Page 9 of 14 FirstFirst ... 5678910111213 ... LastLast
Results 161 to 180 of 280

Thread: The Official Photography Thread

  1. #161
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Ίσως το δω παλι, Γιώργο... Απλα αυτόν τον καιρό είμαι σε κάποια "αδράνεια" όσον αφορά στη φωτογραφία.
    Παντως, εαν σε ενδιαφέρει να ρίξεις μια μάτια, εδώ ειναι η δίκη μου σελίδα στο flickr:

    https://www.flickr.com/photos/bluegato/

  2. The Following 2 Users Say Thank You to Dragonpaul For This Useful Post:

    indikos001 (09-01-2017),Kapa (09-01-2017)

  3. #162
    Editor Kapa's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Κορυδαλλος
    Posts
    4,126
    PSN ID
    NMExK4PAS
    Name
    Γιωργος

    Default



    Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

  4. The Following 2 Users Say Thank You to Kapa For This Useful Post:

    Dragonpaul (29-01-2017),Leon_DiZ (29-01-2017)

  5. #163
    PS4forums Addict Gazof's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    Αthens
    Posts
    1,652
    PSN ID
    jimmy_mondeo

    Default

    Μερικές φωτογραφίες από Ρωσία. Δεν υπάρχουν οι ομορφιές της χώρας αυτή την εποχή, αλλά για αυτό θα γράψω στο αντίστοιχο thread που θα ανεβάσω και άλλες. Απλώς να πω ότι με το κρύο που είχε, τόσο εγώ όσο και η μηχανή, δεν την παλεύαμε καθόλου. Κάποια κλικ τα έκανα με το χέρι να πονάει από το κρύο (-18 με -20) και τα δάχτυλα να νιώθω ότι ξεκινάνε να μην υπακούν, οπότε έβαζα το χέρι πάλι στο γάντι. Η μηχανή στο πολύ κρύο (υπήρχαν και "ζεστές" μέρες με -2) άντεχε μόλις λίγα λεπτά, μετά άλλα πατούσα και άλλα έκανε, οπότε την έκλεινα.

    Το παραθαλάσσιο μέρος είναι η Γιάλτα, όπου πίσω από τους ηλιόλουστους γλάρους που ξεγελούν λίγο το κρύο, είναι τα πανύψηλα χιονισμένα βουνά.























    Last edited by Gazof; 02-02-2017 at 21:06.
    Mega Drive, Sega Saturn, PS1, PS2, PS3, PS4, PSP, PSVITA, Xbox 360, Xbox ONE, Wii U. Games on


  6. The Following 11 Users Say Thank You to Gazof For This Useful Post:

    AriStos13 (02-02-2017),chronohill (02-02-2017),DJTaurus (02-02-2017),Dragonpaul (02-02-2017),Kapa (02-02-2017),Leon_DiZ (02-02-2017),litanies (02-02-2017),panos74gr (02-02-2017),PDS (02-02-2017),Slay (03-02-2017),Viper (16-02-2017)

  7. #164
    Editor Kapa's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Κορυδαλλος
    Posts
    4,126
    PSN ID
    NMExK4PAS
    Name
    Γιωργος

    Default

    Κρατάω το θέμα ζωντανό...

    Μερικές πρόσφατες που τράβηξα.











    Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

  8. The Following 3 Users Say Thank You to Kapa For This Useful Post:

    Gazof (21-02-2017),Leon_DiZ (15-02-2017)

  9. #165
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Η πρώτη μου απόπειρα για timelapse, το video ειναι 4Κ@24fps


  10. The Following User Says Thank You to Slay For This Useful Post:

    indikos001 (28-08-2017)

  11. #166
    Elite Stefanos's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Greece
    Posts
    1,050
    Name
    Στέφανος

    Default

    Καλησπερα παιδια, λεω κι' εγω να κανω τα πρωτα μου baby steps στη φωτογραφια και θελω λιγο τα φωτα σας (για την πρωτη μου DSLR) μετα απο αρκετο ψαξιμο ειδα την Canon EOS 200D η οποια κυκλοφορησε τωρα! κοιταξα και κατι σε ποιο φτηνο αλλα οι επιλογες στα χαμηλα τουλαχιστον με οσα ειδα (παλι σε Canon) ηταν απαγοητευτικες απο specs. Στοχευω κυριως στο να βγαζω τοπια (landscapes) και γενικοτερα Nature φαση (αρχικα) η παραπανω μηχανη κανει για αυτα? Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

    1 : Tα βιντεο δε με πολυαπασχολουν στην παρουσα φαση αλλα ειδα οτι ειναι αρκετα καλη και σε αυτον τον τομεα.
    2 : Ξερω οτι γι' αυτα που ζηταω θελω εναν Macro, αλλα το αφηνω για αργοτερα που θα εχω αποκτησει (ελπιζω) καλυτερη εμπειρια.
    3 : Οι σχολες φωτογραφιας σου προσφερουν κατι ουσιαστικο η ειναι απλα για να λες οτι εχεις χαρτι? (πανακριβες οσες ειδα)
    " H ζωή είναι μικρή γι' αυτό γράφεται με τρία γράμματα "
    (By Stefanos to Simple People)


  12. #167
    PS4forums Addict Gazof's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    Αthens
    Posts
    1,652
    PSN ID
    jimmy_mondeo

    Default

    Quote Originally Posted by Stefanos View Post
    Καλησπερα παιδια, λεω κι' εγω να κανω τα πρωτα μου baby steps στη φωτογραφια και θελω λιγο τα φωτα σας (για την πρωτη μου DSLR) μετα απο αρκετο ψαξιμο ειδα την Canon EOS 200D η οποια κυκλοφορησε τωρα! κοιταξα και κατι σε ποιο φτηνο αλλα οι επιλογες στα χαμηλα τουλαχιστον με οσα ειδα (παλι σε Canon) ηταν απαγοητευτικες απο specs. Στοχευω κυριως στο να βγαζω τοπια (landscapes) και γενικοτερα Nature φαση (αρχικα) η παραπανω μηχανη κανει για αυτα? Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

    1 : Tα βιντεο δε με πολυαπασχολουν στην παρουσα φαση αλλα ειδα οτι ειναι αρκετα καλη και σε αυτον τον τομεα.
    2 : Ξερω οτι γι' αυτα που ζηταω θελω εναν Macro, αλλα το αφηνω για αργοτερα που θα εχω αποκτησει (ελπιζω) καλυτερη εμπειρια.
    3 : Οι σχολες φωτογραφιας σου προσφερουν κατι ουσιαστικο η ειναι απλα για να λες οτι εχεις χαρτι? (πανακριβες οσες ειδα)
    Η μηχανή δεν παίζει τόσο πολύ ρόλο, όσο οι φακοί που καλό είναι να είναι ποιοτικοί και με ένα καλό διάφραγμα, να μη είναι σκοτεινοί. Οι macro φακοί είναι για φωτογράφιση θεμάτων που θέλουμε να φαίνονται κοντά (πχ έντομα ή λουλούδια), για τοπία ένας wide angle είναι ιδανικός. Αλλά για αρχή αν περιέχεται ένας κλασικός φακός 18-55, είναι καλά, όταν θα αυξηθούν οι απαιτήσεις κοιτάς και για άλλο φακό (εκτός εαν θες να πάρεις ένα καλό φακό από την αρχή να ξεμπερδέυεις).

    Οι σχολές φωτογραφίας είναι όντως ακριβές, θεωρώ ότι ένας νέος hobbίστας όχι μόνο δεν τις χρειάζεται για αρχή, αλλά θα εκπλαγεί με το πόσα μπορεί να μάθει ψάχνοντας ο ίδιος στο internet και δη στο youtube (υπάρχουν και ελληνικά κανάλια ). Φυσικά χρειάζεται και ένα πρόγραμμα επεξεργασίας στο οποίο επίσης για αρχή μπορείς να εξασκηθείς μόνος σου.

    Από κει και πέρα, στο πρακτικό κομμάτι, υπάρχουν και τεχνικές με τις οποίες μπορείς να "απογειώσεις" την φωτογραφία τοπίου με τη βοήθεια του HDR, αλλά και διάφορα φίλτρα όπως το ND filter, με τη βοήθεια του οποίου μπορούμε να έχουμε αντίστοιχες φωτογραφίες όταν το θέμα μας είναι η θάλασσα. Με το καλό να μπεις στο club!
    Mega Drive, Sega Saturn, PS1, PS2, PS3, PS4, PSP, PSVITA, Xbox 360, Xbox ONE, Wii U. Games on


  13. The Following User Says Thank You to Gazof For This Useful Post:

    Stefanos (20-07-2017)

  14. #168
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Δεν θεωρω καλη την επιλογη σου, και ο λογος ειναι τιμη προς αποδοση. Με τα ιδια λεφτα μπορεις να επιλεξεις ενα ποιο παλιο σωμα και να παρεις και ενα wide angle αφου θελεις να φωτογραφιζεις τοπια. Αν δε πας σε μεταχειρισμενο εξοπλισμο , θα βρεις ακομα καλυτερο φακο για αγορα. Να σου πω εγω οτι με 750€ πηρα σε προσφορα την D3300 με 18-55,55-200,τσαντα,τριποδι και μετα πηρα και εναν 50mm 1.8G. Ιδια Mpixel sensor, ιδιο αριθμο autofocus points με την 200D. Στο μονο που υπερεχει ειναι στο video λογω του dual pixel , και της οθονης που ειναι περιστρεφομενη, αλλα εαν δεν σε ενδιαφερει πρωτιστως το video δεν κερδιζεις και πολλα.

    Υ.Γ. οι αγορες μου εγιναν το τελευταιο διμηνο, και αφορουν καινουργιο εξοπλισμο.

  15. The Following User Says Thank You to Slay For This Useful Post:

    Stefanos (20-07-2017)

  16. #169

    Default

    Καλό θα ήταν ο φίλος να μας έλεγε τι budget διαθέτει για να προτείνουμε και τις ανάλογες προτάσεις. Επίσης αν ενδιαφέρεται και για μεταχειρισμενα

    Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  17. The Following User Says Thank You to trabakoulas For This Useful Post:

    Stefanos (20-07-2017)

  18. #170
    Elite Stefanos's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Greece
    Posts
    1,050
    Name
    Στέφανος

    Default

    Quote Originally Posted by Gazof View Post
    Η μηχανή δεν παίζει τόσο πολύ ρόλο, όσο οι φακοί που καλό είναι να είναι ποιοτικοί και με ένα καλό διάφραγμα, να μη είναι σκοτεινοί. Οι macro φακοί είναι για φωτογράφιση θεμάτων που θέλουμε να φαίνονται κοντά (πχ έντομα ή λουλούδια), για τοπία ένας wide angle είναι ιδανικός. Αλλά για αρχή αν περιέχεται ένας κλασικός φακός 18-55, είναι καλά, όταν θα αυξηθούν οι απαιτήσεις κοιτάς και για άλλο φακό (εκτός εαν θες να πάρεις ένα καλό φακό από την αρχή να ξεμπερδέυεις).

    Οι σχολές φωτογραφίας είναι όντως ακριβές, θεωρώ ότι ένας νέος hobbίστας όχι μόνο δεν τις χρειάζεται για αρχή, αλλά θα εκπλαγεί με το πόσα μπορεί να μάθει ψάχνοντας ο ίδιος στο internet και δη στο youtube (υπάρχουν και ελληνικά κανάλια ). Φυσικά χρειάζεται και ένα πρόγραμμα επεξεργασίας στο οποίο επίσης για αρχή μπορείς να εξασκηθείς μόνος σου.

    Από κει και πέρα, στο πρακτικό κομμάτι, υπάρχουν και τεχνικές με τις οποίες μπορείς να "απογειώσεις" την φωτογραφία τοπίου με τη βοήθεια του HDR, αλλά και διάφορα φίλτρα όπως το ND filter, με τη βοήθεια του οποίου μπορούμε να έχουμε αντίστοιχες φωτογραφίες όταν το θέμα μας είναι η θάλασσα. Με το καλό να μπεις στο club!
    Ευχαριστω πολυ Δημητρη για τις συμβουλες ( μαλλον θα σε ξαναχρειαστω :ρ )

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Δεν θεωρω καλη την επιλογη σου, και ο λογος ειναι τιμη προς αποδοση. Με τα ιδια λεφτα μπορεις να επιλεξεις ενα ποιο παλιο σωμα και να παρεις και ενα wide angle αφου θελεις να φωτογραφιζεις τοπια. Αν δε πας σε μεταχειρισμενο εξοπλισμο , θα βρεις ακομα καλυτερο φακο για αγορα. Να σου πω εγω οτι με 750€ πηρα σε προσφορα την D3300 με 18-55,55-200,τσαντα,τριποδι και μετα πηρα και εναν 50mm 1.8G. Ιδια Mpixel sensor, ιδιο αριθμο autofocus points με την 200D. Στο μονο που υπερεχει ειναι στο video λογω του dual pixel , και της οθονης που ειναι περιστρεφομενη, αλλα εαν δεν σε ενδιαφερει πρωτιστως το video δεν κερδιζεις και πολλα.

    Υ.Γ. οι αγορες μου εγιναν το τελευταιο διμηνο, και αφορουν καινουργιο εξοπλισμο.
    Παναγιωτη εσυ πετυχες δυνατο πακετο.. μεχρι τωρα απο πακετα δεν εχω βρει κατι αναλογο (ουτε σε Nikon) η μονη λυση ειναι (αν δεν παρω την 200D) σκετο σωμα και φακο της επιλογης μου που δεν ειναι καθολου κακη ιδεα.. ;')

    Quote Originally Posted by trabakoulas View Post
    Καλό θα ήταν ο φίλος να μας έλεγε τι budget διαθέτει για να προτείνουμε και τις ανάλογες προτάσεις. Επίσης αν ενδιαφέρεται και για μεταχειρισμενα

    Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    700 +/- φιλε μου, με τα μεταχειρισμενα επισης το 'χω σκεφτει αλλα δεν ξερω τι παιζει με τα κλικς κτλπ. Καταλαβαινεις τωρα με τις αγγελιες σε μηχανες ειναι λιγο ζορι γιατι δεν εχω ιδεα, να 'ταν κανα Game εκει δεν ειχα θεμα
    " H ζωή είναι μικρή γι' αυτό γράφεται με τρία γράμματα "
    (By Stefanos to Simple People)


  19. #171
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Stefanos View Post

    Παναγιωτη εσυ πετυχες δυνατο πακετο.. μεχρι τωρα απο πακετα δεν εχω βρει κατι αναλογο (ουτε σε Nikon) η μονη λυση ειναι (αν δεν παρω την 200D) σκετο σωμα και φακο της επιλογης μου που δεν ειναι καθολου κακη ιδεα.. ;')
    ναι μεν, αλλα και παλι βρισκεις ΤΩΡΑ καινουργια την 3300 στα 350€ (24mp 9 AF points, σταθερη οθονη) ενω η 5200 (24mp ,39 AF points, περιστρεφομενη οθονη) ειναι στα 450€. Επισης αν δεν εχεις καμια καουρα με τα 24 Mp (για ερασιτεχνη ειδικα δεν παιζουν κανενα ρολο) και θελεις να πας σε canon υπαρχει η 1300 και η 700 με 315 και 399 αντιστοιχα. Οι τιμες που δινω ειναι για σκετο σωμα, αλλα πιστευω οτι η σωστη επιλογη ειναι με τον 18-55 για καθημερινη χρηση, οτι μαρκα και εαν επιλεξεις τελικα.

    700 +/- φιλε μου, με τα μεταχειρισμενα επισης το 'χω σκεφτει αλλα δεν ξερω τι παιζει με τα κλικς κτλπ. Καταλαβαινεις τωρα με τις αγγελιες σε μηχανες ειναι λιγο ζορι γιατι δεν εχω ιδεα, να 'ταν κανα Game εκει δεν ειχα θεμα
    Ενταξει εδω εχεις ενα μικρο δικιο, αν και ολοι οι πωλητες δινουν shutter count. Επισης για τους φακους, εαν ειναι σε καλη κατασταση εμφανισιακα και λειτουργικα , δεν υπαρχει κανενα θεμα, και υπαρχουν παρα πολλοι επαγγελματιες που ψωνιζουν αποκλειστικα μεταχειρισμενους φακους.

  20. #172

    Default

    Διαβάζοντας το post σου είδα ότι τώρα εχεις σκοπό να πάρεις την πρώτη σου DSLR.

    Και με αυτή την ευκαιρια θα πω 2-3 πραγματάκια που ίσως βοηθήσουν εσένα αλλα και όποιον νέο θέλει να ασχοληθεί.

    Πριν λοιπον προβεις σε αγορα καποιας DSLR θα πρεπει να απαντησεις στον εαυτο σου στα εξής ερωτήματα:

    1) ποσο σε ενδιαφερει η φορητοτητα? Εχεις σκοπο να την εχεις παντα-σχεδον παντα μαζι σου?
    2) αν ναι εισαι διατεθημενος να κουβαλας ξεχωριστη τσαντα 1-1,5 κιλου πανω σου?
    3) αν καταληξεις σε μηχανη εναλλαξιμων φακων δλδ dslr-mirrorless εχεις σκοπο να επενδυσεις σε εξτρα φακο-ους ? Η θα μεινεις μονο με τον κιτ (και το πολύ έναν τηλεφακό τυπικό σκοτεινό 70-200πχ) ?
    4) για τι χρηση την προοριζεις?

    Πριν απαντήσεις σε όλα αυτά, να σου πω τα εξής, μιας και ασχολούμαι επαγγελματικά αρκετά χρόνια εκ των οποίων τα τελευταία με nikon [D90, D700, D5200 και διάφορους φακους-παρελκομενα, παλαιοτερα με canon] ότι για προσωπική χρήση-χόμπι δεν συστήνω ποτέ σε κανέναν καμια DSLR.
    Εκτός αν πρόκειται για περιπτώσεις που το άτομο γνωρίζει από πριν τις ανάγκες του και ότι πραγματικά του χρειάζεται κάτι τέτοιο, αλλα και εχει συμβιβαστεί με όλα τα παραπάνω που ανέφερα όπως βάρος-φορητοτητα-τσαντες-παρελκόμενα-φακοί – κόστος ολων αυτων κλπ.

    Εννοείται πως αν καποιος είναι σιγουρος οτι όλα αυτά δεν θα αποτελεσουν εμποδιο ναι θα του ελεγα να προχωρησει αφοβα! Εαν όμως εχει έστω και κάποιους ενδοιασμούς, πχ ότι θα παραμεινει με τον ΚΙΤ φακο όπως κάνουν και το 90% των αγοραστων ή ότι θα την παρει 2-3-5-10 φορες μαζι του αλλα μετα θα βαριέται να την κουβαλαει μαζι του και θα σκονίζεται στο ράφι θα του έλεγα να αποφύγει μια τέτοια αγορά. Και χωρίς να υπολογίσω και τις περιπτωσεις (που παλι αποτελουν τεραστιο ποσοστό κατόχων) αυτων που τις αγοράζουν, τις δουλευουν στο auto και δεν εχουν σκοπο ουτε θελουν να ασχοληθουν να μαθουν 5 βασικα πραγματακια. Και μετά τις τρώει το ραφι και τις βλεπουμε σε αγγελιες.

    Επειδη λοιπον η τεχνολογία εχει προχωρήσει αρκετά υπάρχουν κάποιες αξιοπρεπέστατες μηχανές που θα πρότεινα σε κάποιον αρχάριο, και όχι μονο, που τα αποτελέσματα που θα παρει αλλα και η εμπειρία χρήσης αυτων δεν εχουν να ζηλεψουν τιποτα απόλυτως από μια DSLR με κιτ φακους (τουλαχιστον).
    Θα προτεινω τα παρακατω μοντελα τα οποια αφορουν μηχανές με ενσωματωμένους ποιοτικους-φωτεινους/γρηγορους φακους με ζουμ αντιστοιχα των περισσοτερων ΚΙΤ φακων και μαλιστα μεγαλυτερου ευρους στις περιπτωσεις περιπτωσεις αφου ξεκινουν από τα 24mm και όχι 28mm ισοδύναμα. Και σε καποιες από τις παρακατω μαλιστα με ακρο τελε ανω των 100mm eq.



    Και μιλαω για τις εξης:

    1) sony rx100 iii ή iv
    2) panasonic lx100
    3) panasonic tz100
    4) panasonic lx15
    5) sony rx10 i ή ii
    6) panasonic FZ1000

    τα αποτελεσματα που θα παρεις με αυτες τις μηχανες ειναι ανωτερα απο τα εισαγωγικα μοντέλα DSLR και όχι μονο με ΚΙΤ φακους (τουλαχιστον).
    Επισης μπορεις να τσεκαρεις και σε μεταχειρισμενα, με 500 ευρω πανω κατω μπορεις να βρεις ολες τις παραπανω (πλην της rx10 ii)

    Υπαρχουν και λυσεις με φακους σταθερους όπως ή FUJI X100, X70, RICOH GR κλπ αλλα πρόκειται για ακριβότερες και πιο εξεζητημένες επιλογές.

    Αυτές λοιπόν είναι που θα πρότεινα σε οποιοδήποτε θελει να ασχοληθεί να δει αν αρχικα του αρέσει και μετά αν θελει και μπορει να συμβιβαστεί / ανταπεξέλθει στις απαιτησεις μια μηχανής με εναλλάξιμους φακούς τοτε να προχωρήσει σε μια τέτοια επιλογή.

    Και παλι όμως, ακομα και σε αυτή την περιπτωση, δεν θα προτεινα με τίποτα σώμα με καθρεπτη δλδ DSLR αλλα μονο ακαθρεπτη δλδ mirrorless. Οι λόγοι πολλοί αλλα δεν είναι του παρόντος, θα επισημάνω μόνο τους βασικους όπως της φορητοτητας (βαρος-ογκος), της νεώτερης τεχνολογίας, τις δυνατότητες σε λήψεις βίντεο, τα ψηφιακα viewfinder αμεσης προεπισκοπησης κλπ οι οποίοι είναι ήδη αρκετοί για να επιλεξει μια mirrorless καποιος για προσωπική χρήση, χόμπι κλπ. Για επαγγελματική χρήση τα πράγματα είναι διαφορετικά (για αυτό το λογο κι εγω για επαγγελματικη χρηση DSLRs χρησιμοποιώ παρολο που δεν θελω να τις βλέπω) αν και ήδη και εκεί εχουν αρχισει και μπαινουν και εκει οι ακαθρεπτες στο παιχνίδι αλλα αυτή είναι μια άλλη συζήτηση.

    Εδώ λοιπον, θα προτεινα κυριως sony απο mirrorless διοτι ειναι πλεον οι πιο εμπορευσιμες σε ακαθρεπτες και ειναι αρκετα εξελιγμενες, καθως ειναι και ασυναγωνιστες σε βιντεο.
    Και συγκεκριμενα την α5100 ή τη best seller α6000 που ειναι μια ολοκληρωμενη μηχανη αφου διαθετει μεχρι και σκοπευτρο και δεν εχει να ζηλεψει σε τιποτα απο καμια σχεδον dslr με apsc αισθητηρα. Υπαρχουν και μηχανες όπως η σειρα α7 ( FF η οποία αποτελει και προσωπικη μου επιλογη ) και α6500 αλλα ανεβαίνεις σε budget και αποτελούν πιο εξεζητημένες επιλογες.
    Πολύ καλες επιλογες σε apsc αποτελουν και οι FUJI XT-2 και XT-20 αλλα πολύ ακριβές και αρα εκτος προϋπολογισμού.

    Σε mirrorless υπάρχουν και με μικρότερο αισθητηρα m4/3 και αρκετες olympus και panasonic οι οποιες αποτελουν πολύ καλη λυση αν θελει καποιος μηχανη με εναλλαξιμους φακούς αφου διαθέτουν και μεγάλη γκάμα φακών για ολες τις τσεπες, με αρκετα εξελιγμενα σωματα σε ολους τους τομείς όπως IS στο σωμα κλπ. Ο μικρος αισθητηρας βεβαια για καποιους (όπως πχ εμενα) αποτελει τροχοπεδη για μια τετοια επιλογή όμως για καποιον που δεν τον ενδιαφέρει πχ τοσο ο ελεγχος του βάθους πεδίου και καποια αλλα πραγματα (όπως συμπεριφορά σε πολύ ψηλα iso κλπ) είναι καταπληκτική επιλογη από καθε άποψη.

    Αυτά ειχα να πω, συγνωμη αν κουρασα με το μεγαλο post, αλλα πιστευω να βοηθησα, οσο μπορεσα τουλαχιστον, οποιον θελει να εισχωρήσει στο ωραίο αυτό χομπυ!
    Last edited by trabakoulas; 21-07-2017 at 03:35.

  21. #173
    PS4forums Addict Gazof's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    Αthens
    Posts
    1,652
    PSN ID
    jimmy_mondeo

    Default

    Μερικές Αυγουστιάτικες φωτογραφίες. Δεν είχα όσο χρόνο ήθελα για να ασχοληθώ παραπάνω, παρ'όλα αυτά ένα κεφάτο "αλογάκι" μου έκανε μια μέρα τη χάρη να ποζάρει.























    Last edited by Gazof; 28-08-2017 at 22:49.
    Mega Drive, Sega Saturn, PS1, PS2, PS3, PS4, PSP, PSVITA, Xbox 360, Xbox ONE, Wii U. Games on


  22. The Following 5 Users Say Thank You to Gazof For This Useful Post:

    Dragonpaul (28-08-2017),indikos001 (28-08-2017),Kapa (28-08-2017),Leon_DiZ (29-08-2017),Slay (28-08-2017)

  23. #174
    Editor Kapa's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Κορυδαλλος
    Posts
    4,126
    PSN ID
    NMExK4PAS
    Name
    Γιωργος

    Default

    Επειδή τους τελευταίους μήνες υπάρχει χρόνος μόνο για φωτογραφία παρά για gaming...



    Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

  24. The Following 4 Users Say Thank You to Kapa For This Useful Post:

    DJTaurus (24-12-2017),Gazof (16-01-2018),obione (16-01-2018),Slay (24-12-2017)

  25. #175
    PS4forums Addict Gazof's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    Αthens
    Posts
    1,652
    PSN ID
    jimmy_mondeo

    Default

    Μερικές φωτογραφίες από πρόσφατο εγχώριο road trip σε Μετέωρα, Καστοριά, Ιωάννινα και Ζαγοροχώρια. Η σχεδόν ασταμάτητη ομίχλη των ημερών "έστειλε" τη διάυγεια σε πολλές πολλές φωτογραφίες, αλλά ας είναι, οι ομορφιές μετράνε.


































    Last edited by Gazof; 16-01-2018 at 01:20.
    Mega Drive, Sega Saturn, PS1, PS2, PS3, PS4, PSP, PSVITA, Xbox 360, Xbox ONE, Wii U. Games on


  26. The Following 5 Users Say Thank You to Gazof For This Useful Post:

    Christos33 (16-01-2018),DJTaurus (16-01-2018),Dragonpaul (16-01-2018),Leon_DiZ (03-06-2018),Nikoladim (16-01-2018)

  27. #176
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Δημήτρη, πολύ όμορφες!!!!!

    Μου θυμίζεις τι μηχανή και φακό χρησιμοποιείς;

  28. The Following User Says Thank You to Dragonpaul For This Useful Post:

    Gazof (16-01-2018)

  29. #177
    PS4forums Addict Gazof's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    Αthens
    Posts
    1,652
    PSN ID
    jimmy_mondeo

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonpaul View Post
    Δημήτρη, πολύ όμορφες!!!!!

    Μου θυμίζεις τι μηχανή και φακό χρησιμοποιείς;
    Thanks Παύλο! Την Sony α580 με τον 18-55 φακό της και έναν 70-300 Tamron. Ελπίζω την άνοιξη να καταφέρω να ξαναπάω (θα είναι η 3η φορά) γιατί τα μέρη είναι εκπληκτικά και ο καιρός δεν ήταν και τόσο σύμμαχος. Εδώ έχω μαζέψει μερικές σε άλμπουμ αν θες να ρίξεις μια ματιά.
    Mega Drive, Sega Saturn, PS1, PS2, PS3, PS4, PSP, PSVITA, Xbox 360, Xbox ONE, Wii U. Games on


  30. #178

  31. #179
    PS4forums Addict ParanoidGR's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    1,356
    PSN ID
    ParanObscure
    Name
    Ανδρέας

    Default Tραβηγμένες με NIKON DSLR D5300

    ΠΑΡΟΣ 2017

    Spoiler!



    LONDON 2018

    Spoiler!


    LONDON 2018 by SAMSUNG GALAXY NOTE 8
    Spoiler!
    Last edited by ParanoidGR; 03-06-2018 at 06:34.



    ................


  32. The Following 2 Users Say Thank You to ParanoidGR For This Useful Post:

    DJTaurus (03-06-2018),Leon_DiZ (03-06-2018)

  33. #180
    PS4forums Addict obione's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    San Fransisco CA
    Posts
    2,007
    PSN ID
    constantineobi

    Default

    πω πω..Πανέμορφες ολες οι φωτος παιδια .θα κοιταξω να ποστάρω κι εγω καποια στιγμή διάφορες απο εδω !

Page 9 of 14 FirstFirst ... 5678910111213 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •