Page 17 of 19 FirstFirst ... 713141516171819 LastLast
Results 321 to 340 of 371

Thread: PlayStation 4 Error Codes and Solution.

  1. #321
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonpaul View Post
    Guys, για να μην ανοίγω νέο θέμα...
    Εδω και μερικές μέρες, οτιδήποτε προσπαθώ να κατεβάσω στο PS4 δε κατεβαίνει και μου βγάζει διαρκώς το μνμ "Cannot download". Χώρο εχω, έστω και 30gb ακόμα. Δε μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει... Ξεκίνησε με κάποιο update του Witcher 3 και έκτοτε δε μπορεί να κανει download τίποτα. Προσπάθησα και τωρα με το FIFA...
    Έχει κανεις ιδέα;
    Για δοκίμασε να σβήσεις οτι υπάρχει στην download list σου.




    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Spoiler!

  2. #322
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Το έκανα, ήδη, αυτο...

  3. #323
    Senior Member Giorgos22's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Lamia
    Posts
    146

    Default

    Quote Originally Posted by Christos33 View Post
    Έχω ένα θέμα δεν ανεβάζει video στο youtube
    Attachment 8419
    τη πρώτη φορά που μου το κανε,εσβησα ολα τα upload notifications και εφτιαξε..τη δευτερη ειχε καποιο θεμα το account aync με το YouTube.

  4. #324
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Παύλο το ειχα παθει κι εγω πριν κατι μήνες αυτο και λύθηκε βάζοντας χειροκίνητα dns

    http://www.gamefaqs.com/boards/69108...ion-4/71965181
    Last edited by Snk; 15-09-2016 at 12:17.

  5. The Following User Says Thank You to Snk For This Useful Post:

    Dragonpaul (15-09-2016)

  6. #325
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Σε ευχαριστώ, Μιχάλη!
    Θα το δοκιμάσω κι αυτο.

  7. The Following User Says Thank You to Dragonpaul For This Useful Post:

    Snk (15-09-2016)

  8. #326
    Elite lak100's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Καστορια
    Posts
    1,075
    PSN ID
    mitsos17(UK) mitsos1990(GR)

    Default

    ενω ειχα το fifa 17 σε rest mode ανοιγω το ps4 ακουγεται ο ηχος απο το menu του ps4 αλλα γινεται τιποτα ειναι κολλημενο στο logo του fifa αναγκαστηκα να το κλεισω απο το πολυμπριζο οταν ξανανοιξε μου εεγε οτι αντιμετωπισε ενα σοβαρο σφαλμα και να πατησω χ για να κανει restart η μονη επιλογη που δουλεψε ηταν initialise ps4 χωρις εγκατασταση firmware αλα τα εχασα ολα λετε να χτυπησε ο σλήρπς πρωτη φορα μου το κανει


    Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  9. #327
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    OK, ένα φιλαράκι αγόρασε ένα PS4 δώρο στον γιο του γιατί του είχε υποσχεθεί από καιρό και επειδή το αξίζει ο μικρός. Ποιον θα φώναζε να του το σετάρει; Για βάλτε λίγο τον πολυπύρηνο επεξεργαστή σας να δουλέψει; Ναι, εμένα. Με χαρά να βάλω το χέρι μου σε ένα νέο μηχάνημα, εχμ να βοηθήσω ένα φίλο σε ανάγκη πήγα στο σπίτι του.

    Ο αλήτης... χμ.. ο φίλος μου ειχε ήδη βγάλει την κονσόλα και τα αξεσουάρ από το κουτί και τα είχε απλώσει στο τραπέζι (πάει η μισή χαρά) οπότε καρφί στα βασικά: καλώδιο HDMI και ρεύματος και βουαλά, το πρώτο boot της κονσόλας. Την συνδέσαμε στο ρούτερ ασύρματα επί του παρόντος και έκανα τις βασικές ρυθμίσεις και του έφτιαξα και ένα account να έχει να χαίρεται. Επιβεβαιώσεις από mails και κινητά, όλα ωραία και καλά.

    Του λέω νέα κονσόλα, νέο SEN account κάτσε να σου βάλω και 2 εβδομάδες δωρεάν Plus να κατεβάσεις και κανένα παιχνιδάκι για τον μικρό, πρώτη ψυχρολουσία θέλει πιστωτική κάρτα... δεν είναι πρόβλημα του λέω, θα την βάλουμε και μετά θα την αφαιρέσουμε αμέσως για να μην γίνει καμιά στραβή (είπαμε ο μικρός θα έπαιζε με το PS4). Όλα πήγαν μια χαρά, κανένα πρόβλημα, βάζουμε να κατεβαίνουν και τα παιχνίδια του Plus, αφαιρώ και την αυτόματη ανανέωση, χώνουμε τελικά και μία ετήσια συνδρομή που είχε πάρει και μετά λέω κάτσε να αφαιρέσουμε την κάρτα.

    Πάω στα settings, account, wallet, billing information και μου ζητάει τον κωδικό του λογαριασμού. ΟΚ, άσχετα αν δεν έχουμε μνήμη χρυσόψαρου που λένε αφού τον είχαμε βάλει πριν 5 λεπτά, τον είχαμε και γράψει σε ένα χαρτί, τον βάζω και πατάω ΟΚ και ΜΠΑΜ!!! αλαμπουρνέζικα στο πλαίσιο και invalid κωδικός. WTFFF!!! Αλλάζω γλώσσες, κάνω reboot το μηχάνημα, κλπ όμορφα συνέχιζε να βγάζει άσχετους χαρακτήρες, δοκίμασα να γράψω μόνο το 1 σαν universal χαρακτήρα πάλι τους ίδιους χαρακτήρες (ό,τι γράμμα και να έβαζες, έβγαζε τον ίδιο χαρακτήρα μάλιστα 3 γραμμάτων συνεχώς). Πάω online από τον browser να μπω στο account, invalid κωδικός.

    ΟΚ, μετά την πρώτη ψυχρολουσία, επιστροφή στα βασικά: reset τον κωδικό από το internet και νέος κωδικός. Δεν τον δεχόταν όμως... WTFFF!!! Δώσε του λέω εγώ μπας και αυτά που βάζεις δεν τα δέχεται επειδή έμοιαζαν είτε με τον προηγούμενο είτε με τις πληροφορίες του λογαριασμού σου. Βάζω έναν από τους δικούς μου υπερκωδικούς που χρησιμοποιώ τριγύρω ΜΠΑΜ!!! τον δέχτηκε. Επιβεβαίωση, σύνδεση στο account από τον browser του PS4, διαγραφή κάρτας, επιστροφή στην κονσόλα, ευχέλαιο και sign out - sign in ζητάει τον νέο κωδικό... τον δίνω και βουαλά: όλα καλά! Επιτέλους, πάμε τώρα βόλτα φίλε να ηρεμήσουμε για καμιά ωρίτσα.

    Γιατί τα έγραψα όλα αυτά; Καταρχάς μου φάνηκε εξαιρετικά περίεργο αυτό το bug καθώς δεν το είχα αντιμετωπίσει ποτέ στην δικιά μου κονσόλα. Έγραψα και το τι έκανα για την επίλυση του, προς γνώσιν και συμμόρφωσίν...

    παρόμοιο πρόβλημα από χρήστη στο resetera:
    https://www.resetera.com/threads/psn...racters.42138/

  10. The Following 3 Users Say Thank You to Nek_Food For This Useful Post:

    Kane (20-06-2018),Leon_DiZ (20-06-2018),spartan (20-06-2018)

  11. #328
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Υπάρχει θέμα με την γλώσσα των Ελληνικών σε κάποια σημεία που εισάγεις κωδικούς κτλ.

    Παράδειγμα αν έχεις Ελληνικά στη γλώσσα του μενού στο PS4 και βάλεις να παίξεις Bloodborn. Όταν φτιάξεις νέο χαρακτήρα και σου πετάξει να βάλεις το όνομα του, το πληκτρολόγιο ναι μεν δείχνει αγγλική αλφάβητο αλλά όταν πας να γράψεις σου βγάζει περίεργους χαρακτήρες.

    Πιθανόν, κάτι μπερδεύει με τα πληκτρολόγια ίσως; Ποιος ξέρει...
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  12. #329
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Tην ψιλιάστικα την δουλειά οτί μπορεί να φταίει αυτό επειδή είχα βάλει Ελληνικό πληκτρολόγιο, αλλά μετά προφανώς το άλλαξα, κατήργησα όλα τα επιπλέον πληκτρολόγια και όμως μετά από reboot κλπ επέμενε το πρόβλημα, ενώ παρουσίαζε τον ίδιο πακέτο χαρακτήρων (ανά 3) πάντα για όλα τα γράμματα αλλά και τους αριθμούς που ουσιαστικά είναι universal χαρακτήρες, κάτι προφανώς όχι και τόσο φυσιολογικό (συνήθως κάθε λανθασμένος χαρακτήρας έχει το δικό του σετ "αλαμπουρνέζικων" και "συνήθως" οι αριθμοί μένουν ανεπηρέαστοι).

  13. #330

    Default

    Καλημερα παιδες, εχω καποιες αποριες, αν γνωριζει καποιος και μπορει να απαντησει.
    Αν ισχυει 2 χρονια εγγύηση βαση ευρωπαικων νόμων για το ps4.
    Εχω αγορασμένη την κονσολα 26/5/17 και μου λενε στα public οτι δεν υπαρχει εγγυηση και θα πρεπει να πληρωσω ανάλογα το πρόβλημα (60-70 ευρώ αμα ειναι HDD, 170-205 ευρώ αν ειναι πλακετα).

    Γνωριζει καποιος αν μπορω να κανω κατι , οπως να απευθυνθώ στον συνηγορο του καταναλωτη ή οτιδηποτε άλλο?
    Το πρόβλημα που έχει η κονσόλα μου ειναι 3beep και solid blue μόνιμα, απο τη στιγμη που θα το βαλω στο ρευμα.
    Τα κουμπιά power και eject δεν ανταποκρίνονται.Έχω δοκιμάσει και διαφορετικό HDMI καλώδιο και τροφοδοσίας απο ένα φίλο μου.

    Ευχαριστώ.

  14. #331

    Default

    Καλημερα παιδες, εχω καποιες αποριες, αν γνωριζει καποιος και μπορει να απαντησει.
    Αν ισχυει 2 χρονια εγγύηση βαση ευρωπαικων νόμων για το ps4.
    Εχω αγορασμένη την κονσολα 26/5/17 και μου λενε στα public οτι δεν υπαρχει εγγυηση και θα πρεπει να πληρωσω ανάλογα το πρόβλημα (60-70 ευρώ αμα ειναι HDD, 170-205 ευρώ αν ειναι πλακετα).
    Γνωριζει καποιος αν μπορω να κανω κατι , οπως να απευθυνθώ στον συνηγορο του καταναλωτη ή οτιδηποτε άλλο?
    Το πρόβλημα που έχει η κονσόλα μου ειναι 3beep και solid blue μόνιμα, απο τη στιγμη που θα το βαλω στο ρευμα.
    Τα κουμπιά power και eject δεν ανταποκρίνονται.Έχω δοκιμάσει και διαφορετικό HDMI καλώδιο και τροφοδοσίας απο ένα φίλο μου.

    Ευχαριστώ και συγνωμη για το διπλο ποστ.
    Εαν μπορει να διαγραφτεί διοτι ειχα βάλει μαυρα τα γραμματα.


  15. #332
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Το έχουμε συζητήσει επανειλημμένως το θέμα αυτό. Υποτίθεται ότι στην Ευρωπαϊκή Ένωση υπάρχει οδηγία για τουλάχιστον 2 έτη εγγύησης στα ηλεκτρονικά είδη και έχει βγει και το απαραίτητο Νομοθετικό πλαίσιο στην χώρα για να το στηρίξει αυτό. Όμως ο καθένας εδώ κάνει ό,τι πραγματικά γουστάρει γιατί προσωπικά εμένα πρόσφατα μου αρνήθηκαν εγγύηση σε ηλεκτρονικό προϊόν σε βλάβη στους 7 μήνες (σε αναγραφόμενη 2 ετή εγγύηση) προφασιζόμενοι ότι ήταν από την χρήση (σε προϊόν που πρακτικά είχε μηδενική χρήση και είναι ουσιαστικά όπως βγήκε από το κουτί του, απλά έχει αποδεδειγμένα ελαττωματικό καλώδιο εις γνώση της εταιρείας και η οποία ζητάει σχεδόν το 50% της αξίας της συσκευής για την επισκευή της). Προσωπικά έπαψα να το χρησιμοποιώ, έκανα καταγγελία σε όλες τις αρμόδιες αρχές και περιμένω να δω τι και αν θα γίνει ποτέ κάτι με αυτό.


    Θα σου πρότεινα λοιπόν να πας στο κατάστημα αγοράς, να ζητήσεις τον αρμόδιο και να ζητήσεις τα αυτονόητα εώς και να κάνεις φασαρία για να ενοχληθούν, κράτα και τα αντίστοιχα χαρτιά από τα σχετικά sites που αναγράφουν για την εγγύηση κλπ. Ίσως να κερδίσεις κάτι, πιθανόν όχι μιας και ξέρουν ότι οι αρμόδιες υπηρεσίες για το συγκεκριμένο θέμα είναι για τα γέλια και καταγγελία να κάνεις μπορεί να μην βγάλεις άκρη ποτέ (αν ποτέ λάβεις απάντηση - σε αντίθεση π.χ. με την ΕΕΤΤ όπου τα πάντα δουλεύουν ρολόι αποδεδειγμένα), χώρια που σίγουρα δεν θα σου δώσουν άμεσα λύση (περιμένω ήδη εγώ 1μιση μήνα απάντηση από μισή ντουζίνα αντίστοιχες υπηρεσίες, ελληνικές και ευρωπαϊκές για κάτι απλό όπως ανέφερα.


    Τώρα στο προκείμενο: αν σε καίει το gaming άποψη μου είναι ότι αγοράζεις νέα κονσόλα και κάνεις καταγγελία για την συγκεκριμένη. Αν προχωρήσεις σε επισκευή χάνεις το δικαίωμα για την εγγύηση και αποδέχεσαι αυτό που σου λένε. Τα 60 ευρώ για σκληρό μου φαίνονται χαζά, αν έχεις την δυνατότητα δοκιμάζεις και μόνος σου αυτή την λύση (με αλλαγή δίσκου - δεν επηρεάζει την εγγύηση). Τα έως 200 ευρώŸ‚ για πλακέτα είναι απλά αστείο, παίρνεις νέα κονσόλα με τόσα λεφτά (αν υπολογίσεις ότι παίρνεις και ένα χειριστήριο και ακουστικά μαζί). Θα μπορούσες κάλλιστα να αλλάξεις και εταιρεία να πάρεις Xbox One X - S ως ένδειξη και καλά διαμαρτυρίας/αντίδραση.


    Στο ενδιάμεσο δοκίμασε κανένα γιατροσόφι (που δεν απαιτεί επέμβαση στην κονσόλα) μπας και είσαι τυχερός.



  16. #333
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Στο παρελθόν έχουμε αναφερθεί ότι τυχαία μηνύματα από αγνώστους μπορεί να προκαλέσουν προβλήματα με τον λογαριασμό σας και την σωστή απεικόνιση - λειτουργία του συστήματος των μηνυμάτων της κονσόλας. Πλέον, από ότι αναφέρεται νέα "περίεργης μορφής" μηνύματα από αγνώστους μπορούν να προκαλέσουν σοβαρότερα προβλήματα στην κονσόλα σας και κατ επέκτασην και σε εσάς. Η είδηση όπως ξεκίνησε από το redit αναφέρει ότι μετά την λήψη ενός ειδικά κωδικοποιημένου μήνυματος (με περίεργους χαρακτήρες που δεν απεικόνίζονται σωστά) είναι η αιτία που κρεμάει/κρασάρει η κονσόλα, ακόμη και αν έχει γίνει η διαγραφή του από τον χρήστη. Μετά από αυτό ενδεχομένως ένα rebuilt database ίσως διορθώσει τα πράγματα ή αν και αυτό δεν δουλέψει τότε προχωράμε στο μέτρο της ολικής επαναφοράς της κονσόλας με ό,τι αυτό σημαίνει σε απώλεια δεδομένων για τον χρήστη.

    Η άμεση λύση για να αποφύγετε τα όποια προβλήματα πρωτού κυκλοφορήσει κάποιο νέο firmware update, είναι να προχωρήσετε στις κατάλληλες ρυθμίσεις για την ΜΗ αποδοχή μηνυμάτων από αγνώστους στον λογαριασμό σας και στην κονσόλα σας. Η επιλογή είναι η αποδοχή μηνυμάτων μόνο από φίλους ή ακόμη και η πλήρης απόρριψης τους ως πιο ακραίο μέτρο.

    https://manuals.playstation.net/docu...s/privacy.html

    Select (Settings) > [Account Management] > [Privacy Settings] > [Personal Info | Messaging] > [Messages]

    Πηγές:
    https://www.techgear.gr/playstation-...ge-bug-145928/
    https://www.reddit.com/r/RocketLeagu...he_message_to/
    https://www.techradar.com/news/malic...ion-4-consoles
    https://www.reddit.com/r/PS4/comment...es_to_private/
    https://www.engadget.com/2018/10/14/.../?guccounter=1

  17. The Following User Says Thank You to Nek_Food For This Useful Post:

    chronohill (15-10-2018)

  18. #334
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    https://twitter.com/askps_uk/status/...844464129?s=21

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  19. #335
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by Nek_Food View Post
    OK, ένα φιλαράκι αγόρασε ένα PS4 δώρο στον γιο του γιατί του είχε υποσχεθεί από καιρό και επειδή το αξίζει ο μικρός. Ποιον θα φώναζε να του το σετάρει; Για βάλτε λίγο τον πολυπύρηνο επεξεργαστή σας να δουλέψει; Ναι, εμένα. Με χαρά να βάλω το χέρι μου σε ένα νέο μηχάνημα, εχμ να βοηθήσω ένα φίλο σε ανάγκη πήγα στο σπίτι του.

    Ο αλήτης... χμ.. ο φίλος μου ειχε ήδη βγάλει την κονσόλα και τα αξεσουάρ από το κουτί και τα είχε απλώσει στο τραπέζι (πάει η μισή χαρά) οπότε καρφί στα βασικά: καλώδιο HDMI και ρεύματος και βουαλά, το πρώτο boot της κονσόλας. Την συνδέσαμε στο ρούτερ ασύρματα επί του παρόντος και έκανα τις βασικές ρυθμίσεις και του έφτιαξα και ένα account να έχει να χαίρεται. Επιβεβαιώσεις από mails και κινητά, όλα ωραία και καλά.

    Του λέω νέα κονσόλα, νέο SEN account κάτσε να σου βάλω και 2 εβδομάδες δωρεάν Plus να κατεβάσεις και κανένα παιχνιδάκι για τον μικρό, πρώτη ψυχρολουσία θέλει πιστωτική κάρτα... δεν είναι πρόβλημα του λέω, θα την βάλουμε και μετά θα την αφαιρέσουμε αμέσως για να μην γίνει καμιά στραβή (είπαμε ο μικρός θα έπαιζε με το PS4). Όλα πήγαν μια χαρά, κανένα πρόβλημα, βάζουμε να κατεβαίνουν και τα παιχνίδια του Plus, αφαιρώ και την αυτόματη ανανέωση, χώνουμε τελικά και μία ετήσια συνδρομή που είχε πάρει και μετά λέω κάτσε να αφαιρέσουμε την κάρτα.

    Πάω στα settings, account, wallet, billing information και μου ζητάει τον κωδικό του λογαριασμού. ΟΚ, άσχετα αν δεν έχουμε μνήμη χρυσόψαρου που λένε αφού τον είχαμε βάλει πριν 5 λεπτά, τον είχαμε και γράψει σε ένα χαρτί, τον βάζω και πατάω ΟΚ και ΜΠΑΜ!!! αλαμπουρνέζικα στο πλαίσιο και invalid κωδικός. WTFFF!!! Αλλάζω γλώσσες, κάνω reboot το μηχάνημα, κλπ όμορφα συνέχιζε να βγάζει άσχετους χαρακτήρες, δοκίμασα να γράψω μόνο το 1 σαν universal χαρακτήρα πάλι τους ίδιους χαρακτήρες (ό,τι γράμμα και να έβαζες, έβγαζε τον ίδιο χαρακτήρα μάλιστα 3 γραμμάτων συνεχώς). Πάω online από τον browser να μπω στο account, invalid κωδικός.

    ΟΚ, μετά την πρώτη ψυχρολουσία, επιστροφή στα βασικά: reset τον κωδικό από το internet και νέος κωδικός. Δεν τον δεχόταν όμως... WTFFF!!! Δώσε του λέω εγώ μπας και αυτά που βάζεις δεν τα δέχεται επειδή έμοιαζαν είτε με τον προηγούμενο είτε με τις πληροφορίες του λογαριασμού σου. Βάζω έναν από τους δικούς μου υπερκωδικούς που χρησιμοποιώ τριγύρω ΜΠΑΜ!!! τον δέχτηκε. Επιβεβαίωση, σύνδεση στο account από τον browser του PS4, διαγραφή κάρτας, επιστροφή στην κονσόλα, ευχέλαιο και sign out - sign in ζητάει τον νέο κωδικό... τον δίνω και βουαλά: όλα καλά! Επιτέλους, πάμε τώρα βόλτα φίλε να ηρεμήσουμε για καμιά ωρίτσα.

    Γιατί τα έγραψα όλα αυτά; Καταρχάς μου φάνηκε εξαιρετικά περίεργο αυτό το bug καθώς δεν το είχα αντιμετωπίσει ποτέ στην δικιά μου κονσόλα. Έγραψα και το τι έκανα για την επίλυση του, προς γνώσιν και συμμόρφωσίν...

    παρόμοιο πρόβλημα από χρήστη στο resetera:
    https://www.resetera.com/threads/psn...racters.42138/

    Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα και εγώ με ps pro φίλου μου. Όταν το πήρε (5~6 μήνες μετά που βγήκε) τον είχα βοηθήσει τηλεφωνικά να κάνει account κτλ και να ενεργοποιήσει μια κάρτα psn που είχε πάρει μαζί με την κονσόλα. Από τότε δεν με είχε ξαναενοχλήσει μέχρι το καλοκαίρι που πέρασε που κάτι ήθελε να αγοράσει κατεβάσει από το Store δεν θυμάμαι και δεν δεχόταν τον κωδικό του. Το περίεργο ήταν ότι όταν το είχαμε στήσει είχε γράψει σε χαρτί όντως τον κωδικό και μιας και ήταν δικό μου το formating (υπερκωδικός όπως είπες) τον θυμάμαι αλλά δεν τον δεχόταν. Εν πάσει περιπτώσει πήγα σπίτι του του έκανα reset τον κωδικό από PC βάλαμε άλλο - όλα OK.

    Τώρα πριν 20 ημέρες του χάλασε το bd-rom/δίσκος δεν κατάλαβα το πήγε στο κατάστημα αντιπροσωπία κτλ. και σήμερα πριν λίγο με πήρε πάλι ότι δεν μπαίνει στο psn account του.... (αυτήν την φορά είχα σημειώσει και εγώ τον κωδικό του) οπότε πάλι επίσκεψη....

    Υπάρχει κάτι που μπορώ να προσέξω (π.χ. γλώσσα συστήματος?) γιατί αν δεν του κάνανε reset το σύστημα (λόγω δίσκου? αν τον αλλάξανε) θα τον κεράσω εγώ ένα μια και καλή να τελειώνω και λέω να του βάλω ένα numerical password με 2FA να τελειώνω...

  20. #336
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με την γλώσσα του συστήματος αφού είτε σε Αγγλικά, είτε σε Ελληνικά έβγαζε το ίδιο πρόβλημα (φυσικά ο κωδικός ήταν με λατινικό αλφάβητο και όχι Ελληνικό), επιπλέον οι αριθμοί είναι νομίζω universal σε όλα τα πληκτρολόγια, ακόμη και αυτοί μεταφραζόντουσαν σε αλαμπουρνέζικα (τα ίδια μάλιστα). Μάλιστα αν διάβασα καλά ελέω διαδικτυακών λειτουργιών της κονσόλας, αυτό μπορεί να οφείλεται σε κάποιον bug στο άλλο άκρο (store/SEN servers/whatever) και απλά να χτυπάει random χρήστες, σε άσχετες ώρες. Προσωπικά δεν μου έχει τύχει ποτέ μέχρι σήμερα (τις κάποιες φορές που μου έχει ζητήσει τον κωδικό μου - πιο πρόσφατη χθες).

  21. The Following User Says Thank You to Nek_Food For This Useful Post:

    Sir_Teraflop (18-10-2018)

  22. #337
    PS4forums Addict tsakali GR's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Athens
    Posts
    1,662
    PSN ID
    tsakali_gr
    Name
    Γιώργος

    Default

    Καλημέρα guys, γράφω εδώ για να μην ανοίγω καινούργιο thread.

    Την προηγούμενη εβδομάδα ξεκίνησε η κονσόλα να μου εμφανίζει το μήνυμα Unrecognized Disc Error σε κάποια παιχνίδια που η αλήθεια είναι ότι δεν τα είχα βάλει ξανά στο tray, καθώς μόλις βγήκαν από ζελατίνα.
    Συγκεκριμένα μου το εμφάνισε με το Mortal Kombat 11, το No Man's Sky και το Assassin's Creed Ezio Collection, όταν πρωτομπήκε το δισκάκι.

    Για την ιστορία η κονσόλα είναι PS4 PRO αγορασμένη Νοέμβριου του 2016 από τον Κωτσόβολο και γενικώς την έχω σε άριστη κατάσταση, αφού την καθαρίζω συχνά για να μην πιάσει σκόνη και το ίδιο ισχύει για τα discs.
    Επειδή την έχω σε κάθετη θέση θορυβήθηκα μήπως τελικά αυτό έφταιγε και προσπάθησα με τα ίδια δισκάκια ξανά σε οριζόντια αλλά δεν άλλαξε κάτι.

    Με ένα γρήγορο google search είδα ότι αυτό το πρόβλημα υπάρχει γενικώς και δοκίμασα διάφορες αλχημείες που προτείνονται σαν λύσεις όπως:

    - να κάνω boot σε safe mode και rebuild database
    - να κάνω update software
    - να καθαρίσω τα δισκάκια (lol)
    - να αποσυνδέσω πλήρως την κονσόλα και τα καλώδια και να τα συνδέσω πάλι

    Τελοσπάντων, με τα πολλά και μετά από 7-8 προσπάθειες τελικά διάβασε το δισκάκι, όμως ανησυχώ μήπως αυτό το πρόβλημα αρχίσει να εντείνεται.

    Να σημειώσω ότι όταν αγόρασα την κονσόλα πλήρωσα και πήρα την extra εγγύηση των 5 ετών που έδινε ο Κώτσος, άρα υποθετικά με καλύπτει ακόμα για βλάβες.

    Το ερώτημα είναι το εξής: να πάω την κονσόλα στον Κωτσόβολο εφόσον είμαι εντός εγγύησης για έλεγχο και υποθετικά θα τη στείλουν Sony και θα μου γυρίσει refurbished ή μπορώ να αιτηθώ αντικατάσταση με καινούργια; Ή να το αγνοήσω και είναι κάτι που συμβαίνει randomly με κάποια δισκάκια;
    Επίσης, φαντάζομαι ότι αν τελικά δώσω την κονσόλα το φρόνιμο θα ήταν να κάνω backup τα πάντα ε;

    Μου κάνει εντύπωση γιατί όπως είπα είμαι αρκετά ψείρας και όλα είναι στην εντέλεια από άποψη χρήσης και συντήρησης.

  23. #338
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Οι βλάβες φίλε Γιώργο δεν έχουν να κάνουν με καλή συντήρηση (δεν λέω να την κοπανάς την κονσόλα κτλ). Αν κάτι είναι να χαλάσει, θα χαλάσει. Μηχανήματα είναι. Υγεία να έχουμε.

    Πάρε backup να έχεις αρχικά.

    Από εκεί και έπειτα αν το παρουσιάσει πάλι, να το πας στον Κωτσόβολο να στο καλύψουν στην εγγύηση που έχεις πληρώσει. Ως συνήθως το service της Sony είναι απαράδεκτο και ανύπαρκτο. Ανακατασκευασμένη θα σου δώσουν. Από εκεί και πέρα διάβασε και το συμβόλαιο του Total Support του Κωτσόβολου που έχεις να δεις τι δικαιούσαι. Παράδειγμα, πρέπει η επισκευή να πάρει το πολύ 7 μέρες ας πούμε. Αν καθυστερήσουν παραπάνω, σου κάνουν αντικατάσταση οι ίδιοι (Κωτσόβολος και όχι Sony), αλλά θα πρέπει να τους "τσιγκλήσεις" λίγο εσύ και να τους το πεις και να επιμείνεις, ότι βάση του συμβολαίου σου, ισχύει αυτό κτλ.

    Ότι θες για θέματα εγγυήσεων, αν μπορώ να βοηθήσω στείλε μου.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  24. The Following User Says Thank You to WolfRathmA For This Useful Post:

    tsakali GR (03-09-2019)

  25. #339
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by tsakali GR View Post
    Καλημέρα guys, γράφω εδώ για να μην ανοίγω καινούργιο thread.

    Την προηγούμενη εβδομάδα ξεκίνησε η κονσόλα να μου εμφανίζει το μήνυμα Unrecognized Disc Error σε κάποια παιχνίδια που η αλήθεια είναι ότι δεν τα είχα βάλει ξανά στο tray, καθώς μόλις βγήκαν από ζελατίνα.
    Συγκεκριμένα μου το εμφάνισε με το Mortal Kombat 11, το No Man's Sky και το Assassin's Creed Ezio Collection, όταν πρωτομπήκε το δισκάκι.

    Για την ιστορία η κονσόλα είναι PS4 PRO αγορασμένη Νοέμβριου του 2016 από τον Κωτσόβολο και γενικώς την έχω σε άριστη κατάσταση, αφού την καθαρίζω συχνά για να μην πιάσει σκόνη και το ίδιο ισχύει για τα discs.
    Επειδή την έχω σε κάθετη θέση θορυβήθηκα μήπως τελικά αυτό έφταιγε και προσπάθησα με τα ίδια δισκάκια ξανά σε οριζόντια αλλά δεν άλλαξε κάτι.

    Με ένα γρήγορο google search είδα ότι αυτό το πρόβλημα υπάρχει γενικώς και δοκίμασα διάφορες αλχημείες που προτείνονται σαν λύσεις όπως:

    - να κάνω boot σε safe mode και rebuild database
    - να κάνω update software
    - να καθαρίσω τα δισκάκια (lol)
    - να αποσυνδέσω πλήρως την κονσόλα και τα καλώδια και να τα συνδέσω πάλι

    Τελοσπάντων, με τα πολλά και μετά από 7-8 προσπάθειες τελικά διάβασε το δισκάκι, όμως ανησυχώ μήπως αυτό το πρόβλημα αρχίσει να εντείνεται.

    Να σημειώσω ότι όταν αγόρασα την κονσόλα πλήρωσα και πήρα την extra εγγύηση των 5 ετών που έδινε ο Κώτσος, άρα υποθετικά με καλύπτει ακόμα για βλάβες.

    Το ερώτημα είναι το εξής: να πάω την κονσόλα στον Κωτσόβολο εφόσον είμαι εντός εγγύησης για έλεγχο και υποθετικά θα τη στείλουν Sony και θα μου γυρίσει refurbished ή μπορώ να αιτηθώ αντικατάσταση με καινούργια; Ή να το αγνοήσω και είναι κάτι που συμβαίνει randomly με κάποια δισκάκια;
    Επίσης, φαντάζομαι ότι αν τελικά δώσω την κονσόλα το φρόνιμο θα ήταν να κάνω backup τα πάντα ε;

    Μου κάνει εντύπωση γιατί όπως είπα είμαι αρκετά ψείρας και όλα είναι στην εντέλεια από άποψη χρήσης και συντήρησης.


    Αν σου κάνει τον ήχο που κάνει στην αρχή τότε θα χαλάσει κάποια στιγμή και μου έχει πει παιδί που δουλεύει στα Public ότι είναι πολύ συχνό πρόβλημα.

    Το μόνο που έχω βρει το οποίο πιάνει (για την ώρα) είναι όταν βάζεις το δισκάκι να κάνεις ένα ταπ ταπ με το δάχτυλο σου στο πάνω μέρος της κονσόλας για να διαβάσει το δίσκο. (Ναι και εγώ είπα "σιγά μην πιάσει αυτή η βλακεία" αλλά και όμως δουλεύει)

    Είσαι τυχερός που έχει την εξτρα εγγύηση γιατί για το δικό μου μου είχαν ζητήσει 200+ € από την Cometron. Γενικά η ποιότητα κατασκευής του Pro είναι εντυπωσιακά κακή.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  26. #340
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Πιστεύω πως με αλλαγή του bluray drive το πρόβλημα θα λύνεται. Δεν είναι δύσκολο καθόλου αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου. Δεν ξέρω πόσο κοστίζει, από τιμές στο ebay με μια γρήγορη ματιά που έριξα είναι 40~80 ευρώ.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •