Page 4 of 19 FirstFirst 1234567814 ... LastLast
Results 61 to 80 of 371

Thread: PlayStation 4 Error Codes and Solution.

  1. #61
    PS4forums Fanatic james9's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Lamia
    Posts
    3,105
    PSN ID
    king_james9t
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Εγώ μόλις συνδέθηκα κ κατεβάζω contrast με hol. Μέχρι πριν μια ώρα δεν μπορούσα



    Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    Spoiler!

  2. #62
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,684
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Καλημέρα.

    τεστ πριν 5 λεπτά: όπως κάθε μέρα, μπορώ να κάνω τα πάντα (πρόσβαση στο Store, κατέβασμα από αυτό, sync στα τρόπαια, μηνύματα/πάρτυ τσατ με φίλους)......πλην του online gaming (τεστ με resogun και το κλασικό μήνυμα "Network Features...")

    ΟΤΕνετ όπως είχα πει, αλλά ο φίλος από πάνω έχει HOL.......οπότε το πρόβλημα ΔΕΝ αφορά την μεριά του ISP.

  3. #63
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Εγώ πάντως δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα(επαιζα Fifa κανονικά Online αυτές τις μέρες).Hol έχω.
    Spoiler!

  4. #64

    Default

    δεν ειναι μονο ο ote και φιλος με cyta εχει θεμα απο την παρασκευη,ο οποιος για να μπει online της 3 φορες που του ετυχε το προβλημα,εφτυσε "αιμα",εφαγε πανω 20 λεπτα να ανοιγει και να κλεινει το ρουτερ μεχρι τον δεχτει το psn.

  5. #65
    Advanced Member nuntius's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Athens - Hellas
    Posts
    394
    PSN ID
    jACE8504
    Name
    Giannis

    Default

    Μόνο εγώ δεν είχα κανένα πρόβλημα καμία μέρα;;; :-P

  6. #66
    PS4forums Addict corsaopc3071r's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    L.A. LArisa
    Posts
    1,372
    PSN ID
    corsaopc3071r

    Default

    Εγω μονο εχθες που ηταν γενικο νομιζω το προβλημα. Παροχος wind.

    Ελπιζω το μεσημερι να μην εχει θεμα!

  7. #67
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by nuntius View Post
    Μόνο εγώ δεν είχα κανένα πρόβλημα καμία μέρα;;; :-P
    Και εγω!! Μάλλον έπρεπε να παίξουμε τζόκερ!!
    Spoiler!

  8. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    nuntius (28-01-2014)

  9. #68
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Quote Originally Posted by alan sirer View Post
    δεν ειναι μονο ο ote και φιλος με cyta εχει θεμα απο την παρασκευη,ο οποιος για να μπει online της 3 φορες που του ετυχε το προβλημα,εφτυσε "αιμα",εφαγε πανω 20 λεπτα να ανοιγει και να κλεινει το ρουτερ μεχρι τον δεχτει το psn.
    Mε CYTA είμαι και δεν είχα κανένα πρόβλημα αυτές τις μέρες οπότε δεν πιστεύω ότι έχει να κάνει με τον ISP,
    αν υπάρχει κάτι οφείλεται στη Sony.

    Aπό την άλλη πάλι δεν μπορώ να καταλάβω πως συμβαίνει μόνο σε κάποια άτομα μεμονωμένα.

  10. #69
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,684
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    παιδιά (nuntius) να λέτε και τον ISP ώστε να δημιουργήσουμε σιγά-σιγά έναν "μπούσουλα"...γιατί έχει γίνει μπάχαλο με το όλο θέμα.

    Άλλο να είχαμε το πρόβλημα με το online gaming από εχτές Δευτέρα 26/01/2014 που υποτίθεται ότι επίσημα ξεκίναγε η συντήρηση των σέρβερ.....και άλλο να έχουμε το πρόβλημα (όσοι το έχουν) από την Παρασκευή 23/01/2014.......

    και από μεριάς Sony, σιγή ιχθύος...(και δεν εννοώ τον padpoet, καθώς είναι community manager, όχι υπεύθυνος τεχνικού τμήματος δικτύου της Σονυ. ΑΥΤΟ το τμήμα είναι που ΔΕΝ έχει επικοινωνία με τον κόσμο, ούτε άμεσα μέσω επίσημων απαντήσεων, ούτε έμμεσα = ενημερώνοντας τον padpoet κι εκείνος με την σειρά του εμάς. Η μοναδική επίσημη ενημέρωση, είναι η τυπική περί έναρξης/λήξης της συντήρησης των σέρβερ. Περί προβλήματος του online gaming από την ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ, και όχι από την Δευτέρα, καθώς και του NP-34924-2 error μηνύματος.......καμία ενημέρωση.)

  11. #70
    Advanced Member Akrida79's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Μήλος
    Posts
    314
    PSN ID
    Akridas79
    Name
    Μανώλης

    Default

    Καλημέρα! Επικοινώνησα με ΟΤΕ και όντως εδώ και καιρό έχουν κάνει αλλαγή στους DNS.

    Παλιοί DNS: 1. Primary DNS: • 195.170.0.1 (Αθήνα)
    • 195.170.0.2 (Υπόλοιπη Ελλάδα)
    2. Secondary DNS:
    • 192.170.2.2 (Αθήνα)
    • 192.170.2.1 (Υπόλοιπη Ελλάδα)

    Νέοι DNS: 1. Primary DNS:
    • 212.205.212.205
    2. Secondary DNS:
    • 192.170.0.1

    Λόγω ότι εγώ έλειπα από Μήλο (όπου διαμένω) και επέστρεψα τώρα δεν ήξερα τι γινόταν στα router/modem καθώς τα διαχειριζόταν ο αδελφός μου. Είχε αφήσει στα modem τους παλιούς DNS, και εγώ δεν ήξερα ότι ο ΟΤΕ τους είχε αλλάξει. (Εγώ άλλαζα modem για δοκιμές και το ηλίθιο μυαλό μου δεν πήγε να κοιτάξει τις ρυθμίσεις DNS αφού στο internet έμπαινα κανονικά)
    Τώρα έκατσα και ασχολήθηκα με τα modem και προς το παρών όλα πάνε καλά (συνδέθηκα!!!)
    Θα ασχοληθώ και άλλο και θα ενημερώσω...

  12. The Following 3 Users Say Thank You to Akrida79 For This Useful Post:

    Nek_Food (28-01-2014),odytsak (28-01-2014)

  13. #71
    Cool Member Et3rn1tyGR's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Athina
    Posts
    291
    PSN ID
    Et3rn1tyGR

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Καλημέρα.

    τεστ πριν 5 λεπτά: όπως κάθε μέρα, μπορώ να κάνω τα πάντα (πρόσβαση στο Store, κατέβασμα από αυτό, sync στα τρόπαια, μηνύματα/πάρτυ τσατ με φίλους)......πλην του online gaming (τεστ με resogun και το κλασικό μήνυμα "Network Features...")

    ΟΤΕνετ όπως είχα πει, αλλά ο φίλος από πάνω έχει HOL.......οπότε το πρόβλημα ΔΕΝ αφορά την μεριά του ISP.
    Το ιδιο προβλημα εχω ακριβως με otenet vdsl ...τα κανω ολα εκτος απο Online...Εχω φαει το κοσμο στις ρυθμίσεις...και δεν λεει να στρωσει...(δεν ειχα κανενα προβλημα απο τοτε που ειχα παρει το Ps4 με το ιδιο router/ρυθμίσεις)

    Το περιεργο ειναι οτι εχω και μια forthnet συνδεση η οποία δουλευει απροσκοπτα ...οποτε δεν ξερω τι παιζει..μαλλον κατι απο μερια του modem.

  14. The Following User Says Thank You to Et3rn1tyGR For This Useful Post:

    Nek_Food (28-01-2014)

  15. #72
    Elite Daytime Dreamer's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    London, UK
    Posts
    629
    PSN ID
    DaytimeDreamer

    Default

    Quote Originally Posted by odytsak View Post
    Mε CYTA είμαι και δεν είχα κανένα πρόβλημα αυτές τις μέρες οπότε δεν πιστεύω ότι έχει να κάνει με τον ISP,
    αν υπάρχει κάτι οφείλεται στη Sony.

    Aπό την άλλη πάλι δεν μπορώ να καταλάβω πως συμβαίνει μόνο σε κάποια άτομα μεμονωμένα.
    Επικοινώνησα μέχρι και με τα παιδιά του R&D. Τα συγκεκριμένα error αυτές τις μέρες Error 80028ED6 - PS3 και NP-34924-2 για το PS4
    είναι DNS related. Συγκεκριμένα ο ISP έκανε DNS Flush

  16. #73
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,684
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    τώρα μίλησα με Αγγλία (padpoet) τηλεφωνικά.

    Οι εκεί τεχνικοί (Σονυ κεντρικά), ανέφεραν πως το NP-34924-2 είναι πρόβλημα του ISP του ΧΡΗΣΤΗ.

    Μίλησα και με ΟΤΕ τεχνικό τμήμα (λολ, δεν είχαν ΚΑΝ ενημερωθεί για τα νέα DNS), και προσπάθησαν κάπως να μου καθαρίσουν την γραμμή. Τζίφος.

    Τώρα, προσπαθώ να βρω που βρίσκονται οι ρυθμίσεις στο κωλοSAGEM μόντεμ του ΟΤΕνετ.....και δεν μπορώ να τις βρω πουθενά. Έχω πήξει παράλληλα στην δουλειά, ψάχνω που σκατά να είναι τα DNS στο μόντεμ (πάσα βοήθεια αποδεκτή), μιλάω με Αγγλία, μιλάω στο σκάιπ με άλλους συναδέλφους / φίλους που έχουν το ίδιο πρόβλημα με PS4 online gaming.........κωλέ ολέ κατάσταση.

    EDIT: με πρόλαβε ο Λουκάς πιο πάνω.

  17. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Nek_Food (28-01-2014)

  18. #74
    Advanced Member nuntius's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Athens - Hellas
    Posts
    394
    PSN ID
    jACE8504
    Name
    Giannis

    Default

    LefterisX, καμία μέρα δεν είχα κανένα πρόβλημα με την ΟΤΕΝΕΤ...
    Το μόνο πρόβλημα είναι με το 34878 error που μου βγάζει σποραδικά το blacklight από τις 13/12/2013 και το ανέφερα αλλά κανείς δεν ανταποκρίθηκε...

  19. #75
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Λευτερη ή Λουκά , εχετε καποια εξηγηση για ποιο λογο ενω δεν υπαρχει προβλημα ουτε συνδεσης με το internet, ουτε προβλημα resolving οσο αφορα web sites, υπαρχει το προβλημα με το PSN?

  20. #76
    Cool Member maniakos's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    191
    PSN ID
    Maniakos_gr

    Default

    ρε παιδια πως γινεται να ειναι απο εμας ή τον ISP to προβλημα ετσι ξαφνικα !!! Οσο για τα DNS σε εμενα και με τις αλλαγες παλι τα ιδια κανει αλλα δεν περιμενα να λυθει απο αυτο μιας κ εγω τις ρυθμισεις στο DNS τις εχω Autodetect πραγμα που σημαινει οτι και να αλλαζει ο ISP αλλαζουν κ αυτα αυτοματα! Καπου αλλου ειναι το προβλημα και πιστευω της sony !
    ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ PLATINUM ΛΕΜΕ


  21. #77
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,684
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    το κέρατό μου το δίφορο έχω εξήγηση...προς το παρόν, από το πήξιμο θα μεταμορφωθώ σε γιαούρτι όπως πάει.

    το ψάχνω όσο μπορώ: ανοιχτός ο PC, ανοιχτός ο Mac, τεστινγκ με iPhone (όλα δουλεύουν ρολόι), με PS4 (όχι online gaming, όλα τα άλλα ΟΚ) ........και άκρη ακόμα δεν έχω βρει.

    αυτό το γ@μήδι το Sagem μόντεμ του ΟΤΕ, που-στο () διάολο έχει την ρύθμιση για DNS; να χέσω τους αυτοματισμούς δηλαδή....τα παλαιότερα μόντεμ που τα έστηνες όλα μόνος σου, τα έκανα όλα μια χαρά. Με αυτό το sagem (αν θέλετε να ψάξω κανά αυτοκόλλητο πάνω του, μπας και λέει το μοντέλο πουθενά - ένα μαύρο μόντεμ είναι) δεν βρίσκω που είναι τα DNS με τίποτα.

  22. #78
    Advanced Member Akrida79's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Μήλος
    Posts
    314
    PSN ID
    Akridas79
    Name
    Μανώλης

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    το κέρατό μου το δίφορο έχω εξήγηση...προς το παρόν, από το πήξιμο θα μεταμορφωθώ σε γιαούρτι όπως πάει.

    το ψάχνω όσο μπορώ: ανοιχτός ο PC, ανοιχτός ο Mac, τεστινγκ με iPhone (όλα δουλεύουν ρολόι), με PS4 (όχι online gaming, όλα τα άλλα ΟΚ) ........και άκρη ακόμα δεν έχω βρει.

    αυτό το γ@μήδι το Sagem μόντεμ του ΟΤΕ, που-στο () διάολο έχει την ρύθμιση για DNS; να χέσω τους αυτοματισμούς δηλαδή....τα παλαιότερα μόντεμ που τα έστηνες όλα μόνος σου, τα έκανα όλα μια χαρά. Με αυτό το sagem (αν θέλετε να ψάξω κανά αυτοκόλλητο πάνω του, μπας και λέει το μοντέλο πουθενά - ένα μαύρο μόντεμ είναι) δεν βρίσκω που είναι τα DNS με τίποτα.
    https://www.ote.gr/web/guest/help-an...ategory/644602

    Δες εδω...


    Sent from my iPad using Tapatalk

  23. #79
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Εχω μια θεωρια για τι μπορει να φταιει, αλλα βεβαια πρεπει να πω οτι μπαζει απο παντου, και θα εξηγησω παρακατω τι εννοω. Απο την στιγμη που αλλαξε ο DNS (η εγινε flush) πρεπει να ενημερωθει και να συγχρονιστει με ολους τους αλλους dns για να μπορει να κανει resolve, το προβλημα δειχνει να ειναι οτι δεν μπορει να κανει resolve τους server του PSN, ζηταει για παραδειγμα το Ps4 να συνδεθει στο psn.greece.com (τυχαιο το ονομα) και ο DNS της otenet του απαντα οτι δεν ξερει ποιος ειναι, με αποτελεσμα να δειχνει το error.

    Παμε τωρα να δουμε που μπαζει η θεωρια, λογικα πριν μπει ο dns σαν κυριος στον ISP ΠΡΕΠΕΙ να εχει κανει τον συγχρονισμο, ο μονος λογος που μπορει να αποτυχει κατι τετοιο (για το PSN) ειναι οι DNS του PSN να κανουν report στο δυκτιο σε πολυ μεγαλο χρονικο διαστημα, αν και δεν εχω δει ποτε μεγαλυτερο απο 48 ωρες. Ο δευτερος λογος που η θεωρια μπαζει, ειναι οτι απο αυτα που εγραψε ο akrida βλεπουμε οτι παροτι αλλαξε ο κυριος DNS στην Otenet, ο παλιος κυριος δεν εχει βγει offline, αλλα υπαρχει σαν δευτερευον, οποτε λογικα θα επρεπε ακομα και ο νεος να μην ηξερε να κανει resolve το συγκεκριμενο hostname, επρεπε να απανταγε ο secondary και να εδινε την IP

  24. #80
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,684
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Quote Originally Posted by Akrida79 View Post
    https://www.ote.gr/web/guest/help-an...ategory/644602

    Δες εδω...


    Sent from my iPad using Tapatalk

    το είχα ήδη διαβάσει μέσα στον χαμό που με περιβάλλει, πήγα και το ξαναδιάβασα...........και ακόμα δεν έχω βρει που είναι η ρύθμιση για αλλαγή DNS. Κάτι μου λέει πως το συγκεκριμένο μόντεμ ΔΕΝ έχει τέτοια ρύθμιση.......και μάλλον τον "ήπια".

    Δηλαδή, με λίγα λόγια........gaming online απλά γιοκ για εμένα - πλέον;

Page 4 of 19 FirstFirst 1234567814 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •