Page 3 of 16 FirstFirst 123456713 ... LastLast
Results 41 to 60 of 319

Thread: Mundial 2014 Brazil

  1. #41
    Forum GOD ilias78's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,515
    PSN ID
    ilias_78
    Name
    Ηλίας

    Default

    Quote Originally Posted by odytsak View Post

    Υπάρχουν πολλές ιδέες για βελτίωση του αθλήματος αλλά τον Πλατινί τον νοιάζουν μόνο τα λεφτά και οι δημόσιες σχέσεις.
    πανω σε αυτο, θα σου απαντησω με ενα αρθρο που διαβασα σημερα στο news247.

    Υπάρχουν ακόμη τα 4 δισεκατομμύρια δολάρια από διαφημίσεις, που αναμένεται να κερδίσει η FIFA μέχρι τα μέσα Ιουλίου όταν και θα ολοκληρωθεί το Μουντιάλ που συγκεντρώνει τα βλέμματα όλου του πλανήτη. Διεξάγεται άλλωστε στη Μέκκα του ποδοσφαίρου.




    Η FIFA τρίβει τα χέρια της, καθώς τα περισσότερα από τα 3 εκατομμύρια εισιτήρια για τα 64 παιχνίδια έχουν εξαφανιστεί λίγο πριν την πρώτη σέντρα.
    κ εδω ολο το αρθρο

    http://news247.gr/eidiseis/weekend-e...l.2827043.html

    Spoiler!

  2. #42

  3. #43

    Default

    Quote Originally Posted by katalanos_7 View Post
    Ο δεύτερος σου εφιάλτης είναι αυτό που εύχονται όσοι δεν υποστηρίζουν Βραζιλία...
    Έτσι πάει συνήθως: όσοι δεν είναι Βραζιλία, είναι Αργεντινή, αν δεν έχουν κάποια άλλη ιδιαίτερη αδυναμία, πχ Γερμανία, Ιταλία κλπ. Η Αργεντινή σίγουρα θα κατέβει δυνατά και το ότι το μουντιάλ διεξάγεται στην έδρα της μεγάλης της αντιπάλου, αποτελεί έξτρα κίνητρο ίσως. Νομίζω ότι οι διασταυρώσεις τις βγάζουν να συναντηθούν στον τελικό, αν φτάσουν τόσο μακριά και οι δυο. Κι ο Μέσσι φέτος έχει δώσει την εντύπωση ότι κράτησε δυνάμεις για το καλοκαίρι. Έχει δυνατές μονάδες μπροστά η Αργεντινή, αλλά δεν ξέρω πώς θα παρουσιαστούν οι υπόλοιπες γραμμές της.
    Η Βραζιλία κανονικά δεν έχει την μεγάλη ομάδα αυτή τη στιγμή, με τα μεγάλα αστέρια. Είναι κάπως σαν περίοδος μετάβασης (μετά την γενιά Ροναλντίνιο, Κακά, Αντριάνο κλπ). Από την άλλη, έχει πολλούς καλούς παίκτες και λύσεις, άνετα φτιάχνει άλλη μία ενδεκάδα σχεδόν ισάξια, και θα παίξει δυνατά για την κατάκτηση, που είναι και ο μόνος στόχος (δεν υπάρχει κάτι πιο κάτω). Το άγχος πάντως θα είναι τεράστιο κι η συγκεκριμένη Βραζιλία δεν είναι και η πιο έμπειρη ομάδα (πχ το μεγάλο αστέρι, ο Νεϋμάρ, είναι πρωτάρης σε Μουντιάλ, όπως και οι περισσότεροι άλλοι).....

    Quote Originally Posted by FotisGRC View Post
    ...................
    Η ενσταση μου ειναι στην Κολομβία ,γιατί το ακούω απο πολλούς.. Μονο εγώ την θεωρώ την καλύτερη ομάδα του ομίλου απο άποψη παικτών? Λες οτι δεν έχει μεγάλα αστέρια, ενω εγώ βλέπω μέσα τον Jackson Martinez(30 μυρια), τον Adrian Ramos(11 μυρια), τον Cuadrado(25 μύρια), και αυτή ειναι μονο η επιθετική τους γραμμή!
    .................................
    Ναι, έχεις δίκιο ότι έχει καλά ονόματα, απλώς εννοούσα ότι δεν έχει ονόματα του βεληνεκούς του Φαλκάο. Πχ, ο Μαρτίνες είναι πολύ καλός, ενώ αυτός ο Κουαδράδο, έτυχε να τον δω μία φορά και εντυπωσιάστηκα. Τον Ράμος δεν τον έχω δει και νομίζω τον έχει κλείσει η Ντόρτμουντ. Ακόμη, ίσως τη συγκρίνω ασυνείδητα με προηγούμενες χρονιές, που η Κολομβία είχε πολύ περισσότερα καλά ονόματα στην ενδεκάδα. Ποιοτικά εννοείται ότι είναι εξαιρετική και σαφώς ανώτερη από εμάς, αν και δεν αποκλείεται να της κάνουμε ζημιά.......

    Quote Originally Posted by odytsak View Post
    Eγώ πάντως προβλέπω ένα ανούσιο μουντιάλ χωρίς θέαμα με κλειστές άμυνες, παιχνίδι κέντρου και ουσίας και μόνο ουσίας από όλες τις ομάδες
    σαν το ποδόσφαιρο που παίζει η εθνική μας.

    Θα πρέπει κάποια στιγμή να αλλάξουν αρκετοί κανονισμοί, έχει μείνει στάσιμο το ποδόσφαιρο τα τελευταία 20 χρόνια.
    .............................................
    ............................................
    Θα συμφωνήσω ότι το ποδόσφαιρο έχει χάσει μεγάλο μέρος της μαγείας του, σε σχέση με παλαιότερα. Έχει γίνει περισσότερο "αθλητικό" και "τακτικό" και λιγότερο θεαματικό και παιχνίδι της έμπνευσης και της φαντασίας. Πιστεύω ότι όλα οφείλονται στον περιορισμό της ατομικής ενέργειας πια, καθώς και στη "μίκρυνση" των ελεύθερων χώρων (αλληλένδετα). Σε αυτό φταίνε πολύ οι προπονητές, αλλά και αυτοί μάλλον είναι ένας κρίκος της αλυσίδας. Ήταν ίσως και αναπόφευκτη η πορεία αυτή του ποδοσφαίρου. Ομάδες και παίκτες όλο και πληρέστερα προπονημένοι, με δυνατότητα να καλύπτουν πολύ περισσότερα χιλιόμετρα, γενονός που σε συνδυασμό με την τακτική, περιορίζει πάρα πολύ πια τους ελεύθερους χώρους επάνω στο χορτάρι. Πιστεύω είναι και κάτι που προανέφερα, ότι τα παιδιά δεν μαθαίνουν πλέον τη μπάλα όπως παλιότερα (που και αυτό έχει άμεση σχέση με τα παραπάνω).
    Τυχόν αλλαγές στους κανονισμούς θέλουν πολύ μεγάλη σκέψη και μελέτη. Αντί για μεγάλωμα της εστίας (και παλιά υπήρχαν ψηλοί τερματοφύλακες, δεν νομίζω ότι είναι εκεί το θέμα), θα προτιμούσα μεγάλωμα των διαστάσεων του γηπέδου (λίγο, όχι να γίνει αεροδρόμιο), αφού και οι ομάδες πια έχουν περισσότερες δυνάμεις και ταχύτητα σε σχέση με παλιότερα. Η κατάργηση του offside, έστω και μερική, θέλει πολύ πειραματισμό. Είναι νομίζω σωστός κανονισμός ως φιλοσοφία και σκεπτικό και ίσως δεν θα έπρεπε να πειραχθεί, γιατί αποτελεί και θεμελιακό κανονισμό. Αυτό με το δίγκολο, νομίζω ότι είναι τόσο τραβηγμένο (που κι εσύ το λες), που δεν θα έπρεπε καν να συζητηθεί. Δεν μιλάμε για απλώς ένα έξτρα πόντο ανά επίθεση, σε ένα άθλημα όπου μπαίνουν πάνω από 100 σε κάθε ματς (μπάσκετ). Και δεν πρέπει να χαθεί αυτό το απρόβλεπτο στοιχείο, που επιτρέπει σε μία μικρή ομάδα να νικήσει μία μεγάλη έστω και τυχερά (κάτι που δεν συμβαίνει ποτέ στο μπάσκετ). Γενικώς, νομίζω ότι πρέπει να διατηρηθεί η φυσιογνωμία και η φιλοσοφία του ποδοσφαίρου όπως είναι εδώ και πάρα πολλά χρόνια (δηλ. με τους βασικούς κανονισμούς αναλλοίωτους), και συγχρόνως να δοθεί η δυνατότητα στον παίκτη-άτομο να κάνει περισσότερες προσωπικές ενέργειες μέσα στο γήπεδο (δηλ. να επανέλθουμε κατά κάποιον τρόπο στην κατάσταση του ποδοσφαίρου, όταν αυτό είχε τη μαγεία που δεν έχει σήμερα). Με αυτόν τον τρόπο, και οι ποδοσφαιριστές θα επιδιώκουν να κάνουν περισσότερα πράγματα, άρα θα βγαίνουν και περισσότεροι χαρισματικοί παίκτες, και οι προπονητές θα βασίζονται πια περισσότερο σε αυτούς (ενώ τώρα, συχνό φαινόμενο είναι να προτιμώνται παίκτες εργάτες από παίκτες κλάσης, αλλά "αργούς" κλπ). Με απλά λόγια, πρέπει να επανέλθουμε στη φάση, όπου ο στόχος θα είναι η ατομική κλάση να είναι πιο σημαντική από την τακτική (τουλάχιστον περισσότερο από ότι ισχύει σήμερα).
    Όλα αυτά απολύτως θεωρητικά φυσικά, γνώμες λέμε απλά.......

    Πάντως, χάζεψα λίγο το ματς με τη Βολιβία και, ναι μεν ο αντίπαλος δεν ήταν τόσο δυνατός, αλλά η εθνική δείχνει να παίζει με όρεξη και νομίζω υπάρχει και μία κάποια ποιότητα.....

  4. #44
    PS4forums Addict minaras_tio's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Patra,Lamia
    Posts
    1,801
    PSN ID
    kostas_tio

    Default

    Ερωτηση: τα παιχνιδια θα τα δειξει μονο η Νεριτ ή θα δειξει και η Νεριτ hd και η αλλη μαλακια Νεριτ sports ή οπως αλλιως λεγεται;;
    Cannondale trail sl5 2013...

  5. #45

  6. The Following User Says Thank You to nikon For This Useful Post:

    minaras_tio (12-06-2014)

  7. #46
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Γαμωτο εβλεπα Νεριτ παλιους αγωνες με Μανωλη Μαυροματη.
    Μου εχει λειψει παρα τα λαθη που εκανε.Δεν ξερω αν ειναι νοσταλγια ή ο τροπος που μεταδιδει , αλλα θα καραγουσταρα μανολο σε αυτο το μουντιαλ.
    .

  8. #47
    PS4forums Addict minaras_tio's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Patra,Lamia
    Posts
    1,801
    PSN ID
    kostas_tio

    Default

    Καλα ηταν λιγο υπερβολικουληδες οι Βραζιλιανοι στον εθνικο υμνο...
    Cannondale trail sl5 2013...

  9. #48
    PS4forums Fanatic kostasb13's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Γλυφάδα
    Posts
    3,268
    PSN ID
    kostasb13
    Name
    Κώστας

    Default

    Αυτος που σχολιαζει καθε τρια δευτερα πως λεγεται?...ετσι θα παει η δουλεια στο μουντιαλ με τους γελοιους της νεριτ?

  10. #49
    PS4forums Fanatic tonybsg's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,998
    PSN ID
    tonybsg

    Default

    Καλά, για τον Χριστόπουλο λες; Τι σε ενοχλεί; Ξέρει μπάλα, προπονητής είναι, συγκροτημένα σχολιάζει...


  11. #50
    PS4forums Addict minaras_tio's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Patra,Lamia
    Posts
    1,801
    PSN ID
    kostas_tio

    Default

    Η παραγκα ειναι και στο mundial. Πρεπει να το παρει η Βραζιλια
    Cannondale trail sl5 2013...

  12. #51
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Περα απο το πως θα παει η Βραζιλια, ειναι η πιο αδιαφορη εθνικη τους απο τοτε που παρακολουθω ποδοσφαιρο.
    .

  13. #52
    PS4forums Addict dlevel's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Athens
    Posts
    1,940
    PSN ID
    dlevel

    Default

    μη το λες, απλά ειναι πιο ευρωπαϊκή. έχει φοβερού πα παίχτες, και το παράδοξο είναι οτι έχει την καλύτερη αμυντική 4αδα στην διοργάνωση.

    αυτο όμως δεν πάει να πει οτι μπροστά με oscar neymar hulk den einai prwtoklasath

  14. #53
    PS4forums Addict Gazof's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    Αthens
    Posts
    1,652
    PSN ID
    jimmy_mondeo

    Default

    Quote Originally Posted by kostasb13 View Post
    Αυτος που σχολιαζει καθε τρια δευτερα πως λεγεται?...ετσι θα παει η δουλεια στο μουντιαλ με τους γελοιους της νεριτ?
    Πραγματικά, σε κάθε φάση "ωωωωωωω" και "ωωωωωωω", μας τα έκανε τσουρέκια πια, από την αρχή του αγώνα. Μπορεί να είναι ο καλύτερος σε οτιδήποτε άλλο, μπορεί να ξέρει μπάλα, αλλά για αυτό που τον έβαλαν να κάνει, δεν κάνει.
    Mega Drive, Sega Saturn, PS1, PS2, PS3, PS4, PSP, PSVITA, Xbox 360, Xbox ONE, Wii U. Games on


  15. #54

    Default

    Αν οι Βραζιλιανοι επαιζαν με κανενα σοβαρό αντίπαλο θα είχαν αρπάξει 3 σήμερα..

    Μου άρεσε η Κροατία, μακάρι να εμφανιστεί σοβαρή στα επόμενα παιχνίδια και να περάσει στους 16.
    "You either hang onto your morals and die, or do everything you need to survive"

  16. The Following User Says Thank You to FotisGRC For This Useful Post:

    Desmond (13-06-2014)

  17. #55
    PS4forums Fanatic tonybsg's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,998
    PSN ID
    tonybsg

    Default

    Quote Originally Posted by View Post
    Πραγματικά, σε κάθε φάση "ωωωωωωω" και "ωωωωωωω", μας τα έκανε τσουρέκια πια, από την αρχή του αγώνα. Μπορεί να είναι ο καλύτερος σε οτιδήποτε άλλο, μπορεί να ξέρει μπάλα, αλλά για αυτό που τον έβαλαν να κάνει, δεν κάνει.
    Μάλλον στην δικιά μου τηλεόραση άλλος ήταν.

    Δεν λέω ότι τρελάθηκα, αλλά τουλάχιστον ακούγαμε μια ήρεμη φωνή να σχολιάζει τακτική στο ματς.

    Πολύ καλύτερος από όσους έχουν φέρει στο παρελθόν - και καλά γνώστες.

    Καλώς επέστρεψες Gazof!


  18. The Following User Says Thank You to tonybsg For This Useful Post:

    Gazof (13-06-2014)

  19. #56
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    O διαιτητής ήταν λιγάκι τρομοκρατημένος, θύμιζε Γιάχο στο Καραϊσκάκη.

  20. #57
    PS4forums Addict Gazof's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    Αthens
    Posts
    1,652
    PSN ID
    jimmy_mondeo

    Default

    Τώρα που δείχνει τις φάσεις, στο γκολ της Κροατίας ακούς "ωωωωωωωω"... χαχαχα και καπάκι τώρα στην ισοφάριση... "ωωωωωωωω". Αν του έλεγε ο δημοσιογράφος να τα λιγοστέψει τα επιφωνήματα, μια χαρά θα ήταν. Τώρα και στο πέναλτι πάλι ωωωω.. όσο γράφω ωωωωωκραυγάζει οπότε σταματάω!
    Mega Drive, Sega Saturn, PS1, PS2, PS3, PS4, PSP, PSVITA, Xbox 360, Xbox ONE, Wii U. Games on


  21. The Following 2 Users Say Thank You to Gazof For This Useful Post:

    AriStos13 (13-06-2014),tonybsg (13-06-2014)

  22. #58
    PS4forums Fanatic kostasb13's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Γλυφάδα
    Posts
    3,268
    PSN ID
    kostasb13
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by tonybsg View Post
    Καλά, για τον Χριστόπουλο λες; Τι σε ενοχλεί; Ξέρει μπάλα, προπονητής είναι, συγκροτημένα σχολιάζει...
    Θελω να δω μπαλιτσα φιλε. Οχι να ακουω τον καθε "σχολιαστη" να μη βαζει γλωσσα μεσα του. Σχολιασμος ενος παιχνιδιου σημαινει λεω καποια πραγματα που αφορουν γενικα το παιχνιδι και το κανω οταν πρεπει και εκει που πρεπει, οχι στην καθε φαση με ωωωω και αααα και πραγματα που εχω ματακια και τα βλεπω και απο μονος μου.
    Μπακοπουλος στην περιγραφη, ο Χριστοπουλος σχολιασμο, ωραια ηταν αποψε...

  23. #59
    Editor Kapa's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Κορυδαλλος
    Posts
    4,126
    PSN ID
    NMExK4PAS
    Name
    Γιωργος

    Default

    Μπακοπουλος....ο χειροτερος σπικερ ολων των εποχων. Period.

  24. The Following User Says Thank You to Kapa For This Useful Post:

    tonybsg (13-06-2014)

  25. #60
    PS4forums Fanatic tonybsg's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,998
    PSN ID
    tonybsg

    Default

    Quote Originally Posted by kostasb13 View Post
    Θελω να δω μπαλιτσα φιλε. Οχι να ακουω τον καθε "σχολιαστη" να μη βαζει γλωσσα μεσα του. Σχολιασμος ενος παιχνιδιου σημαινει λεω καποια πραγματα που αφορουν γενικα το παιχνιδι και το κανω οταν πρεπει και εκει που πρεπει, οχι στην καθε φαση με ωωωω και αααα και πραγματα που εχω ματακια και τα βλεπω και απο μονος μου.
    Μπακοπουλος στην περιγραφη, ο Χριστοπουλος σχολιασμο, ωραια ηταν αποψε...
    Άντε, καλή μίρλα και στο υπόλοιπο Μουντιάλ!

    Quote Originally Posted by Kapa View Post
    Μπακοπουλος....ο χειροτερος σπικερ ολων των εποχων. Period.
    Αυτή τη θέση για μένα την έχει ο Τσώχος του ΑΝΤ1, γιατί το παίζει και γνώστης κιόλας

    Ο Μπακόπουλος δεν πρέπει να πέτυχε παίκτη σήμερα


Page 3 of 16 FirstFirst 123456713 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •