Page 91 of 114 FirstFirst ... 4181878889909192939495101 ... LastLast
Results 1,801 to 1,820 of 2278

Thread: PlayStation VR - Virtual Reality Headset

  1. #1801
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Ναι κανονικα ετσι το αφηνεις, αυτο θα ελειπε. Χεχε.
    (αν καταλαβα σωστα δλδ)

    Εκτος αν εχεις και HDR TV και το V1 PSVR(που αυτο εχεις).
    .

  2. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    chronohill (23-11-2017)

  3. #1802
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    ^^ Nai καλα καταλαβες φιλε γιατι και γω τα εγραψα οπως να ναι γιατι ημουν τζιμ...θενκς και παλι..
    Λοιπον χθες βραδυ και μετα απο μια σωστη εμεπειρια μαζι του εχω να δηλωσω ερωτευμενος!!!!
    Ξεκινησα λιγο λαθος βεβαια γιατι επιλεγω παιχνιδια που δεν χρειαζονται move και δεν εχω πολλες επιλογες...
    Ειπα να ξεκινησω με τα του VR Worlds και μου γυαλισε το Scavengers που ειναι με μοχλο...πρωτο σοκ οταν εσκυψα το κεφαλι και εβλεπα τα χερια και τα ποδια που ηταν εξωγηινα!φοβερο!λες και ειναι δικα σου!ωραιο και απλο το gameplay αρκετη θολουρα αλλα μαγικο!βεβαια η ελευθερη καμερα και τα αλματα που ειχε παρακατω μου κανανε λιγο το κεφαλι καπως αλλα εβγαλα το πρωτο chapter!πολυ ωραια εμπειρια!

    Μετα εκανα μια παυση για να ηρεμησει ο εγκεφαλος και λεω ας βαλω τα πιο απλα...Εβαλα την καταδυση ξεροντας το σκηνικο με τον καρχαρια...λεω σιγα μωρε...ε ενταξει δεν περιγραφεται!απιστευτο!αλλο πραμα ρε παιδι μου!

    και κλεινοντας ειπα να δοκιμασω και αυτο με την μπαλα που ειναι σαν το πονγκ...πολυ εντυπωσιακο κιαυτο και τερμα διασκεδαστικο!εκει κι αν δεν το περιμενα!

    Η πλακα ειναι οτι βλεποντας τα παιχνιδια σε μια οθονη λες..μα καλα μπροστα στην μαπα θα εχω -πληροφοριες-εφε τρισδιαστατα που ειναι ακριβως μπροστα σου...αλλα αυτη ειναι η μαγεια του VR...οτι ειναι σαν αληθινα!δεν ενοχλουν κιας ειναι στο οπτικο σου πεδιο!ειναι μερος της ρεαλιστικης εμπειριας!και την κανουν ακομα πιο ενδιαφερουσα!

    Τωρα που ειπα εμπειρια...αυτα τα experiences τα εχει κατεβασει κανεις?ρωτησα παλι μου φαινεται...chernobyl k everest με ψηνουν...τα βαζουν χαμηλοτερα η δεν παιζει?
    Spoiler!

  4. #1803
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Eνταξει αφου εβγαλες το Scavengers...
    Δεν εχω παιξει κατι που να με ζαλιζει περισσοτερο. Βεβαια δεν τα εχω παιξει και ολα.

    Χαιρομαι που το απολαμβανεις. Περιμενουμε εντυπωσεις και απο τα υπολοιπα παιχνιδια.


    Αυτα τα experience που λες δεν τα εχω δοκιμασει. Εχεις ομως πολυ free υλικο μεχρι να φτασεις εκει. Kitchen, playroom κ.α
    https://store.playstation.com/en-gr/...75508-VRFREE/1

    Το Batman btw ειναι σε προσφορα τωρα και ειναι σουπερ εμπειρια για αρχη(καθολου motion sickness) και παιρνεις μια ιδεα για πως θα δειχνουν τα ΑΑΑ games(δεν εχει 3d audio δυστυχως βεβαια).
    .

  5. #1804

    Default

    Έχει ρωτήσει κανείς για διαθεσιμότητα PSVR v2...;

  6. #1805
    Cool Member Stergios's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    serres
    Posts
    263
    PSN ID
    Samaras-Greece

    Default

    Quote Originally Posted by DJTaurus View Post
    Έχει ρωτήσει κανείς για διαθεσιμότητα PSVR v2...;
    δεν εχει βγει καν για ευρωπη ακομα...μονο japan!!
    και εγω περιμενα το psvr 2 αλλα τελικα εχθες αγορασα το πακετο 349 ευρω..
    Spoiler!

  7. The Following User Says Thank You to Stergios For This Useful Post:

    DJTaurus (24-11-2017)

  8. #1806
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    To Μοss ειναι μαγευτικό...
    Το moss ειναι ΜΑΚΡΑΝ οτι καλυτερο εχω παιξει μεχρι στιγμης, και ναι εχω παιξει το Bound. Απλα ΤΕΛΕΙΟ, πως ενα απλο "παιδικο" platfrom puzzle ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΝΕΤΑΙ εντελως μεσα στο VR. Στατικες σκηνες (χωρις καμερα rotate) ΑΛΛΑ μπορεις εσυ να μετακινηθεις μεσα στην σκηνη και να δεις κρυφα πραγματα. Επισης παιχνιδια οπως τα Moss και Bound δείχνουν οτι όχι μονο μπορεις να εχεις πληθωρα genres με VR και να μην ειναι μονο FP, αλλα ειναι και πολυ καλυτερη και ξεκουραστη εμπειρια τετοια παιχνιδια. Για οσους εχουν την απορια εαν θα μπορουσαν να απολαυσουν ενα Uncharted ή ενα Last of Us σε VR, η δικη μου απάντηση ειναι ενα μεγαλο ΝΑΙ, απλα οχι ακομα...

    Γιατι πέρα απο το κλασσικο προβλημα με το framerate υπαρχει και το θεμα της χαμηλης αναλυσης της κασκας (και της εξοδου αλλα λιγοτερο αυτο) που θα χαντακωνε μια τέτοια προσπαθεια. ΔΕΝ ειναι τυχαιο που στους περισσοτερους αρεσουν τα VR παιχνιδια με απλα γραφικα, και αυτο γιατι τα μακρυνα αντικειμενα αν και ειναι λιγο θολα ειναι ευδιακριτα, σε αντιθεση με AAA παιχνιδια οπως το GTsport που μπαινεις στο VR και ειναι λες και γυρισες σε ps2 εποχη.

  9. The Following User Says Thank You to Slay For This Useful Post:

    PDS (25-11-2017)

  10. #1807
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Και γω χθες δοκιμασα το moss και ειναι μαγευτικο...φοβερο το τι μπορει να κανει το vr σε ενα τέτοιο ειδος εφοσον εχει μερακι η εταιρια...απίστευτο δεν μπορει να περιγραφεί...
    Οπως επισης με επιασε προ εκπληξεως και το thumper...αλλο σοκ απο κει...σε ενδεχόμενη πτωση τιμής θα το παρω αμεσως...τρομερο...

    Απλα αυτο που καταλαβαινω ως τωρα ειναι οτι το vr δεν ερχεται να αντικαταστησει το παραδοσιακό gaming...τουλαχιστον σε αυτην την φάση που λέει και ο slay...ειναι κατι αλλο κατι ξεχωριστό...

    Το 3d ήταν απλά κατι παραπανω...εδω μιλαμε για αλλο επιπεδο...

    Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  11. The Following 2 Users Say Thank You to chronohill For This Useful Post:

    PDS (25-11-2017),Slay (25-11-2017)

  12. #1808
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Πάντως δε νομίζω κανεις να νόμιζε ποτε οτι το VR, εν γενει, ήρθε να αντικαταστήσει το παραδοσιακό gaming. Πως θα μπορούσε άλλωστε; Μιλάμε απλα για με διαφορετική πρόταση/προσέγγιση και μεχρι εκεί. Τωρα, εαν στο μέλλον αναπτυχθεί κι αλλο -που αυτο θα γίνει- τότε συζητάμε για καθιέρωση με μεγαλύτερο βαθμό. Αλλα να αντικαταστήσει το gaming όπως το ξέρουμε, όχι.

  13. The Following 2 Users Say Thank You to Dragonpaul For This Useful Post:

    chronohill (25-11-2017),PDS (25-11-2017)

  14. #1809
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,546
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default

    Τίποτε ποτέ δεν αντικαθιστά κάτι άλλο... φρεσκάρει το υπάρχον... το αναδιαμορφώνει, το εμπλουτίζει, δημιουργεί νέες ανάγκες, οι νέες ανάγκες νέες λύσεις και έτσι προχωρούν τα πράγματα. Ο τρόπος που παίζουμε στο VR θα δώσει λύσεις και ιδέες για το ¨παραδοσιακο¨ gaming και το αντίστροφο. Όλα τα πράγματα προχωρούν μαζί.

  15. The Following 2 Users Say Thank You to Error Flynn For This Useful Post:

    Dragonpaul (25-11-2017),PDS (25-11-2017)

  16. #1810
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Το moss ειναι ΜΑΚΡΑΝ οτι καλυτερο εχω παιξει μεχρι στιγμης
    Μπαινει δυναμικα απο την αρχη που βρισκεσαι σε αυτον στον τεραστιο ναο και κοιτας δεξια αριστερα, πισω(εκει καθησα για λιγο απλα να παρατηρησω τον χωρο). Μετα η μουσικη και οταν βλεπεις πρωτη φορα τον χαρακτηρα αλλα και τον εαυτο σου στο νερο.

    Σιγουρα τα platform games ειναι φανταστικα σε VR. Φανταζομαι ενα Μαριο εκει ας πουμε.

    Αν δεν εχεις παιξει το Robot Rescue στο playroom VR καντο. Αν και θα ζαλιστεις λιγο.
    Eλπιζω να ετοιμαζουν καποιο platform game στην sony japan.

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Για οσους εχουν την απορια εαν θα μπορουσαν να απολαυσουν ενα Uncharted ή ενα Last of Us σε VR, η δικη μου απάντηση ειναι ενα μεγαλο ΝΑΙ, απλα οχι ακομα...
    Αν λυσουν το προβλημα με το motion sickness μπορει ναι γινει σε φαση Bound. Αλλα και παλι ο χαρακτηρας δεν θα ειναι μπροστα σου, θα ειναι σαν τον παρατηρεις εσυ ενω εισαι διπλα του η απο καμερα.
    Οποτε πρεπει να λυσουν το θεμα ζαλαδας(κατι που θεωρω πολυ δυσκολο να το καταφερουν).
    .

  17. #1811
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Αν λυσουν το προβλημα με το motion sickness μπορει ναι γινει σε φαση Bound. Αλλα και παλι ο χαρακτηρας δεν θα ειναι μπροστα σου, θα ειναι σαν τον παρατηρεις εσυ ενω εισαι διπλα του η απο καμερα.
    Οποτε πρεπει να λυσουν το θεμα ζαλαδας(κατι που θεωρω πολυ δυσκολο να το καταφερουν).
    Με το bound δεν ειχα προβλημα με Motion sickness. Βασικα εκει που το παθαινεις ειναι οταν εισαι σε πρωτο προσωπο, και μετακινεισαι αποτομα, ή κατι παρομοιο. π.χ. το επαθα στο scavanger αλλα την παλεψα, στο rigs και το σταματησα, και στο driveclub VR που επισης το σταματησα, αλλα απο την αλλη στο gtsport δεν ειχα θεμα. Επισης στο rez που παει με χιλια επισης δεν ειχα θεμα, ισως λογω του native 120 frames.

    Πολυ καλο βρηκα και το no heroes allowed, Και με αρκετη πλακα. Ανετο ξεκουραστο ευχαριστο παιχνιδι για να περνας την ωρα σου, αν και δειχνει οτι ειναι μικρο σε διαρκεια. Επισης πολυ καλο μου φανηκε το danger ball. Κοινως η μεχρι τώρα εμπειρια μου με το VR δειχνει οτι δεν θελει κοπο, θελει τροπο, και θελει επισης να σχεδιαζεις το παιχνιδι σου απο την αρχη για VR.

  18. #1812

    Default

    Μερικές φωτογραφίες PSVR v2

    Bundle / Link1 / Link2

    Last edited by DJTaurus; 25-11-2017 at 19:34.

  19. The Following 4 Users Say Thank You to DJTaurus For This Useful Post:

    Axilleas_GR (25-11-2017),BillyFlo81 (26-11-2017),Dragonpaul (25-11-2017),PDS (25-11-2017)

  20. #1813
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Με το bound δεν ειχα προβλημα με Motion sickness. Βασικα εκει που το παθαινεις ειναι οταν εισαι σε πρωτο προσωπο, και μετακινεισαι αποτομα, ή κατι παρομοιο. π.χ. το επαθα στο scavanger αλλα την παλεψα, στο rigs και το σταματησα, και στο driveclub VR που επισης το σταματησα, αλλα απο την αλλη στο gtsport δεν ειχα θεμα. Επισης στο rez που παει με χιλια επισης δεν ειχα θεμα, ισως λογω του native 120 frames.
    Αν βαλεις το Bound στην ελευθερη καμερα θα ζαλιστεις.

    Αυτο που εχω καταλαβει εγω ειναι οτι εχει να κανει λιγο με τα frames. Και περισσοτερο (αν οχι ολοκληρωτικα) με το ποσους βαθμους ελευθεριας επιλεγεις να εχεις σε ενα παιχνιδι. Το Bound ας πουμε περιοριζει την ελευθερια σε ολους τους αξονες εκτος αν βαλεις free καμερα(δλδ οπως το uncharted,the last of us κτλ) οπου οπως ειπα και πριν θα ζαλιστεις.

    Το Resi7 που παιζω τωρα επιτρεπω μονο στον Ζ αξονα ελευθερια(δλδ στον Χ χρησιμοποιω snap turning που ειναι και το default). οποτε περιοριζεται σε ενα βαθμο η ζαλαδα(σε μενα δεν υπαρχει καθολου με αυτον τον χειρισμο πλεον, αλλα εξακολουθει να υπαρχει με την free).

    Το προβλημα αλλα ταυτοχρονα και το πλεονεκτημα του VR ειναι το immersion.
    Οταν εχεις immersion(δλδ αντιλαμβανεσαι οτι εισαι ''εκει'') δεν μπορει να δεχτει ο οργανισμος σου την οποιαδηποτε κινηση που το σωμα σου δεν την ''νιωθει''. Δλδ αν το οπτικο νευρο αντιλαμβανεται οτι κινεισαι και το σωμα σου απο την αλλη ειναι αραχτο στην καρεκλα, τοτε σου ο εγκεφαλος λεει ''ωπ τι εχουμε δω, με δουλευεις''?

    Καποια στιγμη συνηθιζει οτι ειναι κατι που μπορει να ''γινεται'' και ηρεμει σε ενα βαθμο ή και εντελως.
    .

  21. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    chronohill (26-11-2017)

  22. #1814
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Ετσι ακριβως οπως τα λες ειναι, ειναι θεμα του τι βλεπεις και του τι νιωθεις. Να ρωτησω και κατι αλλο, εχει παιξει κανεις το bridge crew? εχω δει πολυ θετικες κριτικες και ειμαι και trekie οποτε πιστευω οτι θα μου αρεσει, ειδικα με την εκπτωση, εσεις τι λετε?

  23. #1815
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    O Alex το είχε παιξει.
    http://www.ps4forums.gr/vb/showthrea...ek-Bridge-Crew
    Γενικα θετικες εντυπωσεις ειχα διαβασει και στο neogaf.
    Θα εχει την πλακα του φανταζομαι.


    ΥΓ. Το batman παιξε τωρα που εχει πεσει η τιμη.
    .

  24. #1816
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Λοιπον τσιμπησα Batman Και Bridge Crew αφου ειδα το review απο τον τυπο που γουσταρει πολυ ο James (sorry δεν θυμαμαι πως τον λενε) και που ουτε λιγο ουτε πολυ ειπε οτι ειναι το καλυτερο παιχνιδι σε VR αυτη την στιγμη. Λεω να τσιμπησω και Resi7 στα 17€ απο τον κωτσοβολο, απλα θελω να μου πειτε πως ειναι σε σχεση με το Kitchen γιατι σε αυτο πεταξα την κασκα. Παλευεται δηλαδη? η πας για καρδιακο επεισοδιο?

  25. #1817
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Με προλαβες με το batman χεχε

    Τωρα για το Resi7 οκ ειναι αστα να πανε. Χειρότερα απο kitchen θα ελεγα. Είχα τους ιδιους προβληματισμους αλλα ευτυχως την παλευω τελικα. Και οσο προχωραει το παιχνιδι αρχίζεις και συμβιβαζεσαι καπως και φτανει σε σχεδον ανεκτα επιπεδα.

    Πλεον δεν βγαζω το headset απο το κεφαλι δλδ. Παταω απλα pause.(ουαου προοδος lol)

    Βεβαια εχω παιξει μονο 4-5 ωρες οποτε δεν ξερω τι μπορει να με περιμενει. Σαν παιχνιδι ειναι φανταστικο οπως και να χει. Και στα 17 αξιζει και με το παραπανω.

    ΥΓ. Ανυπομονω να συνεχισω δλδ(πριν νυχτωσει )
    .

  26. #1818
    Advanced Member Alex's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Λάρισα
    Posts
    556
    PSN ID
    Alex_Hellas
    Name
    Αλέξης

    Default

    Πολύ ωραίο το Bridge Crew και με καθαρά γραφικά,εχουν προστεθει και φωνητικες εντολές πλεόν για όταν παίζεις single player και είναι καλλίτερη έτσι η εμπειρία.Αν έχεις και τα move ακόμα πιο καλά!
    Το Resident εννοείτε πως πρέπει να το πάρεις στα 17 ευρώ και ετοιμάσου για μεγάλες στιγμές,χαχα!!Το Kitchen ήταν μια μικρή γεύση,το παιχνίδι είναι για γερά νεύρα σε VR!!!


  27. #1819
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Alex View Post
    Πολύ ωραίο το Bridge Crew και με καθαρά γραφικά,εχουν προστεθει και φωνητικες εντολές πλεόν για όταν παίζεις single player και είναι καλλίτερη έτσι η εμπειρία.Αν έχεις και τα move ακόμα πιο καλά!
    Το Resident εννοείτε πως πρέπει να το πάρεις στα 17 ευρώ και ετοιμάσου για μεγάλες στιγμές,χαχα!!Το Kitchen ήταν μια μικρή γεύση,το παιχνίδι είναι για γερά νεύρα σε VR!!!
    Για το bridge crew εχω ακουσει διφορουμενα σχολια για τα move, και η εμπειρια μου με το batman θα με κανει να προτιμησω τον κλασσικο κοντρολλερ. Οταν δουλευει ειναι γαματο, αλλα ρε φιλε εφαγα και εγω δεν ξερω ποση ωρα για να πιασω μια καρτα με την αναφορα του ιατροδικαστη, γιατι διπλα μου ηταν η γωνια του καναπε και δεν εφτανα να την πιασω με το move. Κοινως θελει χωρο, σωστη αποσταση ίσως και φωτισμο χαμηλο, αλλα αυτα δεν τα εχεις παντα, εγω αναγκαστηκα ακομα και να αλλαξω θεση στην καμερα για να παιξω το batman. Τωρα για το Kitchen η αρχικη ατμοσφαιρα ηταν γαμιστερη, αλλα...
    Spoiler!


    Υ.Γ. θεικη στιγμη Immersion με το move ηταν στο london heist εκει που πρεπει να κλεψεις το διαμαντι και αρχιζουν οι πυροβολισμοι (δεν εφτανα και εδω να πατησω τον συνδυασμο) οπου καποια στιγμη επειδη βαραγα στον γαμο του καραγκιοζη φερνω το οπλο στο ματι μου και σημαδευα με την ακιδα, και οχι μονο αυτο, αλλα έκλεινα και το αλλο ματι οταν το εκανα!!!

  28. #1820
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Το batman ειναι απο τα πιο δυσκολα σε calibration. Ισως επειδη ειναι απο τα πρωτα παιχνιδια.

    Ενα tip που δουλευει σε μενα ειναι οταν κανεις calibration και εισαι μεσα στον κυκλο, στο κουτακι που πρεπει να ειναι το headset(το κεφαλι σου δλδ) καλο ειναι να το βαλεις λιγο πιο κατω απο την μεση(αλλα μεσα στο κουτακι).
    Παντως με move ειναι καλυτερο το batman κατ`εμε.
    Η καμερα περιοριζει δυστυχως ομως. Και σιγουρα θελεις εναν αλφα χωρο. Δεν ειναι αναγκη να εισαι απεναντι απο την tv για να παιξεις VR btw.
    Oποτε μπορεις να πας σε σημειο που εχεις περισσοτερο χωρο. Απλα γυρνας την καμερα να σε βλεπει.


    ΥΓ.Το kitchen εκει τελειωνε περιπου. Κανα μισο λεπτο ακομα ειχε.
    .

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •