Page 104 of 114 FirstFirst ... 45494100101102103104105106107108 ... LastLast
Results 2,061 to 2,080 of 2278

Thread: PlayStation VR - Virtual Reality Headset

  1. #2061
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Eιναι η πρωτη φορα που το ακουω για τα batman/job simulator και μου κανει εντυπωση :/


    Ενταξει το wipeout ειναι ''δυσκολο'' παιχνιδι και το καταλαβαινω. Για ταση εμετου εχω διαβασει, αλλα οχι τοσο συχνα. Πχ για το driveclub πολλοι ελεγαν οτι δεν την παλευουν και ειχαν ταση. Στα επομενα racing games υπαρχει βελτιωση σε αυτο.



    Ειναι ενα ζητημα που σιγουρα πρεπει να το δουν πρωτο απο ολα. Αν και προσωπικα δεν με επηρεαζει τιποτα, εμμεσα με επηρεαζει γιατι θελω περισσοτερους ΑΑΑ τιτλους(με την αυξηση του κοσμου θα εχουμε περισσοτερους τετοιους τιτλους).

    Και σκεψου οτι οταν μεγαλωσει το FOV στα επομενα headset, θα γινουν οργια εκει...
    immersion στον θεο μεν αλλα το motion sickness θα μεγαλωσει κι αλλο!
    .

  2. #2062
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Το Driveclub με ζάλισε κατευθείαν, το πάλεψα γιατί ήθελα να το δω περαιτέρω, αλλά στα 2-3 λεπτά με είχε λούσει κρύος ιδρώτας από την πολλή ναυτία.

    Το GT Sport με έκανε να ζαλιστώ ακόμα στην ευθεία, στην 1η στροφή μου γέμισε το στόμα με γαστρικά υγρά (σόρρυ για τη αηδία).

    Εκεί που δεν ζαλίστηκα καθόλου ήταν στο Star Wars και στο "demo" με τον καρχαρία.

  3. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    PDS (20-09-2018)

  4. #2063
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Star wars οχι?
    Εντυπωσιακο το πως δουλευει το motion sickness για τον καθενα.
    .

  5. #2064
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Το Driveclub με ζάλισε κατευθείαν, το πάλεψα γιατί ήθελα να το δω περαιτέρω, αλλά στα 2-3 λεπτά με είχε λούσει κρύος ιδρώτας από την πολλή ναυτία.

    Το GT Sport με έκανε να ζαλιστώ ακόμα στην ευθεία, στην 1η στροφή μου γέμισε το στόμα με γαστρικά υγρά (σόρρυ για τη αηδία).

    Εκεί που δεν ζαλίστηκα καθόλου ήταν στο Star Wars και στο "demo" με τον καρχαρία.
    Μου κανει εντύπωση αυτο που λες... Χμμμ... Σε ζάλισαν όσα λες -που, οκ, λογικό ειναι- αλλα όχι το Star Wars;;;; Το λάτρεψα, αλλα ο λόγος που δε το έπαιξα πέρα απο 1-2 φορές ειναι επειδη ακριβώς με ζαλίζει αρκετά εύκολα.

  6. #2065
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Οι διαφορετικές εμπειρίες και κατ' επέκταση ναυτίες, αποδεικνύουν περίτρανα ότι σε καμία περίπτωση δεν θα υπάρξει VR που να μην ζαλίζει κανέναν εγκέφαλο. Και κυριολεκτώ στο κανέναν.

    Sidenote:
    Προσωπικά, μετά από λίγη ώρα ενοχλούμαι να είμαι αποκομμένος από όλο το κόσμο. Θέλω να έχω το νου μου αν χτυπήσει τηλέφωνο, μου έρθει μήνυμα, κουδούνι, ε-mail ή οτιδήποτε άλλο. Αυτή η πλήρης αποκοπή.......είναι για λίγη ώρα 10 άντε πες 20 λεπτά της ώρας. Για εμένα πάντα. Μετά τα 20 λεπτά, μου έρχεται "άγχος", μια ανησυχία να το πω καλύτερα, γιατί όντως είμαι αποκομμένος από τα πάντα, κάτι με το οποίο δεν γίνεται να εξοικειωθώ με τίποτα. Δεν είναι στη φύση μου να χάνω το "awareness" του τι συμβαίνει γύρω μου. Ποτέ δεν "χάνομαι" (in the zone που λέμε) σε ότι κι αν κάνω, ούτε ακόμα και στον κινηματογράφο. Πάντα έχω το νου μου σε οτιδήποτε συμβαίνει στο περιβάλλον μου. Έτσι προφανώς είμαι "κατασκευασμένος" να λειτουργώ. Κλείνω εδώ το sidenote.

  7. #2066
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Αυτό για το αποκομμένος από το περιβάλλον νομίζω έχω αναφέρει και εγώ στο παρελθόν και είναι προσωπικά ένα αρκετά σοβαρό θέμα για μένα. ΟΚ, θα μου πεις είναι απαραίτητο και απαιτείται να κάνεις μία μικρή υποχώρηση ώστε να απολαύσεις σωστά και όπως πρέπει κάποια πράγματα. Όμως εμένα με ενοχλεί και με προβληματίζει αυτή η απομόνωση ακόμα και όταν φοράω ανά περιόδους κάτι over ear ακουστικά που έχω για να παίζω το βράδυ ή με παρέα (για το chat) γιατί χάνω κάθε επαφή με το σπίτι και την οικογένεια κι ας απλά κοιμούνται οι υπόλοιποι (συνήθως παίζω με κάτι καλά ακουστικά in ear κινητού που έχω και μόνο με το ένα από αυτά). Βεβαίως πρέπει να αναγνωρίσω ότι δεν μπορούμε να μιλάμε για full inversion ευχαρίστηση (νιώθω ότι βρίσκομαι εκεί πραγματικά μέσω του VR) και μετά να γκρινιάζω για το ότι αποκόπτομαι από το περιβάλλον γύρω μου, είναι σαν να θέλεις όλη την πίτα και τον σκύλο χορτάτο, είναι μάλλον υπερβολικό να γκρινιάζεις τελικά για αυτό, απλά πιθανόν παραμένει ένα πρόβλημα για αρκετούς από τους χρήστες.

    Τώρα περί ναυτίας κλπ όμορφα, λίγο που δοκίμασα το PS VR στο DriveClub προσωπικά είχα άμεσα πολύ έντονα σημάδια ενόχλησης και πολύ γρήγορα το άφησα στην άκρη, δεν ξέρω βέβαια αν μπορώ να βασιστώ σε αυτό όντας σε υπερκατάστημα με generic ρυθμίσεις και ίσως όχι με την κατάλληλη διάθεση. Προσωπικά όμως κρίνω ότι για μένα είναι νωρίς ακόμη για να ασχοληθώ με αυτό από πολλές πλευρές, ξεκινώντας από το κόστος (κτίσης του αξεσουάρ και των τίτλων), προόδου και ποιότητας εξαρτήματος και παιχνιδιών, αλλά και άλλα όπως ότι είναι αυτόνομο αξεσουάρ με αριθμό καλωδίων που πρέπει να απλώνεις ή να μαζεύεις κάθε φορά στο πάτωμα που περνάει κόσμος κλπ τέτοια όμορφα (όταν έχω μάθει στο wireless gaming από καιρό).

  8. The Following 2 Users Say Thank You to Nek_Food For This Useful Post:

    DJTaurus (21-09-2018),PDS (21-09-2018)

  9. #2067
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Το driveclub ειναι απο τα δυσκολα σε θεμα ναυτιας(αν και εγω δεν δυσκολευτηκα).

    Θελω να πιστευω οτι θα βαλουν μια καμερα ενσωματωμενη στο headset που ανα πασα στιγμη με καποιο κουμπι θα σε επαναφερει στον πραγματικο χωρο.






    .

  10. #2068
    Moderator BillyFlo81's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galatsi
    Posts
    3,716
    PSN ID
    BillyFlo81
    Name
    Βασίλης

    Default

    Shuhei Yoshida: Expect ‘Deeper Gaming’ Experiences from Future PSVR Titles

    Virtual Reality’s recent renaissance may not be the booming success that many assumed it would become. However, PlayStation VR is performing well. Sales are good, the attach rate seems high, and new titles launch quite regularly. Of course, with all of this information, the creatives at PlayStation are taking notes. According to Shuhei Yoshida, President of World Wide Studios, one finding is that PSVR owners want expansive experiences.

    At Tokyo Game Show 2018, Yoshida told the Japanese PlayStation Blog that players should expect "deeper"€ PSVR gaming experiences in the future. Upload VR translated the interview via Google; here’s what Yoshida had to say on the future of PlayStation VR games:

    "Users will not want a short experience, they will want to have a game to play for a longer time. Based on such expectations, I came up with the strategy of making full-scale games of larger scale in the second and third years."

    For Yoshida, VR games such as Firewall Zero Hour, which recently released to rave reviews, and the forthcoming Astro Bot Rescue Mission count as the progenitors of his and PlayStation’s bold PSVR plan. He continued, adding that "titles with deeper gaming will continue to increase in the future."
    source: Playstationlifestyle.net

  11. The Following 2 Users Say Thank You to BillyFlo81 For This Useful Post:

    chronohill (26-09-2018),PDS (26-09-2018)

  12. #2069
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    .

  13. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    chronohill (01-10-2018)

  14. #2070
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Δεν ηξερα οτι θα βγει και για PSVR
    .

  15. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    chronohill (05-10-2018)

  16. #2071
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Ωραιο φαινεται το The Door...

    Eγω δεν ειχα δει αυτο

    το εχει παρει κανεις?το ειχε σε μια λιστα με τα καλτυερα για VR..

    Στα δικα μου:εχω βρει το απολυτο παιχνιδι μου για VR αλλα εφαγα ενα σκαλωμα...Μιλαω για το Persistence το οποιο ειχα δοκιμασει το ντεμο και ειχα ξετρελλαθει...Ξεκινησα και το παιχνιδι και ειναι αυτο που ζηταω...Ομως το κολλημα που εφαγα ειναι το εξης:
    Επειδη σκοπευω να παρω το Pro και τηλεοραση αποτι φαινεται...να περιμενω?Γιατι σκεφτηκα οτι θα εχει καλυτερη αποδοση στο VR το PRO...αξιζει τοσο να περιμενω η να πεσω με τα μουτρα?
    Last edited by chronohill; 06-10-2018 at 20:55.
    Spoiler!

  17. #2072
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by chronohill View Post
    Eγω δεν ειχα δει αυτο

    το εχει παρει κανεις?το ειχε σε μια λιστα με τα καλτυερα για VR..

    Στα δικα μου:εχω βρει το απολυτο παιχνιδι μου για VR αλλα εφαγα ενα σκαλωμα...Μιλαω για το Persistence το οποιο ειχα δοκιμασει το ντεμο και ειχα ξετρελλαθει...Ξεκινησα και το παιχνιδι και ειναι αυτο που ζηταω...Ομως το κολλημα που εφαγα ειναι το εξης:
    Επειδη σκοπευω να παρω το Pro και τηλεοραση αποτι φαινεται...να περιμενω?Γιατι σκεφτηκα οτι θα εχει καλυτερη αποδοση στο VR το PRO...αξιζει τοσο να περιμενω η να πεσω με τα μουτρα?
    Nαι για καποιο λογο λενε οτι ειναι καλο το Bow to blood αν και δεν μου γεμιζει το ματι. Κατι παραπανω θα ξερουν.

    Xαιρομαι που σου αρεσει το The Persistence, ειναι πραγματι παρα πολυ καλο και εθιστικο.

    Τωρα για PRO vs Aπλο, συνηθως οι διαφορες ειναι στην ενα μικρο κλικ πιο καθαρη εικονα και κυριως στα λιγοτερα jaggies.

    Ριξε μια ματια εδω
    .

  18. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    chronohill (07-10-2018)

  19. #2073
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    .

  20. The Following 3 Users Say Thank You to PDS For This Useful Post:

    chronohill (09-10-2018),DJTaurus (09-10-2018),isildur83 (09-10-2018)

  21. #2074

    Default

    1) Τελικά ήρθε το v2 ;

    2) Σκέφτομαι να μεταφέρω τις κονσόλες από το σαλόνι στο υπνοδωμάτιο που σημαίνει ότι θα παίζω πάνω στο κρεβάτι..... είναι εφικτό το vr gaming σε αυτή τη θέση ;

  22. #2075
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Το απλό gaming ναι (κι εγώ παίζω πολύ απο το κρεβάτι), αλλα το VR δύσκολο... Με κάποια παιχνίδια ίσως να μην ειναι τόσο θέμα, αλλα με κάποια αλλα τα οποία θέλουν και όρθια θέση, καταλαβαίνεις.... Τωρα με αυτα που ειναι third person σα μερικά που έχουν βγει τελευταία, μπορεί να είσαι απολύτως οκ.

  23. The Following User Says Thank You to Dragonpaul For This Useful Post:

    DJTaurus (16-10-2018)

  24. #2076
    Moderator BillyFlo81's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galatsi
    Posts
    3,716
    PSN ID
    BillyFlo81
    Name
    Βασίλης

  25. The Following 4 Users Say Thank You to BillyFlo81 For This Useful Post:

    chronohill (29-10-2018),Error Flynn (29-10-2018),isildur83 (29-10-2018),PDS (29-10-2018)

  26. #2077
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default





    .

  27. #2078
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Απο σποντα επεσα πανω του...Δωρεαν ειναι

    ‘Legends of Catalonia’ will bring users to six different scenarios: Tarragona’s Roman amphitheater, Lleida’s cathedral, the rocky mountain range of Montserrat, Barcelona’s Sant Antoni market, Antoni Gaudí’s Sagrada Família basilica, as well as the seaside town of Cadaqués, where painter Salvador Dalí lived.

    Lasting for nearly an hour, the plot consists of getting six medals that will allow the user to access the secret diaries of Sant Jordi, the patron saint of Catalonia.
    The Catalan government spent €1.4 millions in the game, developed in collaboration with Sony.
    Àngels Chacón, Catalonia’s business minister, said that the game was aimed at young people, and stressed that the project was "risky" because "nobody had done it" before.




    Legends of Catalonia: The Land of Barcelona

    Spoiler!

  28. The Following User Says Thank You to chronohill For This Useful Post:

    Leon_DiZ (02-11-2018)

  29. #2079
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    ok ξεψαχνισα οσο μπορεσα το θεμα (μου βγηκαν τα ματια δεν βρηκα την απαντηση) εψαξα λιγο youtube και τωρα reddit αλλα επειδη βλεπω ο καθενας το μακρυ του και το κοντο του:Τι θα χρειαστει να κανω τωρα με την 4κ tv και το passthrough Που χρειαζεται για το VR?
    Καταρχας θα το κανω σε συγκεκριμενα παιχνιδια η σε ολα?ειδα υπαρχει ενα θηλυκο-θηλυκο που προτεινουν.λειτουργει?Τεσπα εσεις τι εχετε κανει τελικα?
    Spoiler!

  30. #2080
    Moderator BillyFlo81's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galatsi
    Posts
    3,716
    PSN ID
    BillyFlo81
    Name
    Βασίλης

    Default

    Πονεμενη ιστορια. Καποια switcher δινουν την λυση αλλα απαιτουν και επιπλεον καλωδια(τροφοδοσιας και hdmi), ειδαλως ειναι απαρατητη η ενναλαγη του HDMI του PS4 απο το procceror unit του PSVR απ ευθείας στην τηλεόραση. Το PSVRv2 γενικα ειναι μονοδρομος για οσους εχουν 4K TV (αλλά και για οσους εχουν μπουχτησει με τα καλωδια).

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •