Page 13 of 19 FirstFirst ... 391011121314151617 ... LastLast
Results 241 to 260 of 362

Thread: PlayStation Now

  1. #241
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Kapa View Post
    Το είχα διαβάσει με λάθος τρόπο. Sorry.

    Χμμμ, αυτό που λέει περί "turns" μου θυμίζει τις παλιές καλές εποχές του dial-up/ΕΠΑΚ που ήταν περιορισμένα στον αριθμό τα modems από την μεριά των ISPs και «παλεύαμε» να πιάσουμε ελεύθερη γραμμή (η πιο τραγική ήταν η X-treme για όσους την θυμούνται, λολ).

    Δυστυχώς δεν μου αρέσει το streaming μοντέλο (ασχέτως εταιρίας, δεν είναι θέμα/bias Sony ή MS) με αυτούς τους περιορισμούς που εισάγει.

    Θα έχουν έναν Χ αριθμό κονσολών (ΟΧΙ dedicated, ΟΧΙ αναλογία 1:1 με τις ενεργές συνδρομές*) και σε ώρες/περιόδους αιχμής (π.χ. όταν βγαίνει κάποια τρανταχτή AAA κυκλοφορία) θα παλεύεις να πιάσεις ελεύθερο slot στον streaming server.

    * για κάθε 20-30-50 (τυχαία το νούμερα, αλλά ενδεικτικά) πουλημένες συνδρομές, θα υπάρχει μόλις μια πραγματική/physical κονσόλα στο cloud.

    Η λογική αυτή λέγεται oversubscription/overbooking και εφαρμόζεται σε πολλές βιομηχανίες.

    Το θετικό βέβαια είναι ότι έτσι θα «ανοίξει» το gaming σε πολύ κόσμο που τώρα διστάζει να σκάσει €300-400-500 ντούκου για κονσόλα και οι publishers/developers θα αυξήσουν την κερδοφορία τους... όλα αυτά ΑΝ υποθέσουμε ότι θα αντέχουν τα δίκτυα 24/7/365 streaming (βλέπετε τι γίνεται με την πανδημία από τον Μάρτη και το πετσόκομμα ποιότητας σε YouTube/Netflix).

    Για μένα προσωπικά dedicated/ιδιόκτητη κονσόλα μέχρι να σβήσει ο ήλιος™!
    Last edited by psx3; 04-12-2020 at 18:37.

  2. #242
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Να τα ποστάρω κι εδώ γιατί είναι πληροφορίες για το Now και θα χαθούν στις εκατοντάδες σελίδες του Plus θέματος.

    Λοιπόν έβαλα Now τώρα με την προσφορά του Days of Play στα 45 δολλάρια (US account),
    πήρα μια 50δόλλαρη καρτούλα στα 41 ευρώ οπότε η ετήσια Now συνδρομή μου βγήκε αρκετά κάτω από τα 40 ευρώ κι έχει μέσα ένα σκασμό παιχνίδια να παίξεις,
    δυστυχώς δεν πρόλαβα το Ace Combat 7 που ήταν μέχρι τις 31 Μαίου,
    το Now δεν δουλεύει όπως το Plus, ακόμη και να προλάβεις να το κατεβάσεις, παίζεις μόνο όσο είναι στη λίστα, μετά κλειδώνει.

    Για αρχή κατέβασα F1 2020, Trine 4, The Turing Test, Little Nightmares, Adr1ft, Witcher 3, Jump Force, Montezuma 4, Brick Breaker, Marvel's Avengers και κάτι Sonic που τα έχει με το κιλό,
    δεν νομίζω να προλάβω να τα παίξω όλα αυτά τα εκατοντάδες παιχνίδια που έχει μέσα και κάθε μήνα προσθέτει και 5-10 καινούρια.

    https://blog.playstation.com/category/ps-now/



    Να συμπληρώσω μια σημαντική λεπτομέρεια για τους τροπαιοκυνηγούς, το 99% των PS4 games είναι downloadable, δεν χρειάζεται δηλαδή να τα streamάρετε,
    τα κατεβάζετε με το αμερικάνικο ή τέλος πάντων το αγγλικό, γαλλικό, γιαπωνέζικο κλπ account που υποστηρίζει Now
    και γυρνάτε στο ελληνικό account να τα παίξετε και να γράφετε τα τρόπαια όπως θα κάνατε με το οποιοδήποτε αγορασμένο παιχνίδι από διαφορετικό region,
    εννοείται το Now account πρέπει να είναι primary στην κονσόλα.

    Η ανάλυση είναι η κανονική που έχει το οποιοδήποτε κατεβασμένο παιχνίδι, εννοείται παίζουν και τα PS5 patch όπως στο Avengers που είναι φανταστικό.


  3. The Following 2 Users Say Thank You to odytsak For This Useful Post:

    balabanis (11-09-2021),nikosgnr (29-10-2021)

  4. #243
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Πρέπει να ανήκεις στα απειροελάχιστα άτομα που κρίνουν φανταστικό το Avengers!

  5. #244
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Φανταστικό ως προς την ανάλυση (στα μάτια μου έδειχνε 4Κ, HDR, 60fps) γιατί από gameplay είναι για παιδάκια, το διέγραψα μετά από κανένα μισάωρο.
    Το φανταστικό πήγαινε γι αυτούς που έχουν την εντύπωση ότι με το Now αναγκαστικά στριμάρεις τα παιχνίδια και παίζουν π.χ. σε 720p

  6. #245
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Το έχω ειλικρινή απορία αν υπάρχει άνθρωπος που να προλαβαίνει να τερματίζει έστω και τα μισά παιχνίδια από τέτοιου τύπου υπηρεσίες (PS Now, Game Pass).

    Προσοχή: απλό τερματισμό έστω και στο Easy (γρήγορο ξεπέταγμα), ούτε καν πλατίνες/1000G!

    Quote Originally Posted by odytsak View Post
    Το φανταστικό πήγαινε γι αυτούς που έχουν την εντύπωση ότι με το Now αναγκαστικά στριμάρεις τα παιχνίδια και παίζουν π.χ. σε 720p
    Αυτό ισχύει μόνο για PS3 games:

    https://www.eurogamer.net/articles/d...laystation-now

    Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι στο ενδιάμεσο (π.χ. emulator με enhancements για PS3 BC)...

  7. #246
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Ναι, τα PS3 games είναι αναγκαστικά stream γιατί οι κονσόλες PS4/PS5 δεν τα παίζουν ούτως ή άλλως.

    Επειδή δεν μ' ενδιαφέρουν τα PS3 games δεν είχα μπει καθόλου να τα δω, τώρα που το είπες μπήκα και βλέπω ότι έχει διαθέσιμα γύρω στα 480 παιχνίδια!
    Τα PS4 games είναι περίπου 430!
    Σύνολο 900+ games, 25 ζωές θέλεις για να τα παίξεις.

  8. #247
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Χθες βράδυ δοκίμασα να στριμάρω παιχνίδια, την πρώτη φορά σε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά κάνει κάπου 20 με 30 δευτερόλεπτα να ξεκινήσει,
    κάνει κάτι σαν ένα μικρό install στην κονσόλα για να δημιουργήσει το εικονίδιο και το save file (αν το ξανατρέξεις όσο υπάρχει το εικονίδιο ξεκινάει αμέσως).

    Με fiber 100 δεν είχα κανένα πρόβλημα, παίζει απροβλημάτιστα αλλά βεβαίως υπάρχει ένα lag στην απόκριση λογικά λόγω της απόστασης,
    αν υπήρχε server κοντά μας και είχαμε ping ξερω γω κάτω από 20 δεν θα το καταλαβαίναμε καν, θα ήταν απειροελάχιστο το lag,
    αυτός είναι και ο λόγος που δεν πρόκειται να γίνει ποτέ διαθέσιμο το Now στην Ελλάδα.

    Anyway, όπως είπα υπάρχει διπλή επιλογή στα PS4 games, είτε download είτε stream οπότε τα κατεβάζουμε και όλα καλά.

    Παιδιά τι παιχνιδάρα ήταν το Metal Gear 4, το είχα ξεχάσει, σηκώθηκε η τρίχα μου από το αρχικό μενού (με τα δέντρα και τα φύλλα) πριν καν μπω στο παιχνίδι!



    edit: Αν σας ενδιαφέρουν τα PS3 games μάλλον καλύτερη επιλογή για αγορά Now είναι με αγγλικό account και όχι με αμερικάνικο.

  9. #248
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Τελευταία μέρα σήμερα για την Days of Play προσφορά στα 45 δολλάρια η ετήσια και στα 20 η τρίμηνη (από 60 και 25 αντίστοιχα).

    Aν θέλετε να το δοκιμάσετε ο φθηνότερος τρόπος είναι ν' αγοράσετε μια καρτούλα Now για έναν μήνα,


    https://www.offgamers.com/buynow/pla...unt-promo.html

    δεν γίνεται να βάλετε μήνα από το store καθώς στον μήνα (και στο δωρεάν trial 7 ημερών) ζητάει πιστωτική/χρεωστική κάρτα χώρας που είναι το account.

    Στον χρόνο και στο τρίμηνο δεν ζητάει κάρτα, μπορεί ν' αγοραστεί από το store.

  10. The Following User Says Thank You to odytsak For This Useful Post:

    chronohill (09-06-2021)

  11. #249
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

  12. #250
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Ισχύει το leak, Red Dead Redemption 2 μέχρι 1η Νοεμβρίου
    και μάλιστα είναι το πρώτο παιχνίδι αποκλειστικά για download,
    δεν υπάρχει δηλαδή επιλογή αν θέλεις να το στριμάρεις,
    αναλυτικά εδώ

  13. #251

  14. #252
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

  15. #253
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by Snk View Post
    Τρομερό! Την σκέφτομαι την άτιμη την συνδρομή αλλά με ξενιζει που είναι στο αμερικανικο
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  16. #254
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Είτε αμερικάνικο είτε ελληνικό account είναι το ίδιο, κατεβάζεις τα παιχνίδια στην κονσόλα και τα παίζεις με όποιο account θέλεις,
    το Now δεν είναι όπως το Plus που μένει το εκάστοτε παιχνίδι για πάντα στο library σου,
    στο Now εφόσον βγει κάποιο παιχνίδι από τη συνδρομή κλειδώνει και δεν μπορείς να το ξαναπαίξεις.


  17. #255
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Τα καινούρια Now games Σεπτεμβρίου.
    Tekken 7, Killing Floor 2, Final Fantasy VII, Windbound, Pathfinder: Kingmaker (Definitive Edition), Ghost of a Tale και Moonlighter.


  18. #256
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Πολυ πραμα. Pathfinder ηθελα πολυ να το παιξω

    Το Ghost of a Tale το αναφέρουν στον τιτλο αλλα μαλλον απο λαθος γιατι πιο κατω δεν λενε τιποτα για αυτο

  19. #257
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Αν μπεις από την κονσόλα στο Now app, λίγο παρακάτω που λέει Recently added to PS Now θα δεις και το Ghost of a Tale με τη σειρά που τα έγραψα παραπάνω,
    γενικώς το Now το θεωρώ πολύ εκλυστικό, ειδικά σε Days of Play και Black Friday που βγαίνει 40 ευρώ περίπου η ετήσια συνδρομή συμφέρει και με το παραπάνω.

    Αυτές τις μέρες έχω φάει κόλλημα με το The Long Dark, το κατέβασα έτσι για την πλάκα αφού δεν γνώριζα καν την ύπαρξή του
    και πλέον χάρη στο Now απολαμβάνω μια παιχνιδάρα (για τα γούστα μου πάντα) που θα μου είχε διαφύγει.

  20. The Following User Says Thank You to odytsak For This Useful Post:

    Snk (08-09-2021)

  21. #258

  22. The Following 2 Users Say Thank You to odytsak For This Useful Post:

    Leon_DiZ (03-10-2021),shadowfax7 (03-10-2021)

  23. #259

    Default

    Νομίζω ότι δε θα γίνεται απλά για επιβεβαίωση:

    Κατέβασα το RDR2 από το psnow έχω όμως μέχρι τη 1 Νοεμβρίου μέχρι να το βγάλουν. Αυτό σημαίνει ότι ακόμα και αν το έχω κατεβασμένο μετά τις 1/11 δεν θα μπορώ να το παίξω;

    Sent from my GM1913 using Tapatalk

  24. #260
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    Quote Originally Posted by shadowfax7 View Post
    Νομίζω ότι δε θα γίνεται απλά για επιβεβαίωση:

    Κατέβασα το RDR2 από το psnow έχω όμως μέχρι τη 1 Νοεμβρίου μέχρι να το βγάλουν. Αυτό σημαίνει ότι ακόμα και αν το έχω κατεβασμένο μετά τις 1/11 δεν θα μπορώ να το παίξω;

    Sent from my GM1913 using Tapatalk

    Οχι, κλειδωνει.
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  25. The Following User Says Thank You to jk_blue_tiger For This Useful Post:

    shadowfax7 (03-10-2021)

Page 13 of 19 FirstFirst ... 391011121314151617 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •