Page 10 of 14 FirstFirst ... 67891011121314 LastLast
Results 181 to 200 of 280

Thread: The Official Photography Thread

  1. #181
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Μερικές τελευταίες δικές μου.



    Στάλθηκε από το Redmi 4A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  2. The Following 7 Users Say Thank You to Slay For This Useful Post:

    DJTaurus (13-08-2018),indikos001 (23-06-2019),Kapa (16-08-2018),Leon_DiZ (13-08-2018),mihalis13 (13-08-2018),modecris (14-08-2018),Nikoladim (16-08-2018)

  3. #182
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Πολύ όμορφες!!!!

  4. The Following User Says Thank You to Dragonpaul For This Useful Post:

    Slay (13-08-2018)

  5. #183
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    @Slay οι δυο φωτογραφιες με τον φαρο ειναι ο ιδιος και σε ποια περιοχη βρισκεται;
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  6. #184
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by jk_blue_tiger View Post
    @Slay οι δυο φωτογραφιες με τον φαρο ειναι ο ιδιος και σε ποια περιοχη βρισκεται;
    Όχι δεν είναι ο ίδιος. Αυτή με τον γαλαξία είναι στην Σκάρφεια, ενώ το ηλιοβασίλεμα είναι στον φάρο στην Πάτρα.

    Στάλθηκε από το Redmi 4A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  7. The Following 2 Users Say Thank You to Slay For This Useful Post:

    DJTaurus (16-08-2018),jk_blue_tiger (16-08-2018)

  8. #185
    Editor Kapa's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Κορυδαλλος
    Posts
    4,126
    PSN ID
    NMExK4PAS
    Name
    Γιωργος

    Default

    Μερικές δικές μου πρόσφατες, μιας και είχα καιρό να ποστάρω...Click image for larger version. 

Name:	DSC01913-01.jpeg 
Views:	105 
Size:	33.5 KB 
ID:	11067Click image for larger version. 

Name:	DSC01852-01-01-01-01.jpeg 
Views:	107 
Size:	19.2 KB 
ID:	11068Click image for larger version. 

Name:	DSC01513-01.jpeg 
Views:	106 
Size:	56.1 KB 
ID:	11069Click image for larger version. 

Name:	DSC01516-01-01.jpeg 
Views:	106 
Size:	82.8 KB 
ID:	11070Click image for larger version. 

Name:	DSC01365-01-01.jpeg 
Views:	106 
Size:	104.5 KB 
ID:	11071Click image for larger version. 

Name:	DSC01234-01-01-01.jpeg 
Views:	105 
Size:	97.1 KB 
ID:	11072

    Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk

  9. The Following 4 Users Say Thank You to Kapa For This Useful Post:

    Dragonpaul (21-08-2018),indikos001 (23-06-2019),modecris (21-08-2018),Slay (29-08-2018)

  10. #186
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Παρα πολυ καλες, απλα στην πρωτη εχεις ενα θεματακι με τον οριζοντα. Επισης οι φωτο με το μπαλονι και το αεροπλανο ειναι μια φωτογραφια? ή συνθεση?

  11. The Following User Says Thank You to Slay For This Useful Post:

    Kapa (29-08-2018)

  12. #187
    Editor Kapa's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Κορυδαλλος
    Posts
    4,126
    PSN ID
    NMExK4PAS
    Name
    Γιωργος

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Παρα πολυ καλες, απλα στην πρωτη εχεις ενα θεματακι με τον οριζοντα. Επισης οι φωτο με το μπαλονι και το αεροπλανο ειναι μια φωτογραφια? ή συνθεση?
    Ευχαριστώ Παναγιώτη. Σύνθεση είναι και οι δύο.

    Αν περίμενα να περάσει αεροπλάνο πάνω από την mdina, θα ήμουν ακόμη εκεί



    Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk

  13. The Following User Says Thank You to Kapa For This Useful Post:

    Slay (29-08-2018)

  14. #188
    Editor Kapa's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Κορυδαλλος
    Posts
    4,126
    PSN ID
    NMExK4PAS
    Name
    Γιωργος

    Default

    Ας ρίξω μερικές ακόμα...

    (Εδώ δεν υπάρχει καμία σύνθεση)

    Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk

  15. The Following 3 Users Say Thank You to Kapa For This Useful Post:

    indikos001 (23-06-2019),Leon_DiZ (29-08-2018),Slay (29-08-2018)

  16. #189
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Παρα πολυ ομορφες και αυτες, με τι τραβας btw?

  17. #190
    Editor Kapa's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Κορυδαλλος
    Posts
    4,126
    PSN ID
    NMExK4PAS
    Name
    Γιωργος

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Παρα πολυ ομορφες και αυτες, με τι τραβας btw?
    Με sony a7 με τον μαμά φακό 28-70.

    Σε λίγο καιρό με τον sonnar 55 f/1,8 ZA. Καλά να είμαστε...

    Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk

  18. #191
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Kapa View Post
    Με sony a7 με τον μαμά φακό 28-70.

    Σε λίγο καιρό με τον sonnar 55 f/1,8 ZA. Καλά να είμαστε...

    Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
    Ειναι ακριβες ακομα οι mirroless full frame για εμενα, ειδικα με τις τιμες που βλεπω ακομα και για φτηνους φακους (σε dslr) οπως ο 50-αρης 1.8. Εγω ειμαι με Nikon D3300, με 18-55 AF-P VR, 55-200 AF-S VRII, 50 1.8 AF-S , Tokina 11-16 2.8. Ευελπιστω σε μερικα χρονια να μπορεσω να παω σε APS-C mirrorless Nikon, με adapter για τους φακους, αν και θα αργησει μαλλον αυτο μιας και μολις ανακοινωθηκαν οι Ζ7,Ζ6.

  19. #192
    Editor Kapa's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Κορυδαλλος
    Posts
    4,126
    PSN ID
    NMExK4PAS
    Name
    Γιωργος

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Ειναι ακριβες ακομα οι mirroless full frame για εμενα, ειδικα με τις τιμες που βλεπω ακομα και για φτηνους φακους (σε dslr) οπως ο 50-αρης 1.8. Εγω ειμαι με Nikon D3300, με 18-55 AF-P VR, 55-200 AF-S VRII, 50 1.8 AF-S , Tokina 11-16 2.8. Ευελπιστω σε μερικα χρονια να μπορεσω να παω σε APS-C mirrorless Nikon, με adapter για τους φακους, αν και θα αργησει μαλλον αυτο μιας και μολις ανακοινωθηκαν οι Ζ7,Ζ6.
    Κοίτα οι a7-a7ii δεν είναι ακριβές για τα χαρακτηριστικά τους. Βέβαια το ακριβό είναι υποκειμενικό.

    Ο 50αρης που λες, δεν είναι της κατηγορίας 50αρης nikon. Είναι κατώτερος και πολύ πιο αργός λόγω κατασκευής.

    Γενικά βλέπω ότι καλύπτεις όλο το φάσμα, οπότε είσαι μια χαρά. Αν συνεχίσεις σε nikon σώμα, κοιτα φακούς προς sigma μεριά.

    Η nikon θεωρώ κομματάκι δύσκολο να ασχοληθεί με aps-c αισθητήρα σε mirrorless.

    Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk

  20. #193
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Kapa View Post
    Κοίτα οι a7-a7ii δεν είναι ακριβές για τα χαρακτηριστικά τους. Βέβαια το ακριβό είναι υποκειμενικό.
    Ειναι ποιο ακριβες απο οσα μπορω αυτη την στιγμη να διαθεσω εγω, αλλα δεν ειναι μονο αυτο, το κυριοτερο προβλημα ειναι οι πολυ ακριβοτεροι φακοι. Στις dslr περα του οτι ακομα και οι μαμισιοι φακοι ειναι φτηνοτεροι, εχει και πολλαπλες επιλογες απο τριτους κατασκευαστες. ΟΚ φετος καπως αρχιζουν τα πραγματα να βελτιωνονται και για την sony (Τamron 28-75 2.8) αλλα εχει ακομα δρομο μπροστα της.

    Ο 50αρης που λες, δεν είναι της κατηγορίας 50αρης nikon. Είναι κατώτερος και πολύ πιο αργός λόγω κατασκευής.
    Το αργος φανταζομαι αναφερεται στην ταχυτητα εστιασης, που ισχυει μεν αλλα απο την αλλη ο φακος της σονυ δεν ειναι 3-4 φορες καλυτερος, για να θελουν τοσα πολλα περισσοτερα χρηματα, ενω ο αντιστοιχος της canon ειναι και STM και κοστιζει σχεδον τα μισα απο αυτον της Nikon. Ενταξει καποιοι πρεπει να πληρωσουν και το R&D νεων φακων, απλα δεν προτιθεμαι εγω.
    Γενικά βλέπω ότι καλύπτεις όλο το φάσμα, οπότε είσαι μια χαρά. Αν συνεχίσεις σε nikon σώμα, κοιτα φακούς προς sigma μεριά.
    προς το παρον δεν προβλεπω αλλα εξοδα για φακους, σε 1-2 χρονια το ξανακοιταω.
    Η nikon θεωρώ κομματάκι δύσκολο να ασχοληθεί με aps-c αισθητήρα σε mirrorless.
    Εγω νομιζω οτι δεν εχει επιλογη απο το να ασχοληθει και με APS-C. Η Canon εχει την σειρα Μ, με την Μ50 να εχει αποσπασει παρα πολυ θετικες κριτικες, η Sony αντιστοιχα με την σειρα 6000, ενω μην ξεχναμε και την Fuji που εχει μακραν το καλυτερο APS-C συστημα , τοσο καλο ετσι ωστε να το χρησιμοποιουν και διασημοι φωτογραφοι.

  21. #194
    Editor Kapa's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Κορυδαλλος
    Posts
    4,126
    PSN ID
    NMExK4PAS
    Name
    Γιωργος

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Ειναι ποιο ακριβες απο οσα μπορω αυτη την στιγμη να διαθεσω εγω, αλλα δεν ειναι μονο αυτο, το κυριοτερο προβλημα ειναι οι πολυ ακριβοτεροι φακοι. Στις dslr περα του οτι ακομα και οι μαμισιοι φακοι ειναι φτηνοτεροι, εχει και πολλαπλες επιλογες απο τριτους κατασκευαστες. ΟΚ φετος καπως αρχιζουν τα πραγματα να βελτιωνονται και για την sony (Τamron 28-75 2.8) αλλα εχει ακομα δρομο μπροστα της.

    Το αργος φανταζομαι αναφερεται στην ταχυτητα εστιασης, που ισχυει μεν αλλα απο την αλλη ο φακος της σονυ δεν ειναι 3-4 φορες καλυτερος, για να θελουν τοσα πολλα περισσοτερα χρηματα, ενω ο αντιστοιχος της canon ειναι και STM και κοστιζει σχεδον τα μισα απο αυτον της Nikon. Ενταξει καποιοι πρεπει να πληρωσουν και το R&D νεων φακων, απλα δεν προτιθεμαι εγω.



    Εγω νομιζω οτι δεν εχει επιλογη απο το να ασχοληθει και με APS-C. Η Canon εχει την σειρα Μ, με την Μ50 να εχει αποσπασει παρα πολυ θετικες κριτικες, η Sony αντιστοιχα με την σειρα 6000, ενω μην ξεχναμε και την Fuji που εχει μακραν το καλυτερο APS-C συστημα , τοσο καλο ετσι ωστε να το χρησιμοποιουν και διασημοι φωτογραφοι.
    Οι φακοί είναι όντως πολύ ακριβοί, και ειδικά σε sony είναι περιορισμένες οι επιλογές. Ο tamron που αναφέρεις είναι καλός αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο. Οι prime sigma είναι καλοί αλλά παίζουν στο ίδιο σχεδόν κόστος με τους sony.

    Ναι αργός στην εστίαση εννοώ. Στις dslr οι επιλογές σε φακούς είναι πάρα πολλές και για όλα τα γούστα.

    Για τον λόγο που αναφέρεις θεωρώ ότι δεν θα ασχοληθεί η Nikon με aps-c αισθητήρα στις mirrorless. Είναι πλήρης η αγορά με πολλές ποιοτικές επιλογές. Δε νομίζω ότι θέλει να μπει εκεί η Nikon.

    Επίσης περιμένουμε την κίνηση της canon, στον χώρο των FF mirrorless.

    Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk

  22. #195
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Kapa View Post
    Ο tamron που αναφέρεις είναι καλός αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο.
    Περιεργο τα reviews και τα συγκριτικα με τον G Master της Sony που εχω διαβασει εγω, λενε το αντιθετο.
    Οι prime sigma είναι καλοί αλλά παίζουν στο ίδιο σχεδόν κόστος με τους sony.
    Οι περισσοτεροι ομως ειναι 1.4. Ενταξει δεν ειναι πραγματικα native φακοι , αλλωστε με καποιο κοστος σου μετατρεπουν τον φακο που ηδη εχεις για Nikon ή Canon, σε Ε-mount.
    Για τον λόγο που αναφέρεις θεωρώ ότι δεν θα ασχοληθεί η Nikon με aps-c αισθητήρα στις mirrorless. Είναι πλήρης η αγορά με πολλές ποιοτικές επιλογές. Δε νομίζω ότι θέλει να μπει εκεί η Nikon.
    you think? Sales 1999-2015
    Attachment 11079

    Επίσης περιμένουμε την κίνηση της canon, στον χώρο των FF mirrorless.
    Με πολυ μεγαλο ενδιαφερον, ειδικα για το mount.

  23. #196
    Editor Kapa's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Κορυδαλλος
    Posts
    4,126
    PSN ID
    NMExK4PAS
    Name
    Γιωργος

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Περιεργο τα reviews και τα συγκριτικα με τον G Master της Sony που εχω διαβασει εγω, λενε το αντιθετο. Οι περισσοτεροι ομως ειναι 1.4. Ενταξει δεν ειναι πραγματικα native φακοι , αλλωστε με καποιο κοστος σου μετατρεπουν τον φακο που ηδη εχεις για Nikon ή Canon, σε Ε-mount.

    you think? Sales 1999-2015
    Attachment 11079

    Με πολυ μεγαλο ενδιαφερον, ειδικα για το mount.
    Ναι ρε συ, δεν είπα ότι είναι μάπα ή ότι δεν είναι για αγορά. Περιμένω βέβαια και από dxo να διαβάσω review. Το εντυπωσιακό είναι η τιμή του για την ποιότητα που προσφέρει.

    Λογικά έχεις βάλει κάποια εικόνα που δείχνει πωλήσεις; δεν την βλέπω από κινητό.

    Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk

  24. #197
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Kapa View Post
    Ναι ρε συ, δεν είπα ότι είναι μάπα ή ότι δεν είναι για αγορά. Περιμένω βέβαια και από dxo να διαβάσω review. Το εντυπωσιακό είναι η τιμή του για την ποιότητα που προσφέρει.
    Μα αυτο λεω και εγω, οτι στο 1/3 της τιμης του φακου της sony, τον πλησιαζει παρα πολυ κοντα σε επιδοσεις, και ειναι και κανονικος native φακος, οχι σαν τους sigma (προς το παρον)

    Λογικά έχεις βάλει κάποια εικόνα που δείχνει πωλήσεις; δεν την βλέπω από κινητό.
    κατσε να τα ξαναβαλω λοιπον.

    Συνολικα 1999-2015



    και απο το 2007-2015 οπου DX και FX συνυπαρχουν.


  25. #198
    Editor Kapa's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Κορυδαλλος
    Posts
    4,126
    PSN ID
    NMExK4PAS
    Name
    Γιωργος

    Default

    Το ότι η πίτα είναι μεγαλύτερη σε dx format, δεν σημαίνει ότι θα μπει η Nikon με aps-c mirrorless και θα πάρει σημαντικό κομμάτι της πιτας. Εξάλλου η πρώτη προσπάθεια της nikon σε mirrorless με μικρό αισθητήρα (1") απέτυχε παταγωδώς. Anyway θεωρώ ότι το μέλλον είναι οι FF mirrorless και εκεί θα προσανατολιστουν οι περισσότερες εταιρίες. Ειδικά όταν θα γίνουν ακόμα περισσότερο προσιτές οικονομικά.

    Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk

  26. #199
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    https://twitter.com/__angelserrano/s...29943878098945



    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  27. #200
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Παιδες καλησπέρα, με έχετε χάσει, και έχω χάσει και εγώ επισόδεια απο το forum λογω εξεταστικής. Δουλεια, διάβασμα, και λιγο παιχνίδι με την μικρή (γυναίκες, απαιτητικες απο την κουνια) και θα έιμαι έτσι μεχρι τις 3 Ιουλίου που δίνω το τελευταίο μάθημα.

    Εντωμεταξύ έχω δηλώσει συμμετοχή σε ένα διαγωνισμό φωτογραφίας των Μεσογειακών Αγώνων Πάτρας, ο οποίος διεξάγεται με Like στο Instagram. Εάν έχετε λογαριασμό Instagram, και σας αρέσουν οι φωτογραφίες μου που θα βρειτε στο Link ρίξτε ενα like, και εαν μπορείτε διαδώστε κιόλας.

    Ευχαριστώ.

    https://www.instagram.com/p/By7H1eHp...stsPpIGQVu1wlU

  28. The Following 2 Users Say Thank You to Slay For This Useful Post:

    chronohill (23-06-2019),DJTaurus (24-06-2019)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •