Page 5 of 10 FirstFirst 123456789 ... LastLast
Results 81 to 100 of 184

Thread: Playstation 4 HDD Compatibility List

  1. #81
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Χμ... πήρα την εικόνα και σε μεγέθυνση βλέπω ότι είναι ένας Seagate ST1000LM014. Οπότε θα τσεκάρω στο διαδίκτυο τα χαρακτηριστικά του και αν είναι θα τον προσθέσω και αυτόν...



    http://images.eurogamer.net/2013/art...C_0637.JPG.jpg

    [EDIT]
    Είδα τελικά ότι όντως είναι ο ST1000ML014 και υπάρχει ήδη στον πίνακα μας αφού τον είχε τεστάρει και το IGN τον συγκεκριμένο δίσκο.
    Last edited by Nek_Food; 15-12-2014 at 10:45.

  2. #82
    Senior Member kostas1234's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    117
    PSN ID
    kk09-07-2011

    Default

    παιδια μου προτειναν αυτον εδω ειναι καλος αξιζει ειναι γρηγορος http://www.e-shop.gr...ve-p-PER.305865

  3. #83
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,112
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Δεν δειχνει να ειναι γρηγορος ιδιαιτερα, οχι οτι αυτο ειναι και προβλημα. Ειναι ιδια μαρκα με τον αρχικο δισκο, με διπλασια χωρητικοτητα.

  4. #84
    Elite Daytime Dreamer's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    London, UK
    Posts
    629
    PSN ID
    DaytimeDreamer

    Default

    Πήρα τον 840 Evo 1TB. Σύντομα θα σας πω εντυπώσεις.

    Σκοπεύω κάποια στιγμή να κάνω μεγάλη καφρίλα με το τροφοδοτικό και να βάλω καλύτερους πυκνωτές για πιο σταθερό ρεύμα κλπ (ΔΕΝ το προτείνω σε κανέναν by the way!)

    Επίσης θα αλλάξω πάστα κάποια στιγμή

    Αυτά

  5. The Following User Says Thank You to Daytime Dreamer For This Useful Post:

    Nerven (30-12-2014)

  6. #85
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,988
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Ωραιος ο SDD αυτος αλλα λιγο ακριβως εγω θα περιμενω λιγο καιρο να πεσει η τιμη και θα χτυπησω δυο να αλλαξω και στο pc τον 120gb που εχω .

    xbox:Christoforo7s

  7. #86
    Senior Member kostas1234's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    117
    PSN ID
    kk09-07-2011

    Default

    καποιον φθηνο και γρηγορο σκληρο που μπορω να βρω και σε λογικη τιμη

  8. #87
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,112
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Εαν θελεις φτηνο, πας σε εναν απλο 1ΤΒ που και διπλασια χωρητικοτητα θα εχει, και θα ειναι και ποιο γρηγορος απο τον stock.

  9. #88
    Senior Member kostas1234's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    117
    PSN ID
    kk09-07-2011

    Default

    αυτος εδω τι λεει αξιζει τον εχει κανεις 1tb hitachi 7200rpm sata3 32mb cache
    Last edited by kostas1234; 16-12-2014 at 22:11.

  10. #89

    Default

    Quote Originally Posted by jk_blue_tiger View Post
    Ο ST2000LM003 της Seagate βρισκεται επισης μεσα στον external hdd STDR2000202.
    http://www.public.gr/product/perifer...prod6011071pp/

    Εχω αγορασει τον παραπανω και εχω κανει ο ιδιος την αλλαγη του με τον stock.
    Οδηγος αλλαγης εδω:



    Εννοειται ομως οτι βγαζοντας τον σκληρο απο την θηκη του χανεται η εγγυηση του.
    Οποτε πριν τον βγαλετε απο τη θηκη του format αρκετες φορες (οχι quick), για να τον ελενξετε οσο το δυνατον καλυτερα.

    Τελος οσοι σκοπευουν να κανουν την αλλαγη καλο θα ειναι να το κανουν με δοκιμασμενα μοντελα
    οπως το παραπανω και οχι με οποιονδηποτε φθηνο 2tb external 2,5 hdd,
    καθως υπαρχουν αρκετα μοντελα στα οποια o εσωτερικος usb connector ειναι ενσωματωμενος στον σκληρο,
    οποτε αυτος δεν μπορει να χρησιμοποιηθει ξεχωριστα παρα μονο με την θηκη του.

    Υ.Γ. Να εχετε εγκατεστημενο ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ firmware 1.70 ή μεταγενεστερο,
    καθως οσοι εκαναν την αλλαγη με τον συγκεκριμμενο δισκο
    με προηγουμενα εγκατεστημενα firmware αντιμετωπισαν προβληματα.
    Περισσοτερα εδω:
    http://forums.overclockers.co.uk/sho...php?t=18587947
    μολις εκανα την ιδια διαδικασια, αλλα δεν τον εκανα φορματ πρωτα! το ξεχασα, σε αλλο βιντεο που εβλεπα δεν ειπαν και τιποτα για φορματ. Αλλα θυμομουν το ποστ σου και απλα τον εβαλα πρωτα στο πισι να βεβαιωθο οτι τον βλεπει σωστα. Τον πηρα απο public 99 ευρο και σε 6 δοσεις, το βαλα και στα εξοδα του μαγαζιου λολ αρα θα μου βγει κανα 80ρι. Επισης εβαλα τον 500ρι πισω στην θηκη για μπακαπ εξωτερικος πλεον στο πισι. Μεχρι στιγμης ολα καλα, εκανα Initialize, εφτιαξα ξανα τους λογαριασμους μου και ξανακατεβαζω τα παιχνιδια. 1,77 gb ελευθερος χωρος. Δεν ειχα πολυ λεπο φλατ κατσαβιδι και μου εβγαλε την πιστη να ανοιξω την θηκη του σκληρου, αλλα ολα οκ. firmware το τελέυταιο, 2,03

    ehhmm edit - ο σκληρος ειναι ιδιος, αλλα εγω πηρα τον αλλο εξωτερικο, τον STBX2000401

    edit 2 - μου εκανε ενα περιεργο. Εκλεισα το πσ4 πρωτη φορα μετα που εβαλα τον σκληρο και ξαναεφτιαξα τους λογαριασμους μου. Με το που το ξανανοιξα μου ξαναζητησε απο την αρχη το σεταρισμα (συνδεσε καμερα, φτιαξε την ωρα, φωνητικες εντολες...κτλπ!) Και μετα μπηκε και ειχε τους υπαρχοντες λογαριασμους κανονικα. Ελπιζω να μην το ζηταει καθε φορα!!
    Last edited by tzinos; 30-12-2014 at 19:15.

  11. The Following User Says Thank You to tzinos For This Useful Post:

    jk_blue_tiger (31-12-2014)

  12. #90
    PS4forums Fanatic Nerven's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Πρέβεζα
    Posts
    2,452
    PSN ID
    Nerven86
    Name
    Ιωάννης

    Default

    Quote Originally Posted by Daytime Dreamer View Post
    Πήρα τον 840 Evo 1TB. Σύντομα θα σας πω εντυπώσεις.

    Σκοπεύω κάποια στιγμή να κάνω μεγάλη καφρίλα με το τροφοδοτικό και να βάλω καλύτερους πυκνωτές για πιο σταθερό ρεύμα κλπ (ΔΕΝ το προτείνω σε κανέναν by the way!)

    Επίσης θα αλλάξω πάστα κάποια στιγμή

    Αυτά
    Λουκά αν θες δώσε περισσότερο info όταν το κάνεις, περί τροφοδοτικού.

  13. #91
    Elite lak100's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Καστορια
    Posts
    1,075
    PSN ID
    mitsos17(UK) mitsos1990(GR)

    Default

    Quote Originally Posted by tzinos View Post
    μολις εκανα την ιδια διαδικασια, αλλα δεν τον εκανα φορματ πρωτα! το ξεχασα, σε αλλο βιντεο που εβλεπα δεν ειπαν και τιποτα για φορματ. Αλλα θυμομουν το ποστ σου και απλα τον εβαλα πρωτα στο πισι να βεβαιωθο οτι τον βλεπει σωστα. Τον πηρα απο public 99 ευρο και σε 6 δοσεις, το βαλα και στα εξοδα του μαγαζιου λολ αρα θα μου βγει κανα 80ρι. Επισης εβαλα τον 500ρι πισω στην θηκη για μπακαπ εξωτερικος πλεον στο πισι. Μεχρι στιγμης ολα καλα, εκανα Initialize, εφτιαξα ξανα τους λογαριασμους μου και ξανακατεβαζω τα παιχνιδια. 1,77 gb ελευθερος χωρος. Δεν ειχα πολυ λεπο φλατ κατσαβιδι και μου εβγαλε την πιστη να ανοιξω την θηκη του σκληρου, αλλα ολα οκ. firmware το τελέυταιο, 2,03

    ehhmm edit - ο σκληρος ειναι ιδιος, αλλα εγω πηρα τον αλλο εξωτερικο, τον STBX2000401

    edit 2 - μου εκανε ενα περιεργο. Εκλεισα το πσ4 πρωτη φορα μετα που εβαλα τον σκληρο και ξαναεφτιαξα τους λογαριασμους μου. Με το που το ξανανοιξα μου ξαναζητησε απο την αρχη το σεταρισμα (συνδεσε καμερα, φτιαξε την ωρα, φωνητικες εντολες...κτλπ!) Και μετα μπηκε και ειχε τους υπαρχοντες λογαριασμους κανονικα. Ελπιζω να μην το ζηταει καθε φορα!!
    εχω τον ιδιο σκληρο και μενα μου το εκανε αυτο μονο μια φορα ομως

  14. #92
    PS4forums Addict tsakali GR's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Athens
    Posts
    1,662
    PSN ID
    tsakali_gr
    Name
    Γιώργος

    Default

    Μιας και θα πάρω καινούργια κονσόλα, λέω να κουμπώσω εξ' αρχής μεγαλύτερο σκληρό. Διάβασα όλο το post, είδα λίγο και τον πίνακα στην αρχή και είμαι μεταξύ αυτών των 2 που δεν έχουν τρελή διαφορά στην τιμή: 1ΤΒ https://www.skroutz.gr/s/3187352/Sea...se=ST1000LM014 2ΤΒ https://www.skroutz.gr/s/5398573/Sea...nt+ST2000LM003 Είναι λέτε υπερβολή τα 2ΤΒ; Επίσης, μεταξύ των δύο, σε θέματα ταχύτητας και αξιοπιστίας υπάρχει λόγος να προτιμήσω κάποιον; Thanks.

  15. #93
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,112
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Εγω στην θεση σου θα επελεγα χωρητικοτητα, εχε υποψιν σου οτι τα παιχνιδια σχεδιαζονται με τον στοκ δισκο υποψιν, σιγουρα καποια ωφελουνται απο την επιπλεον ταχυτητα , αλλα οι μετρησεις εχουν δειξει οτι αυτη η αυξηση δεν ειναι παντα στο ιδιο επιπεδο.

  16. The Following User Says Thank You to Slay For This Useful Post:

    tsakali GR (14-01-2015)

  17. #94
    PS4forums Addict tsakali GR's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Athens
    Posts
    1,662
    PSN ID
    tsakali_gr
    Name
    Γιώργος

    Default

    ^^cool άρα να πάω για τον 2TB!

    Φαντάζομαι και αυτός https://www.skroutz.gr/s/2164388/Wes...Green-2TB.html ή αυτός https://www.skroutz.gr/s/3731504/Wes...Green-2TB.html σε WD θα κάνουν σωστά;

    Βλέπω στον πίνακα εσύ συγκεκριμένα έχεις δοκιμάσει τον Scorpio σε 1ΤΒ, άρα δε θα κάνει διαφορά των 2TB.
    Last edited by tsakali GR; 14-01-2015 at 12:15.

  18. #95
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,112
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    το σιγουρο που πρεπει να κοιταξεις πριν τον παρεις, ειναι να μην εχει παχος μεγαλυτερο απο 9.5mm. Επισης ψαξε και στο google για τυχον θεματα ασυμβατοτητας, ειναι αρκετα σπανιο, αλλα υπαρχουν και δισκοι που ενω τυπικα ειναι συμβατοι στην πραξη αυτο δεν συμβαινει.

  19. The Following User Says Thank You to Slay For This Useful Post:

    tsakali GR (14-01-2015)

  20. #96
    PS4forums Fanatic Nerven's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Πρέβεζα
    Posts
    2,452
    PSN ID
    Nerven86
    Name
    Ιωάννης

    Default

    Σήμερα την θέση του seagate hybrid 1TB hhsd πήρε την θέση του το παρακάτω μωρό, Όλα πάνε σφαίρα!

    Samsung 850 EVO 500GB


    Click image for larger version. 

Name:	2015-02-26 21.46.43.jpg 
Views:	140 
Size:	567.1 KB 
ID:	6716

  21. The Following 2 Users Say Thank You to Nerven For This Useful Post:

    Nek_Food (27-02-2015),spartan (28-02-2015)

  22. #97
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Ενημερώθηκε και ο πίνακας στο αρχικό δημοσίευμα του παρόντος θέματος με τις πληροφορίες του ανωτέρου δίσκου. ThanX Nerven...

  23. The Following 3 Users Say Thank You to Nek_Food For This Useful Post:

    Nerven (27-02-2015),Viper (27-02-2015)

  24. #98
    Editor Viper's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Athens
    Posts
    4,572
    PSN ID
    kamenos13
    Name
    Κώστας

    Default

    Nerver, καλοριζικος ο νεος δισκος. Εχεις δει μεγαλες διαφορες απο τον seagate hybrid 1TB hhsd που ειχες πριν?

  25. The Following User Says Thank You to Viper For This Useful Post:

    Nerven (27-02-2015)

  26. #99
    PS4forums Fanatic Nerven's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Πρέβεζα
    Posts
    2,452
    PSN ID
    Nerven86
    Name
    Ιωάννης

    Default

    Κάποιος δεν θα καταλάβαινε καμία διαφορά μιας και sshd κάνει πολύ καλά την δουλειά του όταν "μάθει" αυτά που ανοίγεις πιο συχνά πχ. Το UI και πίστες σε παιχνίδια που ξανά παίζεις. Αλλά εγω μιας και προέρχομαι απο pc master race με υπέρ τούμπανο pc και τρελό over clocking, το κάθε ms κάνει την διαφορά για εμένα πάντως. Για κάποιον άλλον δεν θα έβλεπε καμία διαφορά και τον καταλαβαίνω.
    Σίγουρα ο δίσκος χαραμίζεται στο μηχάνημα για το potential του δίσκου πάει περίπατο λόγο αρχιτεκτονικής ps4, που θα μπορούσε άνετα να τερματίσει Sata 3 ο συγκεκριμένος.
    Απλά τουλάχιστον θα ξέρω πάντα ότι θα έχω ταχύτερο loading times και εξάλειψη pop up και γρηγορότερο texture loading με αυτά ψιλό παρηγορούμε

  27. The Following 2 Users Say Thank You to Nerven For This Useful Post:

    Viper (27-02-2015)

  28. #100

    Default

    Quote Originally Posted by Nerven View Post
    Σήμερα την θέση του seagate hybrid 1TB hhsd πήρε την θέση του το παρακάτω μωρό, Όλα πάνε σφαίρα!

    Samsung 850 EVO 500GB


    Click image for larger version. 

Name:	2015-02-26 21.46.43.jpg 
Views:	140 
Size:	567.1 KB 
ID:	6716
    Κάτι που δεν κατάλαβα..

    Είχες 1 τερα και το έβγαλε για να βάλεις 500αρι???

    Γιατί?

Page 5 of 10 FirstFirst 123456789 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •