Page 1 of 45 1234511 ... LastLast
Results 1 to 20 of 893

Thread: Η γωνιά των βιβλιόφιλων gamers

  1. #1
    PS4forums Fanatic Melnibonian's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Σχηματαρι
    Posts
    2,337
    PSN ID
    Schimatarium

    Default Η γωνιά των βιβλιόφιλων gamers

    Ας συνεχίσουμε την κουβέντα και την περιήγησή μας στο χώρο του βιβλίου.Ποια είναι τα αγαπημένα σας βιβλία?Τι διαβάσατε τελευταία?
    Εγώ τελειώνω το ΥΠΕΡΙΩΝ του Dan Simmons,περισσότερα σχόλια και εντυπώσεις όταν το ολοκληρώσω.Επίσης είχα θέσει την ερώτηση περί Νεκροσκόπου (B.Lumley).Πόσοι το έχετε ξεκινήσει?


    Now I hear "THEM" again, singing
    Twilight symphony, twilight

  2. #2
    Cool Member sakoulias's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    242
    PSN ID
    sakoulias
    Name
    Σακης

    Default

    Εμενα μ αρεσει πολυ σαν ειδος το ιστορικο μυθιστορημα και μου αρεσει παρα πολυ σαν συγγραφεας ο στιβεν πρεσσφιλντ απο τον οποιο εχω διαβασει τα εξης:
    Οι πυλες της φωτιας(απιστευτο βιβλιο:bowdown
    Ανεμοι πολεμου
    Αλεξανδρος
    Killing Romel τα οποια και συνιστω ανεπιφυλακτα
    Τωρα διαβαζω το ''Θριαμβευτης της Σαλαμινας'' του william stearns davis μεχρι τωρα φαινεται πολυ καλο

  3. #3
    Senior Member ultra's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    118
    PSN ID
    gael_HELLAS

    Smile

    Quote Originally Posted by Melnibonian View Post
    Ας συνεχίσουμε την κουβέντα και την περιήγησή μας στο χώρο του βιβλίου.Ποια είναι τα αγαπημένα σας βιβλία?Τι διαβάσατε τελευταία?
    Εγώ τελειώνω το ΥΠΕΡΙΩΝ του Dan Simmons,περισσότερα σχόλια και εντυπώσεις όταν το ολοκληρώσω.Επίσης είχα θέσει την ερώτηση περί Νεκροσκόπου (B.Lumley).Πόσοι το έχετε ξεκινήσει?
    Ωραία σειρά βιβλίων ο Νεκροσκόπος, αλλά μέχρι ν βγεί το κάθε επόμενο βιβλίο περνάνε χρόνια...

  4. #4
    PS4forums Fanatic Melnibonian's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Σχηματαρι
    Posts
    2,337
    PSN ID
    Schimatarium

    Default

    sakoulias δεν σε κουράζει να διαβάζεις διαδοχικά ιστορικά μυθιστορήματα?Σαν να τρως συνέχεια μπανάνες...
    Εμένα μου αρέσει να πηδάω από το ένα είδος στο άλλο. Σχεδόν ποτέ δεν έχω διαβάσει διαδοχικά βιβλία απο την ίδια κατηγορία.Δεν βαριέμαι κιόλας έτσι.
    ultra απο όσο μπορώ να καταλάβω τα έχεις διαβάσει κι εσύ τα πρώτα 5 και περιμένεις τη καινούργια μετάφραση,σωστά?
    Now I hear "THEM" again, singing
    Twilight symphony, twilight

  5. #5
    Cool Member sakoulias's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    242
    PSN ID
    sakoulias
    Name
    Σακης

    Default

    Quote Originally Posted by Melnibonian View Post
    sakoulias δεν σε κουράζει να διαβάζεις διαδοχικά ιστορικά μυθιστορήματα?Σαν να τρως συνέχεια μπανάνες...
    Εμένα μου αρέσει να πηδάω από το ένα είδος στο άλλο. Σχεδόν ποτέ δεν έχω διαβάσει διαδοχικά βιβλία απο την ίδια κατηγορία.Δεν βαριέμαι κιόλας έτσι.
    ultra απο όσο μπορώ να καταλάβω τα έχεις διαβάσει κι εσύ τα πρώτα 5 και περιμένεις τη καινούργια μετάφραση,σωστά?
    Μπα φιλε μου δεν με πειραζει δεν εχω τετοιο προβλημα.Αν και επειδη ολο τετοια διαβαζω τον τελευταιο καιρο τωρα θα αλλαξω λιγο να ψαξω κατι διαφορετικο.

  6. #6
    Senior Member ultra's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    118
    PSN ID
    gael_HELLAS

    Default

    Ακριβώς φίλε μου. Να δούμε ποτέ με το καλό θα κυκλοφορήσει... Ως τότε ψάχνω κάτι αξιόλογο για να διαβάσω.

  7. #7
    PS3forums Addict gavrosdr's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    planet earth
    Posts
    1,786
    PSN ID
    gavrosdr

    Default

    Quote Originally Posted by sakoulias View Post
    Εμενα μ αρεσει πολυ σαν ειδος το ιστορικο μυθιστορημα και μου αρεσει παρα πολυ σαν συγγραφεας ο στιβεν πρεσσφιλντ απο τον οποιο εχω διαβασει τα εξης:
    Οι πυλες της φωτιας(απιστευτο βιβλιο:bowdown
    Ανεμοι πολεμου
    Αλεξανδρος
    Killing Romel τα οποια και συνιστω ανεπιφυλακτα
    Τωρα διαβαζω το ''Θριαμβευτης της Σαλαμινας'' του william stearns davis μεχρι τωρα φαινεται πολυ καλο
    εσυ εισαι δικος μου

  8. #8
    Elite aladdin7's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    949
    PSN ID
    qazwsx345

    Default

    Αξιωθηκα και τελειωσα επιτελους το Illuminati. Ειναι ασυγκριτα καλυτερο απο την ταινια!

  9. #9
    Advanced Member Lordkostas's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    328
    PSN ID
    Lordkostas
    Name
    Kώστας

    Default

    Εγω τα βραδια πριν πεσω για υπνο διαβαζω λιγο Paulo Coelho τωρα τελευταια. "Το εγχειριδιο του πολεμιστη του φωτος"

    Εχει καποια ωραια ηθικα διδαγματα εκει μεσα.

  10. #10
    Senior Member ultra's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    118
    PSN ID
    gael_HELLAS

    Default

    Καλό θα ήταν βέβαια να κατέβαζαν και λίγο τις τιμές στα βιβλία.
    Π.χ. η συνέχεια του Εραγκον είναι δυνατόν να έχει αυτή την τιμή; Που να μήν είχαν τα βιβλία 4,5% φόρο και να είχαν 19%...
    Είναι λές και είναι οργανομένη συνομοσία στην Ελλάδα ώστε ο κόσμος να αποφεύγει τα βιβλία όσο το δυνατόν περρισότερο.
    Είμαστε που είμαστε χάλια, ας δωθεί μια ώθηση ώστε ο κόσμος να αποκτήσει πρόσβαση αλλά και αγάπη στην ανάγνωση του βιβλίου. Μόνο καλό κάνει.
    Βέβαια φταίει και η τηλεόραση που έχει γεμίσει σκουπίδια, αλλά πάνω απο όλα φταίνε οι απανταχού γονείς, που απο άγνοια η αδιαφορία δεν ωθούν τα παιδιά τους στο να αποκτήσουν περρισότερη φαντασιά άρα και δημιουργικότητα αλλά και κριτίκη αντίληψη των πραγμάτων γύρω τους απο το να δέχονται όλα όπως τους τα λένε.
    Αφορμή για όλη αυτή την λογοδιάροια είναι κάποιες απόψεις που άκουσα αυτόν τον καιρό που με ωθούν στο να ατενίζω το μέλλον με φόβο και οχι με ελπίδα.
    Δεν χρειαζόμαστε άλλα "ρομποτάκια" και "δήθεν", χρειαζόμαστε ανθρώπους που να μην ξεπουλάνε την ηθική και την καλοσύνη για μερικά νομίσματα, ανθρώπους με αρχές και αξίες και οχι με μια βασική αρχή: την απαξίωση όσων κάνουν τον καθένα μας ξεχωριστό.
    Δεν μπορεί να θεωρεί ο κόσμος γενικά ότι "ο καθένας μας είναι κάτι το ξεχωριστό", αλλά όλοι να ακολουθούν σαν σκιά την ζωής τους με φόβο μην κάνουν κάτι "ανθρώπινο", απο φόβο μην ξεχωρίσουν η χαρακτηριστούν "άνθρωποι".
    Το βιβλίο είναι το μέσον και οχι ο προορισμός στο να μπορεί ο ανθρωπος να ανεβει ένα σκαλοπάτι στην σκάλα της εξέλιξης. Στην Ελλάδα του σήμερα το βιβλίο έχει αντικατασταθεί απο τον ιστότοπο και την τηλεόραση, οπου καθημερινά άνθρωποι "υποκατάστατα" παραδίδουν μαθήματα ηθικής και ανθρωπιάς σε τηλεθεατές ζόμπι, οι οποίοι δεν έχουν καμία άμυνα ώστε να ξεχωρίσουν την αλήθεια απο το ψέμα...

  11. #11
    PS4forums Fanatic Desmond's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα - Καλογρέζα
    Posts
    4,978
    PSN ID
    q1908gate13
    Name
    Νίκος

    Default

    Quote Originally Posted by ultra View Post
    Καλό θα ήταν βέβαια να κατέβαζαν και λίγο τις τιμές στα βιβλία.
    Π.χ. η συνέχεια του Εραγκον είναι δυνατόν να έχει αυτή την τιμή; Που να μήν είχαν τα βιβλία 4,5% φόρο και να είχαν 19%...
    Είναι λές και είναι οργανομένη συνομοσία στην Ελλάδα ώστε ο κόσμος να αποφεύγει τα βιβλία όσο το δυνατόν περρισότερο.
    Είμαστε που είμαστε χάλια, ας δωθεί μια ώθηση ώστε ο κόσμος να αποκτήσει πρόσβαση αλλά και αγάπη στην ανάγνωση του βιβλίου. Μόνο καλό κάνει.
    Βέβαια φταίει και η τηλεόραση που έχει γεμίσει σκουπίδια, αλλά πάνω απο όλα φταίνε οι απανταχού γονείς, που απο άγνοια η αδιαφορία δεν ωθούν τα παιδιά τους στο να αποκτήσουν περρισότερη φαντασιά άρα και δημιουργικότητα αλλά και κριτίκη αντίληψη των πραγμάτων γύρω τους απο το να δέχονται όλα όπως τους τα λένε.
    Αφορμή για όλη αυτή την λογοδιάροια είναι κάποιες απόψεις που άκουσα αυτόν τον καιρό που με ωθούν στο να ατενίζω το μέλλον με φόβο και οχι με ελπίδα.
    Δεν χρειαζόμαστε άλλα "ρομποτάκια" και "δήθεν", χρειαζόμαστε ανθρώπους που να μην ξεπουλάνε την ηθική και την καλοσύνη για μερικά νομίσματα, ανθρώπους με αρχές και αξίες και οχι με μια βασική αρχή: την απαξίωση όσων κάνουν τον καθένα μας ξεχωριστό.
    Δεν μπορεί να θεωρεί ο κόσμος γενικά ότι "ο καθένας μας είναι κάτι το ξεχωριστό", αλλά όλοι να ακολουθούν σαν σκιά την ζωής τους με φόβο μην κάνουν κάτι "ανθρώπινο", απο φόβο μην ξεχωρίσουν η χαρακτηριστούν "άνθρωποι".
    Το βιβλίο είναι το μέσον και οχι ο προορισμός στο να μπορεί ο ανθρωπος να ανεβει ένα σκαλοπάτι στην σκάλα της εξέλιξης. Στην Ελλάδα του σήμερα το βιβλίο έχει αντικατασταθεί απο τον ιστότοπο και την τηλεόραση, οπου καθημερινά άνθρωποι "υποκατάστατα" παραδίδουν μαθήματα ηθικής και ανθρωπιάς σε τηλεθεατές ζόμπι, οι οποίοι δεν έχουν καμία άμυνα ώστε να ξεχωρίσουν την αλήθεια απο το ψέμα...
    Θα συμφωνήσω, εν μέρει όμως.Από τη στιγμή που το βιβλίο πλασάρεται ως καταναλωτικό αγαθό, μια τέτοια κατάσταση είναι αναμενόμενη.Υπάρχει πληθώρα επιλογών με την (υποκειμενική) ποιοτική αξία να έχει πέσει δυσανάλογα σε σχέση με τις τιμές.Αυτό όμως δεν σε αποτρέπει από το να διαβάσεις.Το αντίθετο μάλιστα.Για παράδειγμα όσο κοστίζουν συνολικά τα "ασματα του μάλντορορ" του Λωτρεαμόν (η Βίβλος μου),"η γεννηση της τραγωδίας" του Νίτσε (σε μετάφραση Καζαντζακη κιόλας) και το "junky" του Μπάροουζ, κοστίζει μόνο του το τελευταίο δήθεν "must-buy" του οποιουδήποτε trendy συγγραφέα που μας πλασάρουν τα super markets κουλτούρας. Όλα είναι θέμα επιλογών.Αν σε κάποιον του αρέσει να διαβάζει, θα βρει τον τρόπο να προμηθευτεί το υλικό που τον ενδιαφέρει.

  12. #12
    PS4forums Fanatic Melnibonian's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Σχηματαρι
    Posts
    2,337
    PSN ID
    Schimatarium

    Default

    Με αυτή τη τελευταία άποψη συντάσσομαι κι εγώ.Το τελευταίο που θα θεωρήσω αποτρεπτικό στο θέμα βιβλίο είναι η τιμή του.Οκ,κάποιος που διαβάζει πολύ θα αρκεστεί με τα ίδια χρήματα να πάρει 4-5 βιβλία ενώ θα μπορούσε να πάρει τα διπλάσια.Αλλά ως εκεί.Με ένα μέσο όρο στα 15ε μπορείς να αποκτήσεις το μέσο αυτό που θα σου κρατήσει συντροφιά πολλά βράδια,θα σε πλουτίσει με γνώσεις,θα σε κάνει να γελάσεις,να λυπηθείς,αλλά το ίδιο εύκολα μπορεί να σε παραπληροφορήσει,να σε κάνει να βαρεθείς,να προπαγανδίσει κτλ.
    Για αυτό το λόγο άνοιξα αυτό το thread ώστε να αλληλοβοηθούμαστε να αποφεύγουμε τις κακοτοπιές,να συστήνουμε βιβλία που διαβάσαμε και μας άρεσαν και γιατί όχι μια ιδέα μου είναι και η παρακάτω.Αν συμφωνείτε όσοι παρακολουθείτε το thread αυτό να ανταλλάσουμε,πουλάμε βιβλία μεταξύ μας...
    Now I hear "THEM" again, singing
    Twilight symphony, twilight

  13. #13
    Cool Member sakoulias's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    242
    PSN ID
    sakoulias
    Name
    Σακης

    Default

    Quote Originally Posted by Melnibonian View Post
    Με αυτή τη τελευταία άποψη συντάσσομαι κι εγώ.Το τελευταίο που θα θεωρήσω αποτρεπτικό στο θέμα βιβλίο είναι η τιμή του.Οκ,κάποιος που διαβάζει πολύ θα αρκεστεί με τα ίδια χρήματα να πάρει 4-5 βιβλία ενώ θα μπορούσε να πάρει τα διπλάσια.Αλλά ως εκεί.Με ένα μέσο όρο στα 15ε μπορείς να αποκτήσεις το μέσο αυτό που θα σου κρατήσει συντροφιά πολλά βράδια,θα σε πλουτίσει με γνώσεις,θα σε κάνει να γελάσεις,να λυπηθείς,αλλά το ίδιο εύκολα μπορεί να σε παραπληροφορήσει,να σε κάνει να βαρεθείς,να προπαγανδίσει κτλ.
    Για αυτό το λόγο άνοιξα αυτό το thread ώστε να αλληλοβοηθούμαστε να αποφεύγουμε τις κακοτοπιές,να συστήνουμε βιβλία που διαβάσαμε και μας άρεσαν και γιατί όχι μια ιδέα μου είναι και η παρακάτω.Αν συμφωνείτε όσοι παρακολουθείτε το thread αυτό να ανταλλάσουμε,πουλάμε βιβλία μεταξύ μας...

    Φιλε εγω οταν ενα βιβλιο μου αρεσει θελω οπωσδηποτε να το κρατησω για να το ξαναδιαβασω στο μελλον οποτε η πωληση και η ανταλλαγη δεν θα με ενδιεφερε:cheers::cheers:

  14. #14
    PS3forums Addict gavrosdr's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    planet earth
    Posts
    1,786
    PSN ID
    gavrosdr

    Default

    βλεπω λοιπον οτι υπαρχουν βιβλιοφαγοι...διαβαστε οσοι δεν το εχετε κανει ηδη το war of the worlds του wells...αλλα στα αγγλικα...η μεταφραση του που ειχα δει μια φορα δεν μου αρεσε καθολου!

  15. #15
    Senior Member ultra's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    118
    PSN ID
    gael_HELLAS

    Default

    Aν δεν έχεις καλό επίπεδο στα αγγλικά δυστηχώς αυτό είναι πρόβλημα.
    Βεβαίως το καλό είναι ότι οι τίμες τους είναι αρκετά πιο χαμηλές σε σχέση με τα μεταφρασμένα στα Ελληνικά.
    Ακόμα ψάχνω να κανένα καλό βιβλίο να διαβάσω...

  16. #16
    PS4forums Fanatic Melnibonian's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Σχηματαρι
    Posts
    2,337
    PSN ID
    Schimatarium

    Default

    Quote Originally Posted by gavrosdr View Post
    βλεπω λοιπον οτι υπαρχουν βιβλιοφαγοι...διαβαστε οσοι δεν το εχετε κανει ηδη το war of the worlds του wells...αλλα στα αγγλικα...η μεταφραση του που ειχα δει μια φορα δεν μου αρεσε καθολου!
    Το έχω διαβάσει το βιβλίο αυτό (τη μετάφραση) και ήταν πραγματικά καλό.Το πιο συγκλονιστικό είναι η εποχή που έζησε ο συγγραφέας και που διαδραματίζεται η ιστορία.Κάνει το όλο κλίμα πιο ζοφερό.
    Όσο για το επίπεδο της μετάφρασης που να διαβάσεις και τη μηχανή του χρόνου (του ιδίου).
    Now I hear "THEM" again, singing
    Twilight symphony, twilight

  17. #17
    Senior Member ultra's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    118
    PSN ID
    gael_HELLAS

    Default

    Εγω θα προτεινα σε ολους να διαβάσουν όπου βρουν τα βιβλία τσέπης της ορωρα. Πραγματικός θησαυρός. Γνώρισα τόσους πολλούς κόσμους και χαρακτήρες μέσα στα βιβλία αυτά που πραγματικά θεωρώ τεράστια απώλεια την παύση της. Αναπωλω συχνά την απόλαυση που ένιωθα αγοραζοντας αυτά τα βιβλία. Όσοι τα έχουν διαβάσει υποθέτω ότι καταλαβαίνουν το πως αισθάνομαι.
    Αν ξέρει κάποιος να μου προτείνει ένα βιβλίο σε στυλ ραντεβού με τον ραμα παρακαλώ να μου πείτε τις προτάσεις σας...

  18. #18
    PS4forums Fanatic Kane's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Βύρωνας
    Posts
    2,758
    PSN ID
    Spyroni

    Default

    Quote Originally Posted by ultra View Post
    Εγω θα προτεινα σε ολους να διαβάσουν όπου βρουν τα βιβλία τσέπης της ορωρα. Πραγματικός θησαυρός. Γνώρισα τόσους πολλούς κόσμους και χαρακτήρες μέσα στα βιβλία αυτά που πραγματικά θεωρώ τεράστια απώλεια την παύση της. Αναπωλω συχνά την απόλαυση που ένιωθα αγοραζοντας αυτά τα βιβλία. Όσοι τα έχουν διαβάσει υποθέτω ότι καταλαβαίνουν το πως αισθάνομαι.
    Αν ξέρει κάποιος να μου προτείνει ένα βιβλίο σε στυλ ραντεβού με τον ραμα παρακαλώ να μου πείτε τις προτάσεις σας...
    Το πρώτο βιβλίο αυτής της σειράς που διάβασα ήταν το Νο. 7 "Ιστορίες Μαγείας και Τρόμου" που είχα βρει σε ένα παζάρι στο πατρικό μου στο Παγκράτι το 1987. Έπαθα μεγάλη ζημιά. Από εκεί γνώρισα συγγραφείς όπως Lovecraft, Derleth, Bloch όπως επίσης και ήρωες fantasy, που μου αρέσει ιδιαίτερα, όπως οι Kane, Elric κ.α. Έχω περίπου 70 από αυτά τα βιβλία με τη πλειοψηφία τους να είναι πάρα πολύ καλά. Δεν ήξερα ότι είχε σταματήσει...
    Όταν λες σε στυλ ραντεβού με τον ράμα τι εννοείς;

  19. #19
    Elite wesker's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Athens
    Posts
    598
    PSN ID
    Clopyright
    Name
    Φίλιππος

    Default

    Το τελευταίο βιβλίο που διάβασα ήταν οι Πύλες της Φωτιάς. Πολύ ωραίο βιβλίο, αν και οι πρώτες 50-60 σελίδες με κούρασαν....
    Wesker here. Yes, I read you loud and clear. Yes, the S.T.A.R.S. team is in position. Everything is ready. Everything.

  20. #20
    Senior Member ultra's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    118
    PSN ID
    gael_HELLAS

    Default

    αναφέρομαι σε αυτό του Arthur C. Clark
    "Rendezvous with Rama"

Page 1 of 45 1234511 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •