Results 1 to 4 of 4

Thread: XCOM Enemy Whithin

  1. #1
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default XCOM Enemy Whithin

    Ενα χρονο μετα την πρωτη μεταφορα και στην ουσια το reboot της σειρας, με το XCOM Enemy Unknown , η 2K Games κυκλοφορει το δευτερο παιχνιδι της σειρας που στην ουσια ομως ειναι ενα expansion pack σε μορφη κανονικου παιχνιδιου. Προσφεροντας νεα στοιχεια, αλλα κρατωντας και την ψυχη του προκατοχου, το Enemy Within προσπαθει να σταθει μονο του απεναντι στο Enemy Unknown, μπορει ομως ο νεος να ειναι ωραιος, αλλα και ο παλιος ειναι αλλιως...

    Click image for larger version. 

Name:	XCOM-Enemy-Within-PS3-15370801-7.jpeg 
Views:	40 
Size:	77.0 KB 
ID:	3605


    Developer: Firaxis
    Publisher: 2K Games
    Διανομη: CD Media

    Oταν εναν χρονο πριν κυκλοφορησε το Enemy Unknown, η χαρα μου ηταν πολυ μεγαλη καθως ειχα κυριολεκτικα λιωσει το πρωτοτυπο στην Amiga. H μεταφορα αν και δυσκολη μιας και το παιχνιδι ειχε φτιαχτει για υπολογιστη, ηταν τελικα επιτυχημενη στις κονσολες, παρα τα οποια προβληματα του.
    Την ιδια χαρα ομως δεν ειχα οταν επαιξα την δευτερη συνεχεια της σειρας XCOM, καθως το παιχνιδι εχει ελλαχιστα πραγματα που το διαφοροποιουν απο τον προκατοχο του. Ειλικρινα με το που ξεκινησε η πρωτη αποστολη, σηκωθηκα απο τον καναπε να βρω το κουτι του παιχνιδιου, καθως νομισα οτι απο λαθος ειχα παραλαβει το Enemy Unknown της περυσινης χρονιας.

    Το Εnemy Whithin, παροτι πωλειται σχεδον στην τιμη ενος full price game, ειναι στην ουσια ενα expansion του Enemy Unknown. Στο PC μαλιστα σαν τετοιο πουλιεται σε ποιο λογικη τιμη. Τι εχει διαφορετικο λοιπον? για αρχη 40 νεους χαρτες για τις αποστολες , μια νεα ουσια το meld οπου χρησιμευει για να φτιαξετε MEC's , τις αποστολες EXALT , την επιλογη για autosave και επιλογη ωστε να ακουτε στην γλωσσα του καθε στρατιωτη το τι λεει.
    Click image for larger version. 

Name:	xcom-ew-ss-08.jpg 
Views:	39 
Size:	93.9 KB 
ID:	3606

    GAMEPLAY
    Το Enemy Whithin ειναι ενα παιχνιδι στρατηγικης της παλαιας σχολης, ποτε αλλωστε ηταν η τελευταία φορα που παιξατε ενα turn based παιχνιδι?. Χωριζεται σε 2 βασικα μερη, την διαχειριση των πορων, οπου πρεπει να τους κατανειμετε σωστα σε ερευνα, κατασκευες, κτιρια, αναβαθμισεις. Περα απο την διαχειριση στους πορους, κανετε και διαχειριση στο που στελνετε την ομαδα σας για αποστολη, σε ποιες χωρες θα διαθεσετε δορυφορους και interceptors, ενω τεραστιο ρολο σε αυτο παιζει και το ποσο επιτυχημενα κρατατε σε ισοροπια τα επιπεδα πανικου σε καθε χωρα, καθως οταν μια χωρα φτασει στο μεγιστο, αποχωρει αμετακλητα απο την συμμαχια XCOM, οποτε χανετε και τους πορους τους οποιους λαμβανατε.

    Click image for larger version. 

Name:	xcom-ew-ss-10.jpg 
Views:	39 
Size:	78.4 KB 
ID:	3613

    Και για να δωσουμε λιγο μεγαλυτερη σημασια στο "αμετακλητα" που ειπα πριν, το παιχνιδι σαν παιχνιδι παλιας νοοτροπιας δεν εχει καν επιλογη να ξαναπαιξετε μια αποστολη εαν δεν την ολοκληρωσατε με επιτυχια, ακομα και ολη η ομαδα σας να πεθανει, την αποστολη θα την παιξετε μονο μια φορα.... εκτος και εαν πριν ειχατε κανει save. Γενικα το συνεχες σωσιμο ειναι πολυ σημαντικο για ενα τετοιου ειδους παιχνιδι, αυτος ηταν και ο λογος που το autosave απουσιαζε παντελως απο το προηγουμενο παιχνιδι το enemey unknown. Ομως η firaxis τελικα καταφερε και ενσωματωσε με πολυ καλο τροπο ενα autosave συστημα, ετσι δεν θα γινεται save το παιχνιδι σας μονο στην αρχη και το τελος μια αποστολης, αλλα σε ορισμενες περιπτωσεις και κατα την διαρκεια της, αν και βεβαια οπως προειπαμε ο σωστος τροπος ειναι το συνεχες manual save.

    Click image for larger version. 

Name:	xcom-ew-ss-05.jpg 
Views:	39 
Size:	85.2 KB 
ID:	3607

    Ενα απο τα νεα στοιχεια του παιχνδιου ειναι και η εισαγωγη του MELD, προκειται για μια ουσια οπου την συναντατε σε abduction missions και εχετε ενα περιθωριο, αφου την ανακαλυψετε στον χαρτη, μερικους γυρους για να την πλησιασετε και να την παρετε. Το MELD χρησιμευει για να μετατρεψετε καποιους στρατιωτες σας σε cyborg και στην συνεχεια για να χτισετε τα exoskeletons τα οποια χειριζονται, οπως επισης χρησιμευει και για να αποκτουν οι στρατιωτες σας εξελιγμενες δυνατοτητες, οπως καλυτερη οραση, μεγαλυτερη αντοχη και αλλα.

    Click image for larger version. 

Name:	xcom-ew-ss-07.jpg 
Views:	40 
Size:	128.9 KB 
ID:	3608

    Γενικα το MELD ειναι μια καλη προσθηκη στο παιχνιδι, σας δινει νεους στοχους και το ποιο σημαντικο νεες μοναδες για να πολεμησετε τους εξωγηινους. Το ιδιο δεν θα λεγαμε οτι ισχυει και για τις EXALT αποστολες, σε αυτες θα κληθειτε να στειλετε αρχικα εναν στρατιωτη σας για κατασκοπια , και στην συνεχεια σε μεταγενεστερη αποστολη να τον ανακτησετε σωο μαζι με τις πληροφοριες οπου συνελεξε. H EXALT ειναι μια οργανωση ανθρωπων οπου προτιμα να πολεμα με ανορθοδοξους τροπους τους εξωγηινους , και δεν υπολογιζει την XCOM σαν συμμαχο, αλλα σαν εναν ακομα εχθρο. Εαν θελαμε να την παρομοιασουμε με καποια αλλη ομαδα απο Sci-fi παιχνιδια, αυτη δεν θα ηταν αλλη απο την Cerberus στο Mass Effect.

    Tελος να πουμε οτι το παιχνιδι δεν διαφοροποιείται σε κατι αλλο στο βασικο gameplay του απο τον προκατοχο του. Παραμενει ενα παιχνιδι καθαρα στρατηγικης, οπου εαν αρχισετε να τρεχετε μεσα στην πιστα χωρις καποια καλυψη απο αλλον στρατιωτη, η χωρις γενικα καποιο σχεδιο, ακομα και στο ποιο ευκολο επιπεδο δυσκολιας, θα δειτε την ομαδα σας να αποδεκατιζεται πολυ γρηγορα.

    Click image for larger version. 

Name:	xcom-ew-ss-03.jpg 
Views:	39 
Size:	111.6 KB 
ID:	3609

    ΓΡΑΦΙΚΑ/ΗΧΟΣ
    Στον τεχνικο τομεα το enemy within τα παει εξισου ασχημα με το enemy Unknown, τα γραφικα ειναι μετρια στην καλυτερη των περιπτωσεων, αλλα αυτο δυστυχως δεν ειναι το μονο του προβλημα, το frame rate παροτι το παιχνιδι ειναι αργο παρουσιαζει σημαντικες πτωσεις, μεχρι και κολληματα, ενω σε καποια λιγα cut scenes που μας δειχνει, βλεπουμε και tearing. Προβλημα επισης διαπιστωνουμε και με το φορτωμα των textures, χαρακτηριστικοτερο δε παραδειγμα ειναι η σκηνη οπου μας δειχνει το skyranger να φευγει απο την βαση του για να παει στον προορισμο του, οπου καθε φορα βλεπουμε τα textures της γης να φορτωνονται. Στο animation τα πραγματα ειναι εξισου ασχημα καθως οι κινησεις ειναι εντελως ρομποτικες, ακομα και οταν δεν χειριζεστε καποιον MEC.

    Click image for larger version. 

Name:	xcom-ew-ss-04.jpg 
Views:	39 
Size:	96.3 KB 
ID:	3610

    H ιδια ακριβως κατασταση ισχυει και για τον ηχο του παιχνιδιου, ατονα ηχητικα εφφε, και επαναλαβανομενη μουσικη συνθετουν τον ηχητικο καμβα, η μονη βελτιωση οπου εχουμε ειναι οι φωνες των στρατιωτων που πλεον δεν ειναι ολες στα αγγλικα, βεβαια ουτε αυτο εχει εφαρμοστει στον καλυτερο βαθμο μιας και δεν υπαρχουν φωνες για ολες τις γλωσσες , λογω αυτου οι περισσοτερες εθνικοτητες ειτε λειπουν, ειτε εαν υπαρχουν (κινεζος για παραδειγμα) ειναι στα αγγλικα.

    Click image for larger version. 

Name:	xcom-ew-ss-01.jpg 
Views:	39 
Size:	138.9 KB 
ID:	3611

    ΕΠΙΛΟΓΟΣ
    Το Enemy Within οπως ειπαμε εχει λιγα πραγματα να δωσει σε σχεση με τον προκατοχο του, ενω κρατα ταυτοχρονα και ολα τα τεχνικα προβληματα που ειχε το Enemy Unknown. Το μεγαλο του προβλημα βεβαια ειναι σε ποιους απευθυνεται, εαν δεν εχετε παιξει το προηγουμενο παιχνιδι, τοτε παρα τα τεχνικα προβληματα ειναι ενα πολυ καλο παιχνιδι στρατηγικης, εαν ομως το εχετε παιξει τοτε προσφερει πολυ λιγα , ειδικα εαν αναλογιστει κανεις την τιμη. Εαν ειστε ομως φανατικος οπαδος τοσο του gentre οσο και του παιχνιδιου, τοτε θα το καταευχαριστηθειτε.

    Click image for larger version. 

Name:	rating_3_5.png 
Views:	39 
Size:	17.0 KB 
ID:	3612

  2. The Following 3 Users Say Thank You to Slay For This Useful Post:

    geogoku (25-11-2013),Nek_Food (25-11-2013),nikon (26-11-2013)

  3. #2
    PS4forums Addict geogoku's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Πειραιας-Παλληνη
    Posts
    1,529
    PSN ID
    geogokussj4
    Name
    Κώστας

    Default

    καταρχας μπραβο για το review!

    με βασει κατι αποθεωτικα reviews που ειχα δει σε γνωστες ιστοσελιδες θα παρω υπ οψιν την δικη σου αποψη καθως μου φαινεται πολυ πιο αντικειμενικη μιας κ νομιζα πως θα ηταν απλα ενα dlc κ πως δεν θα ειχε τιμη ανω των 15-20ευρω χωρια που δεν βλεπουμε κατι το πολυ διαφορετικο απο το πρωτο μερος.

    καποιες αποριες που εχω κ αν μπορεις να μου τις λυσεις : εγω που εχω τερματισει το enemy unknown θα εχω καποια extra κτλπ???θα μου κραταει καποια μελη απο την ομαδα μου κτλπ???πρεπει να χτισω το κεντρο επιχηρησεων απο την αρχη???

    δυσκολα θα εδινα 15-20 για to expansion ποσο μαλλον 40...παρ ολα αυτα θα περιμενω μηπως το ριξουν πολυ στο μελλον γιατι ηταν ενα απο τα παιχνδια που το καταευχαριστηθηκα και θεωρω οτι ηταν ενα απο τα καλυτερα της χρονιας του κ σωστα βγηκε GOTY.Επισης θεωρω πως ειχε την σωστη ισορροπια δυσκολιας/προκλησης.
    Add me !
    PSN : geogokussj4
    XBox Live : geogokussj4
    console and game hunter

  4. #3
    PS4forums Fanatic Kane's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Βύρωνας
    Posts
    2,758
    PSN ID
    Spyroni

    Default

    Ωραίο review Slay, μπράβο!

    Προσωπικά δεν με ένοιαξαν τα τεχνικά προβλήματα στο Enemy Unknown, εκτός από το freeze στην τελική μάχη. Είχα τέτοια αγωνία σε κάθε κίνηση που παρέβλεπα οτιδήποτε άλλο. Το μόνο που ήταν κάπως δύσχρηστο ήταν η επιλογή σημείου για να κινηθείς. Ήταν αρκετές φορές που το dualshock δεν υπάκουε με συνέπεια να πέφτει πολύ μπινελίκι. Το έπαιξα 4 φορές καπάκι σε όλες τις δυσκολίες, και πάντα κόλλαγε στην τελική μάχη. Ένα classic ironman θέλω για να κλείσω την εμπειρία. Ήμουν πολύ τυχερός που το έβαλε το ps+ γιατί αλλιώς δεν θα το έπαιζα. Αφού λες Slay ότι είναι μία από τα ίδια θα το αγοράσω, για να δώσω και κανένα φράγκο στην εταιρία, αλλά όταν πέσει κάτω από τα 20€

  5. #4
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    το προβλημα του οπως εγραψα ειναι οτι ζητα αρκετα παραπανω απ'οτι αξιζει για καποιον που ηδη εχει παιξει το πρωτο, βεβαια εγω ειμαι σε εκεινους που το βρηκαν πολυ καλο, και το ξαναπαιξα με τις νεες προσθηκες ευχαριστα, αλλα πρεπει να τα λεμε ολα, και ετσι δεν βρηκα οτι προσφερει κατι τοσο μεγαλο που να δικαιολογει την τιμη, στο PC για παραδειγμα εχει την μιση τιμη.



    Οσο για τα saves απο το unknown, οχι δεν μου τα αναγνωρισε ουτε καν με ρωτησε στην αρχη, και ειναι λογικο νομιζω.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •