Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 25

Thread: Persona5

  1. #1

    Default Persona5

    PERSONA 5
    Xειμωνας του 2014 στην Ιαπωνια, ποιος ξερει ποτε θα ερθει εδω...




    Aρα θα πρεπει να εχω ενα ps3 μεχρι τοτε:fantasy_dream s:


  2. #2
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Για ps3 θα βγει?και μονο εκει?
    Spoiler!

  3. #3

    Default

    Ναι, για την ωρα τουλαχιστον. Αλλα δεν μου φανηκε παραξενο αφου και με το persona 4 το ιδιο εκαναν.

  4. #4
    PS4forums Fanatic nikolaszax's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    2,548
    PSN ID
    SOLIDUS-NICK-GR

    Default

    Aw yeaaaaaaaaaaaaaaaaaah!
    No problem που ειναι για ps3,αναμενομενο ηταν γιατι παντα ετσι κανουν , αργουν για την νεα γενια γιατι δουλευουν πανω σε install base μεγαλο παντα :Ρ. Θα μπορουσε αλλωστε να ηταν για κανενα handheld οποτε παλι καλα :Ρ (no problem με τα handheld , απλα θελω να δω persona με γραφικα catherine).
    http://www.ps3forums.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=1588&dateline=1225298  939

  5. #5

    Default

    Αραγε θα χρησιμοποιησουν το ιδιο στυλ γραφικων με του catherine? Δεν θα ηταν καθολου ασχημο.

  6. #6
    PS4forums Fanatic nikolaszax's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    2,548
    PSN ID
    SOLIDUS-NICK-GR

    Default

    Quote Originally Posted by AgentPrinny007 View Post
    Αραγε θα χρησιμοποιησουν το ιδιο στυλ γραφικων με του catherine? Δεν θα ηταν καθολου ασχημο.
    99% i bet.Το catherine ηταν δοκιμη για αυτους για την "νεα γενια" και θα χρησιμοποιουσαν την ιδια μηχανη αλλα τελικα αποφασισαν να φτιαξουν δικια τους οποτε μαλλον προς τα εκει το παει.....το ελπιζω :Ρ.
    Το αστειο ειναι οτι ετσι πρακτικα με αναγκαζει να παρω ps3 οταν αποφασισει να βγει (και θα εχει πεσει λογικα η τιμη του) :Ρ. Ε ρε παιχνιδια που εχω χασει απο τοτε.....
    http://www.ps3forums.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=1588&dateline=1225298  939

  7. #7

    Default

    Quote Originally Posted by nikolaszax View Post
    Το αστειο ειναι οτι ετσι πρακτικα με αναγκαζει να παρω ps3 οταν αποφασισει να βγει (και θα εχει πεσει λογικα η τιμη του) :Ρ. Ε ρε παιχνιδια που εχω χασει απο τοτε.....
    και εγω το ιδιο θα κανω , ασε που μεχρι τοτε σιγουρα θα εχει πεσει η τιμη και σε αλλα παιχνιδια που εχω χασει αυτον τον καιρο. Με λιγα λογια το PS4 παει για πολυ μετα.

  8. #8
    PS4forums Fanatic nikolaszax's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    2,548
    PSN ID
    SOLIDUS-NICK-GR

    Default

    Quote Originally Posted by AgentPrinny007 View Post
    και εγω το ιδιο θα κανω , ασε που μεχρι τοτε σιγουρα θα εχει πεσει η τιμη και σε αλλα παιχνιδια που εχω χασει αυτον τον καιρο. Με λιγα λογια το PS4 παει για πολυ μετα.
    PS4,what is this,idk this word . Οταν κανει ενα αξιολογο game catalogue,κυριως απο rpg τοτε και αν δεν συμβει τιποτα κακο θα παει για αγορα :Ρ. Πραγματικα ο μονος λογος που το σκεφτομαι ειναι για το witcher 3 αντι να αναβαθμισω το pc μου (οχι τπτ αλλο αλλα εχω και τα pc saves μου εκει) και θα κριθει απο το ποσο θα κοστιζει ενα pc τοτε και κατα ποσο οι αποφασεις μου στο w2 θα επηρεαζουν σημαντικα το παιχνιδι.
    Βγαινοντας στο ps3 πρακτικα συνεχιζει το 10 year support της sony . Αλλωστε ειναι μια κονσολα που (αν δεν ειχε χαλασει βεβαια) ειχα/θα εχω οποτε δεν με χαλαει καθολου,δεν θα την πετουσα ξαφνικα για νεα κονσολα. Εδω ακομα παιζω το SMT : Nocturne στο ps2 που καταφερα να βρω επιτελους καινουργιο :Ρ.
    http://www.ps3forums.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=1588&dateline=1225298  939

  9. #9
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Αυτή η μανία των Ιαπώνων να χρησιμοποιούν ξεπερασμένα μηχανήματα για τόσο μεγάλα franchises με ξεπερνά.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  10. #10
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Δεν ειναι μανια, αφραγκια ειναι.
    Ειναι μια εταιρεια που που θελει απεγνωσμενα τα εσοδα και δεν μπορει να καλυψει σοβαρο budget για την αναπτυξη τιτλων. Οποτε στρεφεται σε handhelds και current gen συστηματα για να μειωσει τα κοστη και να εχει μεγαλο install base για να κανει μπαζα και να επιβιωσει. Ο,τι κανει το 80% της Ιαπωνικης αγορας δλδ.
    Δεν το εχει η μοιρα τελικα να συναντηθω με το συγκεκριμενο franchise μιας και το 2015 δυσκολα θα επιστρεψω στο ps3.


  11. The Following User Says Thank You to hakoo For This Useful Post:

    AgentPrinny007 (24-11-2013)

  12. #11
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by hakoo View Post
    Δεν ειναι μανια, αφραγκια ειναι.
    Ειναι μια εταιρεια που που θελει απεγνωσμενα τα εσοδα και δεν μπορει να καλυψει σοβαρο budget για την αναπτυξη τιτλων. Οποτε στρεφεται σε handhelds και current gen συστηματα για να μειωσει τα κοστη και να εχει μεγαλο install base για να κανει μπαζα και να επιβιωσει. Ο,τι κανει το 80% της Ιαπωνικης αγορας δλδ.
    Δεν το εχει η μοιρα τελικα να συναντηθω με το συγκεκριμενο franchise μιας και το 2015 δυσκολα θα επιστρεψω στο ps3.

    2015... Όντως...
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  13. #12
    PS4forums Fanatic nikolaszax's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    2,548
    PSN ID
    SOLIDUS-NICK-GR

    Default

    Look on the bright side, αμα το ps4 παει τοσο καλα τοτε σιγουρα θα εχει port και εκει οπως συνηθιζεται αλλωστε με τα persona (vita θεωρω σιγουρη μετα τις πωλησεις του P4:golden.3ds δεν παιζει αμα ειναι catherine-like graphics,οχι χωρις να αλλαξουν πολλα πραγματα αλα persona 3 portable στο psp).
    Τα ειπε ολα ο hakoo ομως για τις επιλογες τις Atlus,μην ξεχναμε οτι τα p3 και 4 βγηκαν οταν ηδη κυκλοφορoυσαν στην αγορα οι next gen μηχανες. Βαλε και οτι ηταν σε δυσκολη περιοδο με το ολο θεμα με την κατοχο τους Index(κατι διαβασα στο gaf οτι ηταν για ps3,μετα πηγε για ps4 και τελικα ξανα για ps3,δε ξερω βεβαια ποσο ισχυει) ,συνεπως μαλλον αργησαν ακομα περισσοτερο αυτην την φορα .Τωρα ομως με την SEGA να την εχει αγορασει δεν το βλεπω απιθανο να κυκλοφορει για ps4 γρηγοροτερα παιχνιδια,ειδικα οταν μιλαμε για budget atlus και εντονο persona fanbase . Αμα τα νουμερα του yakuza στην ιαπωνια τους φερνουν τοσο κερδος τοτε σιγουρα της atlus θα τους συμφαιρει ομοιως,ποσο μαλλον οταν πουλανε αρκετα καλυτερα στην δυση σε σχεση με τα yakuza.Και με την SEGA σαν publisher θα ειναι και καλυτερα για την Ευρωπη λογικα καθως πριν μπορει να περιμεναμε και 1 χρονο μετα την αμερικανικη εκδοση στην χειροτερη περιπτωση για να ερθει σε εμας (αμα δεν καναμε import)

    Απο εκει και περα τα συγκεκριμενα παιχνιδια ουτε graphical powerhouse ειναι ,ουτε περιπλοκα τοσο ωστε να θελουν δυνατοτερες κονσολες. Οποτε δεν αλλαζει κατι η ps3 version/η μη υπαρξη ps4 version περα απο τις gaming προτιμησεις του καθενος για το platform αμεσα και στο προσεχες μελλον(ποσο θα κρατησει καποιος το ps3,ποσο θα εχει ορεξη να ξαναγυρισει στις παλιες κονσολες κτλ). Ισα ισα δειχνει οτι ακομα θεωρουν καλη επιλογη τις κονσολες για την ναυαρχιδα τους και δεν πανε για full handheld μελλον. Τι να πουν και οι xbox users .
    http://www.ps3forums.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=1588&dateline=1225298  939

  14. #13

    Default

    Εμενα μου επιτρεπετε να εχω μια ελπιδα και μιση οτι θα ερθει πολυ νωριτερα το παιχνιδι στα μερη μας λογο του trailer? Που το κυριο μερος ηταν στα αγγλικα κτλ...

  15. #14
    PS4forums Fanatic nikolaszax's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    2,548
    PSN ID
    SOLIDUS-NICK-GR

    Default

    Quote Originally Posted by AgentPrinny007 View Post
    Εμενα μου επιτρεπετε να εχω μια ελπιδα και μιση οτι θα ερθει πολυ νωριτερα το παιχνιδι στα μερη μας λογο του trailer? Που το κυριο μερος ηταν στα αγγλικα κτλ...
    Αν και εχουν μια ταση να βαζουν αγγλικα γενικα οι ιαπωνες στα παιχνιδια τους (πχ jrpg menus συχνα πυκνα ειναι στα αγγλικα αντι για ιαπωνικα,με τα descriptions να ειναι ιαπωνικα).....Let's positive thinking!(persona 2 quote )
    Το gaf thread ηταν ολα τα λεφτα παντως,απο το αρχικο wtf για το chibi style persona rpg για το 3ds,μετα το dancing game για το vita και την αρχη της οργης, τα βρισιδια προς την atlus για το ηδη γνωστο εδω και καιρο persona arena 2(atlus is dead,FU atlus,persona 5 doesn't exist κτλ) και εκει που νομιζαν πως τελειωσε...να το persona 5 και τα omg ps3,omg love you atlus,omg sony won :Ρ (και φυσικα επεσε και το gaf στο καπακι χαχαχα).
    http://www.ps3forums.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=1588&dateline=1225298  939

  16. The Following User Says Thank You to nikolaszax For This Useful Post:

    AgentPrinny007 (25-11-2013)

  17. #15
    Our Japanese Translator PS4forums Addict Avenger_Seraphim's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Athens/Tokyo
    Posts
    2,227
    PSN ID
    Jim_13
    Name
    Ted

    Default

    Έχω ακόμα να παίξω το Persona 4 στο PSvita, οπότε θα περιμένει κ αυτό στην ουρά μαζί με το Kingdom hearts hd xD
    Spoiler!

  18. #16

    Default

    Δηλαδη ειναι μονο στη σφαιρα του ''positive thinking'' και δεν υπαρχει κατι πιο χειροπιαστο η κατι που να δειχνει αλλαγη πολιτικης... οκ θα το δεχτω

  19. #17
    PS4forums Addict geogoku's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Πειραιας-Παλληνη
    Posts
    1,529
    PSN ID
    geogokussj4
    Name
    Κώστας

    Default

    καιρος να αρχισω την σειρα...

    μην βαρατε!
    Add me !
    PSN : geogokussj4
    XBox Live : geogokussj4
    console and game hunter

  20. #18

    Default

    Quote Originally Posted by geogoku View Post
    μην βαρατε!

  21. #19
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    με ειχε ιντριγκαρει σαν σεναριο οταν μου το ειχε περιεγραψει ενας φιλος μου παλια αλλα γενικα δεν εχω ιδεα για την σειρα...απλα αποτι θυμαμαι μου εχει αφησει την ιδεα οτι ειναι πολυπλοκο...ειναι ξεχωριστες ιστοριες η αυτοτελη οπως το λατρεμενο FF???i love u lightning!!!!!!!lol
    Spoiler!

  22. #20
    PS4forums Fanatic nikolaszax's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    2,548
    PSN ID
    SOLIDUS-NICK-GR

    Default

    Quote Originally Posted by chronohill View Post
    με ειχε ιντριγκαρει σαν σεναριο οταν μου το ειχε περιεγραψει ενας φιλος μου παλια αλλα γενικα δεν εχω ιδεα για την σειρα...απλα αποτι θυμαμαι μου εχει αφησει την ιδεα οτι ειναι πολυπλοκο...ειναι ξεχωριστες ιστοριες η αυτοτελη οπως το λατρεμενο FF???i love u lightning!!!!!!!lol
    Ξεχωριστες ιστοριες ειναι,τα παιχνιδια δεν συνδεονται αμεσα μεταξυ τους. Θα γινει καμια αναφορα εδω και εκει , εμφανιζονται και καποιοι χαρακτηρες αλλα ως εκει συνεπως δεν ειναι απαραιτητο να εχεις παιξει τα προηγουμενα ή με καποια σειρα. Μπορεις ανετα δηλαδη να ξεκινησεις απο το πιο προσιτο (και ισως το καλυτερο) της σειρας ,το persona 4 (ή ps2 ή το p4:golden για το vita).
    Δεν ειναι καθολου περιπλοκα σε σχεση με αλλα jrpg. Παραδοσιακο jrpg battle system εχει, και μια δοση απο pokemon (καθως κανουν summon στην μαχη personas για να πολεμησουν και ο βασικος χαρακτηρας ειναι ο μονος που μπορει να εχει πανω του πολλα απο αυτα-οι party members εχουν συγκεκριμενα και σταθερα persona- και εκει βασιζεται και το "pokemon" κομματι του φτιαχνω δυνατοτερα τερατα συνδυαζοντας τα παλαιοτερα μου). Το μονο περιπλοκο τους ειναι τα spell/skill names οπου ακολουθουν ενα διαφορετικο συστημα ονομασιας σε σχεση με τα αλλα jrpg οποτε αντι για fire,ice,thunder ειναι agi,bufu,zio κοκ , αντι για haste ειναι sukukaja κοκ και αρχικα σε μπερδευουν λιγο μεχρι να τα μαθεις (εξου και γιατι ειναι καλυτερα να παιξεις το persona 4 γιατι νομιζω οτι το persona 3 δεν ειχε description αμεσο μεσα στο game αλλα μονο στο βιβλιαρακι,αν και ισως κανω λαθος.Το 4ο εχει κανονικ για ολα τα skills).
    Απο εκει και περα θελουν αρκετη στρατηγικη(αναλογα και με το επιπεδο δυσκολιας που επελεξες) ακομα και οι απλες μαχες γιατι μπορουν να σε κοψουν, να μαθεις ποσο χρησιμα ειναι τα buffs και να βρισκεις τις αδυναμιες των αντιπαλων αλλα και να αμυνεσαι απο τις δυναμεις τους (πχ να αλλαξεις σε flame type persona στο γυρο σου αμα βαρανε με fire spells κοκ) καθως δεν ειναι τοσο οπως αλλα παραδοσιακα jrpg οπου τις απλες μαχες μπορεις να τις βγαλεις με attack,attack και τα bosses μονο να προβαλουν μεγαλυτερη αντισταση.
    http://www.ps3forums.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=1588&dateline=1225298  939

  23. The Following 2 Users Say Thank You to nikolaszax For This Useful Post:

    chronohill (25-11-2013),hakoo (26-11-2013)

Page 1 of 2 12 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •