Page 1 of 114 123451151101 ... LastLast
Results 1 to 20 of 2278

Thread: PlayStation VR - Virtual Reality Headset

  1. #1
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Arrow PlayStation VR - Virtual Reality Headset

    Nα υπενθυμίσω πως δουλεύουν τα prefixes για τα VR games, σε περίπτωση που κάποιος θέλει να ανοίξει νεο thread ή να αναζητήσει κάποιο VR Game.



    Αν ειναι αποκλειστικό το game για VR headsets(PSVR, Oculus Rift, Vive etc, που σημαίνει οτι δεν μπορει καποιος να παίξει το game χωρίς αυτα):
    • VR 'Oνομα παιχνίδιού (για τα multiplatform VR games)

    • Exclusive VR 'Oνομα παιχνίδιού (για τα exclusives του PSVR)





    Αν παίζει KAI στο PS4 χωρίς να είναι απαραίτητη η χρήση του PSVR:
    • 'Oνομα παιχνίδιού [+VR] (Για τα multiplatform games)

    • Exclusive 'Oνομα παιχνίδιού [+VR] (για τα exclusives του PS4+PSVR)



    Σημ.:
    -Δεν υπάρχει Prefix [+VR] έτοιμο, το βάζουμε εμείς δίπλα απο τον τίτλο του παιχνιδιού.
    -Με το πάτημα πάνω στα prefixes ''μεταφερόμαστε'' στην λίστα με όλα τα ''VR'' ή ''VR Εxclusive'' Games.



    ---------------------------------------------------------------------------------------



    Τι μας περιμένει στις 13 Οκτωβρίου που θα κυκλοφορήσει το PlayStation VR.

    Launch VR Titles

    100ft Robot Golf
    Ace Banana
    Batman Arkham VR
    Battlezone
    The Brookhaven Experiment
    DRIVECLUB VR
    EVE: Gunjack
    EVE: Valkyrie
    Fated: The Silent Oath
    Harmonix Music VR
    Hatsune Miku VR: Future Live
    Headmaster
    Here They Lie
    Job Simulator
    Keep Talking and Nobody Explodes
    Kismet
    Loading Human: Chapter 1
    Mortal Blitz VR
    Moto Racer 4
    PlayStation VR Worlds
    Psychonauts: In The Rhombus Of Ruin
    Rez Infinite
    RIGS: Mechanized Combat League
    Rise Of The Tomb Raider: VR Mission
    Space Slam
    SportsBar VR
    SUPERHYPERCUBE
    Tethered
    Thumper
    Tumble VR
    Until Dawn: Rush of Blood
    Wayward Sky
    Windlands


    Day 1 VR Patch

    Attractio [Free]
    Bound [Free]
    Catlateral Damage [Free]
    Futuridium EP Deluxe VR [Free]
    Hatsune Miku: Project DIVA X [Free]
    Hustle Kings VR [Discount]
    Hyper Void [Free]
    Nebulous [Free]
    Super Stardust Ultra VR [Discount]
    VEV: Viva Ex Vivo [Free]
    Volume: Coda [Free]


    Day 1 Free-to-Play VR Titles

    PlayRoom VR
    War Thunder
    World War Toons


    Day 1 Apps

    A Haunting: Witching Hour Interactive Movie
    Godzilla Resurgence
    Joysound VR
    Restless Spirit
    Virtual Cinema App




    ---------------------------------------------------------------------------------------


    Sony PlayStation VR tips and tricks: How to solve PSVR problems and more
    http://www.pocket-lint.com/news/1390...blems-and-more


    ---------------------------------------------------------------------------------------




    Introducing: Project Morpheus

    A special announcement from GDC in San Francisco

    Greetings from GDC 2014!
    Earlier this evening, I had the pleasure to introduce Project Morpheus, SCEʼs prototype virtual reality(VR) system that works with PlayStation 4 (PS4™).
    Virtual reality is the next innovation from SCE that we believe will shape the future of games.

    I have long dreamed about VR and the possibilities it brings in regards to game development.
    This new technology will deliver a sense of presence, where you as the player actually feel like youʼre inside the game and your emotions feel that much more real.

    Our current prototype for Project Morpheus features a head mounted display with 1080p resolution and a 90 degree field of view.
    Accelerometer and gyroscope sensors built into the head mounted unit as well as PlayStation Camera accurately tracks head orientation and movement,
    so as your head rotates, the image of the virtual world rotates intuitively in real-time.

    Project Morpheus also features our new 3D audio technology
    that re-creates stereoscopic sounds in all directions and changes in real-time depending on your head orientation.
    In addition to PlayStation Camera, Project Morpheus works with DUALSHOCK 4 Wireless Controller
    and PlayStation Move to deliver an easy-to-use, plug-and-play VR experience.

    The prototype for Project Morpheus is the culmination of our work over the last 3+ years as weʼve refined our vision for VR.
    This prototype will serve as the first development kit for PS4 developers that are as enthusiastic about this new medium as we are.
    At GDC 2014 this week, attendees will be able to check out Project Morpheus in action at the SCEA booth through a handful of technology demos.

    http://blog.eu.playstation.com/2014/...ject-morpheus/

    Last edited by odytsak; 19-03-2014 at 19:15.

  2. The Following 3 Users Say Thank You to odytsak For This Useful Post:

    BillyFlo81 (18-10-2016),PDS (05-10-2016)

  3. #2
    Editor Kapa's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Κορυδαλλος
    Posts
    4,126
    PSN ID
    NMExK4PAS
    Name
    Γιωργος

    Default

    Μαλιστα...

    Πρεπει να επενδυσει παραπανω η sony σε αυτο το κομματι.



    Sorry αλλα βλεποντας τη φωτογραφια μου ηρθε στο μυαλο αυτο:

    Spoiler!

  4. The Following 2 Users Say Thank You to Kapa For This Useful Post:

    AriStos13 (09-05-2014),odytsak (21-02-2014)

  5. #3
    PS4forums Addict nickolas82's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Αθήνα(προς το παρόν)
    Posts
    1,438
    PSN ID
    nickolas82
    Name
    Νίκος

    Default

    Εγώ ελπίζω μόνο σε λογική τιμή και τότε το συζητάω

  6. The Following 3 Users Say Thank You to nickolas82 For This Useful Post:

    hakoo (21-02-2014),odytsak (21-02-2014),psx3 (21-02-2014)

  7. #4
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Εγώ πάλι ελπίζω να μην έχει λογική τιμή γιατί θα το αγοράσουμε και θα πάθουμε καμμιά επιληψία.

  8. The Following 3 Users Say Thank You to odytsak For This Useful Post:

    donkixoths (24-02-2014),Nek_Food (22-02-2014),nickolas82 (21-02-2014)

  9. #5
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    ΑΝ ειναι προσιτο και δεν εχει τις γελοιες τιμες που εχουν τα προηγουμενα που εχει βγαλει
    ΑΝ υποστηριζει ολα τα παιχνιδια
    ΑΝ δεν εχει περιορισμους Sony style (να ειναι viewer γενικοτερα, να μπορεις να δεις ταινιες κτλ, να εχει το αυτονοητο hdmi)
    ΑΝ εχει εναν βολικο σχεδιασμο και δεν ειναι σαν κουμουτσα

    AN λοιπον τα καλυπτει αυτα το συζηταμε.


  10. #6
    Advanced Member easybizi's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Xanthi
    Posts
    540
    PSN ID
    easybizi81
    Name
    jordan

    Default

    Εγω παλι ελπιζω να μην βγει καθολου!
    Δεν μαρεσε, εγω τοσα χρονια(απο το master system της sega μεχρι το ps4)η αλλαγη που ειδα ηταν στα gamepad που γιναν ασυρματα. Να βαλω αυτο τωρα στο καφαλι να χασω επαφη με τον γυρο χωρο του σπιτιου σαν να ειμαι ζομπι αποχαβλομενω στο παιχνιδι,δεν μαρεσει.Μπορει να κανω κ λαθος θα δειξει.Αλλα το βλεπω να γινετε σε 3-4 χρονια,η τιμη του παντως πρεπει να παει κατω απο 100ε για να μπορει να το αγορασει μεγαλο μερος τον χρηστων,αλλιως δεν θα εχει ουσια...και οι εταιρειες δεν θα βγαζουν πολλα παιχνιδια που να αξιοποιουν αυτα τα γυαλια αν δεν υπαρχει μεγαλος αριθμος χρηστων να τα αγορασουν.


    Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


  11. #7
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by easybizi View Post
    Εγω παλι ελπιζω να μην βγει καθολου!
    Δεν μαρεσε, εγω τοσα χρονια(απο το master system της sega μεχρι το ps4)η αλλαγη που ειδα ηταν στα gamepad που γιναν ασυρματα. Να βαλω αυτο τωρα στο καφαλι να χασω επαφη με τον γυρο χωρο του σπιτιου σαν να ειμαι ζομπι αποχαβλομενω στο παιχνιδι,δεν μαρεσει.Μπορει να κανω κ λαθος θα δειξει.Αλλα το βλεπω να γινετε σε 3-4 χρονια,η τιμη του παντως πρεπει να παει κατω απο 100ε για να μπορει να το αγορασει μεγαλο μερος τον χρηστων,αλλιως δεν θα εχει ουσια...και οι εταιρειες δεν θα βγαζουν πολλα παιχνιδια που να αξιοποιουν αυτα τα γυαλια αν δεν υπαρχει μεγαλος αριθμος χρηστων να τα αγορασουν.


    Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


    Μην το πάρεις...
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  12. #8
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Λεωνίδα, κατά πάσα πιθανότητα κανείς μας δεν θα το πάρει με την τιμή που θα έχει. Ακόμη κι αν κάνει τα μισά λεφτά από το προηγούμενο μοντέλο.

  13. #9
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Μπορούν να ρίξουν αρκετά το κόστος αν βάλουν LCD. Στα HMZ το μεγαλύτερο κόστος ήταν τα OLED panels...

  14. #10
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Το δελτίο τύπου της Sony για το VR Project Morpheus
    (με υποσημείωση πως οι προδιαγραφές και ο σχεδιασμός του πρωτότυπου ενδέχεται να υποστούν αλλαγές).
    http://scei.co.jp/corporate/release/pdf/140319_e.pdf

  15. #11
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Αδιαφορο εντελως για εμενα προσωπικα τουλαχιστον απο αυτα που ακουσα.

    Μπορω να βρω ενα εκατομυρριο αρνητικα στο να φοραω κασκετο μεσα στο ιδιο μου το σπιτι και ΕΛΑΧΙΣΤΑ θετικα.

    Ασε που το θεωρω ΑΚΡΩΣ επικινδυνο....

    Δεν ευχομαι να τα παει καλα... πιο πολυ ευχομαι να πατωσει σαν ιδεα.
    Last edited by Valkyre; 19-03-2014 at 12:14.

  16. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    mihalis13 (19-03-2014)

  17. #12
    Cool Member sfortis's Avatar
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    291
    PSN ID
    sfortis

    Default

    Δεν βλέπω τον λόγο να ευχόμαστε κάτι τέτοιο. Προσωπικά θα με ενδιέφερε να το δοκιμάσω / αποκτήσω υπό προϋποθέσεις!

    Αν και prototype ακόμα δεν γίνεται λόγος για τιμή, όμως εικάζω οτι δεν θα ειναι απαγορευτική (199$?) αφου εκ πρώτης όψεως χρησιμοποιεί mainstream και φτηνά υλικα.

    5" 1080p panel (σαν αυτά που έχουμε στα κινητά μας), ενα αξελερόμετρο - γυροσκόπιο (πάμφθηνα mems), 2-3 ledάκια και ενα ζευγάρι ακουστικά περιτυλιγμένα όλα σε μια ωραία συσκευασία.

    Αν παιζει καλά, why not?

  18. The Following User Says Thank You to sfortis For This Useful Post:

    psx3 (19-03-2014)

  19. #13
    PS4forums Addict dlevel's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Athens
    Posts
    1,940
    PSN ID
    dlevel

    Default

    μικρός θυμάμαι ήταν το όνειρο μου το virtual reality, με την έννοια οτι μπαίνεις μέσα στο κόσμο κλπ κλπ... τώρα πια δε μου φαίνεται ως κάτι φοβερό αλλα αν όντως είναι στα 200 που λέει ο sfortis μπορεί και να το έπαιρνα για την φάση ...

  20. The Following User Says Thank You to dlevel For This Useful Post:

    donkixoths (21-03-2014)

  21. #14
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by sfortis View Post
    Δεν βλέπω τον λόγο να ευχόμαστε κάτι τέτοιο. Προσωπικά θα με ενδιέφερε να το δοκιμάσω / αποκτήσω υπό προϋποθέσεις!

    Αν και prototype ακόμα δεν γίνεται λόγος για τιμή, όμως εικάζω οτι δεν θα ειναι απαγορευτική (199$?) αφου εκ πρώτης όψεως χρησιμοποιεί mainstream και φτηνά υλικα.

    5" 1080p panel (σαν αυτά που έχουμε στα κινητά μας), ενα αξελερόμετρο - γυροσκόπιο (πάμφθηνα mems), 2-3 ledάκια και ενα ζευγάρι ακουστικά περιτυλιγμένα όλα σε μια ωραία συσκευασία.

    Αν παιζει καλά, why not?
    Μονο υπο πολυ περιορισμενες προυποθεσεις θα το χρησιμοποιουσα. Ισως σε ενα interractive movie.

    Σε game πολυ δυσκολα.

    Ο λογος που δεν θελω να πετυχει ειναι οτι το θεωρω επικινδυνο ως προιον να ειναι στο σπιτι καποιου. Αρπαζει φωτια η κουζινα, πεφτει το μωρο απο την κουνια, σε κλεβει κλεφτης και δεν παιρνεις χαμπαρι τιποτα και ναι γελαστε με τα επιχειρηματα μου ομως ΕΙΝΑΙ θεμα, γιατι αν η γυναικα κοιμαται κι εσυ εχεις βαλει VR Headset και ακουστικα και εισαι στον κοσμο σου και το παιδι σου διπλα σου πεσει απο την κουνια ή χτυπαει τηλεφωνο και εισαι αλλου...? Δεν θελει πολυ για καποια πραγματα. Βοηθεια μπορει να σου φωναζει καποιος κι εσυ να χοροπηδας ανεμελος σαν Drake απο ταρατσα σε ταρατσα, ενω καποιος σε εχει αναγκη.

    Γελαστε οσο θελετε εγω το θεωρω βασιμο λογο να θεωρω το προιον επικινδυνο.

    Βαλτε και ολα τα αλλα, οτι δηλαδη φυσικα τα γραφικα θα ειναι αρκετα χειροτερα, τα παιχνιδια πολυ πιο απλα κλπ...

  22. #15
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Οτι θα ηθελα να το δοκιμασω ειναι σιγουρο, τωρα συμφωνω με μερικα που ειπωθηκαν ηδη, δηλαδη να εχει προσιτη τιμη, και να μπορει να υποστηριχτει απ'ολα τα παιχνιδια αν και το κοβω χλωμο, λογικα θα εχουμε και εντυπωσεις απο ανθρωπους που θα το δοκιμασουν συντομα.

  23. #16
    Cool Member sfortis's Avatar
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    291
    PSN ID
    sfortis

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Μονο υπο πολυ περιορισμενες προυποθεσεις θα το χρησιμοποιουσα. Ισως σε ενα interractive movie.

    Σε game πολυ δυσκολα.

    Ο λογος που δεν θελω να πετυχει ειναι οτι το θεωρω επικινδυνο ως προιον να ειναι στο σπιτι καποιου. Αρπαζει φωτια η κουζινα, πεφτει το μωρο απο την κουνια, σε κλεβει κλεφτης και δεν παιρνεις χαμπαρι τιποτα και ναι γελαστε με τα επιχειρηματα μου ομως ΕΙΝΑΙ θεμα, γιατι αν η γυναικα κοιμαται κι εσυ εχεις βαλει VR Headset και ακουστικα και εισαι στον κοσμο σου και το παιδι σου διπλα σου πεσει απο την κουνια ή χτυπαει τηλεφωνο και εισαι αλλου...? Δεν θελει πολυ για καποια πραγματα. Βοηθεια μπορει να σου φωναζει καποιος κι εσυ να χοροπηδας ανεμελος σαν Drake απο ταρατσα σε ταρατσα, ενω καποιος σε εχει αναγκη.

    Γελαστε οσο θελετε εγω το θεωρω βασιμο λογο να θεωρω το προιον επικινδυνο.

    Βαλτε και ολα τα αλλα, οτι δηλαδη φυσικα τα γραφικα θα ειναι αρκετα χειροτερα, τα παιχνιδια πολυ πιο απλα κλπ...
    τα ιδια μπορείς να παθεις και οταν φοράς ακουστικά...σε αυτό το μαραφέτι μπορείς απλά να εχεις χαμηλά η και κλειστό το volume και θα εχεις τελεια ακοη

  24. The Following User Says Thank You to sfortis For This Useful Post:

    psx3 (19-03-2014)

  25. #17
    Moderator BillyFlo81's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galatsi
    Posts
    3,716
    PSN ID
    BillyFlo81
    Name
    Βασίλης

    Default

    Εγω πιστευω οτι ενδεχεται να δωσει αλλη διασταση ιδιως σε racing και fps παιχνιδια. Ναι, συμφωνω σε αυτο.
    Αλλα γιατι μας το παρουσιαζουν λιγους μηνες μετα τη κυκλοφορια της κονσολας, χωρις να εχουν δειξει ή κυκλοφορησει καποια δυνατα exclusives τα οποια περιμενει ολος ο κοσμος. Γιατι να το φαμε απο τοσο νωρις στη μαπα και οχι λιγο αργοτερα, ακομα καλα δεν εχουμε χαρει τη νεα μας κονσολα..Δεν τους φτασανε οι πωλησεις που κανανε?
    Πολυ φοβαμαι οτι σε ολα τα exclusives θα υπαρξει μια παραταση ετσι ωστε να ενσωματωθει η υποστηριξη του Project morpheus..(π.χ. βλεπε driveclub - λεω εγω τωρα..)

  26. #18
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by sfortis View Post
    τα ιδια μπορείς να παθεις και οταν φοράς ακουστικά...σε αυτό το μαραφέτι μπορείς απλά να εχεις χαμηλά η και κλειστό το volume και θα εχεις τελεια ακοη
    Οχι γιατι οταν δεν φοραω κασκετο εχω ΜΑΤΙΑ και μπορω να δω τουλαχιστον, οχι να σηκωθω απο την καρεκλα και να δω οτι ο αλλος μου εχει ξηλωσει το μισο σπιτι ενω εγω επαιζα.

    Αν θεωρεις το ιδιο να μην βλεπεις και να μην ακους με το να μην ακους απλα, τοτε μαλλον υποτιμας την αισθηση της ορασης.

  27. #19
    PS4forums Addict corsaopc3071r's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    L.A. LArisa
    Posts
    1,372
    PSN ID
    corsaopc3071r

    Default

    Εγω προσωπικα δεν μπορω καν να βαλω γυαλια για να δω 3d... αυτο με τπτ νομιζω.

    Μονο για δοκιμη, σιγουρα!

  28. #20
    Editor Kapa's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Κορυδαλλος
    Posts
    4,126
    PSN ID
    NMExK4PAS
    Name
    Γιωργος

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Μονο υπο πολυ περιορισμενες προυποθεσεις θα το χρησιμοποιουσα. Ισως σε ενα interractive movie.
    Πονηρουλη...


  29. The Following 5 Users Say Thank You to Kapa For This Useful Post:

    muku (19-03-2014),PDS (19-03-2014),psx3 (19-03-2014),spyros arianara (19-03-2014),Starlord (21-03-2014)

Page 1 of 114 123451151101 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •