Page 98 of 114 FirstFirst ... 4888949596979899100101102108 ... LastLast
Results 1,941 to 1,960 of 2278

Thread: PlayStation VR - Virtual Reality Headset

  1. #1941
    Elite GedoGt's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Santa Friday
    Posts
    1,084
    PSN ID
    Geodion
    Name
    ΓΙΩΡΓΟΣ

    Default

    Καλησπέρα,
    Πρόσφατα έγινα κάτοχος του PS VR, περισσότερο από περιέργεια. Οι εμπειρίες που είχα ήταν το london Heist καθώς και μια πίστα στο Rush Blood όπως και στο Superhot Vr.
    Για το motion sickness δεν θέλω να αναφέρω κάτι, ναι υπάρχουν στιγμές που ζαλίζομαι και άλλες όχι ανάλογα το παιχνίδι και ίσως την διάθεση.
    Αυτό όμως που με προβλημάτισε και σε μία γρήγορη αναζήτηση στο net ανακάλυψα πως δεν έιμαι ο μόνος, είναι η περιφερειακή όραση και εξηγώ:
    Ενώ τις πρώτες φορές ένοιωθα ότι ήμουν μέσα στον εικονικό κόσμο και έβλεπα μόνο οθόνη, σταδιακά άρχισα να βλέπω τα όρια του Vr ένα μαύρο χρώμα σαν περίβλημα.
    Για να γίνω πιο κατανοητός φανταστείτε σαν να βλέπετε μέσα από μάσκα θαλάσσης ή τούνελ.
    Ξέρω ότι η περιφερειακή μας όραση είναι 180° ενώ το Vr 100ΒΊ, αλλά μου χαλάει λίγο την εμπειρία, δεν ξέρω αν θα το συνηθίσω.
    Υπάρχει κάποιος που έχει αντιμετωπίσει κάτι ανάλογο?

  2. #1942
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by chronohill View Post
    Aφου καναμε κακη αρχη με το Arizona Sunshine τα πραγματα κυλισαν αλλιως στην συνεχεια...
    Εβγαλα το teleportation και δοκιμασα και την ελευθερη καμερα...Ε τελικα αυτο δεν μπορω να το συνηθισω...Ζαλιστηκα αμεσως και ανεβασα θερμοκρασια...Ξενερωμενος εψαξα λιγο και στο νετ και ειδα οτι ειναι καλυτερα με ελευθερη αλλα εβαλα με 45 μοιρες turn...Οχι μονο δεν ζαλιστηκα αλλα επαιξα 4 ωρες ΣΕΡΙ...Το ρουφηξα το παιχνιδι ειναι απολαυση!παρα πολυ διασκεδαστικο σε βαζει 100% μεσα στο zombie apocalypse οσο τπτ αλλο που να εχω παιξει!Τι walking dead τι dying light..Εδω εισαι σαν ενας πραγματικος survivor που προσπαθεις να βρεις σημαδια ζωης...Ο πρωταγωνιστης δε ειναι απολαυση...ωραιες ατακες και πολυ σαρκαστικα σχολια.
    Το γελιο ειναι οτι επαιζα ορθιος για κανα 2ωρο και αφου γλιτωσα την εξαρθρωση γονατου καθισα να ξαποστασω και θυμηθηκα που λεγαμε οτι μπορουμε και καθιστοι!
    Πραγματικα αξιζει τα λεφτα του το Arizona το συνιστώ ανεπιφύλακτα ...
    μe moves το επαιξες ή aim?

    Quote Originally Posted by GedoGt View Post
    Ενώ τις πρώτες φορές ένοιωθα ότι ήμουν μέσα στον εικονικό κόσμο και έβλεπα μόνο οθόνη, σταδιακά άρχισα να βλέπω τα όρια του Vr ένα μαύρο χρώμα σαν περίβλημα.
    Για να γίνω πιο κατανοητός φανταστείτε σαν να βλέπετε μέσα από μάσκα θαλάσσης ή τούνελ.
    Ξέρω ότι η περιφερειακή μας όραση είναι 180° ενώ το Vr 100ΒΊ, αλλά μου χαλάει λίγο την εμπειρία, δεν ξέρω αν θα το συνηθίσω.
    Υπάρχει κάποιος που έχει αντιμετωπίσει κάτι ανάλογο?
    Eτσι οπως το περιγράφεις το βλέπουν ολοι πιστεύω Γιώργο.
    Σαν να βλέπεις μεσα απο μάσκα θαλάσσης.
    Απλα σε μενα έγινε το ανάποδο. Με προβλημάτησε τα πρωτα λεπτά που το δοκίμασα στο mall. Σήμερα έχω ξεχάσει οτι υπάρχει.

    Το συγκεκριμένο θέμα πάντως γίνεται πιο έντονο, αν δεν τοποθετηθεί καλά το headset. Δηλαδή σου χαλάει το Field Of View(θολώνει γυρω γύρω) που είναι ετσι και αλλιως ήδη περιορισμένο.
    Επίσης σε πολλά παιχνίδια του απλού PS4 (δεν θυμάμαι να υπάρχει κάποιο τέτοιο για το PRO) επιτηδες μειώνουν την ανάλυση γύρω απο το πλαίσιο. Οποτε και αυτο με την σειρά του δεν βοηθά στο FOV.
    .

  3. The Following 2 Users Say Thank You to PDS For This Useful Post:

    chronohill (17-01-2018),GedoGt (17-01-2018)

  4. #1943
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    μe moves το επαιξες ή aim?
    Mε Moves και ενω καποιες φορες χανω την στοχευση, γενικα εχει πολυ καλη αποκριση...Αποτι ειδα και καταλαβα οταν παιξεις με το aim παιζεις με καραμπινες και οπλα που πιανεις με δυο χερια?πολυ ενδιαφερον...Σημερα θα το τερματισω ελπιζω να δω κατι καλο στο τελος ανταξιο του ολου παιχνιδιου ως τωρα...
    Σειρα εχει Skyrim αποτι φαινεται...θα το παμε παρεα οπως λεγαμε???!!!Δεν εχω ξαναπαιξει την καποιο απτα παιχνιδια και με αγχωνει το πως θαναι...
    Spoiler!

  5. #1944
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Στο συγκεκριμενο παιχνίδι κατι χανεις κατι κερδιζεις αν επιλεξεις moves ή aim, απο οτι λενε.
    Οταν το τελειώσεις κανε αν θες ενα πολυ μικρο review/εντυπώσεις.
    Το έχει και σε προσφορα τωρα αλλα μαλλον θα προτιμήσω superhot.

    Quote Originally Posted by chronohill View Post
    Σειρα εχει Skyrim αποτι φαινεται...θα το παμε παρεα οπως λεγαμε???!!!Δεν εχω ξαναπαιξει την καποιο απτα παιχνιδια και με αγχωνει το πως θαναι...
    Nαι αμέ
    Αν και εχω κολλήσει ακόμα με το dirt VR. Μακάρι να το ξεκινήσουμε μαζί θα έχει πλάκα.
    .

  6. #1945
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Πως παίζεται, ρε παιδιά, διπλό το Skyrim;;;;

  7. #1946
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonpaul View Post
    Πως παίζεται, ρε παιδιά, διπλό το Skyrim;;;;
    Χαχαχαχα ρε Παυλο!!!!πως λεμε να ξεκινήσουμε μαζι μια σειρα να την συζητάμε παραλληλα;καπως ετσι και με το. Skyrim!

    Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  8. #1947
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Ααααααα.... Μα είστε η παραπληροφόρηση η ίδια!!!! Χα Χα Χα!!!!!! Ειπα κι εγώ...
    Οκ, αρχικά ακούγεται καλή ιδέα, αλλα δύσκολο να προχωράτε ακριβώς μαζι. Δοκιμάστε το, πάντως.

  9. The Following User Says Thank You to Dragonpaul For This Useful Post:

    PDS (17-01-2018)

  10. #1948
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    ^^ Σε ξεγελασαμε δεν μπορεις να πεις!!!!!
    Δεν θα το πηγαινουμε και ακριβως μαζι ενταξει!παντως θα εχω αποριες ετοιμαστειτε ψυχολογικα!

    Λοιπον τελειωσα το Arizona Sunshine...ημουν μια ανασα πριν το τελος..Πολυ ωραιο...φοβερη εμπειρια στο VR...Δεν εχω να πω κατι αρνητικο...4+ ωρες γεματες και γαματες, διασκεδαστικες τρομακτικες και καφρικες!στα 20ε που ειναι τωρα προσφορα ειναι οτι πρεπει...αμα παρω ποτε το Aim θα το παιξω και μαυτο σιγουρα!Παιζεται και 2πλο εχει και horde mode...

    Τελος εβαλα να δω λιγο το Lost bear που το ειχα παρει και αυτο(απο 10ε 5ε) και κατελληξα να το τερματισω...Ηξερα οτι δεν ειναι μεγαλο, καμμια ωρα μου πηρε γιατι εχασα και καμποσες φορες αλλα ειναι ο ορισμος του τι μπορει να κανει το VR σε platform adventures...καθεσαι σε μια πολυθρονα και βλεπεις την ιστορια σαν να εισαι σε θεατρο...ομως παρακατω συμμετεχεις μεσα στον κοσμο του παιχνιδιου με διαφορους τροπους!μαρεσε αρκετα θα ελεγα!
    Spoiler!

  11. The Following 2 Users Say Thank You to chronohill For This Useful Post:

    obione (18-01-2018),PDS (17-01-2018)

  12. #1949
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by chronohill View Post
    Παιζεται και 2πλο εχει και horde mode...
    Το main story παιζει διπλο?

    .

  13. #1950
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Το main story παιζει διπλο?
    Ναι αποτι ειδα και τωρα παιζεις ολο το main διπλο online
    there u go
    Spoiler!

  14. The Following 2 Users Say Thank You to chronohill For This Useful Post:

    obione (18-01-2018),PDS (18-01-2018)

  15. #1951
    PS4forums Addict obione's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    San Fransisco CA
    Posts
    2,007
    PSN ID
    constantineobi

    Default

    Αυτο που εδωσε παντως το plus το μηνα αυτο , παιδια δεν μπορω να το συνηθίσω με τιποτα.Η ζαλη έρχεται σε δευτερόλεπτα. Δεν ξερω γιατί.
    Ρε θηρίο @chronochill τα τερμάτισες ολα βρε.
    Εβαλα το Αριζονα να κατεβαίνει.Αν παίζεται αργα το βραδυ παμε κανα co-op. Αν και ερχομαι ελλαδα σε λιγο οποτε δεν θα εχω το vr

  16. The Following User Says Thank You to obione For This Useful Post:

    chronohill (18-01-2018)

  17. #1952
    Elite GedoGt's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Santa Friday
    Posts
    1,084
    PSN ID
    Geodion
    Name
    ΓΙΩΡΓΟΣ

    Default

    Το τσίμπησα και εγώ το Arizona μαζί με το SuperHot Vr και το Rush Blood, είχαν εξαιρετικές τιμές.

    Βέβαια αν το Arizona ζαλίζει, δεν με βλέπω να παίζω πάνω από 3 λεπτά.
    Κάνα tip για να γλιτώσουμε τις δραμαμίνες, εκτός από το να κλειδώσουμε σε 40° στροφή?

  18. #1953

    Default PlayStation VR - Virtual Reality Headset

    Quote Originally Posted by GedoGt View Post
    Κάνα tip για να γλιτώσουμε τις δραμαμίνες, εκτός από το να κλειδώσουμε σε 40° στροφή?
    Πως κλειδώνει σε 40°; Είναι κάποια ρύθμιση μέσα από το παιχνίδι;


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by X-ray7; 18-01-2018 at 15:26.

  19. #1954
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Quote Originally Posted by GedoGt View Post
    Το τσίμπησα και εγώ το Arizona μαζί με το SuperHot Vr και το Rush Blood, είχαν εξαιρετικές τιμές.

    Βέβαια αν το Arizona ζαλίζει, δεν με βλέπω να παίζω πάνω από 3 λεπτά.
    Κάνα tip για να γλιτώσουμε τις δραμαμίνες, εκτός από το να κλειδώσουμε σε 40° στροφή?
    Δεν ξερω αλλα εμενα ολα οσα γυριζει κανονικα η καμερα με ζαλιζουν...Δεν ξερω αν φταιει το καθε παιχνιδι...δοκιμαζεις και βλεπεις τι σε βολευει..
    Παιξτε λιγο με τις ρυθμισεις στην αρχη πριν προχωρησετε γιατι εγω ξενερωσα μεχρι να βρω την σωστη επιλογη για μενα...
    Και τα 3 που πηρες φιλε ειναι φοβερα θα παθεις πλακα!και τα 3 απιστευτες εμπειριες!
    Spoiler!

  20. #1955

    Default

    Quote Originally Posted by chronohill View Post
    Και τα 3 που πηρες φιλε ειναι φοβερα θα παθεις πλακα!και τα 3 απιστευτες εμπειριες!
    Πόση ώρα παιχνιδιού είναι περίπου το Arizona?



    Sent from my iPhone using Tapatalk

  21. #1956
    Elite GedoGt's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Santa Friday
    Posts
    1,084
    PSN ID
    Geodion
    Name
    ΓΙΩΡΓΟΣ

    Default

    Quote Originally Posted by X-ray7 View Post
    Πως κλειδώνει σε 40°; Είναι κάποια ρύθμιση μέσα από το παιχνίδι;


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Ένας φίλος (chronohill) το ανέφερε πιο πάνω, απενεργοποίησε το teleportation και έβαλε ρύθμιση 45° στροφή και ήταν καλύτερα,*προφανώς κάποια ρύθμιση θα υπάρχει.

  22. #1957

    Default

    Quote Originally Posted by GedoGt View Post
    Ένας φίλος (chronohill) το ανέφερε πιο πάνω, απενεργοποίησε το teleportation και έβαλε ρύθμιση 45° στροφή και ήταν καλύτερα,*προφανώς κάποια ρύθμιση θα υπάρχει.
    Βασικά από το ποστ που αναφέρεις μου δημιουργήθηκε κι εμενα η απορία.
    Αν δηλαδή αυτή η ρύθμιση είναι μέσα από το παιχνίδι ή από το μενού της κονσόλας.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  23. #1958
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Quote Originally Posted by X-ray7 View Post
    Πόση ώρα παιχνιδιού είναι περίπου το Arizona?

    Εχω γραψει και πιο πισω γυρω στο 4ωρο με 5ωρο αναλογως πως παιζεις...

    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Quote Originally Posted by X-ray7 View Post
    Βασικά από το ποστ που αναφέρεις μου δημιουργήθηκε κι εμενα η απορία.
    Αν δηλαδή αυτή η ρύθμιση είναι μέσα από το παιχνίδι ή από το μενού της κονσόλας.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Το τι "χειρισμο" θα εχεις αφορα το παιχνιδι οποτε παντα γινεται μεσα απτο μενου του εκαστοτε παιχνιδιου..Στο Here they Lie πχ δεν ειχε την επιλογη για sharp turn και με ζαλιζε..Πανω απο ωρα δεν μπορουσα να παιζω ηθελα διαλλειμα...

    Βλεπω το τιμησατε πολλοι το Arizona πολυ χαιρομαι...Θα το απολαυσετε!

    Σε αλλα νεα...το εχετε δει αυτο?το θελω με τρελλα!



    Διαβαζω πολυ καλα λογια για το Vive που εχει κυκλοφορησει...Ειναι μια μιξη μεταξυ Raw Data και Superhot...αλλα με κατανες και σαμουραι!
    Spoiler!

  24. #1959
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Ερώτηση:
    Για παιχνίδια όπως το Farpoint, Arizona κλπ, τα οποία ειναι, ας πουμε, πιο immersive όταν παίζεις όρθιος, που τοποθετείτε την κάμερα;;; Κατέβασα εχτες το Arizona και, όπως ακριβώς με το Farpoint, εχω το ίδιο πρόβλημα. Αισθάνομαι οτι το όπλο (aim controller) έχει περιορισμένο πεδίο κίνησης. Πολύ συχνά βλέπω το grid που εμφανίζει τα όρια. Κάθομαι σε απόσταση περίπου 1.5 μέτρο. Την κάμερα την εχω κάτω απο την οθόνη. Το να την εχω πάνω στην οθόνη ειναι αδύνατο, δε κάθεται με τίποτα... Σκέφτηκα οτι μια λύση θα ήταν να την τοποθετήσω στη μέση, αλλα θα χρειαστεί να την ακουμπάω κάπου όσο παίζω τα συγκεκριμένα παιχνίδια.
    Πριν κάνω κάτι τέτοιο, έχετε ιδέα για κάποια λύση;

  25. #1960
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Τα παιχνιδια που εισαι ορθιος θελουν νομιζω λιγο πανω απο 1.5 μετρο αποσταση.
    Αν μπορεις να την βαλεις με καποιον τροπο σε μεγαλυτερη αποσταση(ας μην ειναι κοντα στην tv, πχ την βαζεις δεξια αριστερα αν φτανει το καλωδιο).
    Φανταζομαι οτι με την κλήση ''παίζεις'' γενικα ετσι?.

    Το χω ξαναγραψει. Για μενα το χειροτερο κομματι του VR πακετου ειναι η κάμερα.
    .

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •