Page 18 of 19 FirstFirst ... 8141516171819 LastLast
Results 341 to 360 of 371

Thread: PlayStation 4 Error Codes and Solution.

  1. #341
    PS4forums Addict tsakali GR's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Athens
    Posts
    1,662
    PSN ID
    tsakali_gr
    Name
    Γιώργος

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Αν σου κάνει τον ήχο που κάνει στην αρχή τότε θα χαλάσει κάποια στιγμή και μου έχει πει παιδί που δουλεύει στα Public ότι είναι πολύ συχνό πρόβλημα.
    Είσαι τυχερός που έχει την εξτρα εγγύηση γιατί για το δικό μου μου είχαν ζητήσει 200+ € από την Cometron. Γενικά η ποιότητα κατασκευής του Pro είναι εντυπωσιακά κακή.
    Ναι Λεωνίδα δυστυχώς αυτό άρχισε να κάνει, άρα από όσα λες βαδίζει αργά προς το να πεθάνει. Το video αυτό (και πολλά άλλα) τα είδα, γιατροσόφια τα θεωρώ ένος προαναγγελθέντος θανάτου.

    Quote Originally Posted by WolfRathmA View Post
    Οι βλάβες φίλε Γιώργο δεν έχουν να κάνουν με καλή συντήρηση (δεν λέω να την κοπανάς την κονσόλα κτλ). Αν κάτι είναι να χαλάσει, θα χαλάσει. Μηχανήματα είναι. Υγεία να έχουμε.

    Από εκεί και έπειτα αν το παρουσιάσει πάλι, να το πας στον Κωτσόβολο να στο καλύψουν στην εγγύηση που έχεις πληρώσει. Ως συνήθως το service της Sony είναι απαράδεκτο και ανύπαρκτο. Ανακατασκευασμένη θα σου δώσουν. Από εκεί και πέρα διάβασε και το συμβόλαιο του Total Support του Κωτσόβολου που έχεις να δεις τι δικαιούσαι. Παράδειγμα, πρέπει η επισκευή να πάρει το πολύ 7 μέρες ας πούμε. Αν καθυστερήσουν παραπάνω, σου κάνουν αντικατάσταση οι ίδιοι (Κωτσόβολος και όχι Sony), αλλά θα πρέπει να τους "τσιγκλήσεις" λίγο εσύ και να τους το πεις και να επιμείνεις, ότι βάση του συμβολαίου σου, ισχύει αυτό κτλ.

    Ότι θες για θέματα εγγυήσεων, αν μπορώ να βοηθήσω στείλε μου.
    Αποστόλη τα θέματα εγγυήσεων και εγώ τα κατέχω αρκετά πιστεύω (λόγω δουλειάς ).
    Περισσότερο με προβληματίζει η τακτική εξυπηρέτησης της Sony γιατί φυσικά και δε θέλω refurbished συσκευή. Αν τη δώσω στον Κώτσο και φύγει από τα χέρια μου, επίσης, δεν θα έχω καθόλου έλεγχο και εικόνα τι θα κάνουν για την επισκευή, αν δηλαδή πρόκειται απλώς για το drive και μου το άλλαζαν χωρίς κόστος θα ήμουν ΟΚ. Το ζήτημα είναι ότι στην COMETRON θα το πάρουν και θα μου δώσουν ένα άλλο τυχαίο, χωρίς πολλά πολλά.

    Το να την ανοίξω μόνος για να αλλάξω το blu-ray δεν παίζει, αφού έχω την εγγύηση δε θέλω να βάλω χέρι στην κονσόλα.

    Θα πρέπει να τους κυνηγήσω στον Κώτσο για να με καλύψουν όσο γίνεται στο Total Support, βλέπω ότι έχει πολλά καλά https://www.kotsovolos.gr/site/suppo...BE%CE%B7%CF%82, απλώς διάβαζα και σε κάποια fora ότι δεν "τηρούν" πάντα όλα όσα προβλέπονται.

    Σε δουλειά να βρισκόμαστε, πρέπει να βρω και 2TB σκληρό για το backup, ώχου μανουλίτσα μου...

    Σας ευχαριστώ και τους 2 για τις απαντήσεις.

  2. #342
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by tsakali GR View Post
    Καλημέρα guys, γράφω εδώ για να μην ανοίγω καινούργιο thread.

    Την προηγούμενη εβδομάδα ξεκίνησε η κονσόλα να μου εμφανίζει το μήνυμα Unrecognized Disc Error σε κάποια παιχνίδια που η αλήθεια είναι ότι δεν τα είχα βάλει ξανά στο tray, καθώς μόλις βγήκαν από ζελατίνα.
    Συγκεκριμένα μου το εμφάνισε με το Mortal Kombat 11, το No Man's Sky και το Assassin's Creed Ezio Collection, όταν πρωτομπήκε το δισκάκι.

    Για την ιστορία η κονσόλα είναι PS4 PRO αγορασμένη Νοέμβριου του 2016 από τον Κωτσόβολο και γενικώς την έχω σε άριστη κατάσταση, αφού την καθαρίζω συχνά για να μην πιάσει σκόνη και το ίδιο ισχύει για τα discs.
    Επειδή την έχω σε κάθετη θέση θορυβήθηκα μήπως τελικά αυτό έφταιγε και προσπάθησα με τα ίδια δισκάκια ξανά σε οριζόντια αλλά δεν άλλαξε κάτι.

    Με ένα γρήγορο google search είδα ότι αυτό το πρόβλημα υπάρχει γενικώς και δοκίμασα διάφορες αλχημείες που προτείνονται σαν λύσεις όπως:

    - να κάνω boot σε safe mode και rebuild database
    - να κάνω update software
    - να καθαρίσω τα δισκάκια (lol)
    - να αποσυνδέσω πλήρως την κονσόλα και τα καλώδια και να τα συνδέσω πάλι

    Τελοσπάντων, με τα πολλά και μετά από 7-8 προσπάθειες τελικά διάβασε το δισκάκι, όμως ανησυχώ μήπως αυτό το πρόβλημα αρχίσει να εντείνεται.

    Να σημειώσω ότι όταν αγόρασα την κονσόλα πλήρωσα και πήρα την extra εγγύηση των 5 ετών που έδινε ο Κώτσος, άρα υποθετικά με καλύπτει ακόμα για βλάβες.

    Το ερώτημα είναι το εξής: να πάω την κονσόλα στον Κωτσόβολο εφόσον είμαι εντός εγγύησης για έλεγχο και υποθετικά θα τη στείλουν Sony και θα μου γυρίσει refurbished ή μπορώ να αιτηθώ αντικατάσταση με καινούργια; Ή να το αγνοήσω και είναι κάτι που συμβαίνει randomly με κάποια δισκάκια;
    Επίσης, φαντάζομαι ότι αν τελικά δώσω την κονσόλα το φρόνιμο θα ήταν να κάνω backup τα πάντα ε;

    Μου κάνει εντύπωση γιατί όπως είπα είμαι αρκετά ψείρας και όλα είναι στην εντέλεια από άποψη χρήσης και συντήρησης.
    Ακριβώς το ιδιο ειχα κι εγω πριν 2-3 μέρες, το ανέφερα σε αλλο thread. Αυτο που με έσωσε ηταν να πειράξω λίγο την βίδα απο κάτω
    https://support.playstation.com/s/ar...language=en_US

  3. The Following User Says Thank You to Snk For This Useful Post:

    tsakali GR (03-09-2019)

  4. #343
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Γιατί 2ΤΒ για μπακαπ; Αποκλείεται να είναι τόσο μεγάλα τα saves σου.

    (ως γνωστό τα παιχνίδια σε διαφορετικό playstation δεν μεταφέρονται, στην περίπτωση που σου δώσουν refurbished ή καινούριο)

  5. #344
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Παιδιά εδώ να ρωτήσω κάτι? Με έχει φάει ένας φίλος με παρόμοιο πρόβλημα να του αλλάξω στο Pro του, το BD-ROM (εκτός εγγύησης). Εντάξει η διαδικασία δεν είναι δύσκολη, αλλά φοβάμαι μήπως με την αλλαγή του drive, εντοπιστεί η αλλαγή και φάει κανένα ban η κονσόλα, γιατί "τροποποιήθηκε". Παίζει κάτι τέτοιο ή απλά αλλάξαμε drive και τελειώσαμε?

    Θυμάμαι κάτι είχε αναφέρει ο Slay, σχετικά αλλά δεν μπορώ να βρω το post του.

  6. #345
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Quote Originally Posted by Vengeance 64 View Post
    Παιδιά εδώ να ρωτήσω κάτι? Με έχει φάει ένας φίλος με παρόμοιο πρόβλημα να του αλλάξω στο Pro του, το BD-ROM (εκτός εγγύησης). Εντάξει η διαδικασία δεν είναι δύσκολη, αλλά φοβάμαι μήπως με την αλλαγή του drive, εντοπιστεί η αλλαγή και φάει κανένα ban η κονσόλα, γιατί "τροποποιήθηκε". Παίζει κάτι τέτοιο ή απλά αλλάξαμε drive και τελειώσαμε?

    Θυμάμαι κάτι είχε αναφέρει ο Slay, σχετικά αλλά δεν μπορώ να βρω το post του.
    Δεν είχε φάει ban. Απλά από κάποιο firmware και μετά η Sony ενεργοποίησε κάποιον "κώδικα" (δεν ξέρω τους όρους κτλ όπως εσείς σορρυ) που βλέπει αν έχει κάποιο hardware issue η κονσόλα και δεν σε αφήνει να ξαναπεράσεις κάποιο firmware update αν δεν διορθωθεί.

    Ο Slay είχε σπάσει κάποιο connectορα αν θυμάμαι καλά και δεν έκανε καλή επαφή ή κάτι τέτοιο.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  7. The Following User Says Thank You to WolfRathmA For This Useful Post:

    Sir_Teraflop (03-09-2019)

  8. #346
    PS4forums Addict tsakali GR's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Athens
    Posts
    1,662
    PSN ID
    tsakali_gr
    Name
    Γιώργος

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Γιατί 2ΤΒ για μπακαπ; Αποκλείεται να είναι τόσο μεγάλα τα saves σου.

    (ως γνωστό τα παιχνίδια σε διαφορετικό playstation δεν μεταφέρονται, στην περίπτωση που σου δώσουν refurbished ή καινούριο)

    Έχω κουμπωμένο επάνω έναν 4TB εξωτερικό για τα installations μεγάλων games και εσωτερικό έχω 2TB.

    Προφανώς όχι μόνο saves, κυρίως downloaded content σε DLCs, τα patches και ψηφιακές αγορές για περίπου 100 games.
    Τρελή μανούρα να κάτσω μετά να βρω τι είχα κατεβάσει και πότε και να τα περνάω ξανά.

    Πες τα installation των games δεν με απασχολούν γιατί όταν βάλω το δισκάκι θα το κάνει ξανά, όμως τα υπόλοιπα είναι μεγάλος όγκος και άσε που δε θυμάμαι καν πόσα είναι DLCs και αγορασμένα ψηφιακά.
    Το Library παίζει να'χει 800-900 items, σιγά μην βγάλω άκρη.

    Αυτά βαριέμαι και φυσικά τη μανούρα στον Κωτσόβολο και την Cometron για να καταφέρω να πάρω καινούργια κονσόλα (αν χρειαστεί).

  9. #347
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Ναι, όπως όμως έγραψα, όλα τα παραπάνω ισχύουν όταν θα πάρεις το δικό σου πάλι PS4.

    Αν πάρεις διαφορετικό είτε ανακατασκευασμένο, είτε καινούριο ΔΕΝ ισχύουν.

    Θα πρέπει να τα κατεβάσεις όλα από την αρχή. Ούτε τα installation ισχύουν, ούτε τα DLC, ούτε τίποτα.

    Μόνο τα saves ισχύον για μεταφορά (και μόνο αν χρησιμοποιήσεις το ίδιο psn account).

    Μεγάλη πίκρα, δυστυχώς ρε γμτ.

  10. #348
    PS4forums Addict tsakali GR's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Athens
    Posts
    1,662
    PSN ID
    tsakali_gr
    Name
    Γιώργος

    Default

    Χμμ, αν το κάνω deactivate ως primary κονσόλα πριν το δώσω στο service και μετά το φορμάρω ή το φορμάρουν γιατί λες ότι δεν μπορώ να μεταφέρω το backup σε άλλη κονσόλα;

    Θυμάμαι όταν είχα το απλό PS4 και πήρα το PRO έκανα το ίδιο πράγμα, μετέφερα ένα πλήρες backup σε εξωτερικό σκληρό, έκανα deactivate & φόρμαρα την παλιά κονσόλα και μετά στην καινούργια έκανα retrieve όλο το backup και activate και έπαιξαν όλα μια χαρά.

    Το μόνο μπλέξιμο ήταν να έχω έναν εξωτερικό να χωράει τότε όλο το backup. Πάνε βέβαια 3 χρόνια από τότε, έχει αλλάξει αυτό το μοτίβο;

    Σε κάθε περίπτωση θα πάω αυτές τις ημέρες στον Κωτσόβολο να εξηγήσω τι συμβαίνει και να δω τι θα μου πουν και φυσικά θα γράψω feedback μετά.
    Last edited by tsakali GR; 04-09-2019 at 11:19.

  11. #349
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Και εγώ θυμάμαι με το backup, είχα περάσει σε εξωτερικό σκληρό κάποια πράγματα, κυρίως το ντέμο του PT ήταν, και έπαιξε κανονικά στο Pro όταν έκανα την μεταφορά. Άλλο παιχνίδι δεν θυμάμαι όμως να είχα περάσει.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  12. The Following User Says Thank You to WolfRathmA For This Useful Post:

    panos74gr (02-01-2020)

  13. #350
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Α, ναι μέσω backup ναι.

    Ηλιθιωδώς κατάλαβα να κουμπώσεις τον σκληρό as is στο νέο PS4.

    Με την διαδικασία backup που περιγράφεις, ναι, γίνεται.....και θέλει χώρο και χρόνο όπως σωστά περιέγραψες.

  14. #351
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Α, ναι μέσω backup ναι.

    Ηλιθιωδώς κατάλαβα να κουμπώσεις τον σκληρό as is στο νέο PS4.

    Με την διαδικασία backup που περιγράφεις, ναι, γίνεται.....και θέλει χώρο και χρόνο όπως σωστά περιέγραψες.

    Νομίζω ρεσυ πως αν βάλεις τον σκληρό σου σε άλλο PS4 και κάνεις login με τον λογαριασμό σου, πρέπει να παίζει κανονικά. (Εκτός και αν με ξεγελάει το γεγονός ότι γίνεται αυτό στο Xbox One.)
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  15. #352
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Όχι σε καμία περίπτωση, αυτό δεν γίνεται, η απλή σύνδεση σκληρού από μηχάνημα σε μηχάνημα........100% σίγουρο. Το υλικό εντός σκληρού "δένεται" (με απλά λόγια) με το account ΚΑΙ το μηχάνημα.

    Μέσω backup γίνεται, γιατί στη διαδικασία του backup "αποσυνδέεται" το υλικό (του σκληρού) από το μηχάνημα (όχι όμως από το account), έτσι ώστε να μπορείς να ξαναπεράσεις το backup σε νέο μηχάνημα με το ίδιο όμως account.
    Last edited by Lefteris_X; 04-09-2019 at 14:31.

  16. #353
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by WolfRathmA View Post
    (Εκτός και αν με ξεγελάει το γεγονός ότι γίνεται αυτό στο Xbox One.)
    Μάλλον αυτό για στο xbx έτσι είναι όντως.

  17. #354
    PS4forums Addict tsakali GR's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Athens
    Posts
    1,662
    PSN ID
    tsakali_gr
    Name
    Γιώργος

    Default

    Quote Originally Posted by tsakali GR View Post
    Καλημέρα guys, γράφω εδώ για να μην ανοίγω καινούργιο thread.

    Την προηγούμενη εβδομάδα ξεκίνησε η κονσόλα να μου εμφανίζει το μήνυμα Unrecognized Disc Error σε κάποια παιχνίδια που η αλήθεια είναι ότι δεν τα είχα βάλει ξανά στο tray, καθώς μόλις βγήκαν από ζελατίνα.
    Συγκεκριμένα μου το εμφάνισε με το Mortal Kombat 11, το No Man's Sky και το Assassin's Creed Ezio Collection, όταν πρωτομπήκε το δισκάκι.

    Για την ιστορία η κονσόλα είναι PS4 PRO αγορασμένη Νοέμβριου του 2016 από τον Κωτσόβολο και γενικώς την έχω σε άριστη κατάσταση, αφού την καθαρίζω συχνά για να μην πιάσει σκόνη και το ίδιο ισχύει για τα discs.
    Επειδή την έχω σε κάθετη θέση θορυβήθηκα μήπως τελικά αυτό έφταιγε και προσπάθησα με τα ίδια δισκάκια ξανά σε οριζόντια αλλά δεν άλλαξε κάτι.

    Με ένα γρήγορο google search είδα ότι αυτό το πρόβλημα υπάρχει γενικώς και δοκίμασα διάφορες αλχημείες που προτείνονται σαν λύσεις όπως:

    - να κάνω boot σε safe mode και rebuild database
    - να κάνω update software
    - να καθαρίσω τα δισκάκια (lol)
    - να αποσυνδέσω πλήρως την κονσόλα και τα καλώδια και να τα συνδέσω πάλι

    Τελοσπάντων, με τα πολλά και μετά από 7-8 προσπάθειες τελικά διάβασε το δισκάκι, όμως ανησυχώ μήπως αυτό το πρόβλημα αρχίσει να εντείνεται.

    Να σημειώσω ότι όταν αγόρασα την κονσόλα πλήρωσα και πήρα την extra εγγύηση των 5 ετών που έδινε ο Κώτσος, άρα υποθετικά με καλύπτει ακόμα για βλάβες.

    Το ερώτημα είναι το εξής: να πάω την κονσόλα στον Κωτσόβολο εφόσον είμαι εντός εγγύησης για έλεγχο και υποθετικά θα τη στείλουν Sony και θα μου γυρίσει refurbished ή μπορώ να αιτηθώ αντικατάσταση με καινούργια; Ή να το αγνοήσω και είναι κάτι που συμβαίνει randomly με κάποια δισκάκια;
    Επίσης, φαντάζομαι ότι αν τελικά δώσω την κονσόλα το φρόνιμο θα ήταν να κάνω backup τα πάντα ε;

    Μου κάνει εντύπωση γιατί όπως είπα είμαι αρκετά ψείρας και όλα είναι στην εντέλεια από άποψη χρήσης και συντήρησης.
    Λοιπόν, όπως είχα πει επανέρχομαι με το ιστορικό για πληροφοριακούς λόγους.

    Καταρχάς με εξαίρεση το γεγονός ότι η όλη διαδικασία πήρε περίπου ένα μήνα, είμαι σημαντικά ευχαριστημένος από την εξυπηρέτηση του Κωτσόβολου στο πλαίσιο της extra εγγύησης που είχα πληρώσει.
    Σε όλο το στάδιο είχα επικοινωνία μέσω SMS και με τηλεφωνήματα από το κατάστημα για την πρόοδο.

    Την κονσόλα την παρέδωσα στο κατάστημα 12/09 εξηγώντας ποιο ήταν το πρόβλημα και παρόλο που επέμεινα για αντικατάσταση με καινούργια, τα παιδιά στον Κωτσόβολο εξήγησαν ότι αναγκαστικά ακολουθούν την πολιτική του κατασκευαστή.
    Εδώ έρχεται δυστυχώς το policy της Sony Hellas που δεν κάνει διάγνωση του προβλήματος, ούτε επισκευές και στέλνει refurbished.

    Εμένα η κονσόλα μου ήταν στην πένα, τόσο εξωτερικά, όσο και εσωτερικά και εξήγησα ότι δε θέλω να πάρω μια άλλη τυχαία κονσόλα, ακόμη κι αν είναι επισκευασμένη, γιατί δεν ξέρω τι χρήση έχει κάνει ο προηγούμενος κάτοχος. Ζήτησα να σημειωθεί αυτό στο δελτίο κατά την παράδοση και ότι ήθελα να με ενημερώσουν πριν γίνει ο,τιδήποτε, γιατί μπορεί π.χ. εγώ να ήθελα να επισκευάσω μόνος μου το πρόβλημα στην κονσόλα μου. Εννοείται από τη Sony δεν ασχολήθηκαν και περίπου 15 ημέρες από την αρχική ημερομηνία έστειλαν στον Κωτσόβολο άλλη κονσόλα.

    Όταν πήγα να παραλάβω, ευτυχώς μου έκοψε να ανοίξω μέσα στο κατάστημα το σφραγισμένο κουτί για να ελέγξω την κονσόλα, και διαπίστωσα ότι αφενός είχε μικροχτυπήματα στα πλαϊνα εσωτερικά και το τραγικό στο πίσω μέρος όπου ήταν το barcode είχε πάρα πολλές γρατζουνιές λες και κάποιος χάραξε επίτηδες το barcode. Εννοείται ότι αρνήθηκα να το πάρω και ζήτησα να το στείλουν πίσω και να μου έρθει μια κονσόλα άψογη. Το παιδί στον Κωτσόβολο ήταν πολύ εξυπηρετικό και βοηθητικό και σημείωσε στο δελτίο τις παρατηρήσεις μου.

    Εν τέλει, η 2η κονσόλα που ήρθε ήταν άψογη, σχεδόν μύριζε "καινουργίλα", την πήρα σπίτι, έκανα το restore και όλα καλά. Βέβαια, είχε ακόμη ένα plot twist... η παροχή της κονσόλας που είχα δώσει είχε "χοντρό" βύσμα σαν αυτό του Η/Υ και αυτή που μου έστειλαν μετά είχε το λεπτό διπλό, άρα έπρεπε να ψάχνω καλώδιο

    Τελοσπάντων, τέλος καλό, όλα καλά.

    Γενικώς, να εύχεστε να μην σας τύχει τίποτα.

  18. #355
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Παιδιά καλησπέρα. Μπορεί κάποιος παρακαλώ να μου πει τι γίνεται με αυτό το σφάλμα? Γνωρίζει κανείς?

    Να ανησυχώ Δηλαδή ή είναι κάτι συχνό?
    Βασικά στα 3 χρόνια που εχω το Ps4Pro πρώτη φορά το βλέπω.
    Last edited by cocous; 20-11-2019 at 22:54.

  19. #356
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Δεν είναι και ότι πιο ευχάριστο ή θετικό σαν μήνυμα, ειδικά αν το τρως στην μάπα συχνά όπως συνέβαινε κάποια περίοδο σε εμένα (day1 launch PS4). Είναι εντελώς απροσδιόριστο και μπορεί να είναι κάτι δυσάρεστο ειδικά όπως είπα αν σου το βγάζει συχνά, μετά μπαίνεις και διαβάζεις τις προτάσεις της Sony και σε λούζει κρύος ιδρώτας. Κάποια random θα έλεγα αστοχία του συστήματος που όμως σε πρώτη φάση αν δεν είναι κάτι όντως σοβαρό, αντιμετωπίζεται αρκετά εύκολα. Από την προσωπική εμπειρία που έχω, το πιο απλό σχετίζεται με κάποιο παιχνίδι και μέρος από τα δεδομένα του που για απροσδιόριστο λόγο (πιθανόν και λόγω αστοχίας / bad sectors του σκληρού δίσκου) κάποια δεδομένα δεν είναι προσπελάσιμα ή είναι φθαρμένα. Υποθέτω φυσικά ότι έχεις το τελευταίο firmware update και μπαίνεις απροβλημάτιστα σε κονσόλα και διαδίκτυο.

    Βγες σε safe mode ακολουθώντας τις οδηγίες της Sony:


    1. Turn off the PS4 system by pressing the power button on the front panel. The power indicator will blink for a few moments before turning off.
    2. Once the PS4 system is off, press and hold the power button again. Release it after you hear the second beep: one beep will sound when you first press, and another seven seconds later.
    3. Connect the DUALSHOCK 4 with the USB cable and press the PS button on the controller.



    Επίλεξε την επιλογή REBUILD DATABASE και δώσε χρόνο στο σύστημα σου να προβεί σε έλεγχο και "αναδόμηση" τυχόν προβληματικών δεδομένων του δίσκου. Αναλόγως των δεδομένων μπορεί να πάρει λίγη ώρα, αν και η προσωπική εμπειρία μου είναι ότι δεν κρατάει πολύ (μερικές φορές ελάχιστα) ας είναι και γεμάτος ο δίσκος.

    Το rebuild database δεν είναι μία κακή διαδικασία, μπορεί να γίνεται ανά περιόδο για προληπτικούς λόγους, ειδικά αν γράφετε και σβήνετε συχνά παιχνίδια στον δίσκο ή έχετε συχνά updates σε κάποιους τίτλους σας. Φυσικά είναι πολύ χρήσιμο μετά από σφάλματα του συστήματος, ειδικά αυτού του τύπου.


    safe mode:
    https://www.playstation.com/en-gb/ge...playstation-4/

    rebuild database:

    Scans the drive and creates a new database of all content on the system. This operation may take a long time depending on the type and number of data items.

    This option is useful for cleaning up the data on your PS4 as it reorganises everything on the hard drive. Select this option if you are experiencing issues such as game freezes or frame rate drops.


  20. The Following User Says Thank You to Nek_Food For This Useful Post:

    cocous (21-11-2019)

  21. #357
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Ευχαριστώ. Πάντως είδα το ιστορικό και παρατήρησα ότι στο παρελθόν το έχει ξανακάνει. Απλά επειδή το δουλεύει και ο γιος μου δεν θυμόταν το σφάλμα. Αλλού διάβασα οτι εχει να κάνει με κακόβουλα μυνήματα. Τι να πω. Πάντως εδώ και 3 χρόνια δεν το είχα κάνει rebuild database οπότε ευκαιρία ήταν. Πρόσφατα του άλλαξα και θερμοαγώγιμη και ηρέμησε το κεφαλάκι μου επειδή έκανε σαν jet.
    Μακάρι να είναι έως εδώ. Όμως σε αναζητήσεις που έκανα στο διαδίκτυο αρκετοί χρήστες το αντιμετωπίζουν οπότε δεν ειμαι μόνος.

  22. #358
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Δες αν μπορείς να συνδυάσεις το σφάλμα και την όποια εμφάνιση του με κάποια εφαρμογή. Το πιο πιθανό είναι κάποια δεδομένα της εφαρμογής να είναι εσφαλμένα και να κρεμάει το σύστημα λόγω αυτών. Μετά το rebuild αν συνεχίσει να σου το βγάζει και όντως σχετίζεται με την λειτουργία κάποιου τίτλου, διέγραψε τον υπεύθυνο τίτλο αυτό και επανέγκατέστησε τον.

    Εμένα το έβγαζε σε ένα συγκεκριμένο τίτλο συχνά (μέσα σε μια εβδομάδα και 3 φορές σίγουρα, μην πω και κάθε μέρα). Έκανα rebuild και διορθώθηκε για κάποιο καιρό. Μετά επανεμφανίστηκε αλλά στην πορεία τον ολοκλήρωσα/τερμάτισα και τον έσβησα εντελώς. Έκτοτε δεν μου έβγαλε ξανά το ίδιο σφάλμα και έχω στο ενδιάμεσο αδειάσει τον δίσκο από πολύ "'αχρηστο/περιττό" υλικό, ίσως αυτό να του έδωσε λίγο χώρο παραπάνω να "αναπνεύσει".

    Πιθανολογώ χωρίς να είμαι και απόλυτος, ότι όταν ο δίσκος φτάνει στα όρια του από πλευράς χώρου, ενδεχομένως να αυξάνεται η πιθανότητα εμφάνισης σφαλμάτων λόγω επιπλέον αναγκών του λειτουργικού, ειδικά σε πολυκαιρισμένο σκληρό δίσκο που ίσως έχει και κάποια bad sectors από την χρήση (?).


    Υ.Γ.: για τα κακόβουλα μηνύματα, επειδή κυκλοφορούν (προσωπικά κάνω report/block τέτοιου είδους χρήστες) και επειδή το χρησιμοποιεί και ο μικρός(?) θα μπορούσες να αλλάξεις ρύθμιση ώστε να μην λαμβάνεις μηνύματα από άγνωστους χρήστες:

    1. Go to [Settings] > [Account Management] > [Privacy Settings] and enter your password.
    2. Select the feature you would like to change Privacy Settings for: [Personal Info | Messaging].
    3. Choose who you want to allow from the drop-down menu: Friends, Friends of Friends or No One and select [Confirm].
    https://manuals.playstation.net/docu...s/privacy.html

  23. The Following User Says Thank You to Nek_Food For This Useful Post:

    cocous (21-11-2019)

  24. #359
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Βασικά δεν μου το έκανε σε εφαρμογή αλλά σε chat room και στα μηνύματα. Πιο Πριν έπαιζα Call of duty αλλά το είχα τερματίσει. Πάντως σήμερα λίγο που έβαλα δεν έκανε τίποτα και το ζορισα αρκετά. Έμπαινα έβγαινα έκανα share play ήμουν σε chat ταυτόχρονα, αφου το έβλεπα καθυστερούσε. Παρόλα αυτά δεν ξανα έκανε κάτι. Μακάρι να ήταν τυχαίο. Και μιλάμε το μηχάνημα το έχω σαν τα μάτια μου. Και σαν ώρες δεν έχει γράψει πολλές. Άλλαξα οπως ανέφερα και θερμοαγωγιμη και είναι διαμάντι.


  25. #360
    edessaios's Avatar
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Έδεσσα
    Posts
    6
    Name
    Γιώργος

    Default

    Καλησπέρα παιδιά, μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με το πρόβλημα που έχω με το PS4 Pro
    Μου βγάζει αυτό το μήνυμα και δεν μπορώ να κάνω τίποτα παραπέρα....

    - - - Updated - - -

    Αναφορά προβλήματος CE-36329-3

    - - - Updated - - -

    https://prntscr.com/gallery.html

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •