Page 103 of 114 FirstFirst ... 3539399100101102103104105106107113 ... LastLast
Results 2,041 to 2,060 of 2278

Thread: PlayStation VR - Virtual Reality Headset

  1. #2041
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default







    .

  2. #2042
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default











    .

  3. The Following 2 Users Say Thank You to PDS For This Useful Post:

    chronohill (06-08-2018),Nek_Food (07-08-2018)

  4. #2043
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill
    Spoiler!

  5. The Following User Says Thank You to chronohill For This Useful Post:

    PDS (17-08-2018)

  6. #2044
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default











    .

  7. #2045
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,546
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default

    Όχι ακριβώς νέο του VR αλλά είχα μια ιδέα και σκέφτηκα να την ανεβάσω εδώ, ίσως κάποιον να ενδιαφέρει.

    Ο χώρος του σαλονιού μου δε βολεύει για ένα απευθείας vr session κάθε φορά που είχα κέφια.
    Έπρεπε να μεταφέρω λίγο το τραπέζι, να στήσω κάμερα στο σωστό ύψος, να αλλάξω hdmi στο play γιατί έχω HDR και ως γνωστόν η πρώτη εκδοχή του PSVR από HDR δε τα πάει και τόσο καλά κλπ.
    Με την κυκλοφορία του (φανταστικού) Firewall Zero Hour πήρα την απόφαση να πάω αλλού το VR ανεξάρτητα ώστε να έχω τον κατάλληλο χώρο μπροστά μου και να είναι έτοιμο ανά πάσα στιγμή.

    Ευτυχώς είχα ένα αρχαίο επιπλάκι από ένα mini hi fi πριν από 25 χρόνια και από τις φωτογραφίες θα δείτε πως του ήρθε κουτί.
    Με ένα αντίστοιχό μικρό επιπλάκι μπορεί ο καθένας να κάνει κάτι τέτοιο. Εγώ απλά έτυχε να το έχω από παλιά.

    Έκτατσα και έφτιαξα μόνο μια μικρή βάση για να πάρει πάνω την κάμερα σε ένα καλό ύψος και για να βιδώσω επίσης επάνω μια μικρή 20άρα τηλεόραση
    που θέλω σαν social screen. Ένα γρήγορο βάψιμο επίσης για να ταιριάξει λίγο περισσότερο με το υπόλοιπο έπιπλο.
    Τέλος, βρήκα μια μεταχειρισμένη hd ready τηλεόραση σε πολύ οικονομική τιμή και έκανα τη δουλειά μου.

    Το αποτέλεσμα βγήκε πολύ καλό και προπάντων πολύ εργονομικό καθώς όλα μπορούν να μαζευτούν και να είναι τακτοποιημένα, ετοιμοπόλεμα για κάθε φορά που θέλω να είμαι στο VR.

    Αν είχα και χρήματα για ένα ακόμη PS Pro για να μη το πηγαινοφέρνω...

    Click image for larger version. 

Name:	VR-RIg.jpg 
Views:	135 
Size:	384.9 KB 
ID:	11086

  8. The Following 9 Users Say Thank You to Error Flynn For This Useful Post:

    BillyFlo81 (06-09-2018),chronohill (06-09-2018),Dragonpaul (06-09-2018),enstikto (26-04-2023),gonzalez (06-09-2018),mihalis13 (07-09-2018),odytsak (07-09-2018),PDS (06-09-2018),Slay (07-09-2018)

  9. #2046
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Ρε Βασίλη, τι να σου πω... Εξαιρετική κατασκευή!!!!!!!

  10. #2047
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,546
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonpaul View Post
    Ρε Βασίλη, τι να σου πω... Εξαιρετική κατασκευή!!!!!!!
    Μπα ρε συ Παύλο. Πολύ απλό είναι σα κατασκευή. Απλά είναι τρομερά βολικό και βολικο. Όλα μαζεμένα και έτοιμα. Και βέβαια κάποιος μπορεί να το κάνει χωρίς να έχει τη μίνι tv. Μια χαρά παίζει και χωρίς social screen. Ευχαριστώ πάντως.

  11. The Following User Says Thank You to Error Flynn For This Useful Post:

    Dragonpaul (07-09-2018)

  12. #2048
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Ωραίος Βασίλη!

    Μου ήρθε ένας κωδικός σήμερα για PSVR game, αν τον θέλεις πες μου να στον στείλω με PM.


  13. #2049
    Moderator BillyFlo81's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galatsi
    Posts
    3,716
    PSN ID
    BillyFlo81
    Name
    Βασίλης

    Default

    ^^
    Οποιος ενδιαφερεται χρησιμοποιει και τον δικο μου κωδικο: EJH4-PBND-A6L9

  14. The Following User Says Thank You to BillyFlo81 For This Useful Post:

    chronohill (07-09-2018)

  15. #2050
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,546
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default

    Οδυσσέα σε ευχαριστώ για τη σκέψη ! Είναι από τα είδη των παιχνιδιών που δε τα κατέχω με τίποτα.

  16. #2051
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default





    .

  17. The Following 2 Users Say Thank You to PDS For This Useful Post:

    BillyFlo81 (11-09-2018),Dragonpaul (11-09-2018)

  18. #2052
    Moderator BillyFlo81's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galatsi
    Posts
    3,716
    PSN ID
    BillyFlo81
    Name
    Βασίλης

    Default


  19. The Following User Says Thank You to BillyFlo81 For This Useful Post:

    PDS (18-09-2018)

  20. #2053
    Moderator BillyFlo81's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galatsi
    Posts
    3,716
    PSN ID
    BillyFlo81
    Name
    Βασίλης

    Default

    Sony Filed Patent to Detect and Combat Motion Sickness in PlayStation VR

    One prevalent concern surrounding the recent wave of virtual reality technology is motion sickness. It doesn’t affect everyone. However, those who are likely to suffer from such health issues while using VR typically miss out on the experience. Motion sickness is an unfortunate side effect for some, one that producers of VR tech have yet to alleviate. If a recently published patent is anything to go by, Sony may have found an answer.

    In 2017, Sony filed a patent that proposed a way in which to eliminate motion sickness from PlayStation VR. According to UploadVR, the patent wasn’t published until September 2018. To combat what the patent refers to as "virtual reality sickness,"€ the head-mounted display will feature built-in sensors and thermometers that can track a user’s health threshold. If the device detects the user is entering a state of discomfort, it will presumably alert them.

    Sound comes into play as well. If a user begins speaking in a manner conducive to irritation, such as cursing or saying "negative phrases," the device will take it as a sign of discomfort. Whether this technology is embedded with something that betters the experience without the wearer removing the headset remains to be seen.

    The chart below provides a look into how Sony intends to combat "virtual reality sickness."€



    Source: Playstationlifestyle.net

  21. The Following User Says Thank You to BillyFlo81 For This Useful Post:

    PDS (20-09-2018)

  22. #2054
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Τρίχες δηλαδή "λύση".

    Λύση πραγματική και όχι πλασματική όπως η παραπάνω, είναι να μην νιώθεις ΚΑΘΟΛΟΥ ίλιγγο/ναυτία (όπως εγώ = και γι' αυτό απέρριψα το VR).

    Επίσης: το να ρίξεις καντήλια από πότε θεωρείται discomfort; Έχουν χάσει το μυαλό τους εντελώς;

    Διόλου περίεργο που εν γένει το VR έχει πάει άπατο. Και θα συνεχίσει να πηγαίνει for ever, αν παραμείνει η υλοποίηση ως έχει.
    Τα specs, όπως παραπάνω ανάλυση και FoV Rendering, σε καμία περίπτωση δεν εξαλείφουν τη ναυτία-ίλιγγο.

    Και ακριβώς γι'αυτό το λόγο το μέλλον είναι το AR......που κι αυτό θα φτάσει (αν ποτέ βέβαια φτάσει) στην ορθή υλοποίηση: φοράς μόνο ένα ζευγάρι γυαλιά (σαν μυωπίας ας πούμε).

    Μέχρι τότε.........καλά κρασιά.

  23. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    PDS (20-09-2018)

  24. #2055
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Misleading ο τιτλος. Δεν αντιμετωπιζει το motion sickness, απλα σε προειδοποιει. Το να παιζεις wipeout και να σε προειδοποιει οτι δεν μπορεις να παιξεις δεν ειναι combat. Oυτε καν τα settings δεν φαινεται να σου προσαρμοζει, εστω.

    Θα συμφωνησω με Lef οτι αν θελουν να φτασουν σε mainstream επιπεδα(τουλαχιστον για τα δεδομενα ενος περιφερειακου οπως ειναι το psvr) θα πρεπει να εξαλειψουν την πιθανοτητα motion sickness.
    Αν επιμεινεις να ''προπονεισαι'' ειναι πολυ πιθανο οτι τα προβληματα θα εξαλειφθουν για τους περισσοτερους, αλλα αυτο δεν λεει κατι σε mainstream επιπεδο. Mε λιγα λογια τα ''αρωστακια'' οι hardcore gamers πιθανοτατα θα επιμεινουν να χτισουν VR legs. (πολλοι απο αυτους βεβαια ειναι περισσοτερο ευαισθητοι στην ζαλαδα και δεν θα ειναι ποτε εντελως ανετοι με το VR) . Για αυτο και στα gaming φορουμς(hardcore gamers) συνηθως υπερασπιζονται πολυ το οτι μπορεις να φτιαξεις VR legs και βαζουν σε προτεραιοτητα αναλυση, wireless κτλ.

    Το ''μεγαλο κοινο'' ομως θελει confort απο το πρωτο δευτερολεπτο. Κατι που αποτυπωνεσαι σε ερωτηματολογια που εχω δει αλλα και απο την δικη μου εμπειρια με πολλους ανθρωπους που το δοκιμασαν σπιτι μου και που καθε αλλο παρα hardcore gamers ηταν. Κανεις απο αυτους δεν επικεντρωθηκε στην αναλυση, καλωδια κτλ, αλλα στην ζαλαδα.
    Δεν ειχε κανεις την διαθεση να το προσπαθησει παραπανω οταν ενιωσε ζαλαδα. Ολοι δηλωναν εντυπωσιασμενοι αλλα...

    Αυτο μπορει να λυθει τεχνικα (για την ωρα) μονο με το room scale, αλλα αυτη η επιλογη δεν προκειται ποτε να γινει mainstream. Oυτε φυσικα τα VR treadmills...

    O Palmer λεγεται οτι δουλευει σε κατι,
    Palmer Luckey believes he'll have a cure for VR motion sickness by the end of the year
    Πολυ αισιοδοξο μου φαινεται.


    To θετικο απο την κατευθυνση της πατεντας(η οποια δεν θα εφαρμοστει στην πραξη απαραιτητα) ειναι οτι εχουν καταλαβει μαλλον την σημαντικοτητα του motion sickness.

    Και φυσικα το σουπερ θετικο ειναι οτι μιλανε για eye tracking ενα χρονο μετα την κυκλοφορια του PSVR(η πατεντα δημιουργηθηκε το 2017).
    Το σωστο eye tracking θα ειναι game changer. Τουλαχιστον για εμας που δεν εχουμε προβλημα με το motion sickness.


    YΓ. Τo AR πιθανον θα ανεβει πιο ευκολα απο το VR(δεν βρισκω καποιον τροπο να εχει το motion sickness του VR και τα apps του θα ειναι πολυ χρησιμα γενικοτερα), αλλα θα μπορει να με βαλει ''μεσα'' στο επομενο Skyrim;
    Δεν νομιζω.
    .

  25. #2056
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Όταν ο άνθρωπος απομονώνεται από το περιβάλλον του (κράνος) και του προβάλλεις κίνηση = ζαλάδα.

    Το δοκίμασαν και απέτυχε οικτρά στον κινηματογράφο εποχή mid/late 60s. (παρένθεση: η πρώτη 3D ταινία με γυαλιά ήταν το 1951-3 δεν θυμάμαι καλά: House of Wax με τον αξεπέραστο Βίνσεντ Πράις. Βέβαια, για να είμαι ιστορικά ακριβής, οι πρώτες 3D ταινίες βγήκαν από το R&D των Ναζί 20 χρόνια πιο πριν.)

    Για να αποφύγεις την ζαλάδα ΔΕΝ πρέπει να φοράς κράνος. Είναι ΤΟΣΟ απλό. Δεν είναι σύνθετο.

  26. #2057
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Και στο μεγεθος γιαλιου ηλιου να ηταν παλι την ιδια ζαλαδα θα ειχες.

    το προβλημα ειναι οτι ο εγκεφαλος σου λεει οτι βρισκεσαι ''εκει'', αλλα πρεπει να επεξεργαστει την κινηση χωρις να υπαρχει κινηση. Και χωρις να ασκειται καμια αντισταση στο σωμα σου. Αυτο πραγματι ειναι πολυ δυσκολο να αντιμετωπιστει. Αν και στις νεες φουρνιες παιχνιδιων τα πραγματα ειναι καλυτερα.

    To AR προσαρμοζεται στον εξω κοσμο. Αν κινηθεις θα κινηθει και το 3d αντικειμενο. Δεν βρισκω λογο να υπαρχει motion sickness.
    .

  27. #2058
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Διαφωνώ περί γυαλιών ηλίου, ίσως δεν φταις εσύ αλλά εγώ δεν το επικοινώνησα επαρκώς.

    Όταν αναφέρω "γυαλιά" = εννοώ μόνο AR.

    Όταν δεν αποκόπτεσαι από το περιβάλλον, οι αισθήσεις παραμένουν ενεργές αλληλεπιδραστικά με τον περιβάλλοντα χώρο = ο εγκέφαλος δεν απο-εγκλιματίζεται.

    Το VR ήταν και είναι καταδικασμένο να αποτύχει γιατί ο ορισμός του είναι να ξεγελάσει με κακό τρόπο τον εγκέφαλο. Και αυτό δεν θα επιτευχθεί ποτέ 100%.

    Αντιθέτως το AR, προσθέτει visual πληροφορία στον υφιστάμενο περιβαλλοντικό χώρο = ο εγκέφαλος το ερμηνεύει ως μέρος του περιβαλλοντικού χώρου = δεν υπάρχει ζαλάδα.

    Απλό παράδειγμα: όταν κάθεσαι στον καναπέ και έχεις ανάμεσα στα έπιπλά σου ένα τραπέζι με διάφορα μπιμπελό/κούπα καφέ/μπύρα/ότι θες και δίπλα εμφανίζεται μια digital κούπα/αυτοκινητάκι ή σύννεφα στο ταβάνι, ο εγκέφαλος το εκλαμβάνει ως οπτική πληροφορία που ανήκει στον real-physical χώρο (το μάτι βλέπει/καταγράφει, ο εγκέφαλος αποκωδικοποιεί).

    Problem solved.

  28. #2059
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Ok , to AR ουτως η αλλως ομως δεν προσφερει κινηση που δεν δικαιολογειται απο τον εγκεφαλο. Oποτε και να σε εκλεινε δεν θα ειχες προβλημα. Αλλα οκ καταλαβαινω τι λες.
    Ειδικα στο AR που το περιβαλλον ειναι ενα με τα 3D αντικειμενα η πιθανοτητα motion sickness δεν υπαρχει.

    Btw και στο VR αν παιξεις job simulator που δεν κινεισαι ή παιξεις με teleporting το skyrim, η nausea ειναι στο 0. Κανεις δεν καταλαβε τιποτα στο Job simulator ή στο Batman.

    Συμφωνω απολυτα για το AR οσον αφορα το προβλημα ζαλαδας. Διαφωνω εν μερη για το VR.
    Πιστευω οτι εχει ηδη βελτιωθει με καποιους τροπους. Ακομα και το να βλεπεις το σωμα σου στο μελλον με καποια καμερα που θα κανει tracking το σωμα σου θα βοηθαει σε καποιο βαθμο.
    Γενικα λυσεις για μηδεν motion sickness υπαρχουν ήδη(teleporting, trendmill, room scale). Το προβλημα ειναι οτι το teleporting σκοτωνει το immersion και τα αλλα 2 δεν θα γινουν ποτε mainstream.




    Σε λιγες μερες νομιζω εχει το Oculus Connect 5 oπου αν κρινω απο τα προηγουμενα θα εχει ενδιαφερον. Μου αρεσει γιατι ο Michael Abrash δεν παπαρολογει για να προωθησει το Oculus, αλλα ασχολειται ρεαλιστικα με το μελλον του VR.

    Aν δεν εχεις παρακολουθησει τα προηγουμενα 2 και σε ενδιαφερει η τεχνολογια θα στο προτεινα. Μιλαει και για το motion sickness.

    .

  29. #2060
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Εμένα, που ξέρω ότι έχω πολύ υψηλή την αίσθηση ισορροπίας και προσανατολισμού, τι έχεις να πεις που με ζάλισαν και οι δύο τίτλοι που ανέφερες;

    Με ζάλισαν σε μικρό βαθμό, αλλά όντως με ζάλισαν μετά από 5-6 λεπτά.

    Στο WipEout πήγα να κάνω εμετό (κυριολεκτώ) μετά από 2 στροφές που πήρα.

    Έβγαλα κράνος και ξάπλωσα για τουλάχιστον 30 λεπτά για να ισιώσω. Με ανοιχτά μάτια (παίζει ρόλο). Με κλειστά μάτια + ξαπλωμένος = ένιωθα λες και είμαι σε άρρωστο σημείο μεθυσμένος ή όπως νιώθαμε μικροί στην παιδική χαρά που ανεβαίναμε στον μύλο τον περιστρέφαμε για ώρα και μετά όταν κατεβαίναμε βγάζαμε τα άντερά μας.

    Την επόμενη μέρα πίεσα με το ζόρι τον εαυτό μου να παίξω πάλι WipEout. Μόλις έφτασα στο πρώτο μεγάλο "άλμα" και την βουτιά κατόπιν στην πίστα.....πέταξα το κράνος, όντως έκανα λίγο εμετό και ξάπλα για 1,5 - 2 ώρες.

    Σαν κι εμένα είναι πάρα πολλοί.

    Fail λοιπόν.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •