Page 22 of 22 FirstFirst ... 121819202122
Results 421 to 437 of 437

Thread: Rise of the Tomb Raider [+PSVR content]

  1. #421
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by BFmarvog View Post
    Ανεβηκε demo για το Rise of the Tomb Raider σημερα στο ps store.
    Ωραιος. Το εβαλα να κατεβαινει. 14.672MB.

    Jesus, το παιχνιδι ολοκληρο ειναι 20,5
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  2. #422
    PS4forums Addict tsakali GR's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Athens
    Posts
    1,662
    PSN ID
    tsakali_gr
    Name
    Γιώργος

    Default

    Παρόλο που το είχα αγοράσει Day One, το είχα αφήσει για να το πιάσω μέσα στις γιορτές και να το ευχαριστηθώ (μου ταίριαξε και ο καιρός!) και το τελείωσα προχθές.
    Από την αρχή είπα θα πάω για την πλατίνα, την οποία και πήρα, και αυτές τις ημέρες παίζω τα DLCs.

    Γράφω εντυπώσεις-review:

    (+) Πανέμορφα γραφικά και καλοσχεδιασμένες πίστες & χαρακτήρες (το 4K είναι απόλαυση)
    (+) Απολαυστικό gameplay (στα επίπεδα του Uncharted) με πιο πλούσιο σύστημα αναβαθμίσεων και όπλων
    (+) Πολλά side missions/challenges που αυξάνουν το replayability
    (+) Καλή διάρκεια (25-40 ώρες αν παίξεις για να το ολοκληρώσεις πλήρως)
    (+) Πολύ καλός ήχος

    (-) Μέτριο σενάριο (συγκριτικά με το Tomb Raider)
    (-) Μέτρια AI στις μάχες (ακόμη και στην υψηλή δυσκολία)


    Από την πρώτη στιγμή που ξεκινάς το Rise of the Tomb Raider στο εντυπωσιακό και ατμοσφαιρικό opening sequence, καταλαβαίνεις τι θα ακολουθήσει σε όλο το παιχνίδι.
    Γενικώς, είναι ένα από τα πιο διασκεδαστικά παιχνίδια του είδους (και το προηγούμενο το είχα λιώσει) όπου το στόρι και το gameplay έχουν λίγο από όλα: κίνδυνο, ίντριγκα, εξερεύνηση, γρίφους, ειδυλλιακά τοπία και μάχες γεμάτες ένταση. Παρόλο που σε καμία περίπτωση δεν έχει όσους γρίφους θα περίμενε κανείς από ένα κλασικό Tomb Raider, ωστόσο όπως και ο προκάτοχός του, αυτό το παιχνίδι αποτελεί αντάξιο εκπρόσωπο του reboot του francise.
    Και εκτός από το υπέροχο gameplay, είναι από μόνη της η Lara ως χαρακτήρας που κλέβει την παράσταση, μέσα από το ταξίδι "ενηλικίωσης" και εξέλιξης της στην αγαπημένη δυναμική αρχαιολόγο που πολλοί από εμάς γνωρίσαμε στην εφηβεία μας και λατρεύουμε ως σήμερα.

    - Τo στόρι δεν διεκδικεί δάφνες πρωτοτυπίας, όμως το βρήκα συμπαθητικό και αρκετά καλογραμμένο, ικανό να σε κρατήσει μέχρι τέλους. Βέβαια, σε σύγκριση με το Tomb Raider είναι σίγουρα πιο αδύναμο και «τραβηγμένο» από τα μαλλιά. Προσωπικά μου άρεσε που συνεχίζει και χτίζει ως ‘prequel’ το πως η Lara γαλουχήθηκε από μια «αθώα» κοπέλα σε αυτήν την ατρόμητη και δυναμική αρχαιολόγο. Ειδικά μαζί με τα extra DLCs (Blood Ties & Croft Manor), το στόρι προσθέτει αρκετά στην ανακάλυψη της προϊστορίας και των λόγων που η Lara έγινε αυτή που είναι.

    - Από άποψη gameplay, το παιχνίδι έχει κατά τη γνώμη μου εύρος: μπορείς να το πας γρήγορα, απλά προχωρώντας την ιστορία για να δεις πως τελειώνει ή να κάτσεις να ασχοληθείς με τους τάφους, τα extra challenges, τα sub-missions και τα μικρά collectibles που γεμίζουν το χάρτη και να πάρεις το χρόνο σου. Θα έλεγα ότι έχει ικανοποιητικό βαθμό εξερεύνησης, μάχης και γρίφων για κάθε γούστο (μην περιμένετε βέβαια την παλιά φόρμουλα των Tomb Raider με τους τρελούς γρίφους και το ατελείωτο exploration), συνολικά 10-15 ώρες πάντως θα τις φας one way or another.

    - Από άποψη δυσκολίας, στο 1ο μου playthrough επέλεξα το «Survivor» επιπέδο (το πιο δύσκολο που έχεις δυνατότητα) γιατί είχε και σχετικό trophy για την πλατίνα. Γενικά κάνοντας σχεδόν τα πάντα και αναβαθμίζοντας συνεχώς τα skills της Lara, το βρήκα διαχειρίσιμο. Με παίδεψε λίγο το survivor σε κάποια challenges μετά την ολοκλήρωση, για να πιάσω το gold score (37 πίστες σε speed run ανάθεμα!)

    - Η μηχανή των γραφικών και τα γραφικά είναι πανέμορφα (εφάμιλλης υψηλής ποιότητας με το προηγούμενο παιχνίδι) και αναδεικνύουν πολύ τα περιβάλλοντα, ειδικά τα χιονισμένα τοπία και τους τάφους-σπηλιές. Φυσικά και η ίδια η Lara είναι εντυπωσιακή ως μοντέλο, τόσο χάρη στα outfits όσο και στην κίνησή της. Άλλωστε, δεν είναι τυχαίο ότι «κράτησα» πάνω από 100 screenshots χαζεύοντας απλά τα τοπία και τις πίστες. Είχα την ευτυχία να το παίξω στην 4K έκδοση και μπορώ να πω ότι σε γενικές γραμμές είναι χάρμα οφθαλμών. Αυτό που βλέπεις σε όλο το game, είτε είναι gameplay, είτε cut-scene είναι άψογο, με ελάχιστες εξαιρέσεις σε κάποιες υφές ή sprites που παρουσιάζουν «αστοχίες».

    - Ο χειρισμός επίσης εξαιρετικός. Αν έχεις παίξει Uncharted ή το προηγούμενο Tomb Raider τότε θα σου φανεί πολύ γνώριμος και άμεσος. Παρά την πληθώρα των inputs που θα κάνεις με τα κουμπιά, όλα ρέουν απλά και κατανοητά και έχεις απόλυτο έλεγχο των κινήσεων της Lara. Ειδικά στο σύστημα μάχης, ο τρόπος με τον οποίο περνάνε στο χειριστήριο τα skills και τα upgrades των όπλων και των melee χτυπημάτων είναι αριστουργηματικός. Ως μόνο ψεγάδι μπορώ να βρω το jump, που λίγες φορές αν τυχόν κάνεις κακό υπολογισμό μπορεί να πάθεις ζημιά ή να βρεθείς απρόοπτα εν όψει ενός death (αν και λύνεται με ένα skill για να πέφτεις από ψηλά!)

    - Η μουσική και σε αυτό το Tomb Raider είναι αρκετά ατμοσφαιρική. Ίσως και πάλι στο 1ο κεφάλαιο να ήταν λίγο καλύτερη λόγω του ότι έδενε πιο καλά με το νησί. Οι ήχοι της φύσης, τα voice overs, τα εφέ από τις εκρήξεις και τις καταστροφές δένουν απόλυτα με το gameplay. Ωραία βρήκα και την κλιμάκωση της μουσικής ανάλογα με την εξέλιξη των καταστάσεων στην οθόνη, σε κρατάει σε εγρήγορση ή σε ηρεμεί όταν πρέπει.

    - Ευχάριστη και αρκετά καλή η ποικιλία των όπλων και των upgrades για το καθένα. Πιστεύω προσθέτουν ποικιλία στο πως προσεγγίζεις τις μάχες και την κάθε πίστα, αν και θα χρειαστεί να μαζέψεις πολλά resources σε όλο το παιχνίδι για να max-άρεις τα περισσότερα.

    - Όλο το mode των Expeditions με τις challenge cards έχει σίγουρα ενδιαφέρον και προσθέτει extra playability για όποιον ασχοληθεί. Βέβαια, να πω εδώ ότι για την πλατίνα κάποιες με κούρασαν αρκετά για να πιάσω το gold score (ουσιαστικά είναι αποστολές που παίζεις σαν speed run όλες τις πίστες, μαζεύοντας πόντους για χρυσό-ασημένιο-bronze μετάλλιο, με κάποιες κάρτες που μεταβάλλουν τις ιδιότητες της Lara και των εχθρών ή/και πολλαπλασιάζουν τους πόντους).

    - Είμαστε τυχεροί που η 20 years celebration έκδοση του PS4 έχει μέσα όλα τα DLCs που έχουν κυκλοφορήσει για το παιχνίδι και κάποια νέα modes. Κατ’ εμέ, καθένα έχει να προσφέρει κάτι extra και προσθέτει πολύ στη συνολική εμπειρία.

    Εν τάχει:
    1. Croft Manor: έχει 2 modes, το Blood Ties, όπου είναι κυρίως γρίφοι και ψάξιμο χωρίς μάχες μέσα στην έπαυλη και ουσιαστικά ανακαλύπτεις πληροφορίες για το παρελθόν της Lara και την οικογένειά της. Το 2o mode είναι το Lara’s Nightmare, που είναι πάλι στην έπαυλη, αλλά είναι ένα Zombie mode με γρήγορο ρυθμό και αρκετό ενδιαφέρον.
    2. Cold Darkness: ένα stand alone mission, στη λογική των infected enemies με αρκετή ποικιλία και ενδιαφέρον story.
    3. Endurance και Endurance coop: ένα mode επιβίωσης που προσφέρει και co-op.
    4. Baba Yaga DLC: ένα επιπλέον κεφάλαιο-χάρτης, που δένει ωραία με το main story (το παίζεις κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού).

    Για να κλείσω, κατά τη γνώμη μου το Rise of the Tomb Raider είναι από τα πιο όμορφα και ευχάριστα παιχνίδια του 2016 στην κονσόλα μας, με πλούσιο σύστημα μάχης, skills και ωραίο στόρι. Αν και… καθυστερημένα, η έκδοση του PS4 που έχει μέσα όλο το extra υλικό είναι value for money και ότι καλύτερο αν είσαι φαν του είδους!
    Last edited by tsakali GR; 18-01-2017 at 20:24.

  3. The Following 16 Users Say Thank You to tsakali GR For This Useful Post:

    Axilleas_GR (18-01-2017),BillyFlo81 (19-01-2017),chronohill (18-01-2017),geogoku (18-08-2018),hakoo (18-01-2017),isildur83 (18-01-2017),Kane (26-01-2017),Leon_DiZ (18-01-2017),namaste (31-01-2017),PDS (19-01-2017),thanasis7 (22-01-2017),toninio (15-11-2017),tonybsg (18-01-2017),Viper (05-02-2017),WolfRathmA (01-02-2017)

  4. #423
    PS4forums Fanatic tonybsg's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,998
    PSN ID
    tonybsg

    Default

    ^Όλα τα είπες!

    Και γω το πλατίναρα πριν από λίγες μέρες. Το survivor πράγματι ιδιαίτερα διαχειρίσιμο στο campaign (έως... εύκολο κιόλας με τις αναβαθμίσεις) και πιο δύσκολο στο score attack. Εκεί ήθελε περισσότερη υπομονή (εγώ βαριόμουν και λίγο και τα έπαιζα 5-5 τα chapters).

    Θα πρότεινα να μην χρησιμοποιήσετε ντε και καλά τις κάρτες που χρησιμοποίησαν οι πρώτοι, για να αποφύγετε το One Life (σε δύσκολα levels) και το Grip (αχρείαστο). Δεν είναι πάντα απαραίτητο τόσο μεγάλο multiplier άλλωστε. Αντιθέτως η Toxicity κάρτα σου λύνει τα χέρια.


  5. The Following User Says Thank You to tonybsg For This Useful Post:

    tsakali GR (19-01-2017)

  6. #424
    PS4forums Addict tsakali GR's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Athens
    Posts
    1,662
    PSN ID
    tsakali_gr
    Name
    Γιώργος

    Default

    ^^ Πω πω Αντώνη, πραγματικά το toxicity ήταν life saver σε κάποια challenges, αλλιώς δεν έβγαιναν με τίποτα.
    Κι εγώ τα έπαιζα ανά 4-5 γιατί χρησιμοποιούσα πολύ και την κάρτα του one life και έπεσε αρκετός εκνευρισμός 1-2 φορές που τελείωνα την πίστα και έκανα λάθος από την κούραση και φτου από την αρχή.

    Πάντως κακά τα ψέμματα, πολύ προτιμότερα τέτοιου είδους single player challenges για τα trophies μιας πλατίνας, που τουλάχιστον τα ελέγχεις μόνος σου, παρά multiplayer (κλείνω το μάτι στο Mortal Kombat X)

  7. The Following User Says Thank You to tsakali GR For This Useful Post:

    tonybsg (21-01-2017)

  8. #425

    Default

    οι καρτες δεν εχω καταλαβει σε τι χρησιμευουν??

  9. #426

    Default

    Εχεις να κανεις τοσα πολλα το παιχνιδι.... Πραγματικα πολυ αδικημενο σαν υποhype..

    Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  10. #427
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by pinakas View Post
    Εχεις να κανεις τοσα πολλα το παιχνιδι.... Πραγματικα πολυ αδικημενο σαν υποhype..

    Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Χρόνια τώρα προμοτάρει η CD την Microsoft. Τους γύρισε boomerang. Πραγματικά ας πρόσεχαν.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  11. #428
    PS4forums Addict tsakali GR's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Athens
    Posts
    1,662
    PSN ID
    tsakali_gr
    Name
    Γιώργος

    Default

    Quote Originally Posted by thanasis7 View Post
    οι καρτες δεν εχω καταλαβει σε τι χρησιμευουν??
    Για κάποια modes του παιχνιδιού όπως τα Expeditions, Croft Manor και Endurance, με τις κάρτες μπορείς να τροποποιείς τα skills και τον εξοπλισμό με τα οποία ξεκινάς, να δυναμώνεις ή αποδυναμώνεις τους εχθρούς, να πολλαπλασιάζεις το bonus ratio για το σκορ σου κ.λπ. Γενικά οι κάρτες είναι modifiers για να προσθέτεις ποικιλία και δυσκολία στο παιχνίδια κατά βούληση.


  12. #429
    AriStos13's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ριο, Πατρα
    Posts
    5,602
    PSN ID
    Aristos13
    Name
    Αρης

    Default

    to endurance co-op ειναι local με δυο χειριστηρια ?

  13. #430
    PS4forums Addict tsakali GR's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Athens
    Posts
    1,662
    PSN ID
    tsakali_gr
    Name
    Γιώργος

    Default

    ^^ Άρη δυστυχώς όχι, είναι μόνο online.

  14. #431
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Έχω κάνει όλα τα challenges και το trophy "Compulsive - Complete every Challenge" δεν μου ξεκλειδώνει.

    Κανείς άλλος με αυτό το πρόβλημα;
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  15. #432
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Quote Originally Posted by WolfRathmA View Post
    Έχω κάνει όλα τα challenges και το trophy "Compulsive - Complete every Challenge" δεν μου ξεκλειδώνει.

    Κανείς άλλος με αυτό το πρόβλημα;
    GLITCHED
    Note: This issue was fixed with Patch 1.05. You must start a completely new game after installing Patch 1.05 and play through the game from scratch to get this. If you did this prior to Patch 1.05 the trophies will not pop retroactively, it has to be done in a new game.
    Πιστεύω να μην το έπαιξες πριν το update

    Στάλθηκε από το F5321 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  16. The Following User Says Thank You to Christos33 For This Useful Post:

    WolfRathmA (23-05-2017)

  17. #433
    PS4forums Fanatic Kane's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Βύρωνας
    Posts
    2,758
    PSN ID
    Spyroni

    Default

    Ξέρει κανείς αν τα DLC είναι στο δισκάκι του anniversary edition ή τα κατεβάζω με κωδικό;

  18. #434
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Quote Originally Posted by Kane View Post
    Ξέρει κανείς αν τα DLC είναι στο δισκάκι του anniversary edition ή τα κατεβάζω με κωδικό;
    Δεν έχει κωδικό μέσα στο δισκάκι είναι

    Στάλθηκε από το F5321 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  19. The Following 2 Users Say Thank You to Christos33 For This Useful Post:

    geogoku (18-08-2018),Kane (14-11-2017)

  20. #435
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Για όποιον ενδιαφέρεται τό παιχνίδι υπάρχει στο store ,στα 15€ μέχρι τις 23 Αυγούστου. Εγώ το τσίμπησα και θά το παίξω όταν γύρισω από διακοπές.

    Στάλθηκε από το Redmi 4A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  21. #436

    Default

    Τοσο το βλεπω να εχει και κουτατο παντως

    https://www.skroutz.gr/s/9470544/Ris...he+tomb+raider

  22. #437
    PS4forums Fanatic msnes7's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    karditsa
    Posts
    3,194
    PSN ID
    msnes7 (us) menios1976 (gr)

    Default

    Φοβερη ατμοσφαιρα το παιχνιδι must buy!!!!!!!!!!!

Page 22 of 22 FirstFirst ... 121819202122

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •