Results 1 to 18 of 18

Thread: ps4 pro και μαυρισμα οθονης

  1. #1
    Senior Member MPEKAS's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    104
    PSN ID
    zimpilias74

    Default ps4 pro και μαυρισμα οθονης

    εχω ενα ps4 pro σε οθονη 4k με hdr καποιες φορες χανω το σημα για λιγα δευτερολεπτα λιγα λεπτα μετα αφου εχω ανοιξει την κονσολα και μετα επανερχεται το σημα και δε το ξανακανει γνωριζουμε το γιατι ,μηπως πρεπει να κανω καποια αλλαγη στις ρυθμισεις?


  2. #2
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Άλλαξε θύρα HDMI στην TV.

    Οι τηλεοράσεις μπορεί να λένε ότι έχουν 2-3-4 θύρες, αλλά 1 είναι η πραγματική full HDMI. Σε αυτή και μόνο σε αυτή πρέπει να έχεις το Pro.

    Επίσης, πρέπει να έχεις και το σωστό καλώδιο HDMI, όχι 1.4 αλλά 2.2.

  3. #3
    Senior Member MPEKAS's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    104
    PSN ID
    zimpilias74

    Default

    Σε ευχαριστώ αλλά και το σωστό καλώδια έχω και η θύρα είναι οκ

  4. #4
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Πως είσαι σίγουρος ότι είναι η σωστή θύρα; Τσέκαρες όλες τις θύρες; Διάβασες στο manual ποια είναι η full;

    Μήπως έχεις home cinema και εκεί συνδέεις το hdmi και κατόπιν από αυτό στην TV;

  5. #5
    Senior Member MPEKAS's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    104
    PSN ID
    zimpilias74

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Πως είσαι σίγουρος ότι είναι η σωστή θύρα; Τσέκαρες όλες τις θύρες; Διάβασες στο manual ποια είναι η full;

    Μήπως έχεις home cinema και εκεί συνδέεις το hdmi και κατόπιν από αυτό στην TV;
    Διάβασα το manual αλλά επιπλέον βγάζει και σήμα 4k

  6. #6

    Default

    Καλησπέρα,
    Δυστυχώς δεν μπορώ να δημιουργήσω νέο θέμα οπότε γράφω εδώ:

    Κάτοχος Ps4 Pro εδώ και 15 μέρες και έως τώρα 2 φορές μου μαύρισε και εμένα η οθόνη για κάποιον λόγο
    Την μια φορά μετά απο λίγα δευτερόλεπτα το Ps4 έκανε reboot απο μόνο του, μου εμφάνισε κάποιο μήνυμα για σφάλμα και έστειλε αναφορά στην sony
    Και την δευτερη μαύρισε η οθόνη και απλά δεν έκανε τίποτα όσο και να περίμενα. Δοκίμασα να κρατήσω πατημένο το power και δεν έκανε τίποτα, δοκίμασα να πατήσω το eject πάλι τίποτα... Αναγκάστηκα να κόψω την τροφοδοσία και με το επόμενο boot έκανε έλεγχο στον σκληρό, και μετά ξαναέστειλε αναφορά στην sony.
    Καμιά ιδέα;; Πιστεύετε πως πρέπει να το στείλω πίσω ή να περιμένω;

  7. #7
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Θα μπορούσες εφόσον είναι καινούργιο να το επιστρέψεις και να απαιτήσεις ένα νέο για αντικατάσταση ως DOA (Dead on Arrival - εντός 15ήμερου). Από την άλλη μπορείς να δοκιμάσεις και τα παρακάτω μπας και διορθωθεί:

    https://www.drivereasy.com/knowledge...ix-this-issue/

    https://www.google.com/search?q=ps4+...ient=firefox-b

  8. #8
    Advanced Member jimbrav's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Λάρισα
    Posts
    550
    PSN ID
    jimbrav
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Έχω το pro εδώ και ένα μήνα περίπου και μου μαυρίζει την οθόνη για 2 με 3 δευτερόλεπτα....άλλαξα καλώδιο τίποτα....απενεργοποίησα τπ hdcp αλλά πάλι τα ίδια !!!Η τηλεόραση είναι η
    samsung 55NU7102 .Καμιά ιδέα κανείς ?

  9. #9
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Δοκίμασε να αλλάξεις τις ρυθμίσεις χρώματος. Νομίζω οι περισσότεροι που έχουν τέτοιο πρόβλημα, κυρίως με Samsung τηλεοράσεις το γυρίζουν από Auto ή RGB σε 2160p YUV420 και μετά παύουν να έχουν πρόβλημα. Εγώ έχω το πρώτο PS4 αγορασμένο day1 και μου έχει τύχει μια δυο φορές στο άσχετο στα πόσα (πέντε;) χρόνια σε Sony τηλεόραση, νομίζω στιγμιαία χάνεται το "handshake" μεταξύ των συσκευών και παρουσιάζεται αυτό το φαινόμενο. Τέλος πάντων, δοκίμασε και μας λες.

  10. The Following User Says Thank You to Nek_Food For This Useful Post:

    jimbrav (03-12-2018)

  11. #10

    Default

    Απενεργοποιησε την ρυθμιση (την οποια δεν θυμαμαι αυτη τη στιγμη γτ εχω πολυ καιρο να ανοιξω το ps4pro) η οποια κανει το ps να το χειριζεσαι με το τηλεκοντρολ της tv και δες αν στο ξανακανει. Εμενα στη samsung 4K 55ku6400 -νομιζω καπου το ειχα αναφερει και στο forum- με αυτη την ρυθμιση εκανε κατι παρομοια κουλα του τυπου να μην βλεπει hdr καποιες φορες και αν θυμαμαι και καλα γτ παει καιρος ειχα και μαυρες οθονες, ειχα δοκιμασει τα παντα απο καλωδια ως οτιδηποτε και τελικα εφταιγε αυτο.

  12. The Following User Says Thank You to trabakoulas For This Useful Post:

    jimbrav (03-12-2018)

  13. #11
    Advanced Member jimbrav's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Λάρισα
    Posts
    550
    PSN ID
    jimbrav
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Θα δοκιμάσω αυτά που λέτε, ευχαριστώ ....!!!

  14. #12
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Quote Originally Posted by trabakoulas View Post
    Απενεργοποιησε την ρυθμιση (την οποια δεν θυμαμαι αυτη τη στιγμη γτ εχω πολυ καιρο να ανοιξω το ps4pro) η οποια κανει το ps να το χειριζεσαι με το τηλεκοντρολ της tv και δες αν στο ξανακανει. Εμενα στη samsung 4K 55ku6400 -νομιζω καπου το ειχα αναφερει και στο forum- με αυτη την ρυθμιση εκανε κατι παρομοια κουλα του τυπου να μην βλεπει hdr καποιες φορες και αν θυμαμαι και καλα γτ παει καιρος ειχα και μαυρες οθονες, ειχα δοκιμασει τα παντα απο καλωδια ως οτιδηποτε και τελικα εφταιγε αυτο.
    Για το HDCP (που ανάβει την τηλεόραση ή κλείνει το PS4 αυτόματα) έχει ήδη πει ότι το απενεργοποίησε. Εσύ λογικά εννοείς το HDMI Device Link:

    https://manuals.playstation.net/docu...evicelink.html

  15. #13
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Quote Originally Posted by Nek_Food View Post
    Για το HDCP (που ανάβει την τηλεόραση ή κλείνει το PS4 αυτόματα) έχει ήδη πει ότι το απενεργοποίησε. Εσύ λογικά εννοείς το HDMI Device Link:

    https://manuals.playstation.net/docu...evicelink.html

    To HDCP είναι protection Νεκτάριε για προβολή περιεχομένου.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  16. The Following User Says Thank You to WolfRathmA For This Useful Post:

    Nek_Food (03-12-2018)

  17. #14
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Σωστός... Άρα και αυτό που έχω να ανοιγοκλείνει η τηλεόραση λογικά είναι το HDMI Link.
    Thanks για την διόρθωση/παρατήρηση.

  18. #15
    Advanced Member jimbrav's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Λάρισα
    Posts
    550
    PSN ID
    jimbrav
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Nek_Food View Post
    Δοκίμασε να αλλάξεις τις ρυθμίσεις χρώματος. Νομίζω οι περισσότεροι που έχουν τέτοιο πρόβλημα, κυρίως με Samsung τηλεοράσεις το γυρίζουν από Auto ή RGB σε 2160p YUV420 και μετά παύουν να έχουν πρόβλημα. Εγώ έχω το πρώτο PS4 αγορασμένο day1 και μου έχει τύχει μια δυο φορές στο άσχετο στα πόσα (πέντε;) χρόνια σε Sony τηλεόραση, νομίζω στιγμιαία χάνεται το "handshake" μεταξύ των συσκευών και παρουσιάζεται αυτό το φαινόμενο. Τέλος πάντων, δοκίμασε και μας λες.
    Το πρόβλημα λύθηκε γυρίζοντας σε 2160p YUV420 !!!

  19. The Following User Says Thank You to jimbrav For This Useful Post:

    Nek_Food (27-12-2018)

  20. #16

    Default

    Κι εγώ έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα στην samsung ue49mu7002 και δοκίμασα

    Εχει βρει κανεις λυση αν δεν του δουλευει η απενεργοποιηση του hdcp?

    Last edited by fits79; 04-05-2019 at 04:43.

  21. #17

    Default

    Καλησπερα παιδια, για να μην ανοιξω καινουργιο θεμα, γράφω εδώ. Το ps4 pro στην τηλεοραση που παιζω, σημερα μου εβγαλε μαυρη εικονα αλλα με ηχο διακεκομμενο. αλλαξα καλωδιο, τιποτα, συνδεσα το λαπ τοπ να δω αμα φταει η τηλεοραση, και το λαπ τοπ παιζει κανονικα με το ιδιο καλωδιο. Στην αλλη τηλεοραση που εχω σπιτι,η κονσολα λειτουργει κανονικα. τι μπορει να συμβαινει? ευχαριστω εκ των προτερων

  22. #18
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by JohnnyNotte View Post
    Καλησπερα παιδια, για να μην ανοιξω καινουργιο θεμα, γράφω εδώ. Το ps4 pro στην τηλεοραση που παιζω, σημερα μου εβγαλε μαυρη εικονα αλλα με ηχο διακεκομμενο. αλλαξα καλωδιο, τιποτα, συνδεσα το λαπ τοπ να δω αμα φταει η τηλεοραση, και το λαπ τοπ παιζει κανονικα με το ιδιο καλωδιο. Στην αλλη τηλεοραση που εχω σπιτι,η κονσολα λειτουργει κανονικα. τι μπορει να συμβαινει? ευχαριστω εκ των προτερων
    Δοκίμασε να κλείσεις το HDCP:

    https://manuals.playstation.net/docu...ings/hdcp.html

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •