Page 18 of 18 FirstFirst ... 81415161718
Results 341 to 353 of 353

Thread: PlayStation 4 Error Codes and Solution.

PS4forums Addict tsakali GR's Avatar
    PSN ID
    tsakali_gr
    Name
    Γιώργος

Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Αν σου κάνει τον ήχο που κάνει στην αρχή τότε θα χαλάσει κάποια στιγμή και μου έχει πει παιδί που δουλεύει στα Public ότι είναι πολύ συχνό πρόβλημα.
    Είσαι τυχερός που έχει την εξτρα εγγύηση γιατί για το δικό μου μου είχαν ζητήσει 200+ € από την Cometron. Γενικά η ποιότητα κατασκευής του Pro είναι εντυπωσιακά κακή.
    Ναι Λεωνίδα δυστυχώς αυτό άρχισε να κάνει, άρα από όσα λες βαδίζει αργά προς το να πεθάνει. Το video αυτό (και πολλά άλλα) τα είδα, γιατροσόφια τα θεωρώ ένος προαναγγελθέντος θανάτου.

Quote Originally Posted by WolfRathmA View Post
    Οι βλάβες φίλε Γιώργο δεν έχουν να κάνουν με καλή συντήρηση (δεν λέω να την κοπανάς την κονσόλα κτλ). Αν κάτι είναι να χαλάσει, θα χαλάσει. Μηχανήματα είναι. Υγεία να έχουμε.

Από εκεί και έπειτα αν το παρουσιάσει πάλι, να το πας στον Κωτσόβολο να στο καλύψουν στην εγγύηση που έχεις πληρώσει. Ως συνήθως το service της Sony είναι απαράδεκτο και ανύπαρκτο. Ανακατασκευασμένη θα σου δώσουν. Από εκεί και πέρα διάβασε και το συμβόλαιο του Total Support του Κωτσόβολου που έχεις να δεις τι δικαιούσαι. Παράδειγμα, πρέπει η επισκευή να πάρει το πολύ 7 μέρες ας πούμε. Αν καθυστερήσουν παραπάνω, σου κάνουν αντικατάσταση οι ίδιοι (Κωτσόβολος και όχι Sony), αλλά θα πρέπει να τους "τσιγκλήσεις" λίγο εσύ και να τους το πεις και να επιμείνεις, ότι βάση του συμβολαίου σου, ισχύει αυτό κτλ.

Ότι θες για θέματα εγγυήσεων, αν μπορώ να βοηθήσω στείλε μου.
    Αποστόλη τα θέματα εγγυήσεων και εγώ τα κατέχω αρκετά πιστεύω (λόγω δουλειάς ).
    Περισσότερο με προβληματίζει η τακτική εξυπηρέτησης της Sony γιατί φυσικά και δε θέλω refurbished συσκευή. Αν τη δώσω στον Κώτσο και φύγει από τα χέρια μου, επίσης, δεν θα έχω καθόλου έλεγχο και εικόνα τι θα κάνουν για την επισκευή, αν δηλαδή πρόκειται απλώς για το drive και μου το άλλαζαν χωρίς κόστος θα ήμουν ΟΚ. Το ζήτημα είναι ότι στην COMETRON θα το πάρουν και θα μου δώσουν ένα άλλο τυχαίο, χωρίς πολλά πολλά.

Το να την ανοίξω μόνος για να αλλάξω το blu-ray δεν παίζει, αφού έχω την εγγύηση δε θέλω να βάλω χέρι στην κονσόλα.

Θα πρέπει να τους κυνηγήσω στον Κώτσο για να με καλύψουν όσο γίνεται στο Total Support, βλέπω ότι έχει πολλά καλά https://www.kotsovolos.gr/site/suppo...BE%CE%B7%CF%82, απλώς διάβαζα και σε κάποια fora ότι δεν "τηρούν" πάντα όλα όσα προβλέπονται.

Σε δουλειά να βρισκόμαστε, πρέπει να βρω και 2TB σκληρό για το backup, ώχου μανουλίτσα μου...

Σας ευχαριστώ και τους 2 για τις απαντήσεις.

PS4forums Addict Snk's Avatar
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

Quote Originally Posted by tsakali GR View Post
    Καλημέρα guys, γράφω εδώ για να μην ανοίγω καινούργιο thread.

Την προηγούμενη εβδομάδα ξεκίνησε η κονσόλα να μου εμφανίζει το μήνυμα Unrecognized Disc Error σε κάποια παιχνίδια που η αλήθεια είναι ότι δεν τα είχα βάλει ξανά στο tray, καθώς μόλις βγήκαν από ζελατίνα.
    Συγκεκριμένα μου το εμφάνισε με το Mortal Kombat 11, το No Man's Sky και το Assassin's Creed Ezio Collection, όταν πρωτομπήκε το δισκάκι.

Για την ιστορία η κονσόλα είναι PS4 PRO αγορασμένη Νοέμβριου του 2016 από τον Κωτσόβολο και γενικώς την έχω σε άριστη κατάσταση, αφού την καθαρίζω συχνά για να μην πιάσει σκόνη και το ίδιο ισχύει για τα discs.
    Επειδή την έχω σε κάθετη θέση θορυβήθηκα μήπως τελικά αυτό έφταιγε και προσπάθησα με τα ίδια δισκάκια ξανά σε οριζόντια αλλά δεν άλλαξε κάτι.

Με ένα γρήγορο google search είδα ότι αυτό το πρόβλημα υπάρχει γενικώς και δοκίμασα διάφορες αλχημείες που προτείνονται σαν λύσεις όπως:

- να κάνω boot σε safe mode και rebuild database
    - να κάνω update software
    - να καθαρίσω τα δισκάκια (lol)
    - να αποσυνδέσω πλήρως την κονσόλα και τα καλώδια και να τα συνδέσω πάλι

Τελοσπάντων, με τα πολλά και μετά από 7-8 προσπάθειες τελικά διάβασε το δισκάκι, όμως ανησυχώ μήπως αυτό το πρόβλημα αρχίσει να εντείνεται.

Να σημειώσω ότι όταν αγόρασα την κονσόλα πλήρωσα και πήρα την extra εγγύηση των 5 ετών που έδινε ο Κώτσος, άρα υποθετικά με καλύπτει ακόμα για βλάβες.

Το ερώτημα είναι το εξής: να πάω την κονσόλα στον Κωτσόβολο εφόσον είμαι εντός εγγύησης για έλεγχο και υποθετικά θα τη στείλουν Sony και θα μου γυρίσει refurbished ή μπορώ να αιτηθώ αντικατάσταση με καινούργια; Ή να το αγνοήσω και είναι κάτι που συμβαίνει randomly με κάποια δισκάκια;
    Επίσης, φαντάζομαι ότι αν τελικά δώσω την κονσόλα το φρόνιμο θα ήταν να κάνω backup τα πάντα ε;

Μου κάνει εντύπωση γιατί όπως είπα είμαι αρκετά ψείρας και όλα είναι στην εντέλεια από άποψη χρήσης και συντήρησης.
    Ακριβώς το ιδιο ειχα κι εγω πριν 2-3 μέρες, το ανέφερα σε αλλο thread. Αυτο που με έσωσε ηταν να πειράξω λίγο την βίδα απο κάτω
    https://support.playstation.com/s/ar...language=en_US

3. The Following User Says Thank You to Snk For This Useful Post:

tsakali GR (03-09-2019)

Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    PSN ID
    Lefteris_X

Γιατί 2ΤΒ για μπακαπ; Αποκλείεται να είναι τόσο μεγάλα τα saves σου.

(ως γνωστό τα παιχνίδια σε διαφορετικό playstation δεν μεταφέρονται, στην περίπτωση που σου δώσουν refurbished ή καινούριο)

Παιδιά εδώ να ρωτήσω κάτι? Με έχει φάει ένας φίλος με παρόμοιο πρόβλημα να του αλλάξω στο Pro του, το BD-ROM (εκτός εγγύησης). Εντάξει η διαδικασία δεν είναι δύσκολη, αλλά φοβάμαι μήπως με την αλλαγή του drive, εντοπιστεί η αλλαγή και φάει κανένα ban η κονσόλα, γιατί "τροποποιήθηκε". Παίζει κάτι τέτοιο ή απλά αλλάξαμε drive και τελειώσαμε?

Θυμάμαι κάτι είχε αναφέρει ο Slay, σχετικά αλλά δεν μπορώ να βρω το post του.

Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

Quote Originally Posted by Vengeance 64 View Post
    Παιδιά εδώ να ρωτήσω κάτι? Με έχει φάει ένας φίλος με παρόμοιο πρόβλημα να του αλλάξω στο Pro του, το BD-ROM (εκτός εγγύησης). Εντάξει η διαδικασία δεν είναι δύσκολη, αλλά φοβάμαι μήπως με την αλλαγή του drive, εντοπιστεί η αλλαγή και φάει κανένα ban η κονσόλα, γιατί "τροποποιήθηκε". Παίζει κάτι τέτοιο ή απλά αλλάξαμε drive και τελειώσαμε?

Θυμάμαι κάτι είχε αναφέρει ο Slay, σχετικά αλλά δεν μπορώ να βρω το post του.
    Δεν είχε φάει ban. Απλά από κάποιο firmware και μετά η Sony ενεργοποίησε κάποιον "κώδικα" (δεν ξέρω τους όρους κτλ όπως εσείς σορρυ) που βλέπει αν έχει κάποιο hardware issue η κονσόλα και δεν σε αφήνει να ξαναπεράσεις κάποιο firmware update αν δεν διορθωθεί.

Ο Slay είχε σπάσει κάποιο connectορα αν θυμάμαι καλά και δεν έκανε καλή επαφή ή κάτι τέτοιο.
    LG OLED 55C7V | ONKYO TX-NR555 | Magnat Monitor Supreme 202 - Subwoofer Yamaha YST-SW030 - TAGA Harmony TOS-315 [5.1.2] Dolby Atmos | PS4 Pro | Xbox One X

Follow me!
    twitch.tv/wolfrathma

7. The Following User Says Thank You to WolfRathmA For This Useful Post:

Vengeance 64 (03-09-2019)

PSN ID
    tsakali_gr
    Name
    Γιώργος

Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Γιατί 2ΤΒ για μπακαπ; Αποκλείεται να είναι τόσο μεγάλα τα saves σου.

(ως γνωστό τα παιχνίδια σε διαφορετικό playstation δεν μεταφέρονται, στην περίπτωση που σου δώσουν refurbished ή καινούριο)

Έχω κουμπωμένο επάνω έναν 4TB εξωτερικό για τα installations μεγάλων games και εσωτερικό έχω 2TB.

Προφανώς όχι μόνο saves, κυρίως downloaded content σε DLCs, τα patches και ψηφιακές αγορές για περίπου 100 games.
    Τρελή μανούρα να κάτσω μετά να βρω τι είχα κατεβάσει και πότε και να τα περνάω ξανά.

Πες τα installation των games δεν με απασχολούν γιατί όταν βάλω το δισκάκι θα το κάνει ξανά, όμως τα υπόλοιπα είναι μεγάλος όγκος και άσε που δε θυμάμαι καν πόσα είναι DLCs και αγορασμένα ψηφιακά.
    Το Library παίζει να'χει 800-900 items, σιγά μην βγάλω άκρη.

Αυτά βαριέμαι και φυσικά τη μανούρα στον Κωτσόβολο και την Cometron για να καταφέρω να πάρω καινούργια κονσόλα (αν χρειαστεί).

PSN ID
    Lefteris_X

Ναι, όπως όμως έγραψα, όλα τα παραπάνω ισχύουν όταν θα πάρεις το δικό σου πάλι PS4.

Αν πάρεις διαφορετικό είτε ανακατασκευασμένο, είτε καινούριο ΔΕΝ ισχύουν.

Θα πρέπει να τα κατεβάσεις όλα από την αρχή. Ούτε τα installation ισχύουν, ούτε τα DLC, ούτε τίποτα.

Μόνο τα saves ισχύον για μεταφορά (και μόνο αν χρησιμοποιήσεις το ίδιο psn account).

Μεγάλη πίκρα, δυστυχώς ρε γμτ.

PSN ID
    tsakali_gr
    Name
    Γιώργος

Χμμ, αν το κάνω deactivate ως primary κονσόλα πριν το δώσω στο service και μετά το φορμάρω ή το φορμάρουν γιατί λες ότι δεν μπορώ να μεταφέρω το backup σε άλλη κονσόλα;

Θυμάμαι όταν είχα το απλό PS4 και πήρα το PRO έκανα το ίδιο πράγμα, μετέφερα ένα πλήρες backup σε εξωτερικό σκληρό, έκανα deactivate & φόρμαρα την παλιά κονσόλα και μετά στην καινούργια έκανα retrieve όλο το backup και activate και έπαιξαν όλα μια χαρά.

Το μόνο μπλέξιμο ήταν να έχω έναν εξωτερικό να χωράει τότε όλο το backup. Πάνε βέβαια 3 χρόνια από τότε, έχει αλλάξει αυτό το μοτίβο;

Σε κάθε περίπτωση θα πάω αυτές τις ημέρες στον Κωτσόβολο να εξηγήσω τι συμβαίνει και να δω τι θα μου πουν και φυσικά θα γράψω feedback μετά.
    Last edited by tsakali GR; 04-09-2019 at 10:19.

PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

Και εγώ θυμάμαι με το backup, είχα περάσει σε εξωτερικό σκληρό κάποια πράγματα, κυρίως το ντέμο του PT ήταν, και έπαιξε κανονικά στο Pro όταν έκανα την μεταφορά. Άλλο παιχνίδι δεν θυμάμαι όμως να είχα περάσει.
    LG OLED 55C7V | ONKYO TX-NR555 | Magnat Monitor Supreme 202 - Subwoofer Yamaha YST-SW030 - TAGA Harmony TOS-315 [5.1.2] Dolby Atmos | PS4 Pro | Xbox One X

Follow me!
    twitch.tv/wolfrathma

PSN ID
    Lefteris_X

Α, ναι μέσω backup ναι.

Ηλιθιωδώς κατάλαβα να κουμπώσεις τον σκληρό as is στο νέο PS4.

Με την διαδικασία backup που περιγράφεις, ναι, γίνεται.....και θέλει χώρο και χρόνο όπως σωστά περιέγραψες.

PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Α, ναι μέσω backup ναι.

Ηλιθιωδώς κατάλαβα να κουμπώσεις τον σκληρό as is στο νέο PS4.

Με την διαδικασία backup που περιγράφεις, ναι, γίνεται.....και θέλει χώρο και χρόνο όπως σωστά περιέγραψες.

Νομίζω ρεσυ πως αν βάλεις τον σκληρό σου σε άλλο PS4 και κάνεις login με τον λογαριασμό σου, πρέπει να παίζει κανονικά. (Εκτός και αν με ξεγελάει το γεγονός ότι γίνεται αυτό στο Xbox One.)

Follow me!
    twitch.tv/wolfrathma

PSN ID
    Lefteris_X

Όχι σε καμία περίπτωση, αυτό δεν γίνεται, η απλή σύνδεση σκληρού από μηχάνημα σε μηχάνημα........100% σίγουρο. Το υλικό εντός σκληρού "δένεται" (με απλά λόγια) με το account ΚΑΙ το μηχάνημα.

Μέσω backup γίνεται, γιατί στη διαδικασία του backup "αποσυνδέεται" το υλικό (του σκληρού) από το μηχάνημα (όχι όμως από το account), έτσι ώστε να μπορείς να ξαναπεράσεις το backup σε νέο μηχάνημα με το ίδιο όμως account.
    Last edited by Lefteris_X; 04-09-2019 at 13:31.

Quote Originally Posted by WolfRathmA View Post
    (Εκτός και αν με ξεγελάει το γεγονός ότι γίνεται αυτό στο Xbox One.)
    Μάλλον αυτό για στο xbx έτσι είναι όντως.

Page 18 of 18 FirstFirst ... 81415161718

Bookmarks

Bookmarks