Quote Originally Posted by Valkyre View Post
Η αγορα καθοριζεται απο τον απλο βασικο κανονα προσφορας και ζητησης. Το σινεφιλ κοινο που θελει να δει ενα Star Wars ειναι εκατονταδες εκατομυρρια μην πω κανα δυσεκατομμυριο παγκοσμιως. Το gaming κοινο που θελει να παιζει Uncharted και Last of Us ειναι μερικα εκαττομυρια. Για να παω να δω σινεμα δεν χρειαζομαι κανενως ειδους εξοπλισμο, ουτε κονσολες ουτε τηλεορασεις ουτε ηχοσυστηματα. Διαφωνω εντελως οτι η τιμη των βιντεοπαιχνιδιων πρεπει να εξισωθει με βαση το ποσο πληρωνω μια ταινια στο σινεμα (χωρις να εννοω φυσικα οτι αυτη τη στιγμη οι τιμες ειναι απαραιτητα οι σωστες), ή το τι μου αφησε περισσοτερο ή λιγοτερο απο μια ταινια του σινεμα. Αλλα και για να απαντησω και σε αυτο το τελευταιο, εννοειται οτι ενα Last of Us 2 βιντεοπαιχνιδι μου αφηνει ΑΠΕΙΡΩΣ περισσοτερη ευχαριστηση και απολαυση απο το να ηταν μια ταινια)... δηλαδη στα ματια μου δεν συγκρινεται καν η ποιοτητα της εμπειριας ενος τετοιου βιντεοπαιχνιδιου. Αν ηταν το ιδιο και το αυτο, τοτε δεν θα επαιζα καν βιντεοπαιχνιδια, την αλληλεπιδραση γουσταρουμε, που προσφερει μοναδικες εμπειριες που κανενα αλλο μεσο δεν μπορει.

Δεν διαφωνώ για το last of us οτι είναι στο σωστό μέσο. Όπως δεν θα διαφωνούσες πιστεύω για το Lord of the rings οτι είναι αξέχαστη εμπειρία την πρώτη φορά που διάβασες τα βιβλία, αν τα έχεις διαβάσει. Φυσικά και αξέχαστη η εμπειρία την πρώτη φορά που είδα την μεταφορά στο σινεμά, αλλά αυτή η αίσθηση του βιβλίου.. Στα αντίστοιχα παιχνίδια βέβαια, όσα και να βγάλανε σε ότι κονσόλα και ότι χειρισμό, ήταν αδιάφορα.
Όπως επίσης δεν θα μπορούσες να βιώσεις καλύτερα το in the mood for love αν το μεταφέρανε σε video game όση αλληλεπίδραση και να είχες. Αυτό το δίωρο στο σινεμά είναι αρκετό και όσο πρέπει για να το θυμάσαι μια ζωή. Δεν θα μου έκανε κάτι παραπάνω δηλαδή το game, ούτε θα το έκανε καλύτερο προιον.