Page 96 of 113 FirstFirst ... 46869293949596979899100106 ... LastLast
Results 1,901 to 1,920 of 2250

Thread: PS4 Firmware Updates (Current Version 8.50)

  1. #1901

    Default

    Η τελευταια επισημη τελικη εκδοση firmware της κονσολας αυτη τη στιγμη που μιλαμε ειναι η 5.03 που την ειδες εσυ την 5.50 μονο εσυ το ξερεις.


  2. #1902
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by fits79 View Post
    Η τελευταια επισημη τελικη εκδοση firmware της κονσολας αυτη τη στιγμη που μιλαμε ειναι η 5.03 που την ειδες εσυ την 5.50 μονο εσυ το ξερεις.


    Now now, play nicely..
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  3. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    Axilleas_GR (16-01-2018)

  4. #1903
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Quote Originally Posted by fits79 View Post
    Η τελευταια επισημη τελικη εκδοση firmware της κονσολας αυτη τη στιγμη που μιλαμε ειναι η 5.03 που την ειδες εσυ την 5.50 μονο εσυ το ξερεις.
    Από την ανακοίνωση ότι ψάχνουν beta testers

    Στάλθηκε από το F5321 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  5. #1904
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Mandatory update 5.05 για την κονσόλα με 374.7MB γεμάτα με ένα σωρό νέα features που σας έπιασαν στον ύπνο αφού δεν τα περιμένατε...

    αναλυτικά σε spoiler γιατί είναι πολλά:

    Spoiler!

  6. The Following User Says Thank You to Nek_Food For This Useful Post:

    Dimitris_ (19-01-2018)

  7. #1905

    Default

    Αααα τοσα πολλα......

  8. #1906
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Βγήκε η πρώτη beta. 5.50

    459MB

    https://www.resetera.com/threads/pla...ing-out.20642/



    Δεν έχουμε επίσημη λίστα με αλλαγές αλλά

    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ downsampling!!!!!!!!!!



    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  9. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    PDS (02-02-2018)

  10. #1907
    PS4forums Fanatic three_brothers1's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    thessaloniki sykies
    Posts
    2,425
    PSN ID
    three_brothers1

    Default

    Τι ακριβώς κάνει;

    Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    NBA 2K LIKE A BOSS!

  11. #1908
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    • you can delete ALL notifications
    • you can turn notifications when friends became available with triangle on friends screen
    • you can HIDE from "bought" library (there's bought and PS+ library now visible in "library")
    • you can create teams to attend in events (was it available before maybe? never using events)
    • System wide supersampling seems to be a option



    https://www.resetera.com/threads/pla...ing-out.20642/
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  12. #1909
    Editor Viper's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Athens
    Posts
    4,572
    PSN ID
    kamenos13
    Name
    Κώστας

    Default


  13. #1910
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Λολ, δεν άντεξα και τελικά εγκατέστησα το νέο beta firmware.

    Θα ήθελα όμως -έστω και λίγες- πληροφορίες για το πως εφαρμόζεται στην ουσία το Super Sampling, από την ίδια τη Sony. Όχι να τραβάμε τα μαλλιά μας ψάχνοντας εδώ κι εκεί στο νετ (που και πάλι, ατομικές παρατηρήσεις από τα μάτια των χρηστών θα είναι, όχι επίσημο guide/manual).

    Λοιπόν.

    Κάποια παιχνίδια δεν έχουν λάβει Pro patch.

    Κάποια έλαβαν, με διάφορους τρόπους εκμετάλλευσης του Pro, από χείριστους έως αρκετά καλούς/ποικίλους (πχ Tomb Raider).

    Κάποια υποστηρίζουν από day 1 το PS4 Pro (πχ GT Sport, Horizon), παρέχοντας επιλογή αν έχεις 1080p TV μεταξύ Performance mode (1080p και όσο το δυνατό περισσότερα fps) και Quality mode (4Κ με/χωρίς checkerboard, χαμηλωμένο σε 1080p με Super Sampling τεχνική του ίδιου του παιχνιδιού).

    Και ρωτάω εγώ τώρα, γιατί όσο κι αν προσπάθησα να βρω μια λογική άκρη, ένα "χάρτη λειτουργίας" ή ας πούμε ένα user manual για την επιλογή SS στο νέο firmware ειλικρινά δεν κατάλαβα:

    - Πως ξέρω εγώ ο χρήστης, ότι "ναι, τώρα σε αυτό το παιχνίδι, ναι, είναι εμφανές το SS". Δηλαδή ότι στο εν λόγω παιχνίδι ενεργοποιήθηκε το SS του ίδιου του συστήματος (OS).

    - Τι γίνεται στην περίπτωση που σε ένα παιχνίδι, πχ Tomb Raider, επιλέγω "Quality mode" δια του οποίου γίνεται η ανάλυση από 4K -->1080p με τον scaler του Tomb Raider.........; Ποιος τελικά scaler κάνει το Super Sampling; Αυτός που υπάρχει μέσα στον κώδικα του παιχνιδιού ή αυτός του PS4 OS;

    ***EDIT***

    Τώρα μου ήρθε φλασιά και είναι άψογο παράδειγμα: Έχω όπως θα καταλάβατε PS4 Pro και 1080p TV. Κάποια μέρα (πριν αρκετό καιρό εννοώ), το Uncharted 4 έλαβε PS4 Pro patch. Το μοναδικό που έκανε ήταν 4K Checkerboard (στην ουσία 1440p = 2560 x 1440) για 4K TV, ενώ για 1080p TV σου έκανε Super Sampling το 1440p σε 1080p (εννοείται με τον δικό του scaler το έκανε το παιχνίδι). Παράλληλα, δεν θυμάμαι στα σεττινγκς του παιχνιδιού να προσφέρεται επιλογή για Performance mode ή κάτι άλλο. Ούτε καν αναφορά για το Super Sampling δεν έχει, γενικά καμία πληροφορία περί του πως εκμεταλλεύεται το Pro. Πάντα μέσα στο ίδιο το παιχνίδι εννοώ, στο User Interface του (Σεττινγκς και υπο-σεττινγκς). Όμως! Αν πας στο εικονίδιο του παιχνιδιού στο PS4 OS, πατήσεις το κουμπί Options και μετά επιλέξεις το Update Information (αν θυμάμαι καλά), ενδέχεται να βρεις εκεί μέσα μερικές περιγραφές για το Pro patch. Άλλοι devs γράφουν κατεβατά, άλλοι γράφουν το εμετικό "PS4 Pro support".
    Τεσπα, μην ξεφύγω στην ροή σκέψης φλυαρώντας λολ, το θέμα είναι: αν τώρα με το beta firmware και ενεργοποιημένο το OS SS, φορτώσω το Uncharted 4 τι θα γίνει; Το SS θα το κάνει όπως μέχρι τώρα το παιχνίδι ή θα αναλάβει το PS4 OS την τεχνική του SS;

    ***EDIT***
    Έχω και άλλες απορίες, αλλά ας διατυπώσω μόνο αυτές τις δύο (EDIT: 3).
    Last edited by Lefteris_X; 02-02-2018 at 13:02.

  14. #1911

    Default

    Μιας και ακομα ειναι σε beta σταδιο αυτο το firmware update μπορει οταν το βγαλει στην τελικη του εκδοχη να σου δινει την δυνατοτητα να επιλεξεις.
    Κανεις δεν ξερει.

  15. #1912
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    H λογική, από ότι καταλαβαίνω παιδιά όταν θα βγει από την beta, είναι ότι το ps4(pro) και όχι το παιχνίδι θα καταλαβαίνει αν είναι συνδεδεμένο σε 1080p τηλεόραση οπότε μέσω του PS OS, δηλαδή σε driver level κάθε ανάλυση πάνω από 1080p θα την κάνει downsampling σε 1080p. Αυτό έκαναν τα παιχνίδια μέχρι τώρα από μόνα τους παρακάμπτοντας τον display driver και νομίζω ότι δεν θα αναιρεί τα εκάστοτε 1080p modes που μπορεί να έχει κάποιο παιχνίδι ήδη. Ότι συμβαίνει δηλαδή μέχρι τώρα στα PC (σε επίπεδο driver) και στο one X. O όρος supersampling είναι λίγο αδόκιμος για τις κονσόλες γιατί ενώ λειτουργεί παρόμοια με ότι συμβαίνει στα pc, εδώ συμβαίνει ανάποδα και σε προκαθορισμένο επίπεδο ( δεν επιλέγεις εσύ 2x,4x κλπ. πάνω από την ανάλυσή σου).

    Ένα πολύ καλό παράδειγμα παιχνιδιού είναι το Monster Hunter World όπου :

    - Επιλέγοντας resolution θα σου κάνει downsampling το pro π.χ. αν έχεις 1080p
    - Τα λοιπά 1080p performance/graphics modes θα ισχύουν κανονικά ανεξάρτητα αν έχεις εσύ επιλέξει system wide SS.

    Η αλήθεια είναι όπως λέει και από πάνω ο φίλος lefteris το πως δουλεύει ακριβώς αυτό το feature μένει να το μάθουμε γιατί δεν μπορούμε να βγάλουμε εύκολα συμπεράσματα όπως στο xbox που τρέχει direct x άρα πάνω κάτω ξέρουμε πως λειτουργεί από τα pc.
    Last edited by Sir_Teraflop; 02-02-2018 at 14:51.

  16. #1913
    PS4forums Fanatic three_brothers1's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    thessaloniki sykies
    Posts
    2,425
    PSN ID
    three_brothers1

    Default

    Όποιος έχει κανέναν κωδικό για την beta θα του ήμουν ευγνώμων αν μου τον έδινε.

    Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    NBA 2K LIKE A BOSS!

  17. #1914

    Default

    οσοι ηταν στην προηγουμενη ΒΕΤΑ μπορουν να το κατεβασουν χωρις κωδικο,πηγαινετε στην ενημερωση λογισμικου και θα το βρειτε

  18. #1915

    Default

    Quote Originally Posted by Vengeance 64 View Post
    H λογική, από ότι καταλαβαίνω παιδιά όταν θα βγει από την beta, είναι ότι το ps4(pro) και όχι το παιχνίδι θα καταλαβαίνει αν είναι συνδεδεμένο σε 1080p τηλεόραση οπότε μέσω του PS OS, δηλαδή σε driver level κάθε ανάλυση πάνω από 1080p θα την κάνει downsampling σε 1080p. Αυτό έκαναν τα παιχνίδια μέχρι τώρα από μόνα τους παρακάμπτοντας τον display driver και νομίζω ότι δεν θα αναιρεί τα εκάστοτε 1080p modes που μπορεί να έχει κάποιο παιχνίδι ήδη. Ότι συμβαίνει δηλαδή μέχρι τώρα στα PC (σε επίπεδο driver) και στο one X. O όρος supersampling είναι λίγο αδόκιμος για τις κονσόλες γιατί ενώ λειτουργεί παρόμοια με ότι συμβαίνει στα pc, εδώ συμβαίνει ανάποδα και σε προκαθορισμένο επίπεδο ( δεν επιλέγεις εσύ 2x,4x κλπ. πάνω από την ανάλυσή σου).

    Ένα πολύ καλό παράδειγμα παιχνιδιού είναι το Monster Hunter World όπου :

    - Επιλέγοντας resolution θα σου κάνει downsampling το pro π.χ. αν έχεις 1080p
    - Τα λοιπά 1080p performance/graphics modes θα ισχύουν κανονικά ανεξάρτητα αν έχεις εσύ επιλέξει system wide SS.

    Η αλήθεια είναι όπως λέει και από πάνω ο φίλος lefteris το πως δουλεύει ακριβώς αυτό το feature μένει να το μάθουμε γιατί δεν μπορούμε να βγάλουμε εύκολα συμπεράσματα όπως στο xbox που τρέχει direct x άρα πάνω κάτω ξέρουμε πως λειτουργεί από τα pc.
    Μηπως τα εχεις μπερδεψει λιγο?
    Γιατι αν εγω εχω 4k hdr tv και θελησω στο οποιο παιχνιδι να μου δωσει resolution να μου κανει downsample?

    Εγω πιστευω οτι διαλεξει ο καθε ενας στο εκαστοτε παιχνιδι αυτο θα κανει και το οποιο παιχνιδι.
    Δηλαδη αν διαλεξει καποιος perfomance τοτε θα κανει downsample ωστε να εχει καλυτερη αποδοση ακομα και σε 4k hdr τηλεορασεις και αν διαλεξει resolution τοτε θα παιζει το εκαστοτε παιχνιδι σε 4k hdr.

  19. #1916
    PS4forums Fanatic three_brothers1's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    thessaloniki sykies
    Posts
    2,425
    PSN ID
    three_brothers1

    Default

    Ενώ ήμουν σε όλες τις προηγούμενες μπετα. Τώρα δεν μου βγάζει τίποτα.

    Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    NBA 2K LIKE A BOSS!

  20. #1917
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by fits79 View Post
    Μηπως τα εχεις μπερδεψει λιγο?
    Γιατι αν εγω εχω 4k hdr tv και θελησω στο οποιο παιχνιδι να μου δωσει resolution να μου κανει downsample?

    Εγω πιστευω οτι διαλεξει ο καθε ενας στο εκαστοτε παιχνιδι αυτο θα κανει και το οποιο παιχνιδι.
    Δηλαδη αν διαλεξει καποιος perfomance τοτε θα κανει downsample ωστε να εχει καλυτερη αποδοση ακομα και σε 4k hdr τηλεορασεις και αν διαλεξει resolution τοτε θα παιζει το εκαστοτε παιχνιδι σε 4k hdr.
    Μάλλον εσύ έχεις μπερδευτεί - διότι αυτό το feature θα αφορά ps4pro και 1080p τηλεοράσεις μόνο από ότι ξέρω.

    Για παράδειγμα αν έχεις 4k τηλεόραση και βάλεις 1080p performance mode δεν θα έχεις και SS και performance μαζί αλλά το pro θα κάνει output 1080p στην 4Κ τηλεόραση και αυτή μετά scaling σε 4k.

    Νομίζω πως κατάλαβα τι εννοείς αλλά ζητάς πολλά

  21. #1918

    Default

    Quote Originally Posted by three_brothers1 View Post
    Ενώ ήμουν σε όλες τις προηγούμενες μπετα. Τώρα δεν μου βγάζει τίποτα.
    εγω δεν ελαβα κωδικο τωρα,απλα πηγα εκει που κανεις την αναβαθμιση και το βρηκα,ετσι υπεθεσα οτι οσοι ειμασταν πριν θα το κατεβασουμε χωρις κωδικο
    .

  22. #1919

    Default

    Quote Originally Posted by Vengeance 64 View Post
    Μάλλον εσύ έχεις μπερδευτεί - διότι αυτό το feature θα αφορά ps4pro και 1080p τηλεοράσεις μόνο από ότι ξέρω.

    Για παράδειγμα αν έχεις 4k τηλεόραση και βάλεις 1080p performance mode δεν θα έχεις και SS και performance μαζί αλλά το pro θα κάνει output 1080p στην 4Κ τηλεόραση και αυτή μετά scaling σε 4k.

    Νομίζω πως κατάλαβα τι εννοείς αλλά ζητάς πολλά
    Κανεις λαθος.
    Εγω εχω 4k hdr τηλεοραση και αν διαλεξω σε ενα παιχνιδι να εχει perfomance δεν αλλαζει την αναλυση που βγαζει σαν output το ps4pro(Παραμενει σε 4k) αλλα αλλαζει την αναλυση του παιχνιδιου και μονο ΟΧΙ αυτη που κανει output η κονσολα ps4pro.
    Στο λεω γιατι το εχω κανει σε απειρα παιχνιδια με πρωτα τα horizon zero dawn complete edition, uncharted 4 & uncharted the lost legacy.
    Last edited by fits79; 02-02-2018 at 18:28.

  23. The Following User Says Thank You to fits79 For This Useful Post:

    DJTaurus (02-02-2018)

  24. #1920
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Παιδιά καλησπέρα. Σε μενα υπάρχει η beta για να την κατεβασω στην ενημερωση συστήματος αλλα μολις αποδέχομαι τους ορους κτλ μου βγαζει σφαλμα (CE-32937-4) και δεν το κατεβάζει. Γνωρίζει κανείς κάτι?

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •