Page 2 of 19 FirstFirst 12345612 ... LastLast
Results 21 to 40 of 371

Thread: PlayStation 4 Error Codes and Solution.

  1. #21
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    έκανα copy to USB device (ένα usb stick) τα saves μου, και ξεκίνησα τον γολγοθά: full initialize (όχι quick) και αναμένω......είναι ακόμα στην αρχή (ούτε το 1/10 της μπάρας δεν έχει γεμίσει, μου λέει "Remaining Time: 1 Hours" σε PAL ανάλυση κιόλας, λολ).

    αφού τελειώσει, θα αρχίσω το κατέβασμα και install των παιχνιδιών που είχα κάνει όταν το πρωτοπήρα στις 13 Δεκέμβρη: δηλαδή το πρώτο που κατέβηκε και εγκαταστάθηκε, ήταν το Resogun. Το οποίο έπαιζε μια χαρά online και offline. Θα το κατεβάσω λοιπόν πρώτο-πρώτο, θα το τρέξω και θα πάω να δοκιμάσω αν παίζει online. Αν ΔΕΝ παίξει, τότε τσάμπα το full initialization, καθώς σημαίνει ότι το πρόβλημα με το online gaming είναι από μεριάς Sony. Αν όμως παίξει μια χαρά, θα δοκιμάσω να αντιγράψω από το USB Stick μου το save που έκανα backup πριν το full initialize. Αν συνεχίζει και παίζει απρόσκοπτα online, τότε κάπου πάει το μυαλό μου ---->

    πριν 2 μέρες, αν και το έχω καιρό, φόρτωσα το Assasin's 4 για να δω τι λέει. Έπαιξα λιγάκι, κανά μισάωρο και το άφησα σε ένα σημείο που μόλις είχε κάνει auto-save. Έκανα quit το παιχνίδι και μετά δεν θυμάμαι, ίσως να έπαιξα Don't Starve ή να έκλεισα το PS4. Εχτές το μεσημέρι, μην το ξεχάσω κιόλας να το αναφέρω, είδα ότι το DC Universe Online είχε update (έχω ενεργοποιημένη την επιλογή για auto-update στα Settings του PS4). Είχε αρχίσει να κατεβαίνει, περί τα 6,5 GB αν θυμάμαι καλά. Αυτό, πριν ξεκινήσω να παίζω Ass 4 (και μετά Starve ή έκλεισα την κονσόλα). Α, ναι: θυμήθηκα, έβαλα την κονσόλα σε standby, ώστε να συνεχίζει να κατεβάζει το DC Universe update και έφυγα από το σπίτι (κατά τις 12.30 μεσημέρι Παρασκευής).

    Όταν γύρισα το απόγευμα, και άναψα το PS4, μου είχε Notification (δεν θυμάμαι ακριβώς την διατύπωση), ότι το update του DC Uni, δεν ολοκληρώθηκε γιατί είναι "corrupted". Έκανα delete την καταχώρηση στο Notification/download (αφού ήταν corrupted).....και περίμενα λόγω auto-update, να εμφανιστεί αυτόματα εκ νέου το download. Αμ δε όμως! Τίποτα. Οπότε λέω "κάτσε να το φορτώσω μπας και τότε ξεκινήσει το αυτόματο update". @@ ξεκίνησε και τότε είδα το πρώτο NP-34924-2 error.



    Λέω "μάλλον μο*νί τα έκανε το update, παίρνω γερή ανάσα, κάνω ΟΛΟ το DC Uni delete από τον σκληρό και ξεκινώ το κατέβασμα από την αρχή ολόκληρου του παιχνιδιού". Αυτά το Σάββατο το πρωί. Μπαίνω στο Store, βάζω το DC Uni να κατεβαίνει και λέω "κάτσε να παίξω ένα online KZone έτσι λιγάκι μέχρι να φύγω για εξωτερικές δουλειές"......το φορτώνω......και @@: δεν μπορούσα να παίξω ενώ μου ξαναβγήκε το μήνυμα "Network features for this application...".

    Τελικά, το απόγευμα/βράδυ, είχε κατέβει όλο το DC Uni (25ΓΒ) - στο Notifications/download πρώτα κατέβηκε ένα αρχείο 7GB και μετά, δεν έδειχνε τίποτα στο Notification/Download, αλλά έπρεπε να πας μέσα στο Application Storage, να πας πάνω στο εικονίδιο του DC Uni, να κάνεις κλικ και τότε θα σου έδειχνε μια οθόνη όπου έλεγε πχ 2GB/18GB, μέχρι να γεμίσει. Όταν κατέβηκε όλο, πήγα να το φορτώσω. Όρχεις και πάλι "Network features..." και NP-34924-2.

    Και εκείνη την στιγμή με ζώνουν τα φίδια. Καταλαβαίνω ότι κάτι έχει μαλακιστεί γερά. Πάω να φορτώσω Resogun, τα ίδια "Network features...". Εντωμεταξύ να βλέπω άλλους να παίζουν online με το PS4 τους, και αυτό να με κάνει να αισθάνομαι τα φίδια ακόμη χειρότερα! Διότι το μυαλό μου πήγαινε (και πάει ακόμα εξ ου και το full initialize), στο ότι κάτι παίχτηκε με το δικό μου μηχάνημα.

    Και τώρα οι υποψίες μου είναι γύρω από το Αςς 4 και το failed update του DC Uni, καθώς παρατηρώ ψάχνοντας για ενημέρωση/επίλυση του NP-34924-2 στο νετ, ότι ΚΑΙ τα 2 games έχουν προκαλέσει πολλά προβλήματα σε αρκετό κόσμο (το πρώτο με τα corrupted save που σε περιπτώσεις έχουν μπλοκάρει τελείως το PS4 και το δεύτερο με προβλήματα στην σύνδεση με τους σερβερς μετά από update ή corrupted/failed update).

    Το πρόβλημά μου όμως είναι, ότι επειδή δεν παίζω συχνά online, δεν μπορώ να εντοπίσω αν το Network Features / NP-34924-2 το έχω εδώ και αρκετές μέρες και δεν το ξέρω. Παίζω online μια φορά την εβδομάδα και αν. Συνεπώς μπορεί να έχω το πρόβλημα εδώ και 1 εβδομάδα (το προηγούμενο ΣΚ δεν είχα κανένα πρόβλημα - στάνταρντ το ξέρω, γιατί έπαιζα μια χαρά online).

    Οπότε το μυαλό μου πάει στο ότι κάτι μαλάκισε το Ass 4; το DC Uni failed update (παρόλο που το έσβησα και το ξανακατέβασα όλο) ; Μήπως και τα δύο παιχνίδια έκαναν ένα συνδυασμό-ΓΤΠ τελείως και τα γ@μησαν όλα στο PS4 OS; .........ή μήπως έχει μαλακιστεί η Sony και οι σέρβερς της, συνεπώς το πρόβλημα είναι από μεριά της; Και το χειρότερο: μήπως είναι όλα τα παραπάνω, οπότε "χέσε μέσα Πολυχρόνη": κοινώς, άντε να εντοπιστεί τώρα το πρόβλημα, και ακολούθως, να λυθεί....

    και παράλληλα......το 50αρικο για την PS+ συνδρομή είναι πληρωμένο κανονικά έτσι;

    (για το full initialize, η μπάρα έφτασε στα 2/5 και λέει "Remaining Time: 56 minutes".......ΜΑΚΑΡΙ όταν τελειώσει να λυθεί το κωλο-πρόβλημα.......αν και δεν το βλέπω, γιατί απ' όσο ψάχτηκα στο Internet, και άλλοι με το ίδια "Network features..." και NP-34924-2 έκαναν full initialize και δεν διορθώθηκε τίποτα.)

    σόρρυ για το μεγάλο ποστ, αλλά έχω φρικάρει.
    Last edited by Lefteris_X; 26-01-2014 at 15:02.

  2. #22
    Advanced Member Akrida79's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Μήλος
    Posts
    314
    PSN ID
    Akridas79
    Name
    Μανώλης

    Default

    Lefteris_X εγω δεν εχω ουτε το Assassin 4 ουτε το DC On-line ουτε εκανα καποιο update ουτε ειχα καποιο corrupted file... Και ομως εχω αυτο το προβλημα συνδεσης με τον "server". Εστειλα mail, tweet, chat, forum και οτι αλλο μεσο επικοινωνιας βρηκα με τη Sony, τιποτα... Απαντηση καμια. Και το θεμα ειναι οτι το εχουν παρα πολλοι αυτο το θεμα απο την Παρασκευη.


    Sent from my iPad using Tapatalk

  3. #23
    Cool Member Stergios's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    serres
    Posts
    263
    PSN ID
    Samaras-Greece

    Default

    Λευτερη σε εμενα δεν εγινε τιποτα απολυτος απο μ@λ@κια update..στα ξαφνηκα εχθες το βραδυ παω να μπω και τρωω το μηνυμα στην μαπα,υποθετο οτι ειναι απο τον server...βαζω FIFA 14 και με το που κανει loading με πεταει ξανα το μηνυμα πανω δεξια το ιδιο μοτιβο οπως του cod..αυτο εγινε περιπου κατα τις 9 με 9:30!!! α να μην ξεχασω οτι το απογευμα 4 με 5 επαιζα κανονικα online COD..
    Spoiler!

  4. #24
    PS4forums Addict corsaopc3071r's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    L.A. LArisa
    Posts
    1,372
    PSN ID
    corsaopc3071r

    Default

    Εμεις παντως παιξαμε κανονικα εχθες φιφα, 4 ατομα μαλιστα!Και σημερα παλι σε cod κανενα προβλημα!

  5. #25
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    φιου! ευτυχώς απ' όσα μου λέτε και απ' όσα έχω διαβάσει, δεν πρέπει να είναι θέμα της κονσόλας, αλλά των PSN servers. Τελειώνει σε λιγάκι (18 minutes) και το full initialize μπας και......αλλά δεν το βλέπω, γιατί όπως λέτε κι εσείς, τους τίτλους αυτούς δεν τους έχετε, παρά ταύτα έχετε το ΙΔΙΟ ακριβώς πρόβλημα με εμένα.

    Stergio έχω δει τα μηνύματά σου στις επίσημες μεριές της Sony (νομίζω και του Akrida)......είδα και το γραψ@@δισμό που σας έχουν ρίξει.

    Υποτίθεται ότι την Δευτέρα 27/01/2014 θα είχε επίσημη "αργία" το PSN λόγω διαδικασιών συντήρησης, αλλά όπως λέτε κι εσείς, προσωπικά έχω πρόβλημα με το NP-34924-2 από την Παρασκευή 24/01/2014.

    αίσχος, απλά.

    ΥΓ: Εννοείται ότι δεν έχω αλλάξει τίποτα στις συνδέσεις μου και τα καλώδια, όπως τα είχα πάντα, Ethernet και DMZ (Nat 2 και όλα έπαιζαν μια χαρά, τόσο στο PS3, όσο και στο PS4........μέχρι την Παρασκευή).
    ΥΓ2: Να κάτι τέτοια διαβάζω (corsa) και αγχώνομαι! Βλέπω και άλλους στην Friends λίστα μου να παίζουν PS4 και αναρωτιέμαι τι σκατά φταίει; Πάλι πίσω Γιάννη τα καράβια στις σκέψεις; Σέρβερς πρόβλημα ή κονσόλα πρόβλημα; ή και τα δύο (και άντε βρες άκρη) ; ΤΟ ΚΕΡΑΤΟ ΜΟΥ ΜΕΣΑ ΛΕΜΕ.
    Last edited by Lefteris_X; 26-01-2014 at 15:40.

  6. #26
    Cool Member Stergios's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    serres
    Posts
    263
    PSN ID
    Samaras-Greece

    Default

    corsaopc3071r το προβλημα αυτο δεν ειναι σε ολους...και μενα οι φιλοι μου εχθες παιζανε κανονικα..ακομα και chat party καναμε και ολοι προσπαθουσανε να λυσουμε το προβλημα μου με ιδεες..
    Spoiler!

  7. #27
    PS4forums Addict corsaopc3071r's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    L.A. LArisa
    Posts
    1,372
    PSN ID
    corsaopc3071r

    Default

    Γμτ οταν φταιει ο server το προβλημα ισχυει για ολους. :/ ωρες ωρες δεν βγαινει ακρη με τπτ...

  8. #28
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    Quote Originally Posted by djpar View Post
    εμενα σημερα εβγαλε ενα τρελο error ουτε το θυμαμαι καλα καλα απλα ελεγε οτι "the application cannot use network features" καπως ετσι, εντωμεταξυ επαιζα killzone και ημουν party chat και ολα δουλευαν ρολοι...
    μαγκες τελικα ημουν ο πρωτος που του εσκασε ο "ιος" και τελικα τον απεφυγα λογικα μιας και εκεινη την στιγμη ολα δουλευαν και ακομα και τωρα ολα δουλευουν ρολοι

  9. #29
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    καλά κρασά (ναι έτσι γραμμένο και όχι κρασ-ι-ά).

    το θέμα είναι κατά 99,9% στους σερβερς της Σονυ, καθώς τελείωσε πριν αρκετές ώρες το full intialize του ΠΣ4, ξεκίνησα όλα να τα κατεβάζω / εγκαθιστώ από την αρχή (8 τίτλοι και 2 παιχνίδια Pinball, όχι αστεία!)......και τελικά με το που φόρτωσα το Resogun, πήρα τα @@ μου (Network features....κλπκλπ)!!!! ΑΧΧΑΑΧΑΧΑΧ καλή φάση;

    Τέλος πάντων, όλα δουλεύουν κανονικά πλην του online gaming. Οπότε έβαλα την κονσόλα σε standby ώστε να συνεχίσει το download που έχει απομείνει σε διάφορους τίτλους..........και πριν από 20 λεπτά, είπα να την ανάψω έτσι για τεστ.

    Προς μεγάλη μου έκπληξη, φόρτωσα το Resogun και ΔΕΝ μου έβγαλε το γνωστό μήνυμα "Network Features...κλπκλπ".......αλλά φόρτωσε κανονικά - αψεγάδιαστα. Λέω "ρε! λες; Λες; να είμαι σωστά online; ".........και κάνω invite τον djpar να παίξουμε ένα διπλό...........και παίξαμε τελικά χωρίς κανένα πρόβλημα!!!!!!!!

    Με λίγα λόγια: Sony και online ποιότητα υπηρεσίας ---> whatever (ελληνιστί: ότι να 'ναι)


    ΥΓ: Σήμερα όσο έψαχνα στο νετ, συνεχώς αυξάνονται τα άτομα με πρόβλημα στο online gaming ΚΑΙ από ΠΣ4 ΚΑΙ από ΠΣ3!!! Μάλιστα, όσο παίζαμε με τον djpar, μιλάγαμε μέσω πάρτυ τσατ. Σε κάποια φάση μπήκαν και άλλα δύο παιδιά: ο ένας έπαιζε μια χαρά BF4, ενώ ο άλλος δεν μπορούσε με τίποτα να παίξει online. Μπουρδελέ, ολέ, ολέ.

  10. #30
    Advanced Member Akrida79's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Μήλος
    Posts
    314
    PSN ID
    Akridas79
    Name
    Μανώλης

    Default

    Έτσι ρε SONY κράτα γερά, γερά τα πενηνταρικά!!! (Plus account παπατζιλικια) Εγώ μέχρι στιγμής τίποτα...


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  11. #31
    Cool Member Stergios's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    serres
    Posts
    263
    PSN ID
    Samaras-Greece

    Default

    Εμένα συνεχίζει να μην με αφήνει να παίξω online..μολις το δοκίμασα!!!

  12. #32
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    χαχααχχααχαχαχαχαχαχ ΓΕΡΑ ΛΕΜΕ - εδώ και μισή ώρα πάλι δεν έχω online gaming, με το γνωστό μήνυμα...

  13. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Akrida79 (27-01-2014)

  14. #33
    PS4forums Addict corsaopc3071r's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    L.A. LArisa
    Posts
    1,372
    PSN ID
    corsaopc3071r

    Default

    Και εμεις που παιζουμε... 1sec lag. Ψοφας τρως γκολ αερα!

  15. #34
    Advanced Member Akrida79's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Μήλος
    Posts
    314
    PSN ID
    Akridas79
    Name
    Μανώλης

    Default

    Φτου φτου φτου με εβαλε για 5 ολακερα λεπτα μεσα!!!! Εβαλα το Battlefield και... Εκτος απο ΤΟΣΟ lag που δεν εχω ματαξαναδει με πεταξε οξω κλοτσιδων...


    Sent from my iPad using Tapatalk

  16. #35
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Όταν μικραίνει το pool, αυξάνεται το lag. Είναι λογικό αυτό δυστυχώς.

  17. #36
    Advanced Member Akrida79's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Μήλος
    Posts
    314
    PSN ID
    Akridas79
    Name
    Μανώλης

    Default

    Καταφερα να συνδεθω ξανα, ισως για λιγο. Το θεμα τωρα ειναι αλλο... Ακομα και οταν παιζω multiplayer, ειμαι μεσα στο παιχνιδι, μου βγαινει αυτο:



    ????????


    Sent from my iPad using Tapatalk

  18. #37
    Advanced Member Akrida79's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Μήλος
    Posts
    314
    PSN ID
    Akridas79
    Name
    Μανώλης

    Default

    Το λοιπον... Επικοινωνησα με Sony και μου ειπαν τα εξης: Η συντηρηση των server εχει ξεκινησει απο το Σαββατο 25/01 και θα τελειώσει την Τεταρτη 29/01οπου και θα μπορουμε να συνδεθουμε για on-line gaming. Μεχρι τοτε, αλλοι τμηματικα θα μπορουν να συνδεονται και αλλοι οχι (απο οτι φαινεται ηδη). Αυτο οφειλετε σε αναβαθμιση των server και αλλες εργασιες...
    Αααααυτα... Την Τεταρτη λοιπον ιδωμεν!


    Sent from my iPad using Tapatalk

  19. The Following 2 Users Say Thank You to Akrida79 For This Useful Post:

    memix (27-01-2014),psx3 (27-01-2014)

  20. #38
    Elite Daytime Dreamer's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    London, UK
    Posts
    629
    PSN ID
    DaytimeDreamer

    Default

    Προβλημα συνδεσης με on line gaming (NP-34924-2)

    Όσοι έχουν πρόβλημα μπορούν στο thread του Επίσημου Φόρουμ (όχι εδώ δηλαδή) να μου απαντήσουν ποιόν ISP έχουν και να κάνουν restart τον router τους;
    Ξέρω ακούγεται χαζό και χιλιοειπωμένο αλλά το συγκεκριμένo error έχει να κάνει με τον ISP απ'ότι μου είπαν.

  21. #39
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Πώς γίνεται να απέκτησαν ξαφνικά πρόβλημα οι ISPs και τα routers, όταν το πρόβλημα είναι στους PSN servers από το Σάββατο λόγω maintenance; Μου φαίνεται η Sony πάει να πετάξει το μπαλάκι αλλού...

  22. #40
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Θα συμφωνησω με τον psx3, ειτε ειναι λογω συντηρησης, ειτε προσπαθησαν να εφαρμοσουν καποιον τροπο επικοινωνιας με τους server ο οποιος δεν υποστηριζεται απο ολους τους ISP, αλλα ειναι πρωτιστως προβλημα της sony, οχι των ISP.

Page 2 of 19 FirstFirst 12345612 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •