Page 16 of 19 FirstFirst ... 61213141516171819 LastLast
Results 301 to 320 of 362

Thread: PlayStation Now

  1. #301
    Elite mania's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    zografou
    Posts
    737
    PSN ID
    mania83

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Στο gaming υπάρχει η ενοικίαση πολλά χρόνια. Από εποχές PS1 νοίκιαζα παιχνίδια.
    Δεν σε νοιάζει η ιδιοκτησία αλλά συγκρίνεις ένα προϊόν που το αγοράζεις και το έχεις στην κατοχή σου με μια υπηρεσία που σου προσφέρεται.
    Είναι δυο διαφορετικά πράγματα πως να το κάνουμε;
    Εφόσον δεν σε νοιάζει η ιδιοκτησία λογικά τα παιχνίδια που τα αγοράζεις μετά τα πουλάς η τα ανταλλάσσεις με σκοπό να μειώσεις το κόστος απόκτησης τους.


    Σίγουρα για εσένα μια υπηρεσία game pass/ps now είναι ιδανική. Δεν διαφωνώ με αυτό.


    Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Επειδή μάλλον δεν το έθεσα σωστά, το μέσο άλλαξε, όχι κάτι άλλο. Απλά παλιά δεν υπήρχε εύκολη πρόσβαση στο gaming, όπως στον κινηματογράφο πχ, με λίγα χρήματα, αυτό εννοώ.
    Έπρεπε να αγοράσεις για να παίξεις. Αυτό εννοώ ακριβό σε σχέση με τα άλλα. Πλέον υπάρχει, γιατί κάποιος με τρομερά μικρή συνδρομή μπορεί να έχει πρόσβαση σε εκατοντάδες τίτλους χωρίς να αγοράζει-πουλάει και όλη αυτή τη διαδικασία. Πολύ φθηνά. Άρα δεν συγκρίνω την ιδιοκτησία, αλλά την πρόσβαση στα χόμπι αυτά. Όπως και να τ κάνουμε ήταν πιο ακριβή.
    Καλά για την ενοικίαση που λες, ναι εννοείται υπήρχε, αλλά καμία σχέση. Με τα λεφτά που χρειαζόσουν πχ να νοικιάσεις ένα rpg και να το τερματίσεις, αν έπαιζες σε λογικά πλαίσια, καλύτερα να το αγόραζες
    Last edited by mania; 31-10-2021 at 16:31.

  2. #302
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Παιδιά, στις ΗΠΑ και σε μερικές χώρες στην Ευρώπη, εδώ και δεκαετίες υπάρχει η δυνατότητα "συνδρομής μέλους" στα videoclub (που ανάλογα την εποχή είχαν και τα ανάλογες ταινίες + gaming section). Ο πελάτης είχε πρόσβαση σε όλη τη βιβλιοθήκη του καταστήματος, η οποία με τον καιρό αυξανόταν (ή όταν χάλαγε μια ταινία/παιχνίδι δεν αγόραζαν νέο, οπότε μειωνόταν η βιβλιοθήκη). Ανάλογα το μαγαζί υπήρχαν διάφορα tiers κόστους συνδρομής (silver, gold, platinum / δεν κάνω πλάκα λολ), όπου σε περιόριζαν στον αριθμό ταινιών ή/και παιχνιδιών που μπορείς να έχεις στην κατοχή σου ανά εβδομάδα/μήνα.

    Ε, προφανώς πριν κάποια χρόνια σκέφτηκαν ότι αυτό το σύστημα από τα physical καταστήματα μπορεί να "μεταφερθεί" σε ψηφιακή μορφή και διατίθεται απευθείας στο χρήστη χωρίς να χρειάζεται να κουνηθεί από την θέση του!

    Ωραία όλα, μια χαρά, τέλεια!

    Μόνο που εδώ υπάρχει μια τεράστια διαφορά σε σχέση με το δεκαετιών μοντέλο των physical καταστημάτων VS το ψηφιακό μοντέλο aka ms/nin/steam/sony/netflix/amazon/κλπ pass:

    στο physical μοντέλο υπάρχουν ένα σωρό ενδιάμεσα επαγγέλματα τα οποία δημιουργούν μια ολόκληρη βιομηχανία (αντιπροσωπείες κινημ/κων στούντιο, αντιπροσωπείες vgames, προμηθευτές από εξωτερικό ή/και μεγάλες αποθήκες, διανομείς και δεκάδες άλλα logistics επαγγέλματα που συνδέονται άμεσα και έμμεσα).
    Έτσι λοιπόν, ΔΕΝ επηρεαζόταν η ποιότητα/ποσότητα ούτε των ταινιών κινηματογράφου ούτε των παιχνιδιών.

    Γιατί πολύ απλά η αγορά του υπο-τμήματος "συνδρομές μελών" των videoclub (το βασικό τμήμα αυτών των μαγαζιών ήταν η απλή ενοικίαση 1 μέρας) δεν είχε ούτε την παραμικρή σχέση με την αγορά του κινηματογράφου, ούτε των videogames. (για να προλάβω όποιον πει "μα....η έλευση του home video vhs/beta έφερε τα πάνω-κάτω στην αγορά του κινηματογράφου, γέννησε την βιομηχανία των straight-to-home-video κλπκλπ............οκ, ναι έγιναν όλα αυτά, μην εστιάσουμε όμως στην αγορά του home video, αλλά στην αγορά των vgames που μας ενδιαφέρει άλλωστε στο παρόν θρεντ). Οι αγορές-βιομηχανίες των vgames και του υποτμήματος-ενοικίασης-vgames-στο-videoclub που είχαν από απλή ενοικίαση 1 μέρας έως διάφορα tiers συνδρομών δεν είχαν αρνητικές επιπτώσεις μεταξύ τους.

    Αυτή και μόνο η "μικρή" διαφορά είναι αόρατη στα μάτια του καταναλωτή.

    Μόνο που.........όταν πάνε περίπατο όοοοοοοοοολα αυτά τα ενδιάμεσα επαγγέλματα (μιλάμε για δισ. δολάρια τζίρους και χιλιάαααδες κοσμάκη).......τότε υπάρχει αμεσότητα μεταξύ ψηφιακού μαγαζιού και χρήστη!

    Υπερ-άψογα!

    Δυστυχώς όμως, αυτοί οι ενδιάμεσοι ήταν/είναι ο "καταλύτης" στην σχέση μεταξύ (εταιρείας του) ψηφιακού μαγαζιού και χρήστη. Αυτοί ουσιαστικά έκαναν δύο πράγματα: και ΔΕΝ επηρέαζαν την βιομηχανία παιχνιδιών ΚΑΙ "κρατούσαν" τις τιμές λογικές ώστε όλοι να είναι ευχαριστημένοι (χρήστες, εταιρείες, devs).

    Κόβοντας τους ενδιάμεσους όμως, ποιος κρατάει την μεγαααααααααααααααααλη εταιρειάρα όπως Amazon, Apple, MS, Google (όπως βλέπετε δεν αναφέρω καν Sony, Nin γιατί πολύ απλά είναι μικρούλες μπροστά τους) να ασκήσουν οικονομική "δικτατορία" στους devs/pubs ΑΝ θέλουν τα παιχνίδια τους να εμπεριέχονται στο gamepass;;;; (πχ αυτά τα ψίχουλα θα πάρετε, σαν αρέσει δεν αρέσει, ειδάλλως δεν μπαίνουν τα παιχνίδια σας στο gamepass.......πάρτε τα χρήματα που σας δίνω είναι μονόδρομος.......και ψιτ! μην αγχώνεστε εσείς οι devs, μπορεί να είναι ψίχουλα τα χρήματα αλλά αφού πάνε τα παιχνίδια straight-to-game-pass, όπως και οι straight-to-video b-movies παλαιότερα, δεν χρειάζεται να φτιάξετε και το ποιο γαμάτο/τέλειο παιχνίδι! άρα θα σας είναι ευκολότερο να παράγετε παιχνίδια!).

    Και κάπως έτσι οι gamer που επιθυμούν ποικιλία στην ποιότητα των παιχνιδιών, από τα απλά έως και χαζούλικα παιχνίδια και τα μέτρια έως καλούτσικα ΑΑ παιχνίδια, έως τις καλογυαλισμές ΑΑΑ παραγωγές και στον υπέρτατο βαθμό ποιότητας τις Sony PlayStation ΑΑΑ παραγωγές.....

    ..........ανησυχούν πολύ για την μελλοντική ποιότητα ή και ακόμα και την ύπαρξη των AAA παραγωγών γενικώς, αλλά και ειδικώς, των Sony AAA PS παραγωγών.

  3. The Following 3 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    mihalis13 (31-10-2021),nikosgnr (31-10-2021),psx3 (31-10-2021)

  4. #303
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by mania View Post
    Επειδή μάλλον δεν το έθεσα σωστά, το μέσο άλλαξε, όχι κάτι άλλο. Απλά παλιά δεν υπήρχε εύκολη πρόσβαση στο gaming, όπως στον κινηματογράφο πχ, με λίγα χρήματα, αυτό εννοώ.
    Έπρεπε να αγοράσεις για να παίξεις.
    Αυτό εννοώ ακριβό σε σχέση με τα άλλα. Πλέον υπάρχει, γιατί κάποιος με τρομερά μικρή συνδρομή μπορεί να έχει πρόσβαση σε εκατοντάδες τίτλους χωρίς να αγοράζει-πουλάει και όλη αυτή τη διαδικασία. Πολύ φθηνά.
    Υπήρχαν τα console clubs με 250 δρχ τα 15 λεπτά.

    Τρελή θραύση στα early to mid-90s... από τα late 90s και μετά άρχισαν να εξαφανίζονται (σίγουρα βοήθησε και η αναβάθμιση της ελληνικής οικονομίας).

    Quote Originally Posted by mania View Post
    Καλά για την ενοικίαση που λες, ναι εννοείται υπήρχε, αλλά καμία σχέση. Με τα λεφτά που χρειαζόσουν πχ να νοικιάσεις ένα rpg και να το τερματίσεις, αν έπαιζες σε λογικά πλαίσια, καλύτερα να το αγόραζες.
    Εμ ρε συ, είπε κανείς ότι τα RPG είναι ιδανικό είδος για ενοικίαση; 100+ ώρες grind προφανώς δεν κάνεις ούτε σε ενοικιαζόμενη κονσόλα, ούτε σε coin-op καμπίνα. Θα σε έβριζε όλο το μαγαζί (και με το δίκιο τους)!

    ΥΓ: Προσωπικά θυμάμαι ότι το Resident Evil 1 του PSX ήταν ειδικά φτιαγμένο για να ενοικιάζεται. Το ξέρανε δηλαδή οι developers ποιά ήταν η (τότε) τάση της αγοράς και σχεδίαζαν το παιχνίδι αναλόγως.

    Αντίστοιχα σήμερα σχεδιάζουν με άλλο (πιο grindy) μοτίβο για "engagement", MTX monetization κλπ.

  5. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    mania (31-10-2021)

  6. #304
    Elite mania's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    zografou
    Posts
    737
    PSN ID
    mania83

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Υπήρχαν τα console clubs με 250 δρχ τα 15 λεπτά.


    Εμ ρε συ, είπε κανείς ότι τα RPG είναι ιδανικό είδος για ενοικίαση; 100+ ώρες grind προφανώς δεν κάνεις ούτε σε ενοικιαζόμενη κονσόλα, ούτε σε coin-op καμπίνα. Θα σε έβριζε όλο το μαγαζί (και με το δίκιο τους)!



    ΥΓ: Προσωπικά θυμάμαι ότι το Resident Evil 1 του PSX ήταν ειδικά φτιαγμένο για να ενοικιάζεται. Το ξέρανε δηλαδή οι developers ποιά ήταν η (τότε) τάση της αγοράς και σχεδίαζαν το παιχνίδι αναλόγως.

    Αντίστοιχα σήμερα σχεδιάζουν με άλλο (πιο grindy) μοτίβο για "engagement", MTX monetization κλπ.
    Το τερμάτισα κι εγώ, αλλά rpg παίζω πιο πολύ, τι να πω.

    Καλά την εποχή που λες, τι ενοικίαση, μόνο αντιγραφές από teleclub, σε cd mitsui .

  7. #305
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    Quote Originally Posted by nikosgnr View Post
    Σ'ευχαριστώ! Φαντάζομαι πρέπει να κάνω UK Account, στο US η προσφορά δεν πιάνει.

    Σωστα, στο us ισως βγει αλλη στιγμη η προσφορα (ξανα), αλλα δεν ειναι σιγουρο.
    Αν θες την προσφορα, καλυτερα να το κανεις τωρα, δεν ξερουμε εαν θα ξαναβγει, σε τι τιμη κ ποτε.
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  8. #306
    Advanced Member nikosgnr's Avatar
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    565
    PSN ID
    nikosgnr
    Name
    Νίκος

    Default

    Quote Originally Posted by jk_blue_tiger View Post
    Σωστα, στο us ισως βγει αλλη στιγμη η προσφορα (ξανα), αλλα δεν ειναι σιγουρο.
    Αν θες την προσφορα, καλυτερα να το κανεις τωρα, δεν ξερουμε εαν θα ξαναβγει, σε τι τιμη κ ποτε.
    Το έκανα πρίν και όλα καλά.

    Κάτι τελευταίο. Έχω διαβάσει κατά καιρούς πως χρειάζεται VPN για είσαι συνδεδεμένος με τον εκάστοτε λογ/σμό που έχεις περάσει το Now. Ισχύει?

  9. #307
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    Quote Originally Posted by nikosgnr View Post
    Το έκανα πρίν και όλα καλά.

    Κάτι τελευταίο. Έχω διαβάσει κατά καιρούς πως χρειάζεται VPN για είσαι συνδεδεμένος με τον εκάστοτε λογ/σμό που έχεις περάσει το Now. Ισχύει?
    Δεν εχω now, gamepass εχω , δυστυχως εδω δεν ξερω να απαντησω στα σιγουρα.
    Ας απαντησει καλυτερα καποιος που εβαλε now, εαν ηταν να επιλεξω απαντηση κλεινω πιο πολυ στο οτι δεν χρειαζεται να το κανεις αυτο.
    Λογικα θα κανεις primary τον uk λογ/σμο, θα κατεβαζεις απο αυτον κ μετα απλα θα γυριζεις στον Ελληνικο σου λογ/σμο κ θα παιζεις με αυτον τα παιχνιδια.
    Αυτο τλχ κανω εγω που εχω ps plus σε us λογ/σμο, οταν αγοραζω παιχνιδια απο τον αμερικανικο τα παιζω με τον Ελληνικο χωρις VPN.
    Last edited by jk_blue_tiger; 31-10-2021 at 19:30.
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  10. The Following User Says Thank You to jk_blue_tiger For This Useful Post:

    nikosgnr (31-10-2021)

  11. #308
    Advanced Member nikosgnr's Avatar
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    565
    PSN ID
    nikosgnr
    Name
    Νίκος

    Default

    Η λογική λέει πως όχι, αλλά επειδή το 'χω δει πολλές φορές γραμμένο, ας απαντήσει κάποιος σίγουρα.

  12. #309
    Elite mania's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    zografou
    Posts
    737
    PSN ID
    mania83

    Default

    Quote Originally Posted by nikosgnr View Post
    Η λογική λέει πως όχι, αλλά επειδή το 'χω δει πολλές φορές γραμμένο, ας απαντήσει κάποιος σίγουρα.
    Εγώ απλά κάνω εναλλαγή χρήστη στο αγγλικό, μπαίνω κατεβάζω το παιχνίδι και κατευθείαν εναλλαγή στο ελληνικό και παίζω. Κανονικά ισχύουν trophies απ΄οτι βλέπω.

  13. #310
    Advanced Member nikosgnr's Avatar
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    565
    PSN ID
    nikosgnr
    Name
    Νίκος

    Default

    Αυτό για τα Trophies το γνωρίζω. Το θέμα περί VPN με απασχολούσε.

    Θα το κάνω όπως εσύ και βλέπουμε. Ευχαριστώ.

  14. #311
    Elite john's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    PATRA
    Posts
    679
    PSN ID
    tsandler777

    Default

    Εγω εχω Αγγλικο προφιλ χρονια τωρα και ειναι και το κυριο μου προφιλ με αυτο μονο παιζω και ps+, εχω ενα χρονο τωρα το now κανενα προβλημα. Πατρα μενω ΟΤΕ 50αρα και streaming παιζουν κανονικοτατα στο ps5 μεσω LAN γτ μεσω wifi δεν τα σηκωνει κολανε πολυ. Εχω και share/πατρεψει με τον κολλητο μου τα προφιλ/κονσολες μας οποτε και αυτος κατεβαζει τα παιχνιδια του now απο το δικο μου και τα παιζει κανονικα με το προφιλ του, ουτε vpn ουτε τπτ πρωτη φορα το ακουω αυτο. Περιμενω την black friday να τα ανανεωσω και τα 2 now ps+ για ενα χρονο.



  15. #312
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Το VPN μάλλον χρειάζεται για το streaming, αλλά δεν είναι καλή ιδέα, θα αυξήσει το input lag.

    Για απλά downloads λογικά δουλεύει as-is.
    Last edited by psx3; 01-11-2021 at 09:39.

  16. #313
    Advanced Member nikosgnr's Avatar
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    565
    PSN ID
    nikosgnr
    Name
    Νίκος

    Default

    Και εγώ αυτό φαντάζομαι πως εννοούν για το VPN, να πας για Streaming.

  17. #314
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by mania View Post
    Μια χαρά υφίσταται η σύγκριση στα δικά μου μάτια, γιατί δεν συγκρίνω την ιδιοκτησία, μιας και δεν με ενδιαφέρει, αλλά το θέαμα που προσφέρει. Απλά τόσα χρόνια δεν υπήρχε η ενοικίαση στο gaming, τώρα υπάρχει. Είτε είναι 2 ώρες ταινία στον κινηματογράφο, είτε 50 ώρες στο final fantasy 7, αν είναι να μου αφήσει κάτι θα μου αφήσει, ανάλογα τα γούστα. Δεν νομίζω οτι αλλάζει αυτό με την ποσότητα του χρόνου. Αν ήταν έτσι, για μένα το Rubber soul πχ που το ακόυω από τα 10 μου μέχρι και σήμερα στα 38 πολύ συχνά, θα πρέπει να κόστιζε 10000 ευρώ, με την χρήση που μου έχει δώσει. Συγκρίνω την τιμή day one, όχι σε βάθος χρόνου. Σαν προιόν που δίνει κάτι ή απλά σε διασκεδάζει, αρκετά παρόμοιο σε αυτά που δίνει είτε λέγεται ταινία στον κινηματογράφο, είτε βιβλίο σε φυσική ή ψηφιακή μορφή. Καθόλου μήλα με πορτοκάλια.
    Αυτο που προσπαθησα να σου πω ειναι οτι δεν μπορεις να αναρωτιεσαι γιατι ενα εισητηριο στον κινηματογραφο εχει 7.5 ευρω και ενα βιντεοπαιχνιδι εχει 70. Σου εθεσα ενα απλο παραδειγμα. Ποσα λεφτα εβγαλε με τα 7.5 ευρω εισητηρια το Star Wars, ποσα εβγαλε το Uncharted 4? Και τα δυο μεγαλες παραγωγες στο ειδος τους.

    Τι εβγαλε το ενα, τι το αλλο.

    Αν βαλεις μεσα και τα εκατονταδες royalties που παιρνει το Star Wars copyright απο ολα αυτα τα προιοντα που χρησιμοποιουν την πνευματικη του ιδιοκτησια, φθανεις σε ενα αστρονομικο νουμερο που μετριεται σε δυσεκατομμυρια... οχι εκατομυρρια. Το Uncharted μπροστα του ειναι ενα ανεκδοτο και μισο σε τζιρο/κερδη. Αυτο και μονο θα ηταν αρκετο για να σου απαντησει στο θεμα της τιμης και στο γιατι χαρακτηρησα την συγκριση "αστοχη" (δεν το λεω ειρωνικα αυτο).

    Το τι θα αφησει στον καθενα το καθε προιον, δεν καθοριζει και την τιμη του. Αυτο δεν το καταλαβαινω παλι πως το συνδεεις στην κουβεντα αυτη. Και για εμενα ενας καφες στο Σουνιο μπορει να ειναι αξια ανεκτιμητη γι αυτο που λατρευω να κανω, δεν θα γυρισω να πω στον μαγαζατορα χρεωσε τον ενα 50αρικο γιατι ειναι το απολυτο σκηνικο καφε για εμενα.

    Ενα Final Fantasy των 50 ωρων ομως, προσφερει το ενδεχομενο να ειναι 50 ωρες πολυ καλου gaming. Mπορει και να μην ειναι 50 ωρες καλου παιχνιδιου και να ειναι 40 καλες και 10 μετριες/κακες. Πληρωνεις 60 ευρω για αυτη τη διασκεδαση (αν θες να εισαι day 1). Απο την αλλη εγω υποθετικα αν θελω να παω να δω στον κινηματογραφο ολο το Star Wars Saga, τοτε θεωρητικα θα πρεπει να πληρωσω 9 ταινιες των 2 ωρων επι 7.5 ευρω την καθεμια. Δηλαδη για συνολικη διασκεδαση 20 περιπου ωρων, το αντιτιμο ειναι 67 περιπου ευρω... και απο αυτες τις 20 ωρες οι 5-6 ειναι για τα μπαζα

    Αντικειμενικα το gaming ειναι φθηνοτατο χομπυ. Ιδιως τωρα με τα gamepass κλπ η αποψη μου ειναι οτι εχει ξεφτυλιστει το θεμα. Ακριβο χομπυ ειναι ο μοντελισμος, τα αυτοκινητα, οι συλλογες απο ρολογια, ρουχα, παπουτσια, ταξιδια κλπ κλπ.

    Τωρα οκ, αν καποιος εχει αναγκη να παιζει οτιδηποτε κυκλοφορει απο βιντεοπαιχνιδια και γεμιζει λιστες επι λιστων και τα θελει και day 1, τοτε οκ φυσικα μπορεις ενα φθηνο χομπυ να το κανεις ακριβο. Αλλα αυτο ειναι υπερβολη. Ισως εθισμος. Που σκατα θα βρει καποιος τον χρονο να παιξει τοσα παιχνιδια? Δεν θα επρεπε να αλλαξει η φυση της βιομηχανιας για να εξυπηρετησει εναν τετοιον ανθρωπο κατα την αποψη μου παντα και χωρις παρεξηγηση.

  18. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    panos74gr (01-11-2021)

  19. #315
    Elite mania's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    zografou
    Posts
    737
    PSN ID
    mania83

    Default

    Οπτικόακουστικά μέσα συγκρινα,τον τρόπο που ακούς-βλεπεις μια ιστορία, όχι μοντελισμό καφέ και αυτοκίνητα, εδω μιλάμε για αστοχία.

    Αντικειμενικά όπως λες λοιπόν, στα δικά μου μάτια είναι ακριβό χόμπι. Το ότι μπορώ να το κάνω πιο φθηνό αφήνοντας την τιμή να πέσει η να αγοράζω και να πουλάω σε αγγελίες για να μειώσω το κόστος, δεν είναι αντικειμενικο., είναι τρόπος να γλιτώσω λεφτά. Αντικειμενικο είναι πόσο κοστίζει ένα προϊόν που λέει πανω κάτω το ίδιο πράγμα, με άλλο μέσο.

    Με την λογική αυτή λοιπόν, αν πάει κάποιος πιτσιρικάς να διαβάσει το dune, το πρώτο βιβλίο, θα πληρώσει 15-20 ευρώ. Αν θέλει να το δει στον κινηματογράφο θα πληρώσει 7,αν θέλει να αγοράσει το bluray 20-30.Αν αύριο η Nintendo βγάλει παιχνίδι dune, θα το χρεώσει 70.Αυτο εννοώ ακριβό, σε σχέση με τα άλλα. Καν το αντίστοιχα για 10 πασρομοιες ιστορίες μέσα στο χρόνο.
    Αυτο λοιπόν εννοώ ακριβό.
    Ναι, γνωρίζω τον λόγο, το ανέφερα πιο πάνω, παραμένει ακριβό όμως για έναν απλό χρήστη, πόσο μάλλον για έναν πιτσιρικά. Γι αυτό και οι υπηρεσίες αυτές θα έχουν απήχηση, γιατί η πρόσβαση πλέον είναι πιο εύκολη και φθηνή.Μπορεί έχει άλλες συνέπειες εννοείται, ερωτηματικά AAA τίτλων, αυτή είναι η τάση όμως και οι νέες γενιές εννοείται το γουστάρουν. Το βλέπω και απ τους μαθητές μου, όλοι με gamepass είναι και όχι άδικα. Για τον ίδιο λόγο ακριβώς που αναφέρω πιο πάνω, γιατί είναι ακριβό να παίξουν αρκετά παιχνίδια ξεχωριστά.
    Για τις ώρες που είπες, εννοείται συμφωνώ, δεν παίζει ρόλο η ποσότητα χρόνου που σου δίνει, το είπα σε προηγούμενο ποστ, απάντηση στον Μιχάλη.

    Τέλος πάντων, το σκισαμε το thread, προσωπικά το βλέπω φυσιολογικό σαν υπηρεσία με βάση την εποχή, αναγκαίο κιόλας για μένα, με διαφορά οφέλη αλλά και μειονέκτηματα σιγουρα. Επίσης το βλέπω σαν ευκαιρία για άνοιγμα και του gaming ιδίως για την indie σκηνή.
    Last edited by mania; 01-11-2021 at 08:52.

  20. #316
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by mania View Post
    Το βλέπω και απ τους μαθητές μου, όλοι με gamepass είναι και όχι άδικα. Για τον ίδιο λόγο ακριβώς που αναφέρω πιο πάνω, γιατί είναι ακριβό να παίξουν αρκετά παιχνίδια ξεχωριστά.
    Ελλάδα αυτό ή Αμερική;

    Εγώ Ελλάδα μόνο Fortnite-ο-πληκτα πιτσιρίκια βλέπω εδώ κι εκεί, ούτε παίζουν άλλα παιχνίδια, ούτε έχουν συνδρομές (να τις κάνουν ΤΙ?). V-Bucks και άγιος ο θεός!

  21. #317
    Elite mania's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    zografou
    Posts
    737
    PSN ID
    mania83

    Default

    Ε ρε συ άλλο το fortnite, αυτή είναι η σταθερή γυναίκα
    Πέρα από την πλάκα, μιλάω για ηλικίες 13-18 πιο πολύ οι οποίοι παίζουν κι άλλα, cod ας πούμε
    Εντάξει, άλλοι είναι κολλημένοι με αυτα, αλλοι πιο ανοιχτοί, τουλάχιστον στις μεγαλύτερες ηλικίες 17-18,ψαχνονται πιο πολύ.

  22. #318
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by mania View Post
    Ε ρε συ άλλο το fortnite, αυτή είναι η σταθερή γυναίκα
    Πέρα από την πλάκα, μιλάω για ηλικίες 13-18 πιο πολύ οι οποίοι παίζουν κι άλλα, cod ας πούμε
    Εντάξει, άλλοι είναι κολλημένοι με αυτα, αλλοι πιο ανοιχτοί, τουλάχιστον στις μεγαλύτερες ηλικίες 17-18,ψαχνονται πιο πολύ.
    Φάση «από εδώ η γυναίκα μου, κι από εδώ το αίσθημά μου»; Χαχαχα, κλαίω!

    Το CoD ήταν μεγάλη φίρμα σε πιτσιρικάδες πριν 10 χρόνια, σήμερα όχι και τόσο (το Warzone ίσως).

    Πάντως αλήθεια, δεν βλέπω να ασχολούνται με single-player... βολεύει και τους γονείς να τα «παρκάρουν» στο Fortnite, τι να πεις.

  23. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    mania (01-11-2021)

  24. #319
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by mania View Post
    Οπτικόακουστικά μέσα συγκρινα,τον τρόπο που ακούς-βλεπεις μια ιστορία, όχι μοντελισμό καφέ και αυτοκίνητα, εδω μιλάμε για αστοχία.

    Αντικειμενικά όπως λες λοιπόν, στα δικά μου μάτια είναι ακριβό χόμπι. Το ότι μπορώ να το κάνω πιο φθηνό αφήνοντας την τιμή να πέσει η να αγοράζω και να πουλάω σε αγγελίες για να μειώσω το κόστος, δεν είναι αντικειμενικο., είναι τρόπος να γλιτώσω λεφτά. Αντικειμενικο είναι πόσο κοστίζει ένα προϊόν που λέει πανω κάτω το ίδιο πράγμα, με άλλο μέσο.

    Με την λογική αυτή λοιπόν, αν πάει κάποιος πιτσιρικάς να διαβάσει το dune, το πρώτο βιβλίο, θα πληρώσει 15-20 ευρώ. Αν θέλει να το δει στον κινηματογράφο θα πληρώσει 7,αν θέλει να αγοράσει το bluray 20-30.Αν αύριο η Nintendo βγάλει παιχνίδι dune, θα το χρεώσει 70.Αυτο εννοώ ακριβό, σε σχέση με τα άλλα. Καν το αντίστοιχα για 10 πασρομοιες ιστορίες μέσα στο χρόνο.
    Αυτο λοιπόν εννοώ ακριβό.
    Ναι, γνωρίζω τον λόγο, το ανέφερα πιο πάνω, παραμένει ακριβό όμως για έναν απλό χρήστη, πόσο μάλλον για έναν πιτσιρικά. Γι αυτό και οι υπηρεσίες αυτές θα έχουν απήχηση, γιατί η πρόσβαση πλέον είναι πιο εύκολη και φθηνή.Μπορεί έχει άλλες συνέπειες εννοείται, ερωτηματικά AAA τίτλων, αυτή είναι η τάση όμως και οι νέες γενιές εννοείται το γουστάρουν. Το βλέπω και απ τους μαθητές μου, όλοι με gamepass είναι και όχι άδικα. Για τον ίδιο λόγο ακριβώς που αναφέρω πιο πάνω, γιατί είναι ακριβό να παίξουν αρκετά παιχνίδια ξεχωριστά.
    Για τις ώρες που είπες, εννοείται συμφωνώ, δεν παίζει ρόλο η ποσότητα χρόνου που σου δίνει, το είπα σε προηγούμενο ποστ, απάντηση στον Μιχάλη.

    Τέλος πάντων, το σκισαμε το thread, προσωπικά το βλέπω φυσιολογικό σαν υπηρεσία με βάση την εποχή, αναγκαίο κιόλας για μένα, με διαφορά οφέλη αλλά και μειονέκτηματα σιγουρα. Επίσης το βλέπω σαν ευκαιρία για άνοιγμα και του gaming ιδίως για την indie σκηνή.
    Η αγορα καθοριζεται απο τον απλο βασικο κανονα προσφορας και ζητησης. Το σινεφιλ κοινο που θελει να δει ενα Star Wars ειναι εκατονταδες εκατομυρρια μην πω κανα δυσεκατομμυριο παγκοσμιως. Το gaming κοινο που θελει να παιζει Uncharted και Last of Us ειναι μερικα εκαττομυρια. Για να παω να δω σινεμα δεν χρειαζομαι κανενως ειδους εξοπλισμο, ουτε κονσολες ουτε τηλεορασεις ουτε ηχοσυστηματα. Διαφωνω εντελως οτι η τιμη των βιντεοπαιχνιδιων πρεπει να εξισωθει με βαση το ποσο πληρωνω μια ταινια στο σινεμα (χωρις να εννοω φυσικα οτι αυτη τη στιγμη οι τιμες ειναι απαραιτητα οι σωστες), ή το τι μου αφησε περισσοτερο ή λιγοτερο απο μια ταινια του σινεμα. Αλλα και για να απαντησω και σε αυτο το τελευταιο, εννοειται οτι ενα Last of Us 2 βιντεοπαιχνιδι μου αφηνει ΑΠΕΙΡΩΣ περισσοτερη ευχαριστηση και απολαυση απο το να ηταν μια ταινια)... δηλαδη στα ματια μου δεν συγκρινεται καν η ποιοτητα της εμπειριας ενος τετοιου βιντεοπαιχνιδιου. Αν ηταν το ιδιο και το αυτο, τοτε δεν θα επαιζα καν βιντεοπαιχνιδια, την αλληλεπιδραση γουσταρουμε, που προσφερει μοναδικες εμπειριες που κανενα αλλο μεσο δεν μπορει.

  25. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    mihalis13 (01-11-2021)

  26. #320
    Elite Gokussjin's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Ρόδος
    Posts
    887
    PSN ID
    Steva24
    Name
    Σταύρος

    Default

    Γνωρίζει κανείς πότε ανακοινώνονται τα παιχνίδια του Νοεμβρίου; Και πότε μπαίνουν;

    Στάλθηκε από το M2004J19C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •