Page 13 of 14 FirstFirst ... 391011121314 LastLast
Results 241 to 260 of 280

Thread: The Official Photography Thread

  1. #241
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ναι παιδια το ξερω, ειμαι 100% συνειδητοποιημενος.

    Εγω ειμαι αυτο που λετε, ο μεσος χρηστης που χρησιμοποιει το κινητο οπως ο Sport Billy το τσαντακι του!

    Μπεσα σας μιλαω αν βγει κινητο που μεταμορφωνεται σε drone θα το ζαχαρωσω! (never gonna happen)

    YΓ: Παντως το πιο εντυπωσιακο (ΙΜΟ εννοειται) με το 14αρι ειναι το βιντεο παιδια. Για ευνοητους λογους δεν εχω ανεβασει αλλα ειναι φοβερα αυτα που κανει γι αυτο που ειναι.

  2. #242
    Editor Kapa's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Κορυδαλλος
    Posts
    4,126
    PSN ID
    NMExK4PAS
    Name
    Γιωργος

    Default

    Ναι το 14αρι, ακόμα και το 13αρι, είναι top notch σε βίντεο. Δεν είναι τυχαίο που κάνουν συνέχεια ταινίες μικρού μήκους με αυτά.

    Περιμένω να δω το xiaomi 13 ultra από dxo mark τι κάνει σε φωτο και βίντεο, γιατί το ζαχαρωνω. Διαβάζω τρομερά σχόλια από gsm arena κτλ, εκτός από τη μπροστινή κάμερα η οποία δεν με ενδιαφέρει κιόλας.

    Αν καταφέρει να πλησιάσει την ποιότητα του iPhone 14 pro, τότε θα κάνω κίνηση για αγορά.

    Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

  3. #243
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Να κανω μια ερωτηση εδω στην ομαδα..



    Ποια η αποψη σας για το HDR στις φωτογραφιες; Εγω παιδια τεινω οσο ποτε αλλωτε οτι δεν μου αρεσει το HDR στις περισσοτερες φωτογραφιες. Τοσο που πλεον κανω επεξεργασια σχεδον παντα χωρις HDR και σκεφτομαι παρα πολυ σοβαρα να το απενεργοποιησω εντελως. Μονο σε συγκεκριμενες περιπτωσεις κυριως νυχτα το βρισκω ελκυστικο.

    Εσεις που εχετε πιο επαγγελματικο εξοπλισμο, χρησιμοποιειτε HDR καθολου; Σας αρεσει το αποτελεσμα;

  4. #244
    Editor Kapa's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Κορυδαλλος
    Posts
    4,126
    PSN ID
    NMExK4PAS
    Name
    Γιωργος

    Default

    Στα κινητά το HDR τις περισσότερες φορές παραμορφώνει τις φωτογραφίες και δίνει αποτέλεσμα "ψεύτικο" στο μάτι.

    Θα βλέπεις shadows τα οποία έχουν κρασάρει και λευκά τα οποία έχασαν τη ζωντάνια τους. Όλο αυτό γιατί η διαδικασία γίνεται μέσω software σε ελάχιστα δευτερόλεπτα.

    Η διαδικασία σε επαγγελματικό εξοπλισμό διαφέρει. Και δεν αναφέρομαι στο απλο HDR, καθώς ακόμα κι εκεί το αποτέλεσμα είναι κακό.

    Σε επαγγελματικό εξοπλισμό μπαίνεις στη διαδικασία να τραβήξεις multi exposure φωτογραφίες και μετά να κάνεις merge συγκεκριμένα κομμάτια από την κάθε φωτογραφία. Κάτι αντίστοιχο με focus stacking.

    Τέτοιου είδους φωτογράφηση επιλέγουν όσοι κάνουν indoor/outdoor architecture φωτογραφήσεις και landscape. Στημένοι σε τρίποδο κτλ.

    Για οποιοδήποτε άλλο είδος φωτογράφησης απλά μπαίνεις στη διαδικασία edit στα shadows highlights και σε s-curve.

    Θα σου πρότεινα μιας που είσαι από κινητό να απενεργοποιήσεις το HDR και όποτε είναι απαραίτητο να μπαίνεις στη διαδικασία edit με μικρές διορθώσεις. Θα έχεις σίγουρα καλύτερα αποτελέσματα.

    Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

  5. The Following 2 Users Say Thank You to Kapa For This Useful Post:

    Slay (14-06-2023),Valkyre (29-05-2023)

  6. #245
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ναι οπως ειπα κι εγω εκει εχω καταληξει. Οτι το HDR πρεπει να το χρησιμοποιω επιλεκτικα και οχι κατα κορον ητοι default. Χαιρομαι που το «ματι» μου αρχιζει και βλεπει σωστα στον τομεα της φωτογραφιας.

  7. #246
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Αιγινα

    Click image for larger version. 

Name:	dji_fly_20230604_102024_904_1685863731350_photo_optimized.jpg 
Views:	81 
Size:	976.9 KB 
ID:	13140

  8. #247
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Ναι οπως ειπα κι εγω εκει εχω καταληξει. Οτι το HDR πρεπει να το χρησιμοποιω επιλεκτικα και οχι κατα κορον ητοι default. Χαιρομαι που το «ματι» μου αρχιζει και βλεπει σωστα στον τομεα της φωτογραφιας.
    Οπως στα είπε ο Γιώργος, πάρε και μερικά δείγματα απο φωτογραφίες με τις τεχνικές που περιέγραψε.

    Click image for larger version. 

Name:	DSC_0762-Edit-2.jpg 
Views:	62 
Size:	950.6 KB 
ID:	13144Click image for larger version. 

Name:	Agiou Nikolaou Sunset re-edit.jpg 
Views:	58 
Size:	949.4 KB 
ID:	13145Click image for larger version. 

Name:	Rion Antirion Bridge.jpg 
Views:	59 
Size:	935.4 KB 
ID:	13146Click image for larger version. 

Name:	Trion Nayarxon.jpg 
Views:	60 
Size:	1,004.9 KB 
ID:	13147

  9. The Following 2 Users Say Thank You to Slay For This Useful Post:

    Kapa (14-06-2023),Valkyre (14-06-2023)

  10. #248
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Πολυ ωραιες Πανο.

    Μια ερωτηση, στις long exposure φωτογραφιες ειναι λογικο να ειναι κατι τοις πιο θολες. Εντουτοις βλεπεις στο ιντερνετ επαγγελματικες φωτογραφιες αυτου του τυπου και εινια κρυσταλινες.

    Ερωτηση: Αυτο ειναι λογω επαγγελματικου εξοπλισμου ή απλα πειραγμα εντονο με photoshop κλπ?

  11. #249
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Πολυ ωραιες Πανο.

    Μια ερωτηση, στις long exposure φωτογραφιες ειναι λογικο να ειναι κατι τοις πιο θολες. Εντουτοις βλεπεις στο ιντερνετ επαγγελματικες φωτογραφιες αυτου του τυπου και εινια κρυσταλινες.
    Στην μεγάλη έκθεση εαν υπάρχει κίνηση στο κάδρο θα υπάρχει και θολούρα, άλλες φορές ειναι επιθυμητη όπως για παράδειγμα σε νερό, άλλες όχι π.χ. φύλωμα απο δέντρα. Επίσης όσο μεγαλύτρη η έκθεση τόσο μεγαλύτερη και η πιθανότητα για motion blur.

    Ερωτηση: Αυτο ειναι λογω επαγγελματικου εξοπλισμου ή απλα πειραγμα εντονο με photoshop κλπ?
    Και τα δύο, κάνεις πολλαπλές εκθέσεις και μετά επιλέγεις τα καλύτερα καρέ και φτιάχνεις την σύνθεση σου. Π.χ. στον γαλαξία ο φάρος η προβλήτα και γενικά ότι υπάρχει στο foreground ειναι τραβηγμένα στην μπλέ ώρα με f8 και έκθεση μερικών δευτερολέπτων (1-4 περίπου) και ISO 100. Ο γαλαξιακός δίσκος είναι τραβηγμένο με f2.8 και 30 δευτερόλεπτα και ISO 3200. Στο κινητό δεν έχεις τόσο φωτεινό φακό (τα 1,8 , 1,7 που λενε ειναι μουφα) και δεν έχεις και έλεγχο του διαφράγματος. Τέλος εκτός απο τον μεγαλύτερο αισθητήρα και τον καλύτερο φακό, χρειάζεσαι και τρίποδι για να μπορείς να κάνεις την τελική σύνθεση στο photoshop πολύ ποιο εύκολα.

  12. The Following User Says Thank You to Slay For This Useful Post:

    Valkyre (14-06-2023)

  13. #250
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Kαι για να nerdiaso λίγο και να εξηγήσω και αυτό που είπα ότι οι φακοί που λένε τα κινητά ότι έχουν 1,8 2 2,2 κτλ ειναι μουφα. Οι φακοί λοιπων ΟΛΩΝ των κινητων (ίσως με 1-2 extreme εξαιρέσεις) κυμαίνονται απο f11-f14, πολύ ποιο σκοτεινοί δηλαδή από αυτό που διαφημίζονται. Αλλωστε αυτός ειναι και ο λόγος που στο κανονικό τους mode ότι και να βγάλουν ειναι εστιασμένο όσο μακριά και να είναι, γιατί όσο μικρότερο ειναι το f/stop (μεγαλύτερο νουμερο δηλαδή) τόσο μεγαλύτερο είναι το βάθος πεδίου (περισσότερα εστιασμένα)

    Ας πάρω σαν παράδειγμα εναν φακό απο το Iphone 14 pro max (και στα αλλα κινητα το ίδιο ειναι) αντιγράφω απο το την Apple.

    Κύρια κάμερα 48 MP: 24 mm, διάφραγμα Ζ’/1,78
    Θα αγνοήσω προς το παρόν τον ελέφαντα στο δωμάτιο που βγάζει μάτι, και θα πάω να το αποδείξω με λίγα απλά μαθηματικά.

    Έχουμε και λέμε ο τύπος ειναι N=f/D όπου Ν είναι το f/stop, f είναι η εστιακή απόσταση του φακού, και D ειναι η φαινόμενη διάμετρος του διαφράγματος σε χιλιοστά, όταν την βλέπεις απο το μπροστινό μέρος του φακού. Στα κινητά δεν μπορείς ουτως η άλλως να δεις το πισω.

    Λοιπόν N=f/D => f=ND => f/N = D. Μετέτρεψα τον τύπο έτσι ώστε να μου δίνει την διάσταση του διαφράγματος σε χιλιοστά, και τώρα θα κάνω αντικατάσταση στα γνωστά νούμερα και προκύπτει ότι D= 24/1.78=13.48mm.

    Εαν μπορείτε να μετρήσετε τέτοια διάμετρο στο κινητό σας, τότε ναι έχετε έναν τέτοιο φακό, αλλά θα δέιτε ότι είναι αδύνατο.

    Και να γυρίσω τώρα στον ελέφαντα που έιπα πριν που είναι και ο υπέυθυνος της απάτης. Είναι αδύνατο να έχεις φακό με εστιακή απόσταση 24 χιλιοστά, σε μια συσκευή με πάχος λιγότερο απο 8 χιλιοστά. Η πραγματική εστιακή απόσταση είναι 1-2 χιλιοστά . Οταν λέμε 24 χιλιοστά, εννουμε ταυτόχρονα και μια γωνία θέασης που δινει ο συγκεκριμένος φακός. ΑΥΤΗ λοιπον την γωνια θέασης την παρέχοουν τα κινητά, μόνο που με τόσο μικρό αισθητήρα αναγκάζονται να έχουν πολύ μικρά f/stop.

  14. #251
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Βαζω κι εγω απο το peasant κινητο 2 "long exposures" που εχω. Χωρις τριποδο βεβαια απλα στηριζοντας το κινητο σε μια επιφανεια με το χερι..

    Click image for larger version. 

Name:	IMG_2442.jpg 
Views:	61 
Size:	1.02 MB 
ID:	13150

    Click image for larger version. 

Name:	IMG_3024.jpg 
Views:	61 
Size:	763.3 KB 
ID:	13149

    H μαλακια ειναι οτι η απλ επιτρεπει μονο 3 δευτερολεπτα exposure σε τετοιες φωτο (στις night μεχρι 30 secs) που τις ονομαζει "live" και μπορεις ειτε να τις κανεις gif/loop/long exp. κλπ. Πρεπει να δοκιμασω και με 3rd party apps που σου δινουν custom ελεγχο σε αυτα για περισσοτερη ωρα. Και φυσικα να χρησιμοποιησω τριποδο λολ.

  15. #252
    Editor Kapa's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Κορυδαλλος
    Posts
    4,126
    PSN ID
    NMExK4PAS
    Name
    Γιωργος

    Default

    30 δευτερόλεπτα σε daytime θα έχεις μια πολύ όμορφη λευκή εικόνα.

    Χρειάζεσαι ND filter για να κάνεις long exposure σε daytime.

    Όπως θα παρατηρήσεις και στις φωτο σου, τα μαύρα έχουν γίνει γκρι. Ακόμα και στα "αρκετά" 3 δευτερόλεπτα. Κάνει τα πάντα το software για να κρατήσει σε λογικα πλαίσια αποδόσεις χρωμάτων.



    Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

  16. The Following User Says Thank You to Kapa For This Useful Post:

    Slay (14-06-2023)

  17. #253
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ναι δεν διαφωνω σε οτι λες, αλλα απο την αλλη και εμενα οι φωτογραφιες οι παραπανω ειναι εντελως απειραχτες. Το λεω γι αυτο το θεμα του γκρι που λες. Φυσικα και θελει φιλτρο επισης. Προφανως και δεν θα φτασουν το ιδιο αποτελεσμα, ουτε καν, μην λεω ξανα τα ιδια και τα ιδια, αλλα σιγουρα δεν ειναι και οι καλυτερες long exposure φωτογραφιες τραβηγμενες με κινητο απο την αλλη. Ο Πανος και εσυ κανετε ολοκληρες συνθεσεις, περνατε απο photoshop, χρησιμοποιειτε φιλτρα. Εμενα ειναι οτι εβγαλε χωρις να το επεξεργαστω. Δοκιμες κανω.

  18. #254
    Editor Kapa's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Κορυδαλλος
    Posts
    4,126
    PSN ID
    NMExK4PAS
    Name
    Γιωργος

    Default

    Ναι κουβέντα να γίνεται. Καλά κάνεις και πειραματίζεσαι γιατί βλέπεις τι δουλεύει και τι όχι. Trial n error φάση.

    Βλέπω να αγοράζεις full frame σε λίγο καιρό.

    Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

  19. The Following User Says Thank You to Kapa For This Useful Post:

    Slay (14-06-2023)

  20. #255
    Editor Kapa's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Κορυδαλλος
    Posts
    4,126
    PSN ID
    NMExK4PAS
    Name
    Γιωργος

    Default

    Επειδή δεν θυμάμαι αν τις έχω ποστάρει ξανά, τις βάζω γιατί έκανα ένα flashback σε μερικά ταξίδια μου.

    Edit: καταστροφική ποιότητα στο ανέβασμα αλλά οκ.



    Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

  21. The Following 5 Users Say Thank You to Kapa For This Useful Post:

    Lefteris_X (15-06-2023),mihalis13 (14-06-2023),panos74gr (15-06-2023),Slay (27-06-2023),Valkyre (14-06-2023)

  22. #256
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Κάτσε γιατί θα τρελαθώ.

    Η αντανάκλαση από το νερό έτσι βγήκε εκ φύσεως; Από τον φακό της μηχανής;

    Πες μου "ναι" και θα ξεβρακωθώ, θα ανέβω στην λεμονιά του κήπου και θα τρώω μπανάνες!

  23. #257
    Editor Kapa's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Κορυδαλλος
    Posts
    4,126
    PSN ID
    NMExK4PAS
    Name
    Γιωργος

    Default

    Μπορείς να ξεβρακωθεις ελεύθερα Λευτέρη. Εντάξει δεν είναι κάτι δύσκολο, απλα ο φακός ακουμπάει το νερό.

    Η γωνία της λήψης δίνει την αίσθηση ενός καθρέφτη στο πάτωμα.

    Έχω κι άλλες αντίστοιχες αν θες να βάλω

    Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

  24. The Following User Says Thank You to Kapa For This Useful Post:

    Lefteris_X (14-06-2023)

  25. #258
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    "μιαμ μιαμ"

    με κατέβασες από τη λεμονιά κι έτρωγα την μπανάνα μου "free wily" εντελώς! αχαχαχαχαχαχ

  26. #259
    PS4forums Addict obione's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    San Fransisco CA
    Posts
    2,007
    PSN ID
    constantineobi

    Default

    Χαχαχα

  27. #260
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Εξαιρετικές φωτό! μπράβο

  28. The Following User Says Thank You to panos74gr For This Useful Post:

    Kapa (15-06-2023)

Page 13 of 14 FirstFirst ... 391011121314 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •