλά είναι δυνατή κι ωραία στιγμή όταν τα καταφέρνεις με το πρώτο boss. Είχα κάνει αρχικά 2-3 προσπάθειες αναγνωριστικές, να δω πώς κινείται κλπ, έχανα εύκολα βέβαια, αλλά δεν είχα ανέβει και level. Περίμενα να κάνω αρκετό φαρμάρισμα και διαχείριση blood echoes, για να ανεβάσω level και να δυναμώσω όπλα. Είμαι κάπου level 21-22 αν θυμάμαι καλά. Ευτυχώς δεν μου πήρε πάρα πολλές προσπάθειες να τον βγάλω, δηλ. πρέπει συνολικά να προσπάθησα 7-8 φορές, αλλά είχα δει ότι του κάνουν αρκετή ζημιά οι Molotov, οπότε του τις έριξα όλες, σταδιακά (10). Δεν ήθελα όμως να τον βγάλω μόνο με molotov (που δεν γίνεται κιόλας. Κάποιες πάνε στο βρόντο), αλλά κυρίως με μάχη. Στην τελευταία μάχη, κατάλαβα ότι θα τον βγάλω γιατί τον είχα ρίξει κάτω από τη μέση σε υγεία κι είχα ακόμα αρκετά blood vials και 3-4 molotov, αλλά στο τέλος παραλίγο να την πατήσω. Σχεδόν ξέμεινα από blood vials κι αυτός είχε ελάχιστη ζωή, αλλα ευτυχώς τον πρόλαβα σε κάποια φάση σαστίσματος και του έριξα μία διπλή με το τσεκούρι (αν με προλάβαινε στην κίνηση, έχανα).
    Έχω βρει και τον Gascoigne και προφανώς πρέπει τώρα να βγάλω αυτόν.
    Σε γενικές γραμμές, το παιχνίδι πιστεύω αρχίζει να το ευχαριστιέται κάποιος, μονο όταν καταλάβει τη φιλοσοφία του. Τώρα δηλαδή δεν με πολυπειράζει που πεθαίνω και επιστρέφω στη λάμπα, με την περιοχή πάλι γεμάτη από τους ίδιους, γιατί ξέρω τι εξυπηρετεί αυτό, κι ότι δεν θα γινόταν κι αλλιώς. Κουράζει μεν το συνεχές κι επαναλαμβανόμενο φαρμάρισμα, αλλά από την άλλη έχουν κάνει άψογη τη μάχη, τα όπλα κλπ, κι από ατμόσφαιρα, απλά τρομερό. Μόνο πολύ χρόνο θέλει, μάλλον πάρα πολύ χρόνο, κι εκεί τώρα έχουμε ένα θέμα......

  27. The Following 2 Users Say Thank You to toninio For This Useful Post:

    Kane (19-03-2018),ntsmrtz (18-03-2018)

  28. #2240
    PS4forums Fanatic Kane's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Βύρωνας
    Posts
    2,758
    PSN ID
    Spyroni

    Default

    Εγώ μάλλον θα το αφήσω 2-3 μέρες να κουλάρω λίγο μιας και παίζω πάνω από ένα μήνα 4-5 ώρες κάθε μέρα. Ειδικά μετά από μια βλακεία που έκανα με τα save και έπρεπε να βγάλω ξανά τον Pthumerian Descendant ο οποίος με παίδεψε ιδιαίτερα ήρθε και το blootletting Beast να αποτελειώσει την κατάσταση. Οπότε ή θα αφήσω (για λίγο) το παιχνίδι ή η λογική θα αφήσει (για πολύ) εμένα. Είναι πάντως κάποια bosses που φτάνουν ή και ξεπερνούν το όριο του γελοίου (Watchdog στο Cursed Chalice, Abhorrent Beast, blootletting Beast κλπ). Αν δεν είχα το DLC με το Blacksye Eye θα δυσκολευόμουν πολύ περισσότερο. Τέλος πάντων 2 bosses έχω για την πλατίνα και μετά μάλλον θα ψάξω για κάποιες εναλλακτικές εκδόσεις των όπλων.

    @toninio Δεν είναι πάντως υποχρεωτικό να κάνεις όλες τις μάχες αν απλά θέλεις να φτάσεις στο boss. Μπορείς απλά να τους αποφύγεις τρέχοντας. Απλά να είσαι σίγουρος ότι έχεις εξερευνήσει τα πάντα για items ή άλλου είδους εμπειρίες (NPCs, quests κλπ) πριν φύγεις από την περιοχή

  29. The Following User Says Thank You to Kane For This Useful Post:

    toninio (19-03-2018)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •