Page 25 of 26 FirstFirst ... 15212223242526 LastLast
Results 481 to 500 of 509

Thread: PS4 Sales Archive

  1. #481
    Advanced Member Peteoklis's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Athens
    Posts
    353
    PSN ID
    Peteoklis
    Name
    Παναγιώτης

    Default

    Τι είπες τώρα..... Πολύ ενδιαφέρουσα αυτή η ιστορία για τον cell και όλο το παραπάνω σκηνικό που παίχτηκε.
    Να ρωτήσω κάτι θα ήθελα.
    Τώρα λένε ότι το ps4 αλλά και το ps5 μόλις βγει θα βασίζεται σε τεχνολογίες που μοιάζουν με αρχιτεκτονικη pc. Αυτό γιατί είναι κακό η πιο αδύναμο από το να είχαν cell η κάτι άλλο και επίσης να ρωτήσω αν κάποιος ξέρει οι παλιές κονσόλες 80-90 δεν είχαν παρόμοιες αρχιτεκτονικες με επεξεργαστή κάρτα γραφικών κλπ όπως τα pc . Σωστά? Είχαν μια πλακέτα μόνο. Ήταν δυνατοτερες θεωρητικά από τα pc της εποχής??
    Όσο αφορά το gaming πάντα...

  2. #482
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    O Cell ως Broadband Engine είχε πολύ μεγαλύτερο ενδιαφέρον για την Sony ως streaming επεξεργαστής για να πουλήσει και τις σχετικές τηλεοράσεις παρά ως ορθόδοξη CPU. Όταν έβλεπα τα περί του ps3 τότε και δεν ασχολούμουν καν με κονσόλες - αυτήν την αίσθηση αποκόμισα διαβάζοντας σχετικά. Πιο πολύ δείχνανε το εντυπωσιακό streaming 7 1080p video ταυτόχρονα παρά την χρήση του ως μια General Purpose GPU.

    Γενικώς οι κονσόλες κάποτε όντως κάνανε απίστευτα πράγματα αλλά μην ξεχνάμε τον προγραμματιστικό "μεσαίωνα" που επικρατούσε τότε. Αν ήξερες έκανες τρελά πράγματα. Αν δεν ήξερες ... μάθαινες.

    Θεωρώ πιο δύσκολο σήμερα να ξεχωρίσει μια εταιρεία/dev από ότι τότε. Τότε ήταν θέμα ταλέντου, γνωριμιών και λοιπά. Σήμερα αν βγάλουμε το οικονομικό από την μέση (να έχεις πρόσβαση στα 1st party dev tools) θεωρώ επειδή ακριβώς τα "όπλα" είναι ίδια, πιο δύσκολο να ξεχωρίσεις.

    Ο Cell φυσικά όπως και όλη η IBM ήταν ένα αποτυχημένο πείραμα γιατί είχε λάθος σκοπό. Δεν το λέω εγώ - το λέει η ιστορία και φυσικά το οικονομοτεχνικό (/sic) περιβάλλον που διαμορφώθηκε. Φυσικά ο Λευτέρης θα διαφωνήσει αλλά ήθελε κάποιος να τον "τσιτώσει"

    /Β(i)ΥΤΕ me!

    Αυτά θυμάμαι αυτά λέω.

  3. #483
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Κέρδη για την Sony κατά το οικονομικό έτος 2018 με το Gaming κλαδο να προσφέρει τα μεγαλύτερα κέρδη



    Θετικά τα πρόσημα στα οικονομικά στοιχεία της εταιρείας για το οικονομικό έτος που πέρασε, με τον κλάδο του gaming να προσφέρει τα μεγαλύτερα κέρδη σε αυτήν. Παρά το γεγονός ότι παρουσιάζεται μικρή πτώση στις πωλήσεις σε επίπεδο hardware, σε επίπεδο software και υπηρεσιών παρατηρείται σταθερή αύξηση των κερδών (και αύξηση των συνδρομών plus). Έτσι για την Sony ο κλάδος του Gaming (αν διαβάζω τους πίνακες σωστά) αποφέρει στα ταμεία της το ποσό των 334.5 Bln Yen τα οποία καθαρά μετά από επενδύσεις 37 Bln Yen στον ίδιο κλάδο κατά το έτος που πέρασε παραμένουν τα 297.5 Bln Yen (βλ. σελ. 5 slide 9).

    Αγγίζει τα 100 εκατομμύρια συνολικές πωλήσεις το PlayStation 4

    Το PlayStation 4 μπορεί πλέον να εισέρχεται σε μία περίοδο κάμψης των πωλήσεων (πιθανόν λόγω και της επικείμενης αλλά όχι σύντομα κυκλοφορίας της επόμενης γενιάς κονσολών από την Sony) αλλά βρίσκεται μία ανάσα (περίπου) από τα 100 εκατομμύρια κονσόλες αφού μέσα στο προηγούμενο έτος πούλησε 17.8 εκατομμύρια κονσόλες και έφτασε πλέον στα 96.8 συνολικές πωλήσεις PlayStation 4 (η Sony εκτιμά να πουλήσει άλλα 16 εκατ. κονσόλες PS4 στο επόμενο οικονομικό έτος - βλ. σελ. 9 slide 16).

    https://www.sony.net/SonyInfo/IR/lib...q4_sonypre.pdf

  4. #484
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    .

  5. #485
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Το PS4 ξεπερασε και το PS1




    https://www.resetera.com/threads/son...l-time.150101/
    .

  6. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    Sir_Teraflop (30-10-2019)

  7. #486
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Τεράστια επιτυχία για την Sony, όχι όμως για το console gaming συνολικά, το οποίο σε απόλυτα νούμερα πέφτει, σε σχέση με το Last Gen από ότι καταλαβαίνω.

    Για αυτό φυσικά δεν ευθύνεται η Sony, για να προλάβω κακόβουλα σχόλια.

  8. #487
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Νομιζω στα ιδια επιπεδα με την προηγουμενη γενια ειναι τα twins μαζι, απλα το wii ειχε μαζεψει πολλους non gamers.
    Το σιγουρο ειναι οτι χρειαζεται να ανεβουν τα νουμερα γιατι τα παιχνιδια απαιτουν ολο και περισσοτερο χρημα.
    .

  9. #488
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Ναι η αλήθεια είναι ότι το Wii κάνει scew (αν όχι scewer) τα νούμερα.

  10. The Following User Says Thank You to Sir_Teraflop For This Useful Post:

    PDS (30-10-2019)

  11. #489
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Θεωρώ ότι τα νούμερα της προηογύμενης γενιάς κονσολών ήταν αρκετά φουσκωμένα σε σχέση με την πραγματική δυναμική της αγοράς του είδους.

    Ας λάβουμε υπόψη ότι στην προηγούμενη γενιά:
    α) η ninty έλαβε ψήφους από πολύ κόσμο που ποτέ δεν αποτελούσε βάση της πλατφόρμα της και προφανώς τώρα δεν έχει ο ίδιος κόσμος προχωρήσει στην αγορά των κονσολών της αφού το gimmick φαινόμενο που συνεχώς κάνει για να ξεχωρίζει, πέρασε και ξεφούσκωσε σε μεγάλο βαθμό.
    β) τα νούμερα της MS (περισσότερο) και της Sony (νομίζω πολύ λιγότερο) είχαν "φουσκώσει" από τα ελαττωματικά μοντέλα και τα αρκετά revisions που έσπρωξαν πολύ κόσμο να αγοράσει αρκετές κονσόλες τους, εγώ για παράδειγμα έχω 3 xbox 360 (2 πλήρως λειτουργικά και 1 καμμένο, αλλά μόνο 1 PS3) ενώ σε αυτή την γενιά το hardware νομίζω είναι πιο προσεγμένο χωρίς μαζικά προβλήματα αυτής της μορφής
    γ) φυσικά το απίστευτο θέμα που προέκυψε με το launch του One και τις απαράδεκτες τακτικές που πήγε να περάσει η MS που πιστεύω οδήγησε πολλούς φανατικούς gamers (αν μπορώ να θεωρηθώ εγώ ένας τέτοιος) που επενδύουν σε πολλές διαφορετικές και ανταγωνιστικές μεταξύ τους πλατφόρμες, να της γυρίσουν την πλάτη ολοκληρωτικά σε αυτή την γενιά
    δ) οι οικονομικές συγκυρίες - ειδικά την αρχική περίοδο της γενιάς - νομίζω οδήγησαν αρκετό κόσμο στην επιλογή μόνο μίας πλατφόρμας αυτή την φορά (προσωπικά από τις 3 διαφορετικές πλατφόρμες στην προηγούμενη γενιά κονσολών + ένα σκασμό φορητές, στην τρέχουσα έχω μόνο μία + φορητές Vita & 2DS).
    ε) Πιθανόν για τους από σπόντα gamers ή casual να λειτουργεί σε κάποιο βαθμό ανταγωνιστικά και το mobile gaming (ειδικά για τις φορητές) οπότε να χάθηκαν και κάποιοι/αρκετοί από αυτούς.

    Εδώ ίσως να προσθέταμε και το ότι ο χρόνος για αρκετούς από εμάς περιορίζεται και ως αποτέλεσμα πάλι οδηγούμαστε στην επιλογή μίας πλατφόρμας, αλλά έτσι αποκλείουμε τυχόν προσθήκη φρέσκων gamers ως αντιστάθμισμα αυτής της απώλειας, ειδικά με την προσθήκη παιχνιδιών gaas όπως τα πολύ διαδεδομένα Fortnite, Apex, PUBG, minecraft, etc

    Τελικά τείνω να καταλήξω ότι πλέον οι εταιρείες - και η αγορά γενικότερα - κινούνται πολύ κοντά στα νούμερα που αποτελούν την φανατική βάση των χρηστών τους ίσως και λίγο παραπάνω και για τις τρεις. Τα νούμερα των πωλήσεων για Nintendo & MS στην προηγούμενη γενιά ήταν πολύ φουσκωμένα σε σχέση με τους φανατικούς οπαδούς της κάθε πλατφόρμας, ενώ σε αυτή την γενιά δείχνουν πιο φυσιολογικά. Η Sony δείχνει διαχρονικά να έχει μία σταθερή βάση χρηστών κοντά στα ±100 εκατομμύρια, ενώ οι άλλες δύο νομίζω παίζουν στα 40 με 50 εκατομμύρια.

  12. The Following User Says Thank You to Nek_Food For This Useful Post:

    PDS (31-10-2019)

  13. #490
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    .

  14. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    Nek_Food (09-12-2019)

  15. #491
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    .

  16. #492
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default



    .

  17. #493

  18. The Following 3 Users Say Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    Nek_Food (13-05-2020),PDS (13-05-2020),Valkyre (13-05-2020)

  19. #494
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    The PlayStstion 4 has now sold 112.3 million units to date. The Last of Us 2 and Ghost of Tsushima selling well. 74% of software sold on PS4 in the quarter was digital. PS Plus paid subscriptions have now reached 45 million.

    Οι ψηφιακές πωλήσεις αν και ανέβηκαν πολύ σε αυτή την γενιά δεν ειναι στο επίπεδο που βλέπουμε εδω. Το παρόν ειναι πιθανά μια προσωρινή ανωμαλία λογω της πανδημίας. Το καλο για την sony βέβαια είναι ότι όσο περισσότερο πουλά ψηφιακά, τόσο "δένει" τους χρήστες στην πλατφόρμα της.

  20. The Following 2 Users Say Thank You to Slay For This Useful Post:

    PDS (04-08-2020),Valkyre (04-08-2020)

  21. #495
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Σιγουρα η πανδημια ανεβασε τις ψηφιακες πωλησεις... εδω το εκανα εγω που ειμαι αυστηροτατα retail τυπος και αγορασα 2 παιχνιδια ψηφιακα...φαντασου αλλοι...

  22. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    obione (04-08-2020)

  23. #496

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    The PlayStstion 4 has now sold 112.3 million units to date. The Last of Us 2 and Ghost of Tsushima selling well. 74% of software sold on PS4 in the quarter was digital. PS Plus paid subscriptions have now reached 45 million.

    Οι ψηφιακές πωλήσεις αν και ανέβηκαν πολύ σε αυτή την γενιά δεν ειναι στο επίπεδο που βλέπουμε εδω. Το παρόν ειναι πιθανά μια προσωρινή ανωμαλία λογω της πανδημίας. Το καλο για την sony βέβαια είναι ότι όσο περισσότερο πουλά ψηφιακά, τόσο "δένει" τους χρήστες στην πλατφόρμα της.
    Πιστευω οτι μετα το crossplay το επόμενο βήμα ειναι να εχεις διαθέσιμη τη βιβλιοθήκη σου σε οποιαδήποτε πλατφόρμα.
    Ποσο κοντα η μακρυά να ειναι δεν ξερω αλλα σίγουρα ειναι το επόμενο βήμα.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  24. #497
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Δεν νομίζω οτι θα γίνει ποτέ κάτι σαν αυτό που περιγράφεις.

  25. #498
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Κ εγώ δεν νομίζω το crossplay υπάρχει σε πολλά παιχνίδια αλλά λίγα είναι που με μια αγορά τα έχεις σε όλες τις πλατφόρμες, το 90% θέλει επιπλέον αγορά, αν κατάλαβα καλά τι θες να πεις.

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  26. #499

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Δεν νομίζω οτι θα γίνει ποτέ κάτι σαν αυτό που περιγράφεις.
    Για ενα third party παιχνίδι ειναι αρκετά εύκολο να γινει.
    Ισως να πληρώνεις ενα συμβολικό τίμημα για την εταιρεία στης οποίας την κονσόλα θες να μεταπηδήσεις (σε συνάρτηση παντα με το ποσο θα κοστίζει το παιχνίδι τη δεδομένη στιγμή) , αλλα προσωπικα δεν το βρίσω καθολου απίθανο να γινει γιατι όσο φορτώνεις ψηφιακούς τίτλους στην ουσία αλυσοδένεσαι σε ενα σύστημα.
    Και όσο περνάει ο καιρός αυτο θα γινει κάποια στιγμή αναγκη να σπάσει.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  27. #500
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Μαλλον κάτι δεν κατάλαβες καλά, δεν ειναι τεχνική η δυσκολία. Ενας Publisher δεν έχει ουσιαστικά κάνενα κίνητρο να κάνει κάτι τέτοιο, που μπορεί να του μειώσει και τα κέρδη. Οι platform holders το κάνουν γιατί ακριβώς ειναι platform holders, αλλά και πάλι επειδη δεν τους συμφέρει να σε διευκολύνουν να φύγεις απο την πλατφορμα τους, ουτε αυτοί θα το κάνουν.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •