Page 6 of 19 FirstFirst ... 234567891016 ... LastLast
Results 101 to 120 of 371

Thread: PlayStation 4 Error Codes and Solution.

  1. #101
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,688
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    UPDATE**********



    Λοιπόν, παρόλο που πέρασαν μόλις 40-50 λεπτά της ώρας από την στιγμή που ξεκίνησε το download του update για το DC Universe Online (6.5GB)........είδα ότι έχει τελειώσει. Με την μια πήγε το μυαλό μου ότι κάτι στραβό έχει γίνει πάλι - αποκλείεται η γραμμή μου, που μετά βίας φτάνει τα 10 ΜΒιτ να κατέβασε 6.5GB σε 45-50 mins. Τεσπα, πατάω να φορτώσει το DC uni και με το που φτάνει στην γνωστή οθόνη.......τσάάάάάάάάκ "Network features..." και Np-34924-2 error. "Αυτά είναι", είπα. "Ντερ σπίτεν, γαμείτεν", ξεστόμισα. Quit και λέω ας δοκιμάσω την φουτάνα την τύχη μου με το Resogun, αν και ξέρω ότι άκυρο θα φάω.........όπου και τελικά το έφαγα. Αυτά, με τους νέους OTE DNS πλέον. Άρα @@ παίζουν ρόλο παλιοί και νέοι DNS.

    Οπότε.....εκεί που κάθομαι και κοιτάζω την TV, λέω......για κάτσε να φορτώσω άλλη μια φορά το DC Uni...πατάω.....και όσο δείχνει την αρχική εικόνα και γράφει loading, τραβάω ένα "φλας" και βγάζω το καλώδιο της τηλεφωνικής γραμμής από το μόντεμ, έτσι ώστε χωρίς να το κάνω ρεσέτ, να αποσυνδεθεί/επανασυνδεθεί με το DSLAM και να δω τι θα γίνει...........και τελικά..............έκανε κανονικά login το DC Uni, μπήκα μέσα, επέλεξα τον χαρακτήρα που έχω εδώ και κάτι χρόνια από το PS3, έπαιξα για 20-30 secs και το έκανα quit. Άρα; Δεν παίζουν ρόλο οι DNS. Κάτι άλλο γίνεται, στάνταρντ. Στο νετ, έχω δει κόσμο (ομολογουμένως όχι πολύ) να έχει ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πρόβλημα (άσχετα το παιχνίδι), από διάφορες χώρες, όπως Γερμανία, Ολλανδία, ΗΠΑ.....ε, τι στο καλό; ΟΤΕ έχουν κι εκεί; Και μάλιστα, ταυτόχρονα οι ISP από τις άλλες χώρες, προκάλεσαν το ίδιο-κοινό πρόβλημα με εμάς στην Ελλάδα, συγκεκριμένα από την Παρασκευή 23/01/2014 (άλλοι λένε και από Πέμπτη);;;;;;; Περίεργα πράματα...

  2. #102
    Cool Member Stergios's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    serres
    Posts
    263
    PSN ID
    Samaras-Greece

    Default

    Εγω πάντως εφαγα καμια ώρα τωρα σπίτι να ανοιγοκλείνω το modem και μαντέψατε τι έγινε!!!!!! @@ μπλε..... Δεν κατάφερα ουτε μια φορα να ξεκινήσω game χωρίς το μηνυμα στα δεξια με το που τρέχω το game...!!!!τι άλλο μας μένει να κανουμε παιδια;

  3. #103
    PS4forums Fanatic james9's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Lamia
    Posts
    3,105
    PSN ID
    king_james9t
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Για να καταλάβω δεν συνδέεστε καθόλου; Δηλαδή ούτε να δείτε profile, trophies, friendlist? Σας βγάζει μήνυμα ακόμη κ αν παίζετε campaign ας πούμε;

    Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    Spoiler!

  4. #104
    Cool Member Stergios's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    serres
    Posts
    263
    PSN ID
    Samaras-Greece

    Default

    Κανουμε τα πάντα εκτος απο multiplayer game...

  5. #105
    PS4forums Fanatic james9's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Lamia
    Posts
    3,105
    PSN ID
    king_james9t
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ε με τις φτωχές μου γνώσεις στα δίκτυα δεν είναι κ πολύ πιθανό να φταίει ο παροχος ρε παιδιά.

    Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    Spoiler!

  6. #106
    Cool Member Stergios's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    serres
    Posts
    263
    PSN ID
    Samaras-Greece

    Default

    Υπάρχουν παιδια που έχουν δοκιμάσει τα πάντα και δεν λύνεται το θεμα με το Np-34924-2 error..ειναι καθαρά δικο τους το πρόβλημα αλλα η μαμα Sony μ@μιετε ασύστολα και μας εχει γραμμένους!!!δηλαδη
    Στην υπόλοιπη Ευρώπη και Αμερική παίζουν ολοι καλα;ουτε ένας εχει το ίδιο θεμα;;;;

  7. #107
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,688
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    διαβάστε από την αρχή το θρεντ και σε όλα αυτά που ρωτάτε θα βρείτε τις απαντήσεις (δεν τα γράφω πάλι, ώστε να κρατηθεί η ροή με τα ποστ).

  8. #108
    Cool Member Stergios's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    serres
    Posts
    263
    PSN ID
    Samaras-Greece

    Default

    Λευτερη οι ανθρωποι ειναι χαζοι....τους λεω το προβλημα και μου λενε να σβησω και να αναψω το rooter (στο επισημο λογαριασμο τους στο facebook ολα αυτα!!!
    Spoiler!

  9. #109
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Πάντως αυτο με τα DNS και τους ISP δεν είναι καινούργιο φρούτο. Μου έχει τύχει στο παρελθόν με ένα site (the gang.gr) στο οποίο από το σπίτι με 4net και iPad δεν έμπαινα με τίποτα, ενώ από το γραφείο από το πισί με HoL έμπαινα κανονικά. Κάποια στιγμή, κάτι πείραξαν τα παιδιά του φόρουμ και για μία περίοδο έβγαζε μία παλιά σελίδα και στην κορυφή ένα μήνυμα οτι έχει πρόβλημα λόγω αλλαγής DNS για συγκεκριμένους παρόχους και περιμένουν να γίνει ενημέρωση (resolve?) ώστε να λυθεί. Μία μέρα ως δια μαγείας όλα λύθηκαν και έμπαινα κανονικά στην σελίδα τους. Την ίδια περίοδο όλα τα υπόλοιπα δούλευαν κανονικά φυσικά. Δεν ξέρω αν είναι ότι άλλαξε DNS ο Χ πάροχος ή κάτι στο PSN ή σε μία υπηρεσία, σέρβερς δεν ξερω τι στο καλό άλλα θα έλεγα να κάνετε λίγο υπομονή, να μην πειράζετε τα μηχανήματα σας μέχρι να βρεθεί λύση από τους αρμόδιους. Κατανοώ το πρόβλημα να θέλετε να κανετε κάτι και να μην μπορείτε, αλλά έχουμε περάσει από χειρότερα (PSN outage), λίγη υπομονη και θα λυθεί. Δεν ομίζω ότι φταίει πάντως το μηχάνημα. Αν φταίει ο πάροχος σας ή η ιδια η Sony, μόνο αυτοί μπορούν να το λύσουν κι αν φταίει η Sony είμαι σίγουρος οτι μέσα στην συνήθη μυστικοπάθεια (αν και εχει δείξει στο παρελθόν και άλλο πρόσωπο) δουλεύει για να λυθεί και ένα χρονικό όριο θα ήταν το τέλος των εργασιών της Τετάρτης. Αν φταίει κάποιο ηλίθιο πρόβλημα ίσως πάρει λίγο παραπάνω, ίσως λυθεί και τώρα που μιλάμε. Όλα αυτά ειναι του σατανά.
    Last edited by Nek_Food; 28-01-2014 at 19:06.

  10. #110
    Advanced Member Akrida79's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Μήλος
    Posts
    314
    PSN ID
    Akridas79
    Name
    Μανώλης

    Default

    Εμενα παλι δεν δουλευει (το γνωστο μηνυμα)...


    Sent from my iPad using Tapatalk

  11. #111

    Default

    Πάλι τα ίδια το μεσημέρι. Αφού η Sony λέει ότι φταίει ο ΟΤΕ δεν θα έπρεπε να επικοινωνήσει μαζί τους να βρουν το λόγο; Αυτό το φταίει ο πάροχος δεν το καταλαβαίνω. Όταν κάτι δημιουργεί πρόβλημα στην υπηρεσία που προσφέρεις το ψάχνεις και δεν περιμένεις ο πελάτης σου να βγάλει το φίδι από την τρύπα

  12. #112
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,688
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    εμένα τώρα δουλεύει και μάλιστα μια χαρά: αναγνωρίζει και κατεβάζει τα update για έκαστο τίτλο (αν θυμάστε, όπως έγραψα σε προηγούμενα ποστ, είχα κάνει full initialize στο PS4 και από την αρχή όλα τα install). Να σημειώσω πως έχω παραμείνει με τους νέους OTE DNS.

    Βέβαια, πριν από κανά 2ωρο, πάλι δεν είχα online gaming.

    υποθέτω, ότι οι ενδιαφερόμενοι, μια που διαβάζουν "τώρα είμαι ΟΚ" και σαλτάρουν γιατί οι ίδιοι δεν είναι ΟΚ ή που ηρεμούν σκεπτόμενοι ότι η λύση είναι στους νέους OTE DNS (άραγε αυτοί που δεν είναι στον ΟΤΕ τι φταίει; )..............αλλά μετά ξαναδιαβάζουν "σκστά, τώρα πάλι δεν έχω online gaming" οπότε και αυτοί που ηρέμησαν, ξαναμπήκαν στην πρίζα.

    δεν ξέρω για εσάς παιδιά, αλλά όλη αυτή η κατάσταση είναι επιοικώς απαράδεκτη (συν τα πόσα άλλα προβλήματα σε άλλους χρήστες από day 1, συν τις ελλείψεις του OS, όλα μαζί τσουβαλιάζονται όταν έχεις τα νεύρα σου ).

    EDIT: και.......πάμε πάλι.........φόρτωσα Resogun.......και "Network Features...". E, χέσε με, μέσα κιόλας.
    Last edited by Lefteris_X; 28-01-2014 at 19:58.

  13. #113
    Advanced Member memix's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Ρόδος
    Posts
    422
    PSN ID
    memix74
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Στο enternity βαλανε πως ειναι θεμα του οτε .

  14. #114

    Default

    Το έβαλαν βλέποντας το forum του playstation.com

  15. #115
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,688
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    ΑΧΑΑΧΑΧΑΧΧΑ ΠΟΣΟ !@#!@#!@# είναι εκεί στο enternity;;;;;;;

    Γιατί είμαι ΤΟΣΟ αιχμηρός;; Γιατί ο community manager, έβαλε ΛΑΘΟΣ το secondary DNS, επειδή το έκανε copy/paste ο akridas (του φόρουμ μας) στο επίσημο ελληνικό φόρουμ PS4. Έτσι ο Padpoet το έκανε copy/paste στην σελίδα του στο FBook.....με το λανθασμένο secondary DNS. Μετά από ώρες, πήγα και έγραψα σχόλιο από κάτω στην FB σελίδα του Padpoet, γράφοντας μεταξύ άλλων και το σωστό secondary DNS έτσι ώστε να αποφευχθεί ταλαιπωρία στους χρήστες που θα προκαλούσε το λανθασμένο. Επίσης, ο akridas το διόρθωσε και από το επίσημο ελληνικό φόρουμ. Το είπαμε ξανά και εδώ σε προηγούμενα ποστ.

    Και στο enternity η είδηση "βγήκε" στο enternity στις 15.00 το μεσημέρι. Στα σχόλια στο FB, έγραψα περί τις 16.00, όπου και η διόρθωση στο secondary DNS. Δυστυχώς, ο Padpoet μάλλον δεν βρήκε τον χρόνο, και έχει παραμείνει η αρχική ανάρτηση με το λανθασμένο Secondary DNS, αλλά προφανώς δεν βρήκαν τον χρόνο να διπλο-τσεκάρουν (ως όφειλαν, καθότι δημοσιογράφοι), όλα τα στοιχεία της "λύσης" και αν όντως λύνουν το πρόβλημα. Επίσης, και μια επαφή με τον ΟΤΕ για να τσεκάρουν την εγκυρότητα των DNS αλλά και του προβλήματος, πάλι δεν θα έβλαπτε.

    Τέλος πάντων, ας μην το συζητάμε περισσότερο.......ΔΕΝ έχει να κάνει με τους DNS του ΟΤΕ, γιατί είπαμε: μια έχεις online gaming - μια όχι. Επίσης, υπάρχουν παιδιά που δεν έχουν ΟΤΕ και που αντιμετωπίζουν πρόβλημα με το online gaming. Άλλοι, είτε από ΟΤΕ είτε όχι, δεν αντιμετώπισαν απολύτως κανένα πρόβλημα.

    με την λογική: ε, τι στο διάολο, όλοι οι άλλοι φταίνε πλην της Sony, και μάλιστα έτσι στα καλά καθούμενα, από διάφορους ISP και από διάφορες χώρες;
    Last edited by Lefteris_X; 28-01-2014 at 20:23.

  16. #116
    Cool Member Stergios's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    serres
    Posts
    263
    PSN ID
    Samaras-Greece

    Default

    Live τωρα απο το σπίτι μου:άκυρο ακομα μια φορα και σε μενα!!!!!εγω βασικα δεν εχω μπει απο το Σάββατο πουθενα ουτε για ενα 1 δευτερόλεπτο!!!


    Edit μπήκα @&€&&€ το στόμα μου πρωτη φορα μετα απο 4 μέρες!!!! Αλλα δυστιχως πρεπει να το κλείσω γιατι εχω δουλεια χαχα καψόνια μου κανει
    Last edited by Stergios; 28-01-2014 at 20:26.

  17. #117
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Εγώ πάλι γιατί νομίζω ότι έβγαλαν το συμπέρασμα ότι «φταίει» ο ΟΤΕ, επειδή ένα μεγάλο μέρος των DSL συνδέσεων στην Ελλάδα τυχαίνει να είναι στον ΟΤΕ; Δηλαδή στην Γερμανία φταίει π.χ. η Deutsche Telekom;

    Αμ δεν πάει έτσι κύριοι (ααα στον ΟΤΕ είναι οι περισσότεροι που παραπονιούνται, άρα ο ΟΤΕ «πρέπει» να έχει το πρόβλημα, σιγά μην φταίει το PSN -που όλως τυχαίως έχει και συντήρηση αυτές τις μέρες-)...
    Last edited by psx3; 28-01-2014 at 21:19.

  18. #118

    Default

    Λοιπόν ξαναδοκίμασα τώρα τους DNS της google και δουλεύει. Βάζω του ΟΤΕ και κολλάει πάλι. Ο κολλητός μου πάντως με τους DNS servers του ΟΤΕ παίζει μια χαρά. Δεν μπορώ να καταλάβω

  19. #119
    Advanced Member Akrida79's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Μήλος
    Posts
    314
    PSN ID
    Akridas79
    Name
    Μανώλης

    Default

    Δεν ξέρω ρε παιδιά... Εγώ αύριο θα επικοινωνήσω με Sony να μου στείλει μισθό για το ψάξιμο και τις πιθανές λύσεις που έχω κάνει, και από τον ΟΤΕ να μου στείλει λίγο από αυτό που πίνουν εκεί και δεν ξέρουν τι τους γίνεται...

  20. #120
    PS4forums Fanatic james9's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Lamia
    Posts
    3,105
    PSN ID
    king_james9t
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Εγώ έπαιζα μέχρι πριν λίγο πάντως blacklight χωρίς πρόβλημα με hol. Από χτες που το έχω δεν μου έχει βγάλει κάποιο μήνυμα

    Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    Spoiler!

Page 6 of 19 FirstFirst ... 234567891016 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •