Page 2 of 114 FirstFirst 1234561252102 ... LastLast
Results 21 to 40 of 2278

Thread: PlayStation VR - Virtual Reality Headset

  1. #21
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Kapa View Post
    Πονηρουλη...

    wink wink


  2. #22

    Default

    Αν υποστηριχθει σωστα γιατι οχι, σωστα ομως οχι οπως move και 3d ,απο κει και περα αν λειτουργει και σαν τηλεοραση καποιος που ψαχνει θα εχει αλλη μια επιλογη , και η τιμη του νομιζω θα ειναι πολυ παραπανω απο οσο λεν μερικοι αν σκεφτεις οτι 150 ευρω εχουν τα ακουστικα.

  3. #23
    PS4forums Fanatic james9's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Lamia
    Posts
    3,105
    PSN ID
    king_james9t
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Νομιζω οτι δεν θα προλαβουμε τετοιες τεχνολογιες εμεις, τουλαχιστον σε επιπεδο πρακτικο και διεισδυσης στην βιομηχανια του gaming. Στην επομενη ζωη....

    Spoiler!

  4. #24

    Default

    γιατι φιλε μου νομιζω ειναι πολυ κοντα αυτα, μπορει σε δεκα χρονια να να "ζουμε " τα παιχνιδια αλλιως..με ολα τα καλα και τα κακα.

  5. #25
    Moderator BillyFlo81's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galatsi
    Posts
    3,716
    PSN ID
    BillyFlo81
    Name
    Βασίλης

    Default

    Sony’s Shuhei Yoshida: Morpheus is “3D By Default;” Gives Lots of info on PS4′s New VR Headset

    A rather strange and even a little funny peculiarity of yesterday’s presentation of the new Project Morpheus Virtual Reality Headset is that stereoscopic 3D, which is one of the most relevant parts of virtual reality, was never mentioned. Even the official press release completely skips that point.
    Considering that, it’s not surprising that some thought to ask Sony Computer Entertainment Worldwide Studios President Shuhei Yoshida directly, and he confirmed that the headset will be 3D by default:
    Yes, by default it’s 3D like real.
    Yoshida-san also gave quite a few more pieces of information on the hardware on Twitter and in the comments to his Official PlayStation Blog post.
    We learn that the PlayStation camera will be required to use it, but the Move will be optional:
    PlayStation Camera is required, PS Move is optional, depending on the title.
    For conventional type game, you can use DualShock 4 no problem.
    Watching movies won’t be the focus of the experience, but support is possible:
    That’s not our focus but we can create a big virtual screen to watch a movie.
    If you want to use your top-notch headset instead of the default speakers you’ll be able to:
    The prototype comes with a headphone and will work with your headphone, too.
    Yoshida-san also explained that games need to be programmed specifically for Morpheus, so we won’t be able to use our current titles unless the developers retool them:
    Games have to be programmed for Morpheus, but a game like Outlast would be awesome : )
    If you’re wondering about wearing glasses, or about the safety of your vision, Yoshida-san gave reassuring answers:
    I wore glasses and have no problem using this prototype head mount unit : )
    It feels very natural when you use it, but we are working with medical experts.
    As usual Yoshida-san proves to be a gold mine of information, but of course we still don’t know when the unit will be released and for how much, and I’m quite sure many are wondering about that. We’ll have to wait and see, and we’ll keep you updated on any relevant info that will surface.

    http://www.dualshockers.com/2014/03/...ew-vr-headset/

    Και μενα το outlast μου ερχοταν στο μυαλο οταν διαβαζα τα πρωτα νεα.

  6. The Following 2 Users Say Thank You to BillyFlo81 For This Useful Post:

    Leon_DiZ (19-03-2014),PDS (19-03-2014)

  7. #26

    Default

    Προσωπικα θελω σαν τρελος να δοκιμασω τη συσκευη! Αυτο που ειπε ο Val για την ελλειψη επιοκινωνιας με το περιβαλλον ειναι ενα θεμα οντως, αλλα σιγουρα ειναι το επομενο βημα στο immersion των Videogames. Εγω για παραδειγμα ακομη και τωρα ειμαι στο PC με headset στο δωματιο μου με κλειστη πορτα. Οτι και να γινει δεν εχω επαφη με το υπολοιπο σπιτι ακομα και την πορτα να μου ανοιξουν.

    Οποτε δεν βρισκω ιδιαιτερα μειονεκτηματα για τον Μορφεα!!!
    Last edited by Roy; 19-03-2014 at 16:01.

  8. #27
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Θα συμφωνήσω με τον Val.
    Πιτσιρικάς ηθελα πολυ να είχα ενα τέτοιο μαραφετι, πλεον ομως δεν με τραβάει καθολου,θέλω να απολαμβανω το παιχνίδι απο τον καναπέ μου με το χειριστηριο μου.
    Τωρα για καμια "interactive" ταινια το συζητάμε...
    Spoiler!

  9. #28
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Απο την μια υπαρχει το γεγονος οτι οσοι το εχουν δοκιμασει εχουν εντυπωσιαστει και μιλουν για επανασταση, next big thing κτλ και απο την αλλη αν δεν το δοκιμασει ο καθενας απο μας, να δει αν εντυπωσιαζεται εξισου, αν βολευει στην χρηση του ,αν τον κουραζει, αν ειναι ακριβο για αυτα που του προσφερει κτλ ,δεν μπορει να ξερει απο τωρα αν αξιζει για τον ιδιο.

    Παρατηρω τα νεα με επιφυλαξη αλλα τα θεωρω θετικα.Οποιαδηποτε προσπαθεια παρουσιαζεται στην βιομηχανια με σκοπο να βελτιωσει την εμπειρια μας, μονο θετικα μπορω να την δω κι ας αποτυχει.
    .

  10. #29
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Εγώ το βλέπω σαν το gimmick της Sony για το PS4, όπως υπάρχει το Kinect στο Xbone και το ταμπλετοχειριστήριο του Wii U. Το γεγονός ότι δεν μας το φόρτωσαν υποχρεωτικά στο βασικό πακέτο είναι από μόνο του καλό. Όποιος θέλει το παίρνει, όποιος δεν θέλει το αγνοεί. Ούτε είναι απαραίτητο να υποβαθμιστούν τα παιχνίδια τεχνικά για όσους δεν το έχουν. Θυμηθείτε ότι το 3D έριχνε την ανάλυση μόνο όταν έπαιζες σε 3D mode, όχι στο 2D.

    Το θέμα είναι να δούμε κατά πόσο ανεβάζει την εμπειρία... θα νιώθεις π.χ. ξέρω γω σαν να είσαι μέσα σε πλανητάριο;

    Τώρα αν κάποιοι κάνουν κατάχρηση της τεχνολογίας, είναι δικό τους θέμα. Ξέρω άτομα που όταν κοιμούνται δεν παίρνουν χαμπάρι ούτε από ληστές, ούτε σεισμούς, ούτε ξυπνητήρια, ούτε κουδούνια. Όπως επίσης έχουν υπάρξει και περιπτώσεις γονιών που καίγονταν στο World of Warcraft και άφησαν το μωρό τους να πεθάνει. Όλα αυτά δεν χρειάζονται καν VR.

    Αν πάντως θέλετε να αποτυχεί, ευχηθείτε να κάνει κανά 500άρικο, χαχα! Αν και με LCD panels δεν το κόβω να είναι τόσο ακριβό...

  11. #30
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Απο την μια υπαρχει το γεγονος οτι οσοι το εχουν δοκιμασει εχουν εντυπωσιαστει και μιλουν για επανασταση, next big thing κτλ και απο την αλλη αν δεν το δοκιμασει ο καθενας απο μας, να δει αν εντυπωσιαζεται εξισου, αν βολευει στην χρηση του ,αν τον κουραζει, αν ειναι ακριβο για αυτα που του προσφερει κτλ ,δεν μπορει να ξερει απο τωρα αν αξιζει για τον ιδιο.

    Παρατηρω τα νεα με επιφυλαξη αλλα τα θεωρω θετικα.Οποιαδηποτε προσπαθεια παρουσιαζεται στην βιομηχανια με σκοπο να βελτιωσει την εμπειρια μας, μονο θετικα μπορω να την δω κι ας αποτυχει.
    Bαγγελη καταλαβαινω πως το λες, αλλα δεν συμφωνω ακριβως...

    Γιατι καθε νεα προσπαθεια ΔΕΝ βελτιωνει απαραιτητα την εμπειρια μου/μας. Το kinect βελτιωσε την εμπειρια στα racing? Το move βελτιωσε την εμπειρια στα shooters? Για καποιους ισως... για την συντριπτικη πλειοψηφια οχι.

    Τωρα το κασκετο απο που κι ως που ξερουμε οτι θα βελτιωσει την εμπειρια μας? Δηλαδη απο εδω και στο εξης αποφασιζουμε οτι το μελλον του gaming ειναι αποκλειστικα first person??

    Ποιος μας λεει οτι ολοι θελουμε να παιζουμε ετσι? Ποιος θελει να παιξει uncharted 1st person με κασκετο? Θελουν ολοι να παιξουν assassins creed με κασκετο? Τι γινεται με αυτους που θελουν να βλεπουν το πανεμορφο αμαξι τους οταν παιζουν Gran Turismo, αντι να βλεπουν απλα το ταμπλω του αυτοκινητου συνεχεια? Τι γινεται με τον τυπο που θελει να παιξει metal gear και να βλεπει τον Big Boss να κανει knockdowns με εντυπωσιακο τροπο?

    Εν τελει... τι γινεται με αυτους που θελουν να απολαυσουν ενα εντυπωσιακο animation σε ενα 3rd person game, το οποιο στο first person ειναι απλα ανυπαρκτο?

    Βαλε σε αυτο και τα συγκριτικα πολυ χειροτερα γραφικα που θα εχουν τα παιχνιδια ε ποσο ακομα?

    Οχι, διαφωνω, δεν ειναι καθε προσπαθεια απαραιτητα καλη για την εμπειρια μας. Ισως να ειναι καλη για ορισμενα πολυ λιγα, παιχνιδια. Οχι ομως για τα περισσοτερα. Δεν ξερω ποσοι απο εσας θελετε να παιξετε god of war σε first person με κασκετο, εγω με τιποτα.
    Last edited by Valkyre; 19-03-2014 at 16:36.

  12. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    mihalis13 (19-03-2014)

  13. #31
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Το να εύχεται κάποιος να πατώσει είναι σαν να θέλει να πάρει φωτιά το σπίτι του από πάνω.

    Αλίμονό μας αν πατώσει και άλλο division της Sony, δεν της έχουν μείνει και πολλά.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  14. #32
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Πού είπαν ότι θα είναι μόνο για 1st person; Μια χαρά μπορεί να δουλέψει και με 3rd person. To ΗΜΖ πως δουλεύει δηλαδή; Η ίδια η Sony το διαφήμιζε στην σελίδα της με screenshots του Uncharted 3...

  15. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    PDS (19-03-2014)

  16. #33
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ το ολο "immersion" που διατυμπανιζουν στα κασκετα προυποθετει κυριως το 1st person view perspective, οπου κουνας το κεφαλι σου και αναλογα αλλαζει η οπτικη εικονα σαν να εισαι εκει πραγματικα.

    Αν παιζεις 3rd person το 90% της ουσιας του κασκετου παει περιπατο.

    @ Λεωνιδα

    το οτι ειναι Sony δεν σημαινει οτι θα πρεπει να το προσκυνησω ή να ευχομαι να πετυχει, εφοσον ερχεται σε πληρη αντιθεση με τα gaming πιστευω μου και τις προσωπικες μου προτιμησεις. Αν ειναι το gaming να γινει αυτο στην επομενη γενια, τοτε so be it, να πεσει η Sony κατω.

    Επισης απο που κι ως που εγινε η Sony "σπιτι" μου? Το οτι εδωσα 400 ευρω για να παρω το PS4, δεν σημαινει οτι το 2018 (καλα να ειμαστε) δεν θα δωσω 600-800 ευρω στην Sega ή την Χ εταιρεια που με εκφραζει καλυτερα.

    Δεν με ενδιαφερουν ιδιαιτερα τα οικονομικα της Sony αν προκειται το gaming να αποξενωσει τοσο πολυ την επαφη με το περιβαλλον, οπου θα καταληξουμε να ερχομαστε παρεα στο σπιτι να φοραμε μια κασκα ο καθενας και να περναμε "ομορφα". Not in my dreams, οποτε ναι, αν ειναι ετσι το σκηνικο, ας πατωσει. Δεν στεναχωρηθηκα που το move ψιλοπατωσε... το αντιθετο θα ελεγα.

    Φυσικα το τονιζω οτι ειναι δικη μου αποψη.

  17. #34
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Η SONY COMPUTER ENTERTAINMENT ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕ ΤΟ
    PROJECT MORPHEUS” – ΕΝΑ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΙΚΟΝΙΚΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΠΟΥ ΕΠΕΚΤΕΙΝΕΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΟΥ
    PLAYSTATION®4 (PS4™)

    Με το Project Morpheus και την PlayStation®Camera τα games θα παρασύρουν τους παίκτες σε εικονικούς κόσμους προσφέροντας μια πρωτοφανή και καινοτόμο αίσθηση συμμετοχής


    [IMG]file:///C:\Users\slay\AppData\Local\Temp\msohtmlclip1\01\c lip_image002.jpg[/IMG]

    Αθήνα 19 Μαρτίου 2014 – Η Sony Computer Entertainment Inc. (SCE) ανακοίνωσε σήμερα την ανάπτυξη του “Project Morpheus” (Morpheus) – ενός συστήματος Εικονικής Πραγματικότητας (virtual reality - VR), το οποίο οδηγεί την εμπειρία του PlayStation®4 (PS4™) στο επόμενο επίπεδο και προδιαγράφει το μέλλον του gaming. Η SCE θα συνεχίσει την ανάπτυξη του Morpheus στοχεύοντας σε μελλοντική εμπορική κυκλοφορία.

    «Στη SCE αντιμετωπίζουμε την καινοτομία ως μία ευκαιρία περαιτέρω ενδυνάμωσης της δέσμευσής μας να φτάνουμε το παιχνίδι στα όρια του», δήλωσε ο Shuhei Yoshida, Πρόεδρος των Worldwide Studios της SCE, «τo Project Morpheus είναι το πιο πρόσφατο παράδειγμα καινοτομίας της SCE, και προσβλέπουμε στη συνέχιση της ανάπτυξής του, αλλά και στη δημιουργία συμβατών games, που θα ξεκινήσουν να δημιουργούνται όταν τα kits ανάπτυξης φτάσουν στα χέρια των δημιουργών περιεχομένου.»

    Το Morpheus επιτρέπει στους δημιουργούς να χτίσουν εμπειρίες, οι οποίες διαμορφώνουν μία αίσθηση "παρουσίας" – οι παίκτες δηλαδή βιώνουν την αίσθηση ότι είναι οι ίδιοι παρόντες και συμμετέχουν στον εικονικό κόσμο του παιχνιδιού. Η "παρουσία" είναι ένα παράθυρο σε έναν άλλο κόσμο και εντείνει τα συναισθήματα που βιώνουν οι gamers ενώ παίζουν. Το Morpheus ενσωματώνει ένα σύστημα προβολής με οθόνη κεφαλής (head-mount) που συνεργάζεται με την PlayStation®Camera προκειμένου να προσφέρει μια μοναδική εμπειρία Εικονικής Πραγματικότητας, ακριβώς μπροστά στα μάτια του παίκτη. Οι αισθητήρες αδράνειας που ενσωματώνονται στη μονάδα κεφαλής και στην PlayStation®Camera καταγράφουν με ακρίβεια τις κινήσεις του κεφαλιού του παίκτη, ούτως ώστε, σε κάθε στροφή του, η εικόνα του παιχνιδιού να μετακινείται αντιστοίχως και με απόλυτη φυσικότητα σε πραγματικό χρόνο. Επιπρόσθετα, σε ορισμένα συμβατά games o παίκτης θα μπορεί να χρησιμοποιήσει το χειριστήριο PlayStation®Move (PS Move) ως αντικείμενο (π.χ. σπαθί). Το Morpheus θα αναπαραγάγει την κίνηση των χεριών του παίκτη αλλά και του σπαθιού μέσα στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα ο gamer να νιώθει ότι μάχεται ο ίδιος με το σπαθί του στον εικονικό κόσμο.

    Το Morpheus αξιοποιεί την τεχνολογία 3D audio που αναπτύχθηκε αποκλειστικά από τη SCE. Eκτός από τους ήχους που έρχονται από μπροστά, πίσω, δεξιά, αριστερά, το Morpheus αναπαράγει μια στερεοσκοπική ηχητική εικόνα με ήχους, οι οποίοι ακούγονται πάνω και κάτω από το σημείο που στέκεται ο παίκτης, όπως, για παράδειγμα, βήματα στα σκαλοπάτια από κάτω τους, μηχανές ελικοπτέρων που ίπτανται από πάνω τους κ.α.. Οι ήχοι που ακούν οι παίκτες σε πραγματικό χρόνο διαφοροποιούνται ανάλογα με την κατεύθυνση του κεφαλιού τους, δημιουργώντας ένα άκρως ρεαλιστικό ηχητικό περιβάλλον μέσα στον διαισθητικό εικονικό κόσμο των 360 μοιρών.

    Σε συνδυασμό με την PlayStation®Camera, το ασύρματο χειριστήριο του PS4 και το PS Move, το Morpheus θα προσφέρει μοναδικές εμπειρίες ψυχαγωγίας στους gamers μέσω του PS4, αξιοποιώντας την τεχνογνωσία της SCE σε όλους τους τομείς που σχετίζονται με την τεχνολογία Εικονικής Πραγματικότητας (VR) – όπως η απεικόνιση και τα οπτικά εφέ, ο ήχος, οι τεχνολογίες καταγραφής και ελέγχου, η ευχρηστία και το περιεχόμενο.

    Οι εταιρείες ανάπτυξης θα έχουν τη δυνατότητα να δημιουργήσουν περιεχόμενο για το Morpheus στο PS4, την πλατφόρμα που έχει πουλήσει περισσότερα από 6 εκατομμύρια τεμάχια τρεισήμισι μήνες μετά το λανσάρισμά της και συνεχίζει να παρουσιάζει ισχυρή ζήτηση. Το ειδικό κιτ (SDK) του Morpheus βρίσκεται σε στάδιο ανάπτυξης και θα διατεθεί αμέσως μόλις είναι έτοιμο.

    Κατά τη διάρκεια του Game Developers Conference 2014, το οποίο διοργανώνεται στο San Francisco από τις 19 έως τις 21 Μαρτίου, οι συμμετέχοντες μπορούν να επισκεφθούν τον ειδικά διαμορφωμένο χώρο της Sony Computer Entertainment America και να δοκιμάσουν το Morpheus. Στα tech demo που θα παρουσιαστούν στα πλαίσια του GDC, οι παρευρισκόμενοι θα έχουν την ευκαιρία να παίξουν αποκλειστικούς τίτλους, όπως το multiplayer shooter EVE Valkyrie (CCP), πιλοτάροντας ένα διαστημόπλοιο του EVE Online, το Thief (SQUARE ENIX Co., LTD.), εξερευνώντας τον σκοτεινό, γεμάτο σκιές κόσμο του νέου παιχνιδιού stealth δράσης, του The Castle (SCE), δοκιμάζοντας τις διαδραστικές δυνατότητες της Εικονικής πραγματικότητας μέσω του PS Move, και του The Deep(SCE), εξερευνώντας τα βάθη των ωκεανών μέσα από ένα κλουβί προστασίας από τους καρχαρίες.

    ###



    Τεχνικές προδιαγραφές του πρωτοτύπου “Project Morpheus
    Τμήματα Μονάδα επεξεργαστή, οθόνη κεφαλής
    Τεχνολογία απεικόνισης LCD
    Διάσταση πάνελ 5 ίντσες
    Ανάλυση πάνελ 1920×RGB×1080 (960×RGB×1080 για κάθε μάτι)
    Εύρος οπτικού πεδίου 90 μοίρες
    Αισθητήρες Επιταχυνσιόμετρο, γυροσκόπιο
    Συνδεσιμότητα HDMI, USB
    Λειτουργίες 3D audio, Social Screen

    *Οι προδιαγραφές και ο σχεδιασμός αφορούν το πρωτότυπο και ενδέχεται να διαφοροποιηθούν

  18. #35
    Advanced Member Deathtrick's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    ThessalonΓ*ki, Greece
    Posts
    473
    PSN ID
    orion_4
    Name
    Savvas

    Default

    Ενας απο τους λόγους της αναβολής του driveclub πιστεύω ειναι και αυτο... Σε racing παιχνιδι θα μου άρεσε παρα πολυ. Φανταστειτε να είστε στο αυτοκινητο μεσα και να κουνάτε το κεφαλι για να δείτε ποιος σας κολλάει απο διπλα. Να δειτε τους πλαϊνους καθρεφτες κτλ...
    Spoiler!

  19. #36
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    @ Λεωνιδα

    το οτι ειναι Sony δεν σημαινει οτι θα πρεπει να το προσκυνησω ή να ευχομαι να πετυχει, εφοσον ερχεται σε πληρη αντιθεση με τα gaming πιστευω μου και τις προσωπικες μου προτιμησεις. Αν ειναι το gaming να γινει αυτο στην επομενη γενια, τοτε so be it, να πεσει η Sony κατω.

    Επισης απο που κι ως που εγινε η Sony "σπιτι" μου? Το οτι εδωσα 400 ευρω για να παρω το PS4, δεν σημαινει οτι το 2018 (καλα να ειμαστε) δεν θα δωσω 600-800 ευρω στην Sega ή την Χ εταιρεια που με εκφραζει καλυτερα.

    Δεν με ενδιαφερουν ιδιαιτερα τα οικονομικα της Sony αν προκειται το gaming να αποξενωσει τοσο πολυ την επαφη με το περιβαλλον, οπου θα καταληξουμε να ερχομαστε παρεα στο σπιτι να φοραμε μια κασκα ο καθενας και να περναμε "ομορφα". Not in my dreams, οποτε ναι, αν ειναι ετσι το σκηνικο, ας πατωσει. Δεν στεναχωρηθηκα που το move ψιλοπατωσε... το αντιθετο θα ελεγα.

    Φυσικα το τονιζω οτι ειναι δικη μου αποψη.
    Το "να πέσει η Sony κάτω" άσχετα του ότι είναι εντελώς "η πάρτη μου", δεν σε συμφέρει σε κανένα πιθανό σενάριο. Για Angry Birds δεν σε κόβω, για Mario ή Kinect/TV experience το ίδιο οπότε δεν μένουν και πολλά. Και από την στιγμή που έχεις επιλέξει να δώσεις 400€ για να υποστηρίξεις το gaming hobby σου, έχεις πάρει, θες δεν θες, μια θέση. Οπότε "σπίτι" σου είναι (δεν σου λέω από την άποψη fanboyισμου, πιο πολύ από την άποψη καταναλωτικών συμφερόντων το λέω). Αν σου πει η Sony σε 3 χρόνια "ξέρετε κάτι, φαλιρίσαμε οπότε πάπαλα το PS4 που πήρατε" θα σε τσούξει.

    Το Xbox division έχουμε δει όλοι προς τα που το πάει, η Nintendo παραμένει kids-friendly, η Sega να ξαναμπει στο παιχνίδι είναι ευσεβής πόθος και τπτ παραπάνω, τι μένει; Amazon? Apple TV? Η Microsoft και η Nintendo μια χαρά θα την βγάλουν και να μην πετύχουν οι κονσόλες τους. Η Sony γενικά δεν έχει την άνεση να έχει χασούρες. Αν λοιπόν δεν θες να κλείσουν studios, να τρώμε μόνο sequels, να σαβουριάσει το plus και να μην αναγκαστείς να πάρεις κονσολίτσα Microsoft στην επόμενη γενιά, μην εύχεσαι να αποτύχουν επιχειρηματικά, boomerang θα σου γυρίσει.

    Και εννοείται ότι κανείς δεν είπε ότι το Morpheus θα είναι ο de facto τρόπος να παίζεις παιχνίδια...
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  20. #37
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Οχι δεν θα με "τσουξουν" τα 400 ευρω καθολου σε πληροφορω..., πιο πολυ θα με "τσουξει" αν το μελλον του gaming ειναι να καθομαι με τα παιδια μου μπροστα σε μια τηλεοραση και να φοραμε ολοι μια κασκα και να την βγαζουμε καθε φορα που θελουμε να φαμε ενα κομματι πιτσα ή να πιουμε μια γουλια κρασι/γαλα, ή απλα να δουμε ο ενας την εκφραση του αλλου...

    Και ναι ειναι "εντελως η παρτη μου" εαν αυτο που εκφραζω εχει να κανει με τα προσωπικα μου γουστα σε ενα χομπυ μου. Δεν ηξερα οτι θα πρεπει να θυσιασω τα προσωπικα μου γουστα για να χαιρεται ο COD-ακιας (λεμε τωρα) ή ο καθε ενας που δεν ειμαι εγω. Δεν ειμαι φιλανθρωπικη οργανωση του gaming. Χομπυ μου ειναι. Αν δεν με εκφραζει το κοβω και αδιαφορω αν εκφραζει τους αλλους. Εσενα δηλαδη σε νοιαζει αν ο μηχανοβιος εχει πιστα να τρεξει την μηχανη του και αρα να εκφρασει το χομπυ του, στην Αθηνα? Δεν νομιζω. Αρα εγω γιατι να ενδιαφερομαι αν το χομπυ μου σταματησει να με εκφραζει? Απλα αδιαφορω.

    Αν η Σονυ εχει οραματιστει ενα τετοιο μελλον εγω ειμαι αντιθετος, και οσον αφορα το "να πεσει κατω η Sony" που λες συνεχεια, απορρεουν περισσοτερο ως απαντηση στα δικα σου καταστρφολογικα σεναρια που λενε οτι αν το Morpheus δεν πιασει παιζει και να πεσει ολη η Sony κατω, λες και θα ειναι το περιφερειακο που ή θα σωσει την Sony ή θα την καταστρεψει....

    Απειρα προιοντα εχουν βγαλει που δεν εχουν πιασει. Το move ειναι ενα καλο παραδειγμα, Δεν ειναι ο Morpheus που πρεπει να προσευχομαι καθε βραδυ να τα παει καλα, αλλιως παει η Sony θα την κλαιμε. Απλα σε υπερβολικα καταστροφολογικα σεναρια, απαντησα αντιστοιχα... αν πιστευεις οτι θα καταστραφει απο κατι τετοιο, ε ας καταστραφει.

    Μπορει η naughty Dog και η CD Project και οποιος αλλος να βγαζουν παιχνιδια οπως τα αγαπησα εγω ή θα πρεπει να υπαρχει ενας νταβατζης τυπου Sony που να τους αναγκαζει να βγαζουν παιχνιδια με κασκετο, first person και ολα τα συναφη? Πιο πολυ με ενδιαφερει αυτο.

    Μπορω να δω το VR να υλοποιειται "καλα", αλλα σε πολυ λιγα παιχνιδια. Ειμαι ομως πολυ αντιθετος με τον κινδυνο και την αποξενωση που προκαλει + οτι μερος του hardware παει περιπατο. Σε ταινιες. interractive material τυπου "βολτα στον Αρη" ναι κι εμενα μου ακογεται cool. Μεχρι εκει. Και εννοειται οτι θα το δοκιμασω.
    Last edited by Valkyre; 19-03-2014 at 17:40.

  21. #38
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    ^^ το ολο "immersion" που διατυμπανιζουν στα κασκετα προυποθετει κυριως το 1st person view perspective, οπου κουνας το κεφαλι σου και αναλογα αλλαζει η οπτικη εικονα σαν να εισαι εκει πραγματικα.

    Αν παιζεις 3rd person το 90% της ουσιας του κασκετου παει περιπατο.
    Ναι, μπορεί να μην είναι και τόσο εντυπωσιακό σε 3rd, αλλά και πάλι θα δουλεύει... μην ανησυχείς πάντως ότι θα κάνουν το Uncharted 1st person, δεν παίζει τέτοιο ενδεχόμενο!

    Από εκεί και πέρα εξαρτάται τι χρήση φαντάζεται ότι θα κάνει ο καθένας. ΟΚ, θα υπάρξουν και καμμένοι που θα το πάρουν και θα παίζουν CoD 12 ώρες την μέρα και μετά το κεφάλι τους θα είναι κουρκούτι... εγώ γιατί να τους εμποδίσω; Καταχρήσεις υπάρχουν άπειρες (τσιγάρο, ποτό, τζόγος κλπ.)

    Αν η τιμή είναι λογική (προσωπική πρόβλεψη: $/€199-249 max <-- οτιδήποτε παράπανω και θα πάει άπατο), δεν θα με χαλάσει να το πάρω για να το χρησιμοποιώ περιστασιακά για μισή-μια ώρα το πολύ (παραπάνω φαντάζομαι θα κουράζει, οπότε με μέτρο η χρήση) και ώρες/μέρες που ξέρω ότι δεν θα έχω άλλες υποχρεώσεις να μου αποσπάσουν την προσοχή. Μην σου πω κιόλας ότι θα βολέψει όσους έχουν «κατειλημμένη» την τηλεόραση λόγω Σουλεϊμάν () και δεν θέλουν να παίξουν σε Vita.

    Επίσης, καλό θα ήταν η Sony να δεσμευτεί για μακροχρόνια υποστήριξη, γιατί αν είναι να έχει την μοίρα των Move/3D δεν έχει νόημα... βλέπω κάτι 3rd party παιχνιδάκια που δεν τα ξέρει ούτε η μάνα τους (π.χ. Deadly Premonition) να έχουν Move/3D support και δεν έχουν πρωτοκλασάτα exclusives όπως π.χ. το Beyond; Ενώ το Heavy Rain είχε Move support και πίστεψέ με, δεν χρειαζόταν να χοροπηδάς σαν το κατσίκι όπως π.χ. στο Sports Champions. Αραχτός στον καναπέ έπαιζες.

    ΥΓ: Ξέρουμε αν θα υποστηρίζει και 3D εικόνα, όπως το HMZ;

  22. #39
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Δημητρη δεν ξερω σε τι διαφωνεις ,εφοσον εγραψα.
    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Οποιαδηποτε προσπαθεια παρουσιαζεται στην βιομηχανια με σκοπο να βελτιωσει την εμπειρια μας, μονο θετικα μπορω να την δω κι ας αποτυχει.
    Ουσιαστικα ειναι προσπαθεια για κατι νεο.Το αν αυτο θα μας κανει ή οχι, το αν αυτο θα βοηθησει θα το δουμε.Oι προσπαθειες για διαφορετικα πραγματα κακο δεν κανουν.Ποτε δεν ενθουσιαστηκα με τα VR.Αν δεν το δω στην πραξη δεν μπορω να κρινω ομως.Το τι λεμε και υποθετουμε τωρα, απεχει πολυ απο την ιδια την εμπειρια μας με το προιον, απο το πως θα το δεχτει η βιομηχανια, απο το ποσο θα εξελιχθει το gaming ή οχι κτλ.

    Απλα εγω βλεπω θετικα οποιαδηποτε προσπαθεια γινεται για κατι διαφορετικο.Δεν ειναι αναγκη ντε και καλα να παρεις ενα καθαρα θετικο αποτελεσμα απο αυτην την προσπαθεια, γιατι και μονο απο την εμπειρια που αποκταται, απο την προσπαθεια για καινουρια πραγματα, εχει να κερδισει η βιομηχανια στο μελλον.


    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Το move βελτιωσε την εμπειρια στα shooters? Για καποιους ισως... για την συντριπτικη πλειοψηφια οχι.
    Tεραστια διαφορα σε εμπειρια move vs χειριστηριο, απλα υπαρχουν καποιοι λογοι που τελικα δεν καταφεραν να το δουν ολοι αυτο.
    1.Η δυσκολια να μαθεις να παιζεις ετσι(ο χρονος που χρειαζεται για να φτασεις στο σημειο να εισαι καλος με αυτο), αν και τελικα γινεσαι καλυτερος απο αυτον που παιζει με χειριστηριο οταν το μαθεις(βλεπε παραπονα στο killzone3 για τους move players).Ο χειρισμος επισης σου φαινεται πιο ξεκουραστος.
    2.Oι πολλες ρυθμισεις για να φτασεις στο σωστο αποτελεσμα(δεν ειναι ''plug and play'' δλδ).
    3.Το γεγονος οτι δεν ηταν ενσωματομενο στην κονσολα απο την αρχη.
    4.Το οτι βγηκε αρκετα αργα στο ps3.
    5.Oι αλλοι δεν ακολουθησαν(MS) ,ουτε η ιδια η Ν.

    Τωρα για τα παιχνιδια.Indies υποστηριζονται αρχικα και υποπτευομαι οτι θα δουμε πολλα remakes.
    Απλα δεν βρισκω καποιον λογο να ειμαστε αρνητικοι σε μια τετοια εξελιξη.Το αν θα ειναι κατι καλο θα το δουμε στην πορεια.




    psx3 δεν το βλεπει ως kinect παντως η βιομηχανια, αλλα ως κατι πολυ σημαντικοτερο.
    Last edited by PDS; 19-03-2014 at 17:45.
    .

  23. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    spyros arianara (19-03-2014)

  24. #40
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    πιο πολυ θα με "τσουξει" αν το μελλον του gaming ειναι να καθομαι με τα παιδια μου μπροστα σε μια τηλεοραση και να φοραμε ολοι μια κασκα και να την βγαζουμε καθε φορα που θελουμε να φαμε ενα κομματι πιτσα ή να πιουμε μια γουλια κρασι/γαλα, ή απλα να δουμε ο ενας την εκφραση του αλλου...
    Δεν νομίζω να το προορίζει για family use η Sony. Ένα κασκέτο θα υποστηρίζει η κονσόλα, άρα εκ των πραγμάτων δεν κάνει για τέτοια χρήση.

    Για ομαδική/οικογενειακή χρήση υπάρχουν τα Wii/Kinect/Move...

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •